Laatste Nieuws. Wat anderen zeggen. telegrafisch Weerbericht BoekiseocftE*dieeBing. Markt nieuws. 407de Staatsloterij. ctU'giivt'. van de voorstelliftg, die Bog beter uitkwam door de uitstekende belichting van het tableau. Onze soldaten hebben er dan °ok langdurig en luide voor geapplaudis seerd en de bloemenhulde aan de dames-me dewerkenden was welverdiend. Ammeerend.cn succesvol was hierna het Aguurrijden op 8 rijwielen door wachtmees ters der huzaren, de beeren Bresser, Eb- hers, Groene veld. Oosterling, Smit, Smiet, ïelleman en Willems, die onder leiding van den heer Dyserinck zeer correct werkten. In de groote benedenzaal werd het feest verder met muziek en zang' voortgezét; zoo mug het kwartet „Euphónia" o.m. het be kende „die falsche Pepita, en „de Apothe ker", de heer Jac. van Kempen bracht een zestal liederen ten g.ehoorc, de hoer E. A. Cats speelde drie viooistukjes, en de schcrm- vereeniging T. A. V. O. voerde op holgst- verdiensielijke wijs een „carré-geweer" uit. Onderwijl wérden de soldaten.onthaald op speculaas en thee, taartjes en nog veelmeer versuaperiugen. In de groote bovenzaal was het forten-orkest Leemans en van Cittert present en hier had ook ïnej.M. Gijsbertso, de bekende Haarlem-cke zangeres, zich be schikbaar gesteld. Zoo. konden de militairen boven en beneden terécht en werd nu over al voor degelijke en goede ontspanning go- ïorgd, werd kunst, gegeven, 't Av'us recht ge zellig en de avond zal bij do fortenverdedi gers zeker nog heel lang in herinnering blijven. Dat is zoo het verloop van den gezelligeu avond verteld. Nog dient te worden medegedeeld, dat het orkest in de bovenzaal dat eerst voor de stoelen spelen moest naar het leek, maar later groote belangstelling had een fraai vaandel aangeboden werd, een geschenk van mevrouw Schell, echtgenoote van den com mandant van het fort Hpaarndam Noord, waarvoor de heer Leemans namens het or kest hartelijk' dankte. De commandant van het tweede landweer.- bataljon uit Amsterdam, overste A. fW. Groote, zeide aan het slot van den avond, overtuigd te zijn, dat het feest geslaagd was en zijn verwachting overtroffen had. Mij dankte het comité voor liaar arbeid, waarmee alle landsverdedigers door luid ap- plans instemden. De heer Prent' vertrok otó 9 uur naar de achtergebleven „wachten" om die per auto de versnaperingen te. brengen en is van zijn „Sint Nieolaasreis" laat in den nacht pas teruggekeerd. MUZIEK VEELENIG ING CRESCENDO. Dc muziek vereen iging Crescendo (Spoor- ?orps) is voornemens op Zaterdag 19 Decem ber a.s. in de Sociëteit Vereeniging een con cert te geven. Dit concert zal worden afge wisseld door het optreden van de. bier zoo gunstig békend staande 3 klabouts. E. K. GEMEENTE-WERKLIEDEN. Do vereeniging van bovengenoemde werk lieden hield dezer dagen hare. zevende jaar vergadering onder leiding van den heer Jas. van Seggeleu, le secretaris, in plaats van den voorzitter, den lieer J. H. Go vers, die wegens ziekte verhinderd was. Onder do mededeelingen kwam voor, dat op nog nader te bepalen Zondag in de paro chiekerk van ,S.ti -Tan. tien, Dooper dö jaar- lijksebe H. Mie tot intentie der loden .zal wor den opgedragen. Het daarna uitgebracht jaarverslag van den secretaris sprak van <;en opgewekt ver- eenigingsleyen en verschillende belangrijke resultaten in het afgefoopen jaar behaald. Wij memoreerenwerkzaamheden in ver hand met dé uitvoering' der pensioenwetten voor gemccute-aiubteua-ren. hunne weduwen en weezen; werkzaamheden betreffende de positie der lob-vaste werklieden; idem inzake dc