Nagekomen Berichten - BINNENLAND. NIEUWS UIT LISSE e. o. STADSNIEUWS. DE feü^SÊSSubdeé DE OORLOG. spaarbanken, dat thuis bekoort jby de Mid denstandsbaak. IRSEZONOEM. de generaal pau. Twee mijnen ontploft in Zeeland. Tegen den paardenkoopman F. M. v. d. M.s uit Rotterdam, die op de paaiden markt gisteren alhier een paard heeït mishandeld door het *on- der noodzaak met het dikke einde van de zweep tegen den kop te staan, is deswege procesverbaal opgemaakt, gevonden voorwerpen. buRGERUjke ST AND. I ONWARE BERICHTEN. BERLLIJN, 1 Maart. Naar De Tijd mede deelt, zouden de Hollandsche autoriteiten ge land in de provincie Groningen toe te la- laudi n de provincie Groningen toe te la ten. De Chineesehe gezant te Berlijn zegt, volgens het Berl. Tageblatt, dat dit bericht op sen vergissing berusten moet, daar in geheel Duitschland nauwelijks 40 .Chineesehe studenten en hoogstens 100 Chineesehe koop lieden zijn. Geen hunner heeft het plan te kennen gegeven om deze maand te ver trekken. TER ZEE. BEIiLIJN, 1 Maart, (S.-corr.) De Duitsche hulpkruiser „Eitei Friedrich" heeft het Fran- sche zeilschip „Jean" groot 2270 ton, als mede het Engolsehe zeilschip „Kildanten" groot 1785 tou in de lucht doen vliegen, na dat de bemanningen in veiligheid waren ge- bracht. DE POSTDIENST IN BELG Jé'. BRUSSEL, 1 Maart. Hedenvoortni Iclag vat ten do Belgische briefbestellers den dienst weer op, welken zij tot dusver op bevel van deu minister voor het Post- en Spoor wegwezen weigerden.. In het stads-district Brussel hebben thans dagelijks twee post bestellingen plaats. DE OPERATIES IN DE DARDANELLES LONDEN, 1 Maart. De operaties in deDar- (lanellen worden door den storm belemmerd. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL. BRUSSEL 28 Febr. (Vertraagd. Part.) Al- nier is sinds eenige dagen een salon des Beaux Arts geopend, waaraan een verloting zonder nieten verbonden is. Deze tentooustelling dient ter ondersteuning der Belgische schilders en beeldhouwers, die niet naar het buitenland zijn uitgeweken. On der de inzenders zijn vele bekende Belgische schilders vertegenwoordigd, zooale Laermans, Alfred Verhaeren, Paul Matbieu. Ook zijn er Frédérie. Khnapf, mevrouw Gilsoul-Hoppe, die gaarne gezichten van Disnmiden en Nieuw- poort in aquarel brachtten. Van de beeldhouwers worden genoemd Paul Dubois én De Vreese. In Belgische kunstkrin gen was men benieuwd hoe de Duitsebcrs zie! tegenover deze tentoonstelling zoudon gedra gen. De Duitseliers doen echter druk mee om liet doel der tentoonstelling te doen bereiken. Het eerste stuk werd door ren Duitscber aange kocht. Maandagochtend vertrok men tiaar telden, waar de kinderen voorloopig zijn ondergebracht in het Doorgangshuis der Eerw. Zusters van de Voorzienigheid op den Hoogewoerd. Aanvragen tot opneming voor deze alleen Fransch sprekende kindertjes gelieve men te richten tot mevrouw Kellenaers, Witte Singel 84 D, te Leiden. HET KAMERLID N. OOSTERBAAN. Dc heer Oosterbann, lid der Tweede Kamer die te Arnhem verpleegd wordt, neemt aan merkelijk in beterschap toe. Hij wandelt reeds door het Diaconrssenhuis, en er bestaat alle hoop, dat hij spoedig volledig zal herstellen. In den eersten tijd zal dan nog wel eenige rust noodzakelijk zijn, doch men hoopt dat hij weder zijn gewone werkzaamheden kan