Laatste Nieuws, A.J.P VAN KESSEL 1 Loodgietersknecht Staten-GeneraaS. üarkinieuws» llmrpirkwei 12 - HAARLEM. TELEFOON 1417. Kerknieuws. Telegrafisch Weeraericht Advepfenliën. Conftseur - Patissier- vv. jfranse, A. 1». Dijserinchstraat 67, een boord. J. Sanberg, Grebberstraat 12, drie mu ziekboeken. G. Schouten, Gen. d© La Reijstr. 95, een pakje. H. ünrselenberg, Krom 12, een handschoen, A. Hoetmer, Amstêrdamstraat 21, een pakje. BLOEMBOLLENCULTUUR. In de gisterenavond gehouden vergadering ran onze afdeeling van Bloembollencultuur werd besloten in principe een bijdrage van 25 te verleenen aan de afdeeling Overveeu, tot dekking der kosten van een cursus voor tuinlieden. De heer G. J. van Meeuwen, die als voor zitter periodiek aftrad, werd herkozen. Voor bet hoofdbestuur werden eandidaat gesteld de heereu E. H. Kruyff, van Sassen- liehn, en Th. van Waveren. van Heemstede. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden benoemd do hoeren J. Mooy Jr. en C. J. Gouwenhoven. Daarna werd de beschrijvingsbrief voor die vergadering behandeld; de begrooting 1915 der Algemeene Vereeniging werd slechts weinig besproken. Tot slot werden eenige huishoudelijke zaken afgehandeld. PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het exa men vrije- en orde-oefeningen mei. G. H. Uij- lenlmrg, van hier, BELGISCHE KINDEREN. In de kerk van het II. Hart aan den Kle verparkweg zal morgenochtend om half ne gen een geïnde H. Communie plaats heb ben voor de v, ier ter stede vertoevende Bel gische kinderen. R. K. METAALBEWERKERS. De R. K. metaalbewerkers, alhier, verga deren Vrijdag 18 December om 8K uur, ter bespreking van het leerlingstelsel en verder om eenige gewone agendapunten te behan delen. AjS. Zondag 20 December wordt te 7 uur een plechtige H. Mis opgedragen voor de le den der afd. Haarlem in de kerk van St. Jan, Amsterdamstraat. De leden worden verzocht allen ter H. Communie to gaan. MEYERINK-UITVOERING VOOR HET HA A BLEMSCHE LIGHA IJfONDS, Men verzoekt ons het volgende op te ne men: De animo voor deze uitvoering is bij zonder groot en zelfs zoo levendig, dat zij overgeslagen is op ouders van leerlingen. Enkelen dezer ouders hebben hun voorne men te kennen gegeven zelf met de inteeken- Ijjet te gaan loopen onder de gegeven moei lijke tijdsomstandigheden en zulks ter wille van het succes voor het goede en sympathieke doel, zoo belangrijk voor de bevordering van het eigen welzijn en de algemeene welvaart in Haarlem en omstreken. POLITIEBOND Gisteravond vergaderde de onderaf deding Kennemerland van den Alg. Ned. Politie bond in het café van den heer Jonckbloedt alhier. Na op gebruikelijke wijze de verga dering geopend te hebben, zette de voorzit ter uiteen het onderwerp: Beteekenie van „gezag," Waarop een aangename gedaetkten- wisseling volgde. Door den penningmeester werd met toepas selijke woorden aan den voorzitter, namens den A. N. P. B. het zilveren dienstkruis voor 20-jarigen dienst uitgereikt, waarbij, namens deze afdeeling een portemonnaie als aanden ken vergezeld ging. KUNST ZIJ ONS DOEL. Men verzoekt ons te melden, dat de ver loting der kunstwerken, geschonken door de leden van het teekencollege „Kunst zij ons Doel" voor het Haarl. Steuncomité, Maan dag ten overstaan van notaris J. A. C. Daa- men plaats had en dat do trekkingslijst bij den boekhandelaar Vernout'in de Warmoes straat verkrijgbaar is. EEN „GEZELLEGE BIEAINKOMST." Voor de eerste maal sedert bare oprichting waren gisteravond de leden van de onlangs hier in Haarlem opgerichte vereeniging van Groningers, die, naar do voorzitter in zijn openingswoord memoreerde, thans ruim 250 leden telt, in grooten getale samengekomen in de bovenzaal van de Soo. Vereeniging, die '/,o( -yed als geheel bezet was. vvas typisch te zien en te hooren hoe bant rekkelijk de „Grönnegers" voor elkaar zijn en hoe ze zieh onder elkaar „thmis" ge- voelen. De voordrachten die ten beste werden gegeven in Groninger dialect, deden de aan wezigen meermalen in een schaterlach uit barsten, en vooral de heer Wever, die een voordracht op rijm had gemaakt betrekking hebbende op de „Vcrainiging Gruno," had een daverend applaus in ontvangst te nemen en moest de voordracht op „vrnnd'lijk ver zuild' herhalen. In de pauze werden de aanwezigen getrac- teerd op „koffie met Grönneger kouke" welke ook doer Groninger „wichter" werden rond gediend. Er hecrschte dan ook tot het einde een zeer gezellige en opgewekte stemming op den avond, die besloten werd met het zin gen van het „Wilhelmus." „Gruno" denkt in de laatste helft der vol gende maand een feestelijke vergadering te houden met introductie, TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) Nadat eerst eenige kleinere w. O. waren behandeld is d§ Kamer begonnen met de behan deling der Staatsbegrooting. Ingevolge verleden week genomen besluit, werden geen algemeene beschouwingen gehouden. Hoofdstuk 1 (Huis der Koningin) werd goedgekeurd. Bij Hoofdstuk II (hooge collegiën) der Staatsbegrooting betreurt de heer HELSDIN- GEN het utblijven van de salarisverbeteringen dor ambtenaren, waardoor aan alle verwach tingen der bodem wordt, ingeslagen, f Noodgedwongen zal spreker zich echter bij de begrooting neerleggen, zich voorbehoudende bij de eerste gelegenheid, doch zeker bij de be- jgrooting van 1916 aan te dringen op invoering van de thans ingetrokken verbeteringen. Deze (verklaring geldt voor verschillende ander© hoofdstukken. i Be heer BÏCJHON c'ritiseerde deu post voor (ridderorden en drong er op aan om de benoe ming van buitenlanders in de Ned. St.-Ct. "P te nemen; waarop de MIN. VAN FINAN- antwoordde, da.t hij is voor de grootst mogelijke beperking Inzake net toekennen van onderscheidingen en dat bij hem tegen den laats ten wensch geen bezwaar bestaat. Daar na is Hoofdstuk II goedgekeurd, evenals hoofdstuk VII A (Nationale Schuld). Vervolgens kwam in behandeling- de Be grooting van Justitie. De heer VAN RAALTE drong aan op wij ziging der Loterijwet, ter betere bestrijding van ondernemingen als Lotisico, Tijdgeest, enz. Hij zou aan privaatrechtelijke lichamen en particulieren het aangaan van premielee- ningen willen verbieden en het alleen willen toestaan aan publiekrechtelijke lichamen en enkele instellingen van kunstwetenschap en liefdadigheid. De heer MENDELS betoogde, dat de staal kaart van rechterlijke uitspraken in loterij- zaken er niet toe heeft bijgedragen om een eind aan het kwaad to maken. Hij gaf den minister in overweging, alvorens weer tot een massavervolging wordt overgegaan, de openb. ministeries der kantoongerechten te hooren om zoodoende een soort van centrali satie te verkrijgen, en om te bepalen, dat lo terijen. en preniicleeningen vooraf het fiat des ministers behoeven. De Weer DE JONG v drong aan op een