HI S1T LISSE e. i. mm UT BEK OMTREK. TELEGRAMMEN van hedenmorgen. BINNENLAN 0. HET ONTSLAG VAN GENE RAAL RENNENKAMPF. &Ö&TE BER53HTE\ EEN OORDEEL VAN EEN ENGELSCH ARTILLERIST. noordwijkerhout. Vooral scheepsbouw en ijzers er Keu, en als kolenhaven. Ten Zuiden van Hartlepool ligt Scarborough, in het graafschap York, het heeft pl.m. 60.000 inwoners, en is vooral bekend als badplaats, met een elegant vreemdelingenkwartier, South-Cliff genaamd. Scarborough bezit een mooie pier, prachige badhötels, een theater, een kunst galerij, een museum en een aquarium. Vis- «oherij, scheepsbouw en handel in boter en ge conserveerd vleesch zijn de voornaamste takken van bedrijf. Tusschen deze twee plaatsen ligt het oude atadje Whitby, aan de monding van de Esh. Whitby, dat 16.000 inwoners telt, is vooral be kend door de ruinen van de abdij van de H. Hilda, welke in 661 gesticht werd. EEN PAUSELIJK SCHRIJVEN AAN KARDINAAL MERCIER. De Deoember-aflevering vau de Acta Apos- tolica© Sedis publiceert, naar de Msb. mede deelt, een Pauselijk schrijven aan kardinaal Mercier, waarin Paus Benedict us allereerst zijn droefheid uitdrukt over den toestand der koninklijke familie, der regeeriug, der bisschoppen en van den clerus, alsmede van het volk in België en belooft alles te doen wat in zijn vermogen is, om hij te dragen tot de beëindiging van dezen toestand. De Paus spreekt dan nogmaals .zijn vreug de uit over de op verzoek van kardinaal Von Hartmann door den keizer toegestane ver zachting in het lot der Belgische en Fransclie- krijgsgevangen geestelijken, alsmede over het feit, dat België in weerwil van zijn lijden aan de leniging van den nood van den H. Stoel denkt De Paus verklaart echter den hem toege dachten St. Pieterspenning niet aan te ne men, doch verzoekt den kardinaal deze gif ten aan het Belgische volk te schenken. RIDDERLIJKHEID. De Köln. Ztg. maakt melding van een daad, die de Fransehen eert. Den 4den December was een tot bewaking van 'n draadversperring opgestelde Duitsche schildwacht met afgesneden ooren. gedood 'door een schot door het hoofd, gevonden. Reeds den volgenden dag verscheen hij de deze plaats bewakende Duitsche posten een officier van het Fransdbe 165e regiment in fanterie en verzocht geblinddoekt bii den he velvoerenden generaal te worden gebracht. Hier legde de Fransche officier de verkla ring af, dat zijn troepen met den schuldige san de miedaad niets gemeen hadden. De man was wegens de begane misdaad denzelf den dag doodgeschoten. De Köln. Ztg. voegt hieraan toe: Aan de snelle toepassing van het militair recht en den ridderlijken vorm, dien men van Fransche zijde voor de overbrenging van' de voldoening aan den troep, wien ihiet gold. heeft gekozen, brengen wij gaarne de hulde, die men in den oorlog ook* aan den tegen stander verschuldigd is, wanneer hij waardig an voornaam heeft gehandeld. Cher het ontslag van generaal Rennen kampf wordt van militaire zijde volgens het Hbl. aan de „Strassburger Post" geschréven: Paul von Rennenkampf, die wegens het dere en sterkere verzwakking van ons West- front ten behoeve van het Oostfront in hunne berekeningen opgenomen. Doch deze irekev ning klopt niet; en alB men daar aan den overkant tot nu toe niet de kracht in zich voelde* onze posities met uitzicht op succes te bestormen, dan is dit uitzicht na de in name van Lodz wel op nul gedaald. "Want In het Oosten wordt de krachtenver houding langzaas maar gestadig te onzen gunste verschoven en de dag zal niet meer ver af zijn, -waarop wij tegenover de