Binnenlandschs kroniek QV81914. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. niging aan de Belgische Vluchtelingen »- 0 Eerste aankomst dor Belgische Vluch telingen alhier. f— 7 Gemeenteraad. 10 Mr. G. van Tienhoven, oud-commis saris der Koningin in Noord-Holland f 13 De rechtbank behandelt in hooger beroep de zaak der Lijkverbranding. 19 Herdenking van het 25-jarig bestaan der N. V. de werf Oonrad. 22 De heer H. de Braai, 25 jaar aan de werf Conrad verbonden. >- 23 Begrafenis van den Engelschen of ficier Walter Stokes. 26 De rechtbank doet uitspraak in de zaak der lijkverbranding. 2S Gemeenteraad. 31 Opening der tentoonstelling van de Hi!d< brand-ontwerpen op het raad huis. November 6. Eerste steenlegging van het ge bouw der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap". 11 Benoeming van dr. rar. W. E. van Leeuwen tot vice president van den Baad van State. 13 Oprichting van een pomité tot ont wikkeling en ontspanning van R. K. Wcrkloozen. 15 Do Belgische Vluchtelingen herden ken den naamdag van Koning Albert. 18 In den gemeenteraad gehandeld over de pensioenregeling van het N.Z.H.T. personeel. 19 De Belgische Vluchtelingen herden ken den naamdag van Koningin Elisa beth. 21 De gemeenteraad neemt eene beslis sing in zake de pensioenregeling van het N. Z. H. T. personeel. December 4. Ongeluk op de werf Hubertina, één man gedood. 7 J. Blad. Directeur van „Na Arbeid Kunst" en van do „Postharmonie". f 8 In de zitting der Provinciale Staten herdacht mr. G. van Tienhoven. Be- ëedigd het lid voor Amsterdam VII de heer G. P. F. v. d. Boogaart. Af scheidswoorden en eervol ontslag aan griffier mr. Dozy. Afscheid van mr. dr. v.Leeuwen ais commissaris der Koningin. 9 Gemeenteraad. Geil. Staten bieden aan dr. mr. van Leeuwen een afscheidsdiner aan. 12 Jhr. mr. di*. A. Röell benoemd tot commissaris der Koningin in Noord Holland. 13 De heer C. K. Baas, 25 jaar in dienst bij de H. IJ. S. M. 14 Verschenen het rapport der Raads commissie in zake vervroegde Win kelsluiting. 16 In den gemeenteraad wordt de Ge- meentebegrooting behandeld. 17 Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen 121/a jaar lid van den Gemeenteraad. r 18 Opgericht een R. K. Bon i van Blee- kerspetroona. 21 Algemoeno Vergadering der Algem. Vereen, voor Bloembollencultuur. Besloten tot inrichting van een proef tuin in den monstertuin te Schoten. 22 Vervolg der najaarszitting der Prov. Staten. Ingetrokken voorstellen tot nadere regeling der jaarwedden vau Ged. Staten. In handen van Ged. Sta ten om preadvies, gesteld vooratellen in zake openbare behandeling van geschillen voor Ged. Stalen. 26 Aigemeene Vergadering v. d, Ii«4- R. K. Bond Duin- en tancau iiewfers. De heer A. J. Loer akker als voorzitter gekozen. 28 Geweldige storm, die veel schade aan richt-. De Haarlemsehe Haudelsvereeniging neemt aan eeno motie, den Gemeente raad verzooekende de Kermis niet af te schaffen, als zijnde hare verdwij ning tot groot nadeel voor vele ne- ringdooenden. 29 Op de Noordzee nabij IJmuiden om geslagen een reddingsboot van het Zweedsche stoomschip „ïrna", van de 16 manschappen worden er 2 gered. Januari 1. De heer C. j. K. vau Aalst, presi dent der Ned. Handels-Maats. 25 jaar aan die Maats, verbonden. Ontdekt een begin van brand in de ka zerne te Hoorn. - 3. Het Partijbestuui der S. D. A. P. be sluit tot instelling eener commissie ter voorbereiding der behandeling der mi- nistersportefeuille-quaestie op 't Partij congres. 4. Zware brand in de ijzergieterij „Sallan- dia" te Zwolle. 