Wetenswaardig Allerlei. Necrologie. Letteren en Kunst BINNENLAND. In ona land en in onze koloniën overleden in 1914 i.m.: Mr. J. Ort, hoofdcommies afd. Nijverheid van 't Dep. van Landbouw enz. Dr. D. P. F. Driessen, oud-inspec. van het verarif,enojkundig staatstoezicht itf Nederl.- Indië. Mr. J. Bruyn, subst. officier van justitie bij de rechtbank te Amsterdam. G. L. Sloth Blaauboer, ontvanger der dir. be'r.stingen te den Haag. Baron van der Ramhorst de Brouwer, gep. officier van gezondheid. O. H. Kuyek, gep. kapitein ter zee. G. W. B. Schollen, voorzitter der Veree niging Het Vondelpark te Amsterdam. J. H, van Ouwerkerk Hzn, burgemeester van Rijswijk, Giesen en Andel. H. H. a Campo, ond-burgemeester van Hulsberg, J. J. Spits, bekend redder- van schipbreu kelingen te Terschelling. W. G. Wagner, oud-lteraar eener H. B. S. >e Winschoten. J. O. M. Toulon van der Koog, oud-burge meester van Kenkum. E. van Son, Ho'U. consul-generaal te Wee- nen. P. A. Boozendaal, directeur van gesticht II der Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. H. Hinse. oud-schoolhoofd te Amsterdam. P. W. Steenkamp, oud-hoofdcommissars van politie te Amsterdam. B. H. Heldt, oud-lid der Tweede Kamer en oprichter van het Algem. Ned. Werklieden verbond. Mr. W. L. ten Kate, griffier bi.i het kan tongerecht te Winschoten. P. A. Boozendaal, gep. off. van gezondheid O.-I. leger. K. 1 Cas-persz, gep. maj. O.-I. Leger. M. P. A. Koemans, directeur der Znid- Holl. Broodfabriek te den Haag. Waling Dijkstra, Frieseh dichter. F. H. van Malsen, lid van den gemeente raad te Den Haag. J. H. Goester. ontvanger der registratie enz. te Middelburg. C. Admiraal, gep. hoofdambt, bij de Direc tie der Marine te Amsterdam. J. Hofland, adj.-directeur der 2de Am bachtsschool te Amsterdam. R. H. van Sehaik, gep. kapt, bi.i bet O.-I. leger. J. Metz, oudste kapitein bij de Bott. Lloyd. F. M. Pouthaleon van Eek. gep. gen.-maj, oud-inspecteur van het wapen' der genie. H. van der Wielen, journalist, P. van Stolk, oud-burgemeester van Klun- dert. Th. F. Burger, directeur-uitgever van het Dordt, Nieuwsblad. J. P. van den Hoff, gep. kolonel der Inf. D. Eekelerboom, gemeente-secretaris te Bodegraven. H C. Asman, gep. officier van gezondheid. A. Benjamins, gep. kapitein van het O.-I. Leger. E. J. Baron van Pallandt—Koppel, Land commandeur der Ridderlijke Dnitscne Orde, Balye van Utrecht. Dr. B. J. Goedhart, oud-conrector van het Erasmiaanse!» gymnasium te Rotterdam. R. L. Jansen, oud-directeur bij de Rijks telegraaf. A. W. F. C. van Woerden, gep. echout-bij- nacht. Dr. A. G. de Baas, privaat-docent bij de Hoogeschool te Leiden. Mr. C. M. A, J. Bergers, president bij de rechtbank te Maastricht. S. D. Oudkerk Pool, gep. luit. kolonel bij het O.-I. Leger. J. P. F. G. E. Delpy, gep. kapitein bij bet O.