DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Opruiming van Restanten De dure vleeschprijzen. DE OORLOe. Zaterdagavond-nieuwtjes. Ontvangen tie nieuwste Modellen Telefoon 908. Kinderhuisvest 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD. Barteljorissiraat, hoek Groote Warkt. P.W.T WEEHUI J5EM, ZATERDAG 16 JANUARI 1915 40i ■gang No. 8847 Abonnementsprijs: p-_ mnanden voor Laarlem f 1.35 Voor de plaatsen, waar een agent ls gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0 03 Bureaux van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426» PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 60 cent fcontant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct per regel. Buitenl. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct. (a contant). Dit nnmmer beslaat uit uijf bla den tu. o. de O f f i cië e 1 e K er It- Hi st en Geil ustreerd Zon dagsblad, in 8 bladzijden. AGENDA. 17 Januari, Sociëteit Vereeniging half drie Concertvereeniging Haarl. Muziekkorps Volksconcert. Schouwburg Jansweg 8 uur N.V. Het Tooneel: Grompie. BLOEMENDAAL Café Rusthoek Matinee. AGENDA. 18 Januari. Gebouw St Bavo - R. K. Volksbond - Ondersteuningsfonds. Vergadéring der Schoen makers. Cursus Kleermakers. Concertzaal Sociëteit Vereeniging "emengd koor Onder Ons Concert. Concertzaal de Kroon 8 uur Piano- ivond Myra Hess. Bisschoppelijk Museum Jansstraat f9 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen k taling van 25 cents. Uitgezonderd Zater- Ir.geu en R. K. feestdagen. Menige huismoeder klaagt in deze dagen iteen en been over de vleesohprijzcn, die dan xik inderdaad belangrijk zijn gestegen en 't is geen aangenaam nieuws, dat wij on sen lezers hebben mede te deelen nog meer zullen stijgen, indien van Regeerings- Wege geen andere maatregelen worden ge nomen dan tot heden, opdat het vleeseh in ons land blijve. Wat toeh ie het gevalt Verboden is de uitvoer van levend vee, maar die van geslacht vee is wel toegestaan. Daarmede alleen is echter ons land niet ge- Want wat ziet men nu gebeuren? Dit, •lat ontzaggelijk veel vee wordt geslacht om in geslachten toestand naar het buitenland te worden uitgevoerd, zoodat er voor ons land maar. heel weinig overbluft eu dat onze slagers daar ontzettend hooge inkoops prijzen voor moeten betalen. Zoodanige, als men in geen jaren heeft gekend! Natuurlijk al6 een gevolg hiervan moeten ook de verkoopsprijzen wel stijgen. Dat kan niet anders Alleen in Beverwijk b.v. verna men we, worden per week 80 koeien gemid deld geslacht om naar Duitschland te wor den uitgevoerd en in Amsterdam per dag 50. De toestand is reeds zóó, dat koeien, die an ders in 't voorjaar naar de wei zouden gaan, nu al worden geslacht en niet worden af- gemest. En, indien 't zoo voortgaat, is hot te vreezen dat in 't voorjaar er veeschaarsch- ie zal ontstaan. Wat aangaat de varkous vernamen wü. lat daarvan nu reeds fokmateriaal op de markt wordt gebracht. Behalve de aanvrage van geslacht vee ten bate van het buitenland, is een der oorza ken hiervan ook de duurte van het veevoe der, dat maakt dat menige varkenshouder nu maar liever zijn varkens verkoopt, dan ze verder af te mesten. Een andere schaduwzijde van het toestaan ran den uitvoer van geslacht vee naar het buitenland is, dat de beste beesten daarvoor worden uitgezocht. Inderdaad zijn wij dan ook niet geholpen met het uitvoerverbod van levend vee alleen. Indien de toestanden niet anders worden, dan zal ten laatste aan var kens bijna geen aankomen meer zijn. De prijzen van het varkensvleesdb zullen dan ook nog wel meer stijgen, mede als een ge volg van 't uitvoerverbod van spek. De Regeering had gedacht met het laatste ons volk een goeden dienst te kunnen bewij zen. In werkelijkheid heeft zij dat echter