J m MUIT N. v. BREÊMEM Co. SAISON OPRUIMING voordeehge aanbieding BESLIST y alle afdeelingen. Broodbezorging Kerstdagen. Henri J. Carels. 45 Ct. per Pond. Overal verkrijgbaar. Haarlemsche Bankvereeniging ST ADSNI EU WS. BRANDSTGFFEHHANDEL FIJNSTE PLANTENBOTER Voor de Kerstdagen. Advertentiën. donderdag 24 Sec. E9I4 bij P. Brussé, Sport en wedstrijden. 0 N D E R W IJ S. Rechtszaken verzoekt hare clientèle beleefd, bestellingen zooveel mogelijk in 't begin der week te wil len opgeven. - Op den Eersten Kerstdag wordt niet bezorgd. Bezorging van brood en Kerstbrood geschiedt Donderdagmiddag 24 December* Op den 2den Kerstdag (Zaterdags) wordt des morgens nis ge woon brood enz., bezorgd, terwijl de avondbestelling daarna, zooveel mogelijk vóór 2 uur 's middags geschiedt. De Winkels zijn op isten Kerstdag tot i uur 's middags en op 2den Kerstdag tot 9 uur Js avonds geopend, Zijlstraat 12-14 - Gr. Houtstraat 128 - Kruisweg 40. TtDI.se VAN BERKHOUT 0E CLERCO Haarlem. - Hillegom. - Lisse. Haarlemmermeer (Hoofddorp). Effecten en Coupons. Prolongatie. Administratie en Bewaring. Bewaarinrichting (Loketten) ook fa verf.ni! mot dte inunófttiën, tffoere dooi den Minister geenszins voorbijgezien. Het thans doen Instellen van een onderzoek naar de verbeteringen, die eventueel aan die inie zouden zijn aan te brengen, wordt voor barig geacht; ook in haar tegen woo rdigen toe stand bezit zij een beduidend verdediging3ver- mogen. Betaling gedistilleerd-accijns. De Minister van Financiën deelt in zijn ant woord op het ddSbetreffende afdeelingsverslag der Tweede Kamer mede, dat hij, als het wets ontwerp tot herzienin gder wettelijke bepalin gen omtrent de betaling van den accijns op het gedistilleerd wordt aangenomen, bereid is de in diening van een nader voorstel van wet te over wegen, waardoor aan de thans geopperde bezwa ren der distillateurs zooveel mogelijk wordt tegemoet gekomen. Er bestaat een voorontwerp voor een geheel nieuwe regeling van den gedistilleerdaccijns. Hierbij zijn strijdige belangen betrokken en dientengevolge zijn tegen sommige gronddenk beelden van het avant-project. ernstige bezwa ren ingebracht, waarvoor een oplossing zal zijn te zoeken. ALGEMEENE VEREENIGING VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR. In aansluiting op ons kort verslag van de algemeen© vergadering dezer vereeniging melden wij aangaande de openingsrede van den voorzitter nog het navolgende: In het openingswoord herinnerde de voor zitter er aan, dat de toestand in het vak aan 't einde van het jaar heel wat gunstiger is, dan mgn in 't beginvan Augustus mocht verwachten en dat dientengevolge men zich althans tot dusver, heeft kunnen redden zon der gemeenschappelijke voorschotvoorzie- ning van buiten, hetgeen stellig een verblij dend verschijnsel is. De wilskracht, die juist door moeilijkheden en tegenspoed gestaald wordt, heeft zich bij onze vakgenooten niet verloochend, zeide hij. Verder gaf spr. te kennen, dat z. i. ten aanzien van de arbeiders liet optreden van sommige vakgenooten, die niet noemens waardig van den oorlog geleden hebben, maar toch loonen verlaagden of personeel ontsloegen, niet gelukkig is. Dergelijke maat regelen zijn gewettigd, achtte hij, indien alleen door loonsverlaging de handhaving van het geheele of zooveel mogelijk perso neel bereikbaar blijkt. Ook ten opzichte van het buitenland zijn, jing hij voort, fouten begaan. Er zijn er geweest, die hetgeen zij in het buitenland besteld hadden weigerden te aanvaarden, maar hunnerzijds aanneming eischten van de bij hen geplaatste orders. De veilingen wer den alom in het buitenland met bloembollen overstroomd en- de oorlogsaanbiedingen heb ben het hare gedaan om de marktwaarde van onze hoofdartikelen lager te doen dalen, dan vermoedelijk noodig was geweest. Men beweert wei eens dat daardoor het verbruik onzer bollen stijgt en ze bereikbaar jvrdrdeu\ooT^fingen, dïeze'zfch aMérs zou- (clen ontzeggen en op hun beurt in de toe- komst vaste verbruikers zullen worden tegen 'behoorlijke prijzen. Er ie misschien iets waars in dien gedachtengang, maar het