-I. Leger. A. T abries, leeraar openbare Handels school te Amsterdam. II. J. Brakema, oud-inspecteur der Stoom vaartmaatschappij Zeeland. K. Laan, oud-burgemeester van Ursem. Dr. H. W. O. E. Bückmann, leeraar aan het Gymnasium te Amsterdam. Albert Neuhuys, letterkundige. G. J. Hazenberg, gep. kapitein ter zee. Mr.. W. Baron van Heeekereu van Kel'l, oud-minister van Buitenlandscbe Zaken. Mevr. A. W. L. VersluysPoelman, oud presidente der Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht. Bart van Hove, hoogleeraar aan de Acade mie van Beeldende Kunsten te Alnsterdam. C. G. G. Vertholeu de Salve tie Brunetou, oud-luitenant-kolonel der cavalerie. Jhr. W. G. van der Wijek oud-commissaris van het Instructie-bataljon to Kampen. G. Versluijs Jzn. burgemeester van Fijn aart c.s. J. H. Maushol't, bekend landbouwkundige. Jhr. G. J. .J J. M. Dommer van Poldesrs- veldt, lid van Ged Staten van Gelderland. G. Wegerif, oud-instituteux to Nijmegen. S. Bussel, notaris te Echt. G. Doorman, gep. sehout-bij-nacht. Mr. N. Blom. griffier bij het kantonge recht te Den Helder. Mr. L. H. Kuhn Jr. Deken van den Raad ■van Toezicht en Discipline van de orde van Advocaten te Amsterdam. E. Gerritsen, oud-directeur .van het post en telegraafkantoor te Soest. W. F. Baron Snouckaert van Sckauburg, oud-officier der cavallerie. J. Buys Pzn. burgemeester vau Opdam en Kd der Prov. Staten van Noord-Holland. J. H. Ketjen, luit. ter zee le klasse. Dr. G. W. Bollaan, geneesheer inzake lu- pnsbehandeling te Utrecht, D. J. A. E. de Branw, gep. kapt. der Inf. hij het O.-I. Leger. J. L. H. Beyens, oud-off. O.-I. Leger. Mr. Th. L. M. H. Borret, lid van den Baad [van State. J. Waldkötter, referendaris bij het Dep. [Win Financiën. W. Pnffins, gep. kap. der Inf. J. Sdhulman, penningkundige. K. IIoogeveen, notaris te Dordrecht. A. W de Jonge van der Halen, gep. kol. der artillerie. J. W. Tamson, gep. assistent-resident G. A. J. Franke, oud-leeraar aan het gym nasium te Groningen. K. A. Besier, burgemeester van Stad en Ambt Vollen horen. Mej. L. J. Mctelerkamp, directrice dier Roode Kmiskliniek te den Haag. Mej. Marianna Zeehandelaar, directrice van het Ned. I6r. Meisjesweeshuis to Am sterdam. J. Geldrop, oud-kap. v. h. Ned. Ind, Leger. Prof. dr. E. F. Kruyf, oud-hoogleeraax in de theologie aan de Univ. te Groningen, A. J. H. van Kappen, directeur dier Bil- liton-Mij. en oud-gen.-maj. van het Ned. Ind. Leger. J. W. ter Mijtelen, gep. kap. ter zee. Dr. W. Coenen, oud-conrector van het gymnasium te Leeuwarden. H. A. Bopp, kunstschilder. L. H. Dijkhuis, oud-lid van Ged, Staten van Groningen. G. des Bouvrie Jzn. oud-directeur van de Rijkstelegraaf. H. F. D. Braame, gep. generaal-majooh bij de cavalerie. P. F. A. Rooseboom, ontvanger der dir. belastingen te Amsterdam. Leo G. van Steyn, aviateur. L. P. F. van Driel, gep. luit,-kolonel bij het O.-I. Leger. J. E. C. de Wijs, oud-commies bii het Dep. van Binnenlandsche Zaken. A. Kool, luit.-gen. oud-minister v. Oorlog. Mr. E. Schaafsma, kantonrechter te Ber- gum en oud-lid der Tweede Kamer. L. Tli. Schneider, oud-resident van Solo. J. Jochem, gep. kapt.-kwartierm. b. d. art. Di'. G. J. Vaillant, oud-schoolopziener te Schiedam. J. G. Groenewegen, hloemkweeker te Am- .-terdam. J. C. Wilbrenninck, gep. kol. der cavalerie». P. J. Klein Lanklborst, landbouwkundige. Mr. A. H. PA no, oudi-presidenit van den Raad van Justitie te Padang. H. T. C. Hardenberg, gep. gen.