krachtig' optreden tegenover 'to woekeraars, dié er zg. banken op na houden. Vooral nu dient 'krachtig' opgetreden te worden tegen die menschenvrienden, omdat voor hen thans wegens de tijdsomstandigheden een groot woekerarbeidsveld braak ligt. Spreker wensch te dat woekercontracten bij de wet nietig werden verklaard en woeker strafbaar werd gesteld. Be heer LIMBURG bepleit de totstandko ming van het ontwern moens de onrechtma tige daad en de regeling van den rechtstoe stand van ambtenaren, niet alleen rijks-, doch ook gemeente ambtenaren. Spr. vestigde voorts de aandacht op eenige bezwaren in de toe passing van de kinderwetten in verband met den wachttijd ,voor de benoeming van den voogd, In de avond zitting kwam de minister van justitie, de heer ORT, aan het woord. Be minister verklaarde ten aanzien van het op treden tegen thouders van verbotten loterijen voorafgaande waarschuwing niet, noodig te te achten. De betrokkenen visten dat zij in strijd met de wet handelden. Of wetswijzi ging- noodig zail zij», is nog niet zeker. Het verbod van premie-leeningen voor particu- lerien achtte de Min. te radicaal: de kleine bezitters zouden naar de speculatiefondsen wor den gedreven, meende hij. Verder zeide de minister, dat getracht wordt tot overeenstemming' te komen tusschen de departementen met. betrekking tot de regeling van de rechtspositie der ambtenaren. Op een opmerking van den heer De Jong deelde de minister mede, dat het in zijn be doeling ligt de interne organisatie der tucht- scholen te herzien. Naar aanleiding van een pleidooi van den heer Hugenholtz voor sub sidie voor de vereeniging „Zedelijk Opvoeding zeidet [de .minister, niet terug te kunnen' ko men op hc toean door zijn voorgangers is ge weigerd. De begrooting van Justitie is daarna zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en de ver gadering verdaagd tot heden half twaalf, EERSTE KAMER, De Eerst© Kamer kwam gisterenavond bij een. Na dei opening begaf de kamer zich in de afdeel in reu. Ka heropening van de open bare vergadering deelde de voorzitter mede, dalt tot voorzitters der afdeelingen zijn be noemd de heerenVan den Riesen. 't Hooft, Van der Does do WiLooAs, Van Kessenich en Tjarda van Starkenhorg'h; tot onder-voor zitters do heeren Reekers, Oremer, Regout, Ravinek en Zijlma. Besloten is verder om eenige ontwerpen m de afdeelingen te onderzoeken; heden in openbare vergadering bijeen te komen, dan verder weder in de afdeelingen te vergade ren. Morgenmiddag; <°ni 2 uren komt de Kamer dan weer in openbare zitting om de Inkoms- ten belasting* te behandelen waarmee Vrijdag eventueel zal worden voortgegaan. Indien bet eindverslag oer het leeningontwerp is inge komen, zal 'lit Zaterdag of reeds Vrijdagmid dag in openbare behandeling worden genomen. STAATSBEGROOTING VOOIf 1915. t, Justitie, De Minister van Justitie deelt in de Me morie van Antwoord op het Voorloopig Ver slag der Tweede Kamer mede, dat hij wat hem betreft, op dit «ogenblik geen reden ziet om wijziging van het nog slechte een drie tal jaren geleden, met volkomen besef van de economische gevolgen* door de Kamer zelve gewilde totalisator-verbod te bevorde ren. De moreele gevaren van den totalisator onderschatte men niet. Laat men zijn econo mische voordeelen zwaarder wegen, dan, het is moeilijk te ontkennen, begeeft men zich in zekeren zin op een hellend vlak. De mi nister wil