uitbetaling van overuren aan de Reini ging. Daarnaast belangrijke besprekingen in zake verschillende wijzigingen van hét W. R, welke actie door den oorlogstoestand tot nader is uitgesteld. Het jaarverslag sprak mede van veel ar beid ten Late van het inwendig leven der vak vereeniging. Niettegenstaande een belangrijke contrjbu- tieverhóoging en het feit datenkele loden bedankten, steeg het ledental van 35, tot 50 Guiten. Hét jaarverslag van den penningmeester, Loopend ditmaal over 10 maanden, gaf aan inkomsten 258.60 en aan uitgaven 227.70, waarna twee leden tot nazien der boeken werden benoemd. Aan den secretaris em pen.ingmcester werd dank gebracht. De periodieke bestuursverkiezing bad tot resultaat dat de aftredenden, de hoeren J. II Govern. A. Ruigrök en G. E. van Wel met vrijwel algemeen© stemmen herkozen werden eii tussdhentijds in plaats van den heer J. van Rijn, werd gekozen de heer E. Ponw. Bij de rondvraag kwam ter sprake het groote nut van het lezen van de Volksbanier en de goede werking van de Liefdebenrs, waarbij de propaganda voor heide niet ver goten werd. De vergadering yns matig be zocht, EEN RIJWIEL GEKAAPT. Terwijl van H. koopjnun alhier. Zaterdag middag tegen drie uur een bezoek aflegde bij V. in de Steenstraat te Leiden, kwam hij bij zijn vertrek tot de minder aangcnama, ontdekking dat zijn rijwiel, dal hij tegen het raam had gezet, ontvreemd was. MILITIE. Aan de lotelingen der lichting 1915 J. A. MorUijn mv O. F. E. 'W. Löwensfceiju alhier, is voor een jaar uitstel van opkomst voor eerste oefening verleend. VOOR ONS STEUNOOM ITó. Dc collecte die Zaterdagavond gehouden i< buiten de Amstcrdariisehcpoort heeft Op gebracht f 28.7 i%. ONZE VLOOT. Voor de aldecltng Haarlem en omstreken der Ned. Vereeniging „Onze Vloot" zal op Maandag 14 December de heer L. J. Quant, ■luitenant ter zee le kl. eene populaire we tenschappelijke voordracht met lichtbeelden - boud om Hot in dozen tijd wel actueele onder werp luidt: Een en ander over zeemijnen, hunne inrichting en gebruik, do wijze waar op zij worden gelegd en eventueel weer op genomen, alsmede de. middelen om ze op te ruimen. EEN SINT NICO LAASFEESTJE VOOR -BELGISCHE UITGEWEKENEN. E enige milde particulieren hebben gisteren avond den "Belgischen uitgewekenen die ta hét huis Jansstraat 21 en in het Hofje van Staat een verblijf hebben gevonden, een allerprettigst Sint Nicólaasfeest bereid. De goede Sint zelf met zijn knecht kwam er binnen en deelde op hartelijke wijze zijn gaven uit: de heer A. Peper- korn zijnerzijds had voor een verrassing ge zorgd: een reuzentaart, bekroond met de Bel gische vlag en versierd met den Vlaamsdien 'leeuw op een geel veld, een mooi stuk dat de Belgen zóó in geestdrift bracht, dat zij spontaan „den Vlaamschen Leeuw" aanhieven. Het was een allergenoegelijkste avond, zooals de Belgen, naar zij verklaarden, in het Belgen- laud-zelf nooit hadden meegemaakt. JANSSTRAAT-VEREENIGING. Hedenavond houdt de Jansstraat-Vereeniging haar jaarvergadering in het gebouw De Nijver heid, gevolgd door een gezellig samenzijn, waar bij degenen die zich voor de Vereeniging ver dienstelijk gemaakt hebben, zijn uitgenoodigd. MAATSCHAPPIJ METSELMATER1ALEN. De St Ct. behelst de statuten der Naamlooze VennootschapMaatschappij Metselmaterialen, te Haarlem. AFSCHAFFING DER KERMIS. Het reclasseringsbureau van den Ned. Chr. Geheelonthoudersbond heeft een adres aan den Raad gericht, waarin liet verzoekt den pöst staan gelden op de kermis 1915 te willen intrekken en te willen besluiten, dat de kermis te Haarlem vóór goed wordt afgeschaft. Adressant meent, dat het tijdstip tot afschaf fing nu gunstiger is dan ooit. Aan verschillende vereenigingen is gevraagd aan het adres adhaesie te willen betuigen. HET RöNTGEN-TRIO. Naar wij vernemen zal Dinsdagavond 15 De cember a.s. het Röntgen-Trio een Beethoven- avond geven in de concertzaal van „de Kroon". 