saoe E OPBUIM9HC Tt aos^hieu ws. lilt Holland's Koonierkwartier TELEGRAMMEN van hedenmorgen. UiNNENLAN D. Berichten reeds geplaatst in onze vorige oplage. «IfcUWS UIT LISSÏ e. 0. UIT DE ZAANSTREEK. Cm H. VeGELZAdQ. ile nieuwe Kijksinkoinsten' iielsstinf. JUBILEUM VAN DEN HEER VAN GOOR HET BOMBARDEMENT VAN DE ENGELSCHE KUST Gr, Houtstraat 24, tegenover Anegeng. 23 pCt. korting eg aü« artikelen. anodearfsksEen zijn voel I2EE!S in prijs vermhtKierd. al niet de Elzassische geestelijkheid, slecfate ervaringen hebben opgedaan. Wij dachten, dat wij in een Franechen Elzas zouden ko men, maar zien tot onze groote droefenis en teleurstelling, dat Elzas, vooral onder den •invloed van den Duitscheu bisschop te Straatsburg, Duitscli geworden is.'* Na twee unr gevangen gezeten te hebben, werden de gijzelaars alweer door do Duit schers bevrijd. Een tragisch verhaal. De Norddeuteche Allgein. Ztg. bevat een uittreksel uit den brief van een Duiischen vlieger die op oen verkenningstocht een tweegevecht met een vijandelijk vlieger moest leveren. Het duel was op 200 M. afstand begonnen. Het had misschien 10 seconden geduurd, toen de vijandelijke eendekker opeens schommel de, omsloeg en viel. De Duilsehe waarnemer had den vijandelijken vlieger getroffen. „Vijf minuten later vlogen wij weer over onze eigen mensdhen heen. Toen wij aan onze standplaats aankwamen, wilde ik opgewekt uit mijn vliegtuig springen en mijn waarne mer hartelijk de hand drukken, want hij had mij het leven gered. Maar wat was dat? Mijn beste vriend, mijn waarnemer lag stil op zijn zitplaatsdood.'' Nog een Fran se he onderzeeër gezonken?. Zooal6 men weet, werd eenige dagen geleden de Fransehe onderzeeër Curie door het vuur van Oosteurijksche kustbattcrijen in den grond geboord. Nu blijkt echter, dat ook andere Fransehe onderzeeërs zich in de Oosteurijksche. wate ren bevonden hebben. Volgens een bericht in de Neue Freie Presse is ook de Fruiicche onderzeeër Ber noulli gezonken en werd de telefoonboei in de nabijheid van het eiland Lagosta gevon den. Januari werden de Turken bij Ardagan ge heel verslagen. Onze troepen bezetten Ar dagan en vervolgden den vijand op zijn te- erngtocht. UIT DUITSCII 21-W. AFRIKA. LONDEN, 5 Jan. Een Beutertelegram uit Nairobi (Britsch-Oost-Afrika) meldt dat de Britsche Oorlogsschepen Fox en Goliath met succes Dar-es-Salam hebben beschoteu. De stad heeft zwaar door het bombardement geleden. Alle Duitsche schepen in de liaven zijn ontredderd. 14 Europeanen en '20 inlan ders werden gevangen genomen. Aan Engei- sche zijde sneuvelde een man en werden 12 gewond. BELICHTEN UIT BELGIë. BRUGGE, 5 Jan. (Part.) Ik verneem, dat de Duitscliers te Antwerpen druk bezig zijn met het herstel en vernieuwen der vesting werken. In verband hiermede zijn tal van personen, ook die zich te dicht bij deze werkzaamheden vertoonden of wel te groote nieuwsgierigheid aan den dag legden, ge arresteerd, onder verdenking van spionnage. Het gerucht blijft hardnekkig gaan, dat de Duitschers in sommige fabrieken enkele Antwerpsche srnelterijen worden met name genoemd bij twee en drie aaneengebonden, hun dooden verbranden. Vele praatgragen weten ijselijke bijzonderheden te vertellen. Het schijnt, dat ten opzichte van deze lijk- ijij verbranding de Duitschers de grootste om zichtigheid en geheimzinnigheid aan den dag leggen. (Men weet dat de berichten over lijkver- verbranding enz. door de Duitschers al her haaldelijk