I BUITENLAND. STADSNIEUWS. NIEUWS UIT .OEN OMTREK. Srciaie Berichten. UIT DE ZAANSTREEK. i Sport en wedstrijden. Landhouw en Visscherij. Rechtszaken Beste vriendjes en vriendinnetjes! !x x HAARLEMSCHE BACH VEREENIG ING. X X X X X X x X X X X X (Z.-H.) (G.) (Z-B A (N.-H.) (O.) (O.) (Z.) (Z.) 'ft b tie bommetjes op Westminster Abbey vielen. Dat was het spel, waarmdee de beide prins jes, kinderen van vijf of zes jaar, werden bezig gehouden door een luitenant, die hun op deze ivijze les gaf in het steden vernielen. Hij loofde, vertelt de „Miss", aan de kinderen prijzen uit voor de meeste schade, die werd toe gebracht bij het minste verlies van materiaal. Eu „last not least" wordt er dan nog bijver- ield, dat „lakeien met blaasbalgen" de tegen winden moesten voorstellen, waarmede de Zep pelins te kampen krijgen. Of er ook 42 cM.-kanonnen, natuurlijk door Krupp speciaal voor de kroonprinskinderen ge maakt, bij te pas komen, durft „de Telegraaf" zijn lezers nog niet wijsmaken. Maar dat komt nog wel, hoe meer wij 1 April naderen. Men zal in Berlijn wel om al deze dwaze sprookjes lachen, maar onzerzijds willen wij het niet zonder protest laten, dat dergelijke non sens den menschen als serieuze journalistiek wordt voorgezet. Een dynamictpatroon in de kachel! 't Is oppassen, met de brandstof! Een dynamietpa- troou, tusscheu de antkraciet geraakt, was met deze ten liuizo van de familie v. d. lest te Drachten in do vulkachel gedaan. In den nacht had een hevige ontploffing plaats. De kachel vloog in honderd stukken, de marmeren schoor steenmantel scheurde, de pendule werd wegge slingerd. het plafond en het karpet werden be schadigd cn er lag een laag ascli over de kamer verspreid. De gevolgen hadden erger kunnen •tin, als de familie om de kachel had gezeten! De jongste gebeurtenissen in PortugaL Van de gebeurtenissen in Portugal, die feeleid hebben tot het aftreden van het kabi- net-Allonso Costa en bet inste Jen van een leger- en vloot-ministerie, als een middel om de jongste crisis tot een oplossing en het leger en de marine tot kalmte te brengen. Wordt thane in de Daily Mal n een van 21 Januari gedageekenden brief uit Lissabon een voorste ling gegeven. De N. II. Ct. ont leent aan dien brief het volgende: Zoodra de partij van dr. Alfonso Costa in Portugal aan het bewind kwam. wenden er moeilijkheden voorspell. Er volgden lan ook al gauw overplaatsingen van officieren, die van koningsgezindheid verdacht wenden, naar plaatsjes in de provincie. Een demo- kratisch officier deed in de Kamer het voor- Mei, dat voortaan alle officieren, die ver dacht werden van koningsgezindheid, over geplaatst of gedwongen zouden worden uit bet leger te gaan. Dit voorstel wekte groote verontwaardiging in alle. militaire kringen en het gevolg was, dat de officieren van bij na het geheele garnizoen te Lissabon be sloten, een protest aan den minister van oor- generaal Cervéira de Albuquerque aan te keeren. Dit verzoek werd geweigerd en ren, die overgeplaatst waren, vergunning te ver leen en, weer naar hun regimenten, terug te keeren. Dit verzoek werd gewegerd en tiaarop besloten de offcieren, dat een af vaardiging van al de te Lissabon liggende Officieren zioli in volle uniform naar Arria- jgo, den president van de Republiek, zou he igeven, om het aftreden van den minister van oorlog te ei6chen. Toen nu viif-eii-twinüg bi'ficieren