DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, i Op Kerstmisdag 1914. Ontvangen ie nieuwste Modellen Telefoon 998. DE OORLOB. J. li. A. G1E L E N, FIETSKAPPEN en OVERSCHOENEN P. W. TWEEHUIJSEN, Kinsle^Siuisvest 29-31-33, Haarlem Ni£U ATE HAARLEMSCHE COURANT EERSTE BLAD. Barteljorissfraat, hoek Groote Markl ICerstboomen, Hulst, - Bloemwerken. - DONDERDAG 24 DECE8SÖ£S 1914 40«te Jaargang No, 8627 abonnementsprijs» Bareaw van Radaotia an Administratie intercommunaal Telefoonnummer i486. Hiermadd maken iui| onzen lezers beksnd, dat dit jaar, euenals usrige jaren, de gelegenheid tuordt aangeboden tegen uergoeding uan f 0.25 een Nieuwjaarsgroet in onze te plaatsen, welke echter niet meer dan 5 regels plaats ruimte mag beslaan. Dubbele grootte f 0.50. Vierdubbele grootte f 1.—. Verzoeke beleefd onderstaanden bon uiterlijk WOENSDAG 30 DECEMBER, duidelijk ingeuu d met bijuoeging uan 25 aan onze bureaux £iinrïerhuisvast te doen be zorgen. Ook onzen courantenbezorgers kan de ingeuulde bon ter hand worden gesteld. NI£UWJAARSW£N3^H. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaanden Nieuwjaars groet in het nummer van 31 December. (Het bedrag ad f 0.25 gaat hier by). Dit nnmmer bestaat uit uiif bla den w. o. de O f f i ci e I e Kerk- lijst en Geïllustreerd Zon- daqsblad, in 8 bladzijden. agenda. Daar zal door heel de Christelijke wereld vandaag, op den vooravond van het Geboorte feest ouzes Mecien, een béde gaan voor den vrede. Men zal het „Vredesfeest" bespreken in de on- en anti-getoovige pers, men zal herinneren aan bet „Vrede op aarde" der Engelen van Bethlehem men zal (in euvele driestheid, die domheid is) allicht weer gewagen van de „twintig eeuwen Christendom" die ten slotte de2en vrceselijken oorlog nog zouden hebben gebaard, het lied van den Vrede zal op dezen Kerstmisdag worden gezongen in alle toon aarden. Maar de wereld zonder God, die God heeft uitgeschakeld in het werkelijke leven, kent den waren vrede van Christus niet, die ons het Hoogfeest van Kerstmis zoo ten volle en welsprekend leert! En zoo is het op dezen Kerstmisdag ónze taak, om over den waren vrede, die in Christus Is en van Hem alléén voorkomt, te spreken. Vrede is liefde. Pau3 Benedictus heeft in zijn welsprekende eerste Encycliek we hebben het al gezegd Al den nadruk gelegd op deze waarheid, dat juist het gemis aan de ware Christelijke broederliefde, dat in de wereld heerscht, den verschrikkelijken oorlogsbrand kon laten ontste ken, waaronder de wereld zucht Vrede is liefde. Die liefde is versmoord in de jacht naar aardsch genot en zinsbegoocheling, en het surrogaat heeft 't gewonnen van de ware liefde. Die liefde, die immers tevens en in zichzelf is het zichzelf opofferende Geloof, dat niet vraagt noch onderzoekt, maar aanneemt omdat het vertrouwt 't vertrouwen is de grondslag van alle liefde! is weggerukt uit de harten van talloozen, en koude berekening, grof mate rialisme en kille eenzelvigheid is er voor in de plaats getreden. De kribbe van Bethlehem is niet meer voor de groote massa de tabernakel waarin de God- mensch rust, maai hoogstens een symbool van vernieuwing of verjonging, zelf3 minder nog: een aanleiding tot herdenking van een of ander heidensch feest, waarbij buitenissigheden als geheimzinnig-roode lichtjes of vreemde boom takken zekere rol schijnen te spelen En van Kerstmis Christus-mis heeft de wereld die de Liefde verloor, en mèt de Liefde het Geloof, ten slotte een eigengemaakt vredes feest gefabriceerd, waarbij van den waren vrede geen sprake meer kón zijn Dan, op dit Kerstfeest, is het de tiid te keeren -in onszelf. De geboorte van het Kindje, dat der wereld redder wilde zijn, leert ons dat wij opnieuw geboren moeten worden, willen wij het Rijk Gods zien 1), willen wij den waren vrede in en om ons hebben, die ook het ware geluk is! Die „twintig eeuwen Christendom", waarover zoo smalend nu wordt gesproken, hebben den waren vrede niet kunnen brengen, omdat het menschdom steeds verder van den geest van het Christendom zich heeft verwijderd, omdat sinds de eenvoudige Middeleeuwen de wereld hoe langer hoe meer is teruggekeerd tot de heidensche ideeën, die herleefden in de Renais sance der letteren, die zich verpersoonlijkten in de nieuw-heidensche letterkundige en weten schappelijke beweging, die in de ongeloovige staatsleer en sociologie heur maatschappelijke toepassing vonden En nu, nu het groote bankroet van de ongodistische wetenschap en politiek zich aftee- kent in bloedige letteren, nu komt het feest van Christus' geboorte degenen die van goeden wille zijn leeren, waar toch de werkelijke wereldvrede is te vinden: bij het kleine, arme Kind, in Bethlehem's stal. En wij, wij buigen ons voor dat Kind. En wij weten, dat wij mèt Christus herboren moeten worden, en ons beteren, en onszelf als 't moet „vernieuwen in Christus", om dóór het Geloof de Liefde deelachtig te worden, die den waren vrede geeft, welke immers hare bekroning vindt in zelfverloochening, in eerbied voor goddelijk en menschelijk gezag, in offervaar digheid Dit Kerstmisfeest in oorlogstijd geeft ons diepere, betere gedachten over den waren vrede mogen die gedachten doordringen in verren kring, en de herdenking van het Hoogfeest dat wij morgen vieren onze ziel louteren, ons hart verruimen, ons gemoed verlichten in het besef, dat de werkelijke vrede alléén te vinden is bij het arme Christuskindje in Bethlehem's stal, waar wij, met de cogen des geloofs ziende, in het geheim der Heilige Menschwording de ware Christelijke liefde leeren verstaan, die den grondslag is en het begin van alle vrede en alle geluk, tot in de eeuwigheid 1 1) Joann. III. M Zijlstraat b d. Gr. Markt. TELEFOON INTERC, 1619. BARTELJURISSTMAAT S7. TELEFOON 1770. Haarlemsche Alledacjes No. 1511. Per 8 maanden voor Haarlem J-j® Voor de plaatsen, waar een agent l» gevestigd (kom der gem.) 1.33 Voor de overige plaataeo ia Nederland franco per pot* IA» A fznrdorlitke nninmwi 9.03 PRIJS DER ADVERTENTWNi Van 1—3 regels 60 cent (contant 50 eent). Iedere regel meer 10 Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et per regeL Buitent 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 et (A contant). UWJAARSWENSOHEN ggsanoess inwin—m .1,111 lui AGENDA. 26 December. Gebouw St. Bavo Vergadering van de gecombineerde bloemisten. Schuw burg De Kroon 8 uur Ned. Opera en Operette: Mignon. Schouwburg Jansweg 2 uur Operette HopmanKwast: Prins Robbedoes. Gebouw St. Bavo Ondersteuningsfonds. 28 December. - R. K. Volksbond Vergadering Schoan- Uia kers. Schouw b nrj Jansweg T/i uur N. V. liet Tooticel: Een midzomer nach b :droom. T e y 1 e r's Museum Tentoonstelling se rie leekeningen „De Oorlog" door Dirk Lan- geriiiyk - gewone museumtijden. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling vnu 25 cents. Uitgezonderd Zater- •bigeii on 11. K. feestdagen. Maar die liefde hebben de honderdduizenden aan zich laten voorbijgaan, omdat zij den Koning van liefde, Die zich zóó diep vernederde dat Hij worden wilde tot het arme Kind in Bethlehem's stal uit liefde tot ons, niet wilden kennen noch erkennen. OVERZICHT. We lezen bij het bericht dat een Franscho duikboot, do „Curie" in do Adriatieche Zee door de Oostenrijkeche vloot is vernietigd, de mededeeling dat ie Fransehen over niet minder dan zeven-en-zestigr van die booten beschikken! Er is met de geweldige vloot van Enge land en de toch ook zeer machtige vloot van Frankrijk, die daarenboven, enkel en alleen in de Mkldellandsdhe Zee haar operatie ter rein heeft, toch nog weinig uitgericht! Zou bet toertje van de „Curie" dat slecht afge- loopen is, da voorbode zijn van een nieuwe actie ter zee? De Ooetenrijksche vloot, die wat getal sterkte betreft nog heel onbeduidend is, heeft intussehen, de toctiek der Duitsehers volgen de, dfen strijd in de open zee die een zonder gevolg opofferen van die eigen schepen zou beteekenen, tot dusver ontweken en scftiijnt met de „onderzeesche guerilla" óók een aan vang te hebben gemaakt: de aanval op een Fransch slagschip, een van de vier aller grootste die Frankrijk bezit, is daarvan een bewijs. Hoe het met het Fransche schip* af- ge loop en is weten de Oostenrijkers niet te melden en de Franschen zullen het uit den aard der zaak wel stilhouden. Te land is geen nieuws te melden: de ./evenwichtstoestand* om een politieke uitdrukking te gebruiken houdt aan en al zal er dag aan dag telkens door de woedende artillerie-duels die geleverd worden en door de andere gevechten waarover de officieele communique's zoo geregeld iets laten door schemeren, bloed genoeg vloeieneen be slissing, ook op kleine schaal, blijft uit. Wii verwijzen wat de bizonderlneden betreft naar de officieele legerberichten, die wel eens ty pische zinnetjes te lezen geven, maar die al léén ten volle worden begrepen als men een zeer uitgebreide kaart erbij beeft en ze daar mede vergelijkt Uit bet Oosten ia bet nieuws óók zoo alge meen-gehouden, dat er geen bizondere op merkingen bij te maken zijn. de PAUS en de krijgs gevangenen. Do „Osservatore Romano" publiceert een de creet van de congregatie voor buitengewone kerkelijke aangelegenheden, wij maakten er reeds in bet kort melding van, waarin o.m. liet volgende gezegd wordt: „De Paus, die levendig deel neemt in de angst van de vele ongeelukkige krijgsgevange nen, evenals in de zorgen van de vele famili ën, die elk bericht omtrent hun gevangen familie loden missen, en die vurig met alle middelen, welko hem slechts ten dienste staan, zoowel den eenen als den anderen hulp en vertroosting wenscht te brengen, heeft op rapport van mgr. Eugenio Pacelli, secretaris van de H. Congre gatie voor buitengewoon kerkelijke aangelegen heden, volgende beschikkingen getroffen. De H. Vader vertrouwt, dat het episcopaat en de geestelijkheid deze beschikkingen ruim van op vatting en zorgvuldig zullen uitvoeren en dat de burgerlijke overheden van den anderen kant dit werk van menschelijkheid en barmhartig heid krachtig en werkdadig zullen willen on dersteunen. De bisschoppen van die diecesen, waarin zich krijgsgevangenen bevinden, zullen zoo spoedig mogelijk volgens de behoefte een of meer pries ters aanwijzen, die de betreffende taal voldoen de beheerschen. Hebben zij zulke priesters niet in hun diocees, zoo moeten zij er andere bis schoppen om verzoeken. De priesters zullen zich met allen ijver zoo wel aan het geestelijk als stoffelijk welzijn der gevangenen wijden en trachten, hen in hunne vele nooden bij te staan. De bedoelde priesters zullen vooral zich op de hoogte stellen, of de aan hunne zorgen toevertrouwde gevangenen schriftelijk of op andere wijze aan hunne families persoonlijke berichten hebben doen tqekomen. Wanneer zij dit niet zouden gedaan hebben, zoo moeten de priesters er hen toe brengen, het