AMINTOL STOFFELS echte MEXICOSTROOKEN "W~ IT-etala-ce. Rederijkerskamer „ALBERD1NGK THYM". BROMMEN VAN BEDERF Wat anderen zeggen. 't HOEKJE. DE SPAARNE-BANK J. A. 0 K H U IJ S EN, Letteren en Kunst Nieuwe 6racht 98 HAARLEM. DEPOSITO-RENTE i L.S. G. W. LARRPE. Gierstraat 34, Tel. 877, WIJNEN EN - - - - LIKEUREN Poelier. Arts M. MAURITZ Dr. W. J. BEUGEN BIK, Gebouw „St. Bavo" SmedeMtraai. de uitbreiding der Haarlemselie begraaf plaats. Zooals de voorzitter zegt, hebben B. en W. dienaangaande aan Haarlem een schrij ven gezonden, waarop echter nog geen ant woord is ontvangen. In verhand daarmede wordt besloten het door ons vermelde voorstel van de heeren Hooy c.s. aan te houden, totdat van Haar lem nadere inlichtingen zijn ontvangen. Het werkliedenrcfflement. Aan de orde is daarna de behandeling van het werkliedenreglement. De heer Verton bespreekt in den breede «enige ingekomen adressen en deelt mede, dat B. en W. eenige der daarin voorgestelde wijzigingen overnemen. De redenen waarom B. en W. dit andere niet kunnen doen, worden door hem breed voerig ontvouwd. Alle artikelen van het ontwerp worden op deze wijze door den spreker achtereenvol gens behandeld. O.m. worden dooT B. en W. overgenomen de wijzigingen door de R. K. organisatie ten opzichte der artt. 16 24 37 43 en 57 voor gesteld. r Met de andere wijzigingen door die orga nisatie voorgesteld kunnen B. en W. zich niet vereenigen. Wat aangaat andere wijzigingen in die adressen verzocht, waren B. en W. niet ho mogeen; zoo niet ten aanzien van een scheids gerecht. Spr. voor zich is een voorstander van een scheidsgerecht en meent dat absoluut geen bezwaar is om aan den wensoh om een scheidsgerecht tegemoet te komen. Hij deelt mede, dat prof. Struycken een scheidsgerecht voor gemeentewerklieden niet in strijd met de Gemeentewet achtte, naar hij aan de R. K. organisatie mededeelde. En anderen oordeelcn er evenzoo over. Hij acht evenwel dal in een scheidsgerecht geen gemeentewerklieden moeten zitten. Inderdaad moet men z.i. den weg naar een scheidsgerecht op. De heer Boxs critiseert deze manier van werken en vindt dat niet de aangewezene. De heer Hooy doet uitkomen dat de voor bereiding der zaak zoo goed is geweest, om dat de belanghebbenden, ook in hun orga nisaties, plaatselijke en landelijke, daarin zijn geboord. Beide organisaties leverden uitstekend werk en daarvoor brengt spr. hen een compliment. Een fout echter acht spr. dat aan de or ganisaties geen verbeterblad is gezonden. Hij meent in verhand daarmede, dat men nu alleen moet behandelen die artikelen waar omtrent geen wijzigingen zijn aangevraagd of voorgesteld. Wat aangaat een scheidsgerecht is er veel kans, dat spr. aan de zijde van den heer Verton zal komen. Hij verzoekt echter die kwestie thans niet te behandelen, daar hij het over den vorm van een scheidsgerecht zeer zeker niet eens is. Verder verzoekt hij de heer Verton om de toelichting die hij nu gaf aan de leden, schriftelijk in te dienien. Dan kan men in een volgende vergadering de zaak heter be handelen. De heer Verkooy vindt dan heter dat men nu maar in 't geheel niet met de be handeling der artikelen begint De Voorzitter acht dat men in ieder geval thans maar moet beginnen met de behandeling der artikelen. Dan kan men aan houden die artikelen waarvan do raad aan houding verlangt. In dien zin wordt besloten. Aangenomen worden achtereenvolgens de art. 1, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 