hervatten. BEGRAFENIS W. HOVY. Het stoffelijk overschot van het Eerste Ka merlid den heer W. Hovy, die Zaterdag te Zeist is overleden, zal Woensdag half tweelf op de Nieuwe Ooserbegraafplaats te Amsterdam worden er aarde beseld. Geheel overeenkomstig den eenvoud, welke den ontslapene sierde, zal ook deze begra fenis een hoogst eenvoudig karakter dragen. Het is de wensch van den overledene geweest, dat geen bloemen op zijn graf zouden worden gelegd, en de familie heeft besloten, slechts één persoon uit den vriendenkring uit te noodigen, een afscheidwoord aan het graf te spreken. GEMEENTELIJKE MEELVERKOOP. Sedert kort is de gemeente Amsterdam ver koopster van meel geworden. Den lCen Febr. namelijk werden, op grond van de „Levensmid delenwet," vooraden meel in beslag genomen bij verschillende veemen aldaar: totaal 0882 balen elk van 60 K.G. De door twee deskundi gen geschatte waarde werd aan de veemen uit betaald en thans wordt, van gemeentewege, dit meel aau gegadigden verkocht tegen de ge taxeerde waarde verhoogd met het bewaarloon, dat van 16 Februari af voor rekening der ge meente komt, alsmede enkele andere onkosten, bij elkaar 40 cent per 100 K.G, De duurste qualiteit kost bij de gemeente 22 87 per 100 K.G. bij meelfabrikanten 23.5024.60. Vooral kleine bakkers maken van deze gunstige gele genheid gebruik. CORRESPONDENTIE NAARBELGIë. Het IT. D. verneemt, dat van beden af óók in de Hollandsche en Vlaamsche taal naar België mag worden gecorrespondeerd. Er be hoeft dus niet meer in het Duitsch of Fransch te worden geschreven. AANKOMST VAN BELGISCHE KINDEREN Men meldt ons: Gisteren is mevrouw Kellenaers, van het R K. Huisvestingscomité te Leiden, gearriveerd met 21 hulpelooze kindertjes uit Dinant. Deze kinderen waren door den Nederland- schen vice-consul te Dinant, den heer Willem van Ryckevorsel, bijeengebracht. Angezien de reis van Dinant naar Antwerpen per spoor niet goed in een dag kon worden afgelegd, stelden de Duitsche autoriteiten een grooten militairen autc ter beschikking van mevr. Kellenaers en haar troepje. De auto bracht de kinderen in den ochtend .van Zaterdag tot aan het station Namen. Daar .werd een uurtje gerust en de kinderen wer den er onthaald op soep, boterhammen en koffie. Verschillende Duitsche soldaten, be gaan met het lot der kleinen, boden versnape ringen en geld aan. ,Van Namen uit werd de reis per trein ver- Voigü lot JjrusseJ. Vandaar ging het per tram Haai- Vilvoorden, waar twee camions gereed Stonden om de kinderen over Meuiieleu naar Antwerpen te voeren. Na eeno ren» van 13 uur,-kwam men te Ant werpen aan te 10 uur s avonds. Des andereu daags werd een rustdag gehouden, en, na de kerk bezocht te hebben, maakten de kinderen, onder geleide, een wandeling door deu Dieren tuin Plotseling dood gebleven. Gistermorgen isf de reiziger A. Fischer uit Groningen, toen hij zich in de wachtkamer van het Dracht ster tramstation bevond, plotseling doodge bleven. Inbraak in eene Bank Van Leening. Bij eene te Amsterdam gepleegde inbraak in eene particuliere Bank van Leening van den heer Cosman, aan de Lindengracht, blij ken o.a. gestolen te zijn niet minder dan 72 gouden heeren- en damesringen, boven dien 17 gouden ringen, bestemd om te wor den gesmolten, en 7 gouden, 49 zilveren en 54 ijzeren, koperen en nikkelen