BINNENLAND. Berichten reeds geplaatst in onze vnriae oplage. NIEUWS UIT DEN OMTREK. Nieuws eit Lisse e. o. STADSNIEUWS.] van hedenmorgen. Nagekomen kerkberïchten DE VERJAARDAG VAN KONING LODEWIJK. Haarlem. SOKKEN VOOR HET LEGER. GRATIS BROOD EN KOFFIE. burgerlijke stand. Oo yroofe ieening. 1 bin te biechten-) 7 uur Lof ter eere flor H. Maagd. loopgraven van den. vijand te Steenstraate. Wij hebben ons, zonder aangevallen te wor den, genoodzaakt gezien zekere gedeelten van onze loopgraven te ontruimen in den sector van Atrecht, waar de manschappen tot de schouders in de modder stonden. Wij zijn bij La Boisselle vooruitgekomen. De mijnwerpers van den vijand hebben ons ieni ge verliezen toegebracht. Wü hebben hen des middags tot zwijgen gebracht. Wij hebben een blokhuis in de lueht doen vliegen. In den sector van Keims hebben wij een loop graaf van 200 meter voor ons front bezet. Er is een hardnekkig infanteriegevecht gele verd tussehen Bethiny en Prunay, waarbij de vijand vele dooden heeft achtergelaten. Wij hebben het vijandelijke gerehut bij Souain tot zwijgen gebracht en de loopgraven van den vijand vernield. In Argonne heeft de vijand ten Westen van Haute Chevauchée de eerste linie van onze loopgraven in de lucht doen vliegen. Ze is ge heel vernield. Onmiddellijk deed de vijand een verwoeden aanval, welken wij met de bajonet hebben afgeslagen. Wij liebben daarbij gevan genen gemaakt en ons front gehandhaafd, be houdens 80 meter loopgraaf, op 20 meter afstand waarvan we onze geveehtslinie hebben inge richt. Ons offensief is voortgezet in de buurt van Thann en Altkirch, waar belangrijke uitkom sten zijn verkregen. Wij hebben de loopgraaf op heuvel 425 herno men: Wij blijven terrein winnen ten Oosten van Steinbach en hebben Burnhaupt-leHaut (Ober Burnliaupt) genomen. Wij zijn in de richting van de brug van Aspaeh en van Kahlberg voor uitgekomen. De vijand beschiet uitsluitend het hospitaal te Than, dat enruïmd is. DE TOESTAND IN ALBANIU. MILAAN, 8 Jan. (part.) Het gisteren offi cieel tegengesproken bericht omtrent de zen ding van een Griekseh oorlogsschip naar Al banië wordt toch bevestigd. Eergisteren na middag verscheen voor Durazzo de kleine Grieksche kruiser ..Helas", een oorlogsschip van 2500 ton, dat Griekenland voor eenige maanden van China heeft gekocht. Betreffende den opstand zelf kan nog worden gemeld dat de stad Berat. zich volgens nadere Berichten bij de opstandelingen heeft aangeslo ten, zoodat nu het geheelo land tegen Essad Pasja gekeerd is. DE JAPANNERS. PARUS, 8 Jan. (part.) Het „Journal des Debats" veroordeelt het stemming maken ten gunste van het ingrijpen van Japan op het Europeesch krijgstooneel. De militaire toestand is niet van dien uard dat de Verbondenen, om hun doel te bereiken, op Japanscho troepen aan gewezen zijn. Het blad treedt heftig tegen Picho# op, die Japan in rui] voor zijn hulp een schadevergoeding in koloniaal bezit zou willen toekennen. In geen geval, gaat bet artikel voort, rou een inmenging van Japan, al ware het slechts met een klein deel van het Fransche koloniale bezit, beloond mogen worden. BERLTJN, 0 Jan. (S-corr.) De zevenstige verjaardag van Koning Ludwig van Beieren N werd door de Beiersche troepen te Nyssel fees telijk herdacht. Kroonprins Ruppecht van Beieren hield een korte toespraak tot zijn troe pen. De militaire gebouwen waren alle in feestdos en het Noorderstation was met Duit- scbe en Beiersche