Van hedenmorgen. TELEGRAMMEN UIT DE PROVINCIE BINNENLAND KORTE BERICHTEN enkele dagen aangerold. In de ooneluaie van Sir John'» rapport wordt de nadruk gelegd op de noodzakelijkheid ran een vrijwel onbegrensd en munitie-aanvoer. RUSSISCH LEGERBERICHT. ST. PETERSBURG, 14 April. Het stafbe- richt luidt: In de Karpathen duren de gevechten voort bjj den Uszok-paa. In den nacht van 13 April hebben onze troepen eenige vorderingen ge maakt en wierpen met aucces herhaalde Duit- sche tegenaanvallen terug op de hoogten ten zuiden van de linie Wolosate-Bukowec. Wij namen ongeveer 1300 gevangen en 2 mitrail leuses. Pogingen van den vijand om tot het offensief over te gaan op de hoogten ten zuiden van Kosiuwka en in de Boekowina, op den rechteroever van de Proeth en bij Czernowioe mislukten. Overal aan het front heeft het dooiweer de wegen onbegaanbaar gemaakt. DE RUSSEN IN DE KARPATHEN. PARIJS, 14 April. (Part) De „.Agence Fournier" (Franscbe bron) meldt uit Bazel dat de Oostenrjjksck-LLongaarsche Generale Staf de bevolking van het district Ungvar ervan in 'kennis heeft gesteld dat zij „om strategische redenen" de landstreek binnenkort zal moeten ontruimen. Deze tijding heeft een hevigen pa niek veroorzaakt onder de betrokken bewoners, daar de officieele legerberichten geenszins een dergelijke mogelijkheid hadden voorzien. In allerhaast doen de militaire autoriteiten thans een veertigtal dorpen in de Karpathen ont ruimen, „om het schieten der artillerie te ver gemakkelijken." De bevolking van deze dorpen is naar het binnenland gezonden. - (Dit bericht wordt noch door de St. Peter- burgsche, noch door de Weensche communi- qué's bevestigd.) «vurd ik vry ernstig aan de zijde gekwetst. De officieren van de duikboot verzochten mij toen aan boord te Komen, waar ik in de ka juit van kapitein Weddigen werd verbon den. Het bleek dat ik een rib had gebroken. Men behandelde mij met aLIe mogelijke ach ting. Kapitein Weddigen bood mij sigaren en port aan en toen wij zaten te praten, nam ik do gelegenheid te baat om hem mijn meening over den Duilschen duikboot-oorlog te zeg gen. Wij doen onzen plicht, antwoordde Wed digen kalm, maar wij willen ook geen bur gers dooden, het is ons te dfceu om schepen, niet om menscheu te vernietigen. Up mijn vraag of hij niet degene was die drie Eugelsche kruisers in den grond had geboord, antwoordde hij toestemmend. „Ik was toen gezagvoerder van de U. 9, nu van de U 29." lntusschen was de bemanning van de An dalusia uit de reddingsbooten, die de U 29 op sleeptouw had genomen, op het dek van de duikboot overgegaan. De Duitsche officie ren gaven hun sigaren en waren zeer voor komend, vooral toen we afscheid namen. De duikboot had n.l. een Fransche bark in gehaald on wij kregen bevel in onze booten erheen te roeien. Mijn ouderhoud met kapitein iWeddigen zai wel 't laatste zijn geweest dat iemand met hem heeft gehad. Fantastische berichten. Ei eelsche bladen vertellen (de bron is dus al heel troebel 1) dat de secretaris - van graaf Zeppelin 't een en ander zo uhebben meegedeeld aan een verslaggever van de Konstanzer Nachrichten over de plannen der Duitscho luchtvloot. Volgens deze berichten zou hij hebben gezegd: „Onze luchtvloot bestaat nu uit 1366 vaartuigen, waarvan 36 bestuurbare lucht schepen. Wij hebbeu voel grooter verliezen gehad dan we verwacht hadden: 9 lucht schepen zijn sedert het begin van den oorlog verloren gegaan, maai' zij zijn reeds vervan gen door nieuwe, die bewapend zijn met kanonnen van groot kaliber en machinege weren. Tegen den 15en Juli kunnen wij 16 lucht- kruisers van een aanmerkelijk verbeterd ty pe afleveren. Zij zullen gepantserd zijn en elk twee ton ontplofbare stoffen kunnen meevoeren. Daarmee zullen we lange tochten in de dichtste mist en de donkerste nachten kunnen doen. „Wij zijn voornemens een tocht naar Lon den te doen en niet alleen om te verkennen (wat ons doel was bij den tocht naar Parijs). Het zal een werkelijke oorlogs-expeditie wor den. Wij zullen Londen met twee eskaders van vijf luchtkruisers aanvallen en ons niet door verliezen laten afschrikken. Maar eerst moeten alle nieuwe schepen klaar