Russan als IA tot 2 zullen staan. Znlk een verhou ding zoude ons volkomen voldoende zijn. Van dat moment af echter kan ons „welgevulde manschappenreservoii^ zijn overschot weer ongedeeld naar het Westen zeuden, waardoor we in een-nieuwe phase van den oorlog zul len treden. Door kleine plaatselijke uitvallen trachtten onze tegenstanders hier en daar met 'hunne sectie indruk te maken; in ernst heeft meu er echter niet aan gedacht door een koeneu aanval aan den loop van zaken op dit front een andere wénding te geveu. Het initiatief, dat Joffre, ongeveer midden September voor eenige dagen aan zich getrokken had, is weer geheel in Duitsche handen, en het Duitsche legerbevel zal er ongetwijfeld direct gebruik van maken, zxtodra het gunstige moment daarvoor is aangebroken. Zonder bedenken kon de keizer het Weste lijk front voor een tijdj© verlaten zijn huis hier wordt goed bewaakt. Geen menseh hier op deze wijde wereld, onze tegenstan ders niet uitgezonderd, rekende met de waar schijnlijkheid van een aanval op ons Weste lijk front, zelfs niet in de dagen, toen de ver houdingen op het Oostelijk front noe niet duidelijk afgeteekend waren. (Medio October tot medio November). Maar ook zoodra er hier een voor de Duitsche legers gunstige situatie was aangevangen en zieto nog ver sterkt had, konden we de uitingen van de vijandelijke pers hieromtrent ad acta leggem Onze tegenstanders moeten aanvallen, willen zij hun vaderlandeche grenzen, willen zij België, dat toch op hun hulp rekende, weder van Duitsche troepen bevrijd zien. Dnitschland bevindt zich niet in zulk een ge dwongen situatie; men moge hierbii aan de Napoleontisdbe uitspraak denken: „Niets is den oorlog erger dan te moeten aanval len." Op de Turksehe oorlogstooneelen moet men door de kolossale uitgestrektheid der diverse gebieden en de klimatologische omstandig heden met een langere periode rekening hou den en een nog langere tijd zal er v&rloopen, voordat de gezanten van den Kalief den op- reep ten oorlog tot in de verafgelegen beem den van de Islamitische wereld hebben doen klinken. Teekenen voor succes hunner zen ding komen reeds hier en daar voor den dag." De Zeppelin-vrees in Londen. Londen zal •s avonds nog donkerder worden. Tot nog toe mochten winkelramen enz. nog verlicht zijn, als het geen sterk licht was; nu is'elk licht verboden. Rijtuigen, karren en fietsen moe ten voortaan ook een rood licht adbter heb ben, aangezien ze in de donker© straten an ders licht van achteren aangereden worden. Terug naar Antwerpen. Te Antwerpen is, naar men aan de N. R. Ot. mededeelt, een kennisgeving aangeplakt, waarin medege- fe laat komen op de hem aangewezen post j-^ wordt dat, indien de bewoners van ge- bij de insluiting van het Duitsche leger ont- Ruizen niet spoedig terugkeeren, die dagen werd, was een der generaals op ™en j/en dc>0.. de jbiitechers in gebruik zullen In Rusland de grootste verwachtmgen werden men worclen. gebouwd. Reeds het feit, dat hij zich in het Ue leuke Turken! Ziehier hoe een offi- hoofdkwartier van den generalissimus; groot- rpurkscli bericht de torpedeering van de vorst Nikolaaa, bevond, bewijst dat Rennen- ,- g^dich 'mededeelt: „Het Ottomaansche kampf als een der voornaamste bevelhebbers ao.eiltsc^ap meldt, dat het oude linieschip in den aanval tegen Duitschland werd aan- Meesudich op zijn ankerplaats tengevolge gezien. Hij was de opperbevelhebber van het T£m een ^zonken is. Een deel van bet eerste leger, dat de belangrijke taak had, over seyp steekt nog hoven water uit, Heel