^^■öAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Gewroken. BË üïïssLösS, feuilletoü. FIETSKAPPEN en OVERSCHOENEN P. W. TWEEHUIJSEN, Kindarhuisvest 29*31-33, Haarie TELEGRAMMEN NI&AÜDAG 28 DECEMBER 1814 40ste Jaargmg Ho« 8628 lupetBi wan ftflösutia en Administratie ïntercosnraiansafi T^Ietesannsinsater 1428. Kerstgroet. DE GEBEURTENISSEN DER LAATSTE DAGEN OP HET OORLOGSVELD. HET LAATSTE FRANSCHE LEGER- RAPPORT. BARTEL JORISSTRAAT 27. Haarlemsche AHedarjss No. 1512. HEME HMBLEHSCUE C0UUIT """^rNNEMBNTSPKIJSït Per 8 maanden voor Haarlem Voor de plaatsen, waar een agent Is esvestigd (kom 3er gmj 1.SS Voor de tmsris* pl«»t»asï ia Nederland franco per port Afzonderlijke nummer» w PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 c* Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 et. per regel Buitenl 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). AGENDA. 29 December. Gebouw St. Bavo - R. K. Volksbond - t R. K. Bureau voor Arbeidsrecnt van 8 9 Concertzaal De Kroon 8 uur tweede Jaak Opsoomer-avond. Teyler's Museum Tentoonstelling se rie teekeningen „De Oorlog" door Dirk Lan gen dijk gewone museumtijden. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en E. K. feestdagen. Hare Majesteit de Koningin heeft aan haar volk een „Kerstgroet" gericht, die een op wekking is in dezen „grooteni doch moeilij ken tijd'' tot een hartelijk gebed. Zij vestigt er de aandacht op dat het „Vrede op aarde" van Kerstnacht, in het algemeen de „heilsbelofte Gods" zoo gevoelige tegen stelling vormt met liet leed en de smart, ■waaronder thans de wereld gehukt gaat, maarde Koningin wijst er tevens als echte geloovige op, dat de ware vrede te vinden is voor wie nederig en vertrouwvol zidh buigt voor den Godmensch, die om onze ellende te dragen, onze gestalte aannam. En zij dringt dan aan op een hartelijk gebed, op het neerleggen van a 1 onze nood'en voor de Kribbe van Bethlehem. Een woord inderdaad van een Christelijke Koninginne: koninklijk in de fierheid waar mede het geloof in den Christus wordt be leden, Christelijk in de wijze waarop de noodzakelijkheid van- fet gebed, van ©ene hoogere opvatting der aardsche ding'ent, door de Koningin wordt aangetoond. Moge die Koninklijke Kerstgroet gehoord en begrepen worden door ons volk: cn de Christelijke zin, die eruit spreekt, worde ver staan door allen, die het met ons gelukkig prijzen dat Nederland in deze ernstige dagen een Vorstinne bezit, die het hoogste vertrou wen voor land en volk stelt niet in verdra gen of wapengeluk, maar in Godl OVERZICHT. De drie Zondagen, waarop onze courant niet rèrseheen, hebben voor een overzicht der oor logsgebeurtenissen geene bizonder-belangrijke veranderingen gebracht. De feitelijke gebeurtenissen hebben wij hier onder in het kort 1 onze plaatsruimte laat niet toen dat wij er kolommen aan wijden of verschillende episoden uitvoeriger vermelden voor vandaag achtereenvolgens weergegeven. Hier moge nu volgen het gebruikelijke over zicht van den toestand op het oogenblik, die slechts op een der verschillende gedeelten van liet oorlogsveld schijnt te wijzigen. In België is het als te vorenondanks de vermoede verzwakking der Duitsclie troepen, en het beraamde offensief der verbondenen, dat op 16 December vólgens Joffre's dagorder be ginnen moest, zijn de Franschen en Engclschen hier niets opgeschoten. AI de verhalen der En- gelsche bladen over het nemén van Eoesselaere, de doorbraak bij Thielt. en bet opschuiven langs de zee zijn gebleken, fantasie te zijn, zooals we voed* hebben vermoed. De partijen staan er nog evenééns voor behoudens de overal voorko mende slingeringen in den loop der posities r.ls verleden week en dm, vier, vijf weken ge leden. Ze houden elkaar in bedwang