heeren- en dameshorloges. Een begrafenis aan de grens. Sedert drie jaar worden te Koewacht de dooden van beide nationaliteit begraven op een op Ne- derlandsch gebied even buiten het dorp ge legen terrein. Wérd nu na het afsluiten van de grens een Nederlander begraven, dan ging juist als vroeger alles gewpon zijn gang; het lijk, door bloedverwanten en vrienden begeleid, werd des morgens ter kerke gebracht en de Duitschers maakten voor die gelegenheid de versperring aan het Kerkstraatje open; de vensterluiken der huizen, hierin gelegen, werden gesloten tot na de kerkelijke plech tigheid en het vertrek .van den begrafenis stoet. Donderdag overleed, voor het eerst na het afsluiten van de grens, iemand in het Bel gisch deel der parochie, en. Zaterdagmorgen werd de overledene na afloop van den ker- kelijken dienst begraven. Het lijk, waarach ter bloedverwanten, buren, enz., werd tot aan de versperring gebracht. Hier stonden vier mannen van Zeeuwsch Koewacht klaar, die met behulp van de Belgische dragers de kist over de grens schoven. Een Duitscher gaf nauwlettend acht, dat elk op zijn bodem bleef. De geestelijke trok met de dragers naar het kerkhof, familie en vrienden kon den rechtsomkeert maken, hoe gaarne ze ook hun dierbaren overledene naar zijn laatste rustplaats hadden vergezeld. Het vreemde geval lokte yeel nieuwsgie rigen. Bij oen twist gedood. Te Amsterdam kreeg de logementhouder F. H. op de Prin sengracht hoek Elandstraat twist met een zandschipper J. v. W., die reeds vele jaren in het logement woont. .Van weerskanten werden de messen gebruikt en ten slotte, nadat eerst de logementhouder een messteek had bekomen, nam deze een broodmes, dat hij in de hand had en stak dat den schipper in de rechterborst. Gevolg daarvan was, dat de schipper ineenzakte en spoedig.overleed. Een illusie verdwenen. De Naaml. Venn. Dr. Fr. v. Eeden's Bakkerjj .Walden heeft be sloten haar bedrijf einde dezer maand te sluiten. Hierdoor zal d%s spoedig do laatste der industrieele nabloeiers van de kolonie Walden verdwijnen. Kanieriid-nienhandelaar. Het gaat wer kelijk om uien, niet om grappen. Het Ka- nierlid De Jong heeft Vrijdag 1.1. in de Twee de Kamer gezegd dat de uien in Den Haag reeds drie cent per stuk kosten. Naar men verneemt heeft een der grootste groenten, exporteurs te Broek op Langendijk hem daarop het volgende telegram gezonden; De Jong, afgevaardigde Tuin- bouwdistrict Hoorn. 's-G ravenhage. Naar aanleiding van uwe jongste rede in de Tweede Kamer, offreer ik u prima Lan- gendijker (geen Kamper) uieen, prima kwa liteit, in iedere hoeveelheid, 1 et per etuk. Dat kan, als de heer De Jong er intreedt, een goed zaakje voor hem worden. Mishandeling met doodelüken afloop. Zondagavond ongeveer 7 uur heeft de tapper H. C. de J. te Dordrecht, onder den invloed van eterken drank, bij zijn thuiskomst zijn vrouw zoodanig met een knipmes in hals en wangen gestoken, dat zij spoedig daarna aan de gevolgen overleed. De dader werd gear resteerd. Een grensincident. Zaterdagnamiddag zag de grenswacht aan de Poppe (gem. Los ser) een vrouw komen uit een winkel nabij de grens op Nederlandsch grondgebied. Zij ging met een groot pak onder den arm in de richting der grens. De grenswacht som meerde haar tot drie keer halt te houden, dooh de vrouw