iEiiii HIT LiSSE e. o. Posterijen en Telegrafie. Letteren en Kunst ingezonden. en van den klerk ieder met f 3.00 te verhoo gen. In verband daarmede moet de post met 450 worden verhoogd. De heer BREGONJE gaat niet mede met een verhooging van een jaarwedde van den amanuensis en van den klerk, daar hij dat genoegzaam acht. Hij herinnert er aan, dat beiden nog werk voor zichzelf kunnen doen. De heer SCHRAM kan zich niet vereeni gen met het eerste deel van 't amendement; immers, indien de bibliothecaris 550 voor hoeken enz. niet genoegzaam achtte, dan had hij zulks niet voorgesteld, waar bij veel voor de bibliotheek gevoelt. De heer DE BRAAL zegt dat als men de zen ambtenaren een verhooging toestaat, meu onbillijk bandeit tegenover andere ambtena- reu. Op dezen grond zal hij tegenstemmen. De heer JOOSTEN acht, dat de bibliothe caris den aandrtlng op bezuiniging wat te ernstig opvatte en dat hij wel was voor een salarisverhooging der ambtenaren. Indien meu dus op 't eene punt met den bibliotheca ris wil medegaau, laat men dat clan ook op het andere doen. De heer NAGTZAAM herinnert er aan dat deze ambtenaren geen salarisregeling met een periodieke verhooging hebben. Het eerste deel van 't amendement-Joosten wordt verworpen met 275 stemmen: die der soc.-dem. en de heeren Kleynenherg en Seig- nette. Het tweede gedeelte van 't amencle- ment-Joosten wordt met 284 stemmen, die der soc.-dem. en de heer Timmer, verworpen. De post wordt aangenomen. Subsidiën. Bij post 207: subsidie aan de Ambachts school, betoogt de heer SLINGENBERG dat in de tijdsomstandigheden geen reden is te vinden om niet toe te staan een verhoogd subsidie. Hij stelt daarom voor om den post met 100 te verhoogen. De heer KRELAGE verklaart in prin cipe mede te gaan met B. en \V. dat 'het nu gen tijd is om verhooging der subsidie toe te staan. De heer RINKEMA getuigt, dat de Am bachtsschool voor de avondteekensehool niet kan bezuinigen en bepleit toestaan der ver hooging, daar het maar geldt een klein be drag. De heer LOOSJES zegt, dat de Ambachts school aan de vakteekensehool geen huur zou kunnen in rekening brengen en dat zij in dien zin zou kunnen bezuinigen. De heer SLINGENBERG meent dat men hegrootingsposten op eenmaal ingediende be groetingen met kan veranderen, indien men subsidiën van de Staten en van het Rijk ont vangt. De heer JOOSTEN zegt, dat de soc-dem. niet met'het amendement-Slingenberg kun nen medegaan, waar hetgeen de school zelf bijdraagt, niet in een evenredige verhouding staai lot hetgeen anderen bijdragen en geen regelen aangaande een gratis-toelating be kend zijn en medezeggingschap der open bare lichamen ten aanzien daarvan. De heer RINKEMA antwoordt dat dé Am bachtsschool zelf geen gelden heeft, maar er alleen moet komen van subsidiën van ande ren én deelt mede, dat on- en minvermogen den wel dégelijk hun kinderen kosteloos en tegen verminderden prijs op de school kunnen krijgen. De ondervinding leert echter, dat de mees te oudèrs er prijs op stellen, voor het onder wijs tenminste iets te betalen. Die 't niet kun nen betalen, kunnen de kinderen kosteloos op de school krijgen. De beer SLINGENBERG betoogt, dat de houding van den heer Joosten als soc.-dem. hem niet past, daar iemand als de heer Ger hard juist nu is vóór verhooging van sub sidiën ten bate van 't onderwijs en de soc.- dem. moeten eischen dat de gemeente alles betaalt en niet dat de particulieren dat moe ten doen krachtens bun priucipen. Verder deelt hij mede, dat de Staten eischen voor een toekenning van subsidie, dat de school kosteloos toegankelijk is. De heer JOOSTEN deelt mede, dat hem Cileek dat hij sprak namens tweo der in clen iraad aanwezige soc.