en weg-wi tegen elkander op: van de forceering der stel lingen rond Duinkerken door de Duitscliers en den opmarscli naar Calais is dan ook evenmin j sprake. Op liet front in Frankrijk, tot aan Lotharin gen toe, is het precies eveneens. Behalve eenige kleine voordeelen voor alle bei de partijen melden de communiquê's niets. In Lotharingen schijnen de Eransclien iets op te dringen: gemeld wordt dat op een der bui- ten'forten van Metz Eransche granaten zijn ge richt. Intussclien liggen deze forten vlak bij de grens, bij Pont-ü-Mousson, waar van den eersten dag van den oorlog af reeds is gestre den. In den Elzas schieten de Franschen beter op. Bij Thann schijnt de lieele landstreek in hun handen te zijn, en zelfs maakt een officieel Duitsch bericht van gisteren melding van het nemen eener hoogte ten Oosten van deze plaats, die weliswaar door de Duitsehe herno men is, maar waard J.V VltVJUL- toeh ui ij .vu dat de Eransche legers in de oude Fransche provincie vasten voet hebben gekregen. Daar gaat het dus denzelfden weg op als in liet begin van den oorlog toon de Franschen zelfs Mtihlbausen wisten te hereiken. Als wij nu ons wenden naaT het Oosten, vin den wij daar eenige belangrijker veranderingen op de linies der strijdende partijen. De Russen' hebben zich na hun nederlaag hij den Weielisel, op dezelfde wijze als na hun eerste groote nederlagen in Oost-Prui sen, Ran de vervolging der D ui tsch era ont trokken, zij het ook waarsdhfijnlijk met op offering van veel oorlogsbuit, en zijn de Oos tenrijkers op hun lijf gevallen. In de streek van Tarnow is een heftig gevecht .geleverd en volgenfe bet Russische bericht, (dat door eenl zinsnede in het Oostemükselie schijnt be vestigd te worden) zijn de Oostenrijker® daar teruggeworpen. Deze actie, die onmiddellijk Krakau weer bedreigt, kan groote gevo-lgen hebben; de Russen' zün daarenboven' met groote madht weder de Karpaten in getrok ken! en zegevieren' volgenls hun bericht ook daar. Ter zee heeft een merkwaardig geveèht plaats gehad hij een aanval der Engelsche vloot op Cuxhaven. Zeppelins en vliegtuigen hebben daarbij de Engelsche vloot verdre ven, waarbij één vliegtuig der Engelsehen is vernield. Een Duitsclie vlieger heeft een tocht gemaakt hoven Sheer ness, een ander is ge komen tot vlak hij Londen. Schade hebben 'zij echter nietaangericht, terwijl zij door EngeLsdb© vliegers werden achtervolgd en teruggejaagd. Z. H. de Paus heeft hij de officieele Kerstmisreceptie ten! Vaticane gezegd, dat Hi het mislukken zijner pogingen om met Kerstmis een wapenstilstand te verkrijgen! en de uitwisseling der gevangenen te verze keren, betreurde. Doch Z. H. was niet ont moedigd en wilde tot het uiterste zijne po gingen voortzetten om het einde van den1 verscbrikkelijken oorlog te verhaasten. j Z. H. sprak vol hoop over de mogelijkheid om gevangenten, de ongeschikt waren voor den militairen dienst, uit te wisselen. Volgens een bericht uit Athene aan da Tribuna, zoo meldt de N. R. Ct, wordt hij den ingang van de Dardanellen een( groot aantal Eransche en Engelsche schepen bij eengetrokken. Behalve groote kruisers en gepantserde schepen, zijn vooral kleine vaar tuigen en een aantal vliegtuigen aanwezig- Men veronderstelt, dat binnenkort een lan ding op de kust van Klein-Azië onderno men zal worden. Een Amerika anseh-Turksch incident is voorgevallen, dat de verwikkelingen van de zen oorlog komt vermeerderen. De comman dant van den Amerika ansehen kruiser North Carolina had het Amerikaansche stoomschip Virginia opgedragen naar Tripoli in Servië te gaan en tot de Turksche overheid het ver zoek te richten, de Engelsche en Fransche onderdanen met dat schip te laten vertrek ken. De overheid weigerde het verzoek"in te