6. Te Amsterdam onderteekend êen collec tief arbeidscontract voor het drukkers- bedrijf. Op eene te Uirecht gehouden vergade- mijne moeder, stierf jong, en hij bleef met mij alleen. Het was nog iu die dagen van rouw over het groote verlies, toen brieven zijner broe ders hem berichtten, dat de bijeenkomst nog vijf jaren werd uitgesteld; bii het einde van de tweede termijn werd de dag van bijeen komst weder onbepaald uitgesteld, daar de overate het leger naar het buitenland was gevolgd, en niet wiet wanneer de oorlog hem zon veroorloven naar het vaderland terug te keeren. Gottfried bleef al die jaren dezelf de, leefde zfier eenvoudig en gebruikte al den tijd, die het verzorgen van zijn klein landgoed hem overliet, tot nut zijner mede burgers. Waar een zieke was, daar ging hii troosten en hielp dikwijls meer dan de ge neesheer; een goeden raad gaf hii aan velen- goede woorden aan allen, en in menig huis houden, waar onheil en gebrek twist veroor- saak e, wiet hij oen .vrede terug te brengen en hoe klein zijn geldmiddelen ook waren, deed hij dikwijls ook hiermede goede dien- eten^ soms wel zoo, dat hij zich zeiven moest inkrimpen, om hetgeen men hem niet terug gaf weer in te halen. Na eenige jaren ver nam hij, op het onverwachts, dat zijne broe ders onder weg waren en over een paar da gen bij hem zonden zijn. Alles werd in order hmgakt, om de gasten in het eenvoudige herinneT goed mogelijk te ontvangen. ïk tiog de aankomst van de twee ring herdacht het 10-jarig bestaan der Katholieke Sociale Actie. -i 7. Vertrek van Prins Hendrik naar den Taunus. - De Eerste Kamer aangenomen, de In dische Begrooting. i Gehouden stemming voor een Hd dor Tweede Kamer in het district Botter dam III. 4 Begin der feestelijkheden tot herden* king van het 100-jarig bestaan van het 8e reg. Inf. te Arnhem. It Installatie der Staatscommissie voor het onderwijs-vraagstuk. iu. Herdenking van het 60-jarig bestaan der Ned. School voor Nijverheid en Handel te Enschede. s 12. Eindiging der zeeliedenstaking te IJmuiden. Het Vondelpark te Amsterdam bestaal 60 jaar. i 18. Do Tweede Kamer verwerpt de motie; Ter Laan in zake afschaffing der derde herhalingsoefening. 14. De Tweede Kamer neemt de oorlogsbe- grooting aan; alleen de soc. dem. stem* men tegen. Prof. dr. B. D. Eerdmans gekozen als Tweede Kamerlid voor Botterdam UI. De St. Ct. vermeldt de benoeming van den heer K. ter Laan als Burgemeester van Zaandam. 10. H. M. de Koningin bezoekt de harddra verij te Leeuwarden. 18. To Amsterdam opgericht een Ned. B. K. zeemansbond. 19. H. M. de Koningin bezoekt de stelling van Amsterdam. s Te Amsterdam opgericht een Bond van deurwaarders bij de gemeentebelastin gen in Nederland. 2022. Bezoek van de Groote Hertog van Luxemburg aan ons land. 22. De St. Ct. vermeldt bet eervol ontslag van den legercommandant van Atjeb. G. O. K. van Daalen. 1 Eindiging der Bakkersstaking te den Haag. 20. De Tweede Kamer neemt aan de Maii- nebegrooting; alleen de soc. dem. stem men tegen. 28. De gemeenteraad van Amsterdam bo* sluit 't aantal der wethouders op vijf te bepalen. Februari 6. De heer K. ter Laan 'geïnstalleerd als Burgemeester van Zaandam. 8. De Tweede Kamer gaat op reces. 12. Begin der herdenking van het honderd jarig bestaan van het 8e regiment huzaren. 10. Opening van het museum voor de sta die van gevangeniswezen en dwangop- voeding te Amsterdam. 24. De Eerste Kamer komt met den Begroo- tingsarbeid gereed. Maart 0. Do heeren dr. E. B. Kielstra Staats raad i. b. d. en Mr. F. S. van Nierop lid der Eerste Kamer herdenken hun 70en verjaardag. 