Laatste Nieuws, BINNENLAND. MENUS BIT DEI OMTREK. 8IEUWS UIT LISSE e. i. Rechtszaken Landbouw en Vissc^erij. DE OORLOG. STADSNIEUWS. SEEN VRIJDOM VAN PORT VOOR DE VLUCHTOORDEN. In verband met het groot aantal voor Bel gische vluchtelingen bestemde stukken, wel ke ongefrankeerd ter post worden bezorgd en daardoor veelvuldig tot moeilijkheden voor de afzenders en de geadresseerden aan leiding geven, wordt door en directeur-ge neraal der Post en Telegrafie onder de aan dacht gebracht, dat voor de verzending van Drieven, drukwerken (daaronder begrepen couranten en tijdschriften) enz. gericht aan Belgische vluchtelingen of aan de Vluchte lingenkampen, geen vrijstelling van port ie verleend. EEN RAAD VOOR REEDERIJEN. De minister van Buitenlandsdhe Zaken vestigt» voor zooveel noodig, de aandacht van belanghebbenden op de wenschelijkheid, gedurende den oorlog de bemanning van Nederlnmlsche handelsschepen, die Dnitsche havens aandoen, uitsluitend samen te stellen uit onderdanen van onzijdige mogendheden. DE DLITSCHE VERKLARING EN VEI LIGHEIDSMAATREGELEN. Naar aanleiding van de bekende Dnitsche verklaring worden te Rotterdam de volgen de maatregelen genomen; De Hol land-Amerikalyn laat op al hare passagiers- en vrachtschepen ter weerszijden van hot schip den naam ervan in zéér groote letters schilderen. Boven op het dek worden groote borden aangebracht, waarop de naam van het schip en de naam van de haven, waar het schip thuis hoort, staan vermeld. Deze borden dos avonds en Deze borden worden dee avonds en 'snaehte verlicht. De stoomschepen Rotterdam en Potsdam zullen Zaterdag, van deze onderscbeidings- teekenen voorzien, van daar vertrekken. De stoomvaartmaatschappij Rotterdamsche Lloyd laat op a] hare passagiers- en vracht schepen met groote witte letters den naam van het schip en den naam van de haven, waar het schip thuis behoort, schilderen. Waar do lettere, die de namen van het schip en van de haven vermelden, ophouden, be gint een band jn de nationale kleuren, die rond het geheele schip loopt. Elke kleur beeft de breedte van een plaat, 'e Avonds en 's nachts wordt de naam van bet schip verlicht. Aldu6 beschilderd vertrek ken de volgende week de stoomschepen Ma- lang, Merauke en Insulinde. Het stoomschip Terschelling, van de Stoom vaartmaatschappij Tritton te Rotterdam, vertrekt heden uit Amsterdam met dezelfde onerecheiöingsteekenen. De directies van andere maatschappijen te Rotterdam, welker schepen onder Nederlaud sche vlag varen, overwegen eveneens onder scheidingen op haar schepen te doen aan brengen. Te Amsterdam gevestigde reedcrijen zullen soortgelijke maatregelen nemen. ONZE STEENKOLENVOORRAAD. Hoewel er reden is aan te nemen, dat een fcolennood in Nederland zal kunnen worden vermeden, beeft toch de nit bet Koninklijk Nationaal Steuncomité gevormde nijver- heidseommissie gemeend haar aandacht aan deze zaak te moeten wijden. Er werd een commissie gevormd, waarin, zitting hebben zoowel de vertegenwoordigers van de groote verbruikers als van de pro ducenten en de voornaamste importeurs van steenkolen. Uit. de besprekingen in de vergaderingen dezer commissie is gebleken, dat alle grond bestaat tc mogen veronderstellen, dat bij een goede distributie van steenkolen bier te lan- j de. weinig gevaar is dat hieraan gebrek zal ontstaan. Evenwel zal voor het contraetjaar April 1915—April 1916 