Srs2CJ&£& de" - a LETTEREN EN KUNS1 RECHTSZAKEN. STADSNIEUWS VERLOF AAN MILITAIREN VOOR NOODZAKELIJKE LANDBOUWWERK. ZAAMHEDEN. in opdracht van den Minister van Oorlog, brengt de heer O. Nobel te Lutjewinkel na mens bet Bemiddelingsbureau voor den Landbouw in Noord-Holland ter kennis van militairen, leiders van een landbouw-, vee houders- en tnindersbedri.it in Noord-Hol land, van tenminste 1 H.A., dat zij hunne verzoeken tot buitengewoon verlof, vooir noodzakelijke voorjaarswerkzaamheden, waarvoor zij niet vervangen kunnen worden oi' geen hulp kunnen krijgen, niet meer moeten indienen by den Minister van Oor log, den Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht of hunne Korpscommandanten, maar rechtstreeks bij hem, als Secretaris van het Bemiddelingsbureau voor den Land bouw in Noord-Holland. In deze verzoeken, uitsluitend schriftelijk niet mondeling moet nauwkeurig om schreven worden hoeveel grond iedere aan vrager heeft, hoeveel hulp hém ten dienste staat, waar zijne woonplaats is, bü welk Re giment, Bataljon, Compagnie of Korps hij is ingedeeld en waar zijne standplaats is. Voor spoedige en goede afdoening van za ken zijn deze gegevens beslist noodig. Wan neer het noodig is om verlof te geven, zal dit ook gebeuren; met het oog op de goede legcrorganisatie is het evenwel noodzakelijk, dat niet meer gegeven wordat dan strikt noo dig is. Verzoeken voor enke.le weken en dan iedere week enkele dagen kunnen het best worden ingewilligd. Militairen die niet belmoren tot de in deze kennisgeving genoemde groep van personen worden, ter voorkoming van noodeloos werk voor bem, beleefd verzocht geen verzoek in te dienen. GEËERDE MISDAAD. Een zelfde geval als een of twee jaar geleden zich ill Noord-Brabant voordeed, en dat toen zooveel opzien baarde: het begraven met mili- tairo eer van eon zelfmoordenaar, heeft zich thans in Limburg voorgedaan, naar do L. K. mededeelt. W as 't ginds een marechaussee, die zich te Valkenswaard, meenen we doodschoot, te Maastricht is het geweest een landweerman, die zich onder Vaals met een geweerschot moedwillig van het leven beroofde, en bij wiens begrafenis de honneurs werden bewezen. Den superieuren valt -ditmaal evenmin als toen geenerlei verwijt te maken. Zij hebben zich te houden aan do legervoorschriften, die nu eenmaal den dood door don kogel onder alle omstandigheden, ook bij zelfmoord, als eervol beschouwen, en voor den aldus gestorvene de militaire eerbewijzen bij diens begrafenis ver ordenen, zelfs al had hij vóór zijn zelfmoord nog een andere moord gepleegd, gelijk met den bedoelden maréchaussee in Brabant inderdaad het geval was. Het is nu de tijd niet om op deze zaak dieper in te gaan. En ook het Ministerie van Oorlog heeft thans gewichtiger dingen aan het hoofd dan zich nu te gaan bezighouden met herziening van de be treffende voorschriften. Maar de kwestie die reeds een vorige maal de Tweede Kamer stof tot ernstige critiek ver schafte is te belangrijk, zoo doet de L. K. terecht opmerken dan dat we niet uitdruk kelijk de aandacht zouden vestigen op deze nieuwe toepassing, waartoe een afkeurenswaar dig voorschrift dwong. Een feit als dit mag niet onopgemerkt in den lande passeeren. De minister van oorlog, die dit verouderde voorschrift in betere aanpassing brengt tot de gevoelens der overgroote meerderheid van het Nederlandsche volk, zal zich in duizenden har ten een eerczuil