-maj. oud- inspeeteur der Infanterie. Mr. J. LoudoD, oud-president van den Raad van Toezicht tie Batavia. Jhr. P. M. G. van Fieenne, oud-lid der Eerste Kamer. Mr. J. de Greve, oud-Raadsheer in het Ge rechtshof te Leeuwarden. Jhr. W. D. Junius van Gemert, inspecteur bij de Stadsspoorwegen. B. W. Blijdensteyn, oprichter der Twent- sehe Ba uk vereeniging, J. E. N. baron Schimmelpeimmek van der Oye, voorzitter der Eerste Kamer. L. van Dam, scheepsbouwmeester te Vlaar- dingen. Jhr. rnr. J. H. H. Hora Sieeama v. d. Hark stede, oud-referendaris bij het Departement van Binnenlandsche Zaken. Jonkvrouwe Maria A. Boddaert, schrijfster. J. Broems, notaris te Amsterdam. L. Bronkhoret, directeur van gemeente bedrijven te Helmond. J. van Schravendijk, ond-gemeente-secret taris van Vlaarclingen. H. Waller, oud-lid der Eerste Kamer. A. Rehboek, voorzitter der Comm. voor de Rijnvaart te Amsterdam. Mr. F. Tb. Westerwoudt, voorzitter van den Raad van Administratie der H. IJ. S. M. P. van Tienhoven, gep. majoor der eav. Dr. R. J. Lambrechts, oud-rector van het gymnasium te Assem. Dr. P. H. Eykman, bekend geneesheer te den Haag. P. M. H. Kroezen, president-directeur dter Surinaamsche Bank te Paramaribo. J. H. H. Bolsius, architect te Den Bosch. C. L. Udo de Haes, gep. ass.-resident van Bali en Tjotnbok. W. L. J. Scheellens, oud-majoor der Inf. bij hot O.-I. Leger. Mr. J. Th. R. Gonggrijp, ref bii het Dep. van B. B. in Ned.-Indië. Mr. W. C. Veenstra, oud-procureur bij het Hooggerechtshof in Ned. Indië. J. H. Muller, notaris te Gorinchem. Sybe Algera, leeraar aan eene H. B. S. te Amersfoort. N. L. Leme.i, geneesheer-directeur van het Cen'tr. Ter. Krankzinnigengesticht te Apel doorn. A IT. G. van Loon, oud-redacteur der N. Tiekche Crt. Mr. R. J. van Riemsdijk, notaris te Hel- lendoorn. J. C. de Jonekheere, burgemeester van Hellendoom. D. Blooker, directeur eener cacaofabriek. H. M. Nepveu, oud-luit.-kol. Ned.-I. Leger. R, S, de Rochemont, redacteur van het Nieuwsblad van den Boekhandel. B. G. G. Verhoeve, redacteur 'der Nieuwe Schiedamsche Crt. J. D. Baron van Wassenaar van Roeandie, lid der Eerste Kamer. Mr. E. Oosting, oud-president der recht bank tc Assen. Jhr. rar. F. E. von Wciler tot Poelwijk. griffier bij het kantongerecht te Nijmegen. Dr. C. Nolen, secretaris der Ned. Vereen, tot bestrijding der tuberculose. Mr. F. G. Kool, oud-president der recht bank te Groningen. B. C. ]T. van Veen leeraar aan de Kon. Mil. Academie te Brerla. G. D. Spandaw, aviateur. Mr. H. J. van Ogtrop, lid der Prov. Sta ten van Noord-Holland. Jhr. C. H. A. van der Wyck, oud-gouv.- generaal van Ned.-Indië. J. F'. L. Frowein, nrehiteet. C. G. Frentzen, directeur Uitgevers-Maat schappij Sijthoff. Jhr. ïnr. J. Röell, vice-president van den Raad van State. E. Sieburgh, oud-assistent-resident. David Tobias Bamberg, goochelaar. H. D. Ebbens, secretaris der Groningsche Maatschappij van Landb. en Nijverheid. E. Heimans, mede-oprichter van het tijdschrift De Levende Natuur. Mr. L. D. W. Loseeaat Vermeer, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden. J. H. G. Ferman, directeur van het Weste lijk Entrepot te Amsterdam. J. J. L. Gel, gep. luit.