uit Lisse e. o. Uit Holland's Noorderkwartier STADSNIEUWS. UIT DE ZAANSTREEK. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. im Kerknieuws. Staten-Generaal. BENNEBROEK. „St. Jemen." Gisterenavond hield het bloe- lnistwerkliedengilde „St. Jeroen" een zeer goed bezochte huishoudelijke vergadering, waarinde beschrijvingsbrief van den op 2den Kerstdag te Haarlem te houden vergadering van den Bond „St. Deus Dedit", breedvoe rig besproken werd en .sommige artikelen een levendige discussie uitlokten. Daar het ledental meer dan 100 bedraagt, moest een tweede afgevaardigde gekozen worden en werd als zoodanig gekozen de heer A. Casteiu. Eet werkioozenfonds, is 14 December in werking getreden, de werklooze leden kun nen zich vervoegen bij den secretaris den heer M. Otte, voor een stempelkaart en deze is bereid verdere inlichtingen te verschaffen, terwijl de betalingen zullen geschieden dooi den waarn. penningmeester, den heer J. Lamboo. Onder applaus werd bekend gemaakt dat op Dinsdag 20 December 's avonds om half 8 een propagandavergadering zal gehouden worden, waarin de heer J. H. M. Balvers van Hillegom als spreker zal optreden. JNOOllDWIJK. S int- Je i'oensgi 1 de. In de zaal van Café „net Portuin", van de Erven Gordijn vei-gaderue gisterenavond het St. Jeroeiisgilde onder leiding van den voorzitter, den neer O. J. L. v. d. Meer. De vergadering werd un.de bijgewoond door den Z.L. lieer Pastoor die Adviseur van het „Gilde" is. De reJiemng eu verantwoording sloot met een voordeelig slot van f 181.88. Door den secretaris van de St. Jeroern- ieesbibiiotiieek, ouderafd. van het St. Jeroens- giide, werd verslag uitgebracht over het lees- stazoen 1013—14. Daaruit b ecK, dat het aan tal boeken der bibliotheek van jaar tot jaar toeneemt. Het aantal lezers vermindert wel uiet, maar 't kon stijgen mèt het stijgende boekental. Er worden in een seizoen zoo om endebi.j 12000 boeken ter lezing uitgereikt. Daarna werd gelezen tiet verslag van de St. Liduina-vereenigng, dc onderaifd., dia zich beiast met het verstrekken van versterkende middelen aan arme zieken. In een jaar wer den uitgereikt «837 d. melk en 1060 eieren, om van andere zaken maar niet te spieken De voorzitter wekte allen op, om Katho lieken, die nog ueti tot de vaste contribuanten van deze nuttige vereeniging behooren, aan te sporen, zich op te geven, want zulke lief dadigheid kost veel geld. De tooneelafdeeling „Utile Dulcfkan geen verslag uitbrengen, want „de secretaris ver toeft aan de grenzen". Tot bestuursleden van de St. Jeroenslees bibliotheek werden herkozen de heeren A. M. Alkemado en W. de Ru ij tor. Tot Hoofd bestuurslid van het „Gilde" werd herkozen de heer VV. N. Alkemade. Besloten werd, in den aanstaanden vasten avondtijd niet de gebruikelijke feestavonden te geven waarop „Utile Dulci" een uitvoering geeft, maar nuttige en tevens aangename avonden te organiseeren met een spreker, aangevuld met wrat zang bijv. van do. pas opgerichte R. K. Zangvoreeniging. Gepoogd zal worden, één der avonden (of allebei) tot een „Volksavond" te maken. Men zal zich daartoe in verbinding' stellen met de „Varende zangers". 