stoorde zich daar niet aan, Daarop loste de landweerman een sehot in de lucht Toen zette de vrouw het op een loopen en verschool zich eerst achter een boom. Daarna loste de soldaat een 6chot op haai- dat niet trof. De kogel kwam op Duitsch grondgebied terecht. Ook de vrouw kwam de grens over. Naar aanleiding van dit feit heeft de commandant der Duitsche grenswacht inlichtingen gevraagd bij den commandant te Oldenzaal. Goedkooper brood. Aangezien het rogge brood thans vermengd met tarwe dat >n het noorden des-lande het volksvoedsel bij uitnemendheid mag worden genoemd, sedert de mobilisatie reeds van 82 cent tot 52 cent per 4 K.G. ie gestegeu. heeft de Gezondheids commissie te Veendam proeven genomen met het vermengen van rogge- en gekookte, ongeschilde aardappelen. Het daardoor ver kregen brood is aangenaam van smaak en bet andere brood niet te onderscheiden. Mon sters zijn opgezonden naar het station voor Maalderij en Bakkerij om het op voedings waarde te onderzoeken. De prüs zal even tueel veel lager zijn dan 52 cent per 4 K.G. P uniek m eene berk. Zondag wmgen. naii. 4.2 ouUuatlo zicix een zware irageioar, gepaaru wet een zwaren üonüeraiag, boven Hilversum, .jurat was Ue urenatuoenue geesleijjne m de bi vrluskerk aan het laatste Evangelie, toen (ie oriksew op de punt van den IniKsewatlerder van den hoogeu öt. .Vitustoreu insloeg, welks arurs toch reeds door den storm zoo deeriya verwrongen rs. Krakend en ratelend, of een „Taube" een bom op de kerk liet vallen, zocht de bliksem ziju weg langs toren en kerkgebouw naar de aarde. Een begin van paniek ontstond; vrouwen gil den"] enkelen vielen In zwijm; mannen ver bleekten. Men vloog uit de banken naar voren, naar het priesterkoor en sacristy en naar de uit gangen. Van het zangkoor af werd tot kalmte aangemaand en de dienstdoende geestelijke, kapelaan Alfrink, ging kalm door, alsof er niets gebeurde. Een en ander werkte krachtig in de goede richting op de zenuwen der kerkgangera. In middels waren ongeveer 20 personen door den schrik bewusteloos geworden. De R.K. Sfiddenstandsvereeniging afdee- ling van de „Hanze" hield gisteravond in het hotel de „Witte Zwaan" eene vergade ring waar als spreker optrad de heer Per- quin uit Amsterdam met het onderwerp de „Coöp. Centr. Middenstandscredietbank". De heer Spcndel uit Leiden was mede aanwe zig benevens de heer F. A. Dankelman, cor respondent der credietbank voor Lisse. De voorzitter opende met den christelijken groet de vergadering en heette allen welkom in 't bijzonder den spreker van den avond wiau hij na een korte inleiding het woord gaf. Spreker zeide geen pfficieele lezing te zullen houden maar op gemoedelijke wijze een en ander over de Bank naar voren te willen brengen. Hjj wees er allereerst op dat de leden zelf moesten werken wil men nut trekken van 't lidmaatschap van „de Hanze". De Hanze kan niet bereiken wat we wel zouden willen, als we niet zelf de hand aan den ploeg slaan. Spreker besprak het nut van vele kleine inkoop-coöperaties in de Hanze. Hier zit voor de kleinhande laars veel voordeel in. Overgaande tot zijn onderwerp zeide spreker dat men do Midden- standsbank niet moet beschouwen als een voorschotbankje maar als een centraal li chaam ingesteld om nuttig te kunnen hel pen, iedereen, zoowel kleinen als