-kol. der Infanterie. Dr. P. F. J. ter Maten, nestor der genees- heeren te Amsterdam. Mr. Joh. Jorritsma, rechter in de arrond. reclhtbank te Almelo. B. C. Sfthuylenburg, oud-luitenant-kol. ti tulair bij het Ned. O.-I. Leger. J. D. Lanóré Sr. oprichter der firma Lan- dré en Glinderman te Amsterdam. A. J. Raut notaris. F. G. A. vau Ermel Scherer, luit.-gen. der artillerie in h. d. B. A. J. van Wettuin, ambtenaar voor Chineescho zaken in Ned. Indië. M. C. J. van der Weyden, oud-lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. T. A. O. de Ridder burgemeester van Kat wijk. J. A. Geertman, lid der Prov. Stateit vau Overijssel. Jhr. H- P. p. Bosch van. Drakeeteini lid der Eerste Kamer, M. L. G. Staring, oudKhoofdredL van de Dordrechtsche Ot. Jhr. E. A. L. Gevers Deynoot, Init-kolonel der Infanterie. P. A. van Naamen, notaris. Mr. L. W. van Gigch, lid van den Ge meenteraad van Amsterdam. R. Bloembergen Ezn. lid der Eerste Ka mer. K. F. R. Andrau, gep. schont-bii»-nacht. H. Prins, gep. kapt O.-I. Leger. R. Leopold, hoofd der Rijksnormaallessen te Gouda. W. G. van Nouhuys, letterkundige. F. D. de Chauvigny, oud-assistent-resident. Prof. dr. K. Heilbronner, hoogleeraar te Utrecht. Prof. dr. A. H. Th. Buesemaker, hoog leeraar te Leilden. G. J. Hupkes, directeur van de Geldersche Stoomtramwegmaatschappij. A. C. van der Sande Lacoste, gep. vice- admiraal-titulair. A. R van der Heide, gep. kol. der Inf. R. A. M. Spengler, oud-maj. der artillerie, J. G. Snethlage, viee-admiraal. J. J. de Rochemont, gep. luit—kolonel der art. O.-I. Leger. M. C. H. Bijleveld, oud-kapt Inf. O.-I. L. H. L. A. Mathon, gep. maj. der huzaren. A. E. H. Goekoop, archeoloog, den Haag. D. Fockema, voor. van den Bond van het Vreemdelingenverkeer. W. J. Oosterhoff Wzn. directeur der Alg, Friesche Leven»verzekering-Mijt N. J. Singels, directeur van het Electricd- teiisbedrijf te den Haag. Mr. A. J. Immink, oud-raadsheer in het Hooggerechtshof in Ned.-Indië. Chr. E. J. de Lille Hogerwaard, oud-luit. kol. der genie. Mr. R W. O. Wentholt advocaat-gene raal hij het Haagsche Gerechtshof. Dr. R. W. Baron Schimmelpenninck van der Oye. minister-resident b. d. E. A. M. van der Kun, lid deT Eerste Ka mer. E. van Essen, vice-voorzitter der comm. van toezicht op de Rijksacademie van Beel dende Kunsten te Amsterdam. J. H. B. Beuker, oud-voorzitter van Artis te Amsterdam. S. Wolfson, oud-referendaris bij het Dep. van Marine. J. E. G. Noordendorp, directeur der Bus- semsche waterleiding. H. J. P. Engelbredbt, uitgever van het dagbladde Bredanaar. J. J. Streumer, leeraar eener H. B. S. te Assen, P. G. A. Anemaet, gep. kol. van het Ned. O-.I. Leger, Mr. G. van Tienhovenl oudtCommissaris dier Koningin in Noord-Holland. J. Hankes Drielema, raads-advieeur hij het Dep. van Financiën. E. D. van Lennep, lid der Prov. Staten van Gelderland. Baron Quarles de Quarlee, oud -gouverneur van Celebes. Mr. H. S. van Lennep, oud-lid van den ge meenteraad van Amsterdam, Dr. S. Greidanus, wethouder van opent- "bnrfa TTfyrlrötT t-e Punm: W. A. A. Visser, oud-lid van het Hoog Militair Gerechtshof in Ned.