STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS UIT DE PROVINCIE water gered, een .was in bei water gevallen, no. 8 wilde hem grijpen en viel er toen ook in en no. 8 «prong er toen in om rijn beide broer tjes te redden. Ze zouden alle drie verdronken zijn, indien H., die juist passeerde, zich niet te water had begeven en hen gered had. H. beeft nn reeds 7 menschen gered, TWEEDE KAMER. (Slot der zitting van gisteren.) Voorwaardelijke veroordeeling. De heer VAN WIJNBERGEN herinnerde er aan dat reeds Thomas van Aquino stellingen verdedigde ten gunste van het beginsel dat aan voorwaardelijke strafopschorting ten grond slag ligt en verklaarde dat hij voor zich de be perking der vrijheidsstraffen wel als een voor waardelijke veroordeeling beschouwt; terwijl hij haar voorts toejuicht als steun voor het zoo nut tig werk der drankbestrijding. De heer VAN IDS1NGA zeide aan het w. o. zijn steun te zullen geren, trots het slechte der regeling, daar een goede uitvoering zelfs nog goede resultaten kan geven. Hij zag in voorwaar delijke veroordeeling wel degelijk een nieuwe straf; doch hij rekende op een gezonde toepas sing, waarbij niet allerlei theorieën in praktijk zullen gebracht worden. Daarna kwam de Minister van Justitie, de heer ORT, aan het woord, die het instituut der voorwaardelijke veroordeeling in den breede ver dedigde. Hij achtte, dat het ontwerp volkomen in ons strafstelsel past. In eene avondzittirig werden replieken gehou den. Daarna werden de algemeene beschouwin gen gesloten en werd met de behandeling der artikelen beognnen. Op art. 1 werd na eenige discussie ingetrok ken het amendement-Limburg ca., strekkend, om de toepassing der voorwaardelijke veroordeeling niet te bepalen tot gevallen, waarin gevangenis straf is opgelegd. De heer WIJCKERSLOOTH DE WEERDE- STEIN licht zijn amendement toe, bepalend ook bij veroordeeling tot korter dan twee maanden bijzondere voorwaarden mogelijk te laten. ten amendement, ingediend door den heer Hugenholtz op art. 6, werd eveneens ingetrok ken. Ten slotte is te 11.30 de zitting tot heden ver daagd. faillissementen. gevonden voorwerpen. VAN ONS KANTONGERECHT VAN ONZE RECHTBANK KONSTANTINOPEL, 18 Maart. De bij zondere berichtgever van het Wolffbureau seint van de Dardanellen van 16 Maart dee avonds: De Engekche en Franeehe operatiën kwamen na een beschieting zonder succes van twee forten in de nabijheid van Tsja- nakkalessi en Kilid Bofar tot stilstand. Blijk baar weet de vijand geen raad tegenover de omvangrijke verdedigingsmaatregelen door mijnen en kustvers ter kingen. Dagelijks vliegt een Engelsch watervliegtuig over de Turk- sche stelling, maar bij beschieting daalt het onmiddellijk, zoodat het geen waarnemingen kan doen. Alle pogingen om de mijnen op te visechen en de zoeklichten te beschieten Blij ven vruchteloos, zij worden trouwens na de eerste treffers uit de forten dadelijk opge geven. ZANDT O'.fil Eene mijn aangespoeld. Bij paal 70 bezuiden Zand voort is een mijn aangespoeld. HALFWEG. Schapenverkooping. Bij de alhier gehouden verkooping der schapen ten bate dei kerk e" armen, brachten de 42 schapen gemiddeld f 34.50 per stuk op, SLOTEN. Eene annexatie bij Amsterdam. Ten opzichte der annexatieplannen van Amsterdam verneemt liet Hbld., dat bij het gemeentebestuur van Sloten is ontvangen een schrijven van Ged. Staten, in