niet kunnen gerekend worden, dat een ieder juist van die soorten» die bij in andere jaren placht te gebruiken, de door hem verlangde hoeveelheid zal kun nen ontvangen; men zal dus voor een ge deelte genoegen moeten nemen met andere soorten. Ten einde nu tot een rationeële verdeeling der beschikbare hoeveelheden en soorten te geraken, heeft zich een kolenbureau gevormd waarin onder presidium van den voorzitter van de sub-commissie voor de nijverheid, prof. Is. P. de Vooys, zitting hebben de hoe ren D. G. van Beuningen, mr. dr. W. F. J. Frowein, Victor R. Los, W. Schweitzer, F. H. Fen (ener van Vlissingen en W. van der VoTin, Dit bureau zal onverwijld zijn taak ter hand nemen. De Staatsmijnen, de Laura en Vereeuiging, de Willem Sophia, de Domaniale Mij pen, le Steenkolen Handelsvereeniging, Scheep vaart- en Steenkolen-Maatschappij, de fir ma's W. Hoven Zn. te Rotterdam, HCA Henny te Amsterdam, W. H. Berghuijs te Rotterdam, Hengstenberg Co. te Rubrort, en de Zuid-Ned. Kolen-Mij. te Brede hebben hare medewerking toegezegd. Ter verlichting van deze veelomvattende en moeilijke taak worden niet alleen alle af nemers van ben die hunne medewerking hebben toegezegd, doch ook zij die met het verkrijgen van steenkolen voor het komende contraetjaar moeilijkheden ondervonden ver zocht, ten spoedigste de opgaven van de hoe veelheden en soorten steenkolen, cokes en briketten," die zij in het komende contract jaar behoeven, bij voorkeur door bemidde ling tan hunne tegenwoordige leveranciers schriftelijk in te dienen bü het secretariaat van het Kolenbureau, Rynkade 1. Utrecht. De offertes zullen hierna doer bemidde ling van het Kolenbureau aan de afnemers Worden toegezonden. DE S. D. A. P. EN HET POLITIEK BESTAND. De afdeeling Amsterdam IX der S. D. A. P. beeft, naar Het Volk meldt, de volgende «ongresmotie ingediend: „Het Congres der S. D. A. P.f overwegende dat het Kopenhaagsebe con gres van 1910 aan de sociaal-democratische partijen heeft opgedragen om, ingeval een oorlog mocht uitbreken, de daarbij optreden de polieieke en economische crisis te benutten om de arbeidende klasse wakker te schudden; overwegende dat de Partijleiding dit doel van de Kopenhaagsche resolutie niet terstond na bet uitbreken van den oorlog heeft uit gevoerd, maar door het aanvaarden van den Godsvrede heeft veroorzaakt, dat de Partij baar aanvalskracht had verloren o.a. tegen Je leeningswet van minister Trenb, waar door de sociale wetgeving ernstig wordt be dreigd; keurt de houding van de Partijleiding ten opaichte van den Godsvrede af." Ook elders stelde men voor moties van afkeuring over het partijbeleid en de hou ding der soc.-dem. Kamerleden. Het as. con gres der Partij belooft dus weder heel wat. De eenheid zal er wel weder te loor zijn. Dat is daar meer vertoond! Een antiek behang. Men schrijft uit Bar- neveld aan het N v. d. D.: Eenige jaren ge leden kocht de gemeente alhier een oud pand, waarop thans de eiermarkt gebouwd is. Bij het afbreken van het oude huis vond men in een der kamers een met Biibelsche ta- fereelen. beschilderd behang, dat voor eenige eeuwen, blijkbaar door een groot kunste naar, vervaardigd was. En hoewel het schil derstuk in zeer Verwaarloosden toestand ver keerde, werd toch besloten het doel naar het oudheidkundig museum over te brengen. Thans echter is het doek aan een antiquair verkocht voor 150. Een