zich 's ochtends op weg begaven, werden ze in hechtenis genomen door een kolonel met drie officieren en. een sterke cavalerie-macht. De vijf-en-twintig gaven bun sabels aan den kolonel over. maar ook jde drie officiereu, die hem .vergezelden, de- tien hetzelfde. Bij vele regimenten volgden de officieren dit voorbeeld en meer dan ze ventig werden er aan boord, van oorlogs schepen overgebracht. Nadat de ministerraad urenlang vergaderd had, maakte de regeering aan de pers be kend, dat de beweging aan kuiperijen van koningsgezind en toegeschreven moe6t worden en zij deelde tevens mede, dat tal van leiders der royalistische partij de grens waren ge passeerd. Deze ministerieele nota lokte een storm van verontwaardiging uit. Al de regimenten te Lissabon en in de provincie protesteerden hevig, betoogemle dat de beweging uitslui tend gericht was geweest tegen liet over plaatsen van officieren, dat ibet om de eer van het leger en geenszins om het bereiken van een politiek oogmerk te doen was. De protesten waren onderteekend door de of ficieren van al de regimenten en zij deelden tevens mede, dat ze hun sabel overgegeven hadden en zichzelf als in hechtenis zouden beschouwen, totdat hnn kameraden in vrij heid gesteld en de overgeplaatste officieren weer bij hun eigen regimenten ingedeeld waren. Het zestiende regiment nfanterie en an dere gingen op 21 Januari gezamenlijk naar (het ministerie van oorlog, om hnn sabels over te geven. Regimenten uit de provincie volgden het voorbeeld. De zee-officier Machado dos Santos, „de grondlegger van de Republiek" zooals hij genoemd wordt, is bij tie admiraliteit zijn degen terug gaan bren- gen en al de zee-officieren, die ann de om- Wenteling deelgenomen hadden, volgden dat Voorbeeld. En ten slotte hebben de opper bevelhebber van het Portugeescbe leger, ge neraal de Carvalho 6n de minister van ma rine hnn sabel aan het ministerie van oor- log afgegeven, aldus te kennen gevende, dat zij zichzelf met de rest van het leger en vloot 5n hechtenis beschouwen. Zoodat per slot bet geheele Portugeescbe leger en de geheele vloot zich in hechtenis gesteld hebben. De ïegeoring had geen andere kans, dau de of ficieren van het landleger, die aan boord Van oorlogsschepen gevangen gezet waren, vrij te laten of af te treden. Zij beeft het laatste gekozen. Ongetwijfeld ie dit aftreden Voor de partij van Alfonso Coeta een bittere till, daar zij thans niet aan het bewind zal zijn bij de algemeene verkiezingen, die vóór Maart uitgeschreven worden. HET GENOOTSCHAP VAN DEN STILLEN OMGANG. Dezer dagen hield het Genootschap van den Stillen Omgang te Haarlem, zijn eerste vergade ring in dit jaar. Nadat de secretaris, de heer A. Kuijper, de notulen gelezen had, bracht hij het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het Genootschap in zeer bloeienden staat verkeert en thans 4<f7 leden telt. Tevens nam hij daarin afscheid als secretaris van het Genootschap. Daarna deed de penningmeester, de heer H. S. Thuis Jbz., rekening en verantwoording van zijn gevoerd beheer over 1914, voor welk beheer hem, door de commissie van onderzoek, na accoord-bevinding der stukken, bij monde van den heer de Jong, werd dank gebracht. Aan de orde was nu: verkiezingen. De voorzitter, de heer D. Janse. bracht dank aan den scheidenden secretaris voor wal hij voor het Genootschap had gedaan. Hij hoopte, dat hij