DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kath. Scheurkalender voor 1915. Mi cenls, DE OOSiL@f3. TELEGRAMMEN van hedenmorgen. P. W. TWEEHUIJSEm, i, Hindephuisves! 29-SI-83, Haarlem EERSTE BLIP. J. H. A. G1ELEN, Kerstbooman, Hulst, Bloemwerken. Fietukappen en Oves«sehcenen WOENSDAG 23 DECEMBER 1914 IGste Jaargang No, 8826 ABONNEMENTSPRIJS». Per B maanden roor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) - 158 Voor de overig» plaatasö in Nederland franco per port WJ Bureaux van Aed&etie en Administratie in«ereommunaal Teletoonnnmmer 1426. PRIJS DER ADVERTENTI8N» Van i regels 60 ©ent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 Kt Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buitenl 20 et Dienstaanbiedingen 25 et (5 regels), driemaal voor 50 ct contant). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Met ingang van heden stellen wij voor onze geabonneerden verkrijgbaar den H. Communie- Scheurkalender, uitgegeven onder redactie van Dr. A. DERCKX De inhoud van dezen kalender is met veel zorg samengesteld, en bevat zinspreuken uit de werken der meest gevierde auteurs, die over het wonder van de H. Eucharistie hebben geschre ven. Voorts is een ruime plaats gelaten aan anecdoten, humoristische verhaaltjes en wetens waardigheden van allerlei aard, etc. Deze mooie kalender stichtend, leerzaam en tegelijk vermakelijk wordt door ons aan onze abonné's geleverd, met een fraai, smaakvol gekleurd schild, vooi slecht3 afgehaald aan ons bureau of door bemiddeling van onze courant-ombrengers. Eveneens a 25 cents wordt beschikbaar ge steld een H. Antonius-Kalender voor hen, die aan dezen de voorkeur geven. De beschikbare voorraad is echter slechts klein. Toezending buiten Haarlem en de agenschap- pen geschiedt franco voor f 0.35, uitsluitend na vooruitbetaling in postzegels of per post wissel. Bestellingen zonder deze kunnen niet uitgevoerd worden. DE ADMINISTRATIE. timmerd, er is gebrek aan brandstof, bedden zijn er niet. Ziedaar iets, wat ik allereerst zou willen bespreken. Toen wij de vorige week bij kardinaal Mercier waren, vestigde Zijne Eminentie hierop onze aandacht, opdat toch waarlijk bij het verstrekken van voeding de noodzakelijke dekking niet zou worden verwaarloosd. Er was een gezin, zoo vertelde deze eerbiedwaardige Kerkvorst, be staande uit man, vrouw en vijf kinderen, dat bevoorrecht is boven velen. Zij hebben i een gebroken, kreupel, ijzeren ledikantje, een ge- AGENDA. 24 December. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond géén zitting van het Arbeidsbureau. half neg-en Spaarbank. Bibliotheek. Spaarkas. Winterprovisie en inschrijving' Bakkerij. Groote Kerk 2—8 uur Orgelbespe ling door den heer Louis Robert. Zie Programma Stadsnieuws. Teyler's Museum Tentoonstelling se rie teekeningen „De Oorlog" door Dirk Lan- gendijk gewone museumtijden. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. OVERZICHT. Er was gisteren een bericht dat in Aken lange treinen vol troepen passeeren naar België We kunnen dus aannemen dat de troepen verplaatsing weer begint en daarmeede actie in België weer een nieuwe phase zal in treden. Tot hiertoe is het slapjes: loopgraven hier en daar worden genomen, verloren en hernomen, maar vooruit komt geen der twee partijen: het offensief dat blijkens generaal Joffre's procla matie van 17 dezer over de heele linie moest beginnen om de Duitschers die hun troepen naar Rusland hadden overgebracht, te overvallen, is blijkbaar op niets uitgeloopen. Van den anderen kant is ook het Duitsche offensief in Polen klaarblijkelijk tegen den nieu wen mum- van Russische legers doodgeloo- penwinst heeft voa Hindenburg tot nog toe uit zijn overwinning in Polen niet kunnen behalen, en volgens het Oostenrijksche communiqué zijn de Russen in de Karpathen weer aanvallend. De vliegers zijn