stichten. MIN! H. M. de Koningin had Zaterdagmiddag tegen halftwee de leden van het Amsterdamsch comité tot ontwikkeling en ontspanning van werkloo- zen ten paleize genoodigd om inlichtingen to geven omtrent het verrichte werk. Het Volk bericht, dat "de drie sociaal-demo- OTatisehe leden van het comité, de heeren Bon- ger, Van der Veen en Voogd, niet waren ver schenen 1. Dit moge soc. dem. manieren zijn, o.i. past voor zulk een optreden slechts één woord: 't is min Zulke mensehen, die niet eens de burgerlijke beleefdheid in acht kunnen nemen, bebooren toch waarlijk niet in een comité tot.... „ont wikkeling"! EEN „BELGISCH COMITE1T." Hier to lande is uit uitgeweken Belgen een Officieel „Belgisch comiteit" gesticht. Het comiteit bestaat uit de volgende leden: do heeren Bruynseels, priester, afgevaardigde voor Nederland van kardinaal Mercier; Buysse, lid van de Belgische Tweede Kamer; graaf de Baillet-Latour, senator, eere-gouverneur van de 1 Lort het prae- advies van JJ. en W. O.ui. doet provincie Antwerpen; Delhez, voorzitter van de hij uitkomen, dat de ondervinding heeft ge- Union Beige te Amsterdam; Dieeekx, gewezen le®rd, dat hij een bedeeling in geld een kabinet-chef van het ministerie van binnen- t»r°ot gedeelte van het geld in de kroeg te- landsche zaken en van landbouw, commissaris ^Ïw^d <ten W°r" van het arrondissement Antwerpen; Dupont, j Verder Weent-spr., dat een tarief van on- advocaat; Fléchet, nyveraar, gewezen lid van derstand feitelijk in strijd met de nieuwe de Tweede Kamer; Hermans-Ausloos, lid van Armenwet is, ten aanzien waarvan hij de het hoofdbestuur van den Belgischen Boeren- Memorie van Toelichting der wet voorleest, bond, plaatsvervangend-senator; baron Peers; Hem is gebleken, dat in een aantal steden: Raemdonck, lid van de Tweede Kamer; Al- Groningen, Den Haag, Zaandam en vele an- béric Rollin, secretaris van het Institut de droit dere gemeenten geen tarief van onderstand international; André Simonis, nijveraar; Ter» Wanneer men bet Armbestuur meer vrij- wagne, Van Cauwelaert, Van Damme, leden van do Tweede Kamer; Van de Wouwer, notaris; en Van Hal, voorzitter van den Provincieraad van Antwerpen. Graaf de Baillet-Latour zal bet ambt van voorzitter, de heer Rollin dat van onder-voor zitter, en de heer Van Cauwelaert, dat van secretaris waarnemen. heid van beweging laat, dan zal dat, meent spr., don armen ten goede kómen en het geld zal beter worden besteed. Laat men ieder ge val afzonderlijk gaan heoordeelen. De heer NAGTZAAM acht, dat ook bij een tarief een Burgerlijk Armbestuur kan in- dividualiséeren. Inmiddels, indien men bij den raad met een tarief komt, dan hebben, zegt spr., de raadsleden het recht om voor- Aan de thans in Nederland gevestigde BeL stellen tot wijziging in te dienen. j gische comité's, vereenigingen of inrichtingen van -of voor Belgische uitgewekenen, wordt, namens het officieel Belgisch Comiteit, ver zocht, aan dr. Frans van Cauwelaert opgave to doeü van hun naam en zetel, alsook van de na men en adressen der leden van hun bestuur en om toezending, indien mogelijk, van hunne standregelen en van een zakelijke nota over de De heer SCHRAM is het eens met de laat ste redeneering van den heer Nagtzaam, maar niet met hetgeen de heer Nagtzaam overigens zeide. Hij is de roeening toegedaan, dat onder de huidige Armenwet de armen er op zijn vooruitgegaan. Om redenen van economiscben aard is