BINNENLAN 0. Van hedenmorgen. lei# ten reeds geplaatst in enz? vurige nplage. STADSNIEUWS. li/mm onze Rechtbank zonder beroep to Zaandam, diefstal f 0.50 b. of 1 dag' hechtenis. J. V., los werkman te Zaandam diefstal, ouslagen van rechtsvervol ging. A. M. J. F., zonder beroep te Formerend, mishand-ding, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. v. d. P., zonder beroep te Purmerend, mishand; 'ing 10 dagen gevp""-n' -t af. Y. K., A. E., J. M. en O. A. M. zonder beroep to Zaandam diefstal ieder f 2 boete of 1 ,w. tuchtschool. De R, K. Middenstand en de 9 u ir-sluitieg. handen. In Axgoruae u Is de .Vogeseo is nieets von beteekenis gebeurd. FKANSCH BERICHT. PARIJS, 14 Jan. Communiqué van heden- namiddag. Niettegenstaande den mist heeft bij Nieuwpoort een hevige kanoimade plaats gehad. Een boerderij1, ten zuidoosten van Stuyve- kenskerke, die door den vijand als munitie, depot werd gebruikt, is door de Belgen ver nietigd. In de buurt van Lens heeft onze artillerie naars gevangen genomen sullen worden, en hunne eigendommen in vlammen zullen op gaan. Velen%ebben uit vree» aan dien last vol daan. De barak ie zoo goed ale leeg en zelfs van uit deze gemeente zijn weer beesten terug gebracht. In Brugge is het toezicht thane zoo streng, dat niemand meer de verschillend© poorten door mag, zonder voorzien te zijn van een Duitsehen pae, waarvoor flink geld gerekend wordt. In de omgeving dier gemeente ia ook ontzet- afdeeiingen vijandelijke soldaten,* die corvee-1 ,c:nf' gestolen. Prachtige villa s zijn geheel leeg dienst hadden, gedwongen van standplaats te geplunderd. De schuldigen schuilen evenwel veranderen. niet onder dc Duitscliers, zooals mij dezen mor- Ten noorden van Soissons is den geheelen gen nog een dier eigenaren vertelde, maar on- dag zwaar gevochten. j der de Belgen zelf. 't Is schandelijk zooals door Ten noorden van Crouy zijn de operatieshet ejfren volk gestolen wordt, en dit wordt, dan geJooaliseerd tot twee hoogten. Onze tegen- rekeni del. Duitscher8 geschreven, aanvql kwam met geheel tot zijn recht. In T het Centrum gingen wij voorwaarts. Rondom i.1™'1 dle dezfu u,t de streck het dorp Crouy handhaafden wij onze posi- J3SC ze BUJ dat ei' geen sprak© van ties, niettegenstaande herhaalde aanvallen van den vijand, maar we moesten terrein op geven voor Vregny, daar de verbinding: lijnen is dat Rijssel in de handen der verbondenen zou zijn, gelijk de bladen reeds ecnigo maien lieb. ben gemeld. van onze troepen gevaar liepen tengevolge van den hoogon waterstand van de Aisne die AS 11, OVERTUIGING OP DE ZEGE- versoheidene onzer bruggen had moegenomen Wij herstelden ons toen ten zuiden van de ïivier op het gedeelte van (V'i" tot Miszy, met bruggehoofden op den noordelijken oever. In de plaatselijke gevechten in de buurt van Perthes hebben wij ca,npe-'-swcrk ui ten noor dien van Beau Séjour opgeblazen, teneinde dezer arbeid van den vijand te hinderen. Overigens is er aan het front niets bij zonders gemeld. HEI1 AFTREDEN VAN GRAAF BERCHTOLD. WEENEN, 14 Jan. Dc „Wiener Ztg." pu bliceert het volgende eigenhandig schrijven van den keizer aan Berchtold. „De motieven, die er u toe hebben ge bracht, mij te verzoeken om ontheffing van het ambt van minister van mijn huis en bui- tenlandsche zaken, erkennende, sta ik u ge nadig het gevraagde ontslag toe. Bij deze gelegenheid betuig ik u voor de bij de waarneming van dit ambt aan mij, mijn huis ten de monarchie in vrede, alsook gedurende den huidigon