Ingezonden Mededeeling De waaricbewieg der eieren. VRAGENBUS SOCIALE BERICHTEN Hoor 082e Jongeno ra ld rl$ INGEZONDEN. Antw. Vervoeg u om inlielitingen bij de Directie te Amsterdam. Ternauwernood drongen berichten alt Pa- Toen ik de kamer binnentrad, waar bij düSI minister van Financiën ook een woordje mee te spreken. Een groot leger ia slechts te bereiken tegen, zware financieele offers. Bij ons werd de getalsterkte meer beheerscht door het aantal guldens dan door het aantal mannen; er werden van de 58.000 opgeroepen jongelieden 23.000 in dienst gesteld. Worden ze allen geoefend, dan is dat van onberekenbaar nut; ook al zet men ze niet dadelijk in den strijd, het is altijd van het allergrootste belang met het oog op de re serve. dat elk Nederlander in vredestijd wordt geoefend. Dat een soldaat lang ouder de wape nen moet om tucht te leeren is een dwaalbe grip. Met de bewaping moet men bij zijn: men mag de landskinderen niet blootstellen te wor den beschoten op een afstand, waarop men zich nog niet weren kan. De kwaliteit van onze ge weren en kanonnen is goed. Toe te juichen is het, dat do minister voorstelt de artillerie uit te breiden. De cavalerie is goed, maar niet zeer talrijk. Ze kan echter door wielrijdersafdëelin- gen worden gesteund. Dan dient het leger te worden, gevoed en van bruggen, telegraaf, tele foon enz. te worden voorzien. Het aantal verlof sof ficierea is den laatsten tijd zeer sterk gestegen en overschrijdt dat der beroepsluitenants. Bij do mobilisaio begaven alle opgeroepenen zich naar hun garnizoenen (slechts dc landweer heeft geen garnizoen, daar geschiedde de mo bilisatie op andere wijze.). Dat de spoorwegrege lingen, vooraf getroffen, doeltreffend waren, is gebleken. Een proef vooraf was onmogelijk, doch de spoorwegen beschikten over voldoende capaciteit. Wat men overhoudt boven de organieke sterkte wordt als reserve naar de depots gezon- zonden. Een leger kan leven ten koste van de streek of levensmiddelen aanvoeren door den z.g. étap- pendienst Het veldleger, dat voor het grootste gedeelte zich in Noord-Brabant- bevindt, leeft niet op de streek (die weinig opbrengt). Waar het bekend was dat Rotterdam voor voorraden en magazijnen, abattoir, bakkerijen enz. be schikt, was het oog gevallen op Rotterdam. Het bakken en slachten geschiedt te Rotterdam en alies wordt dan per spoor aangevoerd. Tusschen de verplegiugstreinen en de verder van de sta tions verwijderde troepen zijn vrachtauto's en verbouwde personen-auto's. De liniën en stellingen zijn noodig omdat we kans loopen door een overmaehtifeen vijand te worden aangevallen. De versterkte stellingen zijn natuurlijk vooraf gekozen. Spr. wijst ten slotte op de groote kracht der Hollandsche Waterlinie, ook al zijn de forten niet van den laatsten tijd. De sterkte van zoo'n linie ligt niet in de forten (zie België) doch in de hindernissen, de onderwaterzettiDg. Ook België heeft aan de onderwaterzetting té danken, dat het nog niet geheel is bezet. Onze Hollandsche waterlinie zal tot in het oneindige kunnen stand houden. De Noordzee beschermt ons land ten Westen. Een verdedigde kunst is altijd zeer moeilijk te bezetten. Bataljons infanterie en veldartillerie zijn voor deze verdediging aangewezen. Hét veldleger staat daarbuiten. Een vijand uit het Oosten heeft eerst te doen met ons veldleger, dan met de Hollandsche Wa