hevige trambotsing. Gisteravond reed op den Biltschen weg, nabij het fort de Bilt, met electrische tram tegen een met hout geladen wagen aan. De botsing was zóó he vig, dat de tramwagen erg beschadigd werd. Het paard,dat voor den boutwagen gespan nen was, bekwam zulke ernstige verwondin gen, dat bet, op last van een veearts, direct moest worden afgemaakt. Wonder boven wonder, dat geen persoonlijke ongelukken gebeurden, daar het voorbalcon van de tram, benevens bijna alle ruiten, vernield werden door den schok. Door een trein gedood. Dinsdagavond: is bij de stopplaats Marteushoek een vrouw door eeu trein ©verreden en gedood. Verduistering. Te Heerenveen is gevan kelijk binnengebracht een ambtenaar ter ge meente-secretarie van Utingeradeel, verdacht van verduistering. De rechter-commisearis beval zijn gevangenhouding. Aan de gevolgen overleden. De chauf feur uit Rotterdam, die bü bet auto-ongeluk Dinsdagnamiddag op den Leidschen straat weg onder Wassenaar ernstig verwond werd, is in de Roorle Kruis-kliniek aan de Jan van Nassaustraat te 's Gravenlhage, waar hü ter verpleging werd opgenomen, overleden. De klompenindustrie. De klompenma kers in bet zuiden van Oost-Zeeuwsch-Vlaau- deren doen tegenwoordig uitmuntend zaken. Eiken dag komen groote bestellingen in voor Dnitsch'land. Zoo werden dezer dagieu een tiental treinwagons tegelijk verzonden Nu de vele vluchtelingen deze streek moeten ontruimen, zal men handen te kort komen. HAARLEMMERMEER. Personalia. De stationschef E. Wilmink te Hoofddorp, wordt met ingang van 1 Maart a.s. overgeplaatst als zoodanig naar Dokkum. lioomaanplantingcn. Door het polderbe stuur is besloten langs enkele wegen belang rijke aanplantingen van iepeboomen te doen plaats hebben. Bestond er op de dwarswegen die de HnarlemmenneerpoMer van O, naar W. doorneyden. voorheen maar een rij hoo rnen, thans zal voor het grootste deel daar mede gebroken worden en zullen twee rijen boomen de wegen versieren. Het natuur schoon zal er door verhoogd worden, terwijl het een aangename sdhaduw zal geven in den zomer. HALFWEG. Personalia. Bü het gehouden eindexamen voor adsistent of 'conducteur, slaagde onze. plaatsgenoot J. Wassenaar, brivenbeBteller al hier zonder den cursus gevolgd te hebben. HILLEGOML Hillegomsche Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Gisteravond hield deze ver eeniging haar jaarlüksche algemeens vergade ring in hotel Sistermane. De opkomst was door verschillende oorzaken niet zeer groot. De voorzitter, de arts J. H. der \V edu- wen opent met een woord van welkom en rele. veert kort het verleden jaar. Spr. hoopt, dat ondanks het misschien onvoordeelige jaar voor- al voor deze gemeente, degenen, die niet of niet ernstig door den oorlog getroffen worden de vereeniging krachtig zullen blüven steunen. Aan het jaarverslag van den'len secretaris ontleenen wij 't volgende: 't Bestuur heeft ervaren, dat voor de vereeniging gevoeld wordt „Algemeene sympathie 1" Waren de tijdsom standigheden gunstiger, dan zou dit eerste Lustrum feestelijk worden herdacht. Ondanks do malaise in bet bloembollenbedrijf, kwam de contributie bijna geheel binnen, terwül veel versterkende middelen voor de patiënten wer den geschonken. Het bestuur heeft het genoe gen te kunnen meedeelen, dat zuster Leonarda van het Sint Joseph-gesticht op 81 Augustus 1914 te Rotterdam het diploma van huisbezoek- ster verwierf. Gememoreerd wordt de opening van de Lighal voor 16 patiënten. De groote uitgaven voor de Lighal zyn oorzaak, dat de vereeniging een belangrijk te kort heeft, ech ter niet zoo groot, als gevreesd werd. Do dames I. J. v. Waveren én A. v. d. Maesen geven belangloos eenig onderwys aan de kleinen, 't Ledental is thans 436; 't aantal donateurs 9. Aan contributie wordt opgebracht 396,76. 