16 December was de geboortedag van Beet hoven. RIJWIELDIEVEN OPGESPOORD! De politie heeft opgespoord P. F., oud 18 jaar, ft. W. J„ oud 15 jaar en W. J. S., oud 14 jaar, die te zamen een rijwiel hadden ge kaapt en dat verkocht. Na de aanhouding bekende S. bovendien dat hij hier nog een heerenrijwiel en te Heemstede een damesrijwiel had ontvreemd. IN DIENST, RIJ HET FRANSOHE LEGER. Gemeld wordt, dat ds. P. S. Martin Du- pont, predikant bij de .Waalsche (gemeente alhier, in dienst is getreden, bij het Fran- sohe leger. LIEFDADIGHEIDSVOORSTELLING. De Kon. Letter!. Vereeniging „J. J. Ore- mer" zat op Maandag 14 December in den Schouwburg een liefdadigheidsvoorstelling geven waarvan de opbrengst zal komen aan liet plaatselijk steuncomité en de Belgische vluchtelingen. Opgevoerd zal worden „Jong .bij Jong en Oud bij Oud"; hetzelfde stuk zal Maandag 15 December voor de leden van „(Temer" worden gespeeld. INGEBROKEN. Gisteren heeft onze politie alhier aange houden A. J'. de B., F. J. B. en W. K.,allen losse werklieden, die in de maand November in het zomerverblijf van mi'. |W. A. 't Hooft aan den 1 hiinewhvateehèa weg te Bloemen- daal hebben ingebroken en daar hadden ont vreemd een koperen kroon en .verschillende andere voorwerpen. De aangehoudenen hadden het gestolen© bij opkoopera en tappers verkocht, alwaar het is, in. beslag genomen. Later bleek', dat ook van, 't dak van 't huis lood was .wegge haald. Ook dat is bij een opkoopcr in be slag genomen. Na naar Bloemendaal te zijn getransporteerd, werden de aangehoudenen ter beschikking van de justitie gesteld. E, K. KRING. De Roomseh-Katholieke Kring houdt ijn eerste algemeene vergadering op Donderdag 10 December ajs. in het St. Elisabeth's ge bouw Jausstraat 49, O.m. komt aan de orde do verkiezing van een nieuw bestuurslid, we gens periodiek aftreden van den heer C. H. Basse. 'GEVONDEN VOORWERPEN. Terug' te bekomen bij: M. Middeldorp, War moesstraat 20 een portemonnaie met inhoud; M. van Braai, M. van Heemskerkstraat 17, een medaillon met portret; J. Dekker, Lin- schotenstraat 34, een houd; J. Mok, Korte Dijk 9, eeu jasbescheriner van een rijwiel; J. Koekens, Kondenhotn 22rood. vorken; D. Ovcnveol, Frans Halsstraat 21. eeu duif; H. Zwores, Rozenprieetetraat 43z\vart, eeu pen ning: M. Leeuwen, Voorzorg-straat 39, ©en bontje; C. Strijbos, Vooruitga ugs tra at 110, een handschoen; J. van Meliscn, Scheepsmakers- dijk 33, een, mandje met inhoud; A. Rijbroek, Vaartstraat. 2/iwart, een kinderhandsehoen; J. J oosten, Heerensingel 129F, twee sleutels S. Do Lee, Lc'ulsehe straat 36rood. oorknop jes; A. Donker, Begijncoteeg' 1, een dames- liaud-choeu; A. Komen, Grebberetraat 38. een hondenketting; J. Otes, Leidsehe Vaart, 32, een ring met sleutels; W. Brakel. Oranje- straal 121, eén handtasehje; J. Pel, Ursula- straat 10e, een pakje waarin een handtaseh; J. Klcos, 2e Vooruitgang-straat 13, een zweep; C. van Gies, Da Cos tast raat 3. een hand schoen: D. Schatters, J. F. Helmerstraat 20. eeu porlemouuaie met inhohd. EEN EPISODE UIT DEN STRIJD IN Z.AV.