spr. voor een uitkee- ring ook in natnra. De beer KRUSEMAN zegt, dat door den Voorstel van B.en W. inzake voor straat een schuurtje en een carage. Met het optf vctrslel van B. en W. inzake voor straat men. bee temden grond aan de Kleverlaan. j Tïnndvralf Wordt aangenomen. j De he€r JOOSTEN brengt ter sprake Het Schotervoetpad, zaak van 't goedkoop verkrijgbaar stellen v* Door den Directeur der N. V. „Maatschap- levensmiddelen, volgens de circulaire V#1 py Kleverpark II" wordt den raad gevraagd den Minister van Landbouw enz het daarheen te willen leiden, dat een be- De VOORZITTER zegt dat hjj persoon^ hoorlyke rechtetreek6cbe en verharde ver- de zaak onuitvoerbaar acht, maar dat hij biudingsweg tusschen de K /verlaan en de circulaire en 't plan om advies stelde in h»". aan de Vennootschap hehoorende eigendom- den van 't dag. bestuur van het Steuncoin^ meu verzekerd is. en de voedingscommissie. Binnen een p# Naar aanleiding daarvan deelen B. en W. dagen ie dat advies te wachten, den Raad mede, dat van de Kleverlaan in De heer POPPE deelt mede. dat aan noordelijke richting langs de westzijde van deel van 't personeel der N. Z. H. T. M. de uitbreiding' der begraafplaats een verhar- den ten onrechte worden ingehouden de weg wordt aangelegd in de plaats van dringt aan om maatregelen te nemen het Sohotervoetpad. de Maatschappij te dwingen om dat loon Indien op het grondgebied van Schoten in nog uit te keeren. het verlengde van dien weg een verlharde Verder zegt spr. dat de Maatschappij weg wordt gemaakt, zal by hen geen bezwaar verkiezing voor 't bestuur van het pensio(',!' bestaan den weg onder Haarlem tot de grens fonds niet goed regelde en niet in overe# van Schoten door te trekken, waardoor de stemming met de uitspraken van den ra** door verzoeker gewensehtp rechtstreeksche De heer De BREUK zegt, dat B. en W. verbinding tusschen de eigendommen van de laatste punt zullen onderzoeken en naga*] N. V. „Kieverpark II" en de Kleverlaan zal of er termen zijn om in te grijpeu. ontstaan. Wat aangaat 't eerste punt, in de raad'" In verband met vorenstaande stellen zij commissie is dit in behandeling, voor genoemd verzoekschrift in hunne ban- Daarna wordt de zitting gesloten. door hen tot op heden verrichte werkzaamheid, raad in een verordening is voorgeschreven Het secretariaat van het Officieele Belgische een tarief van onderstand ter vaststelling Comiteit is voorloopig gevestigd Lange Voor hout 17/1, Den Haag, en stelt zicli van heden af ten dienste van de Belgische vereenigingen voor het verschaffen van inlichtingen. Voor mondelinge raadplegingen zal het open rijn el- ken werkdag van half elf tot half één. DE PEST OP JAVA. Een regeeringstelegram betreffende pest- gevallen op Java van 26 Februari tot 11 Maart vermeldt het volgende: Afdeeling Ma- lang 270 nieuwe gevallen, 243 dooden; Bangil art. 1 sub f van het Ambtenarenreglement 16 nieuwe gevallen, 18 dooden; Kediri 37 te brengen eenige met, name in hun voor- nibuwe gevallen, 33 dooden; Paree 15 nieuwe stel genoemde bewaarders van scholen en gevallen, 14 dooden; Toeloenagoeng 2 nieuwe andere gemeentegehouwen en op hen eenige aan te bieden. De heer VAN DE KAMP deelt mede met het voorstel van B. en W. te kunnen mede gaan in de hoop, dat het Burgerlijk Armbe stuur 't tarief mild zal toepassen. Nadat de amendementen van de heeren Nagtzaam es. met 198 stemmen zijn ver worpen, wordt bet