de Oost-Pruisen naar Berlijn te maroheeren. De Russische legear-commandant achtte den op- marsch: naan (Berlijn de voornaamste taak, omdat daardoor de Engelsch-Fransche bond- genooten zouden worden ontlast. Uit Parijs en Londen werden herhaaldelijk de dringend- ite verzoeken gedaan, dien opmarsoh met groote kracht te ondernemen. Daarom ging grootvorst Nikoiaas zelf naar Rennenkampfs legerom de bewegingen te bewaken, en in vloed daarop te oefenen. Ongelukkig echter werden die bewegingen onderbroken door de nederlaag die Hindenburg Rennenkampfs leger bij Insterburg toebracht. Toen moesten de generaals in burgerkleeding In een auto ontvluchten, anders waren zij in Duitsche gevangenschap geraakt. Reeds na die nederlaag zou Rennenkampf in ongenade gevallen zijn, ware het niet, dat de groot vorst hem had gedekt; een veroordeeling vap Rennenkampf ware een veroordeeling van grootvorst Nikoiaas geweest, die de bewe gingen van het eerste leger had aangegeven. Zoo bleef Rennenkampf opperbevelhebber van de opnieuw samengestelde eerste armee. Doch ditmaal werd hij beschuldigd de oor zaak te zijn geweest van de mislukte omsinge ling der Duitschers bij Lodz; met hem wer den zooals gemeld, nog zes andere Russische generaals gecasseerd. Rennenkampf was een gunsteling van den Cteaar. Reeds In den Russisch-Japansehen oor log had hij als mter-aanvoeï'der belangrijke 'diensten gedaan. Hij was toen een der weinige generaals, die een naam konden maken. Hij werd door den Ozaar met hooge ouderschei dingen gedecoreerd en tot generaal comman dant In het belangrijke militaire district Wilna benoemd. Hier heeft hij veel gedaan voor de opleiding der cavalerie voor den verkennings- sn kondsehapsdiemt. Bij - het uitbreken van den oorlog werd hem het opperbevel over de eerste armee op gedragen. En thans is hij, meer als offer van een onjuist stelsel, dan als sohuldige geval len Het. ondergeschikt maken der operaties aan politieke bedoelingen komt steeds ten nadeele van die operaties. Dit heeft Rennen bemanning kon het schip verlaten.' Ja, maar hoe kwam dat „lek*' daar? Cholera hij krijgsgevangenen. Volgens oii'i- ciede mededcelingen van den opperbevelheb ber van het 7e legerkorps in de RijnproYinr cie zijn in het krijgsgevangenkamp te Fne- drichsfeld hij Emmerik zes gevallen van éhio- era vastgesteld, waarvan twee gevallen met doodelijken afloop. Alle Russische krijgsgevangenen zpn m quarantaine gesteld. 220,000 nieuwe recruten in Frankrijk. V ol- geng een telegram uit Génève aan het Berl. Tagoblatt, heeft minister Millerand (oorlog) in den Zaterdag te Parijs gehouden minister raad medegedeeld, dat het totaal-cüfer der nieuwe recruten 220,000 bedraagt, van welke 210,340 man bestemd zijn tot versterking der infanterie, 2500 voor de artillerie, 4000 voor de genie en 500 voor de militaire aviatenre- af deeling. kampf zeer tot zijn nadeel ondervonden. EEN STRATEGIGSCH OOR- DEEL UIT DUITSCHLAND. Ons worden nit Berlijn eenige beschouwin gen geschreven over den 6trategischen toe stand, die van Duitsche zijde een merkwaar dt gen kijk geven op hetgeen men voor de toekomst van de krijgsverrichtingen ver wacht. Wij geven die beschouwingen, zonder eomentaar, hij copie van document, hier weer: de al- of niet-waarheid ervan zal de toekomst moeten uitmaken: «Niet tevred enermede, dat ons leger naar twee fronten in een ernstige worsteling is gewikkeld, hadden Parijs en Londen een ver- NADERE BIZONDERHEDEN OVER DEN DUITSCHEN AANVAL OP ENGELAND WHITBY, 18 Deo. (Part.) Tegen 9 uur in den morgen