niet gedaan, zoo werd ons van verschillende kant verzekerd. Algemeen wordt dat verbod dan ook verkeerd geacht. Wanneer de uit voer van spek was toegestaan, dan zon men voor spek hooge prijzen, kunnen maken, waar in 't buitenland meer vraag naar spek is dan in ons land en zouden als een gevolg daarvan hier de prijzen van 't varkensvleescfti goedkooper kunnen worden gesteld. Thans, nu geslachte varkens geheel naar het buitenland gaan, moeten de prijzen van het varkensvleesch hier wel stijgen. Daar is geen ontkomen aan bij de hooge inkoopsprij zen van de varkens. Niet alleen het publiek betaalt het gelag omdat geen absoluut ver verbod van uitvoer van vee en varkens in .bod van uitvoer van vee, ook niet in geslach- gers (ossen- en varkeneslagers) daar als een I gevolg van de hooge vleeschprijzen liun om zet vermindert en kleinere hestellingen wor- I den gedaan. En ook de slagers beleven al zoo slechte tijden, even zoo goed als hun klanten. Bei den lijden onder de huidige toestanden, die ook nog een ander gevaar met zich brengen, waarop wü hier nog even de aandacht wil len vestigen, nl. een vernietiging van onzen veestapel. Ook om die réden is gewenseht, dat andere maatregelen worden genomen. De buitengewone slachtingen toch. die hier to lande worden verricht ten bate van de bnitei,landsdhe vleeschfabrieken. zoowel als de buitengewone leveringen van vleeseh voer onze gemobiliseerde troepen, eischen offers van onzen veestapel, waaraan zoo oordeelt de voorzitter van den Nederland- schen Slagershond, de heer H. C. Billo op den duur niet zal kunnen worden vol daan. Weliswaar maken ook de schaarechte der voedermiddelen en de dientengevolge duur dere voeding hierbij een belangrijken factor uit. Maar ook wanneer onze Regeering de zoo hoogst werjschelijke oplossing op het stuk van goedkooper veevoeder zal hebben gevonden, zal het noodig blijven, acht Jiü te recht, dat onze veestapel vooi' het ©ogenblik bescherming onderwinde door een algeheel verbod van uitvoer van vee en verkens in levenden en. geslachten toestand. Alleen daardoor zal afdoende hulp worden verleend. Ons land is tot heden veerijk ge weest, maar er dient te worden gezorgd, dat het dit blijve! Onder buitengewone omstan digheden moeten buitengewone maatregelen! worden genomen. Iets wat in normale tijden ongeweoécht is, kan dan weusoheHjk wor den. En zóó staat het nu met een algeheel verbod van uitvoer van \ee en varkens in levenden en geslachten toestand. OVERZICHT. Het Fransche communiqué vau gisteren- moigen, dat de groote overwinning van von Kluck ten Noorden van Soissons toegaf, voeg- ,frbii> dat dit „maar een plaatselijk suc ces was dat op den algemeenen loop der operaties geen invloed zou uitoefenen. Intusschen lijkt ons deze euphemistiiiche kantteekemng, waar niemand om vroeg een bekentenis van het tegendeel, j Dat gaat raéér zoowanneer er ongevraagd mcdedeelingen komen van deze soort, die zeggen: „menschen, gelooft toch niet dat 't iets te beteekenen heeft," dan denkt men XXIII. WEEKPRAATJE. De „gevonden voorwerpen" die iederen dag in onze courant vermeld staan uit stad en omtrek, verheugen zich, dat mogen wü wel als vaststaand aannemen, in een groote belangstelling, en dat is ook eigenlyk niet te verwonderen: die belangstelling komt voort uit den aard der zaak. 