grooten oorlog met opofferende toewijding bewezen uitstekende dieneten, alsmede voor de gedurende uwe vroegere loopbaan aan den dag gelegde bui tengewone werkzaamheid mijn hartelijken dank en mijne volledige hoogachting. Met droefheid zie ik u uit uw ambt vertrekken. Als onderpand mijner voortdurende genegen heid schenk ik u de briljanten bij het groot kruis mijner orde van St. Stephanos". Lte „Wiener Ztg." publiceert verder een eigenhandig schrijven van den keizer aan vrijheer Burian, waarmede deze tot minister van het keizerlijkhuis en minister van bui- lenlandsche zaken wordt benoemd en hem het voorzitterschap in den gemeenschappe- Jjjken ministerraad wordt toevertrouwd." WAT BERLIJN ZEGT. BERLIJN, 14 Jan. Aan het Berliner Tage- blatt wordt uit Weenen van particuliere zijde ges hreven ov, r de oorzaken van het afde den van graaf Berchtold: Er zijn allerlei ge- iruchten in omloop, wier juistheid op het 00- geenblik nog niet is na te gaan en die ge deeltelijk om begrijpelijke redenen niet kun nen worden medegedeeld. Dat, de Keizer het verzoek om ontslag van Berchtold aannam, zal wel wezen uit over weging, dat in dezen tijd het ambt van buiten- landsehe zaken door een krachtiger persoon lijkheid mort worden bekleed dan graaf Berch told is. Dit is in den laats ten tijd gebleken bij aangelegenheden, die in het openbaar niet kunnen worden besproken. Ten slotte moeten toch binnen afzienbaren tijd de onderbande- lingen over den vrede beginnen. Doorvoor Is een gansoh ander man noodig ate Berchtold ls, een die uit harder hout gesneden is, een staatsman met forse her wil en van grooter kracht IN HET OOSTEN. BERLIJN, 14 Jan. Het offieieele bericht Tan bet gr00te hoofdkwartier meldt: Ten zuidoosten van Gumbinnen en ten oosten van Loetzen zün Russische aanvallen afge- PRAAL IN DUITSCHLAND. PARIJS, 14 Jan. (part..) Dc Gcneefache advocaat Balmen heeft aan het Journal een rapport gestuurd over zijn reis naar Duitseh- land, waarin hij verklaart, dat bet Duitsclie volk afwacht en nog steeds al zijn verwachtin gen behouden heeft. Hot wordt gesterkt door do zekerheid van de zegepraal. Het betreurt ter nauwernood zijn dooden, hoewel hun ontelbare scharen oneindig vele families in rouw storten. Indien Duitschland lijdt, dan lijdt het in stilte, doch het gelooft aan het beslissende succes dat voor den grooten generalen Staf ecu geloofs artikel is geworden en op dezen Staf stelt het volk een blind vertrouwen. Aan zijn uitspraken tv ijfelen, geldt bij bet Duitsclie volk voor eeu misdaad. DE TOESTAND IN RUSLAND. BERLIJN, 14 Jan. (S-corr.) Te Kopenhagen zijn vijf socialistische afgevaardigden van de Russische Doema aangekomen, wien het gelukt is over Zweden uit Rusland te ontsnappen, waardoor zij aan gevangenneming ontkwamen. De vluchtelingen deelden mede dat alleen, te St. Petersburg sinds het begiu van den oorlog meer dan 2000 politieke inhechtenisnemingen heben plaats gehad en dat de terugroeping dor garderegimenten van den Czaar uit Polen naar St. Petersburg geschiedde met de duide lijk uitgesproken bedoeling: de persoonlijke be scherming van het keizerlijke huis en dc tegen woordige regeering te verzekeren. De grooto Russische nederlagen in Oost-Pruisen en Polen zün t.e St. Petersburg slechts door dc brieven van de soldaten te voldo bekend geworden. ENGELAND EN DE NEUTRALEN. OHRISTIANIA, 14 Jan. (part.) Het vakblad der Noorsclie reeders Norge Handels og Sjoe- fartstidende deelt mede dat het Noorsche schip „Romsdal" door