DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. DE OORLOG. OP 'T westelijk oorlogstoon eel. EEKSTE BLAD. J. H. A. G1ELEN, TELEGRAMMEN FIETSKAPPEN en OVERSCHOENEN P. W. TWEEHUlJSttf, Kipdei*huisvesi 29-3C-3S; Hsarleist NIEUWJAAR. Bloemwerken. - DONDERDAG 31 DECEMBER 1314 40ste Jaargang No, 8631 1.80 0.03 I ABONNEMENTSPRIJS» Per I maanden voor Haarlem J-®* LVooi de plaatsen, waar een agent la gevestigd (kom der gem.J 1.3S Voor de overige plaatsan Ir» Nederland franco per port - M Afzonderlijke nnmmera B E II 1 0 H T Den abonué's op de Nieuwe Haarlemsclie Courant wordt hierdoor medegedeeld dat onze voorraad Scheurkalenders zoo goed als uitverkocht is. H. Communie-kalenders zün thans niet meer voorradig. Slechts een beperkt aanta Anton ius-kalenders kunnen wij nog leveie DE ADMINISTRATIE. Dit nummer* bestaat uit ctrie blasts», AGENDA. 1 Januari. H. F. C.-terrein Spanjaradslaan Voetbalwedstrijd Haarlemsch elftal—Bel" gisch elftal. AGENDA. 2 Januari. Gebouw Sint Bavo 8 uur Hulpspaarbank Schoterkwartier. Half ne gen inschrijving Bakkerij. Spaarbank. Spaarkas. Winterprovisie. Bibliotheek. Proveniershuis Groote Houtstraat Consultatiebureau voor drankzuchtigen van 78 uur voor vrouwen, van 89 uur voor mannen. Zitting van het Steuncomité van 6'A— 8 u. Bureaux van Redactie aa Administratie intercommunaal Telefoonnummer I486. PRIJS DER ADVERTENTIëNi Van 1—8 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regeL Buiten! 20 ct Dienstaanbiedingen 25 cL (8 regels), driemaal voor 50 ct contant). OVERZICHT. Het dorp St. Joris of St. George bij Nieuw- rtdort krijgt langzamerhand een zekere be- loemdheidl In tal van communique's is er [ver geschreven, en nu zeggen ten slotte le Duitschers dat zij voor een onverhoed- tchen aanval der Franschen St. Joris moeten uitruimen. Als men nu maar niet gaat den- een dat dit plaatsje Sint Joris iets bijzon- ers is: het zijn naar ons uit heel betrouw are bron wordt gemeld niet anders dan ier of zes arbeidershuisjes om een boeren- ofstede! Maar wat het belangwekkende 'an de zaak is: dit geehucht St. Joris ligt op een 1500 Meters afstands van Nicuwpoort en... op den linkeroever van den User! De linkeroever is wat we zouden kunnen oemen de Belgische oever. Wanneer we nu hierbij bedenken, hoe lang liet al geleden is dat de Fransclie en Engelsche berichten me edeelden dat de Duitschers van den linker deven van den IJzer geheel waren verjaagd, dan maakt het toch een ietwat vreemden indruk, nu te'hooren dat ze er tot eergisteren tocli nog stonden. We geven deze bijzonderheden maar eens, om uit te komen hoe weinig al de verschil lende berichten eigenlijk zeggen, wanneer men niet geregeld op de kaart de krijgsver richtingen volgt. Van weerszijden lioorenwe onophoudelijk: „wij vorderen" of „Wij gingen voorwaarts", doch als we dan veertien da gen op diezelfde plek namen zien vernoemd blijkt in den regel dat van liet voorwaarts- gaan in den letterlijken zin niet veel sprake is geweeest! Er is al eens gezegd: als al de kilometers die de Fransche en Engelsche berichten hebben gegeven van „vorderingen" eens aan elkaar gelegd werden, moesten de verbondenen al haast Berlijn voorbij zijn! Dit is inderdaad de waarheid! Uit de berichten van het Oostelijk oor- logstooneel worden we niet veel wijzer. Men zie de telegrammen.: de strijd duurt voort, is het eeenige wat we ervan begrijpen. Van den voorgenomen Engelsehen aanval op de Belgische kust ist» nog altijd niets gekomen. Waarschijnlijk hóeft Engeland het |te druk met de Amerikaansche nota, die als en bom is binnen komen vallen en die de oete waan, door Reuter gewekt, dat de Ver enigde Staten totaal aan den Engelsehen ;ant Staan, wreeedelijk is komen