tarief, zooals B. en W. dat voorstelden, z.hjs. aangenomen. Het Ambtenaren-reglement. B. en W. stellen voor op den staat van den te stellen ter afdoening. Wordt aangenomen. Benoemingen. B. en W. bevelen aan voor een benoeming tot lid, tevens voorzitter der commissie van Advies, bedoeld in art. 33 van het Ambtena renreglement de heeren: le. mr. S. H. Ve- ning Meinesz en 2e. mr. F. G. Schalkwijk, en voor plaatsvervangend lid», voorzitter der commissie le. mr. L. J. van Toulon van der Koog eu 2e. mr. dr. W. P. Vis. Benoemd worden de heeren mr. Veiling Meinesz en mr. L. J. van Toulon. Tot schatter van de huurwaarde (vergun ningsrecht) wordt voorgesteld te herbenoe men de heer N. N. van Asch. Herbenoemd wordt de heer Van Asch. Voor lid der commissie A. tot wering'van gevallen, 1 doode; Berbek 1, Madioen 1, Ma- artikels van het, Ambtenarenreglement niet schoolverzuim ter voorziening in de vaca- getan 3, stad Soerabaja 15 en verder gedeelte van toepassing te verklaren, van de afdeeling van dien naam 6 doodelyke De heer POPPE zegt, dat hij tegen 't voor gevallen. stel van B. en W. zal stemmen, omdat daar- Hierby wordt aangeteekend, dat de totaal- door eenige regelingen aan het zeggingschap cijfers over bovenbedoeld tijdvak zijn 375 ge- van den raad zullen worden onttrokken, vallen, 342 dooden, en dat zij over het nage- Hij meent, dat de positie der bedoelde lie- noeg overeenkomstige tijdvak van Ihet vorige den nog wel op een andere manier is te re- jaar (25 Februari tot 10 Maart 1914) bedroe- gelen. ARME DWAZEN! Een niet alledaagscb grafmonument willen kinderen van Tolstoï op het landgoed Jasnaj3 Poljana ter gedachtenis van hun vader opriep ten. Het zal een groep van kapellen vormen, gewijd zijn aan de verschillende wereldgod3' diensten en steeds open zullen staan voor de verwachten pelgrims. „Het zal," heeft Tolstoi's dochter Tatiana zegd, „een tempel van de wereldreligie zijn, mausoleum, dat de menschelijke liefde en bi# derschap verzinnebeeldt." Het plan is voorg1* legd aan de Tolstoï-vereeniging. De ai# dwazen gen 523 gevallen, 479 dooden. I De VOORZITTER verdedigt het voorstel ture, ontstaar door het bedanken van den heer J, C. Barkens, worden aanbevolen de heer W. Stolp Jr. en mej. H. Krauss. Benoemd wordt dè heer W. Stolp Jr. B. en W. stellen voor-te benoemen tot ma kelaar in paarden, rijtuigen en aanverwante artikelen, den heer J. van den Bosch. Benoemd wordt de heer J. van den Bosch. Benoeming van een stembureau DIEFSTAL TE NOORDWIJK. Voor de rechtbank te 's-Gravenhage heef' terecht gestaan Ha. K., dienstbode, wonende Warmond, ter zake zich te hebben schuldig GEMEENTERAAD. (Slot der zitt'ug van gisteren). Verhooging van jaarwedde. B. en W. stellen voor aan den bewaarder voor de maakt aan diefstal van tafelzilver, lepels, vol' van B. en W. en zegt dat B. en W. oordee- verkiezing van de Kamer van Arbeid voor e" <C" aad^'e vaj! len, dat Ihet 't beste is om deze lieden op de Confectiebedrijven, te houden op Maan- mi WW A .