-dem. eu niet namenis »lle drie en dat hij niet een verhoogd subsi die wil geven voordat de gemeente meer zeggingschap in 't beheer heeft, op ie manier als nu reeds de provincie dat heeft. Do beer POPPE zegt, dat indien de Am bachtsschool tekort komt, zij eenvoudig de gelden aau de openbare lichamen vraagt, maar dat die in 't beheer niets te zeggen heb ben en dat bij daarom is tegen toet voorstel- Slingeuberg. Het amendement-Slingenberg wordt aan genomen met 22—10 stemmen. Afwijzend wordt beschikt op een subsidie aanvrage voer een tuinbouw- en wintercur- 3us der afd van de Nod. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Leeningen. Bij post 227: renten van geldleeningen enz. bepleit de beer SLINGENBERG toet donk beeld om de vlottende schuld, in een vaste leening om te zetten, daar men dan minder rente- zal behoeven te betalen. Hij vraagt verder of bet rentebedrag voor, do vlottende schuld niet te laag is geraamd. De heer PET!'Hl kan zich niet vere igen net de meening van oen heer Slingenberg en aanzien van de consolideering der vlot- endc schuld. Hij acht dat dit niet voordee- iger voor de gemeente is en dat het moei lik is om nu een vaste leening aan te gaan. Volgens hem zal zulk een koning absoluut liet slagen. De heer KRUSEMAN zegl, dat het in 't oor nemen van B. cn W. ligt eer. nieuwe eeiung uk te schrijven zoodra de omstan- ligheden daarvoor gunstig zijn. Thans zijn lie dat niet. Bovendien groot endeels in toet niitenland geleend, inzonderheid in Frauk- ijk. >e heer SLINGENBERG geeft toe, dat het ubieus is of nu een leening zal slagen, maar >eveelt inmiddels nogmaals het denkbeeld ij B. en W. in overweging aan, E Openbare vermakelijkheden. Bij post 211: kosten van openbare verma- elijkheden enz. dient de heer JOOSTEN een meudement in om het onderdeel kosten bij ïuziekuitvoeringen en feesten van 2000 op 1500 te brengen in verband met de tijd'som- aDdigheden. De heer DE BREUK zegt dat men o.a. it den post betaalde kosten, van het plaat- ui enz. van stoelen hij muziekuitvoeringen i, den Hout en verder de kosten van illü- inatie enz. i De heer BREGONJE geeft, gehoord den e.Konoex. in overweging om het amende ment lx» te trekken. Het amendement wordt met vóórste.mmng alleen der soc.-dem. verworpen. Markten. Bij post 262; onkosten ten behoeve der markten bespreekt de heer VISSER de 2 ets. per koopje van visch die aan den marktmees ter ten goede komen en die het meest op den kleinen man drukken. In verband daarmede geeft hij in overweging om de instructie voor 'den marktmeester te herzien. De lieer MODOO meent dat de zaak met de begrooting niets heeft te maken en dat de (beer Visser dan maar moet indienen een voorstel tot herziening van de instructie van den marktmeester. De lieer VISSER doet opmerken, dat hij geen voorstel kan indienen, daar hem niet is bekend met hoeveel 't salaris van den markt meester moet worden vermeerderd indien hij de 2 et. per koopje derft. De VOORZITTER zegt dat het punt aan de orde zal komen bij de algemeene salarisrege- ling-herziening, waarvan spr. vanochtend ge waagde. Volksweerbaarheid. De heer POPPE di t een voorstel in om te schrappen den post subsidie aan Volks weerbaarheid, op gronden als in de afdeclin- gen door do soc.