veratoren. Is het niet merkwaardig, dat precies lron- erd jaren geleden om precies eenzelfde westio Amerika en Engeland den strijd keöben aangebonden?... DE OFFICIEELE BERICH TEN VAN HEDEN. De öfficiëele comniuniqué's der verschillende lilitaire staven bevatten heden niet veel nieuws. De Franschen melden dat ze hier en daar I,terrein gewonnen" hebben. De artilleriegevech- |ten duren voort. De Duitschers melden dat het gehucht St.! IJoris wegens een onverhoedschen aanval der, 1 Franschen is ontruimd, maar dat de strijd voort- Iduurt. Voorts hooren we van storm en hevige; slagregens. Het Oostenrijksche communiqué is ook weinig- zeggend. De Russische aanvallen zijn mislukt,! heet het daarin, terwijl de Duitschers over Polen j en Oost-Pruisen ook geen nieuws weten te I melden. Een Turksch bericht ten slotte maakt melding I van een overwinning in den Kaukasus en vervol-1 ging van den vijand. Een Engelsche landing bij l Akaba wordt gerapporteerd mislukt te zijn. DE NOTA VAN DE VER. STATEN. Een reusachtige opwinding en groote on rustheid heeft het „uiterst kras protest"' ooals de Engelsche bladen-zelf het noe- en) van de Ver. Staten in Engeland te eeg gebracht. Men dacht, vooral omdat Reuter's berich- n die enkel Engelschgezinde meeningen even, nooit iets anders hadden laten weten, at de Ver. Staten vrijwel algemeen voor ingeland warenen daar blijkt nu dat het uist heel anders is! Toonaangevende leden der Engelschgeziu- ie partij in het Congres te Washington heb ben reeds aan den Engelschen correspondent |verklaard, dat, terwijl, eerst de overgroote neerderheid in de Unie sympathie koester de voor de zaak van de verbondenen, de han delwijze van de Britsche regeering, die den |Amerikaanschen handel bemoeilijkt, door uitbreiding der lijst van artikelen die zij als voorwaardelijke contrabande beschouwt, door de aanhouding van schepen en door het doorzoeken van ladingen, een omslaan van dio gevoelens heeft veroorzaakt. Er bestaat thans in de Vereenigd© Staten minder sym pathie voor de verbondenen dan in de eerste twee maanden van den oorlog. Het Ameri kaansche volk meent dat de zaak zijner re geering op zeer sterke gronden berust." Belangrijk is inderdaad president Wilsons stap. Want Engclaud moet toegeven: de presi dent en de regeering kunnen niet meer terug: op het stuk vau „zaken-doen" ver staan de Amerikanen, die een nuchter volk zijn, geen sentimentaliteit! President Wilson is töeli reeds door een sterke partij in de .Ver. Staten ernstig ge- critiseerd voor zijn slapheid en onderdanig heid jegens Engeland, en voor liet voortrek ken van de verbondenen. Hij heeft dit tegenover zijn politieke tegen standers ontkend; en thans heeft-hij zich in een positie geplaatst wantin hij de tegen hem ingebrachte beschuldigingen kan teniet doen, echter enkel door de kans te wagen, wrijving in het leven te roepen tusschen En geland en de Unie. De Amerikaansche -correspondent van de „Morning Post" schrijft dan ook reeds: „Indien het komt tot do kwestie der „hand having van de eer der Verenigde Staten" tegen een buit.enlands.ohe mogendheid, dan verdwijnen in de Unie de partij geschillen en de binnenlandsche politiek wordt in den doof pot gedaan. „Men heeft er mij vandaag meer dan eens aan herinnerd, dat de oorlog in 1812 om de zelfde aanleiding is uitgebroken als die waar omtrent president Wilson zich thans beklaagt. Een eeuw geleden stond Engeland op liet recht Amerikaansche (neutrale) schepen aan te houden en te doorzoeken. Toen de protesten van de Unie zonder succes bleven, gingen de Vereenigde Staten over tot gebruikma king van da wapenen om hun rechten te beschermen1 De Amerikanen zijn altijd erg gevoelig ge weest op 't punt van de