-,c rlcevan het 1 ensl laatsen en dan dag 12 en Vrijdag 23 April, des voormiddags "f?1? M'S te Nooidwijk, in den nazomer va* van 11 nur tot des namiddags 3 uur. vorig jaar. iet O. M. vorderde m deze zaa t, f leen maand crevan<reni<5sfraf Benoemd worden voor leden-patroons: le. lid: de heer J. Sclireuders, voorzitter; 2e. lid de heer J. B. Lasschuit; 3e. lid de heer M. de Braai. Voor led en-werklieden: le. lid de heer J. den bedoelden staat te plaatsen en dan eenige bepalingen van het reglement, naar en W. voorstellen, op ben niet van toe- B, passing te verklaren. De heer MODOO heeft er bezwaar tegen om deze lieden, die volle ambtenaren zijn, te der H. B. S. met 3-jarigen cursus enz. met brengen op een staat van hen, die maar half- ingang van 1 Januari 1915 hoven zijn jaar- ambtenaar zijn en in gemeentedienst niet Scheuders, voorzitter; 2e. lid de heer J. B. wedde toe te kennen jaarlijks een bedrag hun hoofdbetrekking vinden en acht dat Lasschuit; 3e. lid do heer M. de Braai. één maand gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 24 Maart. K. daardoor de arbeidediensttijd van die men-1 Tot plaatsvervangers, naar volgorde van scheri zwevende zal worden gemaakt. benoeming, worden aangewezen de heeren: Hjj is de meening toegedaan, dat B. en C. A. M. Jonckbloedt, J. H. Welsenaar, A. W. voor al deze lieden met een dienstrege- Nagtzaam, L. J. C. Poppe, mr. D. H. An- ling Lij den raad zullen moeten bomen, al dreae, J. H. Vitecr, A. Rinkema, nar. dr. H. zal men voor eenigen van hen de bepalingen R. Rihhius, dr. W. Merens, dr. J. Tim- van eenige artikelen van 't ambtenaren regie- mer, B. E. C. Seignette, J. L. E. L Breda ment wat moeten verruimen. Kleijnenberg, H. van den Berg en W. L. De raad dient z.i. in dezen medezegging- Schram, schap te hebben. Om al die redenen acht Geheime zitting. spr. het goed, dat de raad 't voorstel van B. Daarna wordt gehouden ecne zitting met inenten der heeren Nagtzaam c.s„ beoogendër en W. verwerpt en dat B. en W. zich hou- gesloten deuren. a. aan alle behoeïtigen van 65 jaar en den aan de bepalingen van het Ambtenaren- j Na de heropening komt aan de orde bet ouder eenzelfde ondersteuning te verstrek- reglement en hij den raad komen met afzon- volgende punt: ken; derüjke regelingen. b. aan de onder a. bedoelde hehoeftigen uit- De beer HEERKENS THIJSSEN is het sluitend ondersteuning in geld te verstrek- geheel met den heer Modoo eens en acht, dat, ken en niet meer als tot dusverre ondersteu- treedt m enin 'tvoorstel van B.en W., jnen ning gedeeltelijk in geld en gedeeltelijk in een o'lerzonderlingst reglement zal krijgen, natura; Neemt men al die lieden op in staat f, dan c. het to verstrekken geldelijk bedrag mede zal rnen verwarring krijgen, dan zal men^in westelijke in verband met het sub b. genoemde ie ver van 300. Wordt goedgekeurd. Bank van Leening. B. en W. stellen voor de rekening eu ver antwoording van de Bank van Leening' goed te keuren, 't Nadeelig saldo is 2630,24E. Wordt goedgekeurd. Tarief van onderstand. Voorstel van B. en W. inzake vaststelling van bet tarief van onderstand van het Bur gerlijk Armbestuur over 1915 met amende- Het buitenverblijf van Jliv. Cb. F. van de Poll. B. on W. vragen den raad machtiging om voor 150,000 voor de gemeente aan te koop pen het terrein met de daarop aanwezige opstallen, gelegen tusschen den Zijlweg, de grens van de perceelen aan de hoogen; d. aan elk kind, tot een gezin hehoorende, beneden 14 jaar, in plaats van als tot dus verre een ondersteuning in natura, een ver hoogde ondersteuning in geld te verstrekken. De heer NAGTZAAM zet uiteen, dat, naar zijne meening, de voorstellen niet in strijd met de Armenwet zijn en dat bijv. inzake een kindertoeslag, die wordt voorgesteld, het Burgerlijk Armbestuur zal aanvullen de kerkelijke armenzorg, die geen