terlinie, dan met de provinciën Holland en ein delijk met de stelling Amsterdameen vijand uit het Westen: eerst met onze vloot, dan met onze kust, dan met de provinciën Holland en einde lijk met de stelling Amsterdam. Zoodra het leger werd gemobiliseerd werden ook de liniën en stellingen bezet. Deze acht maanden zijn voor ons leger van groot nut geweest en dat nut zal zich nog jaren doen gevoelen. Terwijl de legers in oorlog ver liezen lyden en met minderwaardige elementen worden aangevuld, werd ons leger steeds ster ker. Veel kon in acht maanden ongestoord wor den tot stand gebracht., en ons leger is een strijdmacht geworden van groote beteekenis, dat is geen grootspraak doch een innig geloof in de kracht van de Nederlandsehe verdediging. De Nederlandsehe leeuw is geen circusleeuw, doch een vrije woestijnleeuw .gereed om zijn klauwen té slaan in de huid van den belager. Bjj de marine zijn de zee-miliciens geoefend en alle schepen in dienst. Veel werd in de maatschappij ontwricht en veel schade geleden in zaken en gezinsleven. Levendig moet echter het besef zijn, dat die of fers noodig waren en blijmoedig moeten ze wor den gebracht. Voor verwoeste steden en bloed vergieten bleven we in elk geval gespaard, en we konden ons wijden aan werken van barm hartigheid, waarvan de toekomst met lof zal gewagen. Eén van zin,' goed geoefend en uitgerust, staat het leger daar. Moge het blijven tot handhaving der onzij digheid. Doch wordt het oorlog dan liever on der de leus van Oranje te sneven tot den laatsten man dan ons te krommen onder het juk van een overweldiger! DE KAASPRIJZEN. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft bepaald, dat de maximumprij zen voor den verkoop van kaas, die voor de maand Maart zijn vastgesteld, ook voor de eerste helft van de maand April van toepas sing zullen zijn. EEN WAARSCHUWEND WOORD. De «Soldaten-Courant» bevat „een waar schuwend woord aan de kameraden", waarin tot de militairen o.a. het volgende wordt gezegd: Kameraden! Heel Nederland is trotsch op de wijze, waarop na een schitterend en goed verloop van onze mobilisatie, leger en vloot reeds 8 maanden lang hun plicht doen, hun moeilijke en zoo ingespannen taak volbren gen. Het moet u met rechtmatigen trots vervullen, dat ons volk op zijn weermacht ten volle tot in het uiterste vertrouwt en daarvan gaarne bewijzen aflegt. Past daarom met verdubbelde zorg op voor gebeurtenissen, als de Utrechteehe straat- relletjes, die zoo lichtelijk ontaarden kunnen in gebeurtenissen, waarvan voor n en uwe gezinnen de gevolgen niet zijn te overzien. Laat u onder géén omstandigheid door een troep straatscbuirners misbruiken voor rel letjes, waarop die lieden 6teeds belust zijn. Waakt met alle fierheid, die immers in iederen soldaat is, tegen pogingen van een binnenlandschen vijand, om uw soldatenrok te bezoedelen met daden, waarover gij u la ter zoudt te schamen hebben. Gij, kameraden, hebt het in uw band om te zorgen, dat op dezen tijd, waarin het om de hoogste belangen van bet land gaat, later met pleizier en voldoening kan worden te ruggezien. Zelftucht en zelfdiscipline staan het hoogst. Zij, evenals uw verantwoordelijk heidsgevoel tegenover het land, moeten be letten, dat gij u, in welke stemming dan ook laat gebruiken voor straatkabaai, dat ge woonlijk de inleiding tot ernstige ongere geldheden vormt Gij zijt