-BELGIë. LONDEN, 8 Dec. Aan dc „Daily Chronicle" werd d.d. 7 dezer uit Duinkerken geseind: in de donkere ochtenduren deden de Duitschers een wanhopigen aanval door middel van gewapende motorbooten op de Belgische stellingen ten zuid oosten an Ramscapelte bij Pervyze. Drie krach tig bewapende motorbooten, uitgerust met zoek lichten, naderden de Belgische voorposten tot op 200 Meter. De booten sleepten een aantal vlotten, elk on geveer 50 man en eenige machinegeweren dra gend. De Belgen ontdekten hen toen zij het ge luid der motoren vernamen en openden dadelijk het vuur. Onmiddellijk werden door de Duit schers hun zoeklichten in werking gebracht en liet vuur uit hunne machinegeweren geopend. De stralenbundels der zoeklichten verblindden de Belgen, wier schoten te ver vielen. De Duit schers konden naderbij komen en maakten zich gereed te landen. Inmiddels brachten ook de Belgen een zoeklicht" m werfing, waardoor zij in staat werden gesteld hun geweervuur beter te richten. Een gelukkig schot bracht een Duitsch zoeklicht buiten werking, terwijl de be manning van het vlot te water viel. Bij de daar op gevolgde verwarring zwommen deze man schappen naar het land, waar zij gevangen wer den genomen. Het gevecht werd gedurende eenï- gen tijd voortgezetde Belgen verkeerden reeds in moeilijkheden, tóen het Fransche 75 inM. ge schut in stelling werd gebracht en het vuur opende. De motorbooten moesten onder dit gra- naatvuur terugtrekken. Twee booten werden ernstig beschadigd, terwijl een in zinkenden toe stand werd gebracht. De verliezen bedragen aan beide zijOen ongeveer 40 dooden en dertig ge wonden. DE PAR1JSCHE BEURS. PARIJS, 8 Dec. De Parijsche beui's is her opend. Het leven begint weer het normale aan zien te verkrijgen. Gisteren openden de theaters, welke zeer druk bezocht worden. DE FRANSCHE KAMER KOMT BIJEEN. PARIJS, 8 Dec. De Fransche regeering heeft de Kamers tegen 22 December bijeengeroepen. Deze week zullen alle ministers uit Bordeaux terugkeeren. VERWOESTING VAN KERKEN. LONDEN, 8 Dec. Uit Milaan wordt aan de „Daily Chronicle" getelegrafeerd dat de aarts bisschop van. Warschau als opperkerkvoogd van Polen, een uitvoerig telegram naar het Vaticaan zond, waarin hij de tusschenkomst van Z. H. den Paus afsmeekt ten einde verdere verwoes ting van kerken in Polen te verhinderen. In het bijzonder geldt dit voor de kathedraal van Krakau, welke de reljquien van den Heiligen Stanislaus bevat. HET LAATSTE FRANSCHE BERICHT. PARIJS, 4 Dec. Het communiqué van gister avond luidt: In België hebben de Duitschers Oost-Duinkerken gebombardeerd, dat 4 K.M. ten Westen van Nieuwpoort ligt. Tusschen Béihtme en Lent_ hebben wij Vermelles en de stelling van Rtitoire genomen en den spoorweg bezet. Bij Rouvroye, Parvillers, Le Quesnay en in Santcrre hebben wij belangrijke vorderingen ge maakt. Overigens valt niets te vermelden. DE DUITSCHERS in f/j W, BELGIS. Een bij-corresponden! te IJzendijke (Z. Vlaanderen) seint ons: Zaterdagavond is een groote Duitsehe le germacht een geweldigen aanval begonnen op Ypercrr. Zondagavond 9 uur. waven »ij echter nog niet gevorderd. De Belgen en Engelsclien hebben Baschendaal hernomen. VARKENS SLACHTEN. Men seint ons uit den IHaag: Naar wij uitg oede' bron Vernemen, wor dt van rogeeringswege overwogen om te verbie den, varkens beneden 80 K-G. (levend) te slachten. Dit in navolging van de Duitsehe regeering, die reeds een dergelijk' verbod heeft uitgevaardigd. Met dezen maatregel beoogt men, te voorkomen, dat de varkens- mesterij te niet zou gaan in verband met; de hooge voederprijzen. DE MIJNEN TE VLIHSINGEN. xWen seint ons uit .Vltesingen: Na de ontploffing van de aangespoelde mijn op Zondagmiddag', is dadelijk het strand en een gedeelte van de boulevards door mi litairen afgezet en wordt niemand meer toe gelaten. 