kindertoe slag kent. Hij vreest, dat indien men maar alles aan de kerkelijke armenverzorging zal overlaten, van een goede bedeeling niets zal terechtko men, omdat nu de kerkelijke goederen, vol gens bem. voor allerlei andero doeleinden mede wordt gebruikt, dan in do eerste tydeu' van het Christendom. Het prae-advies van B. en W. bestrijdt spr. daarna in den breede. Hü reserveert zich het recht om wijzigingen op 't tarief voor te stellen, al zitten nu raadsleden mede in het Burgerlijk Armbestuur. De heer KRUSEMAN verdedigt in het ieder geval twee staten moeten vaststellen westzijde van de Biklerdijkstraat, de Bron- ia plaats van één. j wersvaart en de spoorbaan Amsterdam De commissie inzake 't Ambtenarenregle- Rotterdam, en zulks onder voorwaarde, dat ment deed indertijd uitkomen, dat voor deze lieden een wijziging van 't werkliedenregle ment noodig is, maar deze wijziging deed op zich wachten. In afwachting daarvan moet men z.i. mi art. 19 van 't ambtenarenregle ment op hen toepasselijk verklaren en datl aldns hui positie voorloopig regelen. Ook spr. is dus voor een verwerping van het voorstel van B. en W. De VOORZITTER verdedigt nader de opi nie van B. en W. en acht, dat lieden, waar voor feitelijk geen dienstregeling is te ma ken, niet onder het werkliedenreglement het goed zal worden aanvaard op 1 Januari 191G en dat door de verkoopster aan de ge meente zal worden vergoed rente, berekend tegen 5 pet. per jaar, van den dag van het transport en«betaling af tot op 31 December 1915. B. en W. deelen in de toelichting mede, dat door dezen aankoop uitvoering kan wor den gegeven aan het plan van uitbreiding, vastgesteld bij raadsbesluit van 1 Juli 1903. F. Rubft Amsterdam, Marnixstraat 356, 'houder vaó een administratiekantoor onder de benaming i „Woningen Administratiekantoor Jacob CrC' mer", kantoor houdende aan het Singel 52! aldaar. E. H. Strijker, koopman in izerwareu, W^* dervunk. H. Miederliinder, caféhouder, Ferd. Bok straat 138) Amsterdaiii. 25 Maart. Handelsvennootschap ouder d® firma J. W. van Drielst Co., en bet lid dier firma J. S. J. Woortinan, Amsterdam» Bloemgracht 80. J. van de Roveukamp, schilder, Wageniö* gen. J. S. Bos Sulpke, 's Gravenhage, Adriaaö Pauwstraat 16. Firma B. Garnade Co., in confeetiegoede- ren, Amsterdam, Zeedijk 86 en M. van Geel» lid dier firma, Govert Fllnckstraat 404. 26 Maart. S. Bijlsma, koopman in manir facturenr, Kwotzwaag. M. M. J. Wilhelm, koopman, Veghel. P. L. Ooms, Sarpliatipark 29, Amsterdam» sigarenhandelaar. 26 Maart: (Jh. A. F. M. Weerts, agent in garens en wol, koopman, Tilburg'. F. van den Hansvoort, caféhouder, Woen* sel. 29 Maart: A. F. Habraken, herbergier, Gestel. A. F. Wagemans, schilder en glazenmaker, 's-Gravenhage, Schenkweg 364. Geëindigd door het verbindend worden de* uitdeelingsly8t de faill. A. Roodbergeu, bakkers- knecht, SteenwijkH. J. Apeldoorn, vroege* De heer SL1NGENBERG spreekt de wen- hotelhouder, Boskoop; P. J. J. Nuyens, vroege»' schelijklbeid uit om hier een grondbedrijf te sigarenhandelaar te Amsterdam, thans i vestigen en dringt aan op spoed daarmede. Utrecht; O. Baas, timmerman, Zaandam; De VOORZITTER zegt, dat hü in deze tij- Trommelen, koopman, Teteringen; H. Bakker» kunnen vallen en evenmin onder 't amhtena- den, nu er zooveel werk voor B. en W. is, tuinder, Velsen; K. Bol Jzn., bloemist, Aals- ren regiem ent, in dezen geen toezegging van spoed kan doen. meer> De heer MODOO houdt vast aan het be- De heer POPPE zegt, dat de soc.