zijn tegengesproken, alle lijken worden naar Duitschland vervoerd of op de plaats zelf begraven. Red.) Ongerustheid is bij de militaire autori teiten in België te weeg gebracht door het bezoek der Engelsche vliegeniers aan Cux- haven en men versterkt sinds deu aanval alle Zeppelinlooclsen op zeer bijzondere wijze Zaterdag zag -ik een Zeppelin in ooste lijke richting varen in de richting Gent. Men wijst hier overal in België waar de loodsen staan en men van verre de voor bereiding voor de a.s. Zeppelintochten kan gadeslaan,, elkaar de hallen aan en fluistert hoofdschuddend over de Zeppelin-invasie in .Engeland. Men vermoedt algemeen dat de opstijging der luchtvloot niet vóór de lente zal plaats hebben. In alle dorpen en plaat sen zijn mededeelingen aan de bevolking aangeslagen, waaruit toenemende vrees voor spionnage bij het Duitsche legerbestuur blijkt. In Antwerpen is het aantal arresta ties zeer groot. HEWLETT. LONDEN, 5 Jan. (Part.) Hewlett, de En gelsche vliegerkapitein, is hier aangekomen. NIEUWE WERKLIEDENONLUSTEN IN SINT PETERSBURG. BERLIJN, (S.-corr.) Volgens Kopenhaag- sche berichten uit St. Petersburg zijn daar nieuwe, groote werkliedenonluston uitgebro ken, waarbij meer dan 100 soldaten en werk lieden werden gewond. DE STRIJD IN DEN ELZAS. BAZEL» 4 Jan. (Franscli-Zwitsersche bron) Nadar wordt gemeld over de gevechten bij Sennheim, dat de strijd daar geweldig is geweest. Een automobilist, die door een won der er levend afkwam, reed op den hoofd weg van Steinbach naar hier en hoorde van gevluchte inwoners, van Sennheim, dat ge durende drie dagen reeds de bergen de- verden van het geschut. De bergketenen zijn letterlijk rood van bloed en hier en daar opgestopt met de doode lichamen van vee of met brokken muur van verwoeste huisjes. De Duitschers hadden bij Sennheim een uitgebreid stel van loopgraven, zelfs eenige lange gangen uitgehouwen in het ge steente. Met waarlijk bovenmenschelijke kracht zijn al die kunstwerken bestormd, veroverd en verwoest. De vlugheid der Fran sehe Alpenjagers overwon elke terreinmoei lijkheid. Steinbach is thans geheel in handen van de geallieerden. Toen de automobilist beneden "ln het dal het gevechtsterrein in de bergen voorbijkwam, was daar juist een bajonetaanval begonnen, hetgeen hij vernam van een wachtpost, die hem aanried zoo snel mogelijk naar Bazel door te gaan en verzocht, zoo mogelijk ambulancewagens die hij achterop zou komen, te verzoeken te rug te keeren. De aanval moet eenigszins plotseling zijn geschied, en de Duitschers waanden zich nog veilig genoeg in hun stel ling. In den Boven-Elzas maakt deze over winning veel indruk. De wliezen aan Duit sche zijde rnopten bijzon root zijn, voor- si wat hun infanterie b oft. HEI' LAATSTE FRANSCHE BERICHT. PARIJS, 5 Jan. Het communiqué van gis teravond luidt: In de streek van Cernay du ren hevige gevechten voort. Wij bezetten hedenmorgen het geheele dorp Steinbach. Een oogenbtik verloren wij de verdedigings werken welke wij ten westen van Cernay op de Duitschers hadden veroverd maar de zen konden zich niet handhaven en de stel ling bleef in onze handen. TN DEN KAUKAZUS. ST. PETERSBURG, 5 Januari. Den Sden Nu de nieuwe Eijksinkomstenbelastingwet iu het Staatsblad is opgenomen, geven vrij bier in het. kórt een uiteenzetting van do voor naamste artikelen dier wet, aan de hand waar van het een ieder gemakkelijk zal vallen eer lang zijn aanslag na to rekenen. De