16, 18, 19, 21, 22, 25, 27 en 29. De niet genoemde artikelen, benevens, art. 50 en volgende artikelen worden aangehou den. Volgens de aangenomen artikelen zullen de werklieden in de gelegenheid worden ge steld op verzoek de hoofden van. dienst op vast te stellen uren van een bepaalden dag te spreken omtrent de belangen van den dienst of hunne eigene belangen. Ook kunnen zij verzoeken die belangen mondeling bij de commissie van bijstand te mogen bepleiten. In beide gevallen kan de werkman zich, zoo gewenscht, doen bij staan door een afgevaardigde zijner vnkver- niging. De gewone werktijd is bepaald op 54 uren per week met een gemiddelden arbeidsdag van 9 uur cn een maximum arbeidsdag van 10 uur. Voor de werklieden die in afwisselenden dag, nacht en Zondagsdienst werken is de arbeidstijd als regel op 8 uur per etmaal bepaald en 144 uren in 3 opvolgende we ken. Vaste werklieden hebben recht in een ka lenderjaar op 10 dagden vacantie. Uitbetaald wordt voor iederen vacantiedag, boven het loon in het dienstboekje vfcrmeld, f 1. Tijdelijke werklieden/die als zoodanig lan ger dan 6 maanden onafgebroken in ge meentedienst zijn geweest kunnen aanspraak' maken op zooveel dagen verlof als zij volle maanden als tijdelijk werkman in dienst zijn geweest. Ten behoeve der vast aangestelde werk lieden zal jaarlijks gedurende hun dienst tijd eeu bedrag van f 10 worden vastgelegd; volgens regeling van B. en (W., de commis sie van bijstand en hoofd van tak van dienst gehoord. Aan iederen werkman, die na 6 jaren on afgebroken in gemeentedienst te zijn ge weest eervol ontslag wordt verleend, al dart niet op eigen verzoek; en bij overlijden in dienst wordt een bedrag uitbetaald, van zoo veel maal f 10 als het aantal dienstjaren, benevens gekweekte rente. Ka 12 jaar dienst zal op verzoek van Hen' werkman de helft en na 25 jaar het volle bedrag worden uitbetaald. Voorts wordt aan iederen werkman, die 25 jaren onafgebroken in gemeentedienst is geweest een getuigschrift uitgekeerd en twee weken buitengewoon verlof met behoud van het loon toegekend. De cokesprijzen. Beantwoordende de vragen van den heer Hooij aangaande de cokesprijzen, zegt de heer Verton, dat de verhooging der co kesprijzen verband houdt met 't feit, dat 't den laatsten tijd om cokes storm liep, ook van Haarlemmers, omdat daar de cokesprij zen zijn verhoogd. Voor de kolen zal de directeur echter meer moeten betalen en doet hij dat nu reeds, dan verleden jaar. Spoedig zal men nieuwe kolen moeten be talen. .Waar nu de gasfabriek een eomraer- cicele onderneming is meende de gascommis- sie, dat een kleine .verhooging der cokes- prijzen reeds nu gewenscht is omdat anders in de naaste toekomst eene aanmerkelijke is te verwachten. De lieer Hooij vindt de motiveering van den heer Verton onvoldoende voor een ver hooging der, cokesprijzen en acht dat de basis van een gemeentebedrijf is goed en goedkoop leveren en dat 't commercieeie niet op den voorgrond moet 6taan. Hij meent dat nog tot Mei een voldoende kolenvoorraad aanwezig is en dat nu een verhooging der cokesprijzen ongemotiveerd is. Vooral vindt hij jammer dat 't bies, dat de kleine man veel gebruikt, zoozeer is ver hoogd. De heer Schuurman zegt, dat beslo ten is de prijs der cokes te verhoogen in verband met den stormloop om cokes en omdat de gemeente genoegzaam cokes moet overhouden, om aan een contract te kun nen voldoen. In ieder geval is men hier met den prijs