18. Opening van het HomoeopatWseh iio- 85. De Gemeenteraad benoemt den beer Wibaut (soc. dem.) als Óen Wethouder. April 1. De Ned. Bank bestaat 100 jaar, 18. Het Algem. Ned. Werk]. Verbond beu sluit in beginsel tot eene fusie met den Vrfjz. Dem. Bond. 15. Onthulling van een borstbeeld van Staed in het Vredespaleis te den Haag. Mei 1. De St. Ct. vermeldt de benoeming van J. J. G. baron Voorst tot Voorst sis Voorzitter der Eerste Kamer. Hert!acht het 800-jarig bestaan de* Bank van Leening te Amsterdam. 18. De St. Cf. vermeldt de intrekking van het K. B. tot instelling van een Depar- tement van Defensie. 22. Bezoek van den koning en de koniDgin van Denemarken aan ons land. 26. Op eene in den Haag gehouden Verga ring besloten tot oprichting van den Ned. Bond voor Werkverschaffing. Juni 8. De Tweede Kamer aangenomen de wet op do inkomstenbelasting. 8. Koninklijk bezoek aan Drenthe. 12. Dr. J. Th. de Visser gekozen als lid .der Tweede Kamer voor Katwijk. 18. 1 e Utrecht gesticht een Bond van Chr, opzichters en teekenaars. 16. Mededeeling van het sneuvelen van .overste Thomson in Albanië. 10. In de zittingen der Eerste- en der Tweede Kamer overste Thomson gehul digd. Te Amsterdam geopend eene interna- heeren: beiden oud, trotscib en stijf, staken zij af bij hunnen jonge ten broeder, wiens open tevreden gelaat ieder dadelijk innam. Zonder u veel vau de eerste ontmoeting te verhalen, zal ik n dadelijk zeggen, dat zii des avonds weder aan de tafel gingen zitten, waarop vader het boek had neergelegd. De oudste, die moeilijk sprak, daar een horst- aandoening hem gedurig deed hoesten, schreef in het boek, hoe hij door een ver standig bestuur zijn thuis had weten te ver heffen tot den hoogsten rang; een eigen vloot vau twaalf schepen reisde voor hem van Oost naar W est, en door heel de wereld werd zijne handteeiening onbepaald geho noreerd. De tweede broeder had een kwet suur, die zijn gezicht misvormde, maar zijn borat was met eereteekens versierd, en ge- neraalsepauletten prijkten hem op de schou ders. Hij meldde iu Ihet boek hoe hij maan denlang tegen een groote overmacht eene kleine sterkte had verdedigd. Door een won der was hij na den laatsten stormloop, hoe wel zwaar verwond, in het leven gebleven. Gottfried hoorde dit alles aan en begreep dat hij niets te melden had, dat naast zulke feiten kon staan. Hij wachtte dan ook niet tot hij gevraagd werd, maar nam zelf het woord en sprak: Broeders! na uwe hande lingen heb ik niets te melden; mijn leven is hier stil en onbeduidend voorbijgegaan, het beste ie, dat ik vergeten worde. Maar tion&le Bakkerij-Tentoonstelling, 22, Opening van bet nieuwe gebouw van het veiligheidsmuseum te Amsterdam. 28. De Tweede Kamer neemt de Stuwa doorswet aan. 26. De Tweede Kamer gaat op reces. 20. Begin der herdenking van het derde eeuwfeest der Groninger universiteit. Juli H. M. de Koningin huldigt te Gro ningen de nagedachtenis van Overste Thomson. 2. Prof. mr. H. P. G. Quack 80 jaar ge* Worden. 7. De Provinciale Staten Van Zuid-Hol land kiezen mr. v. d. Hoeven (O. H.) 'als lid der Eerste Kamer. 12. Te den Haag uitgebroken eene staking van personeel der Haagsche tram. i 18. Begrafenis Overste Thomson te Gronin gen. 14 en 15. Te Dordrecht gehouden Eet 11e Middenstands-congres. - 1024. Bezoek van een gezelschap Zuid- Af rikaansche landbouwers aan ons land. 28. Bezoek van H. M. de Koningin aan Twenthe. 28. De stakers besluiten de Haagsche Tramwegstaking te eindigen. 28. Aankomst van Z. K. H. Prins Hendrik, terugekomende van een Noorscbe reis. 28. Besluit van het Bestuur der Vereen. van den effectenhandel te Amsterdam om de fondsenmarkt tot nader order te sluiten. 30, Mededeeling der neutralitei tsverklaring Van ons land. 81. Nederland gaat mobiliseeren. 