Ui! Hiaitfs Noorderkwartier. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. NIEUWS Uil DEN OMTREK. UIT DE ZAANSTREEK. STADSNIEUWS. legeuwoordigheid van den minister van Bin- nenland6che Zaken, den president en den rice-president van den Hoogen Baad en van Sen minister van Justitie. BELASTING OP GOEDEREN IN DE DOODE HAND. Naar wij vernemen wordt, naar aanleiding van den wensch dienaangaande in de Tweede' Kamer uitgesproken bij de behandeling van j het Leeningsontwerp, aan het departement van financiën onderzocht welke de opbrengst zou kunnen zijn van een belasting op de goederen in de doode hand. ADRESBOEK VAN VLUCHTELLINGEN. Daar van verschillende zijden, zoowel door autoriteiten en comités als door particulieren, de wenseh is kenbaar gemaakt de adressen der hier te lande vertoevende uitgewekenen te ken nen, heeft het „Nederlandsen Comité tot Steun van Belgische en andere slachtoffers"' besloten, een zoodanig adresboek samen te stellen. De secretaris, de heer B. J. Veldhuis, Kalverstraat 64 te Amsterdam heeft zich belast met de taak, allo gegevens hieromtrent te verzamelen en hoopt binnenkort het adresboek te kunnen doen verschijnen. De Bogor. Een Lloyds telegram uit Oporto meldt: De gezagvoerder en 33 man van de equipage van het Nederlandsche stoomschip Bogor, van de Rotterdamsche Lloyd, zijn verdronken. Twee matrozen en twee stokere zijn gered. DoodeHjke val. De 78-jarige Leendert de Jong te Oud-Beierland, is uit het raam dei- tweede verdieping zijner woning op de straat gevallen en hekwam daarbij zulke ernstige verwondingen, dat hij aan de gevolgen over leed. HAARLEM. „ONZE VLOOT". Een en ander over zeemijnen. Voor een zeer talrijk publiek, dat gisteren avond de Schouwburgzaal van de „Kroon" vul de, is daar vanwege „Onze Vloot", afdeeling Haarlem, een populair wetenschappelijke voor dracht gehouden, waar bovenstaand onderwerp behandeld werd. De heer H. Af. van Btmmelen opende deze eerste bijeenkomst in dit winterseizoen, onder ge heel andere omstandigheden, zooals de voorzitter opmerkte, dan die heerschten bij de laatste ver gadering van O. V. Door die omstandigheden is net werk van O. V. moeten veranderen, moet ze de propaganda voor onze marineplannen laten rusten, en ging ze zich wijden aau het ontspan ningswerk van de kustwachten en fortbezettingen vooral, en ook van de marinemanschappen „bui tengaats". Dank zij zeer veel steun en een harte lijke medewerking, gaa* alles ook hierin naar wensch. Spr. vraagt evenwel dezen steun en medewerking te willen doen voortduren, omdat er nog veel te wachten is. Als oorzaak van het vreugdevolle feit, dat Holland nog buiten den oorlog is, noemde spr. de eminente, tactvolle lei ding van H. M. Koningin Wilhelmina (waarop de vergadering een krachtig applaus liet hooien), terwijl spr. verder de leger- en vlootleiding voor haar zware taak in dezen tijd, die ze zoo goed volbrengt, hulde bracht. Applaus). Tot slot leidde de voorzitter den spreker van dezen avond, den luit. ter zee le klasse L. Quant, in, die meergenoemd actueel onderwerp ging behandelen. Luitenant Quant is voor „Onze Vloot" geen onbekende; integendeel, O. V. heeft de aange naamste herinneringen aan dezen spreker, die een vorigen keer was opgetreden met 'n verhande ling over „Dreadnoughts" zooals spr. zelf allereerst in herinnering bracht en waarbij hij in het openbaar toen critiek had uitgeoefend. Maar thans, zoo zegt spr., moet alk critiek zwij gen. De marine zal doen wat ze kan, als 't noo