-dem. Geëindigd door het verbindend worden dei' ginsel, dat de raad de dienstregeling moet vóór het voorste] zullen stemmen, maar dat nitdeelingslijst de faillissementen: Utrecht- vaststellen en acht dat het onbehoorlijk is, zü er niet kunnen medegaan, cm de gronden ggjjp jJandeL en Expl. Mij. vüb. P. Lagendijk dat B. en W. nu met een voorstel komen, later te verkoopen, daar zü in erfpachtge- jn liquidatie, Utrecht. J- van Eyk, metser dat dit aan den raail onttrekt, omdat dit ving voorstaan. laar, Bodegraven. strijdig is met de uitspraak van den raad. Op een vraag van den heer VAN DE Opgeheven by gebrek aan actief, het fail liet voorstel van B. en W. wordt met 17 KAMP antwoordt de heer DE BREUK, dat lissement van E. S. van der Ziel, wed. L. S. tegen 16 stemmen verworpen. louder de aanwezige opstallen niet vallen van der Stam, Amsterdam, Muiderstraat 13. punt van geluk zal zijn. Dus dat is afgesproken1} Al naar ge wilt. - Over eenige dagen, den tijd om allo toe bereidselen te maken, zal het 'huwelijk bij nacht voltrokken worden en terstond daar op vertrekken wij, terwijl wij u bier achter laten met Louise om u tc bedienen. Barones, gij zijt de goedheid zelf. Bega vooral geen onvoorzichtigheid. Ik stel er vertrouwen in, dat ons nog wel een betert toekomst zal wachten en dan zult gij eens ïien, hoe wij u met teederheid zullen om ringen. Dan zullen mijn laatste jaren nog ge lukkig zijn. Ik heb slechte jaren genoeg door leefd om dat te verdienen. De oude dame zag weer, als in een visioen, de ongelukken, die baar hadden getroffen, de angsten, die zij te doorstaan had gehad en waaraan zij alleen door baar buitenge wone geestkracht bed weerstand kunnen bieden. Zou zij inderdaad nog in de laatste jaren van haar leven het geluk terugvinden! Zou de vrede wederkeeren, na-zooveel beproevingen, die zy had doorstaan? Zy zon het ten volle verdiend hebben. Met een veelzeggenden blik zag zij Pierre Lasson aan, wenkte hem by haar te komen en toen hij kwam, fluisterde zij hem in het oor: Ts dat bet, wat gij wenscht} Ja. Dan moet de notaris Devaux geroepen worden. De notaris van den markies d'Argouges bewoonde in de onmiddellijke nabijheid, rue de l'Uuiversité, een groot huis, dat zijn eigen dom was. H(j genoot het algemeen vertrouwen en zijn notariaat was een der drukst beklante van Parijs. Zoodra hy geroepen was, kwam by- In het hotel van de barones de Prevent wachtte hem ten aangename verrassing. Jean d'Argouges had hem zijn terugkeer nog niet doen weten. Er wordt van notarissen, intendanten en zaakwaarnemers veel kwaad gesproken. Soms terecht, maar ook wel eens ten on rechte. Een man als Devaux was zeker wel geschikt om het aanzien van het vak te ver- Iboogen, want bet vertrouwen, dat hij van velen genoot, verdiende bii tón volle. Reeds zijn voorkomen was eerbiedwekkend. Zilverwitte baren bedekten zijn schedel, want hy was al diep in de zestig, maar hij had een ijzersterke gezondheid, wat duide lijk merkbaar was aan zijn forsch gestalte, zijn blozende gelaatskleur en zijn heldere, levendige oogen. Zijn gelaat was gladgeschoren en hij was stemmig in bet zwart gekleed. Toen hy den markies d'Argouges zag, riep hij verheugd uit: Gii hier! En daar hadt ge my niets van gezegd Ik verberg mij, zeido Jeau. ook voor mijn beste vrienden, om ben uici in moeilijk- beden te