wederzijds weer in actie: een Duitscher heeft Dover met een bezoek vereerd, en een Franschman of Engelschman heeft te Straatsburg bommen geworpen, terwijl een ander bericht nog melding maakt van een Zep pelin, die boven Warschau bommen uitwierp en vele menschen doodde. Gruwelijk bedrijf toch. In di-, overzicht mag ten slotte niet ontbreken een verwijzing naar de telegrammen over de opening der Fransche Kamer: minister Viviani heeft daar zijnerzijds nog eens uitdrukkelijk en «cherp gezegd, dat Frankrijk en zijn bondge- aooten de wapens niet éér zullen nederleggen voor de verloren provincies zijn verwonnen, Bel-' gië weer hersteld Is en „het Pruisisch militairis- ■Qe" is gebrokenMen weet wat Engeland, *at Duitschland te dezen opzichte hebben ver klaardhoelang zal het dan nog wel duren? EEN EN ANDER UIT BELGIS; voorzitter van het Antwerpsch Centraal onreel voor inlichtingen aan vluchtelingen, de beer W. A. van der Veen, deelt het volgende aan oo N. Rott. Ct mede: Het is koud, bitter koud in België. De dekens zijn er schaarsch, op vele plaatsen zijn er weinig t en dichte woningende vensterruiten zijn mei papier dichtgeplakt, met planken dicht ge scheurde matras en twee dekens. Het is niet veel, maar door dicht bij elkander te kruipen blijft men toch warm. Mgr. Mercier was getroffen door de liefdevolle hulp en de sympathie, welke van Noord-Nederland uitgaat. Hij vestigde onze aandacht' verder op de schrijnende fatsoenlijke armoede en ten laatste op de nooden der vele kantwerksters. Een 20,000-tal vrouwen kunnen worden geholpen met een gering bedrag. Stel u daartoe in verbinding met deze adressen, mon sieur van der Veen, zeide Mgr. Mercier, en zie dan eens of het u mogelijk is ook hier hulp te geven. Wel, dat heb ik gedaan, en ik heb gesproken met een kranige, wakkere vrouw, lid van het algemeen secretariaat der Christen-Vrouwenvak- vereenigingen van België, die mij mededeelde, hoe de oorlog ook hen te midden van veel arbeid had overvallen. Men was er in geslaagd deze kantwerksters, een stille, bescheiden, onderwor pen klasse van vrouwen, samen te brengen in syndicaten, een te Eeken Nazareth bij Gent, een te Gerardsbergen, een te Turnhout, terwijl in vorming was een syndicaat voor gansch West- Vlaanderen. Deze syndicaten vereenigden zich door middel van een algemeen secretariaat tot een vakvereenigiug. Zij slaagden er in de loonen van 70, 80 en 90 oentimen per dag tot twee maal zooveel te verhoogen. Men liet bestaan de tusschenverkoopers, fabrikanten of facteurs, die vroeger wel er in hadden willen berusten, dat niet meer dan 20 centimen per dag door som mige vrouwen werd verdiend. Het is waarlijk een groote lankmoedigheid van deze vakvereeni- ging, dat me», terugziende op zulk een verleden, zulke facteurs, of zulke fabrikanten nog duldt. M. i. ware het beter, dat men zelve den verkoop van de kostbare kantwerken, die de bewondering der gansche wereld sinds eeuwen hebben gewekt, ter hand nam. Maar men zal het daar zelve wel beter weten. De loonen, die men nu betaalt, zijn nog lionger-loonen. Wat heeft men geleden, dat men thans nog met blijdschap durft consta- «eeren loonen van 75 centimen per dag voor een arbeid, die een kunstvaardigheid, een zelf- beheersching en geduld en een arbeid vraagt, zoo inspannend, dat de meeste vrouwen boven 40 jaren niet meer dat werk kunnen verrichten. Nog kwam in mijn handen een boekje over den arbeid, verricht door verschillende congre gaties van kantwerksters. Ook is het naar mijn bescheiden meening noodig, dat zulke congre gaties de hand in eigen boezem steken en hun dingen eens gaan herzien, een nieuw leven, met meer zorg voor het individu en minder zorg voor winst zich daar gaat vertoonen. Mochten er nu onder het katholieke Nederland belang stellenden zijn, die meer van deze zaken wen- Zijlstraat b.d. Gr. Markt. TELEFOON IMTERC. 