dig is! (Applaus). Spr. had toen de zeemijn het laatst van de wapens genoemd, omdat ze nog was er een in wording, al had ze ook al een geschiedenis ach ter zich. Op prettige, onderhoudende wijze verklaarde «preker het begrip mijn, en de wijze waarop ze wordt gebruikt, hoe ze gelegd en weer opgevischt wordt. En al kon de spreker „in verband met het ge heime karakter van het onderwerp, slechts in „al- gemeenen zin" over mijnen spreken en moesten de bijzonderheden onzer eigen inrichtingen bui ten besprek blijven." toch ging luit. Quant breed voerig op een en ander in en was de verklaring zeer duidelijk. De vele technische bijzonderheden die verteld werden, behoeven we hie niet in her innering te brengen, temeer omdat we over meer- gezegd wapen al meermalen in ons blad spra ken, maar voor verschillende nieuwe en aardige opmerkingen van den spreker mogen we hier zeer zeker wel een plaatsje afstaan Hoe gevaarlijk zoo'n ding is, bleek uit de me- dedeeling dat de mijn met 100 K.G. van de meest-moderne springstof wordt gevuld; zelfs vertelde spr. later op den avond, dat men al «preekt van 150200 K.G En hoe gevaarlijk het dan in het „militaire terrein" voor de Belgische kust wel moet wezen, ziet u hier uit: de Engelschen hebben, om de Duitsche vloot te weren, op één rij 5000 mijnen gelegd! In verband met de voorgekomen ongevallen hiér te lande sprak spr. zijn bevreemding er over uit, dat de pers critiseerde, dat er materiëele schade werd aangericht bij het onschadelijk- tnaken van zoo'n mijn zooals bij Domburg terwijl gelukkig die critiek achterwege bleef na het droevig ongeluk te Westcapelle. Spreker vroeg om vertrouwen in het personeel, dat naar geweten handelt in zijn moeilijke taak. (Ap plaus). Ten laatste vernemen we nog, hoe de Ameri kaan David Bushnell de eerste mijn vervaar digde en deze in 1777 als offensief wapen uit dacht. Ook was deze Amerikaan onderzeeboot- specialiteit De Amerikaan Fulfon dacht evenwel een naar hij meende afdoend middel uit tegen den oorlog, in den vorm vanook zoo'n mijn! Hij maakte er een defensief wapen van, en vond daarvoor een zóó verschrikkelijk moordtuig uit, dat hij meende, dat ieder voor zoo iets terug deinzen zou. Eerst scheen het of hij zou slagendiverse regeeringen wilden de verantwoording voor de ■Uitwerking ervan niet op zich_ nemen, maar later kwam het verschrikkelijk wapen toch' In al zijn gevaarlijkheid. Bij de bespreking over het opruimen der mijnen brengt spr. hulde aan den oud-kapitein de Visser (ook onder de aanwezigen) voor wat hij ten aanzien van deze voor de Hollandsche marine heeft gedaan. Dan is er een pauze, waarna een aantal hel dere, sprekende kiekjes worden vertoond en toe gelicht, die bij de aanwezigen uitstekend in den smaak vielen. De interessante foto's waren een mooi slot van den prachtig geslaagden avond van „Onze Vloot", dien we danken aan luitenant Quant op de eerste plaats, welke dank de heer van Beminden namens alle aanwezigen goed en terecht vertolkte. Den burgemeester, Jhr. Sandberg, en verschil lende raadsleden merkten we onder de talrijke aanwezigen op. ALLES IN HET GEOOT! Voor het gesticht Meerenberg is in de Kroon alhier aanbesteed de levering van meer dan honderd algemeene en verder nog die van een lange lijst technische artikelen, noodig voor het eerste halfjaar 1915. Dat er wel geen sprake van wezen kan den uitslag van die besteding op te nemen., zal ieder dui delijk zijn aLs men weet, dat er 134 inschrij vingen waren ingekomen. En niet minder dan 35 daarvan waren ongeldig! FAILLIET VERKLAARD. Door de Arrondisseinen te-Rechtbank alhier is bij vonnis van heden in staat van faillis sement verklaard: L. A. Plas, kandelaar in kaas, wonende te Bloemendaal. R.