brieven uit duitschland DE OORLOG Ingezonden Mededeeling Zwakke of zieke Nieren LEGER EN VLOOT RECHTSZAKEN. STADSNIEUWS verschillende wijken opgericht heeft. HET GETEISTERDE OOST-PRUISEN. DE OORLOGSKEUKEN. Dat Duitschland den strijd groet end eels ■tuiten zijn eigen grenzen uitvecht is van onberekenbaar nut voor het Rijk vooral in Rijn tegenwoordige geïsoleerde positie. Jlad bet niet de feitelijke beschikking over zijn eigen bodem, dan zou het noch gelegenheid moeit do moreeie kracht hebben, de maat regelen to treffen die met het oog op den .eerstvolgenden oogst en de afwering van het Eng fcijn. sche mthongcringspian noodzakelijk Voor den binnenlandsehen toestand was het in elk opzicht van groot, neen van over- (wegend belang dat Duitschland met alle middelen het Verloop der zaken in deze richting gedwongen heeft bij zijn giganti- pchen strijd naar drie fronten. Intusschen, de sympathie der wereld (er blijft niet meer veel van over als ineu allo oorlogvoerende staten bij elkaar telt) heeft juist daardoor izich van Rusland afgewend I Ik heb vaak Jiooren beweren dat dit niet het geval kou geweest zijn wanneer bijvoorbeeld de Duit- sche Rijnstreek door den vijand verwoest ware. Doch Duitschland heeft, gedachtig aan Vfe gebiedende noodzakelijkheid het eigen land in dezen strijd tegen de overmacht in de gunstigste positio te brengen, het niet op een proef laten aankomen, waar het dit verhinderen kon. Doch de Oostelijke grens is laug en onbe schut. En zij ligt naar Rusland toe, ver van de wereld die haar meegevoel aan de onmid dellijke slachtoffers schenkt. Oost-Pruisen is ver af, Galicië en Bocko- wina nog verder1. Zoo heeft men in de ove rige wereld maai' weinig gehoord van de gruwelen in Augustus en m November in Pruisen door Russische horden bedreven. Thans is Russische rijksweer, militair uit schot dat in vredestijd slechts gebruikt wordt voor bewaking der gevangenentrans- jporten en hoogstens voor garnizoensdienst in kleine plaatsen, in het uiterste Noorden bij Wemel in het land gebroken, moordend, zingend en plunderend. De provincie Oost-Pruisen heeft reeds tientallen jaren geleefd onder den druk van den verwachten inval. De vreedzame, lank moedige bevolking kon niet tijdig vluchten beide malen was het den autoriteiten om militaire redenen (immers scharen van menschen met veo en bagage zouden de wegen overstroomd hebben), onmogelijk daartoe op te wekken. Sedert Augustus echter zijn minstens een 300.000 Oostpruisen als vluchtelingen in het overige Duitschland onderdak gebracht. jVan de 15.000 menschen die in de hoofd zake lijk bedreigde streken ondanks den eersten ^val op hun vrijwillig gekozen post geble- waren, zijn in November meer dan 4000 netzg vermoord, hetzij naar het binnenland Rusland gesleept l .Jen verspilt hier echter niet zijn krach- on aan begrijpelijke verontwaardiging over al de daar bedreven gruweldaden, men tracht ze weer goed te maken. Met geld alleen kan dit niet geschieden. Wel zal er geld, veel geld noodig zijn om al het verwoeste weer op te bouwen, Üe van alles beroofde gezinnen in staat te stel len opnieuw een bescheiden bestaan te be ginnen. De miilioenen daarvoor zal de staat geven. Doch er zjjn ook meer persoonlijke voorzorgsmaatregelen noodig, zorgen die on danks den besten Wil niet van staatsbu- reaux uit kunnen gaan. Er zijn invalieden te verzorgen, ooriogsweduwen en weezei} van een tehuis te