als lid nog lang mocht aanblijven, waarna hij aan den heer Thuis tijdelijk de leiding over draagt. Bij eerste stemming wordt de afgetreden voor zitter met algemeene stemmen herkozen, die on der dank weder het voorzitterschap aanvaardt. Bij de nu volgende verkiezing'in de plaats van den heer Kuijpers wordt gekozen de heer F. W. de Bruin. Besloten wordt, dat leden, die dit jaar niet ofmoeielijk hun contributie kunnen voldoen, daarvan vrijstelling kunnen verkrijgen, mits zij vóór 10 Februari hiervan kennis geven aan het bestuur. Na nog eenige huishoudelijke besprekingen, deelt de voorzitter mede, dat als agenten zijn aangesteld: voor Hillegom de heer Q. A. P. Roeien, Beekkade 3voor Velsen de heer J. Smo lt';aars, Eendrachtsiraat5, terwijl de agent voor Lisse nog nader zal worden bekend gemaakt, wijl de aanvankelijk voorgestelde verhinderd is als zoodanig op te treden. De druk bezochte vergadering wordt hierna met gebed gesloten. Nader vernemen wij, dat voor Lisse is aan gesteld de heer H. G. Schuts, Heerenweg, te Lisse. „ZANG EN VRIENSCHAP." Op den 12den Febr. 1916 zal de Kon. Lieder tafel „Zang en Vriendschap" haar 3e concert in dit seizoen geven. Hoewel de tijden er niet naar zijn om luide te jubelen en te juichen, toch kon de Liedertafel dit concert niet geheel ge woon laten voorbijgaan, omdat de 20ste Febr. zij (de oudste mannen-zangvereeniging uit ons vaderland) 85 jaren hoeft bestaan; daarom heeft dit concert ook den naam „Feestconcert" en zal de uitvoering eenigszins feestelijk zijn. Behalve, dat twee bekende Nederlandsche solisten, mevr. O. Engelen Sewing en de heer F. H. van Duinen dien avond optreden, zal de heer Philip Loots nu en dan óp het orgel hege- leiden en door het koor worden koorwerken ge zongen met begeleiding van het versterkt Haar- lemsche orkest, dat zich ook bij de opening van het concert en bij hot begin na de pauze alleen zal doen hooren. Die koorwerken zijn „Vox Humana," Hymne voor Mannenkoor met sopraan-solo, met bege leiding van orkest en orgel, van Fr. J. Roeske, „Lofzang" (naar Psalm 148) voor Mannen koor met begeleiding van orkest van Ph. Loots en „Landerkennung," voor mannenkoor en bas- solo met begeleiding van orkest en orgel van Edv. Grieg. De leiding van het geheel is in handen van •..Zang en Vriendschap's" nieuwen wakkeren directeur, den heer Fred. ,T. Roeske. Voorzeker zal het de oude, maar nog altijd jonge en krachtige Liedertafel die de eer van Haarlem niet alleen, maar ook die van ons Vaderland zoo menigmaal in den vreemde hoog beeft gehouden, aangenaam aandoen, wanneer hare donateurs en kunstlievende leden niet al leen in grooten getale opkomen, maar ook an deren aansporen de vereeniging, die het wer kelijk verdient, te steunen, door als begunstigers of kunstlievende leden toe te treden, daar zij dien steun, werkelijk noodig heeft, wil zij blij ven geven wat zij t.ot heden deed n.l. het mo.i te wat op het gebied van den mannenzang te hooren is, aangevuld door iets ander fraais op kunstgebied ter afwisseling, kortom „elk wat wils." Voor deze vereeniging zal op Dinsdag a.s. een concert worden gegeven door het Residen tie-Orkest, onder leiding van den heer mr. Henri Viotta, waarbij als soliste zal optreden mevrouw Birgit Engell. Zangeres uit Berlijn. Het programma vermeldt: 1. Symphonie Pntbétique, op. 74, No. 6., P. Tschaikowsky. 