-c. Mr. iW. W. II. van Nes van Meerkerk. Curator Mr. TV. F. van Slooten. DE BELGEN TE NUNSPEET EN ONZE LEZERS. De oproeping in onze courant om goede katholieke lectuur te zenden aan den Zeer- eerwaarden pater Stanislaus van den Berg te Nunspeet voor de duizenden Belgen, die daar in het vluchtelingenkamp zijn opgeno men heeft baat gegeven. Velen sloegen or eeu gunstig oor aan. De Zeereerw. heer zond ons een schrijven, waar in hij de vele goede gevers en geefsters har telijk dank zegt voor het hem gezondene. Hij mocht voor de vluchtelingen heel wat cou ranten en Illustraties ontvangeu. Evenwelhij is dankbaar, maar nog niet voldaan. Voor zoovele duizenden, die zoo ou- goveer niets te doen hebben, is zeer veel lec tuur noodig. Daarom verzoekt hij ons nog maals een beroep op onze lezers te doen om hem lectuur te zenden. Zijneerw. verzoekt ons verder hen hartelijk dank te zeggen, die hem tabak voor de vluchtelingen zonden. Dat was een heel wel kom geschenk, waarmede Zijneerw. zeer in genomen is. Uit het schrijven, dat de Zeereerw. heer v. d. Berg ons zond lialen wij nog aan, dat de Walen zich in het kamp veel beter dan de Vlamingen gedragen; hetgeen een groote bij zonderheid is. En eindelijk, dat in het kamp ten bate der kinderen van de vluchtelingen met het Kerst feest een Kerstboom zal komen. Wie den pa ter wat prenteboeken en speelgoed voor dien boom kan zenden, doet daarmede een goed werk. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat in het kamp groote behoefte aan kaarten is. Spel len van 52 kaarten zijn zeer welkom. Laat ons allen den pater met een gave ver- blijden. Het adres is: Zeereerw. Pater Sta nislaus, afd. Kerk, vluchtelingenkamp, Nun speet. AANBESTEDING MAGAZIJNGOEDEREN GEMEENTEGASBEDRIJF. B. en W. hebben heden aanbesteed de leve ring der voor het gemeentegasbedrijf iu 1915 benoodigdo magazijngocderen, als Pere. 1, getrokken ijzeren buizen; 2, ge trokken en smeedbaar gegoten ijzeren fittings enz.; 3, Diverso ijzerwaren, enz.; 4. Gegoten ijzerwerk; 5, Koperen hoofdkranen, fittings, enz,; 6, Zink, tan en lood; 7, Glas; 8, Kalk en cement; 9, Verfwaren, enz.; 10, Borstel werk, enz.; 11, Touwwerk, enz.; 12, Machine kamer behoeften. Er waren 34 biljetten ingekomen van 'd< volgende firma's; Pere. 1: Peck en Co., A'dam, f 1904.60; II. J. Reerink en Co., Zutfen, f 2000,17; N. V. v. d. Berg en Co., Amsterdam, f 1939,85; Smit en Blok, Am sterdam, f2024, 22; perc. 2: Smit en Blok, f 742,381/2Peck en Co., f732,28; Reesink en Co., f 7668,99. perc. 3: fa. Heenk, Wefers Bettink, alhier f 490,30; (v. d. Berg en Co. Amsterdam, f748,37; perc, 2.); Smit en Blok f 458,011/2; Feyenoord's Ijzerhandel, Rotter dam, f 444,87; N. V. Ned. IJzerh. Mij., Den Hati en B. Hartenlust, Leeuwarden, f 470,95; O. J. vl d. Broek, alhier, f 441,66/2; perc. 4 J. Zinnuer en Zoon, Amsterdam, f 394,35; Kon. Ned. Grofsmederij, Leiden, f356,80; C. J. v. d. Breek, f 452,92perc. 5H. J. Stokvis, Arnhem, f 879,30; G, Wilson, den Haag, f 1064,05; Oautseh Greg!oei Mij., Amsterdam f 1026,27/'.; perc. 6: Ne'd. Lood en Zinkplet- terij, Utrecht, f 600.--- Stokvis, f 631,50; Metaal Mij. Vies en Co., R'dam, f 630.—; perc. 7: C. 