voorzien. Er is hulp te Verléenen tot in het kleinste toel In dit opzicht heeft eich nu weer een broederlijke hulpvaardigheid of wel hulp- vaardige broederlijkheid getoond die tot de weldadigste verschijnselen hoort die het o? Duitschland in oorlogstijd ons te zien 'Beeft. Steden in Oostpruisen zijn verwoestI iWeinu, andere Duitsche steden zullen hel pen ze weder op te bouwen. En om dadelijk van de abstracte gedachte dat concrete iets te maken dat alleen aanwervende kracht, bezit, wordt er een peetschap gesticht, dat eenige tot Groot-Berlijn behoorende gemeen ten al aanvaard hebben over, de lijdende l«usteren daarginds 1 Een vereeniging, pete van die verre stad, waar elk zijn penningske toe kan bijdragen door er lid van te. worden, waardoor, elk voeling kan krijgen met een te helpen ge zin of meuseh in die plaats. (Wij hebben thans alle dagelijksche be grippen van vroeger met het woord oorlog ervóór leeren kennen, wat wonder dat er nu ook een oorlogskeuken bestaat? Niet in den gewonen zin, want de keuken van elke huisvrouw die haar vaderland liefheeft is thans tot een oorlogskeuken geworden, waar- In geen greintje vet vermorst en de schillen tier aardappelen en de afval der groenten zorgvuldig bijeengegaard wordt om als vee voeder te dienen. Ook niet in overdrachtelijken zin alleen, want ook hierbij wordt tegenwoordig; het hoofddoel gezocht in het voeren yan een goede, dat is vooral aan do oorlogseischen beantwoordende soort van koken. Doch de „oorlogskeuken" ia een groote tentoonstelling der vereenigde Beriijnsche huisvrouwen waar een vischkeuken, een ge bakkeuken en een keuken voor practische Spijzen ingericht zijn om vrouwen en.,, sol daten te onderwijzen in het toebereiden van Allerlei eenvoudige gerechten. Het is een tentoonstelling waar op de thans te gebrui ken levensmiddelen gewezen wordt, waar Menu's opgesteld worden voor het kleinste budget en waar honderden soldaten dagelijks Middagmalen te midden van een menigte be zoekers, om zich daarna te vermaken met vBfarteu en lezen, het aanhoor en van mu- Pjek en het zien van tooneelvoorstellingen. Fu do opbrengst van deze leerzame en ui tmate practische tentoonstelling dient al- Jor?c voor het onderhouden der eethuizen ge> T mingegoeden die de huisvrouwenver- !?ing sedert het begin van de» oorlog; in A'. DE DUITSCHEKS EN DE BEL GISCHE GEESTELIJKHEID. Een correspondent van «De Tijd* publi ceert een officieel Duitech document, dat zegt hij een bijzonder lieht werpt op de tegenwoordige houding dor Duitsche regee ring ten aanzien der besehuldigingen tegen de Belgische geestelijkheid. Het stnk is door het Pruisische ministerie van oorlog gericht aan den rijkskanselier Von Bethmann Holl- weg, die het aan de Duitsche gezanten in het buitenland zond. Wij ontleenen aan dit stnk (zonder voor, de echtheid ervan te willen instaan) het vol gende: „Alle tot dusver van Belgische aiide uilge spróken beweringen over vermeende gewel denarijen der Duitsche troepen ziin duidelijk als verzinsels te onderkennen, want zij zwij gen over het eenvoudige, door honderden on der eede gehoorde getuigen vastgestelde en ook door geen Belg ernstig in twijfel getrok ken feit, dat in Ihet begin van den oorlog de burgerbevolking met toestemming der over heid zich in de meest uitgebreide kringen tot verraderlijke overvallen liet verleiden. Het zevende rapport der Belgische onder zoekingscommissie moet thans