't ls dikwüLs ook wel de moeite waard, ze te lezen. Dat levert nogal eens vermakelijke oogenblikken op. Of gebeurde het niet dat er een paard en wagen „gevonden" werd of een glnzenwas- schers-inrichting; lazen we nog kort geleden niet, dat er een os „verloren" was in de Meer? En is er in 1600 zelfs niet een Duitech leger zoek geraakt.... Ja! Tenminste: zooals de geschiedenis verhaalt, 'beeft een grappige schoeumaker te Rome, die om ziin geestig heid bekend was, na den veldslag tusschen de Duitschers en de Franschen. waarbü de Duitsehe troepen leelyk klop hadden gekre gen, toen hü dat hoorde, den goegemeente wijsgemaakt „dat er in de Alpen een Duitsdb leger verloren was. De eerlijke vinder, die het terugbracht, kreeg ruime belooning".... Waaruit in alle geval blykt, dat men in die *estiende eeuw ook al aan „gevonden voor werpen" dacht! Geze week trok onder de stedelijke „gevonden oor werpen" één voorwerp de aandacht, om- w-kst niet zoo duidelük omschreven was, 'dat je niet kon snappen wat er bedoeld fcico ''nat dadelük zeggen, dat ik nog -t weet. wat bet is» maar. vertrou wende op de kicschheid van onzen politie- rapporteur, of de gevonden voorwerpen- kierk by de Haarlemsohe politie, mag aan genomen worden» dat het niet zal zijn, wat er door anderen van gedacht is. En. ofschoon er in dezen tijd nu de influenza heerscht, en er voor bedoeld voorwerp werk te over is, alle grond voor die meening was, komt het ons toch onwaarschijnlijk voor, dat de mee ning van die „anderen?" de juiste zijn zou. Maar kom: laat ik de lezers gelegenlhieidi geven om er het hunne van te denken 'tWa6 „een zakdoek met inhoud." Stappen we van de „gevonden voorwer pen" af: hun roem duurt toeh wel voort, zeker zoolang, tot er niet meer verloren wordt.... Doch van roem gesproken: daar wilde ik het altyd nog eens over hebben. Do roemruchte kleine kruiser „Einden" zoo befaamd dat hij hier wel geen nadere aanduiding meer behoeft, heeft thans een ware „Einden-manie" teweeggebracht. Men woet dat er uit de overblijfselen van het Duitsehe schip een monument moet gebouwd worden, dat ©en andere kruiser, met het „IJzeren Kruis aan den boeg, dien naam zou mogen dragen, dat kranten vol ver teld hebben over de „Emden"-toehten, „Emden"-bemanning en Einden-buit. en dat thans een Duitech schip al druk bezig is, om Die „Einden" in zijn kaperijeu te evenaren.... En op nog andere wijze blijkt, dat de daden van dat schip nog niet vergeten züu, dat ziin naam nog blüft. Leest u maar eens bet 1 volgende bericht, dat een onzer medewerkers ons laatst toezond: „In Scandinavische bladen wandelt het i bericht, dat Duitschland tegen Paschen onwillekeurig: hè, daar zal toch wel iets achter zitten. En de nadere telegrammen van beide par tijen bevestigen dit. Men behoeft het Duit sehe communiqué niaar te lezen om te zien, hoeveel beteekenis de Duitschers hechten aan de overwinning bjj Soissons, die den val van do z.g. Aisne-vesting, de ontzettende versterkte stelling op de heuvels vanaf Nou- vron tot vailly eu Soupin betoekentl Maar meer nog dan het Duitsehe bericht geeft het Fransche (in één enkel zinnetje) de groote beteekenis der Duitsehe overwin ning weer: „de Duitschers zijn ten zui den van Soissons teruggeslagen," zegt de Fransche opperbevelhebber zoo langs zijn neus weg. Ten zuiden van SoissonsMaar Sois sons ligt zélf al op den zuidelijken over van de Aisne, in het dal aan den anderen kant van de z.g. Aisne-vesting, de heuvels waar de Franschen nu vier maanden lang den op- marscli der Duitschers hebben tegengehou den! Dat beteekent dus au, dat de Duitschers de Aisne hebben overschreden en een door braak hebben bewerkstelligd. Al zal dit, nu de linie zoo lang is, nu wel geen tweeden „opmarsch naar Parijs" beteekenen, ls dit wapenfeit voor de verbondenen toch een lee- lijk échec, dat van groote beteekenis kan worden. De Keizer zelf heeft hier de krijgsverrich tingen bijgewoond. Welsprekend is nog, dat uit Parijs het be richt komt, dat de inwoners van de dorpen van Soissons per trein te Parijs zijn aange komen de Duitsehe vooruitgang in deze streek heeft hen uit hun woningen gejaagd! De berichten uit Polen en Galicië zijn zon der eenigo beteekenis. Een Oostenrqksch te legram