-Indië. Mr. A. E. van Arkel, lid van den Raad van Justitie te Batavia. F. J. Kleyn, oud-directeur der Nederlaud- sohe Staatscourant, J. G. van Thiel, gep. luit. kol. Inf, Ned.-I. Leger. Mr. F. Siewertsz van Eeesema, oud-lid van het Hof van Justitie te Suriname. F. C. G. Engelbredht, oud-referendaris der Algemeene Rekenikamer. Th. C. Schili, architect. C. Sterck, gep. maj. Infanterie] R. Ilcaselink, gep. ingenieur bij die Staats spoorwegen in Ned.-Indië. H. v. d. Bosch, oud-lnit.-kol. der Inf. H. van der Geld, beeldbouwer. J. J. van Santen, oud-resident in Ned.-Indië. M. de Jong, oud-lid der Eerste Kamer. A. Th. Hooglh'winkel, gep. kapt. luit. t. zee. H. J. L. de Bank Langèrhorst, gep. luit- kol. O.-I. Leger. Mr. S. Ld man Trip, president van. den Hoogen Raad. Dr. J. G. H. Gunning, gep. O.-I. ambtenaar. A. Moerdijk, lid der Provinciale Staten van Zeeland. Mr. W. F. E. baron van Aerssen Beyeren, oud-president der arr. rechtbank te Zwolle. J. H. Creiïa Uiterwijk, majoor der Inf. F. J. Olivier, gep. adm. van finantiën in de kolonie Curacao. Mr. H. G. van Sonsbeeek, off. van Justitie in de arr. rechtbank te Den Bosch. G. W. Keeseen, kweeker te Aalsmeer. Nico Arntz, redacteur van de Gelderlan der. A. J. van Dieren Bijvoet, wethouder te Utrecht. H. F. V. M. Sehwing, oud-majoor van bet Ned.-Ihd. Leger. Mr. J. van Wairé, oud-viee-presidient in de arr. rechtbank te Utrecht. H. M. R, J. Voigt, gep. luit.-kol. in ihet Ned.-Ind. Leger. Jhr. R. van Hoogenhouck, oud-kol, der art. in het Ned.-Ind. Leger. P. F. Laarman, architect. F. W. H. Tydeman, gep. kapt der art. in het Ned.-Ind. Leger. L. Ch. Derx, gep. kapt. der genie in het Necl-Ind. Leger. J. C. van Mi; i onbroek, hekend handels man te Amsterdam. Prof. dr. J. W. R. Tilanus. J. L. de Bock, gep. luit.-geu. J. Fabius, gep. luit.-kol, bij de genie. W. H. Stregels, leeraar aan eene H. B. S. te Tilburg. A. E. Schneider, kapt. Inf. Ned.-I. Leger. H. C. Brandt, gep.-geu. maj. L. de Roock, gep. kapt. van de adm. Ned.- Ind. Leger. C. G. van Batrle, gep. resident van Kediri. B. J. Blommers, kunstedbilder. Dr. W. C. Schimmel, directeur der Bijks- veeartsenijschool te Utrecht. D. H. Jas, oud-burgemeester yan Dubbel dam. H. Vermaas, ingenieur der tractie bij de Staatsspoorweg» u. Zeereerw. pater fr. A. van Kerkhoff. Zeereerw. pater L. A. de Sonneville. F. G. Stüeki, oud-inspecteur van liet ka- dastei' aan het Dep. van Finantiën. H, W. Kehrer, voorzitter der Vereeniging tot veredeling van het Volksvermaak te Amsterdam. J. de Jong, hoofdingenieur van den Prov. Waterstèat te Groningen. J. C. P. Thirion, gep. luitenant-kolonel der cavalerie. J. H. Meijer, gep. kapt.-luit. ter zee. Dr. G. W. Bruinsma, oud-inspecteur der volksgezondheid. J. J. Hendrikx, gep. officier van gezond heid bij de Marine. D Hoffmann, lid: dei- Prov. Staten van Gelderland. H. Buisma, nestor der Friesche onderwij zers. Zeereerw. heer H. Vorkotter, pastoor te Quintsheul. T. Slagter Pzn. oud-lid der Prov. Staten van Noord-Holland. A. L. Wichers, burgemeester van Onder water. Jhr. W. J. P. van den Bosch, Eerste Ka merheer én adjudant i.b.d. van H. M. de Ko