DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 9e Oorlog. P. W. TWEEHUiJSEN, TELEGRAMMEN van hedenmorgen. Kindepfiuisvesl 29-31-33, Haarlem Uit de Statenzaal* Wesies» voorradig Zwarte Slobkousen DONDERDAG IO DECEÜBER 1914 4Öi ■gang Ro« 8815 ABONNEMENTSPRIJS Ij Per I maanden voor Haarlem i Voor de plaatsen, waar een agent Ia Bevestigd (kom oer Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post Afzonderlijke nnnnmer» Bureaux van Redactie ea Administratie Intepcominnnaal Telefoonnummer 8426. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ei. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Bnitsni 20 et. Dienstaanbiedingen 25 et (0 regels), driemaal voor 50 ci. conant). AGENDA. 11 December. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond Hoofdbestuur. Propagandaclub. Steun comité vau 714—9 uur. Concertzaal D« Kroon 8 uur Jaak Opsomer-avond. Baleis van Justitie liau Bureau van Consultatie. Meisjespatronaat St. Rosa Nassaulaan 50754—8)4 uur Spaarbank. T e y 1 e r's Museum Tentoonstelling se rie teekeningen „De Oorlog" door Dirk Lan- gendijk gewone museumtijden. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. Nalezing van (ie Raadsvergadering. Van niemand, minder dan den heer Joosten, 't soc.-dem. raadslid, dat al meer in breed sprakigheid en veelheid van woorden, 't van de andere soc.-dem. raadsleden gaat winnen bijna hoeft hij 't record, dat tot heden op naam van den heer Nagtzaam stond, ge slagen kreeg 't Bestuur van ons gemeen telijk werkloosheidsfonds gisteren heel wat op zijn boterham. Hij waarschuwde wat loyaler tegenover hesluiten van den raad op te treden. Anders kreeg men 't met hem te doen en hij, de machtige, machtiger dan alLe bestuursleden van 't fonds, zou het wel eens leeren. Evenwel met zijn critiek en met zijn in sinuatie in 't insinueeren zijn alle soc.-dem. een baas maakte bij een vrij dwaas figuur. Wethouder Modoo die wel eens meer zoo kalm langs den neus weg, een rake opmer king doet, die hout snijdt, maakte 't hem heel duidelijk. Maar de heer Joosten ver koos 't niet in te zien. „In - een zee van woorden" trachtte hij, zooals de wethouder zeide. „zijn eigen fout te verbergen." Een houding, die wei eens meer menschen aanne men, die gevoelen, dat al willen zij 't dan niet bekennen, zij feitelijk heel zwak staan. En met den heer Modoo zijn wij het vol komen eens, dat van iets waar men zelf de oorzaak van is een ander een grief te maken en dat deed de heer Joosten toch de spuigaten uitloopt. Enfin, zoo iets zijn wij van de soc.-dem. gewend. Dat is voor ons nirts nieuws, maar de doodgewoonste zaak van de wereld. Wat was 't geval? De heer Joosten had in een vorige raads zitting voorgesteld, om aan tegen werkloos- beid verzekerden een bijslag te verleenen In de betaalde huur. Nu zal 't fondsbestuur in de moeilijkheid om te constateeren of de huur was betaald. Het vond er dit op; geen b.jslag te verleenen, dan, nadat was overlftgd. aea kwitantie van betaalde huur en nat nam de heer Joosten aan 't fondsbe stuur heel kwalijk. Echter ten onrechte! ed men dat niet dan was 't fondsbestuur :et verantwoord! En nu is 't wel dezen menschen in 't pvlei komen, door op te merken, dat men in op hun woord moet gelooven als zij1 ggen, dat ze de huur hebben betaald eni »t men hen moet vertrouwen. Maar wie ■ut dieper nadenkt zal inzien, dat dit toch Jet opgaat. Alleen na overlegging van oen nuurkwitantie heeft men een overtui gend bewijs, dat de huur is betaald, noo- dig om den bijslag .voor de huur, volgens 't raadsbesluit te kunnen uitkeeren. Indien de menschen dus klagen, dat 't hun zoo lastig wordt gemaakt, hebben zij dat ©enig en| alleen aan den beer Joosten en zijn mede standers te dankenl 't Was een harde noot, die