aanstonds te doen, tenminste op eenvoudige briefkaarten. Wanneer de gevangenen uit onwetendheid, ziekte of andere oorzaak niet in staat zouden zijn, aan hunne familie te schrijven, dan moe- ton de priesters het in hun naam zelf doen en alles beproeven, om dit bericht in lianden der bestemde personen te doen geraken." EEN MERKWAARDIGE BESCHOUWING VAN DE „TIMES." De militaire medewerker van de „Times" be rekent, dat Duitschland nog 4 millioen onge oefende mannen beschikbaar heeft, die nu lang zamerhand afgericht zullen worden. Zij doen onder voor de troepen, die te velde staan, de groote meerderheid is getrouwd en heeft niet veel aanleg voor het soldaat-zijn, zoodat de hoedanigheid van het vechtmaterieel er op achteruit zal gaan. Aan den anderen kant zal de Duitsche militaire geest vele moeielijkhcden overwinnen, en aangezien de Duitsehers on langs aan Oostenrijk oen millioen geweren voor zijn landstorm verschaft heeft, kan er geen gebrek aan handwapen zijn. Krnpp en Ehr- hardt bezitten niet langer het monopolie van de wapenfabricage. Elke metaalfabriek is hard aan het werk en, ofschoon er ernstig gebrek aan koper heerscht, is er nog geen stellige aan wijzing dat men de Duitsche troepen niet uit kan rusten. „Een groot aantal van de nieuwe manschap pen zullen gebruikt worden om de verliezen aan te vullen, maar het is ook waarschijnlijk, zoo niet- zeker, zegt de man van de Times dat een poging gedaan zal worden om nieuwe legercorpsen op te richten, gelijk reeds het XXste tot het XXVUTsto-gevormd zijn, en dat Duitschland van plan is, om in het voorjaar een zeer krachtige poging tc doen om de overwin ning te behalen. Onder deze omstandigheden zou het goed zijn als de vertegenwoordigers van de entente-mogendheden bijeenkwamen en over den toestand beraadslaagden. Men heeft niet alloen met de Duitsche, maar ook met de Oos- tenrjjksche macht te doen, en het is noodig om maatregelen te beramen, die geschikt zijn om een toestand onder de oogen te zien, die men, voor de oorlog begon, niet ten volle kon ver wachten. „Er is geen reden voor do entente, zoo meent de Times, om voor de massa bevreesd te zijn, omdat de bevolking van de landen der bond- genooten het dubbele is van die van hun vijand en haar geest den zijnen ten minste evenaart. Maar de overwinning te velde behoeft niet hoofdzakelijk het gevolg te zijn van liet be zit van het grootste aantal manschappen en het meeste geld." Het is niet zeer duidelijk wat de Times met dit alles bedoelt, vooral niet met de aansporing om „te beraadslagen". Hapert er iets aan de samenwerking der bondgenooten, zou men vragen? Intussehen bewijst deze voorstelling van het gezaghebbende Engelsche blad, dat men in Engeland-zelf langzamerhand al minder luchtig over den oorlog en zijn afloop gaat denken dan in den beginne. VOOR DE VOETBALLERS. De „Matin" vertelt het volgende: Eenige dagen geleden Was een regiment Fransche artillerie in gevecht met verscheidene Duit sche batterijen, waarvan een van groot kaliber. Onze linies werden met stortregens van pro jectielen overstroomd, maar onze 75 m.M. zwegen niet. Een oogenblik ging het er echter leelijk uitzien: toen n.l. alle officieren der stuk ken gedood en gewond waren en de manschap pen zander commandant stonden.... Op dat moment nam een kwartiermeester het com- KERMIS EN DE MIDDENSTAND. Het is een interessante vergadering, die a.s. Maandagavond in de bovenzaal van „de Kroon" door de Haarl. Handelsvereeniging is belegd! Daar zal de vraag worden besproken: „zal het afschaffen der kermis nadeelig zijn voor de neringdoenden Op het eerste