ningin, oud-majoor der artillerie. Zuster Camilla, overste van het Groote Gasthuis te den Bosch. Mr. J. A. Kramer, oud-secretaris-goneraal aan het departement van oorlog. KL Hartlieb, tuinbouwkundige. BUITENLAND. In 1914 overleden o.m.i Raoul Pugno, componist t* Moiskou. Charles Louis de Rohan, Prins de Léon, lid; der Fransche Kamer. MiCihaed Ephi-ussit, sportman te Parijs. Marie Niji-Frosch, bloemen-schilderee te Müncken. Lord Cross, Engelsch staatsman. Br. H. E. Brockhaus, oudste lid dar uitge- ver-firme Brockhaus. Graaf Ito, Japansch Admiraal. Tchernisheff, Russisch geologist. Pioquart, oud-minister van Oorlog in Frank- rijk. Heinrich Zeiee, nestor der Noord-DUitsche dichters. Francis de Pjeesensé, president van den „Bond van de rechten van den Mensch" te Parijs. Rudolf Genée, Skaliespeare kenner Berliju. Philippo Carcano, Italiaansch landschap schilder. Lord Strathcona, Hooge Ooimmissairie voor Canada. Sir David Gill, astronoom. Prol', dr. J. Franck, Bonn. Leo Mechelin, oud-voorzitter van den Fin- schen. Senaat. Paul Beroulède, Fransok Staatsman. Germinet, gep. Fransch AdmiraaL Andrea Cantalupi, Italiaansoh Journalist. Alpkonse Bertillon. - Prinses Wilhelm van Raden. Von Lindenau, luit.-gen., Duitsehland. Sir John. Tenniel, Punch-teekenaar, Londen Rrantz, Fransch vice-Admiraal. Dr. F. Fox, Australisch geleerde. Kaspar Albert, Usteri, portretschilder, Nyon Nyon. Prof. Soliuas, archaeoloog, Palermo. George Westinghouse, uitvinder der Wes- Prof. Metmui, directeur van net (JoSSr- Generaal Julio a Koea, oud-Presid®nt der Argentijnsche republiek. Gustav Wied, Deensch echrijver. Frans Joris, beeldhouwer, Antwerpen. Prins Maurits van Battenberg. Felix Bracquemond, Fransch etser en keramist. Prinses Adelgonda van Modena. Olivier Hourcade, Fransch literator. André Billotte, fransch schilder. Veldmaarschalk Loixi Roberts. 3' Kardinaal Cavallari, patriarch va:» Venetae. Pater van Sombroek, België. 33 Jan 'Stobbaorts, Belgisch schilder. Hittorff, Hoogleeraar, Münster. Prof. A. Lang, zoöloog. Zurich. Br. Hagalstange, Directeur van het Wall- raf-Richart museum te Keulen. Z. E. Kardinaal Angelo eb Pietro. Beyers, Transvaalsch generaal, chen' PaUl ^°J'tnian' P&ter-oomponist, Mön- Graaf Aloort de Mun, b'ransche afgevaar' Fend pacha oud-grootvizier Turkije! digde. Prins Oleg, zoon van den Russischen Groot vorst, Konsta.ntijn. Bi'. Schaffer, een der stichters van de Cen trum-fractie in het Pruisische Huis van Afge vaardigden. Prof. A. van Gehuchten. Hoogleeraar in de oudheidkundige en neuropatholog.'e aan de Universiteit to Leuven. A. Colquhoun, oorlogs-correspondcnt en schrijver, Londen. P. H. Hurter, S. J. oud-hoogleeraar aan de Universiteit te Innsbruck. Alexander Schnütgen, Keulsche Dom Ka- pitular. B. Stavenhagen, pianist Genève. Sir Thomas Kelly Kenny, Eugelsoh Gen. bekend uit den Tranevaalschen oorlog. Karei Liebermann. Hoogleeraar in de Che mie te Berlijn. vatorium op den Vesuvius. STERVEN OF TROUWEN. Ten jare 1582 lag een boerenzoon uit Vree land, Vincent Claesz, op het slot te Muiden in garnizoen, 't Was een ruwe gast en een twistzoeker, ja hij bracht zekeren