de heer Modoo aan den heer Joosten gaf te kraken! Had de lieer Joosten niet gewaagd van betaalde huishuur, in zijn voorstel dat de raad aan nam, dan had 't fondsbestuur niet behoeven op te treden, zooals 't nu verplicht was te doen! De heer Joosten zat er wel een weinig rnede. Mot aan te voeren, dat 't fondsbe stuur alleen zich aan den letter van een raadsbesluit houdt, wanneer 't geldt 't den menschen wat lastig te maken weerlegde liij niet wat èn de heer Modoo èn de heer Kleijnenberg tegen hem aanvoerden. Dat was alleen een insinuatie van iemand, die zich boos maakt en 't nu op iets anders tracht te werpen Eindelijk diende hij ©en voorstel ïn om te schrappen 't woord „betaalde", dat echter niet genoegzaam werd ondersteund pm te kunnen worden behandeld en dat feitelijk ook nu niet op zijn plaats was, waar 't werd ingediend bij een voorstel pm een redactie wijziging aan te brengen in een vorig raads besluit, om duidelijk te doen uitkomen, dat aileen aan den kindertoeslag van tegen werkloosheid verzekerden terugwerkende kracht zal worden verleend, 't geen de heer joosten betwistte^ dat des raads be doeling zou zijn geweest. .Ook ten aanzien hiervan insinueerde de heer Joosten een en ander aan 't adres van het fondsbestuur, waar de heer Kleijnenberg verstandig op deed, met er maar 't zwijgen op te doen. Immers er zijn menschen, die dingen zeg gen, die geen wederwoord waardig zijn! Opmerkelijk was, dat ook nu weder nie mand den heer Joosten bijviel, die hij moge al dan niet eenmaal in den raad eën prestige hebben gehad aardig op weg is 't te verspelen, indien.hij 't ooit heeft gehad! De heer Kleijnenberg onder 't protecto raat van de Liberale ,Unie, waarin do heer K. een voorname rol vervult ia de heer Joosten in den raad gebracht beleeft wel pleizier van den uitverkorene van alle vrijzinnigen tegenover de,n man yan rechts, onzen candidaat Klein. Ook hier weder blijkt dat ondank is werelds loont Overigens leverde de raadszitting niet vee) stof voor een nalezing pp. Over 't tarief van onderstand van 't Burgerlijk Armbestuur staat in een volgende vergadering een debat te wachten waar de soc.-dem. andermaal een poging willen wagen pm dat tarief in overeenstemming met hun verlangens erzien te krijgen en verder zullen ©en aantal kwesties bij de gemeentebegrooting, die bin nen eenige dagen aan de orde komt nader onder de oogen worden gezien. O.m. een jjaar subsidieaanvragen. De raad is dan in de gelegenheid om één lijn yast te stellen ten aanzien van alle aanvragen om subsidie in verband met de tijdsomstandigheden. jJVat de heer Heerkens Thijssen ten aanzien hier van opmerkte, viel bij B. en ;Wj. in goede aarde. Het is ongewenscht pm iedere aan vraag om subsidie afzonderlijk' te behande len. Het deed ons genoegen, dat de raad be sloot om de jaarwedde ,van den heer Steen- kist, den kastelein van 't Prinsenhof met f 100 te verhoogen en om hem voor bode diensten ten behoeve van de stadsbibliotheek f 50 per jaar meer toe te kennen. Door de openstelling der bibliotheek op ©enige avond uren zijn de werkzaamheden .van den heer Steenkist vermeerderd en nu is 't niet meer dan billijk om ook zijn salaris te vermeerde ren. Dat de heer Steenkist bij B. en iWi in een goed blaadje staat bleek wel, dat toen een stem uit den raad opging om aan de nieuwe salarisregeling terugwerkende kracht te verleenen, B. en ,Wl dat aanstonds over namen. De raad ging er mede accoord. Toen aan de orde werd gesteld da goed keuring van 't analytisch raadsverslag vroeg weder een raadslid om verandering* in aan vulling van 't door, hem gesprokene. Dat wordt zoo langzamerhand gebruik! Op die manier tracht men dan te verbeteren wat men in een vorige raadszitting heeft gezegd. Maar, terecht