de Engelschen gedwongen is gegalvaniseerde platen, ijzeren staven en nllu- minium te lossen. Het blad protesteert tegen deze met liet volkenrecht strijdende handeling. Do Noorsche regeering heeft van de Engelsche vernomen dat deze twee Noorsche pantsersche- pen, die in Engeland op stapel staan, koufis- keert, hoewel de eerste termijnen voor de pant- sersehepen reeds zijn betaald; nu wil Engclaud het geld teruggeven. De Noorsche Amerika- mailboot Berganafjord is door de Engelschen opgebracht, hoewel hij geen oorlogscontrabande aan boord had. Behalve de Noorsche stoomboot Handclien, waarvan de beschieting door Engel schen reeds werd gemeld is thans nog 'n andere Noorscho stoomboot Vend in Engeland onder vuur genomen. De Vend zou de Tysemonding met een lading' kolen verlaten, werd echter van uit do vesting met scherp beschoten. DE AANVAL OP EGYPTE ATHENE, 14 Jan. (Part.) Lit Sues wordt bericht dat de Turksche troepen zich meer en meer oonenntreeren bij Maan, het station voorgevallen. OOSTENRIJKSCH BERICHT. Blagen, waarbij verscheidene honderden ge- 1 aan den Heiljaz-spoorweg. Zij zijn bezig een vangen werden genomen. In noordelijk Po-spoorlijn aan te leggen, met behulp van vete len, ten westen van de Wcicbsel. werden Duitschers, werkzaam aan den Bagdadspoor- onze aanvallen voortgezet. Op den oostelij- j weg, in de richting van het Sueekanaal. Dui ken oever van de Pilitza is niets van belang zenden kameclen worden bijeengebracht voor hot waterstransport door den woestijn. LONDEN, 14 Jan. (Part.) Niettegenstaande WEENEN, 14 Jan. Officieel wrodt gemeld: de verschillende tegenstrijdige berichten, eciiij In West-Galicië en Russisch Polen is het nen de Enme'schen nu toch wel met zeker- gisteren over het algemeen rustig geweest, held pen aanval der Turken in Egypte te Tegenover ons stevig front langs de Nida verwachten. De „Daily Telegraph" meent zijn alle aanvallen van den vijand de laatste zelfs dat dit reeds zeer spoedig zal gesel)ie- dagen mislukt. In de oostelijke Karpathen den. Dde aanval zal dan moeten komen uit en Ibet zuiden vau de Boekowina zün weder onbeduidende gevechten geleverd tusschon verkeu/ningstroepen. DE TURKEN IN PERZlë. KONSTANTINOPEL, 14 Jan. Het Turk- de richting van bet Sroai Schtereiland. Om echter daar, over die uitgestrekte zandvlakten heen te komen, heeft een leger minstens tien dagen noodig. Water is sporadisch. Hoo do Turken dat dus kim" rellen enden is ieder- fcclie hoofdkwartier bericht: In Azerbeidsjau een een raadsel 6n zeer zeke zal deze op rukken onre troepen, ondersteund door Per- j marseh door den woestijn een dor merkwaar- zischo afdeelingeu, voortdurend verder om digsto gebeurtenissen, ook vooral uit een bet land van het Russische juk te bevrijden, militair oogpunt, kunnen worden van dezen Zij hebben daar opnieuw groot succes be- j oorlog. haald, doordat zij gisteren Tabris en Selmas,1 Maar de Engelsche verdedigingslinie in de beide laatste Russisdhe stellingen in deze Egypte is. hoewel era wc in te over uitlekte. streek, bezetten. De Russen, die voornemens waren zich hardnekkig te verdedigen» ver lieten in wanorde die beide plaatsen. DE TURKEN TEGEN EGYPTL. KONSTANTINOPEL 14 Jan. Het Turk- Egypte is, hoewel ero weinig over uitlekte, bijzonder sterk. Die lijn wordt voornamelijk behe^rscht door de lichting van het Suez- kanaal. De eigenaardige terreinsomstandighe den maken deze positie hoogst merkwaardig en bijna onneembaar, vooral voor een leger- DE STAATS LEEN