zegt, dat de Russen blijkbaar nieuwe versterkingen, waarschijnlijk de jongste lich ting, afwachten. Een Turksch wapenfeit wordt gemeld: de vernieling van een Franschen onderzeeër aan den ingang der Dardanellen. AL TE OPGEWONDEN! Als een staaltje van wat er in Frankrijk, zelfs door degeestelijken vanaf den preek- stoel wordt verteld (de Fransche opgewon denheid schijnt geen maat te kennen!) geeft de Parijsche correspondent van „De Tijd" (zeker geen pro-Duitscher I) het volgende te genieten In een der jongste preeken van don vroe- goren Jezuïet abbé Caubó verteld© deze over Keizer Wilhelm onder anderen de volgende beleedigende uitdrukkingen: „De moderne Attila heeft zijn bevelen ge geven. Hij heeft zich zelfs tot „geesel Gods" uitgeroepen. Geen medelijden voor de onsehuid der kleine kinderen: „O, mijne dragonders^ worgt hen! Geen medelijden met de eer van jonge vrouwen en meisjesschendt haar' Geen medelijden voor de heilige wijding van priestersfusilleert hen I Geen medelijden voor de musea: plundert ze. Geen medelijden voor de verheven monumenten en de wonderen der kunst: beschiet ze. Geen medelijden voor de torens en de kerken: slaat ze neer tot puin. En deze bevelen van Attila zijn stiptelijk uitgevoerd!" Men begrijpt, zegt de corr. van De Tijd hierop, hoe de voorstalling, alsof Keizer Wil helm bevel heeft gegeven kinderen te wurgen, vrouwen te schenden, te plunderen en te moorden, moet werken op do toch reeds op gewonden en geprikkelde gevoelens van lie den, die de hardheden van den oorlog onder vonden. Ik kan het niet helpen, maar ik vind zulk een nationalisme afschuwelijk, en nog to erger, als het van den kansel gehoord wordt bij wijze van paraphrase op den wer kelijk waardigen en indrukwekkenden brief van den Belgischen Kardinaal-primaat' Do man heeft gelijk' Hij verhaalt voorts nog de volgende affreuze beeldspraak om de aanstaande bevrijding van België aan te kondigen: „Ja, het uur der gerechtigheid nadert. Ja, de wilde dieren springen toe, verschrikke lijker dan die der amphitheaters. Nero moge nóg zoo zijn woestelingen aansporen en zijn woestelingen mogen nóg zoo luide brullen, zij zullen moeten wijken of de grond besmeu ren met hun bloed!" De Fransche predikanten kunnen zéér veel sprekend wezen, maar nóch waarheidsliefde, nóch objectiviteit, nóch goeden smaak heb ben ze KORTE BERICHTEN. De goede manieren zoek. Een büzondere correspondent van de N. R. Ct.. meldt: Sommige Duitsehe officieren van gezond heid in het Belgenland zijn door de abnor male omstandigheden blijkbaar ook de goe de manieren min of meer vergeten. Ver beeldt u, dat da dokter van een plaatsje op de grens van Zeeuwsch-Vlaanderen vanmor gen een boertje uit bet bezette Lapscheure bü zich kreeg om de recepten» door den Duit- seheu militairen geneeskundige voorgeschre ven» klaar te maken. De boodschap was er echter hü, dat de Nederlandsohe arts niet over de grens moeht komen om de Belgische zieken te bezoeken» De pas, waarop de inwo ner van Lapscheure over de grens kwam, luidde: „14 Januari '15. Bitte don X nach Sluis passiereu zu lassen. Er ist gründlichst zu durehsuchen» darf uur das verlangte Ee- zept hohlen. Die unterzuchung ist d u rék Of- fhsieren vorzunehmen; der Mann brauoht nicht zu mir geführt zu werden. Von Ronea- doi% Jt. uhl. reglj' Deze zelfde luitenant schreef een naar da gen geleden, aan deu Hollandschen dokter om eens over de grens te komen en de zieke in Lapscheure te bezoeken. Daarvoor zou bü zich echter moeten onderwerpen aan eene visitatie aan den lijve om spionuage tegen te gaan. De Nederlandsche dokter lieeft voor beide opdrachten vrjiendelijik bedankt. De Duit sehe collega's moesten hun gemassregel nu maar beperken tot het bezette gebied, meen de hij. Uit den mond der kinderenUit