't Bleek dat de commissie, dio in handen heeft de voorbereiding tot oprichting van een R. K. D rankbestr ij diersve reeniging, nog dili gent is, en spoedig wel van ziek zal doen hooren. De Z. E. Heer Pastoor beloofde, er met zijn Eerw. Heeren Kapelaans over te spre ken of en in hoeverre het mogelijk zal zijn een debatingclub voor jongelui (van de R.K. Jongelingsvereeniging bijv.) tot stand te bren gen. Voorts kreeg- (het Bestuur der St. Jeroens- leesbibliotiheek een opdracht, de oprichting voor te bereiden van een R. K. Debatingclub voor ouderen. Daarna werd dc vergadering met den Chris tel ij ken groet gesloten. Bloembollencultuur. 1— Gisterenavond hield onze afdeeling van de Alg. Vereeniging van Bloembollencultuur eene vergadering in de „Witte Zwaan" In behandeling kwam de be schrijvingsbrief voor de a.s. Algemeene Ver gadering, De punten tot aan de begrooting gingen tamelijk wel onder den liamer door. Bij do begrooting wenschte pien. de post voor dc jaarlijksche Decembertentoonstclling te schrappen, gezien de weinige deelname. Onder de ingekomen etukken was een schrijven van don heer G. van der Velde dat hij geen candidatuur voor het Hoofdbestuur aanvaarde. Voorts een schrijven yan den lieer N. Dames dat hij ontslag nam als afge vaardigde. Aan de orde was bestuursverkie zing wegens periodieke aftreding van de hee ren II. Zijp en J. Marbus. Beide werden bij enkele candidaatetelling herkozen. Tot afge vaardigde werd gekozen den heer Th. van der Vlugt, welke zich deze benoeming liet welgevallen. Nogmaals kwam ter sprake het aanleggen der mesttjalken aan de Zandsloot. Volgens deskundigen kan men niet volstaan met het slaan van palen; dit zouden dukdal ven moeten zijn. Reeds was opgave gevraagd naar do kosten hiervan, doch zonder resul taat. Uit de besprekingen bleek dat deze kwestie dringend was. Men besloot tenslotte de belanghebbenden spoedig bijeen te roepen ter afdoening (lezer zaak. In do rondvraag drong de heer .Zijp er 0„ aan om toch van Jjisse een candidaat te stellen als lid van het Hoofdbestuur. Met al gemeene stemmen werd gesteld de voorzitter der Afdeeling, de heer A. Verduijn Jr. KROMMENIE. Personalia. Te den Haag is geslaagd voor het M. O. Geschiedenis Mej !H. van Leidén, vo hier. IJs- en feestclub. Op eene vergadering der fis- en feestclub „Krommenie" bleek dat in kas is een batig saldo van 60.65 en werden de aftredende bestuursleden de heeren P. Preyer Jr., tV. M. v. Vliet, Jb. Klooster, H. Rejjne Hz. en C. Reijne Kz. werden herkozen, terwijl ook do aftredende baancommissaris, de heer M. Schots zijn mandaat zag hernieuwd. ZAANDAM. Gemeenteraadsverkiezing. De anti-revolution- naire kiesvereeniging „Nederland en Oranje- heeft candidaat voor den Gemeenteraad (vaca ture-J. van Delft) gesteld den heer J. O. Schef- fer. HOORN. Gemeenteraad. De gemeenteraad heeft een commissie benoemd om te onderzoeken in hoe ver het mogelijk is het verzoek der afd. Hoorn van Patrimonium in te willigen, om cokes ook tegen verminderde prijs beschikbaar te stellen voor allen wier loon met minstens 40 pOt. is verminderd, voor zoover dat loon niet meer be droeg dan 16 per week en idem voor allen, die niet in loondienst zijnde aangeslagen zijn in 1 der 4 laagste klassen der plaatselijke directe belasting. Een nieuwe regeling werd getroffen voor de loouen bij dc gemeentelijke gasfabriek en waterleiding. SCHAGEN. Landverhuring. In het. café van den heer C. Huiberts, aan do Markt alhier, heeft plaats gehad de verhuring van landerijen, behooren de aan bet fonds Bregman te Seka- gen. Dc uitslag was als volgt: Twee perceelen weiland in don poldér Burg- horn, onder Scha,gen, te zamen groot 3.13.40 H.A., laatst in huur bij den lieer O. Berkhou wer; thans