der cokes nog beneden die in Haarlem. De heer H o o ij zegt te zullen overwegen of hij aangaande deze kwestie nog een voorstel zal indienen. Daarna wordt de vergadering te 11 uur ge sloten. HET EEDSVRAAGSTUK. In de „Maasbode" schrijft de heer A. van Wijnbergen een breedvoerig artikel naar aan leiding van het thans bij de Eerste Kamer aan hangige w. o. tot nadere regeling van het Eeds- vraagstuk. Hij stelt daarin o. m. in het licht dat, wordt het ontwerp tot wet verheven, dan de toestand deze wordt: De eed wordt als regel ge handhaafd; de Godloochenaar wordt van eeds aflegging vrijgesteld, de geloovige wordt tot eedsaflegging gedwongentenzij zijne godsdien stige gezindheid het afleggen van den eea ver biedt, of de rechter, gehoord de bezwaren, van oordeel is, dat reden tot vrijstelling bestaat. En met welk rechtsgevolg? met dit gevolg, dat de beëedigde verklaring van den geloovige aan de onbeëedigde van den Godloochenaar vol komen gelijk en gelijkwaardig wordt verklaard. Art. 5 van het ontwerp luidt: „Elke belofte geven ae wettelijk bepaalde gelijkstelling van eed" en belofte, dan zoude, naar des schrijvers mee' ning, slechts tweeërlei oplossing mogelijk zijn: óf algeheele afschaffing van den eed, óf facuP tariefstelling. En ofschoon hij een voorstel tot algeheele afJ schaffing van den eed heel wat aannemelijker zou vinden dan hetgeen thans aangeboden is, of bevestiging, krachtens deze wet afgelegd, treedt voor den eed in de plaats en geld tens als zoodanig" hetgeen in de M. v. T. j die aan de huidige anti-eedsbeweging ten grond nog nader dus wordt toegelicht: „De nieuwe belofte is, wat haar beteekenis op elk gebied vanJ rechten betreft, inderdaad een eed, en haar ge volgen zijn geen andere dan die van den eed zeiven." Deze oplossing nu lijkt ons, zegt hij, niet wèl aannemelijk. Deze gelijkstelling, geheel nieuw in onze wet geving, de uitdrukking „nieuwe belofte" in de M. v. T. is daarom zeer teekenend kan o. i. niet worden aanvaard, wijl ze inhoudt een grie vende ongelijkheid van behandeling door de Overheid van gelooviger en ongeloovigen. Men onthoude toch wèl, dat deze gelijkstel ling geheel iets anders is dan de facultatiefstel- ling, die we thans kennen. In tal van gevallen heeft men nu de vrije keuze om eed of belofte af te leggen. Daar heeft dus plaats volkomen gelijkheid van behandeling: de Overheid laat een ieder vrij. Voor den rechter blijft bovenvermelde wetsbepaling bestaan. De rechter blijft de bevoegdheid behouden, wanneer hij daarvoor termen aanwezig acht, rekening te houden met het feit, dat door den een dg eed, door den ander de belofte werd afgelegd. Bij de gelijkstelling, gelijk het ontwerp die wil, wordt de zaak geheel anders. Daar wordt de een tot iets gedwongen, waarvan de ander wordt vrijgesteld, terwijl aan beide handelingen bij de wet volkomen gelijke waarde wordt toe gekend, aan welk nieuw voorschrift duidelijk de rechter gebonden is. Ongelijkheid van behandeling dus, en wèl Grievende ongelijkheid. Immers: Opdat de on- eëedigde verklaring van den geloovige gelijk waardig zij aan die van den Godloochenaar, moet daaraan iets worden toegevoegd, r»I. de gelegd, zoo zal hij er toch allerminst op aandringen. It rech- j Afgézien zelfs van de anti-religieuze strekking, v. T. die aan de huidige anti-eedsbewenino- ten grond slag ligt, zou hij den eed als godsdienstige han deling niet gaarne uit het openbare leven zien verdwijnen, evenmin den waarborg, die