't Aantal patiënten, dat huisbezoek ontving daalde van 68 op 69; er is dus vooruit gang te constateeren. Van de patiënten zijn 9 overleden. Van de goederen der vereeniging en hare verplegingsartikelen werd een veelvuldig ge bruik gemaakt. Baten werden o.a. ontvangen van het R. K. Armbestuur, de Ned. Herv, Diaconie, 't Gemeentebestuur, de Ger. Diaco nie, de St. Elizabeth vereeniging, do Martha- vereeniging enz. De uitgaven bedroegen 8153,08%, de in komsten 2798,92 een nadeelig saldo dus van 354,16. Waren de kosten van bouw en instal latie der Lighal niet zoo groot goweest (een noodzakelijke uitgave evenwel, h.l. 1770,15) dan ware een mgoi batig saldo geboekt, 't Be stuur vertrouwt echter, dat het tekort spoedig zal aangevuld worden. De heer R. Veldh v. Zanten dankte namens de commissie tot nazien der rekeningen de pennintrmeesteresse en verklaarde de beschei den in orde. Tot commissie tot nazien der be scheiden voor het loopende aar werden benoemd de heeren R. A. r. d. Schoot, H. A. Schilpzand, O. Veldhuis tot secundi de heeren B. Hulken berg, H. Veldh v. Zanten en J. v, Waveren „Villa Remino." De aftredende bestuursleden mevrouw Paaijens, dr. Th. H. d. Kwast en J. H. A. Vooren werden bij acclamatie herkozen. Hierna sloot de voorzitter met een hartelük dankwoord de vergadering. Kracht door Oefening. Deze bloeiende gym nastiek- en schermvereeniging met haar emh pen ten directeur do heer H. B. Drayer te Haarlem gaï gisteren een 'uitvoering in café „Flora." De verschillende afwisselende num mers van het programma werden zeer ver dienstelijk uitgevoerd, terwijl de marmergroe- pen als' steeds bizonder mooi slaagden. yeusen. Aanbesteding openbare school. Ten Raad- huize is gistermiddag aanbesteed den bouw van een school met 6 leerlokalen, gynmas- tiek-lokaal en onderwijzers woning in de af deeling Wijkero-og. Ingekomen 6 biljetten. P. v. *t Veer, Velsen f89.900 f6525 r 46.425 Oudshoorn en. Slinger land, Velseroord f.41.276 f6384 i'47.660 Wed. P. v. Heijst Velsen f 45.000 f 6900 f 52.000 A. N. H. Brüscher, Schoten f 41.920 f 6100 f 48.000 C. Boots, Beverwijk f43.180 f 6860 f 49.650 J. Gr. Schaaf Jr. Alkmaar f82.715 f 6200 f38.915 De gunning werd aangehouden. Een aan tal inschrijvers kwam over tijd. Oorzaak volgens hun zeggen: de stoompont. Do demping der Jan Gijzenvaart. Met het dempen van de Jan Gijzenvaart te Sant poort wordt nu een begin gemaakt. Hqt werk zal geschieden door werkloozen, terwijl het leveren en leggen der .buizen door B. en W. is opgedragen aan den heer F. Beenhak ker te IJmuiden. US8EL Het gebouw van den Volksbond. Dat het Bondsgebouw gezocht wordt blijkt wel uit het feit dat aan de drie jaspartyen door den pach ter op touw gezet, respectievelijk 86, 48 en 44 personen deelnamen. Wel een bewijs dat het gebouw zich uitmuntend leent voor groote par- tyen, én door zijn inrichting, én door de pret tige stemming die er altijd heerscht. HUISVREDEBREUK', ft a approbatie door het