'de Groot en Zoon, Rotterdam, f 197.J. de Waal en Zn., Utrecht, f 244,50 ;P. Dolk, Rotterdam, f 210,50; J. de Vos, Amsterdam, f253,— perc. 8: H. Bum- man, Amsterdam, f 2338,90 of f 2184,90; N. V. Bouwmaterialen Mij. v. h. Gebr. Schor- nagel, alhier, f 2463,50; H. O. v. Meeuwen, alhier, 12725,80; F. Philippo, Schoten, f 2574,50; Smits en Reinders, alhier, f2374,50; perc. 9: P. v. Voorst, A'dam, f 416,25; IC. v. Eden, alhier, f 284,75; Haarl. Stoomverffabr. alhier, f 320,50; perc. 10: A. Zevenboom en Zoon. A'dam, 1443.01 ;fa, Godschalk, Assen, f 431,59; perc. 11: fa. Max. Spaarndam, f 52,50 pero. 12: P. v. Voorst, f 973,75. Eén biljet w-i.s ongeldig voor perceel 8. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 12 Dec. Z. van A. L. Elsing- Kokkelkoren. 14 Z. van M. E. C. A. Rijn vaan-Wrede. 15 Z. van W. C. Sonnevelt- Schouwenburg. Overleden: 13 Dec. E. Janse-Lindeman, 66 j„ de Keijstraat. j. v. d. Broek, 46 jaar, de Witstraat. 14 A v. h. Nederend, 69 j., Antoniestraat. 15 G. M., 18 nind., d. van R. Roder, Koningstraat. BUITENLAND. EEN MERKWAARDIG VERHAAL. PARIJS, 15 December. Reuter's hiz, dienst voor het A. H. doet een curieus ver haal dat wel een beetje romantisch klinkt, maar daarom, toch jtuyr niet verzonnen hoeft te zijn. i Een belangrijke rol, zoo luidt dit verbaal, te bij de verovering van Vermelles gespeeld door de doofstommentaal. Het Journal des Sourdmuete (Dagblad der Doofstommen) deelt daarover mede: De Duitschere hadden jde kinderen bijeengebracht in de school en daarop hunne mitrailleuses geplaatst. De Franscho kolonel was daardoor in een groote 'moeilijkheid gekomen; hij had last gekregen het dorp op 5 December te nemen, maar hij kon niet hesluiten op de school te schieten. 'Achter een afgebrokkelden muur kon hij de kinderen zien spelen op het schoolplein. On der deze zag hij een manke, en uit diens ge baren maakte de kolonel op, dat hij doof stom was. Dadelijk riep de kolonel een man, die de doofstommentaal kende, en gaf dezen last de aandacht van den knaap te trekken; door zonnestralen in een klein spiegeltje opge vangen, kon hij den knaap toen den raad ge ven alle kinderen bijeen te brengen in een der hoeken van de speelplaats. Zoodra dat geschied was, plaatste de kolonel de tien beste schuttere achter den wal, en van daar konden zij de Duitsche bedieningsmanschap pen van de mitrailleuses, hoewel zij gedekt waren opgesteld, neerschieten. De kolonel vormde tevens een colonne om de school te nemen .Zoodra de doofstomme het afgespro ken sein gegeven had, schoten de scherp schutters de Duitsdbe bediening der mitrail leuses weg, de infanterie nam met de bajonet de school erf de speelplaats, en tien minuten later was Vermelles in banden der Fruit- 6cben. OVERVEEN. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen Mej. G. J. Visser van hier. BLOEMEND AAL. Personalia. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, de heer H, C. Henkers, candidaat-notaris al hier. Een arbeidsbeurs voor de gemeen te Bloemen daal. Naar wij vernemen, is met instemming van den Burgemeester dezer gemeente, alhier een arbeidsbeurs opgericht, voor Bloemjendaa.1, Overveen en Vogelenzang, wat .in dezen 'tijd: voor onze gemeente zeer zeker een groote verbetering is. De beurs is gevestigd in het lokaal vah den gemeente ontvanger, in het bijgebouw van. het Raadhuis te Overveen. Ze is o-p alle werkdagen geopend var 9—10 uur v.m. USfUIBSSf, Do brandstof raakt op. Het begint er voor de virecherij ailhier slecht uit te zien. De aan voet van Duitsche steenkolen ten be hoeve der trawlervloot heeft