dezelfde voor f 300. Een perceel weiland in den polder Btirg- horn, onder Scha.gen, groot 4.57.60 H.A., laatst in huur bij den heer R. Zwaan te St. Maarten; thans dezelfde voor f 415. Een perceel weiland aan het Halerwegje, onder Schagen, groot 1.11.80 H.A., laatst in huur bij den heef Jb. Deutekomthans de heer Jb. Schuitemaker te Schaven voor f140. Een perceel weiland aan den Groenvelder weg onder St. Maarten, groot 3.91.80 H. A., laatst in huur bij den heer A. Rens te Ha- renkarspei; thans dwlfdo voor f 410. Eén perceel weiland' aan do Nes, onder Schagen, groot 1.92.90 H.A., laatst in huur bij den heer Blaiubocr té Schagenthans dezelfde voor f 230. Do vorige maal bracht "de verhuring van deze landerijen, te zamen groot 14.67.50 II.A., op f 156'.thans f1525.Do verhuring geschiedde voor den tijd van 5 jaren. MEDEMBLÏK. Aangehouden. Te Botterdam is aan gehouden J. van der G., die uit het rijks- krankzinnigengest'-ht alhier ontvlucht was. HAARLEM. GEMEENTERAAD. De begroeting voor 1915. (Vervolg- van gisteren). Do lieer VAN STYRUM js onaangenaam verrast door de rede van den heer Nagtzaam, die geheel 'in strijd is met deii geest van 't rapport der 2e afd. .waarvan de heer Nagt zaam rapporteur is geweest ,en ook' met de houding van bedachtzaamheid en bezadigd heid, die de heer N- in den raad aannam. De- heer Nagtzaam repte van een verstoring van den Godsvrede, maar zélf werkte hij aan die verstoring mede. Spr. acht dat 't onaan genaam was voor B. en iW. om de begrooting te besnoeiien, maar dat zij niettemin den moed hadden om dat te doen, daarvoor brengt spr. hen hulde. (Ferwillc van de on zekere tijden konden zij piet anders hande len. (Applaus). De heer HEERKENS THIJSSEN spreekt den wensch uit, dat met de inwerkingtreding van het Ambtenarenreglement niet langer worde gewacht, daar nu de positie van vele ambtenaren In de gemeente .wat vaag rond zweeft en in elk geval hun rechtspositie niet voldoende is- verzekerd. Hij herinnert ten dezen aanzien aan art. 39 van 't ambte narenreglement. De heer NAGTZAAM zegt dat hij gaarne met bedachtzaamheid en bezadigdheid op treedt, maar dat 't iemand eindelijk wel eens to bar wordt en dat was nu van spr. de houding van B. en jW. Hij meent verder dat men in de afd. niet alle dingen behande len behoeft; niet die .waarop B. en W. direct een antwoord kunnen geven. Waar eenmaal de Godsvrede in den lande is verstoord, kan men, acht spr., piet verwachtten, dat dc soc. dem. dat niet zullen doen. Spr. ver dedigt nader zijn standpunt. (Applaus op de publieke tribune. De Voorzitter verbiedt dat en zegt daartegen niet ten tweeden male te zullen waarschuwen!) De beer KRELAGE doet naar aanleiding van het gesprokene door den beer Nagtzaam uitkomen, dat het leeningsontwerp niet zoo zwaar op de mindere standen drukt en dat de hoogere standen niet minder dan dc la gere door de crisis worden gedrukt. Hij sluit zich aan bij de meening van B. en W. dat bet nu niet de tijd s om aan de orde te stel len de belastingvoorstellen. Verder bepleit spr. een andere schoolgeldheffing. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. mee- nen, dat nieuwe organieke regelingen tegelijk moeten worden ingevoerd met het ambtena renreglement en dat men daarom eerst de organieke regelingen moet wijzigen en vast stellen één verordening regelende do salaris- regeling. Met een zoodanige verordening waren B. 011 gereed, toen de crisis uitbrak. Even wel dan hadden eenige sularissen moeten worden herzien en in verband met de tijds omstandigheden adhten B. en W. dat be zwaarlijk. audanr dat nu de inwerkingtre ding van het ambtenarenreglement wel moet worden uitgesteld, want met invoering van dat reglement zonder een nieuwe salarisre geling, zou de positie der ambtenaren ach teruitgaan. De heer dr. KRÜSEMAN zegt, dat het in derdaad gewenscht is om nu geen belasting voorstellen te behandelen en dat het voor stel inzake opeenten op de personeele belas ting niet ter kennis van den raad is gebracht, omdat in verhand met de crisis de zaak nog niet in de commissie van finantiëu is be handeld geworden en afgedaan. De heer SLINGENBERG acht dat men nu in elk geval wel de kinderaftrek aan de orde zou kunnen stellen, al kan men dan niet be handelen de andere plannen tot belasting herziening. Dat zou aan gezinnen met vele kinderen in deze tijden zeer ten goede komen. In dien zin beveelt spr. een compromis aan. De heer NAGTZAAM houdt voh dat het niet aan B. en W. is om te bepalen wat aan de orde is te stellen en dringt nogmaals aan op een behandeling der belastingvoorstellen. De beer DE BREUK herinnert er aan dat reeds buitengewone werken zijn aanbesteed en worden, maar alleen degene, die strikt rioodig- zijn en wel in verband hiermede, dat voor buitengewone gelden noodig- is buiten gewoon geld, dat nu buitengewoon duur is. Spr. verdedigt een aannemen van een af wachtende houding inzake gemeente-wouing- bouw. De beer NAGTZAAM meent dat de raad moet beslissen of hij inzake den woningbouw af wil wachten wat de particulieren doen, omdat bij den raad aanhangig is een motie inzake gemeentewoningbouw en dat niet B, en W. dat alleen moeten beslissen. De heer SLINGENBERG bepleit eeri spoe- die gemeentelijke woningbouw, omdat parti culieren nu wel woningen tegen een hoogere huur zullen moeten gaan bouwen in verband met de duurte van het geld. De algemeene beschouwingen worden ge sloten eu er wordt begonnen met de artikels- ge wijze behandeling dei' •begrootlug. Eerst komen aan de orde de uitgaven. Plantsoenen enz. By post 133: onderhoud van wandelplaat sen en plantsoenen informeert de heer JOOS TEN of is te wachten een herziening van de instructie van tl-ejj heer Springer, nu deze adviseur is geworden. Hij dient in een amen dement om den post met 1000 te verminde ren en te schrappen het aanleggen van een waterleiding in gazons cn voor aankoop van 6langen. De VOORZITTER zegt, dat do instructie van den heer Springer door een vorig raads besluit is vervallen en dat B. en W. niet voornemens zijn een nieuwe instructie voor te stellen, nu de heer S. adviseur is gewor den. Immers andere adviseurs hebben ook geen instructie. Verder verdedigt spr. het aanleggen van een waterleiding in de ga zone. De heer JOOSTEN zegt dat hij niet in principe is tegen het laatste, maar dat hij nu 'in verband mot de tijdsomstandigheden er niet toe wil overgaan. De heer MODOO bespreekt het salaris van den beer Springer. Hij acht, dat nu genoemde heer vrijwel van allo verantwoordelijkheid is ontkeven, men diens salaris van 1500 op 1000 dient terug te brengen, In dien zin had hij een voorstel verwacht. De heer JOOSTEN acht, dat de heer Mo- doo beter zulk een voorstel kan indienen, daar de beer Modoo beter met de positie van den heer Springer en diens werkzaamheden op de hoogte is. De heer KRELAGE zegt, dat-, gelet op den geest eu don inhoud van 't ambtenaren reglement, dat de 'raad zoo gaarne in wer king; ziet treden, handhaving van 't bestaande salaris van den heer Spronger gebiedend is, onafgescheiden nog hiérvan, dat diens werk zaamheden niet zullen verminderen, De heer MODOO handhaaft zijn meaning, dat men nu 't salaris van den hoer Springer moet verminderen, omdat ook diens werkzaam heden Eijn verminderd en dat men hem daar geen onrecht mede aandoet. Hij dient een amendement in om 't salaris op f 1000.