Wei- mar wordt aan een Duitsch blad medege deeld, dat de groothertogin van Saksen on langs verschillende hospitalen bezocht, waar. hü zij door haar dochtertje vergezeld werd. Een dame van het Roode Kruis sprak met het kleine prinsesje en vroeg naar den groothertog, die deelneemt aan den veld tocht in Polen, Opeens klonk het met een hoog en heel duidelük kinderstemmetje: Papa. schiet de Russen dood en hü heeft ook vlooien! Tegenstelling. De Köln. Ztg. schrijft: Wie een kijkje wil nemen in de Universiteits bibliotheek te Miincken, zal daar den go- leerden Fransehen Benedictijner pater Ger main Morin aan de studie zien. De Fran- tegen epetprijzen. Schoenenmagazijn Barkljorisatraat 27. Haarlemsche Alledaejes No. 1526. OPSLAG! Het wordt zoo'n beetje een manie, geloo- ven we, om in dezen tijd alle prijzen te ver- h oo gen. Zelfs vaij de meest courante artikelen, ze!fa van dingen die van den oorlogstoestand niets te lijden en er niets mede te maken hebben, j Het gaat dan onder den grooten roep „at- les wordt duurder" maar door. j Nu is dat te verklaren. Het leven wordt j duurder, en er is verontschuldiging voor, dat j do verkooper bet „duurdere leven" voor een deel op do koopers verhaalt. Maarer is ook een anderen kant aan dien opslag van alles en nog wat. En we gelooven, dat door velen, die de prijzen verhoogen zelfs al is da't gemoti veerd, wat lang niet van allen gezegd kan weiden die andere kant van de kwestie wordt vergeten. Het is deze, dat de hoogere prijzen (vooral wanneer alles duurder wordt) den omzet op onrustbarende wijze doen verminderen, j De voorbeelden zijn voor het grijpen. Sinds de eieren zoo duur werden als ze bij menschenheugenis niet geweest zijn, is het gebruik ervan in zeer vele huisgezinnen afgeschaft. Dc verkoopers verklaarden het ons dezer dagen nog: de omzet in eieren is zoo wat op een tiende of nog minder gekomen van wat hij' vroeger was. j Met het vleeseh gaat het eveneens. 1 Er zijn talrijke burgergezinncn, waar men i vroeger dagelijks vleeseh op tafel had, en die nu een paar malen in de week overslaan, om van het nemen van mindere hoeveelheid nog niet eens te spreken, i Die zijde van de kwestie der opslag van j prijzen mag! wel eens goed onder de oogen worden gezien. Vooral de kleine winkeliers zijn van den vermindering van omzet de dupe: wordt er niet door klein© slagers al steen en been geklaagd?" I I eche voorvechters van vrijlheid en humani teit hebben dezen vreedzamen monnik om zijn godsdienstige overtuigingen indertüd uit het land gejaagd en wij, Duitsehe „bar baren'' geven hem zelfs in oorlogstijd gele genheid om zijn wetenschappelijken arbeid voort te zetten! j Géén feest. Keizer Wilhelm heeft een sohryven aan den rijkskanselier gericht; waarin hij, met het oog op de ernstige tü- den, den weiisch te kennen geeft dat ter ge legenheid van zijn ate. verjaardag de ge bruikelijke feestelijkheden, behalve kerke» lü'ke en schoolfeesten, niet plaats zullen vin den. Om deu telegrafisch en en postdienst te vel de niet te verzwaren, verzoekt de Keizer met nadruk hem geen gelukwenseheu te zenden. i Dergelijke uitdrukkingen aldus luidt het stuk ziin ook in een tüd, nu, zoo on verwacht, Over ons vaderland rampspoed losgebroken is, niet noodig. Immers, ik heb met groote voldoening herhaaldelük onder. vonden welk een sterke hand van liefde en Engeland een aardig cadeautje zou aan bieden: drie lichte kruisers, slechts van 3000 ton, maar met een snelheid van 56 K.M. per uur. Dat zouden dus de snelste schepen ter wereld zijn, die op den v Oceaan de rol van de „Einden" zouden moeten overnemen, en natuurlijk den Engelscfoen handel wèl zoude kunnen treffen." U ziet het: volgens^ dit bericht zouden er al weer drie „Emden"-navolgers op komst zijn. Of het waar