willigen. Middelerwijl slaagden verscheidene Fransche onderdanen erin aan boord van de Virginia te komen. Het gepeupel berende daarop Ibet schip en trachtte de vluchtelin gen in handen te krijgenl De bemanning ver dreef het grauw, maar het kwam in grooter getale terug en in de verwarring die toen1 volgde, werden de eerste en tweede officier van de Virginia gekwetst. De commandant van de North Carolina dreigde toen te vu ren), waarop het gepeupel ijlings boenen maakte. j Da Sultan heeft onlangs den nieuwen apostolischen legaat mgr. Dolei in plechtig ge- hoor ontvangen. De legaat werd met mgr. Pompili den vicaris-generaal, en mgr. Ceisa- I raT1,0> zijn secretaris, in hofrijtaigen naar het paleis gebracht. De Sultan ontving de ver tegenwoordigers van den Heiligen Stoel met bijzondere welwillendheid. De legaat overhan- I digde een eigenhandigen brief van den Paus. Men merkt op, dat de legaat ditmaal voor het eerst zonder tusschenlcomst van het Fransche gezantschap ontvangen is. De Fransche „be scherming der Katholieken in den Orient" is dus blijkbaar ten einde. j Een Zeppelin heeft boven Nancy gevlo- gen. Om kwart over vijf wierp de bemanning van het luchtschip 14 bommen op de stad. Er zijn twee dooden en twee gekwetstenenkele particuliere huizen zijn.beschadigd. Openbare gebouwen zijn niet getroffen. Da Duitscher.i j verklaren in een hunner berichten dat dit een i strafoefening is, wegens schieten op het Roode Kruis. i Do minister van buitenl andsche zaken der Vereenigde Staten Bryan heeft verklaard, 'dat do pogingen die Whitlook, de Amerikaan sche gezant te Brussel, doet om een verminde ring van de Belgische oorlogsschatting te ver krijgen, officieus en zonder machtiging van de regeering ondernomen zijn. Het Engelsche bericht over den in ons overzicht gemelden aanval in de Duitsehe bocht van de Noordzee luidt als volgt: Op 25 dezer zijn de Duitsehe oorlogsschepen, die bij Cux haven lagen, door zeven marine-vliegtuigen aangevallen. De aanval begon bij daglicht, van een punt in de nabijheid van Helgoland en de vliegtuigen werden begeleid door lichte krui sers, torpedojagers en duikbooten. Zoodra de Duitsohers de schepen van Helgoland af zagen, vielen twee Zeppelins, drie of vier watervlieg tuigen en verscheidene duikbooten hen aan. Er volgde een nieuw soort van gevecht tusschen de modernste kruisers eener- en vijandelijke luchtvaartuigen en duikbooten anderzijds. De Engelsche schepen meden de duikbooten cn de twee Zeppelins werden door de kanonnen van de Undaunted en de Arethusa gemakkelijk ver jaagd. De watervliegtuigen van den vijand slaagden erin in de nabijheid van onz.e schepen bommen te werpen, zonder ze echter te raken, en de Engelsche schepen bleven drie uur lang in de nabijheid van de vijandelijke kust, zonder door schepen op het water gehinderd te worden en namen drie van do zeven vliegers met hun vliegtuigen goed en wel aan boord. Drie an dere vliegers! kwamen met Engelsche duik booten, die hun bijstand verleenden, terug. Hun vliegtuigen waren gezonken. Een vlieger wordt vermist. Zijn vliegtuig is op 12 K.M. van Hel goland als wrak gezien. Zijn lot is is onbekend. De omvang van de schade, die de bommen van de Engelsche vliegers hebben aangericht, kan niet geschat worden, maar al liun bommen zijn op punten van militaire beteekenis ge worpen. De Duitscliers daartegenover zeggen in hun bericht, dat er geenerlei schade is aangericht, cn dat de bekende Elbe-mist, die kwam opzetten, aan het gevecht een einde maakte. De Italianen te Walona, De Italianen hebben mariniers aan land ge zet in Albanië te Walona. De Bomeinsche bla den zeggen dat de landing noodzakelijk was door opnieuw uitgebroken wanorde en dat zij op verzoek van den Italiaansclien consul ge schied is. Italië heeft den mogendheden van zijn voornemen in kennis gesteld. 