2. Concert-Aria, Es dur. Voor te dragen door mevrouw Birgit Engell, W. A. Mozart. 3. Liederen met orkest.. Voor te dragen door mevrouw Birgit Engell, G. Mahler. 4. Koninginnemarsch, E. von Brucken Fock. 5. Zang (zal later worden bekend gemaakt.) HOLL. EXPLOTATIE EN ADMINISTB A TIE MAATSCHAPPIJ. De St. Ct. behelst de Statuten der Naam- looze Vennootschap: Hollandsche Exploitatie en Administratie Maatschappij, to Haarlem. VERBOD VAN UITVOER UIT DE STEL LING VAN AMSTERDAM. Do gerieraal-majoor commandant der Stol ling van Amsterdam heeft, de volgende bekend making uitgevaardigd: Gezien-het kon. besluit van 0 Augustus 1914 no. 75 brengt de commandant der Stolling van Amsterdam bij deze tor kennis, dat in het be lang van den Staat van heden af tot nader order het. vervoer van uit. bet gebied van de Stelling van Amsterdam naar bet overige gedeelte van het rijk is verboden van de volgende artikelen: Steenkolen, (hieronder vallen ook steenkolen, gruis, bruinkool, anthraciet en anthraciet- gruis), cokes (hieronder valt ook ookesgruis), briquetten (hieronder vallen zoowel steenkool- als houtskool- en bruinkoolbriquetton), tarwe (hieronder vallen ook tarwebijmengsels en voe- dertarwe), tarwemeel, haver (hieronder vallen ook haverbijmengsels, voederhaver en haver- koeken), rogge (hieronder vallen ook roggebij- mengsels en voederrogge,) roggemeel, zout, ge nees- en verbandmiddelen en de grondstoffen daarvoor, dekens, benzine (hieronder valt ook gasoline), raapolie en alle uit raapzaad gesla gen oliesoorten (hieronder vallen dus ook hij voorbeeld patentolie, boterolie en bakolie), cocosolie en cocoevet, pa'mpitolie en palmpit- vet. Yan vorenstaand verbod kan uitsluiting ver kregen worden voor de artikelen benoodigd voor toevoer aan het leger en de vloot, en voor wat geneee- en verbandmiddelen betreft voor toevoer aan het Nederlandsche Roode Kruis. In bijzondere gevallen kan ten aanzien van het vorenstaande verbod van vervoer ook nog door een bijzonder besluit van den comman dant der Stelling van Amsterdam worden afge weken. Voor de evenbedoelde uitsluitingen en bij zondere gevallen zieb te vervoegen bij de ver- plegings-commissie, adres: Burger-Weeshuis, ingang St. Luciësteeg, Amsterdam. DOM GEWEEST! Een verpleger van Meer en Bosch heeft een dubbele bekeuring opgeloopen wegens het rijden zonder licht en het opgeven van een valschen naam. De politie komt toch wel achter de waar heid, zoo men zietl GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijTh. Ineke, Zuid Brou werstraat 15, een rozenkrans; De Knecht, Su- matrastraat 13 Schoten, een ayredale terrier; Politiebureau, Smedestraat, een pakje met'een lap stof; A. van der Veldt, Waldeck Pyrmont- straat 6., een oorbel; J. v. Hofsté, Leidschevaart 52, een rijwielpomp; A. de Zwaan, A'damstraat 3, een kinderhandschoentje; ,J Miedema, Nas- saulaan 25 rd., een kinderhandmof; P. Warr mer, Teylerhofjestraat örood, een ring van een machine; Cli. P. Sabel, Gen. de Wetstr. 09 Schoten, een blikschaar; Bureau van Politie, Smedestraat, een schooltasch met boekenJ. v. Kuijk, Lange Poellaan 15a, een damesporte- monnaie met inhoud; H. Biesbroek, Rozen- prieelstraat 72, een pet; F. de Paus, Bakker straat 18, een ceintuur; A. Stoffels, Bakkerstr. 