ING'. Naar men ons uit Den Haag meldt, be draagt het totaal der inschrijvingen op dc Staatsleenjng 409,918,000. Preferente in schrijvingen zullen geheel, de overige voor 50 percent worden toegewezen. LEVENSMIDDELEN VOOR BELGIë. Van heden af zal volgens de N. Iï. Ct. de Staatspoor dagelijks een extra goederentrein laten loopen van Rotterdam naar dc Belgi sche.grens voo)' vervoer van levensmiddelen bestemd voor Luik. VAN DE GEÏNTERNEERDEN. Met een extra-trein zijn gisterenmorgen bijna alle Engelsche geïnterneerde officieren uit Groningen ter verdere interneering naar Bode graven gebracht, vermoedelijk in verband met de gemelde ontvluchting. De commodore en enkele officieren zijn te Groningen gebleven. Door een en ander wordt de geest der geinter- neerde manschappen er niet beter op. Gisteren nacht was het nogal rumoerig in de kazerne. De bewaking is verscherpt. 1IET STEENKOLEN VRAAGSTUK. In een vergadering van deskundigen, bijeen geroepen door de commissie voor de nijverheid ter bespreking' van het steen kolen vraagstuk, bleek de indruk te bestaan, dat er geen enkele reden is, te vreezen, dat Nederland in de naaste toekomst gebrek aan steenkolen zou lci'ügen. Wel bleek het noodig maatregelen voor te be reiden om te zorgen dat do levering der kolen zoo regelmatig en doeltreffend mogelijk zal geschieden. De commissie blijft in dit opzicht diligent. DE ONDERWIJ«COMMISSIE. Gelü'k eenigen tijd geleden werd geincld zijn thans do subcommissies uit de groot© Staats commissie voor het onderwijs (de dusgenaamde Bevredigingscommissie) aan den arbeid geto gen. Zij ltebben tot taak concrete voorstellen over bepaaldo aangelegenheden te ontwerpen ten einde die aan het oordeel der geheele Staats commissie te onderwerpen. Naar wjj vernemen is die arbeid nog steeds in vollen gang en kan het nog verscheidene weken duren alvorens bedoelde subcommissiön met hun taak gereed zullen zijn. Eeu schot uit den trein. Woensdagmiddag werd uit trein No. 235 van de H. IJ. S. M., die te 3.58 uur uit Amersfoort naar Amsterdam vertrekt, g-eschoten op wachtpost 88, gelegen tnsschen Amersfoort en iiaarn, onder gemeente Soest nubfj de Groote Melrn. De kogel doorboorde twee ruiten van de aelitpost en stuitte af op een muur, niemand van hot aanwezige spoorwegpersoneel bekwam letsel. Vau het gebeurde werd tèlephomsch kennis gegeven aan het, station Baarn, waar bü aan komst van den trein een onderzoek werd inge steld, dat echter geen resultaat opleverde. De diefstal In het RMkspenningkahlnct. Op vereöefr van den hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, is te Arnhem aan gehouden de Amsterdamsche antiquair H. V. Deze arrestatie staat in verband met den diefstal, onlangs In het Penningkabinet te 's Gravenhage gepleegd. De gearresteerde is naar den Haag overgebracht. - Ernstig treinongeluk. Te Leiden 5« gis terenavond de 17-jarige de G. uit den nog m volle beweging zijnden trein gesprongen. Hij deed een zwaren val, tengevolge waar van hij eon hersenschudding kreeg In le vensgevaarlijken toestand werd dc jongen naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. u 1 Ufr,J - l>; macht die zulk een buitengewoon moeilijke sclie hoofdkwartier deed, mode: Een aantal heeft te make.n door do dorre woestijnen Maharisten die deel uitmaakten van de En- geteche bezettingstroepen in Egypte, gaven zich aan onze voorhoede over IN WEST-YLAANDEREN. SLUIS, 14 Jan. (part) De Duiteche troepen, die thans onmiddellijk aan onze grenzen liggen en Terder verdeeld zijn over Knocke en Heyat, worden geschat op 30.000 man. 