1619. Misschien wa» het voldoende geweest, deze officiëele bekendmaking ééns en voor altijd te publiceer en, want waaneer men iets gezegd heeft, blijft het gezegd. Om zelfs een schaduw van verwijt te ontgaan, verschijnt dezelfde waar schuwing in ieder nummer, wat misschien zelfs overdreven is. Wij verkiezen dat boven een dub belzinnigheid, Ook geeft ieder telegram, dat het blad publiceert, altijd den oorsprong aan: Fransche bron, Duitsche bron, Russische bron, enz. Men moet wel begrijpen, dat indien de Kerk, in dit schrikwekkend conflict geen partij kan trekken voor het eene kamp tegen liet andere, want helaas, in beide kampen bevinden zich Hare zonen, Zij zich tenminste krachtig verbiedt, de een boven den ander te bevooroordeelen. Zij beperkt er zich toe te wenschen, dat de vrede, de eendracht, de liefde weldra den oorlog en zijne verschrikkingen vervangen. Ood geve dat 't spoedig zij!.. De manier van de „Osservatore om bij elk telegram de Bron (Duitsche, Fransche, Rus sische, Engelsche) aan te geven, wordt óók zooals onze lezers weten in eemgszins ande ren vorm door ons gevolgd. Wij herhalen nog eens, dat men. bij het lezen en beoordeelen der telegrammen vooral op de bron ervan te letten heeft I DE ZEGEVIERENDE SERVIëRS. De Times-corr. te Belgrado seint nu een en ainder over zijn indrukken van de Servische over winningen op de Oostenrijkers. Hij vertelt: „Den 13en dezer ben ik van Waljewo vertrokken en langs den weg gegaan die bezaaid was met den rommel van ae weggeworpen uitrustingsstukken der Oostenrijkers. „Den 15 den dezer kwam ik vlak achter het zegevierende Servische lever te Belgrado aan. „De herovering van de hooidstad is niet zon der verwoeden strijd gegaan en voor de Oosten rijkers gedemoraliseerd waren. De Oostenrijkers weerden zich uitstekend, maar konden tegenover de herhaalde aanvallen der Serviërs geen stand houden. Zij moesten hun verzet opgeven toen de stelling van Torlak die Belgrado beheerscht, in den avond van 14 dezer viel. De hoogten, die zwaar versterkt waren, werden met groote hard nekkigheid verdedigd en pas na drie bajonet- aanvallen namen de Serviërs de stelling. „De Oostenrijkers hadden ter voorbereidiag van hun terugtocht aldoor voorraden wegge voerd. Bij de spoorbrug was over de Sawe een brug geslagen, maar toen het bericht kwam dat Torlak (de stelling die de stad beheerscht) ge vallen was, begon er een algemeen sauve qui peut. Officieren lieten hun soepborden en hun wijnglazen half vol staan en gingen er ijlings van door. De verschillende rassen van de schen te weten, dat men mij dan schrijve, tot i monarchie begonnen onder elkaar te vechten om Zaterdag naar Arnhem, daarna naar Roosen-uit te maken, wie het eerst een heenkomen zou De heer van Veen vestigt voorts de aandacht zoeken. Een poging van de Serviërs om den linkervleugel om te trekken en de brug te ver- op de noodzakelijkheid reeds zoo dikwijls nielen werd verijdeld door een verzet tot het betoogd dat de Belgen, die wat voelen voor de reorganisatie en het behoud van hun land, er terugkeeren en de handen uit de mouwen steken. Helaas wordt in dit opzicht door menigeen hier te lande het goed-begrepen belang van België te goeder trouw miskend, als men 'de uit gewekenen er van afhoudt, terug te keeren DE KATHOLIEKE PERS EN DE OORLOG. uiterste van de Oostenrijkers, die de stelling van Topsjider bezet hielden en zoodoende kon de terugtocht, hoewel hij wild en wanordelijk was, voortgaan. „De eerste Servische patrouille kwam de stad in den ochtend van den 15den binnen. Achter haar aan kwam koning Peter, terwijl het vechten bij de brug nog aan den gang was. De Serviërs beschoten de brug daarna met granaten en ver nielden haar. Op dat oogenblik waren nog een groot aantal Oostenrijkers en een groot deel van Z.Em. de kardinaal-staatssecretaris