binnen liet Rijk wonende natuurlijke personen zijn belastingplichtig, naar hun zui ver inkomen. Onder inkomen wordt verstaan, de som van hetgeen genoten wordt als op brengst van onroerende goederen, roerend kapitaal, ouderneming, arbeidsrechten op perio dieke uitkeeringeu van het ieven afhankelijk; terwijl de opbrengst van een bron van inko men, ter berekening van haar zuiver bedrag, verminderd wordt niet do kosten tot verwer ving, inning en behoud der opbrengst en met de op de opbrengst rustende lasten. Een inkomen van beneden 050 wordt niet belast. Een inkomen van 050 tot beneden 700 wordt belast met 1.25, terwijl van elke 50 kooger inkomen tot beneden J 1350, de belas ting 0.75 hooger is. Een inkomen van 1350 of meer, doch beneden 1350, wordt met 11 belast; terwijl voor elke 50 hooger inkomen tot beneden 1500 de belasting 1 booger is. V Is de belastbare som 1500 of meer, doch minder dan 2000, dan is verschuldigd 15 benevens 2 van elke 100 boven 1500. 2000 of meer, doch minder dan 10.000 dan is verschuldigd 25, benevens 3 van elke 100 boven 2000; 10.000 of meer, doch minder dan 20.000 dan is verschuldigd 265, benevens 4 van elke 100 boveu 10.000. ƒ20.000 of meer, dan is verschuldigd 665, benevens 5, van elke 100 boven '20.000. Tengevolge der in de vermogensbelasting gebracht wijziging is een vermogen van bene den 16.000 onbelast (vroeger was het mini mum bedrag 13000). Is het vermogen 16000, of meer, doch beneden 30.000, dan is de belasting 1 van elke 1000 boven de ƒ15000. Is het 30.000 of meer, dan is ver schuldigd 0.50 voor elke 1000, op 1 Mei a.s. treedt de wet inwerking, met uitzondering van eenige ondergeschikte artikelen, die reeds door de plaatsing der wet in het Staatsblad in werking traden II. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft gisteren, incognito, een bezoek aan Maastricht gebracht. N ont vangst der besturen van het Roode Kruis, het Comité voor de Belgische vluchtelingen en het Plaats. Steuncomité, deed H. M. een tocht lang eenige grenswachten. toen daar de matroos Hofman, ook een Rot terdammer, werd gebracht, weldra gevolgd dooi' den 6toker Houtman. Na 35 uren bracht men nog 2 geredden: de matrozen Hu gen s en Bender. Laatstgenoemde was door de Portugeezen van het wrka afgehaald. Hij had den geheelen. tijd in net volkslogies ge zeten, met alleen zijn hoofd boven water. Hugens en Bunder moesten naar het hopsi- taal worden vervoerd, de anderen en ik wer den opgenomen in een hotel te Leixoes, waar men het ons aan niets ontbreken liet. Den Woensdag d.a.v. (16 December) woon den wij de begravenis bij van 5 slachtoffers der ramp, wier lijken inmiddels waren aan gespoeld: het waren de stuurman van den Kon. Bollandsehen Lloyd Peter, die voor de Bogor gecharterd was geweest; de le-machi- nist Heesbeen, de stoker Bertus Steffems, de 3e-offieier en de timmerman, van welke beide laatsten ik de namen niet ken. Den volgenden avond. Donderdag, werden wij door het s.s. Tubantia van den Koninkl. Hollandsehen Lloyd opgenomen en naar het vaderland teruggebracht. Hoog water. Men schrijft uit Venlo aan de Gelderlander: Geweldig is de Maas gewassen. De drie laatste dagen bedroeg de was per dag ge middeld 70 cM. Weiden, velden en wegen staan weer onder. Aan de Maaskade zijn kel ders en huizen reeds vol geloopen. Nog steeds wordt uit Maastricht was gemeld- Wanneer het regenweer aanhoudt of sneeuw buien ziclh nog bij den waterovervloed ko men