daarvoor te goed en wii weten, dat gij het vertrouwen uwer superieuren noch het vertrouwen van het land zult beschamen. Blijft dan steeds verre van hen, die u op d-en' weg van wanorde willen brengen, ter wij] het kleed, dat gij draagt, het teeken van de grootst mogelijke orde isl MINISTERS NAAR SPEENHOF. De «Rotterdammer» spot als volgt: „Sommige bladen vermeldden, met eenige verwondering, dat bij het jubileum vau den liedjes-zanger Speenhof ook enkele onzer Ministers onder de feestgangers waren. Dio verbazing is misplaatst. Om het Ministerie-Heemskerk te doen vallen werd alles, letterlijk alles mobiel ge maakt. In den bonten wir-war van bestrijders ontwaai-den wij ook groote geesten als Tho- niasvaar en Pieternel, ook Speenhof. Hii dichtte en zong tegen de clericale bent, dat het een lust was. Speeuhoi' won. Et bestonden alzoo oude banden. Dat enkele der Miuisterieele dignitarissen die banden niet verloochenden, maar nog levendig gevoelden, mag dezen niet euvel worden geduid, maar strekt hun veeleer tot >9 eere Alleen komt op die manier het „bevredi- gings"-karakter, dat het ministerie zou be zielen, wel wat in verdrukking.. Onmiddellijk: na het lezen van dit bericht heb ik mij tot de te Turijn gevestigde Ver- eeniging voor Dierenbescherming gewend om inlichtingen en verder dezelfde vragen gesteld aan een bekend Italiaansch ornitho loog. Mooht het blijken dat de vogels ditmaal nog hun bestemming bereikten, dan rijst de vraag: Wat zal er over eenige maanden van hen worden, wanneer zij hun noordelijke ver blijfplaateen weder trachten op te zoeken en voor een keten van vuur en ontploffingen komen te staan! Mochten zij dan, door schrik bevangen, te- rugkeeren naar zuidelijke landen, waar zij overwinterden, dan is de ellende voor den landbouw niet te overzien, „want zii zijn on misbaar, die gdvederde helpers van den landman!" Velen verwaarloozen rugpijn, omdat zij van meening zijn, dat het zwakte der rug spieren is, ontstaan door overwerktheid. Zij wachten dan, totdat de pijn vanzelf ver dwijnt. Maar als de pijn in den rug niet uit zich zelf verdwijnt, weten wij, dat de pijn niet uit den rug voortkomt, maar uit de nieren, gelegen ter hoogte van de lendenen. Dit is een waarschuwing en een ernstige waar schuwing, want wanneer de nieren ver zwakt zijn, geven zij aan de schadelijke stoffen in het blóed gelegenheid om zich door het lichaam te verspreiden. Deze scha delijke stoffen veroorzaken ^pijn ia den rug en de ledematen, zij kunnen de oorzaak zijn van waterzucht en waterstoornissen, of scherpe kristallen vormen in de spieren eü gewrichten, de oorzaak van rheumatiek, jicht, heupwee (ischias). Begint daarom bij het eerste optreden van verschijnselen als bovengenoemd met het ge bruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen en zonder uitstel, want hoe langer dc nieraan doening verwaarloosd wordt, des te moeilij ker valt het haar te genezen. Foster's Rug pijn Nieren Pillen hergeven aan de nieren haar gezondheid en werkzaamheid. Zij voe ren de onzuiverheden af en nemen zoodoen de de oorzaak van uw kwalen weg. Te Haarlem verkrijgb. bij de boeren K. v. Eden, Sp&arne 88, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr, 147a. Toezending geschiedt fran co ua ontvangst van postwissel i 1.75 voor één, of 10 voor zes doezen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos, dia niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk. even schaarsch blijft. Ook bjj deze tijdelijke ver kwikking- blyft dus in al z'n omvang waar, wat pater Poiesz-, een missionaris van Curasao, in het „Centrum schrijft 15 Maart 1.1.: „Een droog jaar in Curasao, dat beteekent: maand in maand uit een ondragelijke hitte, die men- schen en dieren afmartelt en verzwakt. Een droog jaar dat beteekent: gebrek aan versche groenten en vruchten, gebrek aan drinkwater en zelfs aan waschwater. Een droog jaar dat beteekent: een mislukking van den oogst. Geen rnais voor de menschen, geen voedsel voor de dieren. Een droog jaar dat beteekent: een ver dubbeling van het aantal zieken en dooden." Mochten er dus nog milddadige menschen zijn, tot wio onze noodkreet nog niet ia door gedrongen, en die hetzij door een gift, hetzij door medewerking in ons liefdewerk in den heerschenden nood wenschen te hulp te komen, met een dankbaar hart zal alles aanvaard wor den door Pater VAN DEN TEMPEL, Directeur van den Dominieus Penning, Dominicanenklooster te ZWOLLE. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. De oorlog en de vogels'. Een der treu rige gevolgen van over een groot deel van Europa woedenden oorlog, waaraan, vreemd genoeg, tot due verre nog geen of althans weinig aandacht wordt gewijd, is schrijft de heer T. Vorstius, voorzitter der Sophia- Vereenigihg tot bescherming van Dieren te Amsterdam de toestand der voor den landbouw onmisbare trekvogels. Hebben de zwaluwen en andere trekvogels op het einde van den herfst hun gewone route kunnen volgen, en hebben zii dus hun bestemmingen kunnen bereiken, of is hun trek onderbroken, toen zij de vuurliniën der strijdende legers naderden! Zijn wij door het voortdurend gedonder van het gesehut en de hevige ontploffingen van mijnen en bommen, vuurzeen van bran dende steden en dorpen, verschrikt, ten deele verongelukt of waar zijn zij gebleven! Een Italiaansche courant, Le Domenica del Corriere, van 1724 Januari, schrijft daaromtrent bet volgende: „Men heeft een vreemd verschijnsel waar genomen in de landen waar de oorlog woedt en wél het volkomen ontbreken van den na j a ars-vogelt rek. Het schijnt dat het donderend geweld, zonder ophouden over de slagvelden klin kende, ze heeft verschrikt en de trekdvift heeft verlamd, ze terugdrijvende of vasthou dende in de noordelijke en bergachtige stre ken, die zij anders gewend zij n^ te verlaten bij het naderen van den winter. DANK BETTJIQING VOOR HET LEDIGEN VAN DEN HONGERSNOOD OP CURASAO. Met groote voldoening komen wij dank zeg- geen, ook namens de arme bevolking van het zwaar geteisterde Curasao, aan allen, dn- door hun aalmoezén en giften zoo liefdevol onzen armen medemensch hebben bij gestaan. Wij war#n ontroerd, als wy tusschen do ruimere giften van de meergegoeden, ook het penninkje van do arme weduwe, de zuur verdiende penningen van de eerlijken werkman, de spaarcenten van kinderen en eenvoudige dienstboden zagen. Die zelf arm zijn weten zoo goed wat het is armoede lijden. God zegene hen allen. Het was niet doenlijk, al die kleinere en groote giften, die ons van alle zijden toestroom den, afzonderlijk te vermelden; doch het zal TJ allen een voldoening zijn te vernemen, dat wy een som van ongeveer twee duizend gulden verzameld hebben en reeds naar de arme men schen verzonden hebben. Bovendien hebben zich 