vlaggen en gloeilampjes ver sierd. Des morgens had de Beiersche-kroonprins de parade afgenomen over de aan het front staande regimenten, onder het vuur van liet vijandelijk geschut. DE SULTAN VAN TERNATE. Een bericht uit Soerabaja meldt: De sultan van Ter.nate, verdacht van be- trokken te zijn in den moord op controleur Agerbeek, is door den resident gearresteerd en aan boord van een stoomschip naar een onbekende bestemming vervoerd. Slagersknechts naar Diiitscliland. Uit Groningen, Friesland en vooral uit Noord- Holland vertrekken de laatste dagen vele slagersknechts naar Dnitschland, om daar voor het leger te slachten. Ze verdienen nor ■week 100 Mark. In een kolenruim verborgen. In een der booten, welke den dienst op het kanaal Maas tricht—Luik en terug verrichten, hadden zich in het donkere kolenruim vier Belgi sche jongemannen verscholen, in de hoop, op deze wijze onopgemerkt door de Duitschc grenswacht, Hollandsch grondgebied te be reiken. Aan de grens vroegen de vieiteeren- de Duitschere of er niets in het hok was. Op het ontkennende antwoord van het booipersoueel, nam echter een der Duit- echers, om zichzelf te overtuigen, een ko lenschop en stiet in de donkere zwarte ruim te. Men kan zich zijn verbazing voorstellen, toen de schop werd vastgehouden. Een andere Duitseher lichtte met een zak lantaarn bij, en nu werden drie jongelieden gevonden en gearresteerd. De vlirede had zich, met het gezicht naar don muur, in een hoek gedrongen en zich zoo klein mogelijk gemaakt. Deze werd niet gevonden en ont snapte. De kapitein der boot wordt nu niet meer tot de vaart toegelaten. JUBILEUM. Onder vele bewijzen van belangstelling her- lacht gisteren de heer D. v. d. Velde, sein- 'hui8wachter le klas alhier, den dag, waarop jhij voor 25 jaar bij de H. IJ. S. in dienst .Is getreden. I In den loon van den ochtend kwam een der inspecteurs der H. IJ. 8. M. den jubi laris complimenteeren, die hem, namens de Maatschappij onder eenige hartelijke bewoor dingen aanbood de gebruikelijke oorkonde en een couvert met inhoud. Namens den stationschef, eenige su perieuren en collega's werd den heer v. d. Velde een geschenk overhandigd, waardoor hij heel aangenaam verrast werd en dat voor hem in latere dagen een aangename her innering zal zijn aan zijne werkzaamheden in dienst der H. IJ. S. M. Het waren twee mooie fotografien in eiken houten lijst. De een stelde voor 't inwendige van het seinhuis, waarin de jubilaris dage lijks werkzaam is. En de andere een groep van den staiionsehef, der stationsoommandant, eenige stationsopzichters en collega's van den jubilaris genomen op 't perron. Beide foto's zijn heel duidelijk. Vooral de laatste zal een aardig aandenken zijn, omdat daar, zooals wij zeiden, ook de stationscom- jnandant op voorknf. Bij de overhandiging van 't geschenk voerde de stationschef, de heer H. Mul het woord, die o.m. herdacht de goede verstandhouding die tussehen het sta tion spersoneel bestaat en verder den jubi laris hartelijk gelukwenschte. Het verdere gedeelte van den dag bracht de jubilaris in den huiselijker! kring door. VOOR BEHOEFTIGE KUNSTENAARS. In aansluiting aan ons bericht van giste renavond kunnen wij nog mededeelen, dat van de opbrengst der verloting ten bate van het Kon. Nat. 