1 *7* Mededeeling dat de Koningin Eeeït be slist er bestaat oorlogsgevaar in den zin van art. 180 der Grondwet. Luitenant-geneTaal O. J. Snijders be* noemd tot opperbevelhebber van Land- enZeemacht. Augustus 8. Onze Staten-Generaal komen bij een. Aanneming van crisis-wetten. 4. Geestdriftig troepen-defilé voor H. M. de Koningin 'te den Haag. H. M. zingt zelf volksliederen mede. De staking te Zaandam 'geëindigd, 1 6 Gebied van de stelling den Helder, de nieuwe Hollandsche waterlinie enz. in staat van oorlog verklaard. 0. Tweede Kamer aangenomen het W. 6. in zake de uitgifte van zilverbons. 10. Op initiatief van H. M. de Koningin op gericht het Kon. Nat. Steunoomité. 11. Limburg, Noord-Brabant, Zeeland en een deel van Gelderland in staat van oorlog verklaard. 20. In de Eerste en in de Tweede Kamer Z. H. Paus Pius X herdacht. Aangeno- 'genomen eenige noodwetten. 81. De Tweede Kamer bijeen. H. M. de Koningin gehuldigd. Aanneming van noodwetten. September 2. De Eerste Kamer bijeen. H. M. de Koningin gehuldigd. Aanneming van Uoodwettan- —i Be5«ek tt. 31 3e Koningin san Amsterdam. 1 1. Do heer H. J. den Hertog (lib.) 'geko- sen tot wethouder van Amsterdam. 8. De Provinciale Staten van Gelderland kiezen den oud-minister H. Oolijn tot, lid der Eerste Kamer. Eenige gemeenten in ai&af van beleg Verklaard. 5. De heer W. H. Vliegen (soc. dem.) ge kozen als wethouder van Amsterdam. 1®- Sluiting van de zitting der Staten- Generaal. 14. De Provinciale Staten van Utrecht kiezen tot lid dor Eerste Kamer Jhr. mr. J. W. M. Bosch van Oud-Amelia- Weerd. 1 I®- Opening der nieuwe zitting der Staten- Generaal.. ~™i 4—1 Het lid der Tweede Kamer dr. H. F, B. Hubrecht 70 jaar. - 22. Een bom in Maastricht 'gevallen. 28. Afscheid van den heer P. J. Raayma- kers als secretaris-generaal der Rijks- Verzekeringsbank. 20. Brand in het nieuwe Munïgebouw te Utrecht. 80. Groote troepen vluchtelingen uit Bel gië komen op Nederlandsch grondge bied. Ootober 2. Installatie der Beurs-commissie tot uitvoering van de Beurwet 1914. 8. Tweede komst van groote troepen vluchtelingen uit België. 9. De Tweede Kamer, goedgekeurd een I tweede oorlogscrediet van 50 millioen gulden. 16. De Eerste Kamer goedgekeurd het oor- uw fortuin, vroeg de rijke man norsch, hoe is het daarmee gelegent Zooals met mij zeiven, was het antwoord, onbeduidender dan vroeger. Gij hebt u laten bedriegen. Neen, was Gottfrieds antwoord, ik beb geholpen waar ik kon. Laat dan bet blad van Gottfried wit blijven, spraken de beide broeders, hij heeft niets gedaan. Op dat oogenblik klonken van de boog© dorpstoren twaalf doffe slagen; de laatst© stem van het oude, de eerste klank van het nieuw© jaar; en ziet, uit het duister trad een bovennatuurlijk wezen te voorschijn, zijn© jongelingstrekken waren ernstig, zijne klee- ren als sneeuw zoo wit, en gouden haarlok ken krulden over zijne schouders. Zonder spreken kwam bij-tot voor de tafel, sloeg het bock open, en wijzende met den roozen- rooden vinger op het onleesbaar blad van den kruisridder en prior uit vorige eeuwen, las hij met 'heldere stem: vroomheid en wel daden zijn in de oogen des Heeren meer dan rijkdom,* en de bladen omslaand© tot d© laatste, schreef bij onder do daden der twee oudsten: „bun loon was op aarde"; maar op bet onbeschreven blad van Gottfried kwam met gulden letters: „zijn loon zal zijn bij God ;n den hemel.'' Toeu de verschrikte broeders het waagden op te zien, was de engel en ook het boek verdwenen. Zonder een woord te spreken verlieten do logscrediet, 20. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land kiezen tot lid der Eerste Kamer den beer A. J. H. Gilissen. (R. K.) 28. De St. Ct. vermeldt het eervol ontslag op verzoek van den heer Bertling, mi nister van Finantiën en de benoemii g van den heer Treub als minister van Finantiën, met toekenning van eervol ontslag als minister van Landbouw enz. 27. Benoeming van den heer F. E. Po8thuma tot minister van Landbouw, Handel en Nijverheid. - De Ylaardinger logger VI. 40 in de Noordzee op een mijn geloopen en met man en muis vergaan. De Tweede Kamer begonnen met de behandeling der Indische Begrooting. November 10. De Nederlandscho logger Pool. •ter M 76 op een mijn geloopen en ga zonken. De bemanning is gered. 18. Openbaar making van het Verslag der Staatscommissie in zake werkloosheid. 10. Ongeluk te Westkapelle: bij het on schadelijk maken van een mijn heeft eene ontploffing plaats, die aan negen slachtoffers het leven kost. December 3. Verzet van Belgische geïnterneer den in het kamp bij Zeist; eenige dooden gevallen. 4. In de zitting der Tweede Kamer ingetrokken het w.o. Hendels in zake uitzetting uit woningen. 11. De Tweede Kamer neemt aan het w. in zake een oorlogsleenïng van 275 millioen. 18. Vergaan van het Hollandsche stoom schip Bogor nabij Leixos. - Onthulling van een monument op 't 'graf van het oud-Tweede Kamerlid B. H. Heldt te Arnhem. 16. De Tweede Kamer begint met de be handeling der Staatsbegrooting. 28. De Tweede Kamer neemt eenige mili taire noodwetten aan; benevens een w. o. tot aanvulling der kieswet en gaat daarna op Kerstreces. Bij de be handeling der begrooting van oorlog en die van marine verklaren de soc. dem. geacht te worden te hebben tegen gestemd. 1 De Eerste Kamer neemt het w. o. in zake een oorlogsleening aan. 24. Van H. M. de Koningin verschijnt een Kerstgroet." - 28. De Eerste Kamer neemt aan eene motie van den heer Regout om te ge legener tijd do arbeidersverzekering weder naar Landbouw terug te bren gen. en verder het W. O. in zake over brenging van arbeidersverzekering naar Landbouw. GEWISSELDE STUKKEN. Onschadelijk maken van aan gespoelde mfjnen, .In inrt at? ramp, die eb WêsT-Ka-' pelle plaats gevonden heeft bij het demon teeren van een aangespoelde mijn, zijn door den heer Van der Voort van Zijp d.d.' 17 Dec. de navolgende vragen ingezonden: Waren er met het oog op het aanspoelen van mijne» aan onze kust bevelen uitgevaar digd omtrent de wijze, waarop en door wie die mijnen onschadelijk gemaakt moesten wor den, en Is overeenkomstig die bevelen steeds gehandeld? D de Minister bereid die bevelen aan de Kamer over te leggen? Is er na bedoelde ramp wijziging in die bevelen gebracht, en is de Minister bereid dö Kamer met die wijzigingen in kennis te stellen? De Minister van Marine heeft daarop d.d. 24 December het volgende geantwoord: Zoodra er berichten waren ontvangen van het aanspoelen van vreemde mijnen op onze kust, zijn door de betrokken militaire autori teiten, elk in zijn ressort, bevelen gegeven om die mijnen onder bewaking te stellen en door deskundig personeel onschadelijk te doen maken. Omtrent de wijze, waarop dit moest geschieden zijn toen geen aigemeene voor schriften verstrekt. In de Stelling van Den Helder, waar slechts enkele mijnen aanspoelden, werden voor elk bijzonder geval de noodige orders, verstrekt voor bergen, demonteeren of vernielen. Op de kust tusschen Hoek van Holland en Egmond werd door het daarmede belaste personeel naar bewind van zaken gehandeld; sommige mijnen werden gedemonteerd en ge borgen, andere door springmiddelen vernield. Op de Zuid-Hollandsche eilanden werd aan den met de opruiming belasten officier be volen bij twijfel of demonteeren zonder groot risico mogelijk was, de mijnen door spring middelen onschadelijk te maken, waartoe met de behandeling van springmiddelen vertrouwd broeders bet vertrek. De twee oudsten ver trokken nog voor 't aanbreken van