— Ie bepalen en om don post dus mét f 500.— tl verminderen. De heer L00SJE8 herinnert er aan, dat- de heer Springer eerst adviseur is geweest en 'daarna architect is geworden zonder dat hij tevens salarisvcrhooging kreeg. Later na eenige dienstajren kreeg hij verhooging, even wel niet, omdat meer verantwoordelijkheid op zijn schouders ging; rusten, 't Salaris nu weder te gaan veriagen, gaat niet op. Dat heeft do heer Springer niet aan de gemeente verdiend. Spr. hoopt daarom dat de raad 't voorstel van den beer Modooi zal verwerpen. De heer ANDREAE is tegen 't voorstel Mo doo omdat daarin Zou zijn te zien een straf voor diens houding in do zaak van den op zichter Baardso en men is niet zeker, dat in dezen de heer S, schuldig is, waar niet een nauwkeurig onderzoek dienaangaande is in gesteld. Dc lieer KLEYNENBERG vindt, dat, indien de heer Modoo den heer Springer wil straffen hij voorstellen moet om hem te ontslaan en niet om diens salaris te verminderen. Immers indien men een arbeider gaat traffen, dan gaat men ook niet diens loon verminderen. Deed men dat, dan zou een stoom van ver ontwaardiging opgaan. De lieer POPPE geeft to kennen, dat z.i. de heer Springer deed een onverantwoorde- lijke daad door niet te parafeeren de lijsten van den heer Baardse. Van straff is echter geen sprake; alleen omdat de werkzaamheden van den heer Springer anders worden, wil men hem een ander salaris geven. Dc heer MODOO meent, dat de heer Springer op „lichtzinnige wijze' waarnam en opvatte 't verantwoordelijke deel van zijn taak en dat dit de aanleiding is deweest, van de zaak Baard: e. Door do schuld van den heer Springer zeil' kwam daarom in diens positio een verande ring, werd hem de verantwoordelijkheid ont nemen en verminderden zijn werkzaamheden Om laatstgenoemd© redenen bepleit spr. een vermindering van salaris en niet als een straf. Men wil bezuinigen en dat kan men hier. De heer ANDREAE houdt vol dat 't voor stel van den heer Modoo buitengewoon gevaar lijk is en lichtzinnig is ingediend als een straf aan den heer Springer. De heer v. d. KAMP zegt dat do (juaestie van dc mandaten niet in de eerste plaats de schuld van den heer Springer is en dat hij tegen 't voorstel van den heer Modoo zal stemmen, omdat hij 't in verband met de zaak Baardse bracht en daarom alleen. Do VOORZITTER merkt aan dat niet om de zaak Baardso een wijziging js gebracht in de positie van den heer Springer en komt op tegen 't verwijt van lichtzinnig tot den beer Springer gericht, misschien zou men evengoed een verwijt aan 't gemeentebestuur kunnen richten, dat 't iets zocht bij eeri tuin architect wat bij dien niet kon worden ver wacht. 't Voorstel van den heer Modoo wordt met 2011 stemmen verworpen De heer MEE KNS is ter vergadering ge komen Het voorstel van den heer Joosten wordt verworpen met 28—3 stemmen, die der soc.