zijn; dat zal ongeveer Augustus worden. De nieuwe kruisers zullen zeer snel kun nen stijgen en dalen." Erg betrouwbaar komt ons dit niet voor, omdatjuist die secretaris toch wel niet zoo mal zal zijn geweest, de plannen der Duitschers vooraf te verklappen! De recruteering ia Engeland Met de recruteering in Engeland wil het naar de zin van de „Times" maar niet vlotten. Te Londen werden Maandag op den openbaren weg eenige propaganda-meetings gehouden, welke door het publiek slechts zeer weinig aan dacht werden waardig gekeurd. Geestdrift was eoogoed alg niet te bespeuren. De „Times" meent dat het hieraan ligt, dat de redenaars niet de juiste snaar weten aan te roeren. Op een plaats kwamen zich, na hartstochtelijke pleidooien ▼an verschillende redenaars slechts twee perso nen melden. De redenaars smeekten, dat er al thans nog een derde zou komen. Ware het slechts om hen zeiven den moed niet te doen veliezen. Maar niemand bood zich meer aan. „Indien wij niet meer succes hebben dan dit" riep een der Sprekers bijna wanhopig uit „dan ziet het er slecht voor ons allen uit." Op een andere plaats echter kwam een man zich daelijk spontaan aanbieden om zijn koning en vaderland te dienen; op de tribune staande riep hij uit: „Jongens, ik gal Maar ik moet wat kameraden met mij hebben 1" En dadelijk kwamen er zich 16 melden. Deze had blijkbaar beter den toon „te pak ken." Een terechtstelling. De Neue Freie Presse ontleent aan de New- York Tribune de volgende schildering van de terechtstelling van een deserteur: t „ik sprak in het hospitaal een geestelijke, die bij een voornaam Engelsch regiment te velde was; dat regiment nam krachtig deel aan de gevechten in Noord-Frankrijk en is thans bijna volkomen vernietigd. De geestelijke zelf ligt in het hospitaal wegens zenuwoverspanning ten gevolge van de opwindende gebeurtenissen aan het front. Als voorbeeld van de vele droeve Slichten, die hij te vervullen had, vertelde hij et volgende: „Ik moest den laatsten nacht doorbrengen met een Engelsch soldaat, die den volgenden morgen zou worden terechtgesteld, en ik zal dezen nacht nooit vergeten. Ik kon niet meer slapen, omdat ik steeds er aan denken moet en ik geloof niet dat een van de over levende soldaten dezen nacht ooit zal vergeten. De soldaat werd wegens desertie terechtgesteld. Hij was niet slecht, maar zijn zenuwen waren hem te machtig geworden en dat is wel het meest vreeselijke van de heele geschiedenis; nie mand kon hem daarom laken. De soldaten aan hei front begrijpen het beter dan de dokters dat de zenuwen geen weerstand meer kunnen bieden. Hij was zeer gezien in het regiment en toch liep hij midden in het vijande lijk vuur weg. Het was hier dus een poging tot desertie voor den vijand, en de krijgsraad kon slechts één vonnis wijzen. Het ergste was echter, de man wilde niet gelooven, dat hij terechtge steld zou worden. Een executie onder zulke om standigheden wordt in het Engelsche leger min der als een straf beschouwd dan als een voor beeld voor anderen en daarom zijn allen vrien delijk voor den soldaat, die moet sterven. Overdag werd de krijgsraad gehouden en avonds te 11 uur zond men mij naar den veroordeelde om hem te i^ggen dat hij den vol genden morgen zou moeten sterven. De soldaat wilde het niet gelooven. Ik moest het hem tel kens weer herhalen; dat er geen hoop voor hem was, maar hij antwoordde steeds weer: „De sol daten zijn allen mijn vrienden, er is er geen in fcd-ieeinient -die inii, zou .doodschieten, g» heb ben immers allen hun zwak oogenblik gehad en zijn wellicht even zoo goed door zenuwziekte overvallen als ik, en zij zullen mij begrijpen; overigens is de kolonel mij goed gezind, hij Is altijd als een vader voor mij geweest, en hij zou nooit toestaan, dat men mij fusilleert; dat is immers alles onzin." Het werd vier uur 's morgens eer ik hem overtuigd had dat het ernst was met de terecht stelling; maar ook toen nog scheen hij te mee- nen, dat men slechts een vertooning met hem wilde houden om hem schrik aan te jagen en dat hij daarna vrij zou zijn. Indien iemand een misdaad had begaan, zou de heele terechtstel ling nog niet zoo treurig