voegen, zal de Maas ongekend hoog worden. Ernstige mishandeling. Zondagavond eirea hall' elf had te Deventer een ontmoe ting plaats tusschen de marechaussee en een aantal zigeuners, welke, met het oog op de paardenmarkt, naar hier waren getrokken. De wachtmeester der marechaussee van Goe- tlhem, is daarbij ernstig verwond. Toen hij n.l, tusschen de kazerne en de Berg-poortbrug een tweetal dronken zigeu ners wilde arresteeren, verzette een dezer zich op heftige wijze, zoodat de wachtmees ter zich genoodzaakt zag, de sabel te trek ken. .Plotseling werden hem, terwijl een dei- beide mannen het hazenpad koos een twee tal messteken toegediend, een in de dij, in de borst en in de zijde. Hoewel van Goethem nog tradhtte den aanrander te achterhalen, gelukte dit hem niet en moest hij, onder veel bloedverlies zijn vervolging Opgeven. Direct is hij onder' geneeskundige behandeling gesteld. Het ge lukte de te hulp geroepen gemeentepolitie- den dader in deu nacht te arresteeren, onder leiding van den inspecteur, waarnemend commissaris van politie van Triclit. Moorden. Te Kaïm reik ontstak de mole- naarsknedbt B. in jalouzie, omdat hij eeu dienstbode, met wie hij verkeering had, met den landbouwerszoon J. M. een praatje zag maken. Hij nam een geweer in zijn drift en schoot M. een kogel in het lijf. Daarna wierp hij hem te water. De dader is reeds gearres teerd en het lijk opgehaald. Te Waspik vonden de dochters van M. van lersel in de sloot adhler hun woning bij liet waterscheppen het lijk van den 32-jarigeu A. Buüks liggen. De man bleek vermoord en daarna in 't water gegooid. Het lijk zag er verschrikkelijk uit. De strot was geheel doorgesneden. In de kaak was een diepe snij- wond. Naast het oog was een diepe steek wond en onder aan de kin nog eenige minder ernstige steekwonden. Ook in den buik wa ren eenige diepe snijwonden. In zijn rechter band hield hij een klein zakmesje. De diefstal in het Penningkabinet. Een inspecteur vau politie uit Den Haag en een Amsterdamsche rechercheur hebben, zoo meldt het Hbld. gisteren te Amsterdam den vermoedelijken dader van den. diefstal in het Kon. Penningkabinet in den Haag aange houden. Het vergaan van de „Hoger." Een der geredden van het stoomschip Bogor Iheeft aan het Eott. Nwbl. een verhaal gedaan van de ramp. Hij Vertelde als volgt: Het schip was van Rotterdam eerst naar Amsterdam gegaan en aanvaardde daar de reis naar uid-Amerika. Tien.dagen na het vertrek van Amsterdam waren wü bij de Portngeesehe kust en zouden Leixoes aan doen, maar van daar seinde uien met vlag gen, dat bel wegens den storm en de hooge y,cc gevaarlijk was, daar binnen te loopen,. dus voeren wij voorbij. Het was 2 uur in d enmaclit en ik lag in mijn kooi, toen ik door een schok werd ge wekt en tegelijk het bevel hoorde: Alle hens bij de sloepen, de zwemgordels aan! Ik snelde naar het dek ,maar had nog geen zwemgordel. Op het achterschip sloeg ik de deur der hut vau deu 2deu machinist iu, waar niemand was. Daar vond ik een zwem gordel, waarvan ik mij meester maakte. Een half uur nadat wij gewekt waren, sloeg een stuk van het sc^ip af en na een uur nog een, zoodat ons scliip nu in 3 stukken lag. Ik bleef nog een uur op het wrak en sprong toen in zee, waar ik mij zwemmend wist boven te houden, ofschoon meermalen de. golven over mijn hoofd sloegen en mijn kameraden op bet"wrak niet anders dachten of ik was iu de diepte verdwenen. Kampend tegen de woeste