zeide de voorzitter, 't, dat is toch niet de manier! En even zeer terecht drong de heer van Styrum er op aan, dat' men indien men verlangt, dat in 't verslag wijzigingen worden aangebraohtmen dat voor af aan B. en ,W. kenbaar maakt. Alleen dan kan men overzien wat al dan niet juist is. Het veralag dient om juist weer te geven wat is gezegd en niet wat een raadslid heeft bedoeld te zoggen! Pat wordt wei eens vergeten I Ten slotte leverde de raadszitting nog deze bijzonderheid op, dat bij de rondvraag geen der soa dem. raadsleden ïets had op te merken. De raad stond er paf yan OVERZICHT. De Engelsche Marine heeft revanche genomen voor den. leelijken klap, dien ze ge kregen heeft bij de Chileensche kust: het es kader van admiraal von Spee, door een ge weldige macht groote Engelsche schepen vervolgd, is bij de Falklands-eilanden over vallen en in den grond geboord. De drie groote schepen zijn erbij verloren gegaan, twee andere, de „Dresden" en de „Nürnberg" zijn voorloopig nog ontkomen, Het Engelsche bericht zegt dat de Britsche verliezen gering zijn; we zullen de Duitsehe lezing moeten afwachten, om te zien of hier niet een beetje wordt „opgesneden": de Brit sche admiraliteit is daar niet kieskeurig op. De berichten van het oorlogsveld zijn karig hedenochtend: we kunnen volstaan met te verwijzen naar de telegrammen. Belangrijker is, dat von Moltke, de chef van den generalen staf, voorgoed is afgetre den. Minister von Falkenhayn, die tijdelijk de functie waarnam, is zijn definitieve op volger. DE VOORGESCHIEDENIS VAN DEN OORLOG. Het Belgische ministerie van oorlog laat nu een lezing publiceeren over de door Duitsch- laud openbaar-gemaakte voor-onderhandelin gen met Engeland. Dat er met Engeland onder handeld is, wordt daarin toegegeven, maar dit geschiedde alleen ui.t voorzorg, in geval Duitsehiand België's neutraliteit niet zou wil len erkennen, zegt de Belgische regeering. Wij stellen ons voor, dezer dagen uitvoeriger op do van beide zijden gepubliceerde stukken terug te komen. HEBBEN IS HEBBEN! Menweet, dat Japan, toen het Kiautsjau van de Duitsehers opeisckte, liet doorschemeren, dat het alleen voor China dit land in be zit wou nemen! Nu is gisteren ih don Landdag geïnterpel leerd in verband met het zenden van het uliti- ■matum door Japan aan Duitscliland. Men meen de dat ten laatste Kiautsjau aan China zal moe ten worden teruggegeven. Voor de regeering antwoordde echter minis ter Kato, dat hij op het oogenblik niet in staat was toezeggingen te doen omtrent de toekomst van Kiautsjau, maar Japan gaf aan geen enkele mogendheid eenige belofte dienaangaande. Het doel van het ultimatum was Duitsehiand ertoe te brengen Kiautsjau over te geven, zoo doende den vrede te verzekeren in het Oosten. Aan een restitutie na den krijg was niet ge dacht, er werd ook in. het ultimatum niet over gesproken Hebben is hebben, denkt de Japanner DOLLE VERZINSELS. Een oorlog schijnt de tijd te wezen om aller lei dolle verzinsels de wereld in te zenden. Hier is er één van, dat nog een beetje sterker is dan 't verhaal van de betonvloeren, die overal in Frankrijk liggen om er Duitscho kanonnen op neer te zetten. Volgens de „Temps" heeft do bekende Bel gische schrijver Maeterlinck in een lezing, te Milaan gehouden, verklaard: „Het is zeker, dat Antwerpen, Gent, Brugge en Brussel onher roepelijk veroordeeld zgn. De bekende Groote Markt, het stadhuis en de kathedraal van Brus sel zijn ondermijnd ik weet dit en herhaal, dat ik dit weet uit volkomen betrouwbare par ticuliere bron, waartegen geen ontkennen zou baten. „Eén vonk zal voldoende zijn om van een der schitterendste plaatsen van Europa een ruine te maken zooals Yperen, Mechelen en Leuven reeds zijn." Dat men onder het volk