hiermede intusschen niet te ken nen geven, dat, eene mitigatie van het ab solute totalisatorverbod door hem onder alle omstandigheden zou worden afgekeurd. Uit de belangrijke beschouwingen in het V. V. omtrent de Loterijwet meent de minis ter voor alles deze gevolgtrekking te mogen maken, dat er tusschen de leden der Kamer en hem deae communis opinio bestaat, dat een voortzetting van het bedrijf van Lotisico en andere dergelijke loterijondernemingen niet kan worden geduld. Terwijl in lagere instantiën reeds 190 maal het strafbaar karakter werd vastgesteld te gen niet meer clan 34 maal een oordeel van ni et-s tra fbaa dEei dis thans de vorige maand de Hooge Raad dit oordeel komen bevesti gen. Tal van arresten zijn gewezen, waarbij «ui tegen een veroordeelend vonnis ingesteld cassatieberoep is verworpen en de rechter- n_e veroordeel;jjg du® bleef gehandhaafd. De minieter meent nog te mogen afwach ten oi ook thans nog de loterijoudernemin- gen hun strijd tegen de wet zullen willen of kunnen voortzetten. Wat betreft de houding van den minislei' ten opzichte van LoDsico's gedragingen be treffende het vervallen verklaren der polis sen in verband met de vertraging van een trekking der Staatsloterij wil de minister gaarne mededeelen wat zijnerzijds in deze is gedaan. De minister heeft aan Lotisico zijn be vreemding te kennen gegeven dat Lotisico in deze buitengewone tijdsomstandigheden te recht of ten onrechte van de bepaling der statuten tot vervallenverklaring der polissen gebruik wilde maken en gaf te kennen dat bii zidh bijzondere maatregelen tegenover Loti sico voorbehield, wanneer Lotisico in. de ge kozen gedragslijn volhardde. Tengevolge hiervan kwam Lotisico met, een uitvoerig voorstel, waarbij van een intrek king der vervallenverklaring der polissen echter geen sprake was. Het voorstel had volgens Lotisico ten doel den gewezen polis- houders. op een voor allen bevredigende wijze opnieuw een winkans te verleenen. De minister heeft hierop aan Lotisico doen viste: D 'dat bet niet op zijn weg lag te be- oordeeien of door dit voorstel de belangen der polishouders voldoende worden behartigd dit moeten de polishouders zelf beoordee- leu terwijl bovendien de mogelijkheid be stond dat de strafrechter de voorgenomen nieuwe regeling als een volgens de Loterij wet ongeoorloofde daad zon beschouwen. De minister heeft zich daarom van een oor deel omtrent dat plan onthouden. In plaats van echter te verklaren dat deze besprekin gen geëindigd zouden zijn met de conclusie, dat „voor de regeering geen aanleiding be staat to dezer zake in te grijpen" gelijk in Bot Voorloopig Verslag gemeld wordt, heeft de minister zich bij dit antwoord juist uit drukkelijk voorbehouden te overwegen, of zijnerzijds stappen tegen Lotisico belmoren te worden gedaan. Sedert is bekend geworden dat een uit spraak van den burgerlijken rechter zal wor den uitgelokt of het uitstel eener trekking der Staatsloterij recht gaf tot het vervallen dér polissen. Moch dit niet het geval worden geacht, dan zullen allo ingeleverde polissen moeten worden teruggeven en de oude toe stand zijn hersteld. Mocht dc rechterlijke macht echter de han deling in overeenstemming achten met het bepaalde in de statuten omtrent verval van polissen en mochten intusschen de belang hebbende polishouders nog geen voor hen be vredigende en door de Loterijwet niet verbo den regeling