20, een geldstuk; A. Jacobs, Barrevoetstraat 6,- eeu heerenportemonnaie met inhoud; J. Lavis, Kruisstraat 42, een paar kinderhandschoenen; D. Uitermark, Ceciliasteeg 1, een handzaag. HA A RLEM 'TERMEER. De Vereeniging tot instandhouding van de Manege te Haarlemmermeer hield te Hoofd dorp haar jaarvergadering. Het finantieel ver slag sloot met een batig saldo van 121.24. Gedurende het jaar 1914 werden er 39 paarden gelongeerd, hetgeen zeer zeker meer zou ge weest' zijn indien do mobilisatie niet was inge treden. Aan de aandeelhouders zal 3 worden uitgekeerd. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren K. Kistenmaker en D. Treur. Daarna werden er nog verschillende huishoudelijke aangelegenheden besproken. Onze brandweer. Ten Raadhuizet te Hoofd dorp had Donderdag een vergadering plaats van do verschillende hoofden van de brandweer in deze gemeento welke ook werd bijgewoond door het personeel van de motorepuit to Hoofddorp, liet was werkelijk iets ongewoons dat voorzoo- ver ons geheugen reikt hier nog niet was voor gevallen. De vergadering stond onder leiding van den burgemeester. Verschillende bijzonder heden de brandweer betreffende werden op dezo vergadering besproken en onderling van gedaoliten gewisseld, la op- in sommige oritieko ge- vallen het beste kan"w7frTengeh~nm!èld. Het was een aangename doch tevens voor de brand meesters een leerzame bijeenkomst. ning van werkloozen is als volgt samengesteld K. ter Laan, burgemeester, eere-voorzitter; P. van Mever, voorzitter; mej. M. Mooij, secre taresse; R. Hemmelder, penningmeester; Jb. Buys en Lootaman. leden. VOETBAL. HET PROGRAMM AVOOR ZONDAG is als volgt: Westelijke afdeelineen A. H. B. S.-V. O. C. HerculesU. V. Vf H. F. C.—Quick. B. A. F. C—Ajax. Spartaan—V. V. A. O. V. V. C.—E. D. O. R. Q H.—H. S. V. Bloemendaal—Kinheim. Oostelijke afdeelineen. A. G. V: C.Vitesse. Go-ahead—Be Quick. QuickTubantia. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. Het programma voor Zondag as. is het vol gende: le Klasse: V. V. C.-Edo 2. V. S. V.—Schoten. HeemstedeV. V. H. Stormvogels 2Haarlem 3. 2de Klasse: A. Kinheim 2R. C. H. 2. Edo 3Stormvogels 3. Haarlem 4Volksweerbaarheid. B. BerkenrodeHillegom. H. F. C. 5—R. C. H. 3. 3e Klasse: A. Edo 4—V. V. H. 2. B. Hillegom 2Vicit Vim Virtus. Geel-Wit 2—Berkenrode 2. ASSENDELFT. R. K- Kiesvereeniging. Donderdagavond hield onze R. K. Kiesvereeniging een buitengewone vergadering, waarin optrad de heer F. Seignette uit Haarlem, met zijn bekende en zeer interes sante lezing met 85 lichtbeelden uit het ver woeste België. De Voorzitter, de heer G. Barnhooffi, opende met gebed en met een dankwoord tot den heer Seignette over zijn bijna belangelooze bereidwil ligheid om voor onze Kiesvereeniging op te tre den. Hij hoople. dat de heer Seignette met zijn lezing een tweeledig doel zou bereiken, nl. eex- stens de leden aangenaam en nuttig bezig te houden en tweedens het gevoel van dankbaar heid in onze harten tot den goeden God te ver- sterkeu en vuriger te maken, omdat Hij, De Al- goede, ons dierbaar Nederland tot nu toe nog bewaard heeft voor de gruwelijke rampspoeden des oorlogs. De heer Seignette gaf eerst een duidelijke en levendige beschrijving van hetgeen hij in die verwoeste streken had gezien en ondervonden. Het auditorium, ongeveer een 400 personen, hing aan zijn lippen, met muisstille aandacht werd zijn lezing gevolgd en de belangstelling culmi neerde bij de vertooning van de 85 zeer fraaie lichtbeelden. Bij het Slotbeeld: Hare Majesteit onze Ko ningin