zelfs toege ven, dat de regeering in den aanvang procla maties over den volkskrijg overal liet aan plakken, in welke proclamatie» het weinig beschaafde deel van het volk een oproeping moest zien tot den algemeenen volkskrijg. „Daardoor op een dwaalspoor geleid, ge loofde het volk gerechtigd te zijn, nit huizen, hoornen en andere schuilplaatsen met wape nen, die onder de kleeren en in de woningen verborgen bleven, plotseling in de dorpen, vooral 's nachts, de niets vermoedende troe pen aan te vallen, welke door dezelfde he volkitg kort te voren schijnbaar vriendelijk waren ontvangen. Sleéhts tegen dezen onge- oorloofden volkskrijg richtte zich de Duitsche verdediging; deze eenvoudige stand van za ken woi-dt voortdurend van Belgische zijde verdraaid, en hetgeen slechts eene door de eigene regeering uitgelokte onderdrukking van den franetireurskrijg was, wordt als een gruwel van het Duitsche leger voorgesteld Gelogen is iedere bewering aangaande een marteling, schending of onwaardige behan deling door de Duitsehers. Dit betreft in 't bijzonder de verhouding der Duitsche solda ten jegens de wereldgeestelijken en kloos terlingen. De Duitsche regeering is er van overtuigd, dat juist de Belgische geestelijk heid als leidster het volk tot bezinning poog de te brengen en van de overvallen trachtte af te houden. Herhaaldelijk hebben daarom de Duitsche bevelhebbers zich met de gees telijkheid in verbinding pogen te stellen, het geen hun gelukte, teneinde door haar de be volking te waarschuwen, zooals o.a. ook te Leuven gesdhied is! Niet immer slaagde dit oogmerk; zoo klaagde 15 Augustus 1914 de pastoor van Hollange aan den generaal-ma- joor Kühne, dat hij tot zijn spijt vele mis dadige elementen zijner gemeente niet er van afbrengen kon, uit de boomen de Duitsehers te beschieten. Met het oog op de houding der Belgische regeering, is het ook te verklaren, dat het geen de Duiteche regeering diep betreur! hier en daar enkele geestelijken hun poöitie vergaten en zich aan de zijde der franctireurs schaarden, ja, zelfs de wapens opnamen en ook spionnendiensten deden. Het is aan geen twijfel ondeiihevig, of deze gevallen ziin uit zonderingen; waar zij echter voorvielen, kon de Duitsche legermacht natuurlijk bij de on derdrukking van het franetireurswezen geen onderscheid maken tnsschen den geestelijke of leek, die do wapens draagt. Tot haar spijt moest zij ook afzonderlijk van deze geestelij ken rekenschap eisehen, zooals in Spontin, Battice, Aersebot, Hockay en eenige andere plaatsen. „Opgemerkt moet ook worden, dat herhaal delijk burgers en soldaten het geestelijk ge waad als dekmantel misbruikten voor de uit oefening der verraderlijke aanvallen. „Nooit hbeft een Dnitsdbe bevelhebber of soldaat zich moedwillig aan kerkelijk goed; ofwel aan een geestelijk persoon vergrepen. Wat de van Belgische zijde verbreide lijst van ozogemaamde vermoorde priesters en kloosterlingen betreft, zoo eiseht de door de Duitsehe regeering bevolen controle nog ge- ruimen tijd. Wat men met name van de Bel gische voorstellingen over de vervolging en vermoording van priesters kan gelooven, leert het geval van den vice-reetor der Len- vensche Universiteit, dr. Ooenraets; over diens verschrikkelijk uiteinde kon de Bel gische onderzoekingecommissie niet uitge praat raken: hij zou in Leuven ten overstaan van honderden toeschouwers (waaronder vrouwen en kinderen, die