brengen; maat' nu heb ik u noodig en lui) geen oogenblik geaarzeld uw hulp in te roepen. Geheel tot uw diemt, als altyd. i Met een paar woorden werd hij op de hoog- to gesteld van hetgeen er gebeurde eu wat men van hem verlangde. Niets gemakkelijker, zeide de notaris, alle maatregelen zijn genomen. De goederen van den markies d'Argouges waren gevrijwaard tegen verbeurdverkla ring door den verkoop, die volgens alle re gelen had plaats gehad, aan de» notaris De- veaux, op wiens eerlijkheid men terecht ver trouwde en zelfs had hij er nog een domein hygekocht, dat bij ongeluk vergeten was, te gen een tiende van de werkelijke waarde en had dat met bet geld van den markies be taald, om vervolgens alles zoo goed eu trouw te Wheeren, alsof de eigenaar bem nog ieder oogenblik rekenschap kon vorderen. Hy lachte zijn cliënt, die als door een wonder gered was, toe en zeide: Ik heb nog geld voor u onder mijn be rusting en heel wat. Goddank zijn er nog goede pachters en die bun paebt betalen. Het gelaat van Deveaux straalde van ge noegen. Men kon er de voldoening op lezen van den man, die weet, dot hii zijn plicht betracht heeft, de vreugde, van anderen eenig geluk te schenken, de rechtschapenheid en eerlijkheid van den man, die de 'eer bo ven alles stélt, boven het genot van fortuin, de triomf van de eerzucht en bet bezit van kwalyk verkregen goederen, hoe aanzionlyk die ook mogen zijn. Twee uren later bracht hy de barones een huurcontract, waarop zijn eigen naam als verhuurder van het kanteel Argonnes voor kwam en dat zy teekende als huurster voor den tijd van een jaar tegen een te voren overeengekomen bedrag. Tegelijkertijd gaf hij zijn cliënt drie rolle tjes goudstukken, terwijl hü zeide: Dit is voor uw eerste behoeften, het kan noodig zyn. Mijnheer Deveaux, gy züt de eerlijkste man ter wereld, riep de barones uit. Hy haalde zyn «übouders op en antwoord de: Ik word er voor betaald, barones, en ver waarloos myn eigen belangen niet. Men ver trouwt my «n daardoor win ik veel geld, waarvan ik met een gerust geweten kan ge nieten. Ik verdien daarvoor heusch niet, dat men een standbeeld voor my opricht Ik doe hetgeen mijn vader vóór mü beeft gedaan en wy hebben er ons altyd goed bü bevonden. Zyn gelaat glansde van zelfvoldoening. Hü wisselde een krachtigen handdruk met zijn cliënt, beval hem nogmaals Voorzichtig heid aan en ging heen. Pierre bleef met de barones en Rose alleen» Jean d'Argouges was naar zijn kamer ge gaan en had Pierre verzocht op hem te wachten. Toen vroeg de Bretagner aan het meisje: Heeft Hubert Nollan n geschreven'/ Ja, vanmorgen. Zie maar. Zy gaf hem een brief, die Pierre met groo- te aandacht van het begin tot het einde las. Hü was van dokter Nollan, die zich ver heugde over de verandering, welke hy meen de in de gevoelens van Rose waar te nemen. Ondanks zün tekortkomingen tegenover haar, waarvoor hü weder vergiffenis af smeekte, drukte hü «r vreugde over uit, dat Ibij haar bad kunnen verteederen, i Dit was het thema, dat hü mot weerga looze behendigheid ontwikkelde. Men kon Hubert Nollan geen talent ont zeggen. Wanneer bü de rhetorics bestudeerd bad, zou by er zeker een meester iu gewor den zyn, want de natuur bad bem met bui tengewone gaven bedeeld. Hy besloot met Rose te bezweren einde- lyk bet woord van vergiffenis uit te spro ken, waaroxu hy baar op de knieën smeekte. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6