Hoog-Miiitair Ge rechtshof heeft de krijgsraad te den Haag vonnis gewezen cn veroordeeld: W. de B., milicien der infanterie afkomstig uit Haarlem, wegens het wederrechtelijk vertoeven in het politiebureau te Overveen tot 15 dagen gevangenisstraf met aftrek fier preventieve hechtenis. Deze hekl. werd vrij gesproken van de hem ten laste gelegde be- leediging van lï. M. de Koningin. GEEN VEEMARKT TE LEIDEN. Men meldt ons uit Leiden: Voor onze geaneepte is het besluit van den Minister van Landbouw, dat hier geen vee markten mogen gehouden worden, vanwege het in den omtrek heersdbemde .mond- en klauwzeer, oorzaak van groot nadeel. Niet alleen dat door de gemeente gederfd worden de niet onaanzienlijke marktgeldbedragen maar ook een. groot aantal in de buurt der marktterreinen wonende neringdoenden lijdt daardoor enorme schade. BINNENLAND. Bommen geworpen op Viiesintfen, •Men seist ons nit VLISSINGEN; Hedenmorgen te half elf werden uit een vliegmachine van onbekende nationaliteit twee bommen geworpen in de nabijheid van de pe troleum terreinen te Vlissingen. Een bom viel in het kanaal, een tweedo in de kanaalglooiing, cn sloeg een gat van 1 Meter diepte. Er had den geen persoonlijke ongelukken plaats. Nader seint men ons uit DEN HAAG dat de vlieger nog een oogenblik in Oostelijke rich ting doorgevlogen heeft, doch toen keerde en in Westelijke richting vertrok. Vermoedelijk was het een Fransche vlieger. Uit VLISSINGEN wordt ons nog gemeld, dat de onbekende tweedekker omstreeks 10 uur de petroleum-haven passeerde; hü was op zeer groote hoogte zichtbaar. De vlieger vertrok met groote snelheid in Z. W. richting. EEN ENGELSCII SCHIP MET DE HOL- LANDSCHE VLAGl Men seint ons uit Umuiden: Het Engelsche stoomschip „Laertes" is hier binnengekomen. De kapitein verhaalde 10 mijl Z. Z.W. van het Maas-vuurschip door oen Duitschen onderzeeër gesommeerd te zijn te stbppen. De kapitein weigerde, de onder zeeër schoot een torpedo ai' die achter bet s.ehip terecht kwam; de kapitein liet alle stoom opzetten en heesch de Hollandsche vlag. Hij achtte zich daartoe gerechtigd om dat hö verschillende vreemdelingen, w.o. vele C'hineezen aan boord had. Van den onder zeeër werd nog met een mitrailleuse op het schip geschoten, waarbij de schoorsteen enz. werden doorboord. De Engelschman wist echter te ontkomen. ONGELOOFELIJKE BERICHTEN. LONDEN, 11 Febr. (Part.) De correspon dent van de Daily Express verneemt nit Niscb, dat Oostenrijk een groote inval in. Roemenië voorbereidt. Men verwacht, dat Oosteni'ük een nota aan Roemenië zal rich ten om te proteeteeren tegen het feit, dat waren voor Servië bestemd over de Donau Roemenië zijn gepasseerd, hetgeen een schen ding zou zijn van de neutraliteit van Roe menië en om de beteekencis te vragen van den nieuwen aankoop van legerbehoeften. Wanneer een bevredigend antwoord in dieze nota zou uitblijven, zou de eerste stap van Oostenrijk zijn de bezettingvan Turnu Se ver! nu. Langs de geheele grens worden toe bereidselen gemaakt om groote massa's troe pen naar Krajova te zenden. Meer dan 400,000 man troepen zijn reeds geconcentreerd in de omgeving van Temesvar. Men meent dat de Oostenrijkere hopen Calafatu te bereiken, ge legen tegenover de Bulgaareche stad Widdin. Bij de Bulgaarsohe regeering zou een in vriendschappelyke termen gesteld aanmaning uit Berlün zü'n ontvangen om een inval té