'Deze maatregel is noodig omdat nog- twee mij non op het strand liggen. iWe wa ren lieden ia de gelegenheid een kijkje te nemen van de schade aangericht door 'de ontploffing van Zondagmiddag. Op de boule vard bij het strand zijn van een groot aan tal hotels, pensions, en ook andere gebou wen, vele ruiten gesprongen. Doch niet .al- Kou i" de onmiddellijke nabijheid, zelfs op de Badhuisstraat op ruim 500 meters van liet strand zijn van pén villa aan een gevel bijna alle ruiten gesprongen, terwijl meer dere villa's lichter beschadigd werden. DE MANTEL VAN DEN PROFEET. T'oen de sultan van Turkije in het oude Serail zijn toespraak hield tot de afgevaardigden van de volksmenigte, die in de straten van Konstan- tinopel haar patriottische manifestatie had ge houden, stond hij vóór den ..mantel van den Profeet", die iri hetzelfde vertrek wordt be waard als de veelgenoemde groene standaard. De mantel zou volgens de overlevering, in het huis van Mohammed geweven zijn cn door den profeet zelf langen tijd gedragen. Daarna zou Mohammed den mantel hebben geschonken aan een aanzienlijken Arabier, die zich van het hei dendom tot. den Islam had bekeerd. De mantel ligt geheel onzichtbaar door doe ken en overtrekken, in een kastje, dat door de „geloovigen," die het reliek komen, bezoeken, gekust wordt. In tegenstelling met den stan daard mogen de geloovigen den mantel echter niet, zien. 'De moskee waarin do mantel en de standaard zich bevinden wordt wegens haar kostbare in houd. door het volk ,,Hirka-i-Sjerifd.i. dc eerwaardige mantel, genoemd. Eeu tweede ruimte in dezelfde moskee be vat, in drie kasten, nog drie andere groote re lieken van den. profeet. Het eene is do.afdruk van een voet op een steen; dc overlevering' meldt, dat deze"steen den profeet als Steunpunt heeft gediend, toen hij liet. hemolsche paard Bo- xak besteeg"" om zijn reis naar bet Paradijs te beginnen Het i woede reliek is de baard van Mohammed, die na zijn dood door zijn li.jfbe- dionde Solman in tegenwoordigheid van. A boo Beker Al zorgvuldig werd afgeknipt m op kunstige wijze geprepareerd word.' Het derde reliek eindelijk wordt gevormd door een dor vior tanden, die de profeet in den slag- bij Bedo met een strijdbijl uit den mond werden geslagen. ZORG VOOR DE SOLDA TEN VOETEN Jongelui met platvoeten kan men in bet leger niet gebruiken. En dat is maar goed oolc. Want de inspanning, die in oorlogstijd van. de Voeten der manschappen gen rg<b wordt, kunnen plat voeten niet doorst urn. Nóg altijd geldt do waar heid ,,de overwinning ligt in dé bennen dor sol daten". Een militair aarts draagt dan ook ter doge zorg voor de mtirseh van taligheid der troe pen. In den laatsten tijd is de medische weten schap zich meer en meer gaan bemoeien met het ontstaan, voorkomen en behandeling van marschziekten. Men heeft opgemerkt, dat zelfs de kleinste blazen of verwondingen niet ver waarloosd mogen worden. Een soldaat moet zijn voeten geregeld goed reinigen en dient ook acht te slaan op onberispelijk schoeisel. Onlangs is door een Duitsch militair ortho paedist de „voetbeschermer" uitgevonden. Het instrument bestaat uit een vernuftig stel vee- ren en riemen, loopende van hak naar teen en over de wreef, en heeft ten doel liet dragen van te groot schoeisel mogelijk te maken. Met be hulp van den „voetbeschermer" kan 's zomers een paar schoenen gedragen worden, dat des winters goed sluit om een voet met dubbel dik ke sok. De