geheel opge houden. Van bevoegde zijde werd ons mede gedeeld, dat alles in het werk is gesteld om. de benoodigde hoeveelheid van Buitschland te kunnen betrekken, doch die poging is zoo goed als mislukt. De voorraad briketten welke aan de visschershaven is opgeslagen wordt onrustbarend klein on kan de. gelieele vloot, voor een week'réis nW fo'örzïen. wanneer de voorraad de komende week niet is bijgevuld zal zeer zeker een groot aantal trawlers do visscherij moeten staken. BEVERWIJK. Het priesterfeest van Deken Waa- re. Daar wegens de tijdsomstandigheden het vieren van het veertig jarig priesterfeest va-n onzen HoogEerw. Heer Deken, werd uitgesteld tot de tijd wat gunstiger was, werden ook de geschenken voor liet. te vieren feest bewaard, behalve een prechtige altaarlooper. die hem reeds in de maand September door de H. Fa milie werï geschonken. Daar evenwel nog niet te voorzien is, wanneer de tijd gunstiger zal worden, besloot de feeet-commissie niet langer uit te stellen en daarom bood zij giste renmorgen met een hartelijke toespraak van den Weleerw. Heer Slenders een feekoniug van de communiebank aan, die deze week gesteld zal worden. Door een deputatie der schoolkinderen werd hem een kasuifel met bijbehooren aangeboden. Zichtbaar geroerd dankte de Hoogeerw. Heer Waare voor deze huldebetuigingen. HEEMSTEDE. Het Kruis verbond. St. Jozef alhier viert op Zondag 27 December zijn tienjarig «staan. Op het programma komen we nader terug. HILLEGOM. Weer een. Ook de heer J. Witteman, „Multiftora" aihier, heeft sinds Zaterdag het volle weekloon weder ingevoerd. IJ s o 1 u b. Dinsdag vergaderde de ijaclub „Hillegom". De Penningmeester deed verant woording en had een batig saldo van f 154.84 Dc heer L. v. d. Linde stelde voor, dit bedrag aan 't Steun-Comité te zenden, 't Bestuur doelde die meening niet en toen de voorzitter een en ander zakelijk toelichtte, werd 't voor stel ingetrokken. Komt er geen ij8) dan werd overweging 1re>~'w""-d 't nog te doen. De hee- ren M. Koek, G. J. van Wayerert en J. J. A. v. d. Starre wei-den als bestuursleden herko zen. Nog werd bestuurslid de_heer J. Kraaij, De oommissie van rapport dealci mede in zake een ijsbaan in eigen beheer, dat haar aan de Krocht een terrein in huur is geboden voor f 400 per jaar ter g.rootte van. 1.75 H.A. UITGEEST. Personalia. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen Mej. A. H. G. van Veen van hier. Gemeenteraad. De Raa ddezer ge meente is tegen Vrijdag 18 Dec. bijeenge roepen. Punten van behandeling zijn: 1. Be spreking exploitatie over overeenkomst met den K. E. M. 2. Ingekomen stukken. noordwijk. Personalia, .Te Mittweida is geslaagd voor het cand.-examen voor electr.-techn. in genieur do heer S. Verhoeff Jr., uit. Noord- wijk-Binnen. Openbare Vergadering van den Raad der Gemeente Noordwijk op Donderdag 17 Dieoember 1914, namiddag 2/'2 uur. Ingekomen stukken: Benoeming: Stembu- 'reaux, G asthuismeester, Weeshuismeester, Voorstel om niet in hooger beroep te gaan van het besluit, van Gedep. Staten, waarbij aan heb Raadsbesluit tot sluiting der O. L. school te- Noordwjjk aan Zee goedkeuring te onthouden. Benoeming hoofd der school al daar. Wijziging verordening: Onderwijzersjaar. wedden. Voorstel betreffende Leidsohe keu ringsdienst. Voorstel bouwen bergplaats yam riool-specie te Noordwijk aan Zee. Regeling uitgaven. Verzoek om subsidie tuinbouw-win- tercursus. Reclames Hoofd-Omsslag. Sup I. Ko hier idem. Eeu gomden bruiloft onder Belgische