houdende dat door dit college thans is beslist dat de gemeente Sloten in haar geheel door Am sterdam zal worden geannexeerd. IJMUIDEN. Nog een schip aangehouden door een duikboot Uit IJmuiden meldt men: Het stoomschip Waak stroom, van Londen gekomen, rapporteert, Zuid- Oost van het Maas-vuurschip te zijn aangehou den door een Duitsche duikboot, die kort daaf> voor een handelsschip, vermoedelijk een En gelsch, in den grond geboord had. OVERVEEN. DE HEER C. D. TVESSELING IN DEN R. VOLKSBOND. I had, dat liet aanhoudende kanongebulder, hetwelk men te IJmuiden vernomen heeft, van zulk een treffen op zee afkometig sou moeten zijn. Wel is het gebulder ook duidelijk door onze kustwachten vernomen, maar zeer vaak wor den door de kustwachten zware slagen, ka nongebulder of iets dergelijks gehoord, soms eenige malen per week. Waaraan deze geluiden dan zijn toe te schrijven, blijft meestal onopgehelderd. Het is uiteraard mogelijk, dat door vreemde oor logsschepen schoten gelost worden op ver dacht lijkende, in zee drijvende voorwerpen^ welke aanvankelijk worden aangezien voor mijnen of periscopen van duikbooten, die achteraf blijken van onschuldigen aard te zijn. Ook is de mogelijkheid niet uigesloten, ofschoon de waarschijnlijkheid niet groot is, in dezen tijd, dat in volle zee schietoefenin gen worden gdhoud enop drijvende doelen. Geheel onmogelijk lijkt dit intusschen niet, als men weet, dat nn en dan wel eens voor werper op onze kusten komen aandrijven, welke de blijken dragen, dat zij tot schijf ge diend hebben. DE DUITSCHE CONSUL-GENERAAL. Naar gemeld wordt,.zal de Duitsche consul- generaal te Amsterdam de werkelijke gelhei- me legatieraad Rienacker, wegens gëzond- heidredenen binnenkort voor langen tijd met verlof gaan. Met zijn vervanging is de con sul-generaal, geheime legatieraad baron Von Humboldt-Dachroeden belast. Langs moeilijke wegen. De laatste dagen komen er uit het land van Luik weer veel Bel gische jongelingen de grens over, die dan in Maastricht paspoorten voor Vlissingen halen. Dit zal wel zijn oorzaak vinden in de bekend making van de Duitsche militaire overheid in alle kleine plaatsen en dorpen, dat vóór a.s. Donderdag alle Belgen van af 16 jaar tot een bepaalden leeftijd zich moeten komen melden. Elk krijgt dan een identiteitsbewijs en moet op vastgestelde tijden verschijnen. Ze komen meestal aan 's nachts of 's avonds laat en zit ten van onder tot boven vol modder, zoodat men kan aannemen, dat zij kruipend de grens heb ben overschreden. Heel gemakkelijk gaat dit anders niet. De wegen zijn 's avonds met ijlicht verlicht en tusschen twee lichten in staat weer een post. Ook kruisen de uhlanen door velden en wegen en brengen iedereen mee, die niet op den toegestanen weg loopt, maar op zijpaden of door de velden marcheert. Aan de Engelohen outsnapt. Men zal zich herinneren, dat in September 1914 het Duit sche stoomschip „Preussen" in de haven van Sabang, op de noordkust van Sumatra, voor vijandelijke schepen een wijkplaats zocht en dat aan boord een installatie voor draadlooze tele grafie was ontdekt. De kapitein en een officier van het schip werden gearresteerd, vier an dere officieren werden vrijgelaten. Een hunner passeerde dezer dagen Oldenzaal, om naar zijn land terug te keeren. Hij deelde mede, dat hij en rijn drie collega's zich, zoodra ze in vrijheid waren