1 verscheidene personen bij ons aangegeven, die blijvend voor het arme Curacao willen werk zaam zijn, door als Zelateur of Zelatrice op te treden in het liefdewerk genaamd „de Sint Dominieus penning," dat, voor de behoeftige Ouracaosche kolonie in ons klooster is opge richt. Aan allen onzen hartelijken dank. Verleden wêek vernamen wij het zoo verblij dend bericht, dat eindelijk verkwikkende regens op den dorren bodem van Curacao zijn neerge vallen. Dit is een zegen, daar nu de arme men schen weer goed drinkwater kunnen bekomen en er dan ook spoedig wat gras groeit voor do uitgehongerde dieren- Doch de tijd voor zaaien en oogsten is voorbij, daar zulks hoofd zakelijk in October en November moet ge schieden, zoodat ook bij deze regens bet voedsel voor de negermensclien, hoofdzakelijk rnais, Vr Ik 'heb een jongen hond van 8 maan den, die zeer zwak op zijn achterpooten ie, zoodat hy er haast niet op staan kan, en ze vreemd nederzet. Is het een browje van de hondenziekte, ja of neen, en wat kan ik er aan doen, buiten den veearts om? Antw. Geen hondeuziekte. Wrijf de ach terpooten flink mëf slaolie. V r. Ik ben in betrekking voor dag en nacht en ontvang mijn loon per maand. Hoe lang is de opzeg-termijn? Antw. Een maand. Vr. In een recept voor haargroei komt voor Spaansehe vliegen-tinctuur; misschien weet u wel waaruit dit bestaat of waar het te krijgen ie! Het ie den drogist onbekend. Antw. Ons ook. Vr. Iemand trekt van de Ongevallenver zekering en komt te overlijden. Heeft zijn vrouw nog aanspraak op peneioen van de Ongevallenverzekering? Antw. Neen. V r. Hoeveel K.M. bedraagt de afstand van den Bosch naar Helmond? Antw. Ongeveer 45 K.M. V r. Als ik met mijn vrouw naar België wil, moeten wij beiden dan een pas hebben! Wat kost een pas en waar is die te krijgen! Antw. Beiden hebben een pas noodig-, die ongeveer 7 gld. per stuk kosten en bij het Duitsehe consulaat-generaal te Amsterdam verkrijgbaar zijn. r. Als men een meid of knecht gehuurd heeft van Mei tot Mei, met hoeveel tijd mag men ze dan opzeggen in den boerenstand? Antw. Drie maanden te voren. Vr. Als men een knecht gehuurd heeft in het bollenbedrijf voor een jaar vast, en men wil dezen knecht niet zoolang houden, kan men hem dan opzeggen en met hoeveel tijd? Per week wordt bij betaald. Aiitw. Drie maanden. V r. Mijn zoon heeft zich tegen April als knedbt -verhuurd. Nu heeft men wegens fa milieomstandigheden van den patroon het U Donderdag afgezegd. Heeft mijn zoon nu recht op schadevergoeding! Hij was bij- de week gehuurd. Antw. Ben week loon als schadevergoe ding. V r. Ik ben 16 jaar ond en zou gaarne een plaats willen hebben op een zeeboot. om opgeleid te worden tot hofmeester. Tot wien moet ik mij in deze wenden? Antw;.Tot de directie van eon of andere Stoomvaartmaatschappij, b.v. de Kon. Lloyd te Amsterdam. V r. Mijn dochter dient reeds zeven we ken in Amsterdam. Zij is per week gehuurd. Reeds drie weken loopt zij naar het Gast huis met een gebrek aan haar keel. Ze be taalt zelf de medicijnen. Moet haar mevrouw die eigenlijk niet betalen? Antw. Neen. V r. Mag iemand, die mij tegen Paschen een aantal eieren levert, waarvoor ik bet heele jaar wekelijks contributie betaald heb, dit aantal verminderen wegens de tijdsom standigheden? Antw. Ja. V r. Hoe kan men vlekken van hectograaf- inkt uit een wollen pak verwijderen? Antw. Dat