35) Hij maakte een eind aan alle verdere on derhandelingen, door op heel ie ten toon te zeggen: Ik heb geld noodig, dus wil ik mijn aan deel hebben. Sicard schuimbekte van woede en hij was machteloos. Toeh trachtte hij nog de vordering van den dokter te betvristen. In korte woorden legde by uit, boe hij in ,ne noodzakelijkheid was geweest de diensten en het stilzwijgen van zijn twee onderge schikten, Burthe en Morillon, te betalen en nog van eenige anderen^ die machtiger -wa ren dan zij en dan hijzelf. Hij trachtte ook de door Nollan genoem de sommen te verkleinen, ofschoon zij in derdaad eer te laag dan te hoog geschat waien en ten slotte kwam hij overeen voor teen som van 50,000 fr. nog denzelfden dag BüvergelcV Uit t<? betaten in «muL en Bovendien moest hij hem den ring met Jtei smaragd geven, terwijl dan al het ove rige voor hem bleef. 1 Dö dokter had zijn berekeningen juist ge- (Onderstaande telegrammen werden reeds hedenmorgen door ons per bulletin bekend ge m aak). PARIJS, 27 Dec. Het laatste communiqué maakt melding vaii een geregeld, langzaam voorwaartsgaan der bondgenooten. Een Duitsch luchtschip liet te Nancy tien bommen vallen, zonder dat voor deze handeling een militaire beweegreden is te vinden. Fransche vliegers daarentegen wierpen bommen op een der sta tions van Metz, waar treinverkeer plaats had. Eveneens werden de kazernes van St. Privat gebombardeerd. DE DUITSCHE VERDEDIGINGS MIDDELEN. PARIJS, 27 Dec. Volgens een officieele mede- deeling werden den 24en Dec. in de Duitsehe loopgraven in de omgeving van Perthes o. m. I buitgemaakt twee mitrailleurs, verschillende be- I legeringskanonnen op mobiele affuiten, een j mijnenwerper van 245 mM., een 50 mM. kanon in gepantserden koepel, een revolverkanon, 37 mM. kanonnen. Uit deze opsomming krijgt men eenig denkbeeld van de wijze, waarop de Duit sehe verdediging is ingericht, zegt het Fransche legerbericht. OFFICIEEL DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 27 Dec. In Vlaanderen geschfed- de gisteren niets van belang. Hedenmorgen vertoonden zich Engelsche schepen. Ten noordoosten van Albert deed de vijand eea vergeefschen aanval op La Boisselle, waar op hedenmorgen vroeg een succesvolle tegen aanval van onze troepen volgde. Fransche aanvallen in het Argonnenwoud en ten zuidoosten van Verdun werden door ons vuur afgeslagen. In den Boven-Elzas vielen de Franschen onze stellingen aan ten oosten van de lijn Thann Dammerkirch (Dannemarie dus in de rich ting Mühlhausen), doch alle aanvallen werden afgewezen. In den voornacht namen de Franschen bezit van een belangrijke hoogte ten oosten van Thann, doch zij werden door een krachtigen tegenaanval verdreven. De hoogte bleef geheel in onze macht. IN HET OOSTEN. BERLIJN, 27 Dee. In Oost- en West-Prui sen geen verandering in den toestand. In Noord-Pol en wonnen wij aan Bzoera en Rafka al vechtende langzaam eenig terrein. Ten zuidoosten van Tomassof werd' het offensief met succes voortgezet. Russische aanvallen uit zuidelijke richting op Inoflods werden met zware verliezen voor de Russen afgeslagen. OFFICIEEL RUSSISCH BERICHT. ST. PETERSBURG, 27 Dec. Het rapport van den generalen staf meldt o.m.: Den 26en bepaalde de actie aan de Bzoera en Rafka zich in hoofdzaak tot een artille- riegeveebt. Verschillende Duitsehe aanval len sloegen wij met succes af. In dten avond van 25 December wierpen wij aan de Beneden-Nidda de Oostenrijkers TELEFOON 1770. EEN JAARLIJKSCHE OPWEKKING. Wij hebben verscheidene jaren reeds in den kring onzer lezers moeite gedaan, om op den Oudensjaarsavond voor de koffiehuizen, bier huizen en restaurants te bewerken een vroege sluiting, opdat