aanhouding van lmn schepen; en thans is die gevoeligheid grooter dan ooit, wijl er in de Unie naar wordt ge streefd 'een koopvaardijvloot te scheppen' Do Engelsche bladen zijn, voor zoover ze al gesprokeen hebben, zéér teeruccrgeslagen. „Amerika moet toch begrijpen"enz., dat Is schering en inslag voor hun betoog. En voorts praten ze wat over de „stamver wantschap". Maar men zal inzien, dat in deze phase van de zaak, zulke argumenten niet meer dienen' Engeland zal een weg moeten zoeken om toe le. geven' Zijlstraat b fJ, Gr. Harkt. TELEFOON IHTERC. 1319. berichten verhaalde bijomstandigheden zijn van 't begin tot het einde onwaar. JAPAN EN DE OORLOG. BERLIJN, 30 Dee. (S-corr.) Uit Tokio wordt, aan de „Vossisehe Zeitung" geseind: De wensck van minister Pichon en van den Engelschman dr. Dillon dat er een half millioen Japansche troepen de „Triple Entente" op de Europeesclie oorlogstooneelen te hulp zouden snellen, heeft hier geen al te vriendelijke echo gevonden, al hebben ook „een paar kleine hanen er over ge kraaid en met de vleugels geklepperd!" „Tvokumin", een invloedrijk blad, zegt: „Japan is een onafhankelijk rijk en al heeft het ook, in vervulling van het hondgenootschap met Engeland, aan de vijandelijkheden deelge nomen, zoo heeft het toch weinig lust tot troe penzending naar den oorlog in Europa om de Duitschers te bevechten. De bondgenooten ruk ken immers bestendig tegen de vijand vooruit? (Tenminste volgens de berichten die te Tokio binnenloopen Veeleer schijnt het te haperen aan proviand voedingsmiddelen en ammunitie. Waarom zouden dus de Japanners nog troe pen naar Europa zeuden? Het hevrecmt de Japanners bovendien zeer dat de overmachtige mariue praktisch nog niets anders heeft weten te verplichten dan een paar Duitsche kruisers te overweldigen. Kort geleden ving een onbevooroordeelde in een barbierswinkel een politiek gesprek op, in welk verloop een ander Japanner zeide: „Ja, die Duitschers ziin nu weliswaar onze vijan den, maar het zijn toch buitengewone lieden, meer dan twee maanden hebben alle mogend heden met elkaar ze nog niet ten onder kunnen brengen. Het was van onzen kant misschien toch wel verstandiger geweest als wij maar met Rusland en Duitschland een bondgenootschap gesloten hadden inplaats van met die Engel schen." „Tot nu toe, zoo schrijft liet blad heeft het Engelsche bondgenootschap den Japanners nig niets ingebracht dan oorlogsschulden zoo dat in alle kringen een gevoel van ontgooche ling' over het bondgenootschap aan den dag treedt. Maar men weet niet op wélke manier men aan al dezo euvelen een eind kan maken. Men vieest ook, en dat wel van Engelsche zijde, 'laf, het in China tusschen Japan en Engeland nog eens tot interesseneonflikten zal komen waarbij Japan zich niet voor Engeland zal bukken." BERLIJN, 30 Dec. Naar aanleiding van de onderstelde mislukking van J off re's algemeenen aanval, die een voortzetting van het eigenlijke offensief voorloopig niet mogelijk maakt, schrijft de „Berliner Zeitung am Mittag": De door de verslaggevers desondanks geëischte zware druk op het Duitsche front in het westen beteekent: voortzetting der hevige aanvallen, in het bewust zijn dat de verovering der Duitsche posities en de verdrijving der Duitschers onmogelijk is. Een dergelijke wijze van oorlogvoeren moet vroeg of laat mislukken. De verliezen der Engelsche en Fransche troe pen, bij de herhaaldelijke mislukte aanvallen, zijn zóó belangrijk en moeten op den duur zóó toenemen, dat de door de Engelsche bladen aan gekondigde reserve van 40,000 man juist toe reikend zou zijn om de gaten te vullen maar geen versterking van het leger vormen zou. Daarom is het ook te begrijpen, dat de bondgenooten