gesteld van alles hadden gedaan, wat aan hun vorige positie kon herinneren: hun papieren hadden ze vernietigd, hun officierspak maakte plaats voor een matrozenpak. Van Zweedsche matrozen kochten ze valsche papieren en namen daarna als zoodaing dienst op het Zweedsche stoom schip „Terrier." Het schip vertrok naar Enge land en gedurende deze reis had het viertal het zwaar te verantwoorden om zijn nationali teit niet te verraden. Allen spraken trouwens de Zweedsche taal uitstekend, evenals onze zegsman het Nederlandsche vrij goed sprak. De strenge controle, waaraan allen bp aan komst in Engeland blootstonden, was voor hen geen beletsel om verder te kunnen riezen. Voor een paar dagen kwamen ze na een reis van twee maanden te LTmuïden aan. Te Amster dam rustten zij wat uit, kochten daar een paspoort bij 't Duitsche consulaat, om vervol gens, elk in eigen richting, naar hun geboorte land terug to keeren en het vaderland hun diensten aan te bieden. Het mijnengevaar. Het s.s. Batavier VI rapporteert op 16 Maart te zijn gepasseerd te 8.15 nam. in de Noordzee op eirea 6 mijl N. 0. t. N. (magnetisch) van Schouwenbank vuur schip veertien mijnen dicht op elkander. Een dezer mijnen was gemerkt H 3. Jacht op een ontvluchtenden verpleegde. Dimdag ontvluchtte een verpleegde uit het Rijksopvoedingsgesticht te Leiden en ging het land in, door de Oegetgeester politie na gezeten. Burgers hielpen de politie mee en ook de rijksveldwachter van Warmond voeg de zich hij de vervolgers. Het werd een waTe klopjacht eerst door de polders naar War mond en van daar naar Sassenheim. Den ge- heelen dag tot donker toe werd de jongen achtervolgd, die door de sloten heenliep of zwom en ieder die hem wilde aanhouden, dreigde te zullen aanvallen. Door de politie werden eindelijk een paar revolverschoten op den vluchteling gelost, die hem in de beenen troffen, doch men kreeg hem niet te pakken. Volgens een nader bericht is de ontvluchte te Heemstede gevat. Weder een oplichter. De geschiedenis van een oplichter, die te Nijkerk een hotelhouder dupe maakte, herhaalt zich. Dezer dagen vervoegde zich in het hotel Kei zerskroon te Borne een heer, die mededeelde in de buurt heidegrond te zoeken voor ontginning en daar wel een paar dagen wilde logeeren. Natuurlijk dat kon. De paar dagen werden enkele dagen, daar de heer Van Dalen, zoo noemde hij zich, nog niet klaar was. Hij gaf als woonplaats Den Haag op en droeg in een knoopsgat het lintje der Oranje Nassau-orde. Op een middag ging de heer v. D. heen zon der terug te keeren, doch de hotelhouder kreeg nit Arnhem een telegram van hem, waarin hij mededeelde met een paar dagen terug te ko men. Een paar dagen later kwam nog een brief, waarin hij meldde zijn terugkomst nog een paar dagen te moeten uitstellen. Kwam hij niet terug, dan zou het verschuldigde bedrag per postwissel worden overgemaakt. Doch het geld kwam niet. - Nekkramp. Te Boclioltz (L.) is, in een gezin de „Genick8starre" uitgebroken. Vorige week overleed een der kinderen, thans is ook de moeder gestorven. Veehtersbaasjes. Donderdagavond kregen sen paar jongens op de Bleekenskade te Utrecht, met elkander ruzie, welke ruzie door het mes zou worden beslecht. Het gevolg was dat een der vechterebazen z'n tegenstander het mes in den rng duwde. Per ziekenauto moest de ver wonde naar de Rijksklinieken aldaar vervoerd