baren, wist ik vooruit te komen, doch geraakte in een draaikolk, die mij eeitfge malen rondslingerde doch mij ten slotte -op een rotspunt wierp. Een hooge golf, die daarover keen sloeg, rukte er mij weer af en nogmaal" had ik den strijd tegen de kokende golven te strijden, totdat ik we der up een rots geworpen werd, waaraan ik mij kon vastklemmen. Vier-en-eeri-half-ivur heb ik op die rots doorgebracht. Van het schip was niets moei te zien. Aan den anderen kant zag ik, dat het strand nahij was en ook kon ik door het water heen liet zand zien, dat mij nog vaft den vasten wal scheidde, maar todhi durfde ik mijn rots niet te verlaten, uit vrees in drijfzand te zullen komen. Zoo bleef ik dus op de rots, totdat ik over het strand twee Portugeesehen zag naderen. Zij kwam mij te hulp, doorwaadden hand aan hand het water en hielpen mij op het strand, waar ik van uitputting ineenzonk. Mijn redders namen mij op en droegen mij nam een hut, waar ik liefderijk werd verzorgd. Een half uur was ik in de but geweest. HAARLEM. Men verzoekt ons te melden, dat bij 'het jubileum van den commissaris van politie, don heer van Goor, alleen 't woord hebben gevoerd de heeren G. A. van der Beek. chef van de recherche, en H. H. Oppelaar. voorzitter der politievereeniging. GEMEENTEZAKEN. Uitkeeriug aan wevkloozen. De heeren Nagtzaam, Joosten en Poppe hebben bij deu raad een voorstel ingediend om op grond, dat verhooging der uitkeering aan de wcrkloozen, die lid zijn van de werk lozenkassen dringend noodig is, en dat het. met het oog op den toestand der ge meen te- financiën, niet gewenseht is, dat zulk een verhooging geheel ten laste der gemeentekas zon komen, te besluiten zich tot de Regee ring te wenden met het verzoek een rege ling te willen treffen, die het aan de Ge meentebesturen mogelijk maakt een .verhoo ging der bovengenoemde uitkeering vast te stellen doordat die verhooging geheel of ge deeltelijk voor x-ekening van het Rijk wordt genomen. Kinderaftrek. De heer Bregonje heeft een amendement ingediend om den kinderaftrek bii de plaat selijke directe belasting naar het inkomen toe te kennén voor ieder kind beneden 16 jaar in plaats van voor ieder kiud beneden 14 jaar. De kermis. In druk zijn verschenen eenige adressen bij den raad ingediend inzake afschaffing der kermis en eenige om daartoe uie/t over te gaan. Straatnamen. B. en W. stellen voor om le een straat, loopende evenwijdig aan de Adriaau Loos- jesstraat, te noemen Hasebroekstraat; - '2e. eene beginnende aan het oostelijk eind van de Potgieterstraat, Hofdijkersiraat en 3e. een', van de oostzijde vau de 2e bedoehle straat, loopende in oostelijke richting, iHe ron y mus van Alphenstraat en 4e. het plein teil zuiden van de le en '2e bedoelde nieuwe straten Hofdijkplein. Curatoren gymnasium. Voor twee leden vau 't college van cura toren van bet gymnasium worden aanbevo len: a. dr. J. Timmer en dr. L. C. Kersber gen; b. mr. J. N. J. E Heerkeuis Thijssen en inr. W. F. C. G. Pynaeker Hordijk. Tarief van onderstand. De heeren Nagtzaam e.s. stelleu voor eeni ge wijzigingen aan te brengen in het Tarief vgn den onderstand van het Burgerlijk Arm. bestuur voor het jaar 1915. Aanhangig gebleven stukken. Verschenen is de lijst van de op 1 Januari aanhangig gebleven stukken. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der genjeente Haarlem, op Woensdag 6 Januari, des na middags ten li/2 ure, in deStatenzaal (Prin senhof). De volgende zaken zullen aan de orde wor den gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Procesverbaal opneming boeken en kas gemeente-ontvanger. 