steeds weer naar hulp uit den vreemde uitzien en dat men in Frankrijk steeds dringende, verlangt dat Japan te hulp komt, dat die hulp zoo noodig gekocht worde. TEGENSPRAAK. BERLIJN, 30 Dec. Uit het groote hoofdkwar tier wordt gemeld: Het persbericht, dat de Bel gen in de gevechten bij Lombaertzijde 2000 Duitschers gevangen namen, is geheel verzonnen. Bij de wekenlange gevechten in de buurt van Lombaertzijde en Nieuvvpoort verloren de Duit schers aan dooden, gewonden en vermisten ongeveer 1200 man. Het getal vermisten die gevangen genomen kunnen zijn, is daarbij zóó klein, dat net in 't niet verzinkt. Ook de in de Engelsche couranten- ««JfSTE BEBI3HTEV. Frankrijk en de Elzas. Mevrouw Poincaré lieeft met Kerstmis aan de kinderen van liet gedeelte van Elzas-Lotharingen, dat door de Franschen bezet gehouden wordt, geschen ken gezonden. Meer dan 3000 kisten met pre senten en versnaperingen zijn enkele dagen vóór het Kerstfeest uit Parijs voor de kin deren afgezonden. Een ramp. Een corr. van de Maasbode ver telt uit Duinkerken van een gebeurtenis, die bij Veurne voorviel, en die tien mensdhen in eens doodde: De ramp, die behalve aan vijf militairen, het leven kostie aan vijf burgers, gebeurde in de volgende omstandigheden: Comman dant Deschamps, de bevelhebber van het Belgisch vliegerkorps, waarvan de parken te Duinkerken gevestigd zijn, kwam van een verkenning boven de Duitsche troepen. Duchtig hadden de shrapnels hem nage jaagd, zonder liern nochtans to kunnen tref fen. Zijn zending was volkomen gelukt, toen een panne hem noopte te Ghijvelde neer te dalen. De nieclianieiens Sand er mans en Sinets kwamen den commandant ter hulp en Smets laadde de bommen van den 'vliegenier in zijn auto over. Een verkeerde stap en een projectiel viel hem uit de handen en ont plofte. Do commandant de twee mechani ci ens, twee andere militairen, een boer, zijn vrouw, een meid en twee dienstknechten werden gedood, cenige anderen gekwetst- Van het militaire gasthuis te Duinkerken vertrok de lijkstoet naar de kerk St. Eloi. Een tiental priestere begeleidden de afge storvenen-naar den tempel. In het gevolg voel Belgische en Fransche militaire autori teiten en mindere officieren. Talrijk was ook het Belgisch vlicgerskorps vertegenwoordigd. Onder de deelnemenden herkende ik den Antwerpsehen „duivel" Jan Olieslagers, die ook in Holland een bekende figuur is. In de loopgraven. Als een ander (en we gelooven hier naar waarheid en getrouwer!) Hikje van liet leven in de loopgraven ver taalt de N. TL Ct. bet volgende uit een of- ficiersbriof aan de Teiups: „Ik weet niet of de aneedoten van de dag bladen (over pretmaken, bezoeken wisselen, hazen schieten enz.) ooit op eenig punt van bet front ziin voorgekomen. Maar wat ik wel SARTËLJUftJSSTftftAT 2?. TELEFOON 1770. Haarlemsche Alleaayes No. lol5. DE CRISIS EN DE COURANT. Er is verband tusschen „de crisis" wat een algemeene term mag heeten voor al de akeligheid van velerlei soort, waarin de Europeesclie oorlog-^ ons allen Nederlanders in het algemeen, Haarlemmers. Kennemers en Bollenstreekers in het bizonder, heeft ge- bracht, en.... de courant. Dat wil zeggen: de courant wat de redao- tioneele zijde ervan betreft. Oók uit andere oogpunten bezien bestaat dit verband doch daar zou onze directie en administratie beter over kunnen spreken. De redactie echter en „de crisis".... een welkome bron voor bespiegeling van veler lei aard. Vooreerst al op het gebied der sympafhiën voor doze of gene der oorlogvoerende par tijen .Geen ongelukkiger wezen dan een re dacteur in dezen tijd» die hoezeer hij zich ook beijvert om uit tweeërlei oogpunt waar lijk „onzijdig" te zijn: uit het oogpunt der feitelijke waarheid, en