men dwong in de handen te klappen) gruwzaam om het leven zijn gebracht. Zoo staat het in het protocol der commissie te lezen, waarmede zij overal reclame maakte. De waarheid is, dat dr. Coenraets in goeden welstand nog heden hij professor Poels in Heerlen (Holland) leeft. Men kan zich dienvolgens een voorstelling maken van de waarheid der nieuwe lijsten. Waar- is alleen, wat ieder geestelijke billij ken zal, dat de Duitsche troepen dóór, waar zij op tegenstand stieten, geen onderscheid onder franctireurs konden maken en ook den- gene moesten straffen, die zelf de waardig heid yan zijn geestelijk ambt had bezoedeld". DE ZEPPELIN-VREES TE PARIJS. De Zeppelin-vreee in Parijs wordt chro nisch, nu de groote ludhtkruisors der Duit- K-here telkens terugkomen, ondanks alle voorzorgsmaatregelen! De corr. van de N. K. Ct. geeft 23 Maart mededeel ingen der twee de bedreiging door Zeppelins, die niet is uit gevoerd. (Gebleken ie dat do Zeppelins niet naar Parije gingen, maar naar Calais, waar zij heel wat hebben vernield). „De dienst, be last met het dooven van de lichten en de luchtverdediging, heeft goed gewerkt, zegt de correspondent. Echter bleven er in Parijs al maar gerucbL^ in omloop, waardoor bet voor het publiek niet mogelijk was zich een goed. denkbeeld te vormen van wat er eigen lijk gebeurde. „Naar hedenmorgen door de Figaro en de Eclbo de Paris woidt erkend, schenen zelfs de ambtelijke „geruchten" d.w.z. de trom petsignalen van de brandweerlieden r- met elkaar in tegenspraak, en werd daardoor het weinigje koel overleg dat er nog was, op de vlucht gedreven. „Er zijn twee opvolgende alarmseinen ge geven, het eerste om negen uur dat er ge vaar dreigde en om half elf dat het gevaar geweken was, het tweede om kwart over elf met om drie uur 'e nachts het sein, dat bet gevaar voorbij wae. Maar al deze aankondi gingen door geluidseinen lijken zooveel op elkaar, dat het m.i. erg goed zoo wezen, iets te bedenken om aan de verschillende seinen ook een velschillend karakter te geven, door b.v. tweeërlei soort instrumenten te bezigen: het eene voor do aankondiging van gevaar, het undere voor de geruststelling. „In de straten was het van halftien tot middernacht pikkeduistor, hetgeen het vo»- keer ten zeerste bemoeilijkte. De weinige voorbijgangers kregen van de politie-agenten den raad, naar huis te gaan. Het regende en er hingon wolken, torwijl af en toe krachtige zoeklichten werkten. Ik héb noch kanonscho ten, noch het gesnor van motoren géhoord. in een schuur. Hij was de eerste die hem hnlp bood, hem verhond, te drinken gaf en hij zelf leed onder de pijnen van dien armen kerel. Geeproken bad hij over zijn haat; maar. is dat dan haatl Kunnen haat en medelijden zoo dicht bij elkander wonen 1" VERSPREIDE BERICHTEN Het bospitaalschip der marine. In de «Tagiiehe Rundschau» beschrijft een officier van gezondheid bü de marine een hospitaalschip voor den zeedienst. Het uiterlijk van het groote passagiers schip is onveranderd gebleven. Slechts is het spierwit geverfd met een anderhalve» meter breede groene strook, die langs het sdhip loopt. Op dezelfde wijze zijn de beide hijbooten geverfd en de reddingsbooten, die voor ongeveer 800 man plaats hebben. Bo vendien zün er reddingvlotten, boeien, zwem vesten enz. aan boord, genoeg om meer dan duizend man op te visschen. In vredestijd hebben deze eerste klasse schepen van groote Duitsche