zijn geweest, of ook niet als de dood hier werkelijk een straf had beteekend. Maar het vreeselijkste was, dat deze soldaat als voorbeeld en waarschuwing voor de anderen moest sterven. Hij was zwak geweest en zwak zijn is in het leger het allerergste. Den volgenden morgen kregen zes van ziin kamera den bevel hun geweren aan een officier te over handigen. Zij kregen de geweren geladen terug wiens geweer scherp was geladen, wiens met een losse patroon, konden zij niet weten. De veroor deelde kwam buiten. Op hetzelfde oogenblik sprong zijn begeleider op zijde, de zes geweren knalden en de man viel dood neer. Toen werden de geweren den officier overhandigd en de sol daten ontvingen ze gereinigd weer terug, zoo dat geen van hen kon weten wiens kogel den kameraad had gedood. Het eenige goede van deze treurige zaak was, dat men den soldaat als in den strijd gevallen in de verlieslijsten vermeldde. Zoo blijft hij In de herinnering zijner verwanten een held en de officieren en manschappen van het regiment hebben gezworen zijn geschiedenis en zijn naam te verzwijgen Gruwelen-verhalen. Wij ontvangen van den Consul-Generaal van het Doiteohe Rijk te Amsterdam een officieel rapport omtrent een onderzoek, dat in Sempst (België) is in gesteld over wreedheden die daar volgens de Indcp. Beige van 25 Maart zonden zijn gebeurd. Met officieele getuigenissen wordt daarin aangetoond, dat de beschuldigingen zijn gelogen. Zooals we van den beginne hebben gedaan, nemen wij noch de gruwe- len-verbalen-zèlf, noch de in omstandighe den en bizonderheden gaande verklaringen daartegenover op. Alleen maken wii van de weerspraak melding. De bemanning van de «Thordis» gehuldigd. Maandag Leeft de Lord Mayor van Londen in Mansion House de 500 pd. et. welke de Syren and Shipping had uitgeloofd voor den kapitein en de manschappen van het eerste Britsche handelsschip, dat een Duit sche duikboot zou doen zinken, ter (band ge» steld aan luitenant Bell, gezagvoerder van de «Thordis», die, naar men weet, op dit feit aanspraak maakt. De drankkwestie in Engeland. In Engeland en Schotland bereidt men zich ot> de moge lijkheid van een abtoluut drankverbod vo-or, door al de whisky, die maar te krijgen is, nit de drankwinkels op te koopenl Het is nog nooit zoo druk geweest in de slijterijen en bü hectoliter» wordt de drank opgekocht! FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 14 April. Officieele mededeeling van,hedenmiddag drie uur: De dag van den 13den is langs het geheele front kalm geweest. De Franschen hebben hun stellingen op de verschillende punten, waar zij sedert acht dagen opgeschoten zijn, behouden. Een Zeppelin heeft bommen geworpen op Bail- leuil. Hij had het voorzien op het Fransche vliegveld, dat hij niet bereikte. Drie burgers werden gedood.'Twee Duitsche vliegers zijn go- dwongen in de Fransche linie te landen, de eene bij Braine, de andere bij Lunéville. De vliegera zijn gevangen genomen. Een derde Duitsch vliegtuig dat getroffen werd door het vuur van de voorposten, viel bij Ormes (ten N. van Verdun), op zeshonderd meters van de Fransche linies. Een van de vliegers ia door een kogel gewond. DUITSCH LEGERBERICHT. BERLIJN, 14 April. Officieel bericht het hoofdkwartier: Een nachtelijke vijandelijke aanval bij Berry-au-Bac mislukte. Ten noord westen van Verdun hebben de Franschen gis teren tegen onze linies gebruik gemaakt van mijnen, die sterke, geelachtig gekleurde, ver stikkende dampen ontwikkelen. Tusschen Maas en Moezel werd de strijd voortgezet. Bij een hevigen I' ranschen aanval op de lijn van Maize- ray naar Marcheville drongen d,e Franschen over een kleinen afstand bij Marcheville onze stelling binnen, maar zij werden er door een togenaanval spoedig weer uit verdreven. Op het verdere front werd de aanval reeds vóór onze Btelling gestuit. Tusschen Combres en St. Mihiel werden gis- ter.en slechts artilleriegevechten geleverd. In het bosch van AiJly werden na vruchte- looze poging om den boel in de lucht te laten vliegen, drio vijandelijke aanvallen afgeslagen. Een aanval ter weerszijden van den straatweg van Essey naar Flirey is ten westen van dezen straatweg