't Zijn allen menschen die in 't Zuid-westen gevochten heb ben, en thans eenige weken rust komen nemen. De Middelburgsche boeren hebben er niet veel pleizier van beleefd, hun koeien over de grens te brengen, en voor een groot deel te stallen beswaar voor een aanval. De eerstvol- in eeu over de grens opgeslagen barak. Allen 1 gende dagen zullen doem zien of 'de vijand hebben last gekregen hun vee terug te brengen,der Engelsolieri atl die besware» kan pver- ^met bedreiging dat bij nietvoldoening de el ge- winnen. tocht heeft te maken door de dorre woestijnen. Behalve do Engelse, he troepen moet er aan ca ackte 1 het Kanaal reeds een troepenmacht zijn bijeengebracht van 300.000 der "teste Britsch-Indische en Caaadeeeche soldaten. Kanaalovergangen door middel van bruggen zijn er niet. Pontonovergangen kunnen alleen van nut zijn als goede arfi'loric die overgan gen dekt. Hoe de Duitsoh-Turksche troepen uit Syrië goed geschut door do zandvlakten zullen sleepen, wekt ieders belangstelling. Aan den Yzer kampen zij met een bodem die te nat is, dooh aan het Suezkanaal zullen zij1 onoverkomelijke bezwaren vinden In den bodem die te droog is. Aan de kanaalzijde op Engelsoh gebied ligt een spoorlijn, aan den overkant niet. Ook al HAARLEM. EEN BUSTE VAN Z. H. BENEDICTUS XV De beeldhouwer J. Verdonk. Kampereiu- gel 34, hier ter stedo, heeft een waarlijk zéér mooie en goedgelijker.de buste van Z. H. Paus Benedicius XV gemodelleerd, waarvan door de firma Bak, Lannweg te Amsterdam, goede afgietsels worden in den handel ge bracht. De busies zijn fijn afgewerkt en heb ben een geelacbtig-getinte kleur als oud- )voor, terwijl ze bovendien nfwasehbaar zijn. Ze staau, wat uitvoering' betreft, verre boven het gewone pleister-werk van andere borst beelden. Jhr. Mr. Dr. A. RöELL. Naar wy uit den Haai/ vernemen zal D. M. de Koningin a.s. Zaterdagochtend den nieuw- benoemden Commissaris der Koningin van deze provincie ter beëediging in audiëntie ont vangen. AANBESTEDINGEN. Aan het gebouw van het Provinciaal te-tuur (Zitting van gisteren). Ie. het onderhouden van en het doen van herstellingen aan do gebouwen der ltijks- hoogere burgerschool te Helder, gedurende de jaren 1915 en 1916. Raming 2100. Laagste inschrijver was J. Smit te den Helder voor 1706. 2e. het onderhouden van eu het doen van herstellingen aan do gebouwen der Rijksaca demie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, gedurende de jaren 1915 en 1916. Raming 2500. Minste inschrijver T. H. v. d. Bos, Heemstede voor 2150. 8e. het onderhouden van en het doen vau herstollingen aan het gebouw der Rijkskweek school voor vroedvrouwen te Amsterdam, ge durende de jaren 1915 en 1916. Raming 8400. Laagste inschrijver T. J. O. Verheyden, Amster dam voor 2940. 4e. het onderhouden van en het doen van herstellingen' aan de gebouwen genaamd „de Trippenhuizen" te Amsterdam, gedurende de jaren 1915 en 1010. Raming 8600. Laagste inschrüver P. H. Kuiper, Amsterdam voor 2908. 