zal vrijwel onmogelijk zijn. Doch probeer het eens met verdund zout zuur. V r. Wat is de kortste en beste weg per fiets van Liese naar Nijmegen? A n t w. Lisse, Leiden, Alphen, Woerden, Montfooi-t, Uselstein, Vianen, Cnlemborg, T'hiel, Oehten, Dodewaard, Slijk-Efijk, Lent, Nijmegen. Antw. Kunt u mij ook zeggen waar Ik mij vervoegen moet, om nis conducteur aan de Hollandsche Spoor te komen? Hoe oud moet ik daarvoor zijn? V r. Ik (heb duizenden mieren door geheele buis. Hoe kan ik die het best wijderen? Antw. Ge moet zoeken waar de neM®1) zijn. En dan die uitroeien met petrolents» kokend water. V r. Mijn huurder heeft van de mobUle^. af geen cent huur betaald. Ik hel een van onvermogen. Hi1 is door den recb^ veroordeeld de schade en de onkosten te talen en binnen een bepaalden tijd het b'1'* te ontruimen, andere wordt hij er uitge®8!' Wanneer hij nu de oukosten niet bet»»'*1 ben ik dan verplicht het te betalen? Zoo hoeveel kunnen die onkosten bed ragen 1 Antw. Erg goed begrijpen we uw vr»8* niet. Als die huurder is veroordeeld tot H taling van schade en onkosten, dan behaal u die zeker niet te betalen. V r. over slijmpillen van P. v. d. W. Heemstede. Antw. Dergelijke adressen verstrekk®1 wij niet in de Vragenbus. R, K. VOLKSBOND. Da vergadering van den Centraleu Réi^l van den R. K. Volksbond zal te Delft 8$ houden worden op Zondag 30 Mei. Z. D. H, de Bisschop van Haarlem hee'1: eervol ontslag verleend als assistent te Wee^fj aan den Weleerw. heer J. J. Brouwer, heeft als zoodanig benoemd den Weleer*'' heer G. A. M. Verhoeven (6 Augustus 1'- priester gewijd). Beide eerw. heeren z^'i priesters van het Aartsbisdom Utrecht. 1 PASTOOR H. VAN DER VELDEN t- In het ziekenhuis te Puiflijk i3 overled{r de Zeereerw. heer H. van der Velden, p^j toor te Bergkaren. Het Heilige feest van Paschen, waarnaar tf', allen al zoo lang hebt uitgezien, is aangebroka8 ofschoon het dit jaar geen feest van groo^ vreugde kan worden, nu door den oorlog z00 veel huisgezinnen in rouw gedompeld zijn w« ons niet ook over opstanding uit de ellen'? van den oorlog kunnen verheugen. Maar W kerkelijk feest is aangebroken en behalve, d8' ge dit hebt aangekondigd gezien in de liturfP* der Kerk en buiten in de natuur, waar alles opgestaan tot nieuwen bloei en nieuw leve"': hebt ge dit nog op een heel eigenaardige b'8' nier kunnen zien in de uitstallingen d8? banketbakkerswinkels. Ik wed, dat menige8' onder u met begeerige blikken heeft gekek8?. naar die eieren van suiker, van chocolade 8 marsepein. Hoe komen wij nu aan dio tractatie van "'I paascheieren? Gelijk nog meer andere heide11' sehe gebruiken, heeft de H. Kerk ook dit bruik verchristelijkt en heeft het ei, waar"1 op zoo geheimzinnige wijze een levend voortkomt en dat bij de heidenen dus als zinnebeeld der schepping gold, verheven <0, een symbool van den Verlosser, die uit h8 graf tot het leven opstond, opdat allen dip a8" Hem gelooven, uit het graf der zonde tot e8"j nieuw leven zouden opstaan. Zoo kreeg de gewoonte om elkander in 8 lentf eieren ten geschenke te geven, eei>\ nieuwe beteekenis en dientengevolge werd8 de eieren van toen af versierd met de beelteb van een engel of van een lam met vaantr Tegelijk verfde men de eieren rood of gro"8' waardoor zoowel de vreugde als de hoep sy^'i bolisch tot uitdrukking werd gebracht. Nu langzamerhand het diepzinnig gebruik om 8 kander met Paschen echte eieren te schenk8') verbasterd in het verkoopen van eieren v8 stjiker of dergelijke, en ook de beschildering! heelemaal afgeweken van de bedoeling, die H. Kerk er mee gehad heeft. Daarom heb u de beteekenis der Paascheieren nog c®8- willen uiteenzetten en wenscb u allen hierv een zalig Paaechfeest! OPLOSSINGEN. 