2. Lijst aanhangig gebleven zaken. 3. Voorstel B. en W. wijzi ging verordening heffing plaatselijke directe belasting. 4. Id. id. aanvaarding geschenk. 5. ld. id. inzake straten, overgenomen van Mij. „Haarlem". 6. Id. id. afwijking artikel 10, 2a Bouwverordening, stichten gebouw op terrein gelegen ten zuiden van den spoorweg Amsterdam-Rotterdam en achter de Duven- vuordestraat. 7. ld. id. onbewoonbaarverklu- ring perceel Parklaan nr. 22 A. 8. ld. id. id. perceel De W'itstraat w. 32 rood. 9. id. id. verhuring gronden ten westen vau de Leid- sche Vaart. 10, ld. id. verpachting gronden nabij de Kleverlaan. 11. ld. id. verhuring van grond achter het perceel aan de Spaarn- wouderstraat nr. 37. 12. ld. id. verhuring walgrond bij de Veerpolderstraat. 13. Ver gadering met gesloten dcureif. 14. Verzoek schrift H. van dun Berg, herbenoeming ge meente-geneeskundige. 15. Aanbeveling Cura toren Gymnasium, benoeming 2 curatoren. 16. Voorstel B. en W. benoeming 3 leden plaatse lijke .Commissie vau toezicht lager onderwijs wijs. KALENDERS ENZ. De melkinrichting „Hartenlusf alhier, zond one een fraaie wandkalender die aan hare cliënten wordt uitgereikt. Het schild is versierd met een mooie reproductie van een schilderij van H. M. Brett. AFWIJZENDE BESCHIKKING. Door de leveranciers van vleesch en vet aan de menages der militairen alhier, is ver zocht de prijzen, die daarvoor zlin vastge steld, te verhoogen. De militaire autoriteit heeft hierop afwijzend beschikt. MAATSCHAPPIJ VAN NIJVERHEID, liet Departement Haarlem dezer Maatschap pij vergadert op Maandag 11 Jar.uari. De agenda vermeldt o.m. Voorstel van het Be stuur tot vaststelling van een nieuw Regle- meut voor het Departement. Verslag der Com missie voor de bevordering van het Visch- verbruik. Verslag der Commissie voor waar deering vau eigen nijverheid. VOOR GEMOBILISEERDE KLEINE MIDDENSTANDERS. De Minister van Oorlog heeft de Compag nieecommandanten aangeschreven hunne on- derhebbeiiden, behoorende tot de kleine ne ringdoenden, wier zaken door de mobilisatie verloopen en die gevaar loopen jn financieel© moeilijkheden te geraken, aan te zeggen, dat zij zich tot het Steuncomité kunnen wenden ter plaatse waar hun zaak wordt gedreven of rechtstreeks tot het Kon. Nat. Steunco mité, dat zich bereid verklaard heeft de noo- dige hulp te verleen en. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Voor behoeftigen werd door deze vereeni- ging toegestaan in December 1914. aan brood en levensmiddelen '239.13; brandstoffen 97.16; in geld 535.90. Totaal toegestaan 872.19. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 2 Jan. z. van J. SpoorBlom- maert. 3 Jan. z. van W. van der Eijkhof— van der Sehrier. 2 Jan. z. van M. E. A. Bakkervan der Veldt. 3 Jan. z. van M. Smit—Krijgsman. 2 Jan. z. van M. E. Zwart—Pistoor. z. van J. W. de Nieuwe Booms. 3 Jau. d. van M. P. J. van Ghert— Nellissen. 