Henrick om het leven en koos toen 't hazenpad. Geluk kig voor de bewoners van Amstelland en Gooi land, werd hij achterhaald en na een tijd lang op 't slot te Abcoude opgesloten te zijn, naai Utrecht gevoerd, waar het hof hem ter dood veroordeelde. Onder de burgerij van Utrecht waren ech ter velen met zijn lot bewogen, en eene jonge vrouw werd overgehaald om zijnen dood te verbidden, dat is, op de plaats der strafoefe ning te verklaren, dat zij, om hem het leven te redden, zich aanbood om met hem in den echt ite treden, eene verklaring, welke men destijds algemeen voldoende beschouwde on: eene doodstraf te doen vernietigen. De tregeering des lands van Utrecht was echter alles behalve gezind om de jonge doch ter en hare raadgevers ter wiLe te zijn Uit de notulen der Gedeputeerde Staten, de dato 9 Februari 1583, blijkt, welke middelen zij namen, om te beletben, dat Vinei lit, Claesz aan do gereente straf werd iWlrok'u- „Die Raatsheer Bruxeliis ende Ruysja heb Otto Harnack, Hoog-lecraar in de Geschie- ben vertkoont, hoe dat er een vrouw per sooi denis te Stuttgart. Prinses Weduwe .Von Schwarzburg-Rudel- stadl. Sir Thomas Edward Gordon, Londen. Prof. dr. S. M. Jörgensen, scheikundige, Kopenhagen. Tito Mattel, componist, Londen. Paul Heyse, letterkundige, Münohen. Henri Petri, violist Bresden. Keizerin-weduwe van Japan. Mej. A. C. Croisot van der Kop, doctor toegemaeckt ende verwillieht is, in rney- ninghe Vincent Claesz van Vreelant, die vat daghe geexecuteert soude werden, op of vooi 't scavot te verbidden, nyet tegeusaeude haer ende de vrienden van den voorn. Vincent 'i selve by den hove afgeslaghen is, dat sy daerom besorchfc waren, dewyle het marct- dach is, dat duur 't by come n van de voorn, vrouwe een beroerte soude mogken ontstaen. veiBoekende advys van mijn heeren, of men, yemdat het marctdach is, de executie ophou- in de Slavische philologi© te St. Petersburg, j den sal tot op een ander dach, of dat myn Eduard Suosz, Oostenrijksoh geoloog. Montere Rios, oud-minister-president van Spanje. H. Koikmeijer, violist, Bremen. Sir Pieter Hendrik Faure, oud-minister te Kaapstad. Franz Kossuth, oud-minister, Hongarijö. Paul von Mauser, gewerenfabrikant Freaizel, romanschrijver, Berlijn. Adolf Friedrioh, Groot-hertog van Mecklen burg-,Strditz. Bertha von Suttaer, vice-presidente van het Internationaal Vredesbureau, Weenen. Hertog George II van Saksen-Heiningen. Pbllio, chef van den Italiaanschen generalen staf Joseph Chamberlain, Engelsch Staatsman. Prins Jean de Bourbon, kleinzoon van den horlogemaker Naundorff. Henri Legagneux, Fransch aviateur. Anders Nielsen, oud Deemsck minisster. Von Haxthause»n, Buitsoh gezant te China. ,Von Haitwig, Russisch gezant te Belgrado. Max Looses, Vlaamsch Letterkundige^ Jaurès, Fransch soc.