doen in Roemenië, vóór do mobilisatie daar gereed is. Ofschoon de mobilisatie in Roeme nië snel vordert, is toch meer dan een week noodig voor het 200,000 man tegenover de invallende troepen al kunnen stellen. Ser vië maakt toebereidselen om aan de nieuwe verwikkelingen deel te nemen, zoodra die in val in Roemenië een feit zal zijn geworden. Men acht bet noodzakelijk dat Roemenië zich voorbereidt op een aanval van Bulgarije. Het zal noodig zün 6nel te bandeleü. indien Oos- tenryk inderdaad van plan is Turnu Seve- rinu aan te vallen. (Wü geven bovenstaand bericht onder alle voorbehoud, 't Is een Engelseh bericht, dus weet men wat men over de betrouwbaarheid te denken heeft, Red.) Plaatsgebrek noopt ons, eenige berichten tot morgen uit te stellen. NED. R. K. GRAF. BOND. Gisterenavond hield bovengenoemde af deeling eene vergadering in het Bondsge bouw. Na opening en lezing der notulen werd een schrijven van het Hoofdbestuur be handeld, betreffende de tijdelijke yerhooging met 10 cents per week. Na enkele bespreking wordt besloten hier aan gevolg te geven met ingang van I Fe bruari. Vervolgens werd een schrijven be handeld van de commissie tot steun en ont- wikkeling van werkloozen, welke hunne bij eenkomsten houden in het gebouw „St. Ba- vo". Besloten wordt hiervoor f 5 uit te trek ken. Naar aanleiding van een verzoek om een vaste datum van de vergaderingen, wordt besloten dat in 't vervolg elke len Woens dag der maand eene bestuurs- en den daarop- volgenden Woensdag,eene ledenvergadering zal gehouden worden. Vervolgens wordt overgegaan tot verkie zing van 5 bestuursleden voor de jeugdorga nisatie. Ha gehouden stemming werd beslo ten, zoo spoedig mogelijk eene vergadering te beleggen en de functies onderling te ver- deelen. Na eene qpwekking van den voorzitter om zooveel mogelijk Zondagmorgen deel te nemen aan de H. Mis en algemeene H. Communie werd de vergadering met gebed gesloten. DOOR EENE SERRE GESCHOTEN! Door een bewoner van een perceel aan de Parklaan ïs aangifte gedaan, dat gisteren in de serre geschoten is. Het kogeltje waarschijnlijk uit een buks, een van 9 m.M, kwam door een glasruit in de serre in een alcoof terecht. Gelukkig, dat daar niemand aanwezig wasl EEN SCHOORSTEENBRANDJE. Gisteren is in het perceel Kenaustraat 7 een schoorsteenbrandje uitgebroken, dat met behulp van zout spoedig .was gebluscht, HET VREEMDE GEVAL. Nader, is gebleken, dat de dienstbode, die in haar dienst op den Zijlweg niet was terug gekeerd, 't geld dat zij had ontvangen om rekeningen te betalen, niet heeft medegeno men. Het was door haar op een kastje in een. der kamers staande, neergelegd. WEDER TERECHT I De twee bankbiljetten van f 10 Üie ie mand in de Tuinstraat vermiste, zijn weder terecht. Ze werden op een andere plaats in het huis teruggevonden. DE VLAAMSCHE HISTORISCHE STEDEN. Voor de afdeeling van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond heeft de hier Mr. Al- berik Deswarte, advocaat bij het Gerechts hot te Brussel gisterenavond eene interes sante causerie gehouden over de Vlaamsche historische steden. Voornamelijk handelde spreker over Brug ge, Gent en Yperen alle drie in de middel eeuwen voorname gemeenten in Vlaanderen, die als typen zijn te beschouwen, zooals spr. deed .opmerken, van den ontwikkelingsgang van alle Vlaamsche steden. Hij zette uiteen hoe deze drie steden, alle