1. Beschuiten Galappels. 2. Kan KaT Kas Kat Kaf- 8. Kar El Karei. 4. Den Spar Eik Linde NIEUWE OPGAVEN. J 1. Mjjn eerste is guur; mijn tweede O j| myn geheel is een menschhoe rijmt ge 8 2. Mijn geheel bestaat, uit acht letters I is in den laatsten tijd veel verbeterd. 4, 2, 8, 1 is een groot gebouw. 1, 6, 8 is een vervoermiddel. 7, 2, 4 is een lichaamsdeel. 5, 0,1 vindt men in elk kleedingstuk. DE RAADSELREDAOTEC1 I leen tegen de vreemdelingen zou behoeven te strijden. Tot Lyon hadden wij een zeer voorspoedige reis, maar toen wij verder kwamen, werden wij vijf of zesmaal aangehouden door ben den gewapenden, die nu eens tot de regee- ringstroepen behoorden, dan weer tot de com pagnieën van Jéhu, welke de kasteelen plun deren, de dorpen schatting opleggen, de di- ligcncen aanvallen en soms de reizigers ver moorden als zij weerstand bieden, onder al lerlei voorwendsels, maar in werkelijkheid alleen om zich meester te maken van ibnn beurzen en de voorwerpen van waarde, die zü in hun bagage hebben. Het is met hen zooals met de Chouans In Bretagne, die ook langzamerhand tot roo- verbenden zijn vervallen. In den omtrek van Valence, toen wij door een nanwen bergpas gingen, moesten wij van onze vuurwapens gebruik maken, om den weg schoon te vegen van eenige struikroo- ■vers, die op ons afkwamen en niet veel goeds in den zin hadden. Wij schoten onze pistolen af» terwijl de koetsier zijn paarden in galop zette en zoo ontkwamen wij hun, zonder dat aan onze zijde iemand werd gedeerd; maar mijn reis genoot bemerkte later, dat bij er nog goed afgekomen was, want een kogel van de ban dieten had zijn hoed doorboord. Een paar vingersbreed lager, en bij non dood geweest zijn. Nu ziet ge, zeide ik tot hem, dat er aan de grenzen niet meer gevaar is dan in het hart van ons ongelukkig land. Te Avignon moesten wij elkaar verlaten. Hij drong er op aan, dat ik de gastvrijheid ontving bij zijn tante, die gelukkig herstel lende was en hem met veel hartelijkheid ont ving; iu haar huis heb ik een nacht geslapen. Zij woont tegenover het kasteel des Pausen in een lief landhuisje, met een prachtigen tuin omgeven, waar zij haar best doet otu onopgemerkt te blijven, hetgeen in dezen tijd maar het verstandigste ie. Den volgenden morgen bracht Trémblay mij naar het posthuis, -waar hij afscheid van mij nam en de hoop uitsprak mij nog eens te zullen weerzien. Van Avignon naar Nice moest ik door een bergachtig land trekken, met schilderachtige dalen. Ik maakte nu weer gebruik van ^postpaar den, omdat het reizen te paard mij toch op den duur beter bevalt dan in een rijtuig. In de kleine steden en dorpen, waar ik doorreed, heersdhte nogal eenige opgewon denheid onder de bevolking en menigmaal zag men samenscholingen op do openbare pleinen; maar op het land was het rustig ep ik heb geen onaangename ontmoetingen meer gehad. I rijs tot hier door. Na een vlakte, begroeid met olijven en eitroenboomeu te zijn doorgetrokken, kwam ik te Nice aan. De omgeving is hier grootech van natuur schoon en het