vluchtelingen. Men schrijft ons uit Noordwijk: In het St. Jeroensgestieht te Noordwijk vertoeven nog steeds een ,70-tai Belgische vluchtelingen, waaronder 16 kinderen van het R.K. Vluchtelingencomité. De vluchtelin gen staan onder de hoede van een comité waarvan de heeren J. ff. y. d. Werf en w! P. de Vreede meer speciaal zich bezighouden met de dagelijksche verzorging en door de vluchtelingen „de directeur" genoemd .wor den. Gisteren was er feest onder de uitge wekenen. Het echtpaar Johannes, de Cort en Isabella Arnrirotto van Antwerpen vier den huil gouden bruiloft. Zij, die vroeger nooit Antwerpen verlaten hebben, hadden zeker nooit kunnen vermoeden, dat zii de zen zeldzamen dag- op Hollands, bodem zou den vieren. Een zoon ,van het gouden echt paar vertoeft ook in het St. Jeroensgestieht* zes. andere familieleden waren uit andere vluchtelingenoorden overgekomen, om het feest mee te vieren, Dtwr de goede zorgen der heeren v. d. Werf en De Vreede, de Eerw. Zusters, die onvermoeid zijn in het .verzorgen der Belgen, de dames uit de Noordwijksclie burgerij, die nog dagelijks behulpzaam zijn bij het bedienen enz., den heer 0. J. L. v. d. Meer, die de kapel versierde en het gouden bruids paar ui het groen plaatste, en vele ande ren, die door allerlei giften (in geld en na- tura) het comité in staat stelden, om feest te vieren, is. de gouden bruiloft der eenvou dige Antwerpenaren tot een voor hen in dubbel opzicht onvergetelijken dag ge maakt. Het leest begon met kerkelijke plechtigheden. Des morgens werd in de ka pel van het gesticht door den Z. Eerw. heer Krol, voorheen priester te Antwer-' pen, cl och nu te Noordwijk vertoevend, een II. Mis. opgedragen, opgeluisterd door Litur gische gezangen door eenige dames. Van 3 tot 5 uur was er gelegenheid, om het gouden paar tc complimenteeren, van welke gelegenheid druk gebruik werd ge maakt, o.m. door den Z. Eerw. heer Pastoor en de Eerw. heeren Kapelaans, de gemeente secretaris en de secretaris yan het vluchte lingencomité. De Burgemeester, die gisteren verhinderd was, kwam den yorigen dag even gelukwensclien. De fcest-in gradiënten waren door ver schillende personen geschonken, 'sAvonds is er op eenvoudige, doch yroolijke wijze leest gevierd met muziek pn zang en voor drachten. De heeren v. d. Werf en de Vreede spra ken eht bruidspaar met familie in hartelijke bewoordingen toe, en de zoon der Xeestelin- §611 dankte 8Hen. voer de eer en de vriend- schap,zijn ouders in zoo ruime mate betoond. In den namiddag was jn de kapel nog een eenvoudig L-of van dankzegging opgedragen door den Z. Eerw. heer Krol. Het feest, waaraan ook da militairen deelnamen, die in het gesticht vertoeven, werd tot ong 10 uur voortgezet. zitting over tot vaststelling van het supple- loir kohier van den hoofdei, omslag dienst 1914. KROMMENIE. ®r80üa,Ii». Te Amsterdam is geslaagd voor het examen vrije en ordeoefeningen Mej. J. A. H. .Vromans van hier. SCBAGEN. lïiikslandbouwwinterschool. De Ver van oud-leerlingen der Rükslandbouwwinter- 6-ciiool alhier, zal haar 27$t© algemeen© ver- gauenng houden op Maandag 21 December, des_ morgens te 10 uur, in het lokaal Cérès. alhier. Aan de orde is o.m.: Mededeelmgen omtrent het station voor melkonderzoek: verkiezing van een bestuurslid, tevens secre taris-penningmeester; aftredend de heer P Hopman, alhier; mededeelingen van de com mission; agenda algemeene vergadering van den Al gemeen on Bond; verslagen, MEDEMBLIK. Nt Paneratiusvereeniging. De