een periode van macht en van verval door maakten en hoe ze in de middeleeuwen mid delpunten van den wereldhandel waren en als zoodanig van meer beteekenis nog wa ren dan de Italiaansche steden van diep tijd. Van hun wording en hun geschiedenis deelde hij velerlei bijzonderheden mede en op 't doek liet hij zien wat machtig mooie gebouwen in deze steden verrezen. Inzon- heid vermaard zijn de fraaie stadhuizen der Vlaamsche steden, hun Belfroods <?n hun gildenhuizen. Tal van kiekjes Jtreeg men daarvan te aanschouwen. Aan het einde zijner causerie liet spr. zien hoe menig oud bouwwerk in dezen krijg is verwoest. Met weemoed maakte spr. daar van gewag. Maar toch, aan de toekomst van zijn volk wanhoopte hij niet. Denkend aan 't verleden en dat beschou wend in verband met het heden, oordeelde spr., een volk, dat in 't verleden zooveel getoond heeft .to kunnen, zal. nog reel kun nen. Spr. besloot zijn met warm applaus begroe te redo met aan te bevelen eene collecte, die aan den uitgang der zaal zou worden geliou den ten bate der openbare kas te Brussel, waaruit noodlijdenden in Brussel ondersteund worde» EEN PLAATSJE GEVRAAGD IN EEN ROOMSCH-GEZIN! Dat lijkt een vreemd opschrift in „Stadsnieuws".... Men zou zeggen, dat het eerder zou worden verwacht op de laatst® pagina, bij de advertentiën. Toch is er reden, het hier te plaatsen. Er is te dezer stede al zóóveel gedaan voot uitgewekene Belgen, en bovenal voor de kin- deren uit het ongelukkige, zoo diep-geslagen België, dat een beroep op onze lezers om io dezen nog meer te doen, werkeRik een goed plaatsje in de krant, hebben mag. En dat bedoelen wij met dit stukje. Het R. K. Huisvesti nge-Co mité. wélks ver* tegenwoordiger te dezer stede de heer Mr. J. Heerkens Thijesen is, vraagt one n.l. dat be roep op de lezers der N. ïiaarl. Ct ten be hoeve van een tweetal aardige Belgische jongetjes, een jaar of ze», zeven oud, die reeds een poos in een Haarlemsch katholiek gezin zijn opgenomen, doch voor wie doof omstandigheden in een ander gezin nu plaats wordt gezocht. Daar zijn wü welen het nog vele katholieke gezinnen, die zich gaarne met de tijdelijke verzorging van die Belgi «cbe kinderen, wiilen belasten, doch de adressen van die ménschlievemle vriend heeft men niet altüd hü de hand. Dit richt,je zal dan hopen wij voor diegenen die aieh de verzorging van deze knaapjes willen aantrekken, voldoende aanleiding zütf om hun^adree kenbaar te maken. Mr. Heer' kens Thyssen, Wilfeousplein alhier, vertegen woordiger van het R. R. Huisvesti ngs-Co- mité, zal die adreseen zeker gaarne ontvan gen. Z. D. H. MGR. DIEPEN. Naar wij vernemen bracht Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen, benoemd coadjutor-bisschop van 's Hert ogen bosch, hedenmiddag een be zoek aan Z, I). H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem. J. F. NUIJENS. Onder vele blüken van belangstelling her dacht do heer J. F Nuijens heden zyn 25-jarig feest als onderwijzer nan de R. K. Parochial» burgerschool alhier. Het onderwijzend per-"" neel bood hem bloemen aan, ec. de belangstel ling; was geheel den dag groot. KALENDERS 1915. De heer Geylvoet, die de naaimachinefabriek van Gu8tav Winselmnnn in Altenburg verte genwoordigt, zendt ons een aantal agenda-* kalenders met reclame voor deze fabriek. IN DE „BRON" VOOR T MAGAZIJN- FLEISCHMANN. Do hoogstinteressante voordracht met