'Steuncomité 1914, 15 pet. ge stort zal worden in eene kas voor behoeftige kunstenaars in den ruimsten zin. die door de tegenwoordige omstandigheden steun behoe ven. Hierbij diene men niet te vergeten dat er een wetsontwerp is aanhangig gemaakt om alle giften uit de Staatskas te verdub belen, zoodat elke gulden afgezonderd voor bet Kou. Nat, Steuncomité, verdubbeld wor den. Men zal het ten zeerste waarcleereu, indien particulieren, die liever uit hun verzameling geen voorwerpen, schilderstukken of anders zins willen afstaan, een zeker bedrag voor het aankoopen van kunstvoorwerpen voor de verloting bij een der leden van het comité zonden willen storten. Zij kunnen ervan ver zekerd z^n, dat dit bedrag uitstekend zal ge bruikt worden en dat vele jonge veelbelo vende kunstenaars ddor aankoop van hun werk geholpen zullen worden. Ook is nog de heer G. D. Gratama, direc teur van het Frans Halemuseum, tot het co mité toegetreden. LOOS ALARM! Donderdagmiddag tegen 5 uur telefoneer de een bewoonster van een perceel in de Gierstraat, dat ze van uit den achterkant harer woning een geweldigen lichtgloed had gezien, zoodat ze vermoedde dat er in de Groote Houtstraat brand was denkelijk in den winkel van den heer van Bemmelen. Op die hoogte ten minste had de lucht er uit gezien, als waren geweldige vlammen op gegaan. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd en de eenpaardsslangenwagen der po litie en spuit 10 trokken er spoedig op uit. In de Groote Houtstraat was echter niets van een brand te bespeuren. Natuurlijk was ïanteriet droeg, hoewel de troep niet tot do genie behoorde, een schop en een soort koe- wonderd als de brandweermannen, opkeek. Later bleek, dat geen brand was uitgebro ken, maar dat iets geheel andere had plaats gehad. Toen de brugwachter Pt C. de Lange brug bad toegedraaid, was kortsluiting ont staan in de bovenleiding voor de E. S. M. op de brug en naar alle kanten waren de vlammen uitgeslagen. Dit had elders over de stad een lichtgloed uiigeworpen. De brugwachter had dadelijk de bnjg we der opengedraaid, waardoor het contact werd verbroken en de vlammen verdwenen en ver volgens in de seinkast op de brug den stroom afgesloten. Bij een onderzoek bleek, dat door het langdurige vochtige weder de isolatie op de bovengelciding voor de E, S M. bij het dichtdraaien der brug is doorgeslagen, waar door kortsluiting was ontstaan. Tengevolge daarvan warep er, zooals wij zei den, vlammen uitgeslagen. Het tramverkeer ondervond geen vertraging, daar, nadat de stroom op de brug was afgesloten, de tram wagens met eigen kracht over de brug kon den rijden. Zoo spoedig mogelijk werd eene nieuwe isolator aangebracht, EEN RIJWIEL VERDUISTERD. Door de politie is aangehouden de 18-jar. loopknecht v. R. die bij een rijwielhandelaar in de Waldeck Pyrmontstraat een rijwiel had gebuurd en dat voor 2.50 bij een op- kooper had verkocht, waar de politie 't in beslag heeft genomen. Tegen v. R. is proces verbaal opgemaakt. Op initiatief van het Magazijn van mejuf frouw Mary Fleischmann zijn voor de sol daten aan de grenzen, in de forten en op de kust, sokken gebreid door nijvere Haarlem- sclie vrouwen en meisjes. Thans zijn er wel 200 paar bijeen, die tentoongesteld zijn in een- van de étalagekasten der firma Corbière. Groote Houtstraat, en die daar veel belang stelling trekken. Zoo'n tweehonderd paar sokken is ook wel een kostelijk geschenk voor onze soldaten in dit seizoen! NIET BETALEN VAN CONTRIBUTIE 1 Het komt bij herhaling voor dat personen, weigeren de contributie te betalen voor een vereeniging, waarvan ze 't lidmaatschap