bijeenkomst van forefc bestuur der St. Pancratiusvereeni- ging met eenige genoocligden heeft een prachtig verloop gehad. Bijna alle aanwezi gen traden als lid toe, zoodat ook thans een Umke zangafdeeling de vereeniging ver sterkt. De Eerw. moderator zeide voornemens te zijn na enkele dagen een ontwikkelings- avond te geven. De juiste datum zal nader worden bekend gemaakt. Gemeenteraad. Door den gemeenteraad is aan W. Heerd, op diens verzoek, ontheffing der bouwverordening verleend voor het plaatsen van eeu timmerschnur. Besloten is de zoogenaamde Schans weer te verhuren aan het Rijkskrankzinnigenge- «tidht voor den tijd van één jaar. Vervolgens is goedgekeurd het voorstel van B. eu W. tot het aankoopen eener vier rettore gasoven, raming 2350. Tot regent van het weeshuis is herkozen de heer A. Koster; tot regentes mevrouw Win kel—Oostwoud, Wijdenes; tot lid van het col lege van gasthuisvoogden de lieer Joh. Gij zelaar; tot lid van toet college van Geref. armvoogden de toeer N. Lewis en tot lid van het Burg. Armbestuur de lieer Joh. Gijzelaar. De beide wethouders zijn herkozen als lid van de commissie voor den vischafslag; de heeren P. Schouteen en A. Kater als leden der gascommissic. Verder is nog aan de orde gesteld een adres van de vereeniging: School met den Bijbel verzoekende in bet schoollokaal hetwelk de vereeniging in huur heeft vau de gemeente, gratis van gasleiding en gas te voorzien. Op advies van den voorzitter is besloten op dit verzoek afwijzend te beschikken. Wat be treft den gasaanleg, hierin zal de gemeente voorzien. Bij de rondvraag zegt de heer Eijteema dat bet zijne aandacht beeft getrokken dat de in bet verslag der Gezondheidscommissie genoemde cijfers betreffende bet onderzoek van het water en de melk zeer ongunstig zijn voor deze gemeente. De vooi*zitter antwoordt dat hem gebleken is dat de in het verslag genoemde cüfere niet juist zijn wat betreft de melk. Spr. zegt ver der dat meermalen geprobeerd is bier goed zuiver welwater te verkrijgen, doch dat dit nog nimmer tot een gunstig resultaat heeft moffen leiden. Hij zal aan deze kwestie zijn aandacht schenken. i Tenslotte araat de vergadering in geheime cgens plaatsgebrek moeten vele berichten tot morgen bljjven overstaan. INOëZméOëN. Van ingezonden «tukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt, den inzenders de eopie niet teruggegeven. PAPIEREN DEKENS. Er wordt in de laatste1 dam ^schre ven en gepraat, ja zelfs gerijmd over de papieren dekens. Men heeft een handleiding voor het vervaardigen van papieren deken? kunnen vinden in deze courant en ik twijfei er niet aan, of vele rappe vrouwenhanden zijn aan het werk getogen met heiligen ijver voor de goéile zaak. Zeer prijzenswaardig zeker en pleitend voor hunne christelijke naastenliefde. Immers, hoe vele uren arbeids wordt er niet gevraagd voor het maken van één pa pieren deken. Voor een groot model zouden 80 couranten noodig zijn, terwijl elke courant afzonderlijk ongeveer 10 minuten kost. Dat zijn dii3 800 minuten ofwel pl.m. 13i/2 uur. Dan pas be gint het eigenlijke werk van het aaneenzetten der couranten en daarna het omkleden ervan. Ik heb in mijn verbeelding vele vrouwen* en meisjes met jobsgeduld zien werken aan deze eourantendekena en hun in stilte lol gebracht voor hetgeen zij voor onze nood- lydende stadgenooten tot stand brachten. Maar tegelijkertijd stelde ik mij toen ook de vraag: Beantwoordt die papieren dekking nu wel (in verhouding van den arbeid, die hij gekost heeft) aan de eichen, die aan een deken dienen gesteld te worden? 