5e. het onderhouden van en het doen van herstellingen aan de gebouwen van het pavil joen „Welgelegen" te Haarlem, gedurende de jaren 1915 en 1916. Raming 4400. Laagste inschrijver S. Goldsteen, Haarlem voor ƒ3495. (Zitting van heden). INBRAKEN. Deapna traden 't beklaagdenbankje binnen J. W. en W. v. B. die in de maand October inbraak hadden gepleegd in de villa van me vrouw Z. te Aerdenhout en daar o.m. hadden ontvreemd 54 k'einé zilveren voorwerpen (speelgoed), 2 zilverenonz Beide beklaagden hadden reeds tal van von nissen achter (ten rug. H>>t grn- tele doel der gestolen voorwenen hadden zij aau êen Am. sterdamscken opkoopev w-Vochti die 't, weder aan één ander voor f 61.70 ■'"■"kocht. De laatste was er, naar bleek, ingeloopen. Herhaalde!ijk had hij aan den opkooper ge vraagd of 't van diefstal toch niet afkomstig was en eerst, nadat de opkooper hem den naam lnd genoemd van een fami'ie van wie hij 't zou hebben gekocht, was hij tot den koop overgegaan. Het O, M. stelde in het licht, dat beide be klaagden zijn i"tetek< n onverbeterlijke die ven te zijn en dat daarom zware straffen moeten worden geeisclit. Het vorderde tegen ieder der beklaagden 4 jaar gevang;'rrsstraf. VEEL OP ZIJN t-'^tj'PSTOK. Vervolgens stond terecht de 25-jarige schil- dersknccht A. P. V. die heel wat, on zijn kerf stok had. Hem was ten 'aste gelegd: le. dat hii in den nacht van 81 Dec. 1912 op 1 Jan. 1913 ontvreemd had een viertal koperen automobiellantaarns van een auto van den heer P. die bij den stalhouder 'Beiers waren gestald. 2c. dat hij in den- nacht van 3 op 4 Sept. 1914 te R oelo f are nds veen in het station had ingebroken en daar een geldkistje gekaapt, inhoudende f 27.—. 3e. (lat hij op of omstreeks 9 September 1911 uit da woning van den landbouwer M. M. te Haarlemmermeer had ontvreemd een geldf rommelt je on een ©-klokje. Bekl, zeide, dat hij niet alle vier de lan taarns had gestolen, maar dat zijn meisje en een ander, die hem hadden geholpen om do lantaarns te dragen, er ieder ook een hadden weggenomen. Laatstbedoelde twee per- soncn als getuig© gehoord, ontkendon dat ech te*. Hierna weixl pauze gehouden. UITSPRAKEN. De rechtbank alhier deed gisteren uitspraak in de navolgende strafzaken: J. A. 8., varensgezel te Amsterdam, dief stal. 4 m. gov. straf met aftrek vau pr. h. C. J. G'. L., timmerman, zwervende, verduis tering, 6 in. gev. straf met aftrek der pr. h. F. R., bleckersknecht, te Heemstede, mish. f 2 boete of 1 week tuchtschool. A. W. R„, bloemistknecht te Heemstede, mishandeling, f 3 boete of 1 weck tuchtschool. J. M. Ite kantoorbediende te Amsterdam, ontucht, 2 d! gev. straf. J. J. S„ voermansknecht te Haar lem, overtr. Hondenbelasting, f 6 boete of 1 dag hechtenis. Q. van der V., arbeider, to Alkemade, diefstal, f 5 boete of 5 dagen hechtenis. M. L. h. v. J. W., zonder beroep, te Zaandam, vernieling f.5 boete of 5 d. hechtenis. M. J. van der I. h. v. P. X, BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 14 Jan. A. lliike eu M. O. M. Samson. Getrouwd: H. F. van Velzen en A. M. Bus king. H. Kwekkeboom en M. E. Petri. J. van Schooten en M. H. Putker. Geboren: 13 Jan. d. van B. JonkerWei land. 14 Jan. d. van G. M. van Dijck Slöver. 12 Jan. z. vau J. J. Scheenvan Musscher. 13 Jan. d. van E. J. Lindeman do Graaf. d, van A. Piersmade Boer, 12 Jan, d. van J. M. Schoutenv. Work Overleden: 13 Jan. H. Meüboom, 89 jaar, Zuid-Brouwerstraat. G. de Graaïfvan Gasteren,' 85 jaar, Koudenhorn. A. van der Vangst, 79 jaar, Witte Heerenetraat. 12 Jan. J, B. Burgering, 58 jaar. Kennemer- etraat. 