niet of niet tijdig hebben opgezegd De Algemeeue Vereeniging voor Bloembolleu- cullinn- alhier wensehte zich bij dergelijke wan betaling niet meer te leggen en deed een ver volging instellen tegen een lid in Haarlemmer, meer, die zijn contributie over 1914 niet wensehte te betalen. De kantonrechter aldaar veroordeelde, naar het Wkbld. voor Bloembollencultuur mededeelt, den man tot betaling van zjjn contributie en van de onkosten uit het geding voortvloeiend. Ter waarschuwing voor anderen! Hedenmorgen maakten 863 kinderen en 245 volwassenen gebruik van gratis brood en koffie. Ontvangen bij den beer J. A. Heins: van mevr. en jonkvr. Q. v. U. 20: bij den beer H. London: van S. V. 10: van P. J. M. 1; van R. G. R. 5; van mej. van D. 1; van J.S. 1; van P. T. coupon Ned. Schuld 6.18 L; van N. N, spaarpot 1: van N. N. 'f 6; van Miegje en Beppie 'J 1; van een dienstbode 0.30; en bij den heer A. van der Vaart: van N. N. 10 en van N, N. L— GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Hoofdbureau van Politie, Smedestraat, diverse stukken zink en lood, gevonden tijdens den storm; R. Riet man, Leidschestraat 147, een heerenhand schoen; H. de Vries, Gasthuislaan 166, een kinderbontje; E. van den Heuvel, Jan Steen straat 29, een band van een kinderwagen: M. Wallerkers, Essenstr. 29. een dameshor loge; J. F. H. van Raaphorst, Grebberetraat 40, een heerenportemonnaie met inhoud; A. Westerdijk, Maasboschstraat 50. Vlaardin- gen, een granaten armband; C. Zoetelief. Burgwal 27zwart, een stootijzer; E, Bekker, Leidschestraat 20, een rozenkrans; J. Lode- wijk, Kritzingerstraat 48, een pop. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 133 timmerlieden, 7 machi nale houtbewerkers, 8 wagenmakers, 13 meu belmakers, 43 metselaars, 47 opperlieden, 64 stucadoors, 6 wittere, 11 machinebankwer kers, 29 grotbank werkers, 1 metaaJdraaier, 1 vuurwerker, 4 ketelmakers, 7 burgersme den, 3 machinisten, 6 stokers, 3 electriciens, 2 koperbankwerkors, 3 koperslagere, 3 lood gieters, 6 schoenmakers, 1 zadelmaker, 24 kleermakers, 130 schilders, 10 behangers, 6 stoffeerders, 45 bloemisten, 19 tuinlieden, 71 grondwerkers, 10 bakkers, 1 slager, 1 krui deniersbediende, 4 kellners, 19 magazijn- knechts, 32 loopknechts, 3 liuisknechlas, 15 kantoorbedienden, 6 boekdrukkers, 11 letter zetters, 2 binders, 181 losse werklieden, 9 dienstboden, 43 werksters, 87 naaisters, 4 kook sters, 3 huishoudsters, 5 vrouwe'ijke kantoor bedienden, 8 steenhouwers, 23 koetsiers en voerlieden, 8 voegers, 30 foto-chomigrafcn. Geboren: 6 Jan. z. van P. M. de Waal-de Zwart. 7 Jan. z. van M. Hottentot-Visser. z. van H. Gorter-Meiyer. s. van H. Plant- Metzelaar. Overleden; 7 Jan. A. C. v. Velzen-Beekhuijs, 28 j., L. Heerenstraat. J. Klabou, 04 j., Vooruit gangstraat. SCHOTEN. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten op Maandag 11 Januari 1915 n.m. 7% uur. Aan de orde zijn: de behandeling van inge komen stukken en mededeelingen en een schrij ven Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, inhoudende het verzoek tot vaststelling van de begrooting voor 1915 over te gaan en de mede- deeling, dat bij met-voldoening daaraan B. en W. tot die vaststelling zijn uitgenoodigd. BINNENLAND. Men seint ons uit DEN HAAG: De berichten, als zou de leening van 275 rnil- lioen al volteekend zijn, kunnen beslist worden tegengesproken. Tot Donderdag was voor niet meer dan 85 millioen ingeschreven. Tenzij