steeds in de eedsaflegging gelegen is, aan de samenle ving ontvallen zien. Wij vertrouwen daarom, besluit hij zijn belangrijke beschouwingen dat de Regeering, kennis genomen hebbend van de ingebrachte be zwaren, alsnog bereid zal worden gevonden daaraan tegemoet te komen en dan o. a. aan den rechter de volledige vrijheid zal laten, die deze tot dusverre bezat, ook dus de vrijheid om bij de waardebepaling der getuigenissen rekening te kunnen houden met het feit, dat door iemand, op grond van niet aan God te gelooven, eenige ver klaring buiten eede werd afgelegd, welke verkla ring nu eenmaal is en blijft eene onbeëedigde verklaring, en nimmer door wetsduiding tot eene beëedigde kan worden gemaakt. En te meer vertrouwen we zulks, wijl we niet aannemen, dat bij de Regeering de bedoeling lieeri voorgezeten aan het ontwerp het karakter, tc geven, dnt het bij nnndachtige overweging oumiskenbar heeft, naar we boven meenen te hebben aangetoond. Mocht echter aan dien weflsch geen gevolg kunnen worden gegeven, dan zoude o. i. tem einde tot eene eenigszins bevredigende oplossing te komen niet anders overblijven dan aan to dringen op facultatieistellinp van eed en belofte over heel de linie. ONS GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD! van deze week bevat de volgende -lilyPLATEN: De aardbeving in ItaliS (2)! eedsaflegging. Daaruit volgt onveiblddelijk, datDuiteoh ingenieurswerk. Op patrouille in de onbeëedigde verklaring van den geloovige van sneeuw. Aan de Hollandsch-Belgische grens, minder waarde geacht wordt dan die van den pater Sohoonebeek. Eerw. Broeders EngeL Godloochenaar, en zulks is grievend voor den geloovige. Maar een dergelijke ongelijkheid van behande ling is ook beleedigend voor den godsdienst. Min of meer ligt er in besloten, dat zij, die in God gelooven, Die als getuige kan worden aan geroepen, het buiten eede met de waarheid min der nauw nemen; en nu en dan kan men dan ook hooren insinueeren, dat juist de godsdienst, dat speciaal het gebruik der eedsaflegging een oorzaak van 't immoreele liegen is. Zoo iets nu kan niet worden aanvaard. Indien de regeering niet tot "het inzicht mocht bert us en Bertinus. Een gepantserde trein, Overetrooming. Voorzorgsmaatregel. Keu' Fransche bom in Dixmuiden. Oostenrijksch» wachtposten in de sneeuw. Haoketróh. De verbrande Mortel-kazerne in Den Bosch. Een tragisch oorlogsbeeld. Maatregel tegeté «pionnen. Graaf Borchtold. Graaf Burianty L. F. Bourgonjon. Gouden bruiloft te Rot* terdam Zu«ter Micbaela. 55-jarige bruiloft, te Terheyden. Het nieuwe gebouw van Peeki en Cloppenburg te Amsterdam. TEKST: De aardbeving in Italië. Aan da arbeidsbeurs. In een onbewaakt oogenblik. komen, dat het ontwerp niet' ongewijzigd kan Hemma van Gelder (vervolg). Voor oma worden gehandhaafd en niet bereid is prijs te jongens en meisjes, tegen HOEST en KEELPIJN 40 cent per iloee bij uwen Apotheker ot Drogist. Engros bij firma BROCADES STHEEMAN, Meppel en firma MEIMOERSMA, 's-Hage. zijn vanaf heden in zakjes van 5 stuks A 10 Ct. verkrijgbaar in Alle andere z.g. Brazieireuzen zijn minderwaardig namaak, Kapitaal f1.COO.QOO.