met Lotisico hebben getroffen, dan zal de minister opnieuw overwegen wat zijn bonding in dezen, zal moeten zijn. ..De vraag, of onze wet benoeming van vrou wen in de rechterlijke macht toelaat,, rekent de minister tot de uitermate betwiste. Een dergelijke benoeming zou de rechtszekerheid in gevaar brengen en is dus niet aan te be velen. Zonder nog in het algemeen te willen be weren dat de gevangenen ten onzent onder voed werden, kan rnen toch het geven van iets meer afwisseling aan de voeding ge paard gaande met eene verhooging van de voedingswaarde, een wenschelijken maatregel achten, te meer nu, onder lgemeene instem ming der gestichtsbesturen, de gevangenisbe volking facto reeds gedurende geruimen tijd aan de gedeeltelijke vervanging van gort door stokvisch is gewend. Het zal dan ook niet in strijd zijn met welbegrepen zuinig heid, bet gevraagde bedrag voor het aange ven doel toe te staan. Buiteulandsche Zaken, De minister van Buiteulandsche Zaken deelt in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag der Tweede Kamei breedvoerig mede, welke maatregelen de Re geering heeft genomen inzake de moeilijkhe den, die door ons handelsverkeer tengevolge van den oorlog ondervonden worden. Wij stippen daaruit aan, dat de Regeeriug telkens wanneer de aanhouding van een Ne- derlandsch schip daartoe aanleiding gaf, bii de betrokken regeering een gemotiveerd pro test ingediend heeft, op ongedaanmaking dei- gepleegde onrechtmatige daad aangedrongen en zieh alle rechten ter zake voorbehouden. Op gelijke wijze heeft de Nederlandsehe re geering een krachtig' protest ingediend tel kens wanneer, in strijd mot art. 47 dei* Lon- densche Verklaring, nader uitgelegd in het uitdrukkelijk als toelichting aanvaard rap port der oommissie van redactie, dienstplich tigen niet tot de actieve strijdkrachten van de tegenpartij beboerende, aan boord van een Nederlandseb handelsschip aangehouden wa ren geworden. Verder heeft de Nederlandsehe regeering geprotesteerd tegen de Britsche maatregelen ten aanzien van de Noordzee, welke het door alle natiën aanvaard beginsel der vrije zee aantasten en, in zoover zij de zeewegen naar de Nederlandsehe havens versperren, boven dien in strijd zijn met het Haagsehe verdrag nopens het stellen van onclerzeesdhe zelfwer kends contaclmijnen, hetwelk het nemen van maatregelen voor de veiligheid der vreed zame scheepvaart voorschrijft en derhalve uitgaat van het beginsel dat die scheepvaart niet buiten liet strikt noodige mag worden belemmerd. De minister kan zieh niet vereenigen met de zienswijze van sommige leden, dat het een gebiedende eisch des tijds zou wezen de Volks vertegenwoordiging' in te liehtem omtrent handelingen welke door het; departement van buitenlandsche zaken gevoerd worden. Juist in een tijdperk van internationale verwikke lingen, waarin Nederland zou kunnen wor den meegesleept, moet do regeering zelfstan dig oordeelen omtrent betgeen haar te doen staat. Door de Volksvertegenwoordiging in hare voornemens te kennen, zou zij hare ver antwoordelijkheid verminderen en daarmede zichzelve verzwakken. Het verband door sommige leden gelegd tusedhen de beweerde terughoudendheid der regeering en de bemoeiingen van een der leden van de Kamer [mr, P. J. Troelstral teneinde zich te verzekeren van de stemming en de voornemens welke aan bet Auswiirti- ges A.mt te Berlijn ten onzen opzichte