mocht blijken, dat vele instellingen tot den laatsten dag hebben gewacht, met hun be dragen op te geven, ia het dus niet buiten ge sloten, dat de bepalingen omtrent de gedwongen leening in werking zullen treden. Ter bevoegder plaatse heeft men den indruk, dat de kleine bezitters ruim inschreven, doch de meervermogenden achter gebleven zijn. Van inschrijving uit liet buitenland is daar niets bekend. Do combinatie: „Do Koninklijke Bataafsclie Petroleummaatsebappij" heeft haar inschrijving van 10 op 25 millioen verhoogd, BUITENLAND. DE STRIJD OM ST. JORIS. LONDEN, 8 Jan. Reuters bijzondere dienst deelt aan het A. H. mede: Een ooggetuige by :t Fransche leger doet een verhaal over de inne ming van St. Joris, dat een aanvulling is van de korte, en weinig zeggende officicele mede- deelingen. Hü verhaalt daarin: St. Joris bevatte slechts enkele huizentus sehen het Yser-kanaal en de wegen was elke toegang tot de plaats onmogelijk langs iedereu anderen weg, dan den straatweg en den dijk ten zuiden van het kanaal. Overal elders stond water of een vloeibare modder, die tot over de knieën moest worden doorwaad. St. Joris was door den vijand in een volslagen versterking verandert, met wallen, loopgraven, barricaden en zandzakken. Snelvuurkanonnen bestreken de wegen. Enkele mai'ine-afdeelingen en wielrijders, aan wie een afdeeling dragonders was toegevoegd, hadden de eer der verovering. Zij naderden het dorp door het maken van sappen langs den weg, die geregeld werd verlengd en verbreed, om de aanvallende troepen dekking te verschaffen. Zoo naderden de aanvallers het veerhuis, van waar zij den aanval ondernamen; ondanks het hevige vuur van den vijand slaagden eenige ma trozen er in met een kleine boot een kanon in een stelling te brengen op korten afstand van de huizen van St. Joris, die in puin werden ge- schoten. Tegelijkertijd rukten do Belgische troe pen op door den modder en andere marinetroe pen namen een stelling in op twee hoeven, van waar zij den vijand, die St. Joris verdedigde, beschoten. De marinetroepen in de sappen langs den weg snelden vooruit en vielen den vijand aan. De laatste Duitsche matrozen, die in het dorp bleven, moesten zich overgeven. Ouder de puinhoopen der huizen werden 500 lijken ge vonden. UITGEEST. ZONDAG, oollecto voor de school; de H.H. Missen' te half 8 en 10 uur Hoogmis, half 2 Catechismus; half 3 Vespers. In deze week Catechismus volgens gew. MAANDAG en volgende dagen de H.H. Missen te half 8 en half 9. DONDERDAG, half 9 gezongen H. Mis ter eere van het H. Sacrament. ZATERDAG, 's middags 4 uur gelegnheid De gebeden worden verzocht voor Engel de Goede, Petrus Weijntjes en Petrus Brandjes, die met de laatste H.H. Sacra menten dei- Stervenden zijn voorzien en voor Petrus Goeman en Wed. Divertje NippenZonjée. die In don Heer zijn overleden. CASTRICÜM. ZONDAG, 7 uur H. Mia; 10 uur Hoogmis; 1 uur Catechismus. 2 uur Vespers, daarna de H. Familie. MAANDAG, Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag de H.H. Missen te 7, 8 en half 9 uur. ZATERDAG, 7 en 8 uur H. Mis; 48 uur biechthoorenhalf 7 Lof ter eere van Maria. De gebeden worden verzocht voor Catharina Lute, Nioolaas Stuifbergen, die met 'do laatste H.H. Sacramenten dei- Stervenden zijn voorzien en voor en Jacobus Veldt, die in den Heer is overleden. HEEMSTEDE. Volkszang. Niet alleen de leden der R. K. Vereeniging voor Volkszang, maar ongetwijfeld ook vele anderen, thans