worden. Goed afgeloopen. Toen Dinsdagavond om streeks elf uur een militair uit 's-Hertogen- "kisch op het Centraalstation te tJtrecht in een reeds in beweging zijnde trein Wilde stappen, gleed hij van de treeplank af en wiel op zijn 'buik tusschen de rails. Hij had de tegenwoor digheid van geest stil te blijven liggen, zoodat de trein over hem heen ging zonder hem eenig letsel te bezorgen. Aan het hoofd had hij slechts mn klein wondje opgeloopen door den vaL Drie kinderen gered. Be hulp-brievenbe steller Hendriks nit Wateringen heeft te i Kwintshenl 8 kinderen van A. Boeters uit het Nadat de Minister van Justitie dit amende ment onaannemelijk had verklaard, werd het ook ingetrokken. I PERSONALIA. De hoofdcommies der posterijen L. H. Bar- telink wordt 1 April verplaatst van post kantoor Amsterdam naar het poetkantoor alhier. EEN DREIGEND CONFLICT. Daar een der Haarlemsche boekdrukkexs- patroonö weigerde de bepalingen van het landelijk collectief contract na te komen, is door de Centrale Commissie van den Ned. Bond van Boekdrukkerijen besloten, deze zaak in handen van de gezellenorganisaties te geven. Hiertoe had gieteravond een gecombineerde bestuursvergadering plaats van de afdeelin- gen Haarlem van den R. K. Grafisohen Bond en den Alg. Ned. Typografenbond. Besloten werd te trachten dezen patroon met alle ten dienste staande middelen tot zyn verplichtingen te brengen. Hiertoe werd een commissie gekozen, waar in de 'heer M. H. Groenendaal (van den A, N. T. B.) tot voorzitter, en de heer W. Luiten (van den B.-K. Graf. Bond) tot secretaris- penningmeester werd benoemd. Men meldt one nader, dat dit geschil be treft de uitbetaling van verschuldigd loon aan een gezel, die op méér loon aanepraak heeft dan de bedoelde patroon hem heeft toe gekend. ST. JOSEPH, PATROON VAN BELGIë. De Zeereerw. Pater B. van Deurzen, die hier ter stede mede aan de zielzorg werkt der uitgeweken Belgen, heeft van den Hoog- Eerw. kanunnik Mgr. Bruynzeele, die te Ber- gen-op-Zoom verblijft, mededeeling gekre gen dat Z.Em. Kardinaal Mercier wensebt, dat de Belgen hier te lande „met bijzondere godsvrucht zonden vieren den feestdag van den H. Joseph, patroon van België".. In aansluiting met dit verlangen, en met hetgeen de Zeereerw. Pater van Deurzen reeds op andere manier doet om aan den wensch van den Kardinaal-Aartsbisschop te voldoen, wekken wij onze lezers van Belgi sche nationaliteit en al degenen die op de uitgeweken Belgen invloed kunnen uitoefe nen, ten sterkste op, morgen, op den feestdag van den H. Jozef, volgens het verlangen van den Kardinaal op een bizondere wijze dit feest te vieren. Mochten de katholieke Belgen toch inzien, dat alleen door een hartelijk en onophoude lijk gebed van God genade en redding is af te smeeken, endat dé voorbede van Sint Jozef, die de patroon is van hun land in het bizonder, zoovéél daartoe kau vermogen. Door de goede zorgen van de geestelijkheid wordt, gelukkig, voor de kinderen der Bel gen veel gedaan óók uit godsdienstig oog punt: zij mogen ten voorbeeld zijn, óók in de viering van het feest van België's grooten patroon, aan do ouderen hier ter stede, opdat in al onze kersen morgen de TötfKoliëke Bel gische uitgewekenen mét hun kinderen op gaan tot Sint Jozef, om van hem het geluk eu het herstel van him vaderland en vader- landsche welvaart te vragen I VREDE DOOR