versohenen de Duitsche kruisers, maar tengevolge van lichten, mist waa het niet mogelijk ze voldoende te onderscheiden. Zij selio ten op ongeveer een mijl afstand op de stad, welke niet door artillerie verdedigd wordt. Het bombardement duurde 16 minuten. Men schat het aantal door de Duitschers geworpen grana ten op ongeveer 250. Aazienlijke schade werd veroorzaakt aan par ticuliere huizen. Te Meadowfield werd een school beschadigd an een baanwerker gedood. Het bombardement was waarneembaar te Bishop-Auckland dat op 28 mijlen van de kust gelegen is. LONDEN, 18 Dec. (Part.) De admiraliteit kondigt aan dat het Duitaohe eskader hetwelk de kust van 'Yorkshire bombardeerde, in den mist ontsnapte. De verliezen zijn aan beide zij den gering. De Duitschers gebruikten de snelste schepen, welke toen zij opgemerkt waren, met vollen spoed verdwenen. De Admiraliteit is van oordeel, dat de aanval van militaire beteekqpia ontbloot is. BELGIë LIJFT ALLE VLUCHTELINGEN IN. MILAAN, i6 Deo. (Part.) De Corrièredella Sera verneemt uit Parijs: België wil een nieuw leger op de been brengen. De Belgische regee ring houdt zich in «amenwerking met de Fran sche autoriteiten bezig met de organisatie_der volkstelling en met de recruteering der Bel gische vluchtelingen in Frankrijk. Alle Bel gen van 18 tot 80 jaar, welke niet verbonden zijn aan de actieve spoorwegdiensten in België of Frankrijk, moeten zich naar liet meest na bijgelegen aanwervingsbureau begeven om zich door den, militairen geneesheer te laten onder zoeken. De physiek sterken zullen, al naar hun bekwaamheid, voor den duur van den oorlog, in het leger worden ingedeeld of voor militaire werkzaamheden naar Calais worden gezonden, en wel begeleid door gendarmerie. De Belgische gendarmerie en de Fransche autoriteiten zullen die Belgische onderdanen, die zich tegen deze voorschriften verzetten, gevangen nemen. ONDER DUITSCH BESTUUR, PARIJS, 16 Dec. (Part.) Volgens berekenin gen van den Matin «trekt het door de Duit- sohers bezette deel van Frankrijk zich uit over 20.100 vierkante kilometer. In België zijn nog slechts 40 vierkante kilometers van de 29.458 niet bezet. EEN VEROORDEELING VAN ENGELSCH- AMERIKAANSCHE ZIJDE. NEW-YORK, 16 December. De New-York Times zegt (naar een Reuter bericht meldt) in een beschouVing over het Fransche Geel- boek, waarvan de volledige tekst Zaterdag zal worden gepubliceerd, dat de menschheid voor haar eigen veiligheid niet mag dulden dat de Duitschers als overwinnaars uit dezen oorlog komen. Duitschland ia aldus het blad ver oordeeld tot een zeker» nederlaag en tot ban kroet. Zijn staatslieden zijn waarlijk minder waardig gebleken. Duitechland, door d? be schaafde wereld moreel veroordeeld en alléén gesteund door Oostenrijk en Turkije, twee ach terlijke en decadente volkeren, vecht wanhopig tegen de strijdkrachten van drie groote mogend heden, die stellig op de hulp van onzijdige staten zonden kunnen rekenen, als de eindbeslissing lang op zich mocht laten wachten. Het Dnitsehe volk vergiet liet bloed zijner heldhaftige zonen en verspilt hetgeen het aan goederen nog is overgebleven, in een hopeloozen strijd. Daar door stelt het 't, doodvonnis uit, zonder het ech ter ongedaan te kunnen maken. NIEUWE ACTIE IN DE ZWARTE ZEE? LONDEN, 16 December. De Daily Tele graph verneemt dat de Turksch© vloot, met inbegrip van de oude slagschepen, gisteren naar de Zwarte Zee is vertrokken. DE TOESTAND DER RUSSEN IN POLEN. BERLIJN, 18 Deo. (S.