-dem. is ontwikkeld. De heer SLINGENBERG zegt, dat wel ver schillende leden van Volksweerbaarheid toe traden tot den \jrijwilligeii landstorm en dat anderen toetrad en tot de ziekentransport- colonne. De "VOORZITTER acht, dat men 't amen dement wel wat snel indiende, zonder dat een onderzoek is ingesteld. :t Amendement wordt met 21—11 stemmen verworpen. Bazaltkadeimnir Kinderhuis- singel. Bij post 282: Buitengewone uitgaven voor publieke werken dient de heer LASSCHUIT een amendement in om den ppst met 12,800 te verminderen, uitgetrokken voor het maken van een basaltkademuur langs den Kinder- kuissingcl. De heer HEERKENS THIJSSEN herin nert er aan, dat met dit werk veel werk zal kunnen worden verschaft on dat de post grootendeels uit arbeidsloon bestaat. Do lieer DE BREUK herinnert er aan, dat reeds jaren is geklaagd, door do bewoners over den slechten toestand ter plaatse. Het amenclement-Lasscliuit wordt met 19 tegen 13 stemmen aangenomen. Aangenomen wordt een voorstel lot het aangaan eener leening voor kasgelden. Behandeld worden de inkomsten. Gemeentebedrijven. Dadelijk klaagt de heer POPPE over do manier van boekhouding bij de gemeentebe drijven, strekkende om de batige saldi bij de bedrijven zoo klein mogelijk te maken en waardoor men niet gemakkelijk een overzicht van den toestand van zaken kan krijgen. Fei telijk konden de batigo_ saldi tezamen 160,000 kooger bedragen. Door een en ander worden feitelijk, meent spr. de afgeschafte in directe belastingen op slinkséhe manier we der ingevoerd en zoo boog mogelijk opgedre ven. Dienaangaande treedt spr. in breedvoe rige becijferingen. Per jaar betaalt, men nu, berekent hij, aan verkapte belastingen 5.50 per hoofd. Daartegen doet spr. een aanklacht hooren. Hij noemt dat „een schande'' en protesteert daartegen. De heer DE BREUK zegt dat hij den heer Poppe met diens becijferingen onmogelijk kon volgen, waar de zaak niet in de afdee- lingen is aangeroerd. Indien liij dus niet op alles een antwoord krijgt, dan is dat de eigen schuld van den heer Poppe. Ten aanzien van een paar der gedane opmerkingen dient spr. den heer Poppe van antwoord. De heer MODOO betoogt, dat bii hem nim mer voorzat de gedachte om de winst van het electriciteitsbedrijf te bemantelen en verde digt eene verlaging van den prijs van 't elec- trisch licht voor de openbare verlichting. Do heer POPPE zegt, dat door hem de nu besproken zaken ook in de afdeelingen zijn behandeld; ook de nu gedane becijferingen. Hij herhaalt dat de begrootingen der bedrij ven niet zijn te overzien. De beer JOOSTEN verdedigt toet denk beeld om de winsten uit de gemeentebedrij ven te beperken tot een maximum; een denk beeld, dat alleen slaat op de toekomst, Hij dient in voorstellen inzake verdeeling der saldi van de bedrijven, waarover bij gaarne een prae-advies van B. en W. tege moet ziet. Besloten wordt deze voorstellen in bandon van B. en W. om prae-advies te stellen. De kermis. Bij post 31: martkgelden, dient de beer SCHRAM een motie in om erkennende dat de kermis niet in het algemeen belang is, te besluiten om haar af to schaffen en den begrootingspost,,,groot 18,500, fe schrappen. Do toeer VAN STYEUM vindt nu 'I oogen- hlik niet gunstig om te beslissen aangaande éen al dan niet voortbestaan der kermis. Be ter kan men dat doen in liet voorjaar van 1915. Spr. dient in een voorstel om den post op 1 uit te trekken. Dan kan men later oens rustig het vraagstuk onder de oogen zien. De iheer MODOO zegt dat hij zou bobben gestemd vóór de motie-Schram, indien die van den beer v. Styram niet was ingekomen. Indien men laatstgenoemde motie aauneemt, staat