Oasparriden tros ten Zuiden van de Sawe. Volgens de neeft aan een Fransch journalist een en ander laatste telling zijn 150 officieren, 10,000 man, gezegd over de positie der Roomsche Kerk (en ft «tutten aocrVi.it 450 vrachtwagens en 1000 der Roomsche pers diensvolgens in neutrale lan den) ten opzichte van den oorlog. Wij citeeren uit de Msb. het volgende: Ik ben gelukkig, mijnheer, zeide de Kardinaal, dat een rransch journalist mij de gelegenheid 8 stukken geschut, 450 vrachtwagens en 1000 paarden in handen van de Senders gevallen. Vele kanonnen werden ook in de rivier gewor pen." verschaft om de waarheid te herstellenden een £1R T E B ua. einde te maken aan lasterlijke geruchten. Ik Een herderlijk schrijven van het Duitsche protesteer met kracht tegen de beweringen van Episcopaat. De Köln. Vol'ksztg. meldt, vol- nen, die den H. Stoel en de Katholieke pers in geus de Msb. dat een herderlijk schrij ven Jtahé, en vooral te Rome, voorstellen als tegen van do aartsbisschoppep en bisschoppen van Frankrijk de partq^ppuemencle van Oostenrijk en Duitschland do geloovigen naar aanleiding Duitschland. De H. Stoel en de pers, die onze van den oorlog oproept tot een al ge me ene aanwijzingen volgt, nemen de meest volstrekte, toewijding aan het Allerheiligst Hart van neutraliteit in acht en zullen dit blijven doen.Jezus. Het herderlijk schrijven zal op 27 De- En wel om hooger redenen, die zeer gemakkelijk cember van de kansels worden voorgelezen te begrijpen zijn1 BiJ het laatste woord was de kardinaal opge- aan. Hij nam van zijn bureau de „Osservatore Romano" en zeide verder: dat u Italiaansch kent. Lees dan, verzoek ik u, de officiëele aankondiging, die,- boven de kolommen van dit blad is geplaatst seerde troepenmacht naar buis heeft go- leest'tjstuurd. Een paar honderd van deze Zwit- Boven de tweede kolom van de eerste pagina «ers waren naar Madrid, waar zij woouach- Ias ik met vette letters: ',tig zijn, teruggekeerd. „De Osservatore Romano", getrouw aan het i programma van strikte onpartijdigheid, dat het blad van het begin van het huidige conflict af zich heeft opgelegd, publiceert de telegrammen door het agentschap Stefani, omtrent den oorlog, medegedeeld als gewone berichten voor zijne lezers, zonder ook maar in het minst de verant woordelijkheid voor de nieuwstijdingen, die er in vervat zijn, op zich te nemen of op andere wijze tot de zijne te maken. De kardinaal "hernam; eu mag eerst iu dien datum in de pers wor den afgedrukt. Zwitserland en de oorlog. Een correspon dent te Madrid van de Daily Telegraph heeft van Zwitseredhe aoldateu, vernomen, dat Zwitserland de helft van zijn gemobili- deren over het kopergebrek, hetwelk zich- wel dra in Duitschland zal demonstreeren. Dit toch is een der directe gevolgen welke men hier in Duitschland in alle'industrieele kringen heeft voorzien, als direct gevolg van de inmenging van Engeland in het conflict. De moord van Duitschlands scheepvaart zal hier aan Engeland nimmer worden vergeven. Door de kracht van Engelands vloot wordt, men ontkent het in Duitschland geenszins, Duitschland in het hart getroffen. KOPERGEBREK IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 23 Dee. Omtrent de kopersehaar- een onzer Berlijnsche correspon- de een of stö meldt SARTELJORiSSTftllAT 27. TELEFOON 1770. Haarlemsche Alledarjes No. 1510. HEME HUBLEHSCHE COURMT Afzonderlijke tin m mere mm daal, Brugstraat 23." Men weet immers dat Duitschland de groot ste koperverbruiker na Amerika is. Thans nu Amerika zijn koper aan Duitschland niet meer kwijt kan, profiteeren de Engelschen van de lage markt en de enorme Amerikaanscbe voor raden. Niet zonder grond kunnen de Engelsche industrleelen zich thans in de handen wrijven en zich er in verkneukelen dat de Amerikaan- sche kopersmelters hen elke hoeveelheid koper afstaan, welke