ter inspectie te velde, weergalmde door het R. K. Vereenigingsgebouw het spontaan aan geheven Wilhelmus van Nassouwe. Een mooie avond voor onze R. K- Kiesvereeniging. Toen de laatste tonen van het Wilhelmus wa ren weggestorven, betrad onze ZeerEerw. Heer Pasfoor, onze zeer gewaardeerde eere-voorzitter liet spreekgestoelte en verklaarde dat de heer Seignette het tweeledig doel, door den voorzitter in zijn openingswoord genoemd, volledig had bereikt Z.Eerw dankte den inleider in warm- gevoelde bewoordingen, wat door het publiek onderstreept werd door een donderend applaus. Tevens maakte Z.Eerw. van de sehoone ge legenheid gebruik om zaken te doen. Hij spoorde de R. K. kiezers, die nog geen lid onzer ver eeniging zijn een 160 in getal aan om lid te worden van deze nuttige en noodzakelijke organisatie; daarin zou de spreker van dezen avond een groote voldoening zien voor zijn moeiten, welke hij zich getroost heeft en het Be stuur een spoorslag om met kracht en volharding te werken aan den bloei der R. K. Kiesvereeniging van Assendelft. Hierna werd de vergadering met gebed gesloten. ZAANDAM. Voor de werkloozen. Alhier Is gisteren de eerste ontspanningszaal voor de werkloozen in het bootwerkersgebouw „Ons Hui»" geopend. Zij werd dien eersten dag druk bezocht. Alle beschikbare tafeltjes waren bezet met lezers of hen, die een spel speelden. Koffie en thee werden tegen gering bedrag beschikbaar ge steld. Een groot aantal werkloozen heeft voor ver schillende te honden cursussen zieh opgegeven. Het comité voor ontwikkeling en. ontspan- BOUW VAN SUIKERBIETEN. Naar ons wordt medegedeeld, behoeft niets een ruimen uitzaai van suikerbieten dit jaar in den weg te staan. De fabrieken beschikken over ruim vol doende hoeveelheden prima beetwortelzaad. Dank zij de regeeringszorg behoeft de land bouw niet te vreezen voor gebrek aan Ohi- lisalpeter; de fabrieken zullen een grooten prijs voor de beetwortelen betalen en on danks het in verband met de tijdsomstandig heden veel grootere risico, daaraan voor hen verbonden, zullen de fabrikanten de gebrui kelijke voorschotten geven. Mocht ons land voor de rampen van den oorlog gespaard blijven, dan ziet het er ook, wat dit belangrijke product betreft, voor den landbouw volstrekt niet ongunstiger uit dan andere jaren en gaat een voorname tak van vaderlandsche industrie eveneens een niet ongunstige toekomst tegemoet. MOBILISATIE-GEVOLGEN. Van de N. V. Houthandel, voorheen O. J. Horsting, te Doétinchem, zijn twee der drie di recteuren sinds de mobilisatie reeds onder de wapenen, beiden als gewoon milicien. Naar aanlèiding van de ministeriëele beschik king, dat aan de belangen der industrie zoo veel mogelijk moest worden tegemoet gekomen, had een dezer directeuren geen groot verlof, doch slechts overplaatsing naar hier aangevraagd, Bij niet-inwilliging van dit verzoek, zou de direc tie zich genoodzaakt zien, een groot deel van het personeel te ontslaan. Op het request werd echter afwijzend beschikt, waarop nu met ingang van 20 Februari a.s. 25 van de circa 40 arbeiders tijdelijk zijn ontslagen, met de bijvoeging, dat ze weer aangenomen zul len worden zoodra de directie daartoe in staat wordt gesteld. Slechts het hoogstnoodige personeel voor het uitvoeren der bestellingen is in dienst gehouden. De overigen zullen straks door de weinige in schikkelijkheid der militaire autoriteiten