een ieder een volgend jaar veel vrijer en onbevangener tegenover de zaak. Als voorstander van de afschaffing der kermis zal spr. stemmen vóór de motie van den heer Nagtzaam. De heer DE BRAAL zegt dat bii zal slem- men voor beide voorstellen. De heer SCHRAM meent dat 't om prac- fische redenen 't beste is, dat hij nu zijn motie intrekt, Do motie van den heer van Styruin wordt aangenomen met 21 11 stemmen. Tegenstemden de heeren Kleynenherg, Timmer, Seignette, de Breuk. Wolseriaar, Kru- seinan, v. d. Kamp, Merens, Visser. Einkc- ma en Schreu'ders. Kinderaftrek. Bij post. 22: direct© belasting naai' het in komen, betoogt de heer HLINi VId dut, men z.i. best de zaak van den kinderaftrek kan afdoen, mits men daartoe zich thans alleen beprkt. Hij dient een voorstel in om B. cn W. uit te rioodiprun in den raad spoedig aan de orde te stallen do belastiüghèmoning en dan al leen uit lokken een beslissing aan gaande den kinderaftrek, In de pauze vergewiste spr. zich er van, dat er wal een compomis 'is te vinden om alleen aangaande den kinderaftrek een be slissing te nemen. De heer KRUSEMAN zegt, dat niet meer mogelijk zal zjjn den kinderaftrek voor een volgend jaar in te voeren, daar de Raad dit jaar niet meer zal vergaderen en men nog op een te vallen beslissing d© Kon. goed keuring moet. aanvragen en begin volgend jaar de inschrijvingsbiljetten in zee moeten gaan, E© heer KRELAGE ondersteunt deze be zwaren van practisclien aard en wil verder liever de belastingvoorstellen sn hun verband in hun geheel voorzien, dan nu over een kinderaftrek afzonderlijk beslissen. De heer SLINGENBERG meent dat men redenen van practischen aard om der wille van 't rechtvaardige van do zaak op zijde moet stellen, dat men op 23 Dec. kan ver gaderen en dat wel spoedig een Kon. goed keuring zal zijn te verkrijgen. De zaak zal best terechtkomen, oordeelt hij. [De VOORZITTER acht, dat de heer Slin genberg wel wat optimistisch is gestemd en da,t 't nog staat 'te bezien of men met alles tijdig gereed zal komen. Hot voorstel van den lieer Slingenberg wordt met 239 stemmen aangenomen. De plaatselijke directe belasting naar het inkomen wordt uitgetrokken tot een bedrag van f 863.000. De post onvoorziene uitgaven wordt vast gesteld tot een bedrag van f 14885.84. Met algemeene stemmen wordt daarna de begrooting in liaar geheel aangenomen, waar van het eindcijfer is f 6.221.730,G2i/2. •De lieer VAN STYEUM brengt dank aan B. en W. en dé ambtenaren, voor de samen stelling der Begrooting err aan den voor zitter voor de leiding der vergadering. Rondvraag. De beer NAGTZAAM informeert hoe 't staat met de rechtspositie van 't gasthuis- personeel. Het is hem bekend dat onder dat personeel zijn, die reeds jaren aan 't gast huis zijn verbonden zonder een vaste aan- helling. De l.oe'r KRUSEMAN antwoordt dat door Regeute van 't gasthuis een speciale com missie is ingesteld om de zaak te onder zoeken. De hoer NAGTZAAM hoopt, dat die com missie dan spoed zal betrachtten. Daarna wordt de vergadering te tien mi nuten voor zessen gesloten. MUZIEK. HET EöNTGEN-TRIO. Een zeer fijne herdenking.van Beethoven's geboortedag (16 Deo. 1770) was de avond, die Dinsdag door ib'et Röntgen-trio werd g'oge- ven en aau den meester was gewijd. Er was over 't geheel een rustig-poëtische toon die er pleegt te zijn over smaakvolle uitvoeringen van kamermuziek. Het is eigenaardig, dat het uiterlijk der voordracht, der compositie zelfs zóó kan afhangen van de omgeving, waarin toet verschijnt. Eu de stemming van