licht beelden van den heer F. Seignette over zün reizen in België, heeft gisterenavond in De Bron de aanwezigen weer een uitmuntend en op ./ondervinding en eigen zien gebouwd kijkje gegeven van den oorlogsgruwel in België, waarbü menigeen waarechiinlijk een ander denkbeeld beeft gekregen van sommi ge dingen, dan hü nit fantastische gruwel- lectuur en tendenss-verhalen van sommige kranten had! Althans: zóó hebben we al ver- seheidenen hooren zeggen 1 Het muziekkorps van het 10e Reg. Inf. zijn medewerking t Wilhelmus werd staan de aangehoord en voort® waren er acroba ten, een humorist, de „drie Emils''©en afwisselende-en gezellige avond! En dat alles voor mej. Mary Fleischmann's magazün, die gelegenheid vond. over het ontstaan van haar liefdewerk een woordje te zeggen, en in haar opsomming van het geen zü deed en doet, implicit e reeds hel groote nut daarvan aantoonde. Verschillen de beeren officieren en vele soldaten woon- dezen avond by. Van onze Rechtbank. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uitspraken ge daan r L. S„ N. v. D., J. T., zonder beroep, te Volen- dam, diefstal, ieder f 5 boete of 1 week tucht' school. M. H., behanger te Haarlem, overtr. Hondenbelasting, f 6 Boete of 1 d. h. K. Z., arbeider te Haarlem, feit en straf als voren. W. v. d. W. wed. S. P., koopvrouw, zwervende, dief stal, 3 maanden gev. straf. B. H., huisvr. J. L- v d. V., zonder beroep, te Haarlem, verdulste ring, f 30 boete of 12 dagen hechtenis. A. F- rijknecht te Heemstede, verboden vervoer, f 15 boete of 10 dagen hecht. M. J. S., werkvrouw te Schoten, diefstal, 14 d. gev .straf. J. S., huisvr. J. B., zonder beroep, te Aalsmeer, dierenmishan deling, vrijgesproken. F. C., varensgezel te Vel sen, tnish., f 8 boete of 8 dagen hechtenis. K. Sn J. V., visschers, le te Upendam, 2e te Lands meer, visscherijovertr., ieder f 10 boete of 5 d. h. A. Th. P., vleeschverkooper te Haarlem, appè' overtr, politieverord. op het vleesch, f 5 boete of 5 d. h. S. S., metselaar, te Wijk aan Zee, ontucht, 1 jaar gev. straf. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen by H. Fye, Raamvest 58- een duif; H. Oostwald, Vaartstraat 8, redicule; H. Roomen, Goudsmidspleintje 8rd., bruip hondje; H. Vork, Lange Poellaan 23, oorknop en 'n vouwbeen; G. v.Amstel, Kloppersinge1 15, broche; Vroom en Dreesman, Gr. Hout straat, huissleutel; Bureau van politie, Smede- straat, broodbon, ketting waaraan 3 sleut«f-- en plaat, (Zink en lood van uit den orkaan- nacht.) D. Schouten, Witstraat 84, een pot lood, BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd; 11 Febr. A. Slkman en J-' Luttik- Getrouwd0. D. v. d. SiuiB en H. Geutsken» G. C. Logmans en D. v. d. Loon. - A. M. P» Jacobs en J. O. v. Wetering C. v. Bildei beek en T. Pel. Geboren: 9 Febr. d. van S. H. M. Bijster- Rieu, 10 Febr. z. van W. v. Leeuwen-Ey»* bertse. 11 Febr. 2. van J. M. de Vo9-Pleyte- -— z. van W. Dinkla-Prins. Overleden: 9 Febr. B. J. H., 4 d., d. van J C. Turkenburg, Kennemeratr. -— T., 7 m., v. A. v. d. Heuvel, Barendsestraat. 10 ¥ebf' H. Harmse, 79 j., Kamperlaan. VOOR DE VLAMINGEN. Naar wy vernemen bestaat bü de Kor''^,r- Letterl. Vereeniging J. J. Crenier. l,et w8»r- nemen om eene uitvoering te *eV?u'w<,rdeI1 van het eventueel batig ealdo besteed om de middelen te bevor door de Vlamingen, speciaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2