gezicht zou misschien menig een, aan de traditie en den sleur en den uiter- lijken schijn hangende, de vraag met een vol mondig „ja" beantwoorden. Doch als men de neringdoenden-zelf, uit ver schillende kringen, eens over deze zaak spreekt, viddt men bij menigeen een opmerkelijke onver schilligheid, zelfs bij velen een zeer duidelijkeu tegenzin tegen de kermis, die zeggen deze laatsten hun als neringdoenden absoluut niet ten voordeel is. Er zijn echter sommige bizondere klassen van neringdoenden, die de kermis als een be langrijke factor voor hun zaak beschouwen, en óók met dezen behoort rekening gehouden te worden Hun belangen tegenover elkaar te wikken en te wegen, dat is een interessante waar neming, en daarom hopen we dat van alle soorten der middenstanders en neringdoenden, zoowel van de voorstanders als de tegenstan ders (met het oog op hun bedrijf) vertegen woordigers a.s. Maandagavond zullen aanwezig zijn en zich laten booren! mando over en liij verrichtte zijn taak zoo naar beliooren dat de manschfippen hun kalmte be hielden. Het artillerie-duel werd voortgezet. Hel duurde nog drie vollen uren, tot het plotseling ophield; het laatste stuk der Duitsehers was door een onzer granaten in ongereedheid ge raakt. Toen de generaal des avonds de bewerker» van dit succes wilde gelukwenschen vroeg hij naar deu kolonel. Die is gedood, was het antwoord. En de kapitein? Eveneens. En de andere officieren t Alle zijn gesneuveld..,. Maar wie heeft dan het commando gehad? Men wees den generaal don kwartiermeester aan. De generaal was verrast. Wenschte den on derofficier van harte geluk en sprak er zijn bewondering over uit dat de kwartiermeester zich met zooveel energie uit de zeer moeilijke positie had weten te redden. Waar hebt gij zooveel koelbloedigheidj opgedaan, vroeg de generaal. Op de voetbalvelden, generaal, luidde het simple' antwoord. De kwartiermeester was niemand anders dan Codine, do middenspeler van de voe tb al vereen i- ging Perpignan. DAPPERE BELGEN. De „XX Siècle" een Belgisch blad. dat nu te. Londen uitkomt, geeft enkele staaltjes van be wonderenswaardig optreden der Belgen in den Yserstrijd. Een bataillon van liet 22e regiment, zoo. schrijft het blad, slaagde er in het bruggehoofcf bij Schoorbakke op den rechteroever van de Yser gedurende vier dagen en vier nachten te beheerschen, totdat de andere troepen den 1 inv keroever hadden bereikt. Niet alleen dank zjj[ den moed van majoor Rucqnoy en zijn soldaten, maar dank zij ook de artillerie onder cornv mandaat Tilkens, thans majoor en officier del Leopoldsorde, kon dit stoute stukje volvoerd worden. Prachtig schoot de artillerie en hield den vijand terug. Luitenant Motte ging zijd troepen vóór in het vuur en betoonde ziohi een held. Twee karabiniers Oldeneel en Clement heb. ben zich heldhaftig bij Antwerpen gedragen, De redoute van Duffel werd beschoten ei twee vrijwilligers werden gezocht om een bij. zondere opdracht over te brengen die luidde, dat stand moest worden gehouden tot alle munitie verbruikt wal en na allen mogelijken tegenstand te hebbel geboden ten slotte de redoute in de lucht t< doen vliegen. Onder een hagelbui van granatei eu bommen bereikten zij de versterking nog levend. De commandant las de order en ze: kalm: Ik zal de orders opvolgen! Toen zijn dl twee moedige mannen weer teruggegaan in dei regen van den dood en behouden bereikten den generalen staf, die ben niet meer ondei do levenden fekende. Majoor Hurgnet heeft liet kruis der Leo poldsorde gekregen voor zijn moed betoond

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1