panorama, dat zich aan mijn oogeu voordeed, toen ik mijn eersten blik liet gaau over de onmetelijke, blauwe Mid- dellandsche Zee, zal mij onvergetelijk blijven. Té Nice oudervond ik een teleurstelling, i Generaal Bonaparte was naar de grens van Piëmont getrokken, waar hij lag tegenover het Oostem-ijksche leger onder bevel van generaal De Merey-Argeiiteau. j Hij en Messéna staan onder opperbevel van generaal Dumerbion. Ik wist niet, hoe ik hem zou moeten vin den. Gelukkig ontmoette ik twee artillerie- officiereu, die Nice verlieten om ziek bij hem te voegen. Ik vertrok met hen. 1 Toen wij aan de grens kwamen, na een moeilijken tocht door het gebergte, waar wij oris meermalen een weg door het struikge was moesten banen, waren de krijgsoperaties bijna geëindigd. j Het Oostenrijkeoho leger had gevoelige nederlagen geleden. Ik vond generaal Bonaparte om 10 uur '6 avonds in een vervallen landhuisje op den top van ten berg, van waar men den gehee- leu omtrek kon overzien. zat te werken, bij het licht van een half do zijn kaarsen, voor kaarten, die uitgerold wa ren op een geïmproviseerde tafel, gevormd door planken en schragen, gaf ik hem den brief, waarmede Barras mij bij hem aan beval. Terwijl hij las, had ik den tijd hem eene goed op te nemen. Nooit zal ik den indruk vergeten, dien dat gezicht met Roineiusdbe trekken op mij maakte. Zijn wenkbrauwen waren gefronst, zijn lippen vast op elkaar geklemd, zijn gelaats kleur is mastbleek, terwijl het gelaat zelf baardeloos is, ofschoon nu met stoppels be groeid, want ih dezen bergoorlog is weinig gelegenheid om het uiterlijk te verzorgen, wat ook merkbaar is aan zijn generaalsuni form, dat versleten is en op verscheidene plaatsen zelfs gescheurd. Zijn voorhoofd ie breed en een lok van zijn zwart haar valt er overheen, maar den diepeten indruk van al- J les maken zijn oogen: vurige, zwarte oogen, die duidelijk de onverzettelijke wilskracht uitdrukken, welke er heerscht in di© kleine, ineengedrongen gestalte. Toen hij den brief had uitgelezen, keek hii mij aan met zijn oogen, die tot-in mijn diep ste binnenste doordrongen en vroeg kortaf: Is dat alles, wat gij bü u hebt? Neen, generaal, ik heb nog een brief eu papieren, die ik u moest geven. ji| Hij maakte een handgebaar. Zijn officieren gingen heen. De deur werd achter hem gesloten. Wij waren alleen. Hij las den tweeden brief van Barras aandacht. Deze luidde: „Generaal! „Gij twijfelt met aan myn goede bedoel*™ gen omtrent n en aan den wensch, dien heb uw bevordering in de hand te werk01! Ik stel uw verdiensten op boogen prijs 6 ik ben toegedaan aan hen, die mii aanban, kelijkheid toonen. In vertrouwen waarschu. ik u, dat weldra uw tegenwoordigheid Parijs tegelijkertijd nuttig zal zijn voor u de natie, ik voorzie nieuwe ongeregeld''; den en ik twijfel er niet aan of men K, daarbij behoefte hebben aan een jong zaam en bekwaam officier om de orde herstellen en te handhaven, gü bezit al d eigenschappen en nog veel meer, die de j - komst u helpen zal in het. licht te ste'1 gij kunt rekenen op mijn vriendschap eaj veroorloof mij u den raad te geven geb» y te maken van de gelegenheid, door een kn terugkeer daarheen; ik heb daar bij te voegen, want gij behoort tot oe verstaanders, die slechte een half woord dig hebben. Uw vriend, jj. (Wordt vervol®**^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 10