grooten. Onze instelling heeft geen plaatselijke ban ken maar alleen correspondentschappen waar men zich kan vervoegen doch voorts be rust alles bij de Centrale gevestigd te Delft. Spreker zette uiteen dat het voor den mid denstander lieel wat voordeeliger is bij de Hanzebank te werken dan bij de Boereu- leenbank, alhoewel_ deze laatste een uitste- stekende instelling is die voor een bijzondere categorie best werkt. Het is bjj de Midden- standsbank. een wisselend bedrijf. .Vanaf 1 December 1914 lot 20 Februari is er een kasomzet geweest van f 3.880.000 voorwaar geen kleinigheid De bank moet vooral ge bruikt worden als beleggingsbank dan zal ze in de toekomst uitstekend werk leveren als credietbank. Wanneer de Bank een goede reserve heeft kunnen we gaan denken aan lagere rente. Spreker schetste het-nut van een solide zekerheidstelling bij credietaan- vrage waartegen nog al eens bezwaren wer den. ten berde gebracht. ,Wij moeten het daarheen leiden dat de Bank niet te ge makkelijk maar toch op voordeolige wijze crediet verschaft. JdLet aantal aandeelhouders moet zich uitbreiden. Ook voor Lisse is ver sterking en uitbreiding van de Bank noodig. Spreker, moest tot avijii leedwezen oonstatee- ren. dat veel geld wordt belegd op andere Door enkele leden werden aan den spreker vragen gesteld en afdoende beantwoord. Drie nieuwe leden werden weder tot de afdeeling toegelaten. De voorzitter deelde mede dat in een volgende vergadering een commissie van Advies zal worden benoemd inzake cre- dietaan.vragen. Wegens het vergevorderde uur werden de overige punten van de agenda aangehouden tot een volgende vergadering. Mooie hyacinthen! Onze correspondent schrijft ons: Ondanks de malaise, welke door den Euro- peeschen oorlog in hei bloembollenbedrijf is ont staan, heeft toch de heer Ant. van der Vlugt Mz., bloembollenkweeker alhier, evenals vorige jaren, een stel hyacinthen gebroeid dat thans tot zijn volle ontwikkeling is gekomen en bij hem is ten toongesteld. Daartoe door hem vriendelijk uitgenoodigd, zijn we een kijkje gaan nemen en hebben wer kelijk verbaasd gestaan over de prachtige uit komst welke door v. d. V. is verkregen. En al maakt men in dit schoone bedrijf, in dit bedrijf, waarin ontelbaren hun brood vinden, een tijd door, waarin men zich niet ten onrechte onge rust maakt, zoowel patroon als arbeider, wat de toekomst betreft, toch trekt dit mooie, uitstekend tot zijn recht gekomen stel hyacinthen. de be langstelling van vele vaklui uit de bollenstreek Dit stel bestaat in hoofdzaak uit nieuwe va riëteit waarop v. d. Vlugt zich steeds toelegt en waarvan hij, wij zouden haast zeggen het monopolie bezit. In de blauwe variëteiten zijn het vooral Dr. Lieber, Adm. Courbert en Lou.is Pasteur, welke onze aandacht trekken, terwijl in de zuiver witte soorten de White Lady en Prinses Juliana een paar soorten zijn welke voor de toekomst, als we ze weer normaal zullen ken nen, heel wat beloven. In 't rood trof ons de steeds best uitkomende Card. Manning, alsook „Marconi", waarnaast „Koningin der Nederlan den" en „Lord Russell" een mooi effect gaven. Noemen we tot slot nog een paar rosé soorten als „Prins Hendrik" en „Excelsior", welke het geheel een zachte, aantrekkelijke kleur geven. Daar is voor vakmenschen te genieten en te leeren. Hopen we