reederijeu plaats voor ongeveer 2000 passagiere, gedeel telijk zijn zij zelfe als luxe-booten ingericht. Nu bevatten zij ongeveer 800 hospitaalbed den, zoodat iedere patiënt, wat ruimte en lucht betreft, buitengewoon goed bedacht is, Er zijn ook geen bedden boven elkaar, maar slechts naast elkaar. Voor ernstige patiën- Door, haar te verwaarloozen begunstigen wij de voortwoekering van ziekten. Het verwaarloozen van verzwakking of ziekte der nieren kan de ernstigste gevolgen met- zich sleepen. Men kan een betrekkelijk uitstekende ge zondheid schijnen te genieten cn toch een nieraandoening hebben, welke, in het begin van geinig hinder, veroorzaakt werd door een kleinigheid (een gevatte koude, ver moeienis, buitensporigheden van allerlei aard). De uitvloeisels van deze aandoening treden bij tuasohenpoozen op, verdwijnen tij delijk en doen zich daarna krachtiger ge voelen. Rugpijn, hoofdpijn, waterzuchtige zwellin gen onder de oogen en In de enkels, water- stoornissen, rheumatische pijnen kunnen de verschijnselen zijn, die aanduiden, dat de nieren aangedaan zijn en somtijds reeds veel erger dan vermoed wordt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen herstellen de goede werking der nieren, Zij doen de bovenstaande verschijnselen (de voorioopers vau gevaarlijke ziekten als waterzucht, nier steen, nier ontsteking, uremie) verdwijnen. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren K. r. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt fran ca n* ontvangst van postwissel A 1.76 voor één, of 10.voer zes tloozen. Eiseht de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. MUZIEK RODI DEGGELER. Verstandelijkheid kan in de kunst een ten zijn er kooien, die bij elke beweging van zeer belangrijke deugd zijn, wanneer ze be- het schip in dezelfde richting blijven hangen. In het ihoépitaalechip „Chemnitz", dat spe ciaal beschreven wordt, zijn acht groóte, op GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: A. Callo. Auega. 21, een R.-K. kerkboekje; J. Keesman, Lei sdh «setraat 67, een taschje met inhoud; London, Oranjeplein 9, Heemstede, een zenikrans; C. Blazer, Tuinstraat 9D, een ki der boat je; A. Officier, Znid-Polderetraat een zweep; H. Ramp, SmedestTaat 12, e dameshandschoen; L. Wezenbeek, Spaai wondenetraat 92a, een herderehond: I. Bc nema, Gierstraat 42, een kinderschoentje; Eiffert, Gr. Houtstraat 84, airedale terrii Bureau van Politie, Smedestvuat, een kiudi schoentje; C. Huizinga, 2e Vooruitga ugé 86, een pakje met linnengoed; A. Hol'nu Leiikobe Zijstraat 6, een kettinkje en collier. ONBESTELBARE STUKKEN terugontvangen gedurende de eerste hei der maand Maart: Brieven binnenland: H. Aandree, Utrecht; B. K„ Alkmaar; de Bie, Amsterdam; W. Bas Haarlem; Brauwer Szn., f; P. C. Broekhuysen, .131. mendaai; Mr. A. Buijskes, Haai'lem; Bijvo Amsterdam; Cannegieter, Rotterdam; Cr. mors, Leidschedam; Flipse, Arnhem; Gro. Haarlem; H. Hoobus, Nederweert: L. Hu boech, Leger te velde; Bn. Hulskamp, A sterdamD. Kenselaar, idem; Koelman, Zaandam; D. J. Ringoir, Amsterdam; viere Germane, Rotterdam; S., Haarle firma Sandwijk, den Haag; Ph. van Scha idem; van der Sluye, Poortershaven; Spr en Co., Tilburg; Steiger, Rotterdam; 'J.rnaij, f; Vaillant-—Hoek, Middelburg; H. Veenendaal, 2e divisie; Corn. Visser, Haarlem; R. Visser, Breek; Weruik, t; Ho Wiilems, Bergeik; Wouters, Boistvard Briefkaarten binnenland: Jöb. v. d. Akker, Amstordam; H. van i Beek, idem; J. J. Beeker, J; A. BorthoJd, Eindhoven; P. van Biene, Goorle; E. Burl valt, Amsterdam; W. Droomere. Drougeh J. Dijk, Haarlem; R. van Grieken f; W. H. Heere», Scbeyeningen; N. de Joug, j; M Alie Këïwter, Amsterdam; v. d. Kraats, Alkmaar; F. Kuiper. Amsterdam; T. K per, Haarlem; Me). 