-dem. Z. E. Kardinaal Lugari, Rome. Jules Lemaitró, Fransch Kunstcriticus. Mevrouw Wilson. Saënz Pena, president; der Argentijnsche Republiek. G. P. A. Cochéry, oud Fransch minister. Z. II. Paus Pius X. Dr. A. Richter, oud-president der Puitsche Vr edesliga,. Pater F. Weruz, generaal der Jezulten te Rome». Prof. Wilhelm Iiexis, Buitsoh Btaathuishoud kundige. Prins Luitpold van Beieren. Prins Frederik van Saksen Meiningen. Boehm van Bawek, oud-minister vna Finan tiën in Oostenrijk. Br. R. Kosur, -gcneraal-directeur der Prui sische Raats-arehieven. Br. H. Sieveking, Hoogleeraar ln de natuur kunde aan de Technische Hoogeschool .te Karlsruhe. Lord de Villiers, watrn. gouverneur-g®®5* raai te Kaapstad. Gustaf Spaire, oud-president van d°n ^weed- schen Rijksdag. Guido Fusinato, Italiaansoh Minister van Staat. Koning Carol I van Roemenië. Z. E. Kardinaal Ferrata, staatssecretaris van den Paus. Ei San Guiliano, minister van Buitenland- sche zaken in Italië. heeren middelen s ouden willen adviseren, daer- mede de opreerte soude moghen vooreomen worden. Op welcke remonstrantie gedelibe- reert wesende, is geresolveert, dat myn heer die Schout de toegemaect vrouwpersoon en de die vrienden in syn kamerken ontbieden ende aldae-r behouden sal, ter tyt toe d'execu- tde gedaen sal syn, ende dat burgemc stère die hopman, die de wacht heelt, al- ook Peter Vos ontbieden zullen, ten eynde sy met haer volck, in geval van enigke beroerte op haer post willen sijn." Gelukkiger was, zestien jaren later, een an der veroordeelde. Het was een schoon, krach tig jonkman, die buiten de Waardpoort te Utrecht woonde, doch in wiens schoon lichaam eene zwarte ziel huisde. Arnold van Buchell verhaalt in zijn Diarium, dat die jonkman zich uithoofde van verschillende misdaden des doods schuldig had gemaakt. Ben 28sten Juni des jaars 1598 zou diti vonnis worden voltrok ken. Be dienaren van het gerecht leidden hem derhalve naar het Vreeburg, waar de scherp rechters en zijne knechts hem ontvingen. De ladder stond aan de galg. De strop was ge reed, hij zelf gebonden. Men zong een lijk- zang. Eensklaps trad een schoon jong meisje van omstreeks achttien jaren naar voren, om vergiffenis voor hem te erlangen. Als eene bruid droeg zij een bloemkrans in do haren, en, nadat zij haar verzoek bad voorgedragen, werd zij, na het aanheffen van een psalm, op zekere voorwaarden en na voorafgaande ver maningen, openlijk met den veroordeelde door een geestelijke in den echt verbonden. Deze vervanger van den overste, onder wie do jonk- piechtigheid werd bijgewoond door den plaats man had gediend en ten slotte klapten de knechts van den 8cherprechter 111 de handen. 0NS GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD van deze week bevat de volgende PLATEN: Leven: in de loopgraven. Be studeeren van de kaart. Bijna twaalf uur! Belgi6che kinderen te Haarlem. Gezicht op Scarborough. Een Duitsohe ordonnans-mo torrijder gevangen. Manifesten uit een vlieg tuig. In de voorste linies. Nieuwjaar. De kip begint te leggen 1 De heer B. Nieuwenhuyseu. Zuster Florentia. Belgische vluchtelingen comité te Tilburg. De streken van een land- looper. TEKST: Zalig Nieuwjaar. In den stroom des Levens. Verloren en teruggevonden. De Prins Wolrad Friedrick van Waldeck enontdekking van Amerika. Een ommekeei. Pyrmont. I Allerlei. Voor onze jongens eni meisjes». Unghousetriem, New-York. a l TP a— Al.-ilüV

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1914 | | pagina 6