zij wenschen. Immers de AmerL kaansehe productie is enorm, niet minder dan 563.000 ton per jaar. Duitschland was na Amerika, de grootste afnemer en produceert zelf slechts 24.000 ton per jaar, terwijl zijn bondgenoot Oostenrijk-Hongarije slechts 4000 opbrengt. Turkije heeft getracht Duitschland te hulp te komen door de groote koperwerken bij Batoum in bezit te nemen, doch de Russen hebben deze werken in zulk een deplorabelen toestand gebracht, dat helaas ook dit plan voor. loopig verijdeld mag heeten. In industrieele kringen erkent men dan ook dat de electrisehe industrie over onvoldoende voorraad koper be schikt en hetgeen Duitschland zelf produceert is wanhopig weinig met het oog op de vraag voor ammunitie gedurende dezen oorlog. Daarom onder anderen legt Engeland het erop aan, den oorlog zoo langdurig mogelijk te doen zijn. Albion laat Duitsohland, zij 't ook ten koste der bondgenooten, zijn kruid en lood ver schieten, wel wetend dat de eindbeslissing in dezen oorlog zal zijn in het voordeel van dien Staat, welke bet langste kan volhouden, eu rustig wacht Albion af het naderen van het einde van het. treurspel. Is het wonder, dat de haat tegen al wat En- gelsch is in Duitschland grenzeloos is en dat men met vriendelijkheid over de Fransehen, hoogstens met hooghartigen afkeer van de onbe schaafde Russen, doch met een vloek in het hart over de Engelschen spreekt? DE VERLIEZEN. CALAIS, 23 Deo. (Part.) Te Boulogne zijn de hospitalen gedurende de laatste dagen over- vuld. Het schijnt daaruit zeker te zijn dat de verbondenen gedurende den laatsten tijd ern stige verliezen hebben geleden. DE KROONPRINS VAN SAKSEN. BERLIJN, 23 Deo. (Part.) De Kroonprins van Saksen heeft na de beëindiging van zijn kuur Wiesbaden verlaten en lich opnieuw in het veld begeven. GERIDDERD. LONDEN, 22 Deo. (Part.) Aan luitenant Norman Holbrook die de B 11 commandeerde welke het Turksche slagschip „Messudieh" in de Dardanellen tot zinken braoht is het Victo- ria-kruis verleend. DE ENGELSCHE INDUSTRIE. BIRMINGHAM, 22 Dec. De Engelsche bla den melden dat de machinefabrieken in Enge land overstelpt zijn met orders. Men weet in de industriecentra niet op welke wijze aan de aan vrage te voldoen. Op vele plaatsen is men ech ter op de gedachte gekomen vele Belgische uit gewekenen, delgen die in hun vaderland in de machinebranche werkzaam waren, aan den ar beid te zetten. Duizenden verdienen op deze wijze een eoriijk en ruim stuk brood en de Engelsche industrleelen zijn op hun beurt in staat tal van maohineriën te leveren, welke vóór den oorlog, door de Duitsohers te markt werden gebracht. Ook op de ammunitiefabrie ken zijn tallooze Belgen thans werkzaam, onder hen bevinden zich velen van rijperen leeftijd, die onvermoeid werken, elkaar aanmoedigende met de verzekering dat zij thans even goed als hunne zonen werkzaam zijn om de verdrijving der vijanden van hun land te bevorderen. j den ten Men dient ioeh waarlijk sick niet te verwon- (Onderstaande telegrammen werden reeds hedenmorgen door ons per bulletin bekend gemaakt). HET DUITSCHE LEGERBERICHT. BERLIJN, 22 Deo. Ut het groote hoofd kwartier: Bij Nieuwpoort en in de streek van Yperen heerschte in het algemeen rust. Engelsche troepen, door Fransche territori- alen versterkt, deden ter herovering van de op 20 dezer bij St. Hubert en Givenchy verloren stellingen gisteren en hedennacht wanhopige aanvallen, die afgeslagen werden. In de streek van Richebourg gelukte het hun weer in hun oude stellingen vasten voet te krij gen. De aanvallen, gisteren door de Franschen in de streek van Albert, ten Noord-Oosten van Compiègne by Souain en Perthes gedaan, wer den onder zware verliezen voor hen afgeslagen. VERSTREKKING VAN LEVENSMIDDE LEN DOOR STEUN-GOMITó'S. Wij hebben een poos geleden in ons blad een hoffelijke discussie gehad met den „leidenden geest" van het Haarlemsche Steun-comité, den heer mr. J. H. Thiel, over de verstrekking van levensmiddelen in natura door ons Steun comité. Die discussie is op niets uitgeloopen, kón ook niet op een resultaat in onzen geest uitdraaien, omdat zooals men weet het Haarlemsche Steun-comité reeds bij den aan. vang der mobilisatie-moeielijkheden vooi 50.000 levensmiddelen had aangekocht, dez» aankoop later bij raadsbesluit was goedgekeurd, en men er nu toch éf moest, hoe dan ook. Wij hebben toen echter duidelijk laten uit komen, dat de uitdeeling van levensmiddelen in natura o.i. om allerlei redenen, zoowel van practisehen als van socialen aard, niet wensckelijk is. 't Zou gevoegelijk nu hierbij kunnen blijven, ware het niet dat men zooals wij nu tot onze verbazing hooren elders in het land Haar lem als voorbeeld stelt, en de uitdeeling van levensmiddelen in natura daar zoekt door te drijven met verwijzing naar onze stad, waarbij het dan 't is allergekstI nog heet, dat vooral de winkeliers in Haarlem zoo ge weldig met dat soort van uitkeering zijn inge nomen. Reeds uit drie plaatsen van 't land hebben we, zoowel persoonlijk als schriftelijk, infor maties ter beantwoording gekregen, hoe dit tooh wsl in elkaar zitl. Natuurlijk is die „buitengewone ingenomen heid" van onzenHaarlemschenMiddenstand (dat zij hier dan nog eens publiek verklaard) met den aankoop en uitdeeling van levensmiddelen door een Steun-comité, absoluut.... gejoktl Integendeel 1 Ook de winkeliers hier ter stede beseffen zeer goed, dat zulk soort ver kapte concurrentie allesbehalve en r g 1 e is. Maar de Middenstand in Haarlem begrijpt óók dat we hier staan voor een fait aocompli: 't Is nu eenmaal niet anders, en daarom legt men er zich bij neer. Wat echter precies het omgekeerde is van „groote ingenomenheid I" Dit even vast te stellen voor elders, en voor de historie intim» van deze zaak, is het doel van dit stukjel....- In het Westelijk deel der Argonnen name» wij eenige loopgraven. Oostelijk van de Argonnen en ten Noord- Westen en Westen van Verdun werden de Fran, sche aanvallen, deels onder zware verliezen voor de Franschen, gemakkelijk afgeslagen. Wjj hebben helaas eerst na de publicatie van de gisteren openbaar gemaakte dagorder van den Franschen generaal Joffre geconstateerd, dat het stuk het volgende naschrift draagt: „De dagorder moet hedenavond aan alle troepen bekend gemaakt worden, terwijl verhinderd moet worden, dat zij in de pers verschijnt." HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 22 Deo. Het communiqué van hedenmiddag luidt: Op verscheidene punten van het front tu* schen de Leye en de Vogezen zijn heden min' of meer belangrijke vorderingen gemaakt. Rondom Souain werden hevige bajonet-ge vechten geleverd. In deze streek zijn wij niet noemenswaardig geavanceerd, maar wij hebben in de omstreken van Perthes-lè« Hurlus dri* Duitsche versterkingswerken genomen, welke het front vormden van 1500 meter lange loop graven. In het bosch ten Noorden van Mallnoourf tusschen de Argonnen en de Maas slaagden onze troepen er in zich door een net van prik keldraad heen te werken en zich van de vijand delijko loopgraven meester te maken, waar zl) zich hebben gehandhaafd. Op den rechteroever der Maas, ln het boeoK van Oonsenvoye, verloren en heroverden wij daarna weer na een hevig gevecht het terrein dat den 20sten dezer door ons werd vermeester*) EEN DUITSCHE VLIEGER BOVEN DOVER. KEULEN, 22 Deo. Een correspondent van de „Köln. Ztg." meldt dat de marlno-vllege* luitenant Von Prondzynskl hedenmorgen aart de Belgische zeekust is opgestegen en naa< Dover is gevlogen. Hij bereikte Dover en wierp daar rein bommen naar beneden, waarvan tr een havenstation moet getroffen hebben. De vlieger keerde binnen een uur terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1