3. van Leeuwen, Rott- dam; van der Linde, Haarlem: F. Bach,' Amsterdam; Mej. M. van Maris, Haarie B. Nel, T; H. Pellinkhof, t; O. van Piere, Eindhoven; van Schooteu f; Arend Ser Amsterdam; J. I. Termminck, idem; J. van Veen, Stratum; Mej. M. Veerman, pi Mej. Zand, Amsterdam. Brieven buitenland: C. Verwe Carlier, Liège; Consul Pays B Brussel; De Deyne, idem, St. Gilles; W. bracht, Hamburg; Mej. L. Errera, Ucc teekent persoonlijk-intelligente verzorging van een door sentiment bewogen voordracht. iFreiherrn von Bissung, Brussel; Hol]. A Zoo kenmerkt zich de zangkunst van Susan 1 bulanoe, idem; E. Leemans, Antwerpen; J het hoofddek gelegene, uitstekend geventi- j Metcalfe, van Ilona Durigo e.amaar wan- j van Loonen, Essen Ruhr; F. C. Licas, B leerde ziekenzalen. De vensters liggen hoog neer de verstandelijkheid op den voorgrond falo N.-Y.; Oppenkamp, Makasser; A. hoven water en zon en zeelucht kunnen on gehinderd naar buiten komen. Voor ernstige patiënten zijn nog bijzondere vertrekken. Er is een geïsoleerde ai'deeling voor besmette lijke ziekten. Voor onrustige patiënten heeft men nog aparte hutten met getemperd licht. Voor de niet-ernstige patiënten is eene ruime eetzaal als verblijf ingericht. Alle af- deelingen hebben geriefelijk gelegen bad-in- richtingen voor zoet- en zeewater. Het ver. blijf der bemannng en wat daartoe behoort, is geheel van de ziekenafdeeling gescheiden. Op het hoofddek liggen ook de Rüntgenka- mer, de operatie- en verbandkamer, die zoo wel met bovenlielit als met kunstlicht eu naet alle toestellen eni instrumenten van de mo derne kliniek zijn ingericht. Naast de apo theek is ook eea laboratorium voor alle mo gelijke onderzoekingen. komt als de voornaamste, ja, de eenigste „artistieke" karaktertrek, dan is dit hoog stens een armelijke vergoeding voor 't gemis van natuurlijke schoonheid. Het is een tra gisch streven van sommige modernen om alle ontroering uit de kunst te weren.... de heillooze uitingen van decadenten, die van den nood een deugd maken. Ik zeg niet, dat er geen eigen aard in deze uitingen ie» maar ze missen de oer-natnurlijke levenskracht. Rodi Deg'geler zingt beredeneerd, zéér be schaafd, virtuoselijte-knapr maar levenloos, absoluut levensloos. Ais men meent dat de muziek en de muzikale voordracht in de toe- Ruyter, Antwerpen; Anna van Sande, B gerhout; J. C. Schmidt, Londen; Mich, Smeth, par Duinkerken; Smolders. Berche Leonard Tietz, Anvers; Jules Vince, Brux les. Briefkaarten buitenland: Miss A. Frölich, Londen; fanj. de Gro Madioen, Java; Miss Mildred Senner, S folk; F. E. G. Jona, West-Hartlepool; Augi van Laeken, Hingene hij Triers; Lamai Vigo; H. Müllmann, Muhlhansen; Miss Dol Orval, Detroit, U.SA.; Miss Delia Orval, fam. de Ruytei', Antwerpen; Franz Sch lenherg, Wester; J. C. Schouten, Mörs; F. komst alle hartstocht zal kunnen missen, dan 1 Wit, Duisburg; frl. Elze Walff, Frankf dwaalt men zekerlijk ten opzichte van een natuurwet. De muziek en de weergave ervan is uiting van onze menschelijkheid, zooals ze zich voelt onbevangen van tijdelijkheid en materie, onze