tien optredende kan er al even afhankelijk van zijn, als die van den hoorder. Voor ons was het luisteren naar de Beethoven-voor drachten van 't Eöntgentrio een zéér volko men genot, 't Meest de uitvoering der kla viersonate „Les Adieux" door Julius Rönt gen. Dit spelen sprak als een romantisch verhaal, dat ge bij deze prachtige muziek kunt fantaseeren. Wie soms mocht meenen dat Los Adieux L'Absence De Retour, zinlooze benamingen zijn bij deze sonate, zou van Eöntgen's spelen kunnen hooren hoe Beethoven hier een wonderlijk-expressief ge dicht-zonder-woorden heeft geschapen, zóó sterk van karakter en uiterlijk, dat onze ver beelding er voortdurend door gespannen blijft. Een indeidaad-mooie sonate is immers een drama, in ieder geval een geestelijk ver haal, dat dramatisch van karakter is en dat telkens weer opnieuw leven en zich oplossen wil in ons gevoel eu onze fantasie! Wan neer ge zoo hoort vier werken van Beetho ven in begrensden stijl, maar zeker niet be grensden inhoud, dan groeit uw bewonde ring voor den meestér, want als ge bedenkt dat vóór hem de kamermuziek een zéér broos salonamusement was, even porceleinacbtig als de ornameutieke dametjes, die voor het eleve-cimbel zaten, dan kunt ge begrijpen met hoeveel recht wij van Beethoven's he roïsme mogen schrijven. Bii hem is de men- schelijkheid en al w at een groote ziel kan gegeven zijn niet van de kunst te setoieiden en na hem hebben alle ware artisten dit als de ©enige waarheid erkend. Laat, er sprake zijn van verschillende richtingen in de kunst, voor allen is Beethoven de machtige, de immens vereorenewaardige. De fanatieke ab solutisten zien even groote schoonheid in hem als de algemeen-artisticken: ge ziet hoe toet een kenmerk van de wezenlijk-klassieke schoonheid is, dat ze ouder niets te rang schikken valt! Niet alleen de Sonate Les Adieux, maar ze ker ook cle heerlijk-muzikale voordracht der beide trio's (op 70, nos. 1 en 2) doet ons bij zonderlijk denken aan de ongekende rijkdom, die Beethoven ook met ziju kamermuziek ge bracht heeft. Er was in 't samenspelen der heeren Röntgen een voortdurende levendige muzikaliteit en vooral bij den pianist en cel list steeg die soms tot een fijne hartstochte lijkheid. Een typisch, om den zuiver-mnzika- len aard altijd interessant werk zijn Beetho ven's Variaties op een thema uit Mozart's Zauherflöte voor cello en klavier. De heeren Julias en Engelbert Röntgen speelden het uiterst fijn, bijzonder kleurrijk en overal de licaat van klank. Wij meenen terecht te kun nen zeggen, dat dit Beethoven-concert door het Röntgen-trio van groote artistieke be- teekenis is geweest. H. F. A. (Wegens plaatsgebrek gisteren niet opge nomen. Red.) LISSE. GEMEENTERAAD. Afwezig is 'de heer v. d. Veld. De heer van Zanten vroeg nogmaals in lichtingen over do juistheid der berekenin gen van de Gasdirpcteur,,sin verband met de inKrimping dér straatverlichtingDo voor zitter zei, hem de gewenschte inlichtingen niet to kunnen versohaffen, maar beloofde den Gasdirecteur er over te zullen spreken. Daarna werd begonnen met de behande ling der gemeentebegrooting dienst 1915. De post 'presentiegelden der leden was ver hoogd van T100.— tot f165.—, en zulks in verband met een voorgestelde vergoeding van f 1.per lid en per vergadering. Er werd bij den be treffende n post in het. vooruitzicht gesteld, dat B. en W. eerlang met een voorstel zullen komen voor do aan stelling van een vasten derden ambtenaar ter Secretarie. De post toezicht op de plaatselijke belas tingen werd verhoogd met f 100.