dergelijke verhalen gelooft, is al erg genoeg1. Maar dat mannen van naam zulke, tastbaren onzin verspreiden, is toch wel een beetje al te kras! GENERAAL VON MOLTKE. BERLIJN, 9 Dec, Generaal von Moltke's rustkuur te Homburg ie geëindigd en hij ia te Berlijn aangekomen. Hij voelt zich geluk kig veel hetex-, doch zijn toestand ia nog van dien aard, dat hij voorloopig niet naar het ooirlogs terrein kan gaan. Men overweegt, hem op andere wijze werkzaam te stellen zoo dra zijn gezondheidstoestand het mogelijk maakt. De taak van chef van den generalen staf van he.t leger te velde is aan den mi nister van oorlog, generaal von Falkenhayn, die von Moltke's taak reeds voorloopig op zich genomen had, definitief overgedragen. Von Falkenhayn blijft minister van oorlog. EEN DUITSCH CONSUL IN ENGELAND TER DOOD VEROORDEELD. LONDEN, 9 December. Ahlere. de vroe gere Duitsehe consul in Sunderland, een ge naturaliseerde Engelschmau, ia beschuldigd van hoogverraad, schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Hij moet de Duitsehers ge holpen het land te verlaten en zieh hij het Duitsehe leger te voegen. STRAF. BERLIJN, 9 Dec. Volgens bericht ie Ko penhagen nit St. Petersburg ontvangen, zijn, behalve generaal Eennenkampf, nog zes Rus sische generaals van het westelijke leger van hun kommando ontheven. Naar verluidt zul len zij zich voor don minister van oorlog te verantwoorden hebben*. DE DUITSCHE RIJKSDAG. BERLIJN, 9 Dec. (S-corr.) De Rijksdag zal op 2 Maart 1915 samenkomen, om eerst in een zoogenaamde vrije commissie het budget voor 1915 dat ais een zoogenaamd noodbudget is ge dacht te bespreken. BULGARIJE. BERLIJN, 0 Deo. (S-corr.) De correspon dent van de „Vossische Zeitung" geeft een be richt over een onderhoud met den Bulgaarsehen Minister-president Radollawoff, waarin deze met klem de neutraliteit van Bulgarije voorop stelde en de toewijzing van Macedonië aan Ser vië voorstelde als een destijds begane justitieele dwaling. Bij het opmaken van den nieuwen inventaris zou Bulgarije or voor zorgen dat bet niet op zijde geschoven werd. OF DE BALKAN. BERLIJN, 9 Dec. (Part.) De correspondent van het „Borliner Tageblatt" te Sofia seint dat in politieke kringen aldaar bevestigd wordt, dat de tussehen Rumenië en Bulgarije gevoerd wor dende onderhandelingen spoedig tot een volle dige politieke overeenstemming en een bevredi gend einde zullen komen. 'De grondslag der on derhandelingen vormt een compensatie, welke Bulgarije voor zijn vroegere gebiedsverliezen toe te staan is. IN AFRIKA. BERLIJN, 9 Dec. (S-corr.) De machtige stam der Toearegs heeft zich thans ook voor den hei ligen oorlog verklaard. Hare krijgslieden zijn bezig naar Tunis op te trekken. De vroegere af gevaardigde van het Turksche parlement Djami-bey die Fezzan vertegenwoordigde, be vindt zich bij de Toearegs, evenals een heele reeks van Ottomaanscho officieren die uit Tri polis afkomstig zijn en met de zeden en gewoon ten van dezen invloedrijken stam volkomen ver trouwd zün. DE STRIJD IN POLEN. BERLIJN, 9 Deo. (S-corr.) Volgens het „Berliner Tageblatt" neemt het zuidelijk ge deelte van het gevecht in Polen een voor de Duitsehe en Oostenrijksche troepen gunstig verloop. Do in de beginne boogvormig rondom Krakau opgestelde Russische strijdkrachten zijn in nog steeds duidelijk waarneembaar. Onze vliegtuigen en balloncaptiefs zijn bij elke weer- gestelheid in de lucht, doch de Russische wagen zich slechts nu. en dan boven de vestingwerken. Een vlieger wierp een bom, die door een dak van een huis in de Jozefstraat sloeg, zonder iemand te dooden. De dorpsbewoners van den omtrek graven zich, evenals de troepen, familie- gewijde in holen onder den grond in om zoo doende het einde van het bombardement af te