tast bare gevolg voor het oogenblik is een ern stige ontstemming bij onze vaste buitenland- sche klanten. Vervolgens deed spr. uitkomen, dat bij de gedachtenwisseling met buitenlandscke vrienden maar al te zeer uit het oog verloren is, dat Nederland zich onzijdig heeft ver klaard en dat de regeeritig met den mees ten aandrang het Nederlandsche volk ge wezen heeft op den duren plicht om, ieder voor zich, mede te werken tot handhaving en bevordering dier onzijdigheid en den na druk legde hij erop, dat elke partijdige ui ting tegenover buitenlanders, hetzij bij per soonlijk verkeer of in brieven, maar boveu- al in het openbaar en in de pers behoort te worden nagalaten. Als tegenhanger van hetgeen ik zooeven aan ons zonderegister ontleende zijn er ech ter gelukkig ook betere verschijnselen te vermelden besloot spr. Aan blijken van wedetkeerige tegemoetkoming bij den ouder lingen handel heeft het evenmin ontbroken, als aan het streven naar gemeenschappelijk overleg en den goeden wil, om elkaar in benarde omstandigheden niet noodeloos te bemoeilijken. Een tijd als wij thans beleven heeft ook zijn goede zijde. De noodzakelijkheid, om, het koste wat het wil, een uitweg te zoeken voor on verwachte moeilijkheden, die ons bestaan bedreigen, maakt vindingrijk. Men ontdekt, dat allerlei dingen voor vereenvoudiging, voor besparing vatbaar zijn. Men is eerder dan in gewone tijden geneigd te breken met sleur en gewoonte, omdat het thans moet en niet anders kan. Zoo zal er vermoedelijk ook nog wel eenig misschien zelfs belangrijk voordeel te trek ken zijn uit dezen toestand voor het vak in het algemeen of voor onze vereeniging in het bijzonder. Juist in deze dagen is er kans meer te bereiken dan anders. Door het mis lukken van liet syndicaat ntogen wij ons niet laten afschrikken. Bleek voor liet doorzetten van dat denk beeld de toestand nog te gunstig als in 1915 de prijzen nog meer gedaald zullen zijn en de overtollige voorraden nog grooter dan dit jaar, zal men van alle zijden smeeken om een ingrijpende regeling, en die zal dan spoediger gereed kunnen komen, dan zonder d'e voorbereiding, die achter ons ligt. Maar ook afgezien van het syndicaat, zijn er tal van zaken, die nu meer kans hebben tot stand te komen, dan in andere jaren. Men zal er meer dan ooit prijs op* stellen, alles wat met ons vak en onzen handel samen hangt, zooveel mogelijk te brengen onder eigen beheer of onder reohtstreekschen in vloed van onze vereeniging. Wat de toekomst geven zal weet niemand. Het kan in die omstandigheden slechts ver standig zijn, zich voor te bereiden op een oorlogstoestand van zeer langen duur. Men zal zich vertrouwd moeten maken met de gedachte, dat 1915 voor ons vak nog veel ongunstiger zal zijn dan het jaar, dat ten einde spoedt en dat de moeilijkheden, die ons wachten» zeker niet geringer zullen zijn Ara die. waaraan wij reed# 't hoofd" hadden te bieden» Mogen onze vakgenooten die meeilijkJhe- den waardig weten te boven te komen. Moge de fouten vermeden worden» die. als gevolg van de plotselinge paniek van 1914. vergoei- lijkt en vergeten kunnen worden» maar wel ker herhaling, zelf. bij grooteren noodstund, niet kan worden geduld. Eerste voorwaarde voor blijvende verbetering is de erkenning van begane fouten, maar eenmaal erkende fouten mogen zich niet herhalen of het algemeen vakbelang, de naam van ons vak zal onze vereeniging dwingen tot krachtig ingrijpen. Eens zal er vrede en alom nieuwe opbloei zijn. Moge dan ons vak gereed staan voor zijn nieuwe taak, gelouterd en gezuiverd van kwade plekken en misstanden. En aangaande den verderen loop der ver gadering zij medegedeeld: Als afdeelingen, die zullen worden uit- genoodigd, om elk één lid aan te wijzen der commissie van onderzoek inzake de uitgave van het orgaan, werden gekozen: Beverwijk, Noordwijk, BloemendaaJ-Overveen, Hillegom en Lisse. Behandeld werd daarna de begrooting voor 1915. Daarbij bepleitte Noordwijk om de De- cembei-tentoonstelling niet te houden, maar in plaats daarvan een bloemenkeuring, omdat het nut cler tentoonstelling dubieus is. De afge