-corr.) De oorlogs correspondent van de Nowoje Wremja meldt uit Russisch Polen, dat het Russische offen sief volkomen gebroken is. De Russische troe pen bevinden zich in een uiterst critieke po sitie em dat is toe te schrijven aan het on gehoorde geweld en de stootkracht van het Hindenburgsche offensief. De verpleging en proviandeering der Russische troepen stuit op bijna onoverkomelijke moeilijkheden» om dat de troepen in het Oosten en in het Wes ten door de Duitschers worden bedreigd. Slechts eeu wanhopige em geweldige in spanning of wél een overlegde algemeen© te rugtocht kan de Russen nog uit deze situa tie redden, doch in ieder geval ml dat reus- Mad dat voor nia v«reoh\i achtige offers eischeu» Dit bericht van het Russische blad, dat voor zijn verschijnen niet aan de Russische censuur werd voorgelegd heeft in St. Peters burg een onaangename sensatie verwekt. De Nowoje Wremja werd op last van den gou verneur vanwege de politie in beslag geno men. V IN EGYPTE. BERLIJN, 16 Dec. (jg.-corr») Volgens een. bericht aan de B. Z. am Mittag nit Génève wil Hueseein Kamel Pascha aan wien, zoo- als bekend is, door de Engelschen de troon van den Khedive is aangeboden, dezen slechts aannemen onder voorwaarde, dat zijn benoe ming geheel wettig, det wil zeggen door alle grootmogendheden erkend", zal plaats hébhen. Deze voorwaarde beteekent niets andere dan een beleefde weigering wat betreft zijn be noeming tot Sultan. LONDEN, 17 Deo. In de Times schrijft een artillerie-officier: De beschieting van kerktorens en van alle hooge gehouwen is onvermijdelijk. Het is on zinnig zich over de vernieling van groote ge bouwen te beklagen, onverschillig of het stadhuizen, kerken of fabrieken zijn. Wij beschieten ze evengoed als de Duitschers. Officieren van beide partijen benutten ze voor observatie-doeleinden» Thans gebeurt het in Frankrijk, later kan het den dom van Keulen op dezelfde wijze vergaan. Wij moe ten hierover liever minder luid jammeren, om later niet voor schijnheiligen te worden uitgemaakt uister van Marine heeft bekend gemaakt, dat van de 83 tusschen 1 Augustus eu 6 December op onze kust aangespoelde mijnen waren: 70 van Engelsche, 4 van Fransche en 1 van onbe kende herkomst. De 8 overige waren Neder- landsche. Dus niet één Duitsche! Hoe zit dat toch? Spoelen de Duitsche juist alle op de Engelsche kust aan, en bewegen de Engelsche mijnen zich in omgekeerde richting? Misschien dat u, of uw militaire resp. maritieme mede werker ons dat raadsel kan oplossen. Of hapert er 'ets Ran de Engelsche verkla ring: „in het belang der neutralen"? UITVOER VAN BOTER, Het bericht, dat bepaald is, dat niet meer dan 60 der gecontroleerde boter naar het buitenland mag worden verzonden kan worden aangevuld met de mededeeling, dat deze bepa ling alléén voor deze week geldt, en dat derge lijke bepalingen Voor eike week afzonderlijk worden vastgesteld. Op dit oogenblik moet 40 der boter voor binnenlandsch gebruik blijven. De overige 10 worden gebruikt voor eenige speling, in verband met eoneenten voor bij- zonderen uitvoer, die nog zijn gegeven. DE RONDE STUIVERTJES. Stof. 296 bevat een Ken. besluit, waarbij de termijn van inwisseling van de ronde nik kelen stuivertjes verlengd wordt tot 1 Juli 1915. UIT DE STAATSCOURANT, Bij Kon. be<sl. is met ingang van 1 Mei 1915 aan R. J. Castendijk te Gravenliage. op verzoek eervol ontslag verleend als in specteur-generaal van den Rijkswaterstaat, met dankzegging voor de door hem geduren de een reeks van jaren aan den lande bewe zen gewichtig© diensten, en rijn met ingang van dien datum bevorderd: tot