RECHT. Op uitnoodiging van de afd. Haarlem en omstreken van den hond Vrede door Recht heeft dr. J. P. Lotey, secretaris van de Holl. Maatschappij van Wetenschappen, zich be reid verklaard voor haar als spreker op te treden. Zijn onderwerp is: „Wat kan Neder land doen ter voorkoming van nieuwe oor logen t" Ongetwijfeld zal de spreker, die onlangs een brochure schreef naar aanleiding van het bekende denkbeeld van Prof van Vollenlho- ven eener internationale politie, ook voor het onderwerp van zijn rede veel belangstel ling vinden. VOLKSCONCERT. Het volksconcert van gisterenavond', gege ven door de Coneertvereeniging, had een voornaam tintje door het optreden van het gemengd koor Polyhymnia,, dat met een drietal bekende solisten en orkestbegeleiding het werk van Gade „Erlkönigs Toch ter" uit voerde, waarmee dat koor een vorige maal reeds zooveel succes had. Ook nu heeft het applaus van het buitengewoon talrijk opge komen publiek bewezen, dat de uitvoering best geslaagd is en mep in de zaal dankbaar was. Haarlem's Muziekkorps had met de ver schillende flinke werken als altüd veel suc ces. Alles bijeen was het een belangrijk en mooi Volkeconcert, MOOIE PRIJZEN! In de veiling van inboedels, gisteren in 't Notarishuis gehouden door den makelaar Sarlet, werd voor een oud blauw Ohineesdli porseleinen eetservies van 240 stuks 1532 besteed; voor een oud blauw Ohineesch por seleinen kaststel Nan 8 stuks 1020; voor 23 tafel- en 22 dessertmessen, voorsnijmes en vork met zilveren heften 200; voor zee zil veren kandelaars 170! VAN DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Terug naar België. Heden zijn 80 vluchtelingen naar België teruggekeerd. Er komt dus wel eenige oprui ming onder d© vluchteliiigwp al gaat. het dan niet zoo heel vlug. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij vonnis d.d. 17 Maart in staat van faillissement ver klaard: P. Konijnenburg bloemist en koopman, laatst wonende te Aalsmeer. Rechter Commis saris mr. W. H. van Nes van Meerkerk curator xnr. H. Tuymelaar. Terug te bekomen bij; j.- j. Warmendam, Minnebroederssteeg 17, eer» brandglas; D. P. van Akken, Mr. v. Heemskerkstraat 14, een abonnement E.N. E.T.; TV Kbeleveld, Tul penstraat 33, een horloge. UITSPRAKEN. Gisteren werden de navolgende uitspraken gedaan S, D. TV., te Haarlem, overtreding Militie- wet, 1 boete of 1 d. hechtenis, J. J. van L. en P. J. van O., beiden te Haar lem, overtreding Ongevallenwet, 10 boete of 5 d. h. en 2 boete of 2 dagen hechtenis. M. R. en F. de V., beiden te Haarlem, over treding Drankwet, 10 boete of 10 d. h. en 0.50 boete of 1 dag. hechtenis. M. Z., te Velsen, en P. J. N., te Haarlem, overtreding Boterwet. 20 boete of 10 d .h. en 10 boete of 4 weken tuchtschool. I. C. en L. O., beiden te Haarlem, overtre ding Arbeidswet, vrijgesproken. L. de G., te Bennebroek, overtreding Trek- hondenwet, vrijgesproken. P. R., te Heemstede, overtreding Ijk wet, 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. E. O., te Velsen, overtreding Algemeene Keur Polder, Yeiserbroek, 2 boete of 1 dag hechtenis. F. J. M. en F. J. H., beiden te Heemstede, overtreding Politieverordening Haarlem, 1 boete of 1 d. h. en 0.50 boete of dag hecht. A. van A., te Haarlem, als getuige opgeroe pen, wederrechtelijk wegblijven, 10 boete of 5 dagen hechtenis. Q. van T., te Hillegom, schipper zijp vaartuig