't Is toch een bekend feit, dat papier spoe dig vocht in zich opneemt (vele huizen immers zijn vochtig) en zullen deze papieren dekens binnen korten tijd zeer muf worden. Laaf ons dan nog nie-t eens over papieren kinder dekens spreken. Of komen hiervoor allcer kinderen boven de 2 jaar fin aanmerking! Wasschen van papieren dekens is natuurlijk geheel onmogelijk. Dan zou ik er ook bang voor zijn, dat de zoo dikwijls genoemde papieren dekens aan de minste uitklopping geen weerstand kunnen bieden, daardoor in wendig scheuren zullen en alles ten slotte op een hoopje zal komen te zitten. Naar mijn bescheiden meening acht ik dus papieren dekens volkomen onpractisch. Doelmatiger zou m.i. ouder deze omstandig heden zijn een deken opgevuld met oude doeken, wollen gordijnen, enz. Met overschot ten van allerlei oude en nieuwe lappen kan een heerlijke wanne déken vervaardigd wor den, die tevens in alle opzichten aan do eisohen van een deken voldoet. Er behoeft niet zoo uiterst voorzichtig mee omgesprongen te worden en wat meer zegt. zij kunnen veel langer tijd in gebruik geno men worden. Mag ik de offervaardige dames eens het maken van zoo'n lappendeken iu overweging geven? Of ik 'dan geheel en al den oorlog aan wil gaan tegen papieren dekens? Ooh wel neen, het zou wel eens aardig 'rijn te probeeren van oude couranten een deken te maken, Maar dan zou ik nog een aad willen geven, die naar ik hoop, niet euvel zal worden opgenomen. Neemt, lieve lezeres, <fan ook eens voor de aardigheid zelf zoo'n zelfgemaakte papieren deken in gebruik en sta het steuncomité een uwer wollen dekens al. Deel mij dan later nog eens uw ondervinding mede over het gebruik van zoo'n papieren deken. Zulks zou mij werkelijk zeer interesseeren. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Deze vereeniging' houdt eene Algemeene liedenvergadering op Dinsdag, 22 December De agenda vermeldt: Jaarverslag. Rekening en verantwoording, en Verkiezing van Be stuursleden, ehz. EEN AANKLACHT. Naai* het Hhld. verneemt heeft do lieer, O. B. thans een aanklacht ingediend bij de justitie te 's-Gravenhage tegen de directie van het geïllustreerde blad Panorama te Leiden, wegens opnemng van een photo met bijschriift van zijn villa Kareol te Aerdeuhout, in welk bijschrift onder den titel Zonderlinge villa- constructie o.m. werd verteld, dat er zich in den toren een installatie voör draadlooss® telegraphie zou bevinden. VEREENIGING „OOST EN WEST", Voor d'e afdeeling Haarlem der Vereeniging „Oost en West", zal op Vrijdag 18 deze# de heer A. G. Boes, eene voordracht met licht beelden houden over „de inlanders en hunne beschaving", PROGRAMMA" van 'de Orgelbespeling in de Groote of SU, Bavokerkf 'op Donderdag 17 December 1914 des namiddags van 23 uur door den Hew, Louis Robert 1. Praoludium et Fuga Fgr.t J. S- Bach, 2. Fantasia, Moritz Brosig, Festivo, Andante, Fuga. 3. Andante sostenuto, J. B. de Pauw, (manuscript), eerste uitvoering. 4. Tweede So nate op 24, O. F. Hendriks Jr. Molto maestoso Allegro ma non troppo, Adagio, Allegro con brio. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijO. Sckalbuik, Antho- niestraat 4b, een hondje. H. v. Garderen, Voor- ui tgangstraat 39, een pinconer. M. Stokhuizen, Heerenweg 233, een kousje en een slopkousje, p. ,v, d'. Vlerk, Parklaan 23, een kerkboek^ tafclkleeden, clokens, servet hand- en bad.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2