nog buitenstaanders bij de afdeeling der R. K. V. v. Volkszang, zullen zich Zondag naar de uitvoering begeven in het R. K. Vereenigingsgebouw, waar onder leiding van den heer Jac. de Jong het dames-propa- ganda-koor „St. Caecilia" een zangavond geor ganiseerd heeft! Volksliederen zullen gezongen worden, doch ook zal het koorwerk „De le H. Communie", voor dames en knapen, met begeleiding van piano en orgel, de aandacht vragen* De heer Joh. Ots, solo-violist en muziekleer aar aan de Rijks-Kweekschool, zal eenige solo nummers voordragen. Wij meenen dezen avond bijzonder te moeten aanbevelen Niemand vergetc zijn „Leeuwerk". Van ons Steuncomité. Het Hecmsteedsche Steuncomité zendt ons de volgende mededeeling: In het tijdvak van 1 Augustus 1914 tot ein de Deceml»er 1914 werd ontvangen door col lecte in Augustus 2800, door giften 900, door wekelijksclie bijdragen 400 (o.a. van de vereeniging Door Eend vacht Sterk en van het personeel van den I'artie. Naclitvei- ligbcidsdienst) en door maandeliiksche bij dragen 1300 (o.a. van het personeel der E.N.E.T., der Haartemschc Machinefabriek voorheen Gebr. Figéo en der H. S. M.) Over gelijk tijdperk werd uitbetaald aan ondersteuningen in geld of levensmiddelen 200 (waarvan 120 alleen in December) en aan Isoneu voor arbeRl in 'het Wandelbosoh Groenendaal 3500. 73 man werkten op Groenendaal in de laatste week van December; eenige weduwen ontvingen geregeld ondersteuning, boven dien werden aan verscheidene personen le vensmiddelen of kleedings tukken verstrekt. Het Steuncomité is door de krachtige fi- nanci^le Vnilp van "h-eit G ernieen teTwstYHir van Heemstede in staat voorloopig den ar beid op Groenendaal gaande te houden, doch zal het bijzonder op prijs stellen, indien de ingezetenen van Heemstede hetzij door we- kelijksche of maandelijksche bijdragen, hetzij door giften het Steuncomité steunen of blij ven steunen; verzekerd van de groote mede werking der sub-comité's zal bet Steunco mité alsdan de werkloosheid in de gemeente Heemstede in de nog- volgende wintermaan den doeltreffend kunnen bestrijden. Bijdragen of giften zullen gaarne in ont vangst worden genomen door de leden van het Steuncomité: Jhv. mr. D. E. van Len- nep, eere-voorzitter; Jhr. dr. C. G. S. Sand- berg, voorzitter, Spruiteriboeclistraat 18; P. van Teutem, van Merlelaan 14; F. H. Jon ker, Meer en Bosch; F. H de Koek van Leeuwen, BroDsteeweg- 70; G. Goossene, Drie- heerenlaan 6; K. Ingorman, seroetaris, Boe ken rod-estraat 1; C. J. Blok, penningmeester, Ei ndenh ou (straat 3. HAARLEMMERUEDE C.A. Van de Belgische vluchtelingen. .Reeds heden vertrokken de laatste dei hier vertoefd hebbende Belgische vluchtelingen, zijnde een vijftiental, naar Engeland. HAARLEMMERMEER. Aanbesteding. Door B. en W. is aan besteed de schoolbehoeften voor de verschil lende scholen in deze gemeente, hetwelk is geschied in vier perceelen. Perceel 1 was laagste inschrijver de firma Meilink, lo Züt- fenvoor perceel 2 de heer Kleyn te Scho ten; perceel 3 de heer de Lange te Deventer cn voor preeet 4 (handwerk benoodigdliedeu) de hoer A. Borst Pz. te Hoofddorp. BILLEGOM Een mooie daad. Door het Bestuur der Hille- gomsche IJsclub is definitief besloten tot het nemen van een ijsbaan in eigen beheer. Het heeft daarna geconfereerd met het Steuncomité. De werklooze arbeiders van Hiüegom kunnen het ophoogen van het terrein en bijkomende werkzaamheden verrichten, terwijl het bestuur der IJsclub toezicht houdt, 't Bestuur wensehte echter niet, dat voor één gulden daags in dezen zou gearbeid worden aan de baan. 