wachten. VON DER GOLTZ. BERLIJN, 9 Dee. (Part.) Veldmaarschalk Von dr Goltz dio te Konstantinopel is aangeko men, wordt door de pers aldaar warm verwel komd. Gewezen wordt daarbij op de bctcekenis van Von dor Goltz voor het Turksclie leger. (Onderstaande telegrammen werden reeds hedenmorgen door ons per bulletin bekend gemaakt). DRIE DUITSCHE KRUISERS IN DEN GROND GEBOORD. LONDEN, 9 Dec. Officieel wordt door Reu ter gemeld: De Duitsehe kruisers „Scharn- horst", „Gneisenau" en „Leipzig" zijn ter hoogte van de Falkland-eilanden (in den At- lantischen Oceaan, ongeveer 400 K.M. van de Patagonische gust) gezonken. De „Scharnhorst" en de „Gneisenau" zijn ge wapende kruisers, in 1906 gebouwd, metende elk 11.420 ton en gewapend mot acht 20.6 c.M. en zes 14.75 c.M. kanonnen. De „Leipzig" werd inl905 gebouwd, mat 3.200 ton en was met tien 10.25 -c.M. kanonnen bewapend. Zooals men zich herinneren zal, waren het deze oorlogsbodems, die te zamen met de „Dres den" en dé „Nürnberg" in het begin van November het Engelsche eskader van admiraal Craddoek op de Chileensche kust aanvielen. Bij dit gevecht werd de „Monmouth" in den grond geboord, terwijl de „Glasgow" én de „Good Hope" ernstig beschadigd werden. Sinds dit zeegevecht was een Engelsch eska der uitgezonden om de Duitsehe schepen op te zoeken en slag te leveren. Red. LONDEN, 9 Dec. Het Engelsch eskader on der bevel van vice-admiraal Frederick Sturdee, ontdekte den 8en December 's morgens to half acht bij (1e Falklandeilanden de Duitsehe krui sers „Scharnhorst," „Gneisenau en „Leipzig". Bij den zeeslag, die volgde, werd de „Scharn horst,"welke de admiraalsvlag van graaf von Spee voer, de „Gneisenau" en do „Leipzig" in den grond gehoord. De „Dresden" en de Nürnberg", die tijdens den slag vluchtten, werden achtervolgd. Wij hebben twee kolenschepen genomen. De verliezen van Engelsche zjjdo zijn zeer klein. De Engelsche schepen hebben verscheidene overlevenden van de „Leipzig" en de „Gneise nau" opguoinen. DUITSCH BERICHT. BERLIJN, 0 Deo. Het groote hoofdkwartier meldt hedenvoormiddag: Ten Westen van Reims moest de hoeve Pecherie, ofschoon er de Roode Kruisvlag woei, door onze troepen in brand geschoten worden wijl door de fotografiën van een vlieger onbe twistbaar was vastgesteld, dat dicht achter de hoeve een zware Fransche batterij verborgen was. De Fransche aanvallen tegen Souain, op do plaats Varennes en Vauquois op den Oostrand van het Argonnerwoud werden met verliezen van den vijand afgeslagen. In het Argonnerwoud zelf hebben wij op ver schillende punten terrein^gewonnen, waarbij wij ook oen aantal gevangenen maakten. Bij de gisteren gemélde gevechten ten Noor den van Nancy hadden de Fransclien hevige verliezen; onze verliezefi waren naar verhou ding gering. FRANSCH BERICHT. PARIS, 9 Dec. De generale staf meldt: Van de zee tot de Leye hebben gisteren artillerie gevechten plaats gehad. Ook in Aisne werd een artillerie-duel geleverd, waarbij wij voordeel behaalden. In Argonne bevochten onze artillerie en in fanterie belangrijke winsten. Wij namen ver scheidene loopgraven. De vijand vernielde zelf een loopgraaf door middel van mijnen. Onze artillerie op de Maashoogte bracht de vijandelijke batterijen daar <jn in Argonne tot zwijgen. Over de geheele linie zijn wij geavanceerd. IN POLEN. BERLIJN, 9 Dee. Het staf-communiqué van hedenvoormiddag nieldtrüit Oost-Prni- een' zijn geen nieuwe berichten ontvangen. In Noord-Polen staan onze Hoepen in nau we voeling met de Russen, die in een zeef versterkte stelling ten Oosten van Miazga BARTfcLJÜRlSSTR&AT 27 TELEFOON 1770. Haariemsche Aüedayes No. 1500. ONZE BESTRATING. In de ai'deelingsverslageu op de stedelijke begrooting voor 1915 vinden ergens .do meel' dan slechte