uit het oogpunt der noodzakelijkheid en van den plicht, de ge moederen van onze Nederlanders niet op te bitsen tegen welke partij ook in bet Euro- peoscbe oorlogsgedingj de kolen vuil i a tóch van twee kanten krijgt op het hoofd gestapeld van diegenen die hem liever partij wilden zien kiezen. Maar daarover ook spreken we vandaag niet. Er is wat anders. Do redacteur is niet alleen voor sommigen de zondebok, voor velen, zeer velen is hij ook een welkome hulp, een helper die om 6trijd wordt in den arm genomen, op wien men herhaaldelijk een beroep doet, die dag aan dag wordt overstelpt met bijdragen ter op name, die geregeld eiken ochtend een nieuw „ingezonden stuk" van een nieuw „Comité tegen den oorlog," anti-oorlogverbond, oor log-hatende commissie, ofwel een comité tot steun voor dezen of genen, tot uitdeeling van dit of dat, tot bet maken van bouffantes» hemden; mutsen, dekensde hemel weet wat al niet, op zijn lessenaar vindt! We willen maar zeggen, dat „de crisis" en wat er het gevolg van. ie, zich niet alleen op vcrschrikkelijk-vrucbtbare wijs openbaart in de stichting van een ongelooflijk groot aan tal comité's on commissies, maar dat al deze comité's en commissies ook bii de redactie aankloppen om plaatsruimte, om van de tal rijke „opwekkingen," de ontelbare „verant woordingen van gelden," de herhaaldelijke „oproepingen om steun" nog te zwügen! Eerlijk gezegd: bet gaat zoo niet langer. Wij voor ons, die dog aan dag met beperk te plaatsruimte sukkelen, kunen al die lang» epistelen en aanschrijvingen, die aan de di verse comités heel wat geld aan porto uit winnen, niet plaatsen. En we hebben al geweigerd, we zül!en ook in de toekomst moeten gaan schiften. Dat mag niet worden opgevat als gebrek aan sympathie. Wanneer er b.v. dames zonden zijn die meenen dat de goegemeente moet worden opgewekt om sokken te breien voor Russi sche kinderen (we noemen maar iets) dan kan het best wezen dat, wii dit een allernut tigst en allerprijzer.swaardigst werk vinden» maarwaarom moet er een kolom grati3 over in de krant! Een advertentie en een circulaire waren tot dusverre voor zulke dim gen toch bet eerst-begonnene. Aan de diverse Comités en Commissies, aan de anti-dits, en pro-dftts, aan de steun-, brei-, naai-, onderhoudö- en reiscommissie® en wat dies meer zij, richten we dus voor eerst de vriendelijke vraag (en we gelooven dat onze collega's al (hans hier in de stad bet, zeker w 1 met ons eens zullen zijn, op zich zelf óók al een zeer belangwekkend feit-) om met de „opwekkingen', gratis-cir culaires eu ingezonden stukken een beetje zuiniger en korter te zijn. En dan reeds nu onze verontschuldiging, als we bij minder-voorname comité's enz. ons j moeten bepalen tot een paar woorden, of ons moeten afhouden van aankondiging. De redenen zijn, na hetgeen we hierover schreven, meestal wel te bevroeden weet is, dat ik op ons front nooit iets der gelijks gezien heb en dat de werkelijkheid heel wat saaier en prozaïscher is. Iedereen doet er zijn taak middelmatig: zonder 'held haftigheid en zonder lafheid. Daitschers oni Franschen blijven op hun eigen terrein» schieten op goed geluk eiken dag een paar granaten en wat geweerkogels op elkaar pf. graven en spitten, ieder aan eigen kant, be schermen en versterken zich zoo goed mo gelijk, patroeljeeren zoo voorzichtig moge lijk een beetje tusschen de linies en leven' waarschijnlijk zoowat op dezelfde manier. Onze troepen ep de hunnen schijnen gelijk, onze bewapening en de hunne wegen tegen elkaar op, hun loopgraven en de onze ziin evenveel waard, hun stemming is als da onze. Ze wagen niet barder ons aan te val- mm mm «a» cmbmt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 1