inspecteur-generaal van dén Rijkswa terstaat, H. Wortman, thans hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat der 1ste klasse; tot hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat der lste klasse» W. K. dn Croix. thans Ihoofd ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat der 2e klasse; tot hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat der 2e klasse, A. A H. W. König. thans ingenieur van den Rijkswaterstaat der 1ste klasse. „IN "T BELANG DER NEUTRALEN." Een. lezer schrijft aan de „Nieuwe Ct.": Engeland heeft indertijd zijn schending van de rechten der neutralen op het „mare liberum," de z.g. afsluiting der Noordzee, gemotiveerd door het feit, dat de Duitschers daar op groote schaal door trawlers e.d. onder valsehe vlag mijnen strooiden. Ik heb daaraan reeds dade lijk getwijfeld, en dacht veeleer aan de vrees voor Duitsche onderzeeërs. Intusschen: de natuur liegt niet. Onze Mi- Smokkelen. Uit Limburg schrijft men aan het Hbld.Sedert eenige dagen verkeert men in een der dorpen van Midden-Limburg in span ning omtrent den afloop van een bijzondere smokkelaarsgeschicdenis, welke in hoofdzaak is afgespeeld in Dnitschland, doch die ook voor hier te lande wonenden onaangename gevolgen kan hebben. Het betreft hier den uitvoer uit Duitschland van in dat land ten uitvoer verboden electrische batterijen voor zaklantaarns. Op een of andere wijze waren deze voorwerpen, ten getale van een 20,000 stuks, overgebracht naar een caféhouder te Kaldenkirchen. In kisten verpakt, werden ze van daar per kar onder geleide van een voer mansjongen langs een der Duitsche grenskan- toren naar Nederland overgebracht, zonder dat de Duitsche douane, die meende te doen te heb ben met ledig© kisten, de fraude ontdekte. Aan liet Nederlandsche grenskantoor werd het aan gebrachte ten invoer gedeclareerd. Op dat oogenblik moet de Dnitsohe douane lont hebben geroken, want toen de voermansjongen, een Ne derlander, die in Duitschland werkt, weder goedsmoeds naar Kaldenkirchen wilde terug keeren, werd hij gearresteerd. Door een toeval wist hij eoliter te ontsnappen en, door het veld rennend, weder op Nederlandscb grondgebied te komen. Bij den caféhouder in Kaldenkirchen werd direct een huiszoeking gedaan en enkele par tijen tRbak en koffieboonen, vermoedelijk smok kelwaar, benevens al het contante geld in be slag genomen, terwijl de woning bovendien werd vergezeld en de bewoners in verzekerde bewaring werden gesteld. Voorts is beslag ge- jongen en hebben de Duitsche autoriteiten last gegeven, dat niets uit Duitschland verzonden mag worden aan de Nederlandsche firma, welk© de bedoelde batterijen in ontvangst heeft ge nomen. Gemeenteraad. In de gistermiddag voortgezette raadsvergadering waren afwezig do hoor en Lange void, van der ,Vold en van Parijs, v Aan de orde was de begroeting van hot gasbedrijf. In den. post arheidsloonon was. inbegrepen eene ioonsverhooging van don tweeden fitter f 1.60 per week. .Vervolgens werd eene meu- v. o post ad 1200.op de Jéegrooting gebracht voor onderhoud gasleiding, omdat de gaslei ding op enkele plaatsen zoodanig verzakt is, dat het ophalen daarvan noodig blijkt. De post, onderhoud fabrieksgebouwen, ad f 500.werd door enkele leden zeer hoog geacht, in verband met het korte tijdvak van het bestaan dézer gebouwen. Na eenige besprekingen werd deze poot verminderd tot 250.—. De post onderhoud muntmeter» en gewone meters, te zarnen begroot op f B00.—, wer den na eenige besprekingen verminderd tot f 800.