is'? "ie staat er voor in. Wie staat er in den togenwoordigen tijd voor één bericht in'? Wellicht is het onder den invloed der „Einden-manie." geschre ven 1 Ik weet ook niet, of de Scandinavische journalisten zoo bevriend ziju met de Duit zij haar Engeische zuster voor Paasch-cadeau sche regcering, dat zij weten zouden, wat gaat geven! Net zoo min als ik weet, of „wandelende" berichten te vertrouwen zijn Majjr wacht eens even: „De drie lichte kruisers hebben echter nog niet geproef- stoomd," zoo vertelt het bericht tot slot nog Nu we zoover nog niet zijn, mag de En- gelscher egeering en mot haar heel het land van Albion, gerust zijn, Dan zal van dat „cadeau" niet veel komen... Zou Engeland or ook wel erg op gesteld zijn? OORLOGSDAGBOEK. (Van 9 tot 16 Januari.) 9 Januari. De berichten luiden een stemmig: „het weer was zeer ongunstig voor de krijgsverrichtingen." Het Duitsehe bericht vermeld dat ten Oos ten van Rawka 1.000 Russen zijn gevangen genomen. In Vlaanderen is het (lagen achtereen re gen en wind. De Franschen vorderden in den Boven-El- zas, waar zij het dorp iBurnhaupt-leHauti hebben bezet. Volgens berichten uit Milaan heeft Oos tenrijk bij de Itaiiaansche regeering gepro testeerd tegen de bezetting van Valona door Itaiiaansche troepen, waarop een krachtig antwoord uit Rome gevolgd zou zijn. 10 Januari. Ook de Sultan van Turkije heeft instemming betuigd met het voorstel van Paus Benedictus ten aanzien van uit wisseling van invalide krijgsgevangenen zoo dat die spoedig zal beginnen. Het Engeische antwoord op de nota van Amerika is verschenen; vriendschappelijk opgesteld, doch niet bevredigend voor Ame rika. Berlijnscho berichten vertellen, dat de Turksche nederlaag tegen de Russen over dreven is; er kan geen sprake van zijn, dat een heel legerkorps gevangen zou zijn, of vernietigd. 11 Januari. Boven Duinkerken en om streken vlogen 12 Duitsehe vliegmachines, die bommen liéten vallen en naar bericht wordt, terugkwamen van een bezoek aan de Engeische kust. De Duitschers komen in den Bdven-Elzas weer langzaam vooruit. RÜssel is, volgens Engeische berichten, door de Duitschers ontruimd, waarna do En- gelsclien het zouden bezet hebben. 12 Januari. Ten Noorden van Soissons had een groote Fransche actie een flinken vooruitgang der Republikeiusche troepen tot gevolg. Van de Russische grenzen wordt bericht, dat aan de Beneden-Nida hardnekkige ge vechten worden gevoerd. Over Roemenië komen berichten, als zov dit land van plan zijn, nu ook Oostenrijk aan te vallen. 13 Januari. De Duitschers hebben na een verwoed doorgezette actie een steunpunt veroverd in de Argonnen. De Turksche aanval op Egypte moet mis lukt zijn; van verschillende zijden wordt ten minste bericht, dat de Turken hun actie op geven. Engeische berichten verwachten den aanval evenwel, doch zeggen, dat hij mis lukken zal. Griekenland heeft andermaal verklaard zicli onzijd.V te willen houden. 14 Januari. Graaf Berclitold, de minis ter van Buitenlandsche Zaken in Oostenrijk, is plotseling afgetreden. Do Duitschers hebben thans do overhand in de heftige gevechten bij Soissons, Duitsehe duikbooten hebben zich weer voor Dover vertoond, doch bereikten hun doel niet. Thans moet. de Turksche achterhoede bij Olthy de nederlaag geleden hebben; ver pletterend nog wel, zeggen do Russen. 15 J a n u a r i. De Fransche doorbraak ten Noordoosten van Soissons is» niet geslaagd; De Duitschers versterkten zich zóó, dat de Fransche troepen aanmerkelijk moesten te rugwijken. en de Duitschers voorname vorde ringen maakten. De Duitsehe aanval in Noord Polen vor dert langzaam. Do Turken berichten succes te hebben ge had in Perzië en eenigo belangrijke punten den Russon te hebben ontnomen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1