vaardigde wilde daarom den post alleen pro memorie uittrekken. De afdeelingen Voorhout en Lisse sloten zich daarbij aan. De voorzitter zeidc dat op deze tentoonstel ling reeds wordt bezuinigd en dat het Hoofd bestuur eerst nog eens de tentoonstelling van dit jaar wilde afwachten, alvorens te beslui ten haar af te schaffen. Het Hoofdbestuur kan er zich echter mede vereenigen, om den post pro memorie uit te trekken. Dan kan men in de Maart-Verga tie ring eene beslissing nemen. Aldus werd be sloten en in verband daarmede is d© post on voorziene uitgaven op f 1850 vastgesteld. Ove rigens is de Begrooting onveranderd z. h. s. aangenomen. Aan de orde kwam nu deze motie der afdeeling Haarlem De algemeene vergadering enz., Het wenschelijk achtende, dat de veilin gen van bloembollen en aanverwante arti kelen reeds in hcfca.s. seizoen op gewijzigden voet plaats hebben en dat daarbij invloed worde uitgeoefend door de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur, noodigt het hoofdbestuur uit dezo aangele genheid in behandeling te nemen, omtrent liet resultaat daarvan zoo spoedig mogelijk mededeelingen aan de afdeelingen te doen en zoo noodig' voorstellen aan het oordeel van een buitengewone algemeene vergadering te onderwerpen. Na eene toelichting van Haarlem werd deze motie z. h. s. aangenomen. Bij de rondvraag bepleitte Sasscnheim om in de toekomst van het orgaan der Vereenl- 1 ging meer een vakblad te maken en aanstel ling van een vasten staf van kundige mede werkers. Aan do commissie inzake overne ming van het orgaan, verzocht spr. met dit denkbeeld rekening te houden. Naar aanleiding daarvan deed de voorzitter Kir. C. J, Boerlage, Notaris te HEEMSTEDE, zal op des voormiddaga te ongeveer 11 ure inè, afloop der veiling op de Hof- slede „Berkenrode"), publiek ver- koopen eene partij esfra iwasr ISakhout en ander Hout, geveld liggende langs de van Mer- lenlaan en den Heerenweg te Heem stede. Aan te vangen aan den Heeren- weg. GESS. LOOTS, Pieterstr. 19-21 TELEFOON 721. Port, Vermouth, Samos, Madera a 0.75 pe«* fleech it een Fruit- ef Dessertmandje een welkom present. Een ruime voorraad alcoholvrije SVijnen. Bisschopwijn, geheel gereed. Wijnen der FirmaS'i EUR. Prima jams, 30 ct. per ponds pot. AppelgelgeJei 25—40 ct. por blik. 13 VOORHANDEN Tevens een groote sorteering fijne Appelen, Peren, Druiven, Sinaas- ppeleD, Mandarijnen, Noten, Hazel- oten, Kastanjes en Mangelen Sroote Houtstraat 159. Tslef.291. opmerken,- étè meeste onderwerpen aoor Sassenheim genoemd, in de laatste jaren reeds in het orgaan zijn behandeld. Evenwel 't be pleite denkbeeld zal nader worden overwogen. De afgevaardigde der afdeeling Lisse klaag de dat hij op de bloemenkeuringen eens ge verfde bloemen had gezien; waarop de voor zitter zeide, dat dit dan was geschied buiten voorkennis en zonder goedvinden van 't Hoofdbestuur. Ten slotte bracht de voozritter hulde aan de afgetreden Bestuursleden, inzonderheid aan den heer Vlasveld, die steeds voor de be langen der Bloembollencultuur op de bres stond on door ziekte nu was verhinderd aan wezig te zijn. Daarna werd de vergadering gesloten. VLAAMSCHE LEEDERENAVOND. Een uitgelezen en vrij talrijk publiek heeft gisterenavond in de concertzaal van de Kroon genoten van den Vlaamschen liederenavond. Wij wisten 't al» dat 't volkslied in Vlaan deren bloeide: Emiel Hullebroeek zong ons menigmaal van Vlaamsche leute en melan cholie. Thans mochten wij kennismaken met een anderen Vlaamschen bard: den Antwerpe naar Jos. de Klerk. De kennismaking is een zeer gelukkige geweest. Bovendien ging de kunstavond onder sympathieke vlag. Hij werd gegeven ten voordeel© van het Plaat selijk Steuncomité en het Comité tot steun van de Belgische vluchtelingen. Moge het edel doel er wel bij varen. Jos. de Klerk, een waardige evenknie van Hullebroeek, dien hij echter den koning van 't hedendaagsch© volkslied noemde, begon met een» voor 't moment, misschien wat te lang uitgesponnen overzicht over „Het Lied*" en trad daarbij terug tot aan zijn ontstaan. Volgens den kunstenaar ligt d© bakermat van Het Lied