den zwa- ren gang naar het steuncomité moeten doen. EEN SYMPATHIEKE MAATREGEL. De Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heel't een zeer sympathiekeu en algemeen toegejuiehten maatregel getroffen ten bate van een deel van baar personeel, dat ten gevolge van den oorlogstoestandfi- nancieele nadeelen heeft geleden en nog lijdt. Zooals men weet werd er, vooral in Let begin van den oorlog, en wordt er ook nu nog veel minder door liet publiek gereisd dan onder gewone omstandigheden en dit is vanzelf ran grooten invloed geweest op de inkomsten van dc zoogenaamde kruiers der spoorwegmaatschappijen, die in (hun onder houd moeten voorzien hoofdzakelijk door het geen zij verwierven wegens diensten, aan het reizend publiek bewezen* De maatschappij voornoemd heeft in ver band met de tegenwoordige Hidsomstandig heden besloten, aan de genoemde gedienstigs beambten esc tijdelijke toelage van 2 per week te verieenen, welke gerekend wordt te zijn ingegaan met November j.L De aerste uitbetaling van deze tegemoetkoming reeft reeds plaats gehad. Een rare betrekking. Ter zake zich te hebben schuldig gemaakt aan oplichting en verduistering van geld, heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan de 46-jarige G. van der B., thans gedetineerd en laatstelijk kachelknecht in het Paleis van Jus titie aldaar. De man oefende ook nog het be roep van koopman uit, hij was handelaar in het groot en had o.m. ook een kantoor te Amster dam, waarin, naar hij beweerde, hij zelf» een ooncierge hield. In verschillende couranten plaatste hij in den zomer van het vorig jaap. advertentiëa waarin hij onder het hoofd Betuwsche Fruithandel kersen te koop aanbood. Tegen inzending van 1,80 of 2,40 per poetwissel verzond de Be tuwsche Fruithandel, Dorpstraat te Eist, mandjes fijne gesorteerde kersen. De postwisseltjes stroomden toe, werden ten Postkantore te Elat verzilverd, het geld door bekl. opgestreken, maar kersen werden niet af gezonden. Bekl. erkende thans de advertenties geplaatst te hebben, postwissels ontvangen te hebben. Zijn doel was echter niet geweest oplichting te ple-, gen. Verschillende omstandigheden hadden bij gedragen dat hij aan dat plan geen uitvoering kon geven; zoo kon hij geen mandjes krijgen eD waren tal van orders.weggewaaid. De officier van justitie Mr. Brantje^ requi-j sitoir nemend herinnerde er aan dat bekl. be- j halve de zorg voor de kachels in het paleis van justitie ook nog zaken deed. Mede was hij bedeelde en president van een onderafdeeling van het Steuncomité, wellicht om de bedeeling voor zich gemakkelijker te ma ken, vermoedde de Officier. Nog was bekl. lid van de Haagsche Burgerwacht, die, zoo zei spr. eventueel zou hebben te waken voor de veilig heid vaD have en goed van zijn medeburgers en lid van een Transport-colonne van het Rood( Kruis. Wat het ten laste gelegde betreft, dit achtte spr. wettig en overtuigend bewezen, het doel van bekl. -wag z j n;et8 ,jBn <j0or middel van de udvertentiëën geld machtig te worden, zonder flaarvoor kersen in ruil te zenden. ZEd Achtb. vorderde veroordeeling tot 6 inaandet gevangenisstraf. •Thr. Mr. van Hol the tot Echten pleitte ont slag van rechtsvervolging op grond dat de mid delen die bekl. gebruikte geen listige kunstgre pen zijn die de wet vereischt. Suhsidair vroep pi. een lichtere straf. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaaird: 28 Jan.: O. A. Kempenaar, tuinder, Stompwijk. K. G. Steitner, firma Steïtner Co., meu- belfabr., Elandsgracht 69, Amsterdam. J. W. Brugman, Jacob van Lennepstraat 355, Amsterdam. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst het faillissement H. M. P. den Ronden en A. Klein, wed. J. P. H. den Ronden, broodbakkers. Breda. Als ge dit leest, is het de vooravond van den 7den Februari, den dag waarop in alle kerken van Europa op laat van onzen Heiligen Vader Paus Benedictus XV de voorgeschreven gebe den en plechtigheden zullen geschieden om van1 God den vrede op aarde af te smeeken. Ik heb u hierop nog eens willen wijzen, kinderen, om dat 't het uitdrukkelijk verlangen van Z. H is, dat vooral de kinderen, zij die 't minste met den oorlog te maken hebben en er nochtans mede onder moeten lijden, zij die overigens d' grootste vrienden zijn van O. L. Heer, dien dag zullen communiceeren en bidden, opdat God del ramp van den oorlog van ons afwende. Ik het u er daarenboven nog over willen spreken, om dat het nu do tijd is, waarop in vele parochiën het veertig-uren-gebed gehouden wordt en h»' juist deze beide dingen zijn: de bevordering van de veelvuldige H. Communie en de ver spreiding van het veertig-uren-gebed, waarof de H. Franclscus van Sales, van wien wij dé vorig» week het feest gevierd hebben, zijn bij' zondere aandacht gevestigd hield. Zijne gedu rige vermaning was: „Beproef door woord* voorbeeld en gebed aan de uitbreiding van het Eucharistisch rijk van Ohristns te arbeiden 1" Om zelf die vermaning in praktijk te brengen, schreef hij een boekje: „Opwekking tot de veel vuldige H. Communie," waarin hij o.a. zegt* „Gedenk dat de Verlosser het Allerheiligste Sacrament der Eucharistie, dat waarlijk Zijn Vleesch en Zijn Bloed is, heeft ingesteld, opdat ieder, die er van eet, eeuwig leve! Wie het dui met godsvrucht ontvangt, sterkt de gezondheid en het leven zijner ziel in zoo hoogen graad* dat het bijna onmogelijk is door een kwaden hartstocht vergiftigd te worden. Men kan, wan neer men deze Spijze dee levens nuttigt, niet tegelijk aan verkeerde hartstochten toegeven!' De H. Franoiscus werkte vooral onder da Calvinisten en om over zijne predikingen den zegen Gods af te smeeken, besloot hij te Anne masse, dicht bij Genève, het bolwerkder Cah vimsten de devotie tot het Veertig-uren-gebeJ met uitstelling van het Allerheiligste in tl voeren. Ofschoon men hem ervan had verwit^ tigd, dat de ketters zouden beproeven de plech tigheden met geweld te verstoren, preekte h\ als gewoonlijk en liet na de Hoogmis een plech tige processie uittrekken. Na de uitstelling was er gemeenschappelijke aanbidding, processies predicatiës en aanbiddingen wisselden elkandei af en dit onophoudelijk gebéd had een allergy lukkigst gevolg: een gToot aantal ketters be* keerden zich. Laat ons dit een aansporing zijn pm de vol' gende dagen goed te bidden. NIEUWE OPGAVEN. (N.-H.) (Z.-H.* (N.-Br.l (G.) (N.-H.) (Z.-H.) S\ Dit raadsel bestaat uit plaatsen in de pw* vincies, die ik achter de punten gezet heb. De hoofdletter# samen vormen een spreuk van drlk lettergrepen. Zoek nu maar. 0. Ik ben een land van tien letters. 0, 7, 8, 8, 0 is zwart. 8, 9, 10, 2, 4 is niet klein. 4, 9, 2, 1 is een muziekinstrument. 8, 5, 3, 4 la een stad in België. DE RAADSELREDAOTElTtf-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6