heer- sehen is den minister niet duidelijk. Meerdere mededeelzaamheid toch van de zijde der re geering zou nimmer kunnen verhoeden, dat een volksvertegenwoordiger, die zich daartoe geroepen achtte, gesprekken met buitenland sche staatslieden hield en daarvan verslag uitbracht in de hem ten dienste staande pers organen. De regeering is in het bedoelde op treden te voren noch gekend noch op eeniger- lei wijze door het geven van introducties of anderszins betrokken geweest» In het St. Jeroengesticht te Noordwijk zal voorloopig tot 1 Februari a.s. de Zeereerw. Heer Krol, voorheen R. K. Priester te Ant werpen de geestelijke functie waarnemen. Z.Eerw. heeft bij bet Roode Kruis den gan sehen oorlog, voorzoover die op Belgischen bodem gestreden is, medegemaakt, en ver toefde laatstelijk aan het Westelijk front aan de zijde der geallieerden» Hij word tweemaal jre.Wond. en i« v oor neuiwA.dacon ovai- Er gr uuiu naar noiiand gekomen. Thans vertoeft Z.Eerw. hij zijne familie te Noordwijk. Te midden zijner gevluohtte landgenooten, die in het St. Jeroensgestieht vertoeven, kan hij zijn priesterlijken arbeid voortzetten. BENOEMINGEN. 2. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Groenlo den weleerw. heer M. J. G-. Gasman; tot assistent te Op den Hoorn den weleerw. heer L. H. B. Sanders; tot kapelaan te Etten den weleerw. heer O. J. van Schalk; tot kapelaan te Deur- ninge den weleerw. heer J. J. Schaafs; tot kapelaan te Mijdrecht den weleerw. heer G. A. P. Gowthorpe; tot kapelaan te Eidam den weleerw. heer L. J. van der Heijden; tot kapelaan te Loenersloot den weleerw. heer A. A. Mertens; tot kapelaan te Lutte den weleerw. heer J. J. van Odijk; tot kapelaan te Veenhuijzen den weleerw. heer W. A. M. Hoogstraten. ISÊEIOÜBESI» Voor den inbond dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. STEUNCOMITé EN MIDDENSTAND. Mijnheer de Redacteur. Gaarne had ik van u een plaatsje in nw blad. Bij voorbaat mijn dank. Zaterdagavond las ik in uw Aliedagje, dat u, M. de Red. een brief had ontvangen van een kleinen middenstander, waarin deze per soon om inlichtingen vraagt, waar hij zieh in geval van eventneele moeilijke omstan digheden moet wenden. Mag ik zoo vrij zijn. M. de R., dezen persoon er op to wijzen, dat zijn plaats ie in de R. K. Middenstandsver- eeniging do Hanze? De R. K. Volksbond is toch hoofdzakelijk een vereeniging voor ar beiders, welke daar zoo goed als allen sterk staan in hun vakvereeniging. Doch voor een vereeniging van kleine neringdoenden of kleine patroons, meen ik dat de R. K. Volks bond niet bestemd is. Dat er eenigen in zijn, dat kan plaats hebben, en ik wil ook in het geheel niet zeggen, dat die er uit moeten gaan. In geen geval. Hoé meer verband er bestaat onder verscbillende klassen van ka tholieken, des te beter! Ma.ar de plaats waar deze persoon in zijn belang kan arbeiden, is op beden in de R. K. Middenstands vei'eeni- ging. Men moge nu zeggen: „ik ben geen middenstander, ik moet toeb den gebeelen dag .ook hard werken voor mijn brood,'* het kan waar zijn, doch dat moeten de meeste middenstanders, de een iets meer dan de ander, maar dat neemt niet weg, dat de be langen van een kleinen patroon of nering doende toch weer geheel andere ziin dan die van de arbeiders, en waar deze belangen nu op een uitstekende manier worden behartigd in do Hanze en dit nog beter wordt naar mate het ledental