hier in Nederland en bloei de omstreeks de negende eeuw. Als speci mina van het oude volkslied droeg de Klerk de oude, maar immer weer aandoenlijke liedjes voor van: Er waren twee Coninxkin- deren! benevens een Kerstliedje. De Klerk behandelde 't volkslied tot op onze dagen: het stil verval, toen het nog alleen door een oude grootmoeder in haar eentje gezongen werd; de herleiding van het volkslied' met Frans Willem», den vader der Vlaamsche beweging en liet bereiken van zijn hoogte punt van bloei met Benoit, Vlaanderen's grootsten toondichter. Van Benoit zong de kunstenaar het mooie „Mijn Moederspraak'' en „Het lied der Vlamingen" op de wijze van Wilhelmus van Naesauwen. Van de heden- daagsdhe toondichters noemde de Klerk o.a.: Mortel mans, Karei Mestdag, Gevaert (alhoe wel deze 't meest op Fran&che woorden schreef), Miry, den componist van „De Vlaamsche Leeuw", Jan Blockx, enz. en Em. Hullebroeek. Na deze algemeene inleiding kregen wij van De Klerk's eigen werken te hooren, waarvan een mooie keuze in een aardig bandje waren bijeengebracht. De uitvoering werd één groot enthousiast succes. En met recht. De composities zijn lief en zangerig en werden door den heer De Klerk met veel gevoel voorgedragen. Bovendien beschikt de Klerk over een prachtige stem. Het publiek was dan ook niet karig met foejulcfiilngien. Noemen wij van dé' die bijzonder succes haddem; Over 't muurije Gr iet j ens Verzuchting; Betrachting van' Louw den Timmerman; Pietje en Mietja;! De Blauwvoet; Eenvoud; Wie kan u ooit j vergeten 1; De Vink. vlDe begeleiding op den Bcchstein-vleugtel bleek bij den heer Jos. de Clerok, eveneens, .uit Antwerpen, in uitstekende handen te |zijn. Aan hem was ook voor een niet gering deel van het succes van den avond te danken! Om over tienen werd geestdriftig gesto ten onder het ziugen van „De VLaamscha Leeuw." Het werd door allen staand© mee-1 gezongen en donderde door de zaal. Er wa ren Vlamingen in de zaal, wier 6tem in de keel van ontroering stokte Schept moed! Een-volk, wiens lied en kunst zóó bloeit, kan niet verloren gaan! J. O. IJSBOND HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Op de te Uitgeest gehouden Vergadering van dezen Bond, wijdde do voorzitter efenige woorden van waardeering aan den overleden penningmeester, den heer Jiooijberg. Gekozen werd als penningmeester de heer Preyer en als tweed esecretaris de heer O. L. F. Sarlet van Haarlem. Bij de verkiezingen van districts-voorzitoers werden de aftredende leden Metselaer, Hiile, Visser, Korthals Altes en Pool herkozen. Besloten is de volgende Vergadering te Schagen te houden. Prof. Mr. H. B. GREVEN. Prof. rar. II. B. Greven, hoogleeraar in da staatshuishoudkunde aan de Rijks-universiteit: te Leidon, is door een broer t# getroffen. Do, toestand is zeer zorgelijk. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 14 Dec. P. J. Franzani, reiziger Amsterdam, J. P. Meershoek, lederhandelaar, 's-Gra- venhage. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen: L. Aelberts,. vroeger wonende te Cuyk a/d. Maas; M. Stem mer, winkelierster, Dordrecht. Failliet verklaard: 10 Dec. J. Heesheen, assuradeur, Maastricht. 11 Dec. N. M .Vielvoe, stucadoor, Overschie. A. Rcodhergen, bakkersknecht. Steenwijki 10 Dec, A. Hontman» boomkweeker, Bos koop. 14 Dec. Jhr. O. S. W. W. Trip, den Haag, de Heemstraat 310. Geëindigd door -het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement P. Kroe- zenga, smid Nieuw-Buinen, J. de Morren Teteringen, K. Kuiken, manufacturier ta Harlingen. Opgeheven het faillissement van A, F. van der Meer, verlofhouder, 's Gravenhage. Vernietigd de faillietverklaring van J. O. Tubbing, Arnhem. VERSCHENEN de 2de druk van Een boek voor jonge Moeders, door 6. H. OOTffiAB, Schrijver van de Wereld van het Kind en de Ziekte van het Kind. Verkrijgbaar bij den Boekhan delaar-Uitgever G. W, GROEN E- VELD, Zijlstraat 71. la voor Haara den fttraak aa Waaftfrtaa- iaad kat aaagavasaa blad «aar adfartaa- vreuft mefttnnmre. te Maipl.ni en Hillegom. SOJ ttfcShaUHBSQM K.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6