— in ver band met liet salaris van den eventueel aan te stellen havenmeester. Bij den post „uitgaven veldwachters", deel de de voorzitter mede, dat hij met de sollici tatie voor gemeente-veldwachter in de va cature A. R. Zindel, den eisch heeft gesteld aan de sollicitanten dat zij in het bezit moe ten zijn van het po-litiediploma. In verband hiermede werd deze post met f50.— ver hoogd voor vergoeding daarvoor. In verband met de verordening op het 'trichine-onderzoek bij slachtvee, was een nieu we post op da begrooting gebracht ten be drage. van f 450. Daarna, werd de post loonen voor losse werklieden verminderd van f 300.op f 105, zijnde liet bedrag wat het vorige jaar was gebruikt Bij 'den post verpTegingskosten van arme krankzinnigen, begroot op f 2150—, deelde de voorzitter mede. dat Gcd. Staten het er blijkbaar op gezet hebben om de verplegings- kosten voor den bekenden hutbewoner .T. S., op rekening te stellen van de Gemeente Lisse, hoewel de bewijzen voorhanden zijn," dat 's mans geestvermogens reeds geschokt waren vóór clat hij in deze gemeente kwam. De voorzitter deelde hieromtrent voorts mede, dat hij desnoods eene beslissing omtrent deze kwestie zal verzoeken aan H. M. de Koningin. De post onvoorziene uitgaven, begroot op f 3689.kon nog niet' worden vastgesteld. Bij hoofdstuk „buitengewone uitgaven", werd met 9 tegen 1 stem besloten, om een memorie-post voor opneming van tijdelijk kas geld,, te veranderen in een post van f 1000. Tegen stemde de heer Van Zanten. Hiermede was de behandeling van 0e uit gaven afgeloopen. Bij den post- haven en kadegelden, drong de heer Pijnacker er op aan, om de nieuwe verordening op de heffing van haven- en kadegelden, met 1 Januari 1915 in werking te doen treden. De post Hoofdélijken Omslag was: voor dit jaar begroot op f.23000.terwijl werd voor gesteld om het. maximum van de te heffen belasting te verhoogen van f 1.8000.op f 25000.—. De lieer Van Lijnden vindt een bedrag van f 23000. bedenkelijk lioog, en is be vreest dat bij eene mindere draagkracht der inge zetenen het percentage meer dan verdubbeld zal moete-n worden. Hij wensoht daarom 'te bezuinigen, o.a. op do straatverlichting. 'Na nog ©enige besprekingen over heb gas bedrijf en de gasprijzen, werd besloten om dé post hoofdelijke omslag aan te houden tot do behandeling van de begrooting van het gasbedrijf, waarvan de behandeling intusschen werd verdaagd tot gisterenmiddag 4 uren. Bij de rondvraag vroeg de heer Pijnacker of er geen adres was ingekomen van de Wo- ningvereeniging „Volksbelang". Dé voorzitter deelde hieromtrent mede, dat een. adres van de Woningvereeniging was ingekomen, even voor het begin der vergade ring, zoodat B. en W. hierop ge-en advies had den uitgebracht Door de heeren Pijnacker, Warmerdam, Le- feber, Tromp en Van Zanten werd aange drongen om het adres direct te behandelen. Dientengevolge werd het' gelezen. Het bleek dat „Volksbelang" voorstelde om over te gaan tot den bouw van voorloopig 34 woningen oindat 32 leden dier vereeniging zich bereid hadden verklaard ccn huis t© willen betrek ken a f 2.per week. Na nog ee-nige besprekingen werd ten slotte met algemeene stemmen besloten over te gaan tot clen bouw van 34 woningen, indien de in schrijvingssom tenminste 'de beg'rooting niet overschrijdt. Daarop werd de- vergadering verdaagd tot gisteren namiddag 4 uur. (Zie voor dat ver slag het Hoofdbiad). HAARLEM. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten lé helft dér maand December 1914 BRIEVEN, Bakker, Mej. M. T„ A'dam. Baerken en Go., fa., Hilversum. Belasting Kamer No. 5, A'dam. Blooker, J. J., Haarlem. Bol, K., 4e Div. Veldleger, Bucket', J., A'dam. Buining, Mevr. van, Delen, Jozef, Eden, van, allen Haarlem. Formanooi. A., Zaandam. Eekhart, Mej. Wed., A'dam .Hansen, li., Haijkens, J.. beidén Haarlem. Hen-clriks, Mej. A'., Haag. Jaii-ng, S., Vlissingen. .Tonge-rt, Dleuwertje, A'dam. Kunst, Reine of Witte, A'dam. Lab- be'rs, Mej. J., Haarlem. N. N. Helder. Nijs, Mej. Rika de, Haarlem. Oekenburg, van, A'dam. Dverink, W, J. II., Haag. Pee-tors, Stan, Saijs, Alois, Lamswaarcle, Schoor, D. IC. J., Voorschoten, Smit, J„ Heemstede. Zantvoort, G., Eindhoven. BRIEFKAARTEN. Dork, Mevr. M., A'dam. Eibers, fans. idem. Elferink, Jaö., Tilburg. Harmsen. H., "Aals meer. Hoes, Al., .Veldleger Ie Div. Maas, A., Utrecht. Meiners, A. H., A'dam. Muntjes R., Nederhorst den Berg. Milicien Ie comp. .Veld leger, Bergeik. Mooren, A., t? Mueder, Mej. ,R., Rotterdam. Silva, Mevr. J. de, A'dam. Sfoon, S. v. 'd., Rrielle. Üden, A. v., Haarlem, Winkel, E. v. d., Eindhoven. Wolff, P.. Haag, idem, idem. BRIEVEN BUITENLAND. Déutzmann, Toe, New-York. Miller, Alex, East-London. Teten, Mme. Auguste, Portland Turturescir, M. S., London, idem. BRIEFKAARTEN BUITENLAND. Basilevitch, Michel, Italië. Bodsoti, ElUe, Liège. Fox, Miss,- Ethel-London. Huffmanu, R..- Duitschland, Scarcez, Mme. Less inee. We ber, Kassei. NOTA. Aan dc afzenders wordt aangera den hun adres op de stukken te vermelden opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kun- lien worcleiT terug gegeven. Y*n Ingezonden stukken, geplaatst 0f niet geplaatst, wordt des inzenders de eepie met teruggegeven. Haarlem, 15 Dec. 1914. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij voor onderstaand een plaatsje in uw geacht blad. Bij voorbaat mijn dank. VERPLICHTE WINKELSLUITING, Do algem. Nederl. Bond van Handels- et» Kantoorbedienden „afdeelkig Haarlem" heeft aan den Gemeenteraad 'n adres gericht waarbij werd verzocht eene verordening te willen vast stollen op de sluiting van winkels en magazij, nen eu wel eene sluiting om 8 uur zegge 8 uur. Om nu aan dit adres nog meer klem bij te zet ten is aan het personeel der diverse zaken in Haarlem oen formulier tor invulling gezonden waarop verschillende vragen voorkomen b.v. Hoe laat. moet meu beginnen? Wanneer eindigt men? Hoe lang beeft men pauze per dag? enz, in 't geheel 21 vragen. Indien er ooit een onge zond adres aan den Gemeenteraad is gericht,dan zeker dit,. Is het niet een ongehoord iets, indioa het personeel zijn patroon wil dwingen zijn zaak om acht uur te sluiten? Begeven zij zich niet op verboden terrein? Het personeel moet op eigen terrein blijven werken en niet op dat van. den patroon komen of is 't geene belemme ring van diens vrijheid indien men liem ver plichten zou óp een bepaald uur zijn zaak te sluiten? Zijn de winkeliers geen burgers meer van het vrije Nederland? Zooja waarom moe ten dan vele verplicht worden om negen uur hun zaken te sluiten terwijl andere tot twaalf uur hun brood mogen verdienen? Dat is onge hoord en komt niet te pas. Het personeel heeft geen last van de zware lasten cn zorgen waar-, onder de winkeliers gebukt gaan. Willen do patroons een gedwongen sluitingsuur, daar heb ben zij voor "te zorgen, alhoewel het mijnsinziens gelijk staat met een verzoek om onder eurateele stelling. Dat 't personeel een bepaalden arbeids tijd liebbe, dat vind ik billijk en noodzakelijk doch late men dan den