—. f Voor restitutio muntgas was een post uit getrokken, groot f 550. De post oninbare posten was met f 100.— verminderd, omdat de accountant den wensch te kennen had gegeven, verschillende beslist oninbare) ixrsten ite toten vervallen. Vervolgens werd bij de inkomsten de post straatverlichting met f 500.verminderd, OU in verband hiermede aan B. en W. opge dragen om in overleg met den gasdireoteur bezuiniging toe te passen (er ptoatee waar en op wolk© tijden 'dit het best kan worden gevonden. In overweging werd voorts gege ven om de avondlantaams 's avonds een half uur later te ontsteken en een uur vroe ger te bhisschen. De begrootinc van het gasbedrijf werd hier' na met algemeen© stemmen vastgesteld. Na eenige besprekingen werd daarna met algemeen© stemmen besloten om de post Hoof- dciijken Omslag vast te stellen op f22000, en H. M. de Koningin te verzoeken het maxi- mam van het te heffen bedrag te willen be palen op f 22000.'Tot heden was het f 18000. Daarna werd ook de gemeentebegrooting met algemeen© stemmen vastgesteld. Bij de rondvraag vroeg de heer Riggel of dé Gemeente Lisse genegen was om het on derhoud van de le Poellaan van den straat weg af tot de brug, voor hare rekening te nomen. Besloten wefl I met algemeen© stemmen, dit onderhoud te nemen voor rekening der Ge meente, mits ook het beheer van dien weg aan de Gemeente komt. Ten slotte werd' op verzoek van den heer Tromp besloten, om de Gemeenteopzichter een kostenberekening te laten maken van "den bouw van een woning met toebehooren aan de haven voor een der Gemeenteveldwachters Dtaama werd de vergadering treeMeu. OVER VEEN. Ned. R. K. Volksbond. Gisterenavond had een vergadering plaats van den R. E? Volksbond waar als spr. optrad de EerW. Heer Rurwinkel, die als taak voor zich ge kozen had, de opwerping te weerleggen als zouden de R. KI tegen de ontwikkeling zijn. In een gloedvolle rede, met tal van bewij zen gedocumenteerd, leverde spr. het bewijs Jia °PW01"Pjng in der aard valsch is, en dat. deze wordt uitgesproken tegen beter weten in. Een luid-applaus gaff het bewijs dat het gesprokene bij de vergadering insloeg. Hierna werd de agenda afgehandeld. De aitredendö bestuursleden werden bij accla- matie herkozen en in de plaats van den heer Jac. Nieuwpoort die als voorzitter aftrad, werd gekozen do (héér J. G. V. Kessel. HAARLEMMERMEER. Snelvaren in de Ringvaart. Bij voortduring wordener in de ringvaart van den Haarlem- mormeerpolder gezagvoerders van stoom- en motorbooten bekeurd door de Rijkspolitie voor het herder varen dan georloofd is. Ondanks de agitatio die er meermalen tegen gevoerd is om eèn mildere toepassing van de desbetreffende artikelen van den Polderkeur te verkrijgen, bleef het bekeuren maar doorgaan en waren er op iedere zitting van het kantongerecht ver scheidene van deze overtredingen aan de orde, dio vrij hoog werden gestraft ook. Thans be- staat de mogelijkheid dat er een einde aan zal komen, althans zoo hoopt men. De aanleiding hiertoe is het vrijspreken door den Kantom»ch- ter van enkele overtreders die in de val waren geloopen ter gelegenheid van een zeilwedstrijd die op het Brasemermeer werd gehouden en die per moterboot waren gekomen en daarmede te hard hadden g6VRren, volg-ens do proces-verbalen die er van waren opgemaakt. .De verbaliseer den waren lid van- een watersportvereniging die met belangstelling de loop van deze bekeu ringen naging daar bet voor haar leden van het hoogste belang was om hierin eens een hoogere uitspraak te verkrijgen. Door het vrij sprekend vonnis van een nieuwen Kantonrech ter is thans niet noodig. Ned. R. KVolksbond. De afd. Noordwijker hout en' Omstreken van den N. R. V. houdt een groote openbare vergadering op Zondag 20 December a.s. des avonds ten 7 uur, in het café ,de Zwaan". Het programma luidt: 1. Opening door den Voorziter. 