't *?teun- Comité heeft nu voor dit werk het loon op 1.50 daags gebracht. Voor het werk zal pl m. 1 -50 arbeidsloon worden uitbetaald. VOORHOUT. ,JPlicht en Recht". 1" het Café „Flora" heeft vergaderd de ouderafdeeling „Ziekenfonds" der Bloemist-, Land- en Tuinbouwwerkiiedenvereeni- ging „Plicht en Recht". Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat 1 Maart 1914 in kas was een batig saldo van 313.28. Aan contributie werd ontvangen van 1 Maart af tot 1 November 119.Uit gaven aan zieken en verdere onkosten f 50.64. Alzoo een batig saldo van f 381.64 op 1 No vember 1914. Tot het nazien der kas en boeken werden be noemd de heeren G. v. Kampen en H. Pijnacker. Door den heer Jac. v. Schooten wordt verslag uitgebracht over zijn bevinding-der kas en boeken tot 1 Maart 1914. Hij deelde mee dat alles in de beste orde bevonden was, en bracht den penning meester, den heer Ch.'Does, uit naam der ver eeniging, zijn dank voor zijn nauwkeurig beheer. 1 Bij de rondvraag vroeg een der leden, nu er leden waren die op den bepaalden tijd hub f tributie niet voldoen; daarvoor art. 15 te <>c handhaven. De voorzitter antwoorde hierop dat men de tegenwoordige tijdsomstandigheden rekening te houden, maar komt een lid dat tributie achterstallig is, ziek te liggen, dan bij de eerste uitkeering de achterstallige cotë butie afgehouden worden. NOORDWIJK. Gemeenteraadsverkiezing. De Protest. K'i' vereeniging ..Gemeentebelang" besloot gistel avond den A.-R. candidaat voor den genieeH' raad, den heer C. v. d. Niet Dz., krachtig, steunen. Daarmede is de samenwerking Protestantsche partijen dus verzekerd. Thans moet de R. k. Kiesvereeniging h' houding nog vaststellen. Zij vergadert nog vó 15 dezer, den dag der candidaatstelliug. NOORDWIJKERHOUT. St. Lilizabeihsvereeniging. Volgens gewofl' werd de gewone jaarlijksche vergadering St. Elisabethsvereeniging gehouden aan de D torie. De vergadering werd geopend met t gebed voor de zieken. Hierna kwam aan de of de vaststelling der 13e jaarrekening, na ond' zoek werd deze door den Z.Eerw. Heer PasW in volkomen orde bevonden. Z.Eerw. zegt nf aanleiding daarvan ongeveer het volgende: Ik feliciteer de leden der vereeniging harte{ er mede, dat zij dit jaar weder zooveel voorl arme zieken der Parochie hebben kunnen do' Dit werk gaat nu juist niet altijd gepaard f de dankbaarheid der menschen, maar even gd als de penningmeesteres de boeken in orde hd gehouden, zoo zal ook O L. Heer het boek houden door alles op te teekenen wat de led' in het belang van den lijdenden arme ged^ hebben en dit met ruimen interest vergoeden. Ik dank de dames voor de prettige wij' waarop zij hebben samengewerkt en hoop zij nog vele jaren met denzelfden ijver voor f goede doel zullen blijven werken. De presidente werd wegens periodieke aft" ding, herbenoemd. Personalia. Door den Alg Ned PolitieKt werd onzen veldwachter J. Steenvoort een zen medaille uitgereikt wegens 1 O-jarigen ff0" wen dienst. Retraite. Heden zijn niet minder 64 volks bonders naar Noordwijkerhout v* trokken om een geslote» retraite te hou W Onze straatverlichting. Van db R. K. Kerk tot aan de 3de Poelaan eircule^ een adres om handteekeningen te verzamel^ teneinde er bij den gemeenteraad op aan dringen voor betere straatverlichting te gen. 