zich uitbreidt en het de uitdrukkelijke wil is van onzen beminden Bisschop, dat alle middenstanders zich in de Hanze vereenigen, daar meen ib wel de vrij heid te mogen nemen alle patroons en ne ringdoenden, zoowel kleine als groote toe te roepen: Uw plaats is in de Hanze. Sluit u daarbij aan, hoe meer leden er zijn, des te grooter voordeelen kunt gij daar verkrijgen! U, mijnheer de Redacteur, dankend voor de verleende plaatsruimte, teeken ik. Hoogachtend, Een lid van de Hanze, G. A. DE STRIJD OM YPEREN. LONDEN, 16 Dee. (Part.) De Daily Chro nicle weet te vertellen, dat bij de jongste ver bitterde gevechten rondom Yperen, waarbi de aanvallen der Duitschers zoowel als de bondgenooten wederzijds werden afgeslagen .niet minder dan 24,090 dooden zouden zijn ge vallen. OP DE ZEPPELINS. LONDEN, 16 Dec. (Part.) De bladen hebbel wederom berichten over nieuwe aanslagei van Engelsche vliegers op de Zeppelin-wer ven te Friedrichshafen. DE ONTRUIMING VAN BELGRADO. WEENEN, 16 Dec. Het Weensehe eorr. bureau meldt, dat alle bladen een6temmi; verklaren, dat hoe smartelijk ook de gevoe lens zijn welke de voorloopige ontruimin, van Belgrado moge teweegbrengen, de held i haftige pogingen onzer troepen in Servië toe niet vruchteloos zijn geweest, en de jongst gebeurtenissen op het zuidelijk oorlogstoonee slechts een nieuwe aansporing zullen zijn or met vernieuwde 'krachten den strijd voort t zetten, waarvan het einde niet twüfelachti, kan wezen. BINNENLAND. SCHENDING VAN ONZE ONZIJDIGHEIJ Men meldt ons uit Rotterdam: De 33-jarige J. G. W. T. geboren te Bremer directeur van de gasfabriek te Oude Tong en wonende aldaar, 'heeft heden voor d rechtbank terecht gestaan ter zake van ito misdrijf bedoeld bij art. 100 Iste lid van be Wetboek van Strafrecht. De eisch was twe' maanden gevangenisstraf. naar waarnemingen verricht in den morgen va Woensdag 16 December. Medegedeeld door het Kon Ned. Meteoroh gisch Instituut te De Bilt: Hoogste barometerstandMunchen 757.6. Laagste barometerstand: Sylt 745.0. Verwacht wordt: Meest matige Westelijke t' Zuidelijke wind, nevelig of betrokken, met tijd lijke opklaring. Later wellicht weer regen. Zelft temperatuur. UITBETALING VAN LOON OP, FEESTDAGEN! Zeer te bejammeren valt het, dat in vele gevallen bijzondere feestdagen niet worden uitbetaald. Naar ik vernomen heb, komt dat het meeste voor in de wasch-industrie, waai* het vrouwelijk personeel werkzaam is. Ei- wordt in die inrichtingen per stuk en per week gearbeid. Nu kunnen zulke perso nen niet aan hun weekloon komen; er .wordt wel voor en na dien tijd overgewerkt, maar daarvoor wordt zoo weinig uitbetaald, dat zij niet aan hun geld kunnen komen. Dus met zulke dagen hebben de Patroons het voordeel en het personeel het nadeel. Wanneer er zoo als ik vernomen heb, een organisatie van bedoeld personeel bestaat is. 'fc gewenscht, dat men algemeen zich daarbij aansluite, dan kan men zijn belangen daar bespreken om betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen. Een belanghebbende. Wij berinneren er .tan, dat er eene R. K. organisatie bestaat van vrouwelijke arbeid sters in de waech-industrlb. Het adres daar van is to vernemen bij afdeelingssecre- taris van den Ned. R. K. .Volksbond. Red'. VAN DE GRENS. MAASTRICHT, 16 Dec. (Fart.) Te Luik kwamen gisteren een 60-tal gewonde Diuitsoher aan, die bij. La Basée hadden gevochten. Zij verzekerden