- dem. De geheele post wordt goedgekeurd. Bij post 135 maakt de heer MEREN S aan merking op de som van f 500 uitgetrokken voor duinwater voor het réinhonden van 't urinoir in het pand. De heer DE BREUK antwoordt dat die post niet minder kan zijn. De heer JONCKBLÓEDT geeft in overw orn 't water niet des nachts te laten loopen. De heer DE BREUK zegt, dat man 't laat ste zou kunnen overwegen. De post wordt goedgekeurd en 'daarna wordt .tot uujr gepauséerd. Gemeente gasbedrijf. Des namiddags, na de pauze, werd begon nen met post 144: uitgaven van 't gemeente- gasbedrijf. Openbaar slachthuis. Bij post 146: uitgaven voor het openbaar slachthuis, besrak de beer POPPE de sala- rieering- van opzichters daarbij en van den portier. Hij bepleit hun in ieder geval eenige verhooging te geven. De heer MODOO achi, dat men voor eeni- gen niet een uitzondering kan maken en eoni- gen niet kan toestaan wat aan anderen niet wordt gegeven. De heer POPPE zegt, dat de portier nu is komen te staan beneden het salaris der ar beiders, waarboven*hij vroeger altijd stond. Hij dringt nogmaals er op aan, om zoodra de omstandigheden het toelaten, deze rnen- sehen te gedenken. De heer KRUSEMAN zegt dat het zal ge schieden zoodra de tijdsomstandigheden dat toelaten. Maar bij kan deze menscben niet. eerder dan andoren gedenken wat aangaat salnrieering. De post wordt goedgekeurd. (De vergadering duurt voort) BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 16 Dec. O. van Arum en C. R. Hessels. J. J. de Kus ter en N. Luijt. P. Tollenaar en E. Muller. Getrouwd: J. H. Claus en W. H. Jansen. K. M. Hnllic en M. Geijlvoet. Geboren: 15 Dec. z. van A. Duffel—Sehell. Overleden: 14 Dec. D. VeeD, 83 jaar, Ged. Oude Gracht. D. Smit, 20 jaar, Kinder huisstraat. 16 Dec. J. 11 mud, z. van C. F. J. .Steeman, Harmenjansweg. Tot novieenmeestoi' in het Dominicanerkloos- ter te 11 nissen, is benoemd de Z.Eerw. Pater L. Kramer, oud-hoogleeraar van hel groot seminarie to Merida in Venezuela. GEKSTE KAMER. (Zitting van gisteren.) Dc VOORZITTER opendo de vergadering met een hartelijke toespraak naar aanleiding vaii het feit, dat do griffier, nu*. Zillescn, 25 jaar geleden werd benoemd tot commies-grif fier der Kamer. (Hartelijk applaus: de griffier werd van alle zijden geluk gewenscht.) De MINISTER VAN BIN NENLANDSOHE ZAKEN sloot zich namens do regeering bij de woorden en gehikwemchen van den voorzitter aan. Het wetsontwerp Lot vrijstelling van succes sierecht voor verkrijging van schilderijen en teekeniugen uit do nalatenschap van W. J. van Randwyck. werd z. h. s. aangenomen. Daarna is de Kamer in de afdeelingen ge gaan, TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) Overbrenging der Arbeidersverzekering In <1© zitting dar ICamer van gisteren kwam in behandeling de z.g. Bevoegdheidswet, voor de overbrenging der zaken betreffende de arbeiders-verzekering enz. en den geld- en fondsenhandel van het departement van land bouw naar dat van financiën. De heer RUTGERS had bezwaren tegen het ontwerp, hoofdzakelijk omdat de veran derde regeling is tot stand gebracht op grond van persoonlijke, tijdelijke motieven, Hij zal evenwel geen stemming vragen. Voorts fneeat hij, dat het Koninklijk be sluit eerst naar den Raad van State had moeten worden gezonden, omdat- hot z.i. be treft een algomeenon maatregel van inwendig betsuur. j 1 De heer NOLENS betreurde de overbren ging. Do arbeidersverzekering is bij in-tel ling van kM departement van Landbouw- be schouwd „als een hoofdbestanddeel van werk- zaamlv van het Departement. Bovendien is