althans die ééne avond, niet alleen door do eigenaars en caféhouders maar ook door het dienstpersoneel, in den huiselijken kring moge doorgebracht worden. En nu do oudejaarsavond nabij is, hameren wo weer eens op betzelfde aambeeld. Telken jare is het resultaat van deze opwek king grootertal van grootere café's en restau rants hebben reeds het vorige jaar des avonds om 10 uur de deuren gesloten en alleen van de kleinere waren er, die open bleven. Wij liopen dat dit jaar het getal gesloten deuren op den Oudejaarsavond wéér grooter zal blijken I Niemand zegge dat het niet lten: integendeel, wij zijn ervan overtuigd dat er degelijke be zwaren niet zijn bij te brengen. Late dan niemand, door overdreven concur- rentie-zucht gedreven, op den Oudejaarsavond van 1914 zijn vakgenooten nopen, tegen hun zin de zaken te moeten openhouden: zoowel het personeel als de eigenaars-zelf zullen er bij profiteeren. uit Ihtet hardnekkig door hen verdedigde dorpje Visliza; de verdedigers trachtten zich vast te zetten op den linker Nidda-oever, doch wij wierpen hen over de rivier terug. Ten zuiden) van den Boven-Weichsel, in de omgeving van Tarnof, drongen wij de Oos tenrijkers den 25en van de lijn Toegof—01- piny, -waarbij de vijand tien mitrailleurs ach terliet. Wij maakten 45 officieren en ruim. 2500 man krijgsgevangen. Den volgenden' dag zetten wij de vervolging van de Oosten rijker» voort, die zich in wanorde terugtrok ken, waarbij wij nog acht mitrailleurs ver meesterden en ongeveer duizend krijgsgevan. genen maakten. Wij bezetten de hoogten bij Siedlitska op d'en linkeroever van de Biata (zijrivier van de Doejantec). In de richting van de Doeklapas werden de Oostenrijkers in gevechten op 25 en 26 December teruggeworpen uit de lijm Tsmig- rodDoekla. Zij zijn in vollen aftocht. Gedurende de laatste gevechten in deze streek leden de Oostenrijkers ontzaglijke verliezen. Zij lieten meer dan 10,000 krijgs gevangenen in onze handen. DE CZAAR AAN IIET FRONT. ST. PETERSBURG, 27 Deo. De Czaar is aan het front aangekomen. OFFICIEEL OOSTENRIJKSCH BERICHT iWEENEN, 27 Dec. De staf meldt: De toestand in de Karpathem is onveranderd. ,Voor het tusschen Rymanof en Toegof be gonnen Russiischhe offensief werden onze strijdkrachten aan den voet der Karpathen een weinig teruggetrokken. D'e vijandelijke aanvallen aan den Bene- cfen-Doejaneo en den Beneden-Nidda misluk ten. De strijd in de omgeving van Tomassof duurt voort. OP DEN BALKAN. WEENEN, 27 Dee. Op het oorlogstoon oei inden Balkan blijft rust heerschen. Het grond gebied van de monarchie ia hier, met uit zondering van geheel onbeteekenende grens- strooken in Bosnië, Herzegowina en Zuid- Dalmat, ië, van vijanden bevrijd. De smalle maakt. Hij hield er zich van overtuigd, dat de assignaten snol in waarde zouden dalen en bet goud- en zilvergeld van ziin slacht offers was voor hem een schat dien hij zui nig zou. bewaren om er te gelegenertijd ge bruik van te maken. Voordat de klok elf uur sloeg, waren de t\Y€0 schurken, waarvan <3b dokter evenwel de ergste was, bet op alle punten met elkaar eens. Evenwel, in de ziel van Sicard bleef een diepe wrok achter, een begin van haat te gen den man, w|enls duisftere plannen bij bad gediend en die hem nu een deel van de bedreigingen, waarvan !hij, beter dan iemand, de draagwijdte kende. Hubert Nollan, voldaan over den verkre gen uitslag, zeide op rondborstigen toon tot hem: Goede rekeningen maken' goede vrien den. Blijft gij met ons dejeuneeren? Gaarne. Verwacht gij nog iemand? Een bekoorlijke vrouw, die mii een ven ster heeft gevraagd. Dat kon ik haar toch niet weigeren? Zeker niet, is die -ring voor haar? Misschien wel. Wil ik hem gaan balen? Hubert Nollan bloosde en mompelde: Nu niet. Dat is