bestrating in onze stad verkiuard door den slappen, weeken ondergrond van dexij bodem. Inderdaad moet ook in deze richting moenen wij het ontstaan van zooveel kuilen, gaten en holen in onze bestrating worden ver klaard. De „Opr. H. C." meent, blijkens oen opmer king die dé redactie op deze zinsnede uit het verslag maakt, dat de Smedestraat het bewijs levert dat die „slappe ondergrond" nog niet zoo slap is! Bet komt ons voor, dat onze collega van het Klokhuisplcin een verkeerde conclusie trekt. Weliswaar is do Smedestraat-bestrating voor treffelijk, maar.... ze is ook geweldig voel duurder dan de gewone bestrating elders. En dus is het niet billijk, om ze te vergelijken met de wijze waarop de andere straten gelegd zijn. Alleen is d i t duidelijk, dat de slappe onder grond dien wo hier hebben, wel tot een beteren is te maken, maar.... met hooge kosten. Of die hooge kosten voor de bestrating in heel de stad gemotiveerd zijn, zou een becijfering moeten leeren die wjj in hot antwoord van B. en W. wel verwachten. Wanneer gij van uw oude kranten Papieren dekens maken wilt, Zoodat ook door uw medewerken De vraag naar dekens wordt gestild, Maar gij niet weet, hoo ze te maken, En vraagt, hoe doet men dit of dat, Zio dan want daar staat het te lezen Het Maandagnummer van dit blad. (een riviertje ten oosten van Lodz) stand ih ouden. Om Lowitscli wordt verder gestreden. In Zuid-Polen hebben Oostenrijk-Hongaar- sche troepen en de onze schouder aan schou der wederom met succes hel offensief geno men. RUSSISCH BERICHT. ST. PETERSBURG, 9 Dee. Het Duitsehe officieel© communiqué meldde dezer dagen dat de Russen bij de ontruiming van Lodz, ontzettende verliezen zouden hebben geleden. Het vertrouwen, dat dit communiqué ver dient, blijkt wel uit het feit. dat de Russi sch© troepen zich tegen middernacht van den 6den December uit Lodz terugtrokken, ter wijl de Duitsehers gedurende 15 uren onbe weeglijk blovop voor onze ontruimde loop graven waar zij bij hun aanvallen meer dan 10,000 manschappen verloren en niet durfden voortrukken. Eerst om drie uur in den namiddag van den Cden kwamen de Duitsehers constalee- ren, dat zij geen vijand meer voor zich had den, daarna rukten zij de stad binnen. Bji de verandering onzer posities in de streek van Lodz, hebben wij geen enkelen soldaat verloren. Wij hebben deze manoeuvre alleen ondernomen, nadat wij vastgesteld hadden, dat de Duitsehers er geihec! va a afgezien hadden om in dit district ie blijven aanvallen. OOSTENRIJKSCH BERICHT. BOEDAPEST, 9 Dec. Volgens berichten ter ambtelijke plaatse ontvangen is de her nieuwde uitval der Russen in het corn it rit Zemplen mislukt. De Russen werden bij hui opiuarsck naar het Zuiden door onze troepen tegengehouden, teruggeworpen en ach tor- oprukten, aoodat de Russen zich na het eer- vlak op de Galicische gr s teruggeslagen. Ook in het comiteit Saros is hun voort* dringen tot staan gebracht. In het grensgebied van het comiteit Bereg vertoonden zich gisteren onbeduidende Rus sische troepenmachten, tegen welke onze troepen onmiddellijk met volkomen succes oprukten, zoodat de Russ zich na bet eer ste treffen dadelijk over de grens terugtrok* ken. De reeds officieel medegedeelde invalspo* ging der Russen in het comiteit Maramaog hij Tornya is afgeslagen. DE OOSTENRIJKERS IN SERVIë. BOEDAPEST, 9 Dec. Het Oostenrijk-Hor^ gaarsche leger-commando in Servië heeft twee proclamaties uitgevaardigd. De eerste bepaalt dat het streng verboden is wapens te dragen. Alle wapens en munl* tie moeten bij de dichtstbijzijnde Komman* dantur ingeleverd worden. De tweede proclamatie beveelt, dat naar aanleiding van bet feil. dat Servische sol* ■ME HMMKIHE CMMIT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1