intusschen dat v. d. Vlugt eenmaal, of liever spoedig, de vruchten moge plukken van zijn ondernemingsgeest. arbeiders kenbaar gemaakt als een te ver- wachten richting bij de uitbetaling. Het besluit, door beide vereen5gingen reeds vroeger genomen, dat zooveel mogelijk het standaardloon zou worden betaald en waar dit mogelijk zou blijken dit door „andere voordeelen" zou worden aangevuld, bleef dus van kracht, hetgeen door hel bestuur der R. K. Patroons vereen i »;i ng werd beaamd. Op deze conferentie is ook besproken, hoe bet resultaat der besprekingen zou gepubli ceerd worden, en is dezerzijds toegezegd het alleen in bovenstaanden vorm te doen, wat ook het resultaat het meest zuiver weergeeft U, mijnheer de Hoofdredacteur nogmaals dankend, A. J. LOERAKKER. HAARLEMSCHE WINKELWEEK. De zakenlui gaan étaleeren! De uitstal kasten worden opgetooid en aangekleed met een rijke collectie. Dat is wel de manier om de wandelende Haarlemmers vriendelijk te stemmen voor den winkelier! De Haarlemsche Handelsver- eeniging heeft goed gedaan een algemeen goedkoop middel aan de hand te doen, voor een 6 dagen-lange winke'liers-parade. De beproefde zakenlui grijpen de gelegen heid toch aan 1 Want allo neringdoenden kunnen profijt hebben van de gezamenlijke pogingen, tot opwekking der kooplust en verhooging der koopkracht. Werkelijk, er is nog wel geld, in het kasregister van den zakenman! 't Is alleen maar jammer, dat de hand zoo stijf op de portemonnaie wordt gehouden. Niemand, of hij is zuinig, rijkdom, koopman, middenstander of ambtenaar 1 't Volk verteert misschien nog het meeste geld in deze crisis, 't Is ook het volk, dat bij de Steuncomités kan aankloppen en daar liefderijk wordt bedeeld. De zakenman laat bet Steuncomité gaarne de belangen behar tigen van liet volk en draagt het zijne bij. Maar ook voor den winkelier zijn de tij den ernstig. Ontvangsten echaarsch, uitga ven bijna dezelfde. De neringdoende lijdt dubbel. Voor onder steuning komt hij niet in aanmerking, ter wijl het publiek, waaronder niet het minst de koopkracht!gen, het bedrijf uit overdre ven zuinigheid weigert te steunen door hun inkoopen In waarheid, de winkelier kan zijn clien tèle thans vooral niet missen, al betrek ken de klanten dan maar een gedeelte van wat zij in normale tijden koopen! Een beetje verkoop zet bloed bij; geen of bijna geen verkoop beteekent een ramp voor den geheelen middenstand. Moge de Haarlemsche Handelevereeniging succes hebben met het uitschrijven van haar étalage wee.k! 't Doel is edel en mensöhlievend. Den win keliers mankeert het aan geld! Daarom vertrouwen wij dat alle ratigen en standen van Haarlem zich niet onbetuigd zullen laten in deze reclame-campagne voor de zakenwereld. Dames en heeren, steunt de Haarlemeche winveiiers door uw inkoopen A contantl HANZE. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet aansprakelijk. R. K. BLOEMIST-ARBEIDERS. Mijnbeer de Hoofdredacteur. Mogen wij s.v.p. een klein plaatsje in uw blad, ten einde misverstand te voorkomen Wij lezen in uw blad van gisteren onder „Hiliegoiu" dat op de gehouden conferentie lUsseaen if. K. Pairuum» en arheiuensvereen, üoor ue paU'uuiie wat. aigezxen van ecu loon van y lu en besioLen uat zooveel inogeiuJt uet volle loon zou worden uitbetaald. Zoo het daar staat geeft üet mei vvtjer het resultaat der besprekingen. Het bestuur der K. li. Patroon&vereemging verklaarde n-L dat hoegenaamd geen besluit om j 10 per week te geven was genomen, het was aan de HIT PORTUGAL. LISSABON, 2 Maart. (Part.) De afgevaai digde Henriquez Cardenzo werd voor bet. gebouw van het Republikeinsch Directoriu» doodgeschoten met een revolverschot. DE OOSTEN RIJKSCHE VLOOT. MILAAN, 2 Maart. (Part.) De „Dnione" meldt, dat de Oosten rij ksche vloot de afwev zigheid van de Fransohe schepen heeft be nut om de geheek kust van Montenegro te beschieten. ST PETERSBURG, 2 Maart. (Part.) Ge neraal Pau is hier gisteren (Maandag) aan gekomen en werd aan bet station met groo enthousiasme begroet. BINNENLAND Nader seint men ons (zie „Laatste Nieuws1 3e bladzijde van dit nummer); Te Katshoek bij Zierikzee was hedenmor gen een mijn aangespoeld. Er was verzuimd, daarvan kennis te geven aan de militaire! autoriteiten, en jongens waren met, het ge vaarlijke voorwerp aan het spelen. Plotse-1 ling ontplofte de miin met een vreeselijken^ knal: vijf personen (vermoedelijk jongens)-! die in de nabijheid waren, werden op slag- gedood: bun lichamen werden als in stuL ken gescheurd. Nader: Het ongeluk had plaats omstreeks half 10. Nader: Ook bij Westcapelle is hedenmorgen een mijn ontploft. Nadere bijzonderheden hier van zijn ons op dit oog-eublik nog niet be—- kond. DE REPRESAILLE-MAATREGELEN. Men seint ons uit Haag: Gisterexinamiddag hebben de Engelscf"' gezant Sir Johnstoue en de waarnemende Fransche gezant ieder voor zich aan den Minister van Buitenlandscbe Zaken een be zoek gebracht, om Z.Exe. een exemplaar der nota te overhandigen, waarin aan de neti-, Irak staten de represaille-maatregelen tegen Dnitsd]land worden aangekondigd. MIJNEN. Men seint ons: Gedurende de maand Februari zijn op het 1 Zuiderkwartier aan onze kust drie Duitsche en één Fransche mijn aangespoeld. Acht mijnen zijn door de Marine in den grond, geschoten. TEGENSPRAAK. De Britscbe legatie spreekt tegen, dal in interneeringskampen in bet Vereenigd Ko ninkrijk vrouwen en kinderen zonden zijn opgenomen. BUITENLAND. DE FRANSCHE VLIEGERS. PARIJS, 2 Maart. In een officieel rap- jort wordt volgens een Reuterbericht ver klaard, dat de vliegers een belangrijk aan deel hadden in de jongste Fransche suces- sen. Dén 12en Februari ontdekte een vlieger de opstelling van niet minder dan 21 batte rijen; een andere aviateur yond de plaats van een zware batterij uit en bepaalde den afstand voor de Fransche kanonnen, die daar op ammunitiecaissons konden vernielen. Ook werden de spoorlijnen en de kazernes van Metz met succes gebombardeerd na een nac''" telijken vliegtocht. De vijandelijke vliegers bleven wtusschen feitelijk werkeloos. Zij keeren dadelijk naar hun Stellingen terug, zoodra zij gejaagd wor- ^De zware verliezen, weLke de Duitsche luchtvaart in de afgeloopen maanden leed, heeft hen voorzichtig gemaakt. De waarde der Zeppelins is nihil. Nu de L HI en L iV vergaan zijn, heeft Duitschland alle mari- Ke-luchtschepen verloren. De L I .verdween in eens torm in September, de L II ver brandde in October, DE ACTIE IN DE DARDANELLES KONSTANTINOPEL, 1 Maart. Het Hoofd kwartier bericht: „De vijandelijke yloot ging bij groote tusschenpoozen voort met de be schieting van de batterijen