schoenen kunnen door het instrument niet verschuiven, waardoor huid en kous ont zien worden. In de praktijk heeft dé Euszseho- ner blijken van groot nut gegeven. Manschap pen met verwonde, stukgeloopen voeten hebben de exercities weer kunnen bijwonen, en soldaten, die door hun slechte vorming van den voet spoe dig over pijn klaagden, hebben met de bescher mers aan de voeten heele manoeuvres zonder pijn kunnen meemaken. Bij de zorg voor de voeten behoort ook hot verwijderen van likdoorns, door middel van salicyl-pleisters, de bestrijding van zwectvor- ming door salicytalk, in ernstige gevallen door bestrijding van 10 20 formaline of indroppe- len van onverdunde formaline in de schoenen, Een Zonneboekdoor Augustiu Wibbelt, uit het Duitsch "bewerkt door Jan Louwerse. Uitgegeven bij C. L. van Langenhuijsen, te Amsterdam en Rotterdam in MCMXV. jan Louwerse (is dit niet de tot het Katho licisme bekeerde zoon van den beminnelijken kinderschrijver Piet Louwerse?) is ons komen verblijden met de mooie vertaling van een mooi boek mooi in den, waren zin des woords. 't ls geschreven door een Duiischen dorps pastoor, die Dr. vóór zijn naam mag zetten, een man die de kenmerkende eigenaardigheid bezit, dat hij immer en overal het aangename en vriendelijke ontdekt en er zich hartelijk over ver heugt. In dit opzicht is hij werkelijk geniaal; hij vormt zijn gansche leven tot een blij vreugde lied. Mét liefdevollen blik bespeurt hij ook het kleinste, dat hier of daar verborgen fonkelt of verholen glimlacht in het lange, grauwe alle- daagsche; en waar een ander verdriet en erger nis of leege verveling vinden zou, daar ziet hij nog een verborgen zonnestraal. Roerende, kin derlijke eenvoud ligt in zijn gemoecl. Vreugde zoekers zijn we allen; Dr. Augustin Wibbelt is een vreugdevinder eneen vreugdebrenger! Dat heeft hij bewezen door zijn boek: Over de Vier Bronnen, dat bewijst hij op dit oogenblik, nu de oorlogszeis zoovele menschenlevens weg maait, door zijn roerend: „Een woord van troost aan de bloedverwanten der gesneuvelde solda ten!" dat bewijst hij vooral door zijn „Zon neboek", hetwelk hij schreef zooals hij zelf getuigt niet gebogen, doch rechtopstaande voor den lessenaar, terwijl hij zijn blik naar rechts en links liet weiden over 't blijde lente land, opdat door 's Heeren goede gunst 't hem gegeven mocht zijn een weinig op te vangen van den zonneschijn oir warmte en licht te laten stralen in ons hart en wat zonne te brengen in 't grauwe leed van 't arme inenschelijk leven. Menschen als Augustin Wibbelt zijn zeld zaam in de wereld en zijn practisch optimisme is een goede levenswijsheid, die waard is dat men zich inet haar bemoeit. Iiij is als een zonne bloem, die zich wendt tot het licht en het op vangt en het licht volgt: met haar gele, vlam mende bloeme-aaugczicht, Jlat er zelf uitziet als een bloeiende stralenzon. Wat dan de inhoud is van dit Zonneboek? Na een voorspel met St. Franciscus' zonnezang rijst de zon in de natuur, de zonne des levens vreugde; de zoune des geestes waarheid; de zonne der ziel liefde; de zon van ons geloof Eucharistie; de zonne der mensch- lieid Christus; de zonne des hemels God. Waarlijk, dit is een Zonneboek in den volsten zin des woords: zonnelicht straalt uit elke ge dachte en zonnewarmte gloeit op uit eiken regel. En 't kan niet beter gerecenseerd worden, dan gelijk de vertaler zelf 't onbewust doet in zijn Voorwoord, als liij zegt: „Gelijk de zonne, in haar rossen schijn des morgens vroeg slechts nyit haar middagglorie doet voorzien, zoo zijn de