dat deze plaats nog in handen der Duitscehrs is, ofschoon de Fransehen haar tot op korten afstand zijn genaderd. Onder de gewonde Duitschers, die te Luik zijn aangekomen, bevinden zieh drie zwaar gewonde hoofd-officieren w.o. ecu generaal. Vijf personen verdacht van spionage werden gevangen genomen en zwaar geboeid onder streng geleide van Luik naar Aken vervoerd HET LAATSTE FRANSCHE BERICHT. PARI JS, 16 Dec. Het cofnmuniquó van gis teravond elf uur luidt: Fransche en Belgi sche troepen zijn uit Nieuwpoort voortgerukt en hebben de linie Van Lisière ten westen van Lombartzijde bezet, benevens de hoeve Saint Georges. Wij hebben een aanval gedaan in de richting van Klein-Zillebeke ten zuiden van Yperen en daarbij 500 Meter terrein ge wonnen. In den Eizas handhaven wij ons op de hoogten die Steinbach beheerschen; overigens valt niets nieuws te vermelden. HOE DE RUSSEN DE OPPOSITIE DEMPEN. WEENEN, 16 Dec, (Part.) Een telegram uit Bukaresfc aan de Politische Correspondenz meldt dat reizigers uit Rusland te Bukarest aangekomen mededeelen dat niet slechts de leiders van de socialisten maar alle radicale Boemaledeu zijn cearrcsleerd. i' 1' ül 1 HOOFDDORP, 15 Dec. Op de gehouden wii terpaardenmarkt waren aangevoerd: 30 wer paarden, f 120 tot f 325; 14 slachtpaardei f 60 a 115; 45 jonge paarden, f 175 45( 12 veulens, f 135 a 230; en 18 hitten, f a 215. Er was een vlugge handel. HAARLEM, 16 Dec. Veemarkt. Aangevoer 1 vet kalf f 60; 14 nuchtere kalveren f 1 k 18.—. r AMSTERDAM, 16 Dec. Amsterdamscbe ve markt van heden (per telegraaf): 168 vette kalveren, le kw. f 1.16 h 1.20, kw. f 1.15, 3de kw. 1.10 per K.G.; 47 nucï tere kalveren f 12 a IS pei stuk; 959 vette va; kens, Holl., le kw. f 0.66 a 0.68. 2de en kw. f 0.64 a 0.66 per K.G. Geen overz., geen Geld. LEIDEN, 15 Dec. 1914. (Vette Varken' markt). Aangevoerd 240 vette varkens, f 0.'. a f 0.68 per kilo, Licht soort 128, f 0.662 f 0.60 per kilo. Handel vlug. PURMEREND, Dinsdag 15 Dec. 1914. Aangevoerd 73 stapels Kaas. 24 stapels Fj briekskaas, prijs f 41.48 stapels Boere. kaas, prijs f 40.50. 1 stapel Middelbare ka: f39.50. 1242 K.G. Boter fl.50 a f 1.660 pi K.G. gemiddeld fl.55 per K.G. 378 Rund ren, waaronder 209 Vette en 156 Melk- t Geldekoeien en 13 Stieren. 46 vette Kalvere f 1.a f 1.20 p. K.G. 195 nuchtere idef f 12.a f25.per stuk. 581 vette Varkei, f 0.68 a f 0.72 per K.G. 54 magere idem. f 18.-; a f 26.per stuk. 166 Biggen f7.a f 12.- per stuk 23396 Schapen f 23.a f 45.-1; per stuk. 398 Ganzen f 4,a f 5.25 p. ster 87 Zwanen f8.a, f9.per stuk. Kipeiert f 8.a f9.p. 100. 45 zak Appelen f2.-, a f 2.50 per zak. 15 zak Peren f 1.60 a f 2.-; per zak. Vette koeien, handel matig f 0.75 f 0.92 per K.G. Geldekoeien, handel mat f 170 a f 230 per stuk. Melkkoeien, hand matig f 210 a f 320 per stuk. Vette Kalven handel matig. Nuchtere Kalveren, handel vlu. Vette Varkens, handel vlug. Magere varkei' matig Biggen handel matig. Schapen hand matag. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons geliefd Dochtertje GEERTRUIDA MARIA, in den aanvalligen leeftijd van 17 maanden. Haar diepbedroefde Ouders, R. RöDER. M. RöDER-BEELEN. Haarlem, 15 Dec. 1914. Geboren: OATHARINA LAMBERTA MARIA Dochter van C. A. J. FRANKEMöLLE en L; J. M. FRANKEMöLLE— FRANKEMOLEN. Gevraagd een bt] H. B. BONARIUS, Zijlweg 59, Overveen. T

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3