juisten weg kiezen om dien te verkrijgen. Mijnsinziens is die het besta te verkrijgen, indien door het gebeele land allo winkel- en magazijnenbediendeu-vereeni- artikel opgenomen te krijgen dat luidt: In win kels e* magazijnen mag van 's avonds 9 uur tol '8 morgens 8 uur geen personeel meer aanwezig zijn. Indien men daartoe zijn krachten inspant verkrijgt men een wet die op gezonden grond slag rust en laat men zoodoende de lieeren win keliers geheel vrij naar eigen inzicht te hande len. Hopende dat deze weg spoedig moge inge slagen worden teeken ik JOH. H. ALBERS Jr. Het vraagstuk der winkelsluiting beeft ziclï langzamerhand al in een eenig'zins verdere rich ting ontwikkeld dan de geachte inzender meent. Het welbewuste, goed overwogen rapport der Raadscommissie in dezen zal clat bij aandachtige lezing den inzender duidelijk maken. Red. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende: PLATENDe oorlog spaart kunstwerken noch kerken (2). De Ghurka's op het oorlogsveld. De Duitschers in België (2). Het middagmaal op 't open veld. Kijkjes van den Russischen kant (2). De winter op het oorlogsveld. Duitschers in Brussel. Duitschers in Antwerpen. De hol bewoners aan de Aisne. De koning van Saksen aan het front. Jong België in Nederland. Een blij oogenblik voor de strijders. Onze soldaten aan de grens (2). Een tramwagen als woning. De kerk 'als slaapplaats. Winterkleeding det soldaten. Internationale rubber-tentoonstelling t? Batavia. De mitrailleuse. De artillerie dei strijdende partijen (3). Generaal Rennenkampf, Prinses Stefanie van België als Roode Kruis- zuster. De Duitsche kroonprins aan het front, Het oude Yperen verwoest (2). De holbewoners in dezen oorlog. Zuster Villenova. Vijf en vijftig jaar koorzanger. Gouden bruiloft te Oosterhout. De Kardinalen Di Pietro en Cavallari f- Een verdekte stelling. TEKST: Alleen. Winteravond. Freule Iris (vervolg met plaat). Aan den rand van den afgrond (vervolg). Dokters lief en leed. De ar tillerie in den modernen oorlog. De schrik van den Oceaan (vervolg). Haar moeder. Inhotids-' opgave. ONS GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van deze week bevat de volgende PLATEN: Vaandel wijding in Ierland. Kon. inspectie te Veurne. De huizen vallen als kaartenhuizen. Verovering vau Duiteehe vliegtuigen. Gen. van Mackensen. Typische kleine kanonnen der Duitschers. Keuring vau het middagmaal. De St. Peterskerk te Leu ven van binnen. Vau het oorlogsveld (2), Waeht vau den Khedive. Herstelde Duitsche soldaten. Russische infanterie op marsch. De prins van Wales. Een merkwaardig staaltje huisvlijt. Een episode uit den strijd in Z. W. België. Sir Douglas Haig. Onder den grondl gekiekt. Twee gouden jubilarissen te Leiden. Vijf en vijftig jaren koorzanger. Zilveren professiefeest. TEKST: Van den oorlog. De macht van het kind (slot). Zijn moeders trots. In het aange zicht van den dood. De sergeantsstrepen. Ver keerd begrepen. Voor onze jongens en meis jes. Do heeren van Ijijnclen o»n van Zanten -wil len ook nog clo gasprijzen verhoogen, hetgeen echter 'bestreden wordt -door de heeren La-n- geveld, Pijnacker en Warmerdam op grond, d;at het niet aangaat om de gasprijzen te ver hoogen om de gemeente-begrooting te ver lichten, omdat hierdoor de meeste belasting zou worden betaald in den vorm van gas prijzen, /dooi' de werklieden en middenstan ders, op wie juist de minste druk moet wor den ge-le-gd. gingen samenwerken om in de Arbeidswet oen JBB

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6