d©n dag en zij zagen elkander nimmer weer, want kort na dien avond stierven zij eed voor een. De rijke landraad stier alleen en verlaten, van niemand bemind, bijgestaan door vreem de helper© die hem met de eene hand de oogen sloten, terwijl de andere band den stervenden rijkaard bestal. De generaal, te oud en verminkt om lan ger in dienst te blijven, ging op een hem door den koning geschonken landgoed leven. De vrienden die hem vroeger omringden, zijn daden roemden, zijn hoogmoed vleiden, verlieten liem allengs allen, toeu zij zagen dat hij nit zijne zaken geraakte. Gepijnigd door de gedachte dat het ondankbaar mensch- dom, zooals bij bet noemde, hem en zijne daden zou vergeten, begon hij zijn eigen levensgeschiedenis te schrijven. Hii was ech ter nog niet aan het einde van zijn eerste heldenfeit, of hij moest, door zwakte uitge put, zijn hoogmoedig werk staken. Hij stierf misnoegd en onvoldaan. Zijn laatste spreken was om te bevelen, dat men voor ihem een praalgraf zou doen bouwen. Hoo geheel anders waren het leven, en d© laatste dagen van Gottfried. Vau de rijk© nalatenschap zijner beide broeders behield hij slechts een zeer klein gedeelte; soms zoo veel als noodig om de breuken te herstellen, welke a] zijn te groot vertrouwen «f hut personeel werd medege zoneten. In Zeeland, waar verreweg hef grootste aantal mijnen aanspoelde, werden (foor de met de opruiming belaste officieren bij ver«; schillende gelegenheden onderlinge bespvekin-1 gen gehouden over het demonteeren der raif-, nen. Nadat de ramp bij West-Kapelle had plaats gehad, werd door den opperbevelhebber van land en zeemacht een aigemeene order uit gevaardigd betreffende de bewaking van de mijnen en de te nemen veiligheidsmaatregel len, waarbij omtrent do wijze van onschade lijk maken werd bepaald, dat de mijnen steed» door middel van een lading springstoffen moesten worden vernield en dat in die ge vallen, waarin zulks met het oog op de lig plaats der mijn onverantwoordelijk zou wezen, slechts dan tot een andere wijze van onscha delijk maken wordt overgegaan, wanneer het bepaald onmogelijk Is om de mijn aan een langen tros voorzichtig naar een meer vei lige plaats te trekken. EEN BELASTINGVRAAG. Wij ontvangen van „een die onder de wape nen is" de volgende kwestie ter oplosssing, die misschien in deze dagen velen kan inte retseven. be kwestie is deze, zooo schrijft ons de belanghebbende „tmige dagen geleden ontving ik van de Directe Belastingen te Haarlem een waar schuwing van vijf cents om mijne belasting alsnog binnen drie dagen na dagteekening te voltben. Nota bene ontving ik de waar- sehuwitg vier dagen na dato Ver van Haar lem vertoevende en mijn kort verlof nimmer te Haarlem doorbrengende (hoewel ik er mijn wooonprats heb) schreef ik deze moeilijk heden aak den ontvanger. „Bovendien schreef ik om uitstel van be taling Omreden ik gemobiliseerd ben. „Niettemin ontving ik dezer dagen ©en aan maning ad tien cents' Wat etaat mij in d a omstandigheden te doen? Berust deze laat ste aanmaning op een (begrijpelijke) admini stratieve vergissing en kan ik deze ter zijde leggen, Ce dingen afwachtende die komen zullen? 01 tan ik binnenkort een dwangbevel verwachten en zal ik moeten betalen?" Wij kun en hierop het volgende antwoor den: Naar ons ierstrekte mededeelingen gaan de „waars&huwitgen" bij niet-betaling als het ware automdisch in zee. Hierbij kan niet gelet worden op mobilisatie of andere om standigheden. Wat anders is het echter, wan neer men zoover komt, dat de dot waarden er bij te pas gehaald moet worden of executie zou moeten volgen. Dan wordt met de om? standighedon wel rekening gehouden, zood wij den vrager van het bovenstaande en allen die in dezelfde conditie verkeeren zouden wil len raden, den ontvanger van de omstandig heden in keunis te stellen, maar vooor hef overige gerust af te wachetn. ¥ai? ons gCsmiongepetchi UITSPRAKEN. 