wensehclijk alles, wat arbeidsrecht, arbei dersverzekering en arbeidersbeseherming be treft, bij elkaar te houden. De heer BEUMET?, meende, dat ook wan neer het Koninklijk besluit geen algemeene maatregel van bestuur zou zijn bet om zijn groot gewicht naar den Raad van State om advies had moeten worden gezonden. De heer TEENSTRA juichte overbrenging- toe, omdat Landbouw nu boter tot zijn recht zal komen aan liet Departement van Land bouw De heer CORT VAN DER LINDEN betoog de, dat bij vroegere dergelijke gelegenheden ook de Raad van State niet is gehoord. Het betreft hier dan ook geen algemeenen maat regel, daar het publiek belang er slechts zijde lings bij betrokken is. Ei©n natuurlijke indee ling is op onpraktische en historische gronden onmogelijk te achten. De lieer TREUB deed opmerken, dat het geringe contract, hetwelk tot dusver bestond tussciien do afdeelingen arbeid en arbeiders verzekering, ook in het vervolg' zal kunnen blijven bestaan. Hij erkent echter, dat men op den duur zal moeten komen tot een De partement van Arbeid. De heer LOHMAN zeidé, dat continuïteit in de werkzaamheden der Departementen in 's lands belang is te achten. Het ontwerp is daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Baitenlandsclie zaken. A'an de orde kwam yerder de Begrootiug van Buitenlandsche Zaken. De lieer DE BEAUFORT huid iade, onder applaus, het beleid van minister Loudon, Spreker kan geen geloof hechten aan de sombere vooruitzichten betreffende den oor- log, en hij meende, dat met den vrede het gezond verstand en de verdraagzaamheid on- der do volkeren zullen terugkeeren, en ala dan die betere toestanden zullen zijn terug gekeerd, zal aandacht moeten worden gewijd aan vele gewichtige vraagstukken, welke Üe oorlog deed rijzen. Zoo noemde spreker in de eerste plaats het vraagstuk van de neu- traliteit, dat van bijzondere volkenrechtelij ke beteekenis is. Tegenover militaire schrijvers als dc heer Colijn betoogde spr., dat hun oorlogsnoc zakelijkheids begrip lijnrecht ingaat tegen', liet neutraliteitsbeginsel, dat heilig jnoet zijn.. Ook dienen onder de oogen gezien te worden de gijzelaarskwestie en de mogelijkheid om' oorlog te voorkomen. Indien tusschen twee mogendheden ernstige moeilijkheden ont- staan, dan moet aanstonds optreden een in-' ternationale commissie om het conflict te on-j derzoeken, met verplichting voor heide mo-j gondheden om gedurende do werkzaamheid dier commissie tot geen oorlogsdaden over te gaan. De heer KNOBEL huldigde ook het beleid: dor regeering. Spreker achtte, het noodig-,' dat onze natie in filgemeene trekken op de: hoogte wordt gehouden van internationale verhoudingen. Wij moeten op Üc hoogte zijn van Aziatische toestanden, indien straks aan" de orde komt het vraagstuk der verdediging' van Indië. Hedenmiddag van ochtend wordt weder afdeelingsondcrzoek gehouden wordt dc handeling "voortgezet. GEWISSELDE STUKKEN. Staat van beleg. Ingediend is een wetsontwerp tot bestendig ging van den staat van beleg, verklaard bij Kon., besluit van 10 November 1914, gewijzigd bij Kon. besluit van 21 Nov. 1014, In dienst houden van ingc-' v lijfden bjj de militie en bjj de Landweer. Er ziiu ingediend twee wetsontwerpen, strek-' kende Ie. tot het langer in dienst houden van ing-e-. lijfden bij de militie; 2o. tót het langer in dienst houden var. dienstplichtigen bij de Landweer. oor beiden geldt éénzelfde toelichting waarin gezegd wordt dat