2 z. van T. Mulde Jong. Overleden: 2 Jan. J. vau Doorn, 73 jaar, Raamvest. M. M. van der LindenWaeht- maar, 74 jaar, Hagetetraat. BUITENLAND. DE „FORMIDABLE" GETORPILLEERD. LONDEN, 4 Jan. Reuter's biizondere dienst meldt: Do overlevenden van de Formidable woonden in de kerk te Brixbam eeu dank dienst bij, waarbij een zeeman het lied zong: „fierce raged the tempest" hetgeen de aan wezigen tot tranen toe bewoog. De geredde matroos vertelde nog, dat kort voordat het schip werd getroffen, Ihet Nieuw jaar was ingeluid met zestien klokken en het geluid Van tegen elkaar geslae61.' tinnen kannen. Het meerendeel der bemanning sliep toen de torpedo ontplofte. Men begreep dat er iets ernstigs was gebeurd, toen de com mandant bevel gaf de booten uit te zetten. Dit kon alleen aan stuurboordzijde tenge volge van het bellen van bet schip. Op het oogenblik dat de overlevenden de Formi dable verlieten, zagen zij hun makkers op het halfdek, meest aBen rockende. de com mandant stond op de brug met een sigaret in den mond. De laatste woorden, die zij van den kapitein boorden, waren: „Moed honden jongens, allee gaat goed. Geen paniek hoor. als echte Britten bedaard blijven. Het oude schip houdt liet nog wel wal uit." De hond van deu kapitein stond naast hem. Toen het schip verdween, werd "een matroos twintig voet in de lucht geslingerd. Hij werd, ge heel verdoofd door den val in het water, op gepikt. BERLIJN, 4 Jan. De „Nordd. Allg. Ztg.' komt op tegen het verwijt dat de beschieting vaif Hartlepool, Scarborough en Whitby dear Duitsche schepen in strijd zou zijn met het volkenrecht, daar hier open plaatsen zonder voorafgaande aankondiging zouden zijn be schoten, hetg en den dood van vele burger- personen tengevolge had. De „Nordd." merkt op: Het eenige in aanmerking komend- ver drag, de negende Haagscbe Conventie van 18 October i907, is niet door alle betrokken mogendheden betrachtigd en is dus volgens artikel 8. ook voor de onderteckenaars niet bindend. Niettemin nam Duitschland de be palingen strikt in acht. Volgens de artikelen 1 en 2 kunnen alle verdedigde plaatsen alle militair bruikbare inrichtingen in onverde digde plaatsen worden beschoten. Nifbehoort Hartepool volgens de officieels Britsche maaridelijksche legerlijst tot de in tijcl van vrede en oorlog door legertroopen bezette kust verdedigingsplaatsen. Scarborough bezit een schans met zes naar zee gerichtte 15 c.M. Kanonnen, ©en kazerne en een officie©! geW* gistreerd draadloos station. Whitby heeft vol gens de officieels Britsche vlooi lijst een door do marine bediende kustwacht en signaalsta. tion. Be Duitsche schepen nu freak tn. zoo als de Engelschen toegeven, alleen deze. De in de con verent ie verlangde voorafgaan de aankondiging der beschieting mag worden nagelaten, indien door zulk een aankondiging het resultaat der oud rn m'nr :n gevaar zou worden gebracht. De aanval der Duitsche schepen was dus volkomen binnen de perken van de door het volkenrecht geoorlo Jde oor logvoering. STEINBACH DOOR DE FRANSCHEN GENOMEN. BERLIJN, 4 Januari. (Eigen bericht). Het groot hoofdkwartier meldt beriep officieel, dat het den Franechen gelukte de hoogte ten westen van Sennheim en bet dorp Stein bach (in den Boven-Elzas) te veroveren, na dat deze beide punten heftig onder vuur ge nomen waren. De Duitscfhcre moesten Stein bach tegen den avond na een hardnekkige verdediging opgeven. In den nacht herna men zij de hoogte van Sennheim door een bajonet-aanval; om Steinbach duurt Ihet ge vecht, nog hevig voort. Naar Duitscli land. Gisteren zijn uit deze gemeente een 20-ta) personen, meest jongelieden, vertrokken naar Duisburg in Duitschland om in eeu der fabrieken van de Firma Krupp te gaan werken. Een twee tal personen, die eeigen tijd geleden reeds daarheen waren vertrokken, en nu eenige dagen „over" waren, hadden de opdracht mede gekregen om zoo mogelijk een 50 per sonen mede te brengen. ZAANDAM. Personalia. Tot Gemeente-Ontvang -r Te Doesburg is benoemd do heer H. E. K. v. d. Worp, commies ten kantore van den Gem.