niet voldoende verlicht hebben, 4 boete of 4 dagen hechtenis. A. P. D., te Haarlem, een trekdier onbe heerd laten staan, 8 boete of 3 dagen hecht. P. van der A., te Haarlem, en 16 anderen, loopen over verboden grond, 15 boete of 3 d. h., 10 boete of 8 d. fi-, en 6 hoete of 3 d. hechtenis. M. B., te 's-Gravenhage, en S. K., te Zand- voort, overtreding Motor- en Rijwii lwet, 10 boete of 5 d. h., en 2 boete of 2 d. hechtenis. A. H., te -Amsterdam, overtreding- Motorkep- teekenbesluit, 0.50 boete of 1 d. hechtenis. J. van D., te Bloemendaal. overtreding Motor en Rijwielreglement en Wet. 2^ maal 1.50 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis. H. O. N., te Haarlem, en -27 anderen, over treding Motor- en Rjjwiélreglemeut, 0.50 b. of 1 d. h., 2 boete of 1 d. h., 2.50 boete of 2 d. h. en 3 boete of 3 dagen hechtenis. Voorts werden er nog 25 personen veroor deeld wegens openbare dronkenschap tot 5 boete of 3 d. h., 4 boete ot' 3 d. h., 3 boete of 3 d, h., en 2 boete of 2 dagen hechtenis. (Zitting van heden.) Brutaal. Heden stond terecht een los werkman, die zich met een valschen sleutel toegang had ver schaft tot een pakhuis in de Klerksteeg waar hij had gewerkt en daar een zak nien had ont vreemd. Toen de eigenares der zaak bekl. be trapte had hij tot haar gezegd: „Daar ik niet genoeg verdiend heb, dacht ik, ik zal mij zelf maar betalen!" Het O. M. eischte in deze zaak een maand gevangenisstraf. Mishandeling. Een echt misselijk zaakje diende daarna. Een man had eerst met twee vrouwen zooveel ster- i ken drank gebruikt, dat zij allen onder den in- l vloed daarvan waren gekomen en was vervol gen» doOr een der vróuwen met oen mes eene wonde op hot hoofd toegebracht, die nog al aan was gekomen. De man was zóó dronken geweest; dat hij rich niets meer van 't gebeurde herinnerde en eerst, toen hij in het gasthuis, waarheen men hem had vervoerd, zag dat hij een verband om het hoofd had, bemerkte dat hij gewond wash, Het O. M. vorder'd tegen den niet verschenen bekl. G. M. v. d. H. eene maand gevangenisstraf. Diefstal. Een jongmensch uit Hillegom had uit het Vereenigingsgebouw te Heemstede ten nadeele van een kameraad met wien hij voetbalde, eene portemonnaie met 17.50 ontvreemd uit daar hangende kleederen. Deswege had hij zich heden te verantwoorden. Bij de behandeling der zaak bleek, dat bekl. tegen den inspecteur van politie had gezegd, dat men van hem eveneens eene portemonnaie had ontvreemd. Lang had bekl. dat volgehou den, totdat hij eindelijk, toen de inspecteur hem integenwoordigheid van zijne moeder hoorde, door de mand was gevallen. Toen was uitgekomen, dat bekl. het geheele verhaal eenvoudig had verzonnen en gelogen; z'n kameraad, dien bekl. had bestolen, getuigde, dat -bekl. in de laatste jaren goed oppaste. Het O. M. dat in aanmerking nam, dat bekl. nog nimmer met de politie in aanraking was geweest, requireerde eene geldboete en wel een van 40 of 12 dagen hechtenis. UITSPRAKEN. De Arrondissement» Rechtbank alhier heeft heden de volgende uitspraken gedaan: P. B., schippersknecht te Zaandam, diefstal, vrijgesproken. G. R., werkman tie Haarlem, diefstal 0 maanden gev. straf met aftrek preventieve hechtenis. J. W. v. h. N., werkman te Haarlem, mis handeling, 4 maanden gev. straf. J. A. W., zeeman te IJmuiden, mishandeling, 14 dagen gev. straf. G. van N., zonder