14 Jan. J. J. van Minnen—Dijk, 23 juar. de Witstraat. C. «T. 5 jaar, d. van O. Verdam, Raa insteeg De R. K. Handeldrijvende Middenstand, onderafdeeling van de, Hanze, heeft Woens- avond in het gebouw St. Bavo een ledenver gadering gehouden om het rapport der Raadscommissie betreffende de 9-unr-slui- ting te bespreken. De vergadering werd, op verzoek van den heer van Bemmelen, de voorzitter dezer on derafdeeling, gepresideerd door den heer A. Bosse, die opende met den Christeliiken groet en alle aanwezigen hartelijk welkom heette. De arbeiders, zoo zeide spreker o.m. heb ben met bun organisatie en vereenigingen k-orter arbeidsduur verkregen en meer loon; in den middenstand is de laatste tijden ook een draiig merkbaar om tot beperking van den arbeidstijd te komen en thans ziet 't er naar uit,, dat het tot 9-uur-winkelslniting zal komen. Deze vergadering is dan ook be legd, om naar aanleiding van die actie het rapport der Raadscommissie te bespreken en te zien of men er zich mee vereenigen kan, of eveulueel nog artikelen zou willen gewijzigd hebben. De voorzitter leest het geheele rapport voor, waarna gelegenheid wordt gegeven om van gedachten te wisselen. De heer Holzhaus zegt, dat naast korter arbeidstijd, de middenstanders, evenals de arbeiders, ook geldelijke verbetering hebben, omdat ze bij vroegere* sluiting koeten van lidht besparen. Verder zegt spr. het niet eene te zijn met de bepaling in het rapport, dat de verordening pas in werking moet treden als Schoten ook met een verordening "komt. Dat punt wil spr. geschrapt zien. Ook zou spr. gaarne een nadere, duidelijker omschrij ving willen zien van de uitdrukking „ala publiek aanwezig is." Hij vreest dat allerlei trucs, die. naar spr. bekend is, elders ge- beuren, hier ook zullen worden gebruikt. Ten slotte zou spr. de' boete, bij overtre ding der verordening, soms hooger will*» zien. De heer Ellinckhuizen wil geen verplicht» winkelsluiting. Hij, als winkelier in luxe artikelen, vreest veel schade ervan te sullen ondervinden. Spreker heeft gehoord dat te Amsterdam de sluiting bü eenzelfden win kelier als hij, niet beviel. Hü sou geen ge noegen willen nemen met 9-nnr-slnitng. De beer van Liemt verklaart zich voor stander vooral na de mislukking, die volgde op de door particulier initiatief voorgeno men sluitingsproef van dezen zomer. Spr. beeft wel tijden, dat na 9 uur de ver koop groot is, doch het publiek zal er zich wol aam wennen, als de 9-uur-sluiting er eenmaal is, dat is hem bij genoemde proef gebleken. De klanten koopen dan wel de» volgenden dag. Spr. ziet voor de winkeliers, die tegen de sluiting zijn, ook wel een weg: nog méér vakken uitsluiten, als in het rapport worden genoemd. Ook in Eindhoven is partieeele winkelsluiting. Zoo er winkeliers zijn, die meen en dat zulks voor hun vak beter is, kunnen ze ook trachten te verkrijgen, dat re niet onder de verordening vallen. Spr. noemt wettelijke 6luiting geen beperking der vrijheid, doch bescherming door de wet. Het komt spr. dan ook voor, dat het voorstel van de Raadscommissie alleszins aanneem baar is. De heer Holt gelooft wel de sterkste voor stander voor 9-uur-sluting te z'un. Ook hij wil dat de uitvoering der verordening te Haarlem niet zal moeten wachten op Scho ten. lie heer Gussenhoven verklaart ook voor de wettelijke sluiting te zijn. Eenige andere leden verklaren zich er tegen: de heer Du Maine hoopt dat de 4 banketbak kans-voorstanders geen invloed zullen hebben op de 40 banketbakkers die re tegen zijn. Do heer van Liemt zegt, naar aanleidi"*? van de opmerkingen over vrijheidsbeperking dat de geschiedenis met de proef in den zo mer toch wel heeft laten zien, wat „vrijheid'' voor de manufactnriers was: 65 patroons en 300 leden personeel moesten aan den gang blijven tot tien uur om één winkelier. We moeten sluiten, gaat spr. verder, om 