eerste gedeelten van dit boek slechts een voor- afstralend licht van üe zonne, die schijnen zal op liet eind; en evenals de zon vanaf haar op gang toeneemt in glans en majesteit, tot zij, in het zenith staande, haar volle pracht doet schit teren, zoo stijgt ook de zonne in dit boek voor onze oogen op 'door dc natuur, door het leven en door den geest; door de ziel, door het geloof en door de menschheid, tot zij eindelijk haar middaghoogte bereikt heeft in God. Eu mag clan ook al het eene hoofdstuk wat minder mooi zijn dan het andere ook de zon heeft hare vlekken,' maar de vlekken verdwijnen in het groote licht." Een dier vlekjes is, dunkt mij, dat de schrijver niet, of niet genoeg den nadruk legt op dc Oostiug aller katholieke kerkgebouwen; een ander, dat 't m. i. logischer zou zijn als liet 6c hoofdstuk: üe zon der menschheid Chris tus, voorafging aan het 5e: De zon van ons geloof Eucharistie. Met zijn vroolijk zonnelicht en zijn weldadige warmte zal dit bock ontzaglijk veel goed doen in onzen tijd, waarin 't gekleed staat zwart gallig te kijken en 't mode is lusteloos te zijn; in dezen tijd, waarin de menschen alleen maar oog hebben voor het kwade en voor de ellende, waarin vooral het gebrek aan godsdienst en godsvertrouwen den christelijker! ernst en de christelijke blijmoedigheid heeft doen ontaarden in zwartgalligheid en zondige luchthartigheid. Ook dc uitgever van Langenhuysen heeft zooals wij dat van hem gewoon zijn eer van zijn werk. Duidelijke, scherpe druk, degelijk papier, de voorkant gesierd met een keurige bandteekening, naar de initialen te oordeelen, ook van den vertaler Jan Louwerse. S__ ÜlïtSolingeit!, PA N A Al A KA NA AL-I .OTEN Trekking van 16 November. Hoogste prijzen: no. 1239223 t'r. 200,000; no. 1270026 IT. 100,000; no. 763267 fr. 10,000;. no. 1740145 fr. 5000; nr. 736853 967828 3482598 517928 en 178s553 elk fr. 2000. De volgende urs. met 1000: 175832 1515236 245810 138366 1004641) 697230 580811 351062 1295G34 145824 916756 1923190 1477390 1129297 867179 496611 638896 1700442 181981 1174321 654029 244117 657293 1289461 1982085 1589584 38258 1491565 1801310 1003073 100445 261807 288736 1401670 1254553 3S2528 591920 1303595 647313 1086466 612054 356663 149510 145106 889114 365678 1587276 1340S59 1572664 1084270 De overige 200 obligation elk fr. 400. (Herplaatsing wegens misstelliug). naar waarnemingen verricht in den morgeit van Dinsdag S December. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteorolo gisch Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand: Munehen 763.5. Laagste barometerstand: Hernosand 736.7. Verwachting van den avond van Dinsda vél den'avond van Woensdag: tijdelijke wel licht stormachtige zuidelijke tot westelijke wind; betrokken tot zwaarbewolkt, met tijde lijk© opklaring; waarschijnlijk regenbuien Zelfde tempreatmu'. HAARLEM, 7 Dec. Groen ten markt. Aan gevoerd en verkocht 21 ILL. aardappelen 3 h 3.50; 59 H.L. appelen, verkocht 40 H.L 816; 42 H.L. peren, verkocht 28 H.L. 8 A 15; 5000 stuks bloemkool 10—14 ct.; 7000 stuks roode kool, verkocht 5000, 1—5 cent 500 stuks witte kool, verkocht 200. 2—5 ct. •1000 stuks savooiekool, verkocht 3000, 21 ct.200 bos mortelen, 1012 ct. en STAAT VAN AARDAPPELEN EN VRUCHTEN over de maand November 1914. Aangevoerd 270 H.L. aardappelen, verkoch 260 H.L. 2.503.50; 670 H.L. appelen, verk. 590 H.L. 6—12; 440 H.L. peren, verkocht 410 H.L. 816; 42,000 stuks bloemkool, verk 38,000 stuks, 2—10 ct.; 57,800 roode kool, verk 40,000, 18 et.; 4400 stuks witte kool, 25 ct. 49,000 stuks savooiekéol. verkocht 40,000 210 ei; 1250 bos wortelen, 5—10 et. ALKMAAR, 7 Deo. Veemarkt. Aaiigevoer 6 koeien en ossen 200—280; 15 vette kalve; ren 50—112, per kilo 1—1.20; 38 nuchter kalveren 8—24; 282 vette schapen 28—43 523 vette varkens 46—64 et. per kilo; 5 ma gere varkens 18—23. Eerste Klasse. Eerste lijst. HOOGE PRIJZEN. 