'Gister werden de navolgende uitspraken gedaanG. v. d. H. te Haarlem, overtreding oer wel óp besmettelijke ziekten, 8 boete of 6 dagen hechtenis-; J. L. K. te Haarlem, overtreding Hiwlerwet, f 3 boete of 3 d. h.; P. C. T., to Haarlem, overtreding Spoor- j wet, f 1 boete d' 1 d. h.; H. J. V. te Haar lem en 38 andoren, overtreding Jacht we., f 20 boete of 4 L h.; f 30 boete of 8 d. h.; f 5 boete of 4 h.; f 15 boete of 4 d. h.; f 20 boete of 8 fl. h.; f 4 boete of 2 d. h.; K. B. te Zaandam en A. v. d. P. te Haarlem, overtreding Visscherijwet, no. 1 f 6 boete of 6 d. h., no. 2. 1 3 boete of 3 d. h.; H. S, te Haarlem en 3 anderen, overtreding IJk- wet, 4 maal f 0-50 boete of 4 m. 1 d. h., 2 m. f 1 en 1 ïj. f 2 boete of 3 m. 1 d. h., 2 m. f 0.50 3>oete of 2 m. 1 d. h. en f 1 boete of 1 d. h.; J. H. te Bennebroek, over treding Trekhordenwet, f 2 boete of 2 d. h.; J. M. A. te Haarlem en 26 anderen, overtre ding Politieverordening Haarlem, f 5 boe re of 2 d. li., f 5 boete of 5 d. h., f 4 boete of 1 d. h., f 4 boete of 4 d. h., f 3 boete of 3 d. h., f 2 bofcte of 2 d. h., f 2 boete of 1 d. h., f 1 boet# of 1 d. h., en f 6 boete of 5 d. h.; J. S. te Zandvoort en 6 anderen, overtreding Politieverordening Zandvoo- f 1 boete of" 1 d. h. en f 3 boete of 2 d. li.; H. H. B. en 0. V. beiden te Haarlem, over treding Politieverordening Heemstede, iecter f 0.50 boete of 1 d. h.; G. ,W. te Haarlem, straatschenderij, f 3 boete of ld. h.; J. K. te Velsea en 10 anderen, loopen over verboden gnond, f 3 boete of 2 weken tucht school, f 15 boete of 8 d. h., en f 6 boete of 3 d. h.; F. A. 8. K. te Bloemendaal, overtre ding Motor- en Rijwielwet, f 3 boete of 3 d. h.; A. E. de G. te Haarlem en 31 "anderen, overtreding Motor- en Rijwielreglement, 1.50 boete of 2 d. h., f 2 boete of 2 d. k. en 1' 1 boete of 1 d. h. Voorts werden er nog 23 personen veroordeeld wegens openbare'tiron- kenschap tot f 12 boete of 3 d. h., f .3 boef- of 8 d. b., en f 2 boete of 2 d. li. misbruiken zijner goedheid in zijn vermogen gemaakt hadden. Anders werd alles aan w el daden en weldadige inrichtingen geecfbouli ken. Nu kon bij naar hartelust goed do on: hert schikken en beschikken zijner gaven, om die zoo goed mogelijk te plaatsen, hield hen» tot op zijn laatste oogenblikken bezig. Zijne dochter sloot hem de oogen, terwfli Junk- bare menschen bij zijne epopAc nederkniel- den. En toen toet zielloos geoeente naar de laatste rustplaat» werd gedragen, wareu1 noch pracht noch militaire eerbewijzen tie zien, maar de «hoeden en de treurzang van honderden honderden beweldadigden gin gen zijne ziel ten hemel voor. En als gij nu in Duilsebland komt, daar waar dit alle» gebeurd is,, dan is de rijkdom van Oswald ongeëerd of ongekend; de heldenfeiten van Robert zijn lang vergeten, maar zoo verre en nog verder dan zich de uitgestrekte goe deren vau Scharz und Rotbenfels uitstrek ten,, wordt de naam van Gottfried door de vaders met eerbied aan de kinderen ge noemd. Aldus was toet verhaal der honderdjarig© oude vrouw. Wij weten ons sprookje niet be ter te besluiten, dan met bare woorden: ge lukkig hij, die bij bet ©inde van het jaar zich niets bijzonders te verwijten heeft, maat dubbel gelukkig is bij, die zich dan op eewe. al is het maar on een enkele weldaad, be roemen kan. 11. Herdenking van liet lQG-jo.ri.or Uootao». van den Generalen Staf. kpnktrie ir? Utrecht-.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 10