9 uur; bet publiek moet daD maar morgen komen. En clan, zegt spr. het zü'n haast allen menschen die den 8-urigen werkdag hebben, welke na 9 uur komen. Die konden toch zeker wel vroeger komen. Spr. zegt later nog in een antwoord op een desbetreffende opmerking, dat de patroon, die hier wel komt om voor zichzelf te zor gen, toch ook wel eene aan zijn personeel mag denken. De heer Hoekstra wil om 9 uur sluiten, als dé kellncrs in de café's ook geen sigaren ver knopen De beer Bosse dankt den heer Holzhaus voor zijn juiste opmerkingen. Spr. voelt ook veel voor het argument, dat Haarlem niet op Schoten moet wachten. De heeren beantwoordende die de vrijheid bespraken, zegt spr. dat ze daor de andere sprekers nu wel overtuigd zullen zijn wat vrijheid in dezen is. Spr. merkt voorts op, dat. mep Jiet alge meen belang moet laten, voorgaan, dat Dj611 sociaal voelen moet, zich eenige opoffering getroosten moet voor het algemeen belang. Spr. acht de 9-uur-sluiting eon zegen voor den middenstand. Verder wijst 6pr. er op, dat do midden standers zidfa niet moeten, beschouwen ale staande buiten de maatschappij: zij moeten gerust voor hun meening uitkomen, Sigarenverkoop door kellners verbiedt de verordening, gnat de voorzitter verder, doch ontduiking ie altijd mogelijk. De heeren Seveko en Holzhaus bespreken in verband met het aanwezig zijn na 9 uur van „publiek" een geheime commissie, die in Londen werkt, als ecu soort arbeids-m- spectie. Eerstgenoemd lid dringt ook aan, dat de boete hooger gesteld worde, opdat deze straf afdoende werke. Db heer vau LiGHit horiniifirt ©ra,&n, d^it bij herhaalde overtreding hechtenis geëischt worden kan. Hij merkt verder op, dat men met al te veel in kleinigheden moet vervallen. In Duitschland, regt spreker voorts, sluit men om 8, zelfs wel om 7 uur in verschil lende steden, en dat op verzoek der winke liers-zelf. De heer Alders verklaart, nog, dat men in Schoten ook al eene een actie gevoerd heeft om tot 9-uur-sluiting te geraken. Er kwam toen niets van. Thans zegt spr. te kunnen verzekeren, dat zoo Haarlem een verorde ning aanneemt, niet alleen de Sckotemsche Raad, doch ook de geheele Schotensche win kelstand volgen zal. Op dit punt meent spr. de leden dus te kunnen geruststellen. Na nog verschillende kleinere opmer kingen vraagt de voorzitter of de vergade ring niet een adhaesie-adres aan den Raad zou zenden, waarop do hoer Du Maine meent dat dit niet aangaat, daar men er met alge meen vóér ie. De heer Bosse zegt, dat de uitslag van de te houden stemming in het adres zal worden medegedeeld^ De heer Holzhaus ten laatste stelt voor, adbaesie te betuigen aau het rapport, gewij zigd in overeenstemming met de besprekin gen van deren avond. De heer Jonekbloedt stelt voor een adre» te richten an» den Raad, om het rapper» spoedig te behandelen. Dit wort eemt m stemming gebracht on met 81 tegen 5 stem men aangenomen. Het voorstel-Holzhaus wordt daarna aan genomen met 28 tegen 8 stemmen. De beer Piel age brengt ten slotte nog ter herinnering de Zondagssluiting ter sprake, waarna de beer Bosse de leden dankt voor de aangename wijze, waarop het debat werd gevoerd. PERSONALIA. Op de voordracht ter benoeming van ondef' wijzers aan gemeentescholen te den Haag kj" men voor de hoeren J. T. van de Sa 11 da en w A. Schuyt van hier. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug ia bekomen bij: O. v. d. Heuvel, Doelstrflat 18, een go'^d

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2