1500: 9551 en 15740. 1000: 7720 en 9470. Prijzen van 20. 1] 34 37 91 108 132 146 17', 205 232 235 301 322 372 570 65! 663 755 832 844 912 936" 961 97 1065 .1089 1139 1146 1158 1196 1282 129i 1397 1477 1487 1489 1503 1516 1525 167: 1703 1719 1840 1851 1860 1940 1944 201 2056 2085 2101 2125 2263 2272 2413 242' 2461 2563 2564 2570 2623 2727 2800 28!) 2884 2902 2904 2926 3034 3049 3089 309 3114 3131 3144 3186 3231 3314 3399 345' 3470 3474 3475 3480 3500 3660 3661 368 3772 3778 3779 3780 3784 3874 3896 393 3998 4025 4034 4097 4137 4204 4218 -123 4334 4335 4353 4362 439 4401 4405 453 4576 4688 4715 4734 4782 4784 4808 483 4844 4860 4946 4947 5116 5143 5160 518 5183 5249 5294 5343 5346 5457 5472 549 5515 551.9 5527 5558 5634 5657 5713 585 5879 5986 6050 6095 6159 6188 6222 625 6277 6278 6333 6370 6371 6450 6457 64 6529 6558 6571 6615 6697 6783 6788 682 6953 7104 7.1.20 7125 7265 7292 7404 743 7481 749 L 7499 7506 7524 7648 7657 767 7713 7801) 7826 7849 7851 8013 8050 805 8071 8094 8105 8209 8230 8244 8264 829 8305 8363 8381 8450 8484 8489 8502 851 8580 8653 8720 8775 8846 8858 8862 890; 8910 8972 8974 9008 9028 903 3 9171 91 9227 9236 9384 9392 9437 9595 9627 96 9858 9924 10027 11)028 I OU7 ij 10111 1.0204 10203 1024 10292 10317 10493 10511 .1.0594 10607 10611 10612 10814 1.06131 10697 10708 10735 1071 '10744 1.0788 10798 10829 10883 10918 1095 I.0978 10980 11013 11032 11079 11107 1114 11152 11279 11299 11300 11382 11430 1144 II.483 1.1.504 11675 1160b' 11617 11622 1168, 11701. 11739 11795 11801 11850 11877 1189 119." i 11944 11960 12027 12117 12165 1221 12230 12243 12420 12430 12472 12486 1254 12574 12582 12627 12098 .12740 12770 1278 12785 12798 12909 12961 12978 12990 1299 13023 13069 13118 13215 13210 13233 1324 13325 13336 13349 13355 13450 13465 1350; 13523 13585 13618 18020 13604 13051 1372 13785 13812 13833 13843 13851 13887 1393 13980 14003 14005 14132 14248 14325 1435 14358 14372 14404 14445 14502 14504 1451, 14042 14099 14700 14775 14834 14867 1489 14922 14992 15067 1.5101 16147 15185 1519 16202 15211 15308 15397 15404 15431 1563 15649 15702 15706 15742 .15752 15809 1002 16146 16220 16256 1.6272 ,16308 16332 1039 10541 16545 16591 16605 16640 16672 1670, 16772 10907 16931. 1.0936 169.42 16960.4702. 17039 17073 17212 17237 ,17307 17373 1737 17395 17464 17477 17013 17725 17735 1777 17816 17828 17948 17995 .18015 18019 .180' 18103 18201 18237 18245 18250 18356 1849 18556 18602 18729 1.8734 18741 18890 189 18976 19026 J9055 19070 19088 19103 191 19214 19241 19304 19321 .19361 19392 194t 19506 19508 19569 19678 19707 19720 1J7C 19742 19792 19862 19913 19974 .19990 2001; 20035 20057 20068 20341 20386 20443 20471 20606 20721 20730 20753 20830 20944 209(1 r !<)0 BURGERLIJKE STAND HAARLEM. Ondertrouwd: 7 Dec. C. Hofman en C. Geboren: 6 Dee. z. van J. J. SeheelingB; Heeremans. 4 Dec. d. van H. Spijkstr Jorritsma. 7 Dec. d. van C. M. Peter van Norden. Overleden: 4 Dec. G. Homan, 45 jaar, Z" derbuitenspaarne. 5 Dcc. H. Lookhorst, jaar, Hazepaterslaan. 5 Dcc. Ik Pruije Mar», 79 jaar, Schoterweg. 6 Dec. T. Rebus, 16 jaar, Spaarne. 5 Dec. N. J. J 2 maand, d. van C. -T. Hnvolaavs, Kol! .-tra ■1L- --

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3