in Sedul Bake. Pogingen van den vijand om verkennings- detachementen te ontschepen mislukten. Ten slotte werden vijf vijandelijke pantsersche pen, die zonder succes pp de andere bat terijen vuurden, door zeven, door deze bat terijen afgeschoten granaten getroffen en tot den terugtocht genoodzaakt." de „DACIA", BREST, 1 Maart. De Fransche Jf fe" heschen op de „Dacia". Er is JJ 0e* slissing genomen omtrent de fading, (-staan de uit 11.000 balen katoen. He oemanning, samengesteld uit Amerikaanscne onderdanen en neutraten, zal ontscheept worden en naar het eigen land teruggezonden. jiNULLAJND EN RUTLAND. itOALK, 2 Maait (Part.) De Lomere d'ltalia iueiut uit Parus, uat er een overeenkomst moot geiiiuuKt zijn, vooruut Ue UescuieUua uer Daruuueiien uauving, limoenen liusianu en Engeland, waarin beeioien werU üe heiul te dat Lonetantmopei aan liuoland wordt overgelaten en Rusland alle aanspraken op 'Thibet laat vervallen. PERSONALIA. Te Den Haag zijn geslaagd voor het exa men nuttige handwerken de dames E. A. A. Cense, M. van der Sluis, W. L. E. Duyvis, J. H, van der Woerd, G. H. Prinsen Geer- lings en G. J. Visser, allen van hier. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID, Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand Februari bezocht door 374 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden boe kerij, werden 227 boek- en plaatwerken ver zonden naar de verschillende plaatsen van ons land. De aan hel museum verbonden School voor Kunstnijverheid werd bezocht do<yr 278 vrou welijke en mannelijke leerlingen. DIERENMISHANDELING. Terug te bekomen bij: J. Leloux, Spijkermans laan 1, een halsketting; Firma Wisbrun en Liff- man, Anegang 6, een beursje met inhoud; W. A. Smits, De Clercqstraat 127, een kiel; A. de Vries, Lange Begijnestraat 14 rood, een koralen halsketting; C. Duin, Roosveldstraat la, eer broche; J. Groes, Leidschevaart 30, een rozen krans; A. Fluit, Zijlvest 1, een zwarte poedel hond; G. J. Hos, Jan Huijgenstraat 13, een da mesparapluie; B. Strikking, Waldeck Ryrmont- straat 14 rood, een kinderportemonnaie met in houd W. Nederkoorn, Lange Lakenstraat 4 rd., een lorgnet in étui; L. van Tongeren, Minne- broedersteeg 12, een haarkam; A. van rongeren, Sophiastraat 9, een lorgnet in étui: J Wilhmse, Leidsche vaartweg 153, Heemstede, een F K.- kerkboekje; J. Machielse, Ged. Raamgracht 4A een kindermuts; G. Traksel, Jansweg hond; E. Romsijn, Korte Heerenstraat tep rozenkrans. Getrouwd; J Maart. C. de Stürler en A. U P O. Storm, van Leuven Geboren: 27 Febr. d. van E. U M. Kraak- man—Kemp, z. van T. van Beusekom-jj de Lang. 28 Febr. z. van J Z. L. M- Brantjee—van Ditzhuijzen. d. van J. d VrieeSehellevis. 1 Maart. d. van M. i> Uittendaal—Erbrink. d. van A. de V os^ van der Flier. - d. van M. F. Dermaon-' Overleden: 27 Febr. G. de Kruif-Bannioft 54 jaar, Bnrgwal. 28 Febr. M. Boon, jaar, Maerten van HeemekerkMraat. Maart. H. B. Jansen Peters, 63 jaar, Kor*" Houtstraat. - G. 'lak-Yelthuu*, 66 ja*" Uazepatersiaan, OiMDKöTELBAHE STUKKEN gedurende ue 2e helft der maand J> ebrö Brieven binubniaud, ua*1" Aösiuk. Middelburg; G. de Moer. L t-t, lem; O. de Boer, Veldleger; J- Arnhem; Betje Boe, Haarlem; J. d- Jli 'Tilburg; J. Darns, Borkel; M. Dauge

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2