2. Bondslied, I. Installatie der nieuwe leden. 4. Mededeelin- gen. 6. Voordracht. 6. Lezing door den Eerw. Pater Ensebius. 7. Voordracht. 8 Sluiting. Deze vergadering is toegankelijk voor alle R: .K. mannen en jongelingen boven de 16 jaar. GEMEENTERAAD. Naar aanleiding der gelezen notulen merkte de Voorzitter in de Dinsdag gehouden raads zitting op, dat men te Noordwijk op het ver vroegde sluitingsuur is teruggekomen. iJu hoer Verdegaal »egt, dat voor on^eveeï i-i dagen een koffiehuis in den Ruigenhoek nog tot half een 's nachts druk bezocht was. Wordt medegedeeld, de definitieve vaststel ling der rekening van inkomsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1913. Vervolgens deelt de Voorzitter mede, dat is ingekomen eene mïssivo van Gedeputeerde Staten houdende mededeeling, dat bij K. B. van 2 November j.l. no. 24, de jaarwedde van den gemeente-ontvanger is gebracht op 500. In verband daarmede heeft gemeld College ver zocht de Begrooting voor 1915 te wijzigen. Uit de toelichting van den Voorzitter en de- gehouden disoussien blijkt, dat verzet tegen deze beslissing geen kans van slagen heeft. Daarom wordt besloten de Begrooting te wij zigen in den door Ged. Staten verlangden zin. Aan den ambtenaar ter secretarie, den heer O. A. M. van Etten, wordt wegens zijn vertrek uit de gemeente, eervol ontslag verleend, ala ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Op de vraag van den heer Bouwmeester ant woordt d© Burgemeester, dat tot opvolger van den heer van Etten is benoemd de heer J. van Gotum te Breda. Een adres van den heer Kleyn t© Zoeter- wonde, in zake drinkwatervoorziening, word* aangehouden. Verder is ingekomen een adrea van de afd. Noordwijkerhout van den Nederi. R. K. Bond van bloemist-, tuin en landbouwarbeiders, om een toeslag op de uitkeeringen van haar werk- loosheidsfonds. De Burgemeester zegt, dat er in de gemeente gelukkig nog geen werkloosheid heerscht. Zou die onverhoopt komen, dan zou ook naar het oordeel van B. en W. er een steuncomité dienen gevormd te worden. Zoolang er echter geen behoefte, aan is, meenen B. en W. daar mede nog te moeten wachten. De heer Oostd&m vraagt of van gemeente wege geen werk kan verschaft worden. De Burgemeester zegt, dat aan de wegen nog wat te doen zon zijn zoolang we buiten vorst blijven. De heer van Noort wijst, er op, dat het be gin van do Schippersloot wat uitgebagar°r<' zou kunnen worden. De heer Heemskerk zegt, dat »«n den Defweg en een gedeelte van den Zikerweg te verbeteren zou rijn- De Burgemeester deelt mede. dat in zake het Harde Pad j.l. Maandag op pleidiooen zijn ge houden voor het Gerechtshof, dat de Procureur- Generaal 'a.s. Maandag zijn requisitoir zal ne men en de uitspraak daarna binnen een 14 dagen is te wachten. De heeren van Noort en Bouwmeester drin gen er op aan, om maatregelen te nemen, dat het verkeer op het Harde Pad niet wordt be lemmerd. De Burgemeester is er voor, om daarmede te wachten in verband met bovengenoemde uit spraak. De beer Oostdam zou het wenseheüjk achten, dat de politie niet meer met het uitdraaien der lantaarns belast bleef, waarmede de voomtte* het niet eens is. Hierna wordt de vergadering gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 2