de buitengewone om s tandigheden die aanleiding hebben gegcver tot bet in het leven roepen van de wet van !i Augustus 1914, (StbL no. 346) geen wijziging, hebben ondergaan van zoodanigen aard, dat <h tijdruimte, bij de vr.ot gesteld, voldoende zoo kunnen worden geacht. i PERSONALIA. Benoemd zijn door B. en W.: J. G. D van Benge, tot klerk le klasse ter gemeente*! secretarie; mej. A. M. Mulder, tot tweed.,j lUerke bij het gemeente eleetriciteitsbedrijiI eu P. Looyer, lot derde klerk bij den diens; van Openbare Werken. DE NIEUWE COMMISSARIS DER 'i KONINGIN, ïn de zitting van den Amsterdamscben Go'- meenteraad van gisteren wenschte de hee Senvrier, don voorzitter, Jhr. Mr. Dr. Ai'. Röödll, namens den Raad geluk met de hoog|i onderscheiding hem ten, deel gevallen dooji dc benoeming tot Commissaris der Kuniri| gin. (Applaus). Dc Voorzitter dankte voor den vriendeli. ken gelukwenscb cn zeide, dat er nog genos;, gelegenheid zal zjjn om meer in den breed; van gedachten te wisselen over de gevoelen, waartoe sprekers ambtswisseling aanleidin geeft. Spa*, blijft nog ecu maand burgemeeste maar wil reeds nu verklaren, dat kii met gé mengde gevoelens heengaat. Aan den eene.ij bant heeft spr. door zijn benoeming de vei vulling verkregen van een reeds lang in sti' te gekoesterden wensch,. maar neemt toe met leedwezen afscheid van een functie, waa hij veel genoegen naast veel onaangenaon, heden fceel't ondervonden. 'I Spr. ziet echter een lichtzijdeè Als Con' missarie van Noord-Holland zal spreker d l gemeentebelang onkunnen blijven bebartigej I en in relatie blijven met velen, waarmee hrT in Amsterdam aangename banden va': vriendschap beeft aangeknoopt. Zoodoend hoopt, spr. nog veel in het belang van An' sterdam te doen. (Applaus). DE FABEIEK-BEIJNES AAN DEN 1 VERSPRONCKWEG. Wij ontvingen een ingezonden stuk, waa in een inzender zidh beklaagt over lawaai t, overlast, die in het Kleverparkkwartier zo" L den worden veroorzaakt door de nieuwo f I briek der firma Beijnes aldaar. Het werk T zegt de inzenjjer dat er nu verricht woraF is luidruchtiger dan het gemeentebestuv toen het vergunning gal', heeft gedacht. Daar wegens plaatsgebrek dit ingezondt] stuk eenige dagen moest blijven liggen het inmiddels reeds in andere bladen is ve schenen, meenen wij met deze publiek* ve melding ervan te kunnen volstaan. Am, h adres van den inzender zij echter, in verbat met den kmtet-augckaalden-zin van zijn »ti opgemerkt, dat hij zelf er den weg aangeef waar zijn bezwaren aau het juiste adres zt len komen. Overigens lijkt ons het fe dat er nog voortdurend in het Kleverpar kwartier wordt gebouwd, eenigszina In otri met sehrijverV meoning, dat de toestand houdbaar' is, CRESCENDO. De muziek vereeniging 'van H. IJ. S. personeel Crescendo, directeur de beeT H. n Hofmeester, geeft a.s. Zaterdagavond uitvoering, BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de Staatscourant ®Jn het tijdvak van 9 tot en met 15 DecembJ voorgekomen: te Castrieum 1 geval van dip 1 theriti6; te Haarlem 2 gevallen van roodvou te Heemstede 1 geval van roodvonk: te Sel ten 1 geval van roodvonk; te Velsen 1 get] van diphtheritis; to Zandvoort 2 ffevall, van diphtheritis. DE HANZE. De St.ct, behelst de gewijzigde stamt I van de Hanze, bond van Roomscli-Katholk I vereenigingen van den Handeldrijvende Industrieelen Middenstand in liet Bisdi| Haarlem to Delft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 3