geestelijk-veelzijdige mensche- lükkcid. Daarom kunn we ook zeggen, dat lijke transport van een groot oorlogsschip niet alle muziek absolute gevoelskunst is, op een hospitaalsehip is "uiterst bezwaarlijk,dat soms het sentiment schijnt te wijken hij ihoogen zeegang zelfs onmogelijk. Er zijn ivoor een diepere rust, een zeer bijzondere daarom kleinere liulp-hospitaalschepen, die .harmonie van geest en, gevoel, waaruit de even zoo ingericht zijn als de groote en de sferen-muziek ontstaat; maar altijd is het zieken overbrengen. Het overbrengen ge schiedt zooveel mogelijk achter en voor te gelijk. Door groote luiken wordt een gedeelte van de patiënten direct naai- de ziekenzalen gebracht en de anderen van uit de hoofdsta tions verdeeld. De zwaar gewonden worden in hangmatten gewikkeld, in breede transport-hangmatten gelegd en dan met een kraan aan boord ge haald. Al naar gelang van de omstandighe den blijveu de patiënten ann boord of wor den zij aan een gi'cot landhospitaal afgele verd. Een raak antwoord. Zekere Eduard Engel heeft in fliet Berii. ner Tageblatt volgens de N. R. Ct. 't Rijks daglid Haas verweten, dat deze blijk heeft gegeven de Fransehen niet genoeg te haten. Haas antwoordt o.m.; „Ik lag als vrijwilliger in de loopgraaf in Vlaanderen, en tegenover mij lagen de Fran- selien. Op hetzelfde ©ogenblik zat de heer Engel in Berlijn bij de warme kachel achter een g'rooten inktkoker en trachtte mij van- daaruit te onderhouden over de mate van woede, die men tegen de Franschen in zich moet dragen". Haas verzekert dan dat naar zijn vaste overtuiging het Duitséb'e volk geen haat koestert tegen de Franschen, noch ook tegen het Fransche volk. Hij wijst er dan op, dat de Duitsche 6oldaat in het bezette gebied in Frankrijk overal goed overweg kan met de Fransche bevolking. Voor de Fran sche rechtei'6 en journalisten koestert Haas geen bewondering, maar voor wat die mis. deden kan men evenmin als voor de uitspat tingen van opgohitst gepeupel de Franschen in 't algemeen verantwoordelijk stellen. „Haat de Duiteche soldaat den gewonden of gevangen Franeébman, of zelfs den Fran schen soldaat die gevechtsklaar tegenover hem ligtt Ik heb te velde bü niemand een gevoel vau haat waargenomen; maar mis schien weet de heer Engel te Berlijn het be ter." Haas vertelt nog bel volgende voorval: „Toen wij voor 't eprst in het gevecht kwa men, stonden wij tegenover de Engelseheu. Wij zijn allen verwoed tegen Engeland, en één -was er die mij sprak ovea' zijn haat Den volgenden dag de Engelsche kogels had den al menigen goeden kameraad ontroofd vond hij een zwaargewonden Engelschman de innerlijke menschelijkheid, die zich weer geeft. Arme blinden, die onze mooie natuur zooveel onrecht doen «n hun zonlicht zoeken in de doode uiterlijkheid, van virtuositeit Als het beste wat ik hoorde, zou ik „lm Sturm" van Wilhelm Berger willen noemen. In dit mooie lied had de voordracht van Rodi Deggeler tenminste een schaduw van dramatiek, al was het een zeer zwakke. In „Kaferlied" van denzelfdeni componist gaf zij ook wel iets fijnzinnigs en in sommige der oud-Engelsche en oud-Fransche liederen klonk bijwijlen iets melancholisch, maar wat beteekent zoo weinig ornamentieke 6ehoon. heid, als we voortdurend de groote onnoem bare schoonheid missen, die komt uit de fantasia, het gevoel; die een huivering der Liefde is! De muziek ie geen kunstnijver heid... wij moeten