— Geplaatst en volgestort f 500.000. Met I dag opzegging Veor I maand vast Voer 3 maanden vast Voor naandon vast Voor I jaar vaat. Beleefd noodigen wij onze begunstigers en overige inwoners van Haarlem uit tot eene bezichtiging onzer speciale Deze étalage toont U de goederen in twee uitersten, n.l. ge heel afgewerkt, gereed om naar de klanten gebracht tc worden en „in den knop", d. w. z. de katoen als bloem en aan den struik. Gaarne zullen wij aan belangstellende koopers eenige nadere gegevens omtrent de katoenplant geven en stellen ook gaarne over enkele weken (als de étalage gedemonteerd wordt) eenige bloemen voor hen beschikbaar. Aanbevelend, GIERSTRAAT 29-31. HANDEL IN GC3R. LOOTS, Pieterstr. 19-21 TELEFOON 721. Port, Vermouth, Samos, Madera a f 0.75 per flasch G. VAN R1ESSEN, PRETOR1APLEIN 74. TEL. 2929, Billijke prijzen. Vraagt Prijscourant. VERSCHE EIEREN 7 ct. per stuk. De praktijk van wordt vanaf 1 FEBRUARI waarge nomen door die te consulteeren zal zijn: Spaarna 60. van llU—2lli particulier en van 8—9 •n 12—1 Ziekenzorg Wogen» hot enorme succes ZONDAG 31 JANUARI TWEEDE OPVOERING van SPEL VAN DEN HUIDIGEH OORLOG IG 3 BEDRIJVEN. Aanvang half acht praci««- Eerste Reeg f 0.50, Tweede Rang f 0,25. Piaatsbespreken op MORGEN-AVOND (Zaterdag 30 Januari) des avonds van 8—10 uur en op Zondag 31 januari des middags van 12—2 uur in het gebouw „St. Bavo." Kaarten van af heden aldaar verkrijgbaar. koet deze afgelegen buurt te vinden. De Parijzenaars kennen anders den weg wel bierheen. Maar bij een weer ale nn, zult gij niet veel klanten zien. Hebt gij iets voor mij te drinken? Zeker burger, wiju of likeur. Verwacht gij iemand? Twee vrienden. Om te dineerenT Dat geloof ik niet. Breng mij eeu flesch goeden, Franeeben wijn en twee glazen. Hoe laat ie hett Zes uur. Al aoo laat en het huis ie leeg. Wat zal men er aan doen? Het regent en het wil maar geen lente worden. Inderdaad, al van twee uur in den namid dag wa6 er een didhte motregen gevallen, die den grond bad doorweekt. De zon bad zich den geheelen dag niet laten zien. Spoedig kwam de bediende terug met da bestelde flescb wijn en hij zette een schaal anet beschuitjes er naast op tafel Pierre Lnsson, want hij was de bezoeker, keek nieuwsgierig rond in de eenzame zaal, öie getuige wa« geweest van menig vroolijk 0Q ov®r wier gladgewreven vloer ontelbare dansende paren hadden rondge- •weefd. Tegel ijker f ijd nam bü ook den bediende M»: een man van 50 jaren, met een open; eerlijk gelaat, maar waarop een trek van diepe neerslachtigheid lag als van een le vensmoede. In de zaal heorschte een aangename warm te, welke werd voortgebracht door eene groote porceleinen kachel, die in de nis stond te branden. Leerlingen van Watteau en Boucher had den bet ovale plafond en de paneelen op de wanden versierd met schilderwerk in den trant van onzen meester der decoratieve kunst: herders en herderinnen, fantastische dieren en engeltjes, die bloemguirlandes slingerden. Pierre schonk twee glazen wijn in, waar van hij er een den bediende aanbood, die dit met een vriendelijken glimlach aannam. Een mooie zaal hier, merkte hij op. Ja, burger, een zeer mooie zaal, beves tigde de bediende, maar met een zucht liet hij er op volgen: Het is hier tegenwoordig zoo treurig. O, gij hadt bet huis en den tuin vroeger eens moeten zien, eenige jaren geleden nog. Toen was bet hier vo] menschen. En wat voor menschen! voegde bij erbij. Pierre hief zijn glas op. Op uw gezondheid, mijn vriend! zeide bij. Gij betrenrt den ouden tijd? Haastig zeide de bediende: Stil burger, als men u eens boorde. En na zijn glas geledigd to hebben, her nam bij: Ik betreur de drukte en de fooien van den ouden tijd. Toen was men gul en vroo- lijik. In alle zalen en in den tuin was mu