jammer, zeide de andere, die zich wreken wilde over de edelmoedigheid, waar toe de dokter hem gedwongen bad. Zij had dan haar vmger door den ring kunnen steken, 1 terwijl de damè, w|e blij vroeger toebehoorde, haar hoofd door het venster van Capet stak. Hubert Nollan keerde hem gemelijk den rug toe. Sicard vervolgde: Uw woning is gunstig gelegen. Gij kunt uw vrienden, de twaalf Bretagnens, bier voorbij zien gaan. Dat zal een verhef fend schouwspel zijn voor een braven patriot. Hij verliet do kamer van den dokte,r ging in den naburigen salon, naderde een venster dat op de rue Saint-Honoró uitzag en zeide: Zie, daar komt de Nationale Garde reeds om de straat af te zetten. Wij zetten ©r spoed achter vandaag. Dg procureur was gehoorzaamd. Gendarmen te paard en dragonders reden van all-" kanten aan en namen hun post in, terwijl drommen van menschen zich voort bewogen in de richting van de Place do la Revolution, waar zich reeds een dichte me nigte had ea a ingepakt. Sedert lang beeft men niet zooveel op gewondenheid gezien, zeide Sicard. De bla den beweren, dat zelfs scboone vrouwen be lagen scheppen in zulk een schouwspel. Het zijn er ook vrouwen naar! De regeeringscommissaris werd bijna bit ter. Sedert zijn medeplichtige hem tot dee ling had gedwongen, was voor hem veel van bet aantrekkelijke der onderneming verloren gegaan. Geldzucht was zijn voornaamste hartstocht. Sicard vond het niet zoo erg dat dokter Nollan zijn beste vrienden had verraden), maar dat deze hem 50,000 fr. afhandig had gemaakt, dat zon hij hem nooit vergeven. Er werd gebeld. Een vrouw van ongeveer acht-en-twintig jaar met een slanke, rijzige gestalte en een frissche, blozende gelaats kleur trad binnen en, terwijl zij den dokter liaar in zijdeni mitaine gestoken band reikte, zeide zij met klankvolle stem: Goeden dag, burger, hier ben ik. Sicard, die haar zeer goed kenlde, maakte een buiging en zeide galant: Mijn groet aan de schoonste der ecfiioo- nen, aan de onovertroffen Lydie Manen. De „onovertroffen Lydie Manonj" keerde zich tot deni dokter en vroeg: Sicard, mijn vriend Sicard, ambtenaar aan het ministerie van buitenl andsche za ken? Hij boog zich tot de iooneelspeeister voor over en fluisterde baar in het oor: Een man van invloed, dien) wii kunnen noódig hebben. Zeer goed, Lydie Manon, die toen zeer populair was. stond op het toppunt van haar glorie al» kunstenares, Zij droeg, met veel smaak, een toilet van wit.te zijde, blauw gestreept. Over de leuning- van het balcon gebogenL riep zij: Wat een mensdhten! Er waren er niet meer op den dag, dat de koningin werd te recht gesteld, En tot Sicard ging zij voort: Vergeef het mij, maar, burger, maar ik moet bekennen, dat die naam weduwe Ca pet mij in de keel blijft steken, Dat vergeef ik u gaarne, Dus, die brave Fouquier-Tinville beoff ons vandaag weer een schotel van zijn ge recht toegediend en een hoofdschotel well En wilt gij daar uw deel van hebben^ burgeres? Ik beken Ihtet, want ik ben zeer nieuws gierig, ofschoon niet wreed. Dati zijn van die plechtigheden; welke men maar eens in zijn lieven kan bijwonen! Twaalf hoofden zullen' achter elkaar worden! afgehakt! Et zullen- wel twee karren noodig zyn om al 'die veroordeeldten te vervoeren. Dat ie het einde van het menschelijk geslacht. En waar om heeft men Ihienl veroordeeld, groote go den! Omdat zij niet honden van de Natio nale Conventie, van de Jacohijnencluhs, van de Commune en! van de revolutionaire rechfr bank. Maar dan, voegde zij er met eeni prui lend lipje bij, zon mon wel drie-vierde van de Parijzenaars mogen guillotineeren. Arme menschen! Het schijnt dat er ook vrouwen bil zijn, scboone, jonge vrouwen. (Wordt vervolgd)".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1