terug naar de natunr; de allerdiepste schoonheid van 't leven moet bloeien m de kunst en we minachten elke decaden te-gedistingeerde rangschikking van klanken. Wij mogen evenwel en gaarne appreciatie gevoelen voor de zéér knappe zangtechniek van Rodi Deggeler. Zij zong, behalve de genoemde liederen, ook hécl mooie muziek van M. Schillings en Enrico BossL een aria van Handel, Reghiera vau Durante en Hollandeehe liederen van Oath, van Rennes en C. Andricssen Jr. Dc Haagsche pianist Hans Goemans bege leidde de zangeres op uitnemend-muzikale, artistieke wijze. H. F. A. (Wegens plaatsgebrek gisteren niet ge plaatst. Red.) VAN ONZE GROENTENMARKT. Gisteren zijn alhier door Gebr. Witkamp prachtige kroppen salade aan de groenten- markt gebracht; de eersten zijn opgekocht door W. G. Cramer, wonende Parkstraat, en W. Vermeer, President Steinstraat, Schoten. HINDERWET. Ingekomen is een verzoekschrift met bij lagen van de firma J. J. Beijnes, om ver gunning tot uitbreiding van hare inrichting op het terrein no. 14 aan het Stationsplein, door het bijplaatsen van 7 electromotoren, gedeeltelijk ter vervanging van de bestaan- a/Main. Nota. Aan de afzenders wordt aanbe^ len hun adres op de stukken te vermeld» opdat deze hij onbestelbaarheid aar, kunnen worden teruggegeven. HANDHAVING DER KRIJGSTUCHT. Door het legerbestuur is er op aangedrc gen om de krijgstucht bij vele af deeling hooger op te voeren en strenger te han haven. Er zijn nog Bteeds klachten ov het niet of onvoldoende brengen van eert wijzen; vooral het groeten door minder voor korporaals en onderofficieren. Het wordt noodzakelijk geacht om diek poiaals en onderofficieren, die niet vorder dat hun het eerbewij.s stipt wordt gebracl er op te wijzen dat zij te kort schieten hun plicht. Alle commandanten en officieren zuil zorg moeten dragen dat at hun ondergesch ten den militairen groet stipt en tijdig w ten te brengen. VERBOD TOT HET. GEBRUIK ,VAN STE KEN DRANK. Naar het Centr. meldt, heeft de opp bevelhebber als zijn uitdrukkelijken wens te kennen gegeven, dat het gebruik v sterken drank aan alle militairen verbod wordt gedurende den dagelijksclien diens tijd, onder welken diensttijd ook begrep dient te worden de tusschen de verseliill lende diensten genoten wordende rusttijd DE VORMING VAN EEN RÉSERVE Naar wij vernemen zal tegen 15 April w neer de miliciens der lichting 1914, die th nog in de depots zijn, naar het veldlege:* ov gaan, een gelijk deel der oudste militielicht worden samengevoegd tot reserve- of lei- bataljons. DEPOT MITRAILLEURS. De opleiding van reserve-officieren, kader manschappen bij de mitrailleurs sal plaats h ben bij het depot der brigade Grenadiers Jagers. VRIJGESPROKEN. De Alkmaarséhe rechtbank, uitspraak dot de in de zaak van den heer W. de Lange, 1 klaagd van het onttrekken van eenige g< deren aan de gefailleerde Kurhaua-ma/ schappij te Egmond aan Zee, heeft dezen vx de dynamo van pl.m. 50 P.K. en de etoom-1 geeproken van het hem ten laste gelegde. machine van pl.m. 150 P.K. tot het aandrij- j eisch was 8 maanden met aftrek van 9 mai ven van de bc6taande werktuigen en door^-m, die hij in voorloopige hechtenis li het büolaatsen va" een luebthamer. Joorgébvacht. NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT DlEZ. £V£D Over bet overbrengen van de gewonden op bet scllip wordt verteld: Het onmiddel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5