ziek. Men zag prachtige costumes en toilet ten, scboono dames, jonge heeren, men lach te, men danste, o! men vermaakte zich wèl. Overal was eeu zee van licht. Het was schit terend, burger, bet was prachtig. Hij wees naar de trap, die uit de zaal naar de bovenverdieping voerde, en ging voort. Daarboven hebben wij prachtige kabi- nets, salons voor een prins, kamers voor een hertogin en er zijn meermalen prinsen en hertoginnen geweest. Zij zullen er niet meer komen. Met minachting voegde hij er bii: Thans ziet men hier slechts naaisters en kameniers, met handwerkslieden en sol daten of, nog erger, Jacobijnen. Bah! Wellicht zou hij zich nog verder verdiept hebben in het maken van vergelijkingen tnsscben het verleden en het heden, wan neer niet een tweede bezoeker was binneu gekomen, gekleed zooals de eerste, alleen was hij in een grijzen mantel gebuid, jong, zoonls hij, maar iets grooter, iets forscher, gebouwd. Ha, zijt gij daar, Jean? riep Pierre Las so ii bern toe. Jean de Trémazan drukte zijn vriend de bande en deze bestelde: Nog een flesch wijn en een glas. Toen de bediende hem het bestelde bracht, vroeg h« hem: Hóe beet gij? Vroeger noemde men mij Lucien, maar sedert er andere klanten zijn gekomen, heb ben ze mij ©en anderen naam gegeven. Zij hebben u verdoopt, zoon is de maan den van het jaar zooals de dagen, zooals de straten, zooals de heiligen, zooals alles? Ja, zij noemden mij Brutus, volgens de nieuwe mode. Och, ik moet mijn klanten nu ook anders noemen dan vroeger. Tegenwoor dig mag ik alleen zeggen burger en burge res, vroeger was het steeds monseigneur, mevrouw de hertogin. D e woorden: burger en burgeres, stonden hem tegen, dat was duidelijk merkbaar en hij deed ook geen moeite om het te verber gen voor de twee jongelingen; die hem ver trouwen inboezemden. Pierre Lasson bad medelijden met den man cn wilde liem troosten. Hij schonk hem nog eens een glas wijn in en zeide: jLaten wij drinken op den voorspoed van i Les Porcberons, mijn vriend. De goede tijd zal nog wel terugkeeren en misschien zelfs heel spoedig. Laat ons nu alleen. Ik moet i met mijn vriend over zaken spreken. Brutus glimlachte eu verwijderde zich be- I scheiden. Toen wendde Pierre zich tot zijn vriend m vroeg: Ilebt ge haar gezien? De graaf keek,, evenals zijn vriend te vo ren had gedaan, de plaats een» rond. waar zij zich bevonden. Er was belangstelling, maar ook weinlJI ongerusthe d in zijn blik. Pierre 6telde hem gerust. Trouwens, zij waTen in staat om zidh t* verdedigen. Onder bun mantol droegen zij, aan riem om hek lichaam, een koppel pistolen zorgvuldig geladen en, naar het voorbeeld van de muscadins bij Véry, hadden» zij sta vige stokken bij zich, die wel in staat wares eerbied af te dwingen. De graaf antwoordde: Ja, ik heb haar gezien en dat deed inJ# veel genoegen. Waar is zij? In een prachtig huis, dat zeker vroegs^ dooT een voornaam heer bewoond werd. Alleen? Wel neen, zij is in d anst van een (tcf beroemdste tooneelspeelstens van Parijs, m*t juffrouw Lange. Wat doet ze daar? Zij is belast met d« zorgen voor iieij linnengoed en de toiletten van baar mees*' teres. Dat is geen kleinigheid. Ik heb da gar* derobe van de dame geaien. Een sdhat vaS costuums en mantels, zijde, fluweel, kant werk. En het huis is gemeubileerd met eet* rijk dom, waar ik verstomd van stond, 1 (Wordt vervolgd)'- Kraiaoeg SB hoak Kort* Heapaaatraoi. «SS*» i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6