beroep of woonplaats, po ging tot diefstal, 6 maanden gev. straf. G. O. M., werkman te Koog aan de Zaan, wederspannigheid en rnish. ambt., 20 boete of 14 dagen hechtenis. D. B., dienstbode te Veenhuizen, diefstal, 6 boete of 6 dagen hechtenis. A. van der O., boekbinder te Utrecht, poging tot zware mishandeling, vrijgesproken. A. 0. T., kruidenier te Haarlem, verboden vervoer, 10 boete of 5 dagen hechtenis. J. J. U., brands tof fenh andelaar te Heem stede, verboden vervoer, 10 boete of 6 dagen hechtenis. W. O. van O., groothandelaar te Haarlemmer meer, verboden verveer, 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. W., koopman to Landsmeer, beleed, ambte naar, 10 boete of 10 dagen hechtenis. J. L. van O., arbeider te Velsen, diefstal, een maand gev. straf. W. li.., landbouwer te Broek en Waterland, melkvervalsohlng, 10 dagen gev straf. F." O., caféhouder, L. J. v. B., J. M., stokers He Velsen, vernieling en mishandeling de le 14 dagen de 2e ,een maand de 3e twee maanden j gev. straf. 3 BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 18 Maart J. Muller en A. O. v. d. Werff. S. Aarts en H. J. Zuidam. J. F. Hoogerbeets en G. Winserer. Geboren'16 Maart z. van W- F. Teunissen- Tegelaar. 17 Maart d. van M. H. O. Bles graaf-de Graaf. '18 Maart d. van J. J. Baars- Nacbtegeller. Overleden: 16 Maart P., 2 m., z. van P. Lan ger, Gen. Joubertstr. P. J. v. Snellenberg, 67 j., M. v. Heemskerkstr. A. M. Deppe-v. Schjjn- del, 70 j., Burgwal. 17 Maart J., 18 d., d. van G. Pardon, Dubbelebuurt. "ien kwamen ffëaèhiiacht en vanmorgen El ten over de grens. In Arnhem kwam nu03 1500 ton steenkolen binnen. TWEEDE KAMER, fitting van Donderdag 18 Maart. 'Per telegraaf). De Indische geldleeninS* Minister CORT VAN DER LINDEN deel de mede, dat het resultaat der Indische le ningen de verwachtingen verre heeft over troffen. In Indië werd voor 64 millioen en Nederland voor 66 millioen ingeschreven. D® Minister van Koloniën, door lichte onge steldheid aan het bed gebonden, is verhin derd deze heugelijke mededeeling aan de Ka' mer te doen. Spr. vertrouwt dat de Kamei dit schitterend bewijs van de financieel6 kracht met belangstelling èn blijdschap za' vernemen. (Applaus en bravo's). De VOORZITTER dan kte namens de Ka mer voor deze mededeeling. V oorwaardclüke veroordeeling Het amendement-Mendels-Kleerekoper, be- oogende de Voorwaardelijke invrijheidstel ling nog algemeener mogelijk te maken wordt verworpen met 4318 stemmen. Het wetsontwerp wordt met 54—9 stemme" pan genomen. Daarna.wordt overgegaan tot behandeling van het outwerp-wijziging vermogensbelas ting (waardeschatting). (De vergadering duurt voort) BUITENLAND UIT DE LUCHT. LONDEN, 18 Maart. (Part.) Het Engelscbe stoomschip „Blonde", dat aan de aangekomen, rapporteert, door e« T«u> aangevallen, waarbij één man werd ge 11E AANVAL OP DE DARDANELLES Maandag moest een Engelsche kruiser, die na een zeer kort gevecht een treffer kreeg, teruggaan. Sedert heerecht algemeene rust. UITERSTE INSPANNING. LONDEN, 18 Maart. Reuter seint: De Board of Trade wekt in een rondschrijven aile vrouwen op, die in staat en geneigd zyn om arbeid te verrichten, om zich te laten schrijven en mannen vrij te maken voo oorlogsdienst. BINNENLAND. ZE KOMEN UIT ENGELAND TERUG. Men meldt ons uit Vlissingen: Heden van Tilbury-dok teruggekomen reizigers vertelden mij dat