't Is op 't oogenblik werkelijk tri11 rig. Het Kruis verbond hield gistereP' avond eene vergadering in het Bondsgebou" De voorzitter wensehte allen een Zalig Niett* jaar; hij Jioopti: dat dit jaar in alle opzi^ ben een zegenrijk jaar moge zijn. Een nie-11 lid werd ge'tnst-allerd. De voorzitter deelt mede dat dit jaar f-8' de beurt vau aftreding zijn M. Bitsc'.nn»11 L. Sclioorl (niet herkiesbaar) en G. van IteC1' wen. Hiervoor wordon Candida ton ingowao!' 3J'o lieer J, ïtomijii brengt U±L* de 10e Algemeene Vergadering.- ikï voorj' ter brengt hom den dank der vergadering. Wi 'breedvoerige bespreking werd gehouden oV' de reddingsbrigades. Na do rondvraag- do vergadering gesloten. LIEFUADIGHEIDSPUEDIKATIE. Onder verwijzing naar de in dit blad vo°{J komende advertentie past nok op deze plaA" nog een woord van opwekking, om morg^Jj Zondag lp Januari, in grootea getale op gaan naar de kerk van O. L. Vrouw Roze'1 krans, aar. het Spaarne, waar dn gevierds ie4e naar Pater H. Schotk, van de or do der 8^ demptoristen, een krachtig woord zal sp'f ken ten behoeve der St. Vincentius-Veren'1' ging, een woord dat weerklank moge vind"1, in de harten van allen en tot de schob", daad zal voeren waarom zal worden gevraag® n.l. een gelcdelijke gave voor de zoo talrijk' behoeftige gezinnen bezocht door de oohte rentie van O. L. Vrouw. m Ij En nu moge men al uitroepen: „Hoe! W Geld vragen' Thans, nu er reeds aller wegtij zooveel gevraagd wordt en zoowelen eertjjrj wclgestelden reeds onder geldelijke zorgC gebukt gaan' Schijnt het niet een roekelo^ waagstuk!" Neen, lezer, het is geen w- stuk een bijdra-ge te vragen als het St. ViPj centius betreft. Dit vragen ia een wc hl F' op zioli zelf voor de ziel, echter nog groot" de weldaad aan die vraag te voldoen, dio roepstem gehoor te geven. Bovendio' wil men het „gewaagdd" noemen, het mor hier is hulp noodig, hoog no-odig! en als m®? niet vraagt krijgt men niet, Christus zelf I het zoo duidelijk en met nadruk -gezegd' „Vraagt eu ge verkrijgen," dat het oP verantwoordelijk zou zijn dezen- raad, waar l'jt geldt zulk een schoon doel niet op volgen En o, er zijn er rio'g zoo velen die ur durve n vragen en van wie men niet 'tfi verwachten dat zij juist de hulp zóó bchoevefc menschen die niet weten hoe zich uit deF lende te redden, als niet St. Vincentius u Was die voor hen vraagt, dooi- den mond vo eeu ge wij den spreker, St. Vincentius die wr. hoe mild de Nederlandsche katholieken z1! en daaronder zeker niet het minst de K rochianen van O. L. Vrouw als het ge'8 t® geven ter eere God voor den arms, om a geven aan Christus zelf, waar Christus inden persoon van den arme aan hen voordo^ Eu al moge het nu waar zijn dat somini? armen door eigen schuld tot hun beklage)', waardigen toestand vervallen zijn, dat er va< louder de bezochte gezinnen nog onverschmj gen en ondankbaren gevonden worden, d*jj de-nke men echter aan de arme blooden t', kinderen, die het toch waarlijk niet kuite helpen, dat vader of moeder of zelfs beid, zoo zijn, die onschuldig lijden om en door b Is het dan geen pliieht om ze voor ergC behoeden, om te tra hten die g~z'nnen op i heffen en het woord van raad en troost Li door de daad, te doen vergezellen. Want J weet het lezer, de Vineentiaan mag niin met ledige handen komen. En slaat dan ook eens een blik om u b op uw eigen kinderen. Goddank, trots d®' stige tijden, waarin, wij leven, hebben zU

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2