- Ontvanger alhier. MEDEMBLIK. tloog water. De velden en akkers rondom Medemblik staan geheel onder water. Door de aanhoudende regen van den latasten tijd, was het water reeds ver boven het normale peil gestegen. De beide stoomgemalen van het waterschap „De Vier Noorder-Koggen" welke hier geplaatst zijn, en tot taak hebben het overtollige polderwater naar de zee te malen, werkten wat zij konden om liet land voor overstrooming te vrijwaren. Maar de groote machine die voorzien is van zuiggasmotoren en rtoJ dezen zomer koninklijke belangstelling genoot, die een unicum in Eutopa genoemd wordt, raakte defect en moest haar arbeid staken. En de oude machine, die trots haar ouderdom nog zeer goed werk verrichtte, moest wegens gebrek aan kolen stop worden gezet. En het water steeg onrustbarend, en er was geen afvoer, zoodat thans de landerijen rondorr Medemblik geheel zijn overstroomd, en ons doeft denken aan de inundatie die plaats heeft in oorlogstijd, om den vijand vei van de stad te houden. Het is een typisch gezicht, schier niets dan eindelooze watervlakten, waar een molentje of een hooger gelegen stukje land als een eilandje boven uit komt. lntusschen is deze overstrooming voor de betrokken landgebruikers een zeer onaangename geschiedenis. In den nacht moesten de boeren hun schapen, welke op het land graasden, nog naar de stallen drijven. En ook het bouwland zal de nadeelige gevolgen ondervinden. De vruchten welke nog op de akkers stonden en ook de stallen, drijven op het water rond. Alleen enkelen lachen, en wel de watermole- naars, die, toen het groote nieuwe watergemaal gereed was, hun werk konderi neerleggen en op pensioen werden gesteld. Hun arbeid was niel meer noodig. En de molens die hun zoo vele jaren hadden gehuisvest, werden voor afbraak verkocht, en zij die steeds in den molen hadden gewoond, schier van geslacht op geslacht, wer den genoodzaakt een huisje in de stad of op het dorp te gaan betrekken. In hun hart hadden zij echter nooit geen vrede met die „nieuwigheden" genomen. Thans nu de velden blank staan, lachen zij in hun vuistje en zijn van gedachte: „dat alle veranderingen nog geen verbeteringen zijn." COMlTé „DE EUEOPEESCHE STATEN BOND". Vanwege hot sub-comité voor Haarlem en Omstreken vau Bet comité „de Europeesche Statenbond" (aangesloten bij den Nederland- schen Anti-oorlogsraad) zal eene openbare ver gadering gehouden worden op 9 Januari, al waar Jhr.'Dr. Nico v. Suchtelen zal spreken over: „De noodzakelijkheid van een Euro peesehen Statenbond". VOOR ONS STEUN COM iTé De collecte die Zaterdagavond gehouden i« buiten de Amsterdamschepoott door h-tWijk- comité lieeft f 26.0:11/2 opgebracht. De com missie maakt bekend dat zij oen gift heeft ontvange n van den heer B. van f 1.06. VOOR ONZE MILITAIREN. Op gelijke wijze als de vereen,ging „Ouzo Vloot" eenigen tijd geleden eoit 3u-ial uitste kende harmonica's aankocht en die verzond naar verschillende posten aan de grenzen, zijuu hans door haai' 6 groote gramaphoona gekocht, welke geregeld zullen circuleeren over de 42 posten, der militaire kustwacht. Met kracht blijft de voreeniging zorgen voor ontspanning van onze soldaten en ma-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2