meer dan tienduizend Belgen voor de terugreis via Vlissingen staan ingeschre- ven. Er worden dagelijks maar een beperkt aantal reizigers vervoerd. Dinsdagavond kwamen slechts 8 passagiers aan. DE STEENKOLENUTf VOER UIT DUITSCHLAND. Men seint ons: Een tijdelijk uitvoerverbod van steenkolen uit Duitschland is reeds we der opgeheven. Groote hoeveelheden steenko In de gezellige zaal van „van Ouds het Raa'H huis" was onze afdeeling van den R. K. Volk8'} bond gisterenavond bijeen. Een propagandaj vergadering zou daar plaats hebben; om i»®ef) loven in den Overveenseten „Boud" te breng" 1 en leden aan te werven voor de af<leei;pgr De heef 0. D. W e s s e 1 i ng, uit 's Gr af-" hage, was uitgenoodigd om te komen eprekeö eJ3 werd daartoe natuurlijk bereid gevonden; spreker merkte het in zijn inleiding al ophv was een vriend en oud bekende der afdeeling1; De heer TVeeseling werd met applaus begror' bij zijn binnenkomen. Geduldig hadden de oage' veer 100 aanwezige mannen en jongeling8'1! gewacht, daar de spreker door een trein-opooM houd wat verlaat was. Maur toen de sprek®' er eenmaal was, zou men ook meteen beginne11* De heer vanKessel, de voorzitter der deeling, opende de vergadering met gebed el1 heette de aanwezigen en den spreker welkonn De heer Wesseling is ons, zegt spr. welbeke»1™ door zijn artikelen in de „Volksbanier"; genoegen zullen we hèm, dus hooren. Hierna komt die spreker aan het woord- i De heer Wesaeling herdenkt allereerst j heer Passtoors, met wien hij in Overveen b» de verkiezingen vaak optrad; als oprichter vjy den Eoomsohen Volksbond is de heer Pass^ ook een welbekende; spreker wil daarom 1 oud-afgevaardigde hier even gedenk®0' (Applaus). ï>pr. betoogt verder dat de voorzitter bet bjj het reehte eind had, toen bij sprak van ®?fl i stige tijden. De sociale actie stond een oogenblik alles was verstomd door den verschrikkelijk u' gebroken krijg. Men las slechte van krijg en verwoesting' Duizenden menscbenlevons werden verw<>®8 Gelukkig kwam er ontspanning. Ja, men g'" aan den nieuwen toestand reeda Wennen, katholieke actie herleefde; de Roomsche v<!t eenigingen togen weer aan het vergade*®'1; De R. K. Volksbond zat niet stil. De afdeel"1 gen kwamen weer bijeen. Spr. «egt dan te zullen spreken over den K. Volksbond in mobilisatie-tijd. Hij brengt den mobilisatie-toestand in ons in herinnering, wijst op den noodtoestand ons Vaderland. Uit statistieken bleek sp* de nood in ons land nog nooit zoo groot thans. ié En boeveïen dreigen ook geestelijk onde* gaant Wat wil nu de R. K. Volksbond! vraagt «P Hï.i zal dit gaan uiteenzetten en besprek® De R. K. Volksbond wil bevorderen de %eeS p ljike- en maatschappelijke belangen va» leden. En hij heeft bewezen, dat hij het eerste, wel als het laatste doel nastreeft ook en succes. De R. K. Volksbond ijvert voor de R. K- organisatie wel bijzonder. Overal bloeie"^;# vak-onderafdeelingen, en die Vakorgan'8 is ook een voornaam en noodzakelijk De spreker zegt, dat een succes door de organisatie bereikt voer de Vaklieden» propaganda is voor den R. K. Volksbon dan tien propagaudaredenaars! 1 Men strijde toch voor de arbeiders, v0" t0j loon en minder arbeidsduur. Dat komt 0 goede. Spreker weerlegt dat de arhei meer vrijen tijd meer de kroeg zoude» 0o de ondervinding heeft duidelijk aft

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2