mislukt en leidde ten oosten er van tot gevechten van man tegen man, waarin onze troopen de overhand behielden. In het Le Prëtre-bosch werd niet gevoch ten. In de ogezen mislukte een Fransche aanval op den Schnepfenrieth-kopf, ten zuidwesten van Metzeral. DE VERLIEZEN VAN NEUVE-CIIAPELLE. LONDEN, 14 April. Een telegram van veld maarschalk Sir John French van 5 April meldt, dat de Engelsche verliezen voor Neuve-Chapelle 190 officieren en 2337 man gesneuveld, 3B9 officieren en 8173 man gewond, 23 officieren en 1728 man vermist, hebben bedragen. De ver kregen resultaten zijn echter zóó verstrekkend, dat de prijs niet als bijzonder zwaar kan worden beschouwd. Verscheidene duizenden gesneuvelde vijan den werden op het slagveld geteld, en 12000 ge wonden werden per trein weggezonden. AllsEngelsch» JFSsrheze» warden in Jiochtf IN DE KARPATHEN. BERLIJN, 14 April. De „Vossische Zeitung" verneemt uit het Oostenrjjksche oorlogspers- kwartier: De dappere troepen, die in een wekenlange verbitterde worsteling ons of fensief in de Karpathen hebben doen misluk ken, hebben voorloopig rust gekregen. De op het geheele oostelijke oorlogstooneel ingetreden sneeuwval, die in de Karpathen op nieuw een sneeuwlaag van meer dan 30 c.M. heeft doen ontstaan, heeft bijna over het ge heele front een verlamming der gevechtsactie ten gevolge gehad. Afgezien van eenige op zichzelf staande schermutselingen en artillerie-duels, is de slag nu tot stilstand gekomen. Het Russische offen sief kan daarmee voorloopig als opgegeven be schouwd worden HET GESCHIL OVER DE „WILIIELMINA" BIJGELEGD. KHAKI OVERAL. LONDEN, 14 April. (Part.) Volgens de „Daily Chronicle" is de khaki uniform bij de geallieerden aan het Westelijk front ingevoerd. Het Fransche leger dat vroeger in alle soorten blauw gekleèd was, hebben hun oud karakteris tiek uniform laten varen en zijn thans even eens in khaki gekleed. Het verschil tusschen de Franschen en Engelsche uniformen ligt daarin dat de Fransche jassen korter en de zakken smaller zijn; bovendien dragen de officieren lange khaki broeken. Het grootste verschil is natuurlijk de kepi die in vorm dezelfde is ge bleven, doch van kleur veranderd. De rang wordt aangeduid door sterren op de schouderbedekkingen. Het is een groot ongerief dat er gebrek is aan grondstoffen. EEN ZEPPELIN BOVEN ENGELAND. LONDEN, 16 April. (Part.) Gisteravond om 8 uur passeerde een Zeppelin „Blychon Tyne" en wierp aldaar een achttal bommen. uit te betalen. Dit had tot gevolg dat ook een zeventig mannen (katoendrukkers) genoodzaakt waren het werk neer te leggen. De jongen» bleven niettemin bij hun houding volharden. R. K. CENTRALE KIESVEREENIG1NG IN HET DISTRICT HAARLEMMERMEER. Deze R. K. politieke districtsorganisatie hiel'' gisteren te Hoofddorp haar algemeene jaarver gadering. Alle locale kiesvereenigmgen waren vertegen woordigd, met uitzondering van die te Benne* broek. De voorzitter, de heer 11. Bergkamp, heette allen, in 't bijzonder den heer van Wichen, afge vaardigde in de Tweede Kamer voor het dis trict Haarlemmermeer, hartelijk welkom. Met een enkel woord sprak de president over dcfl tegenwoordigen wereldoorlog en spoorde alien aan vooral gevolg te geven aan den wensch v&fl Z. 'H. Paus Benedidus XV en veel en vurig te bidden voor den vrede. De secretaris, de heer Al, leest de notulen der vorige vergadering, die ongewijzigd gearres teerd worden. in het jaarverslag memoreert de secretaris de reorganisatie die de Centrale Kicsvereeniging het vorig jaar onderging. Onder de ingekomen stukken kwam voor een kennisgeving van den heer J. Hendriks te Roeloiarenüsveen, van verhindering wegens on gesteldheid. Namens de R. K. Kies vereen iging te Aalsmeer bracht de heer J. Schaper rapport uit over verificatie van de rekening over het vorig jaar, sluitende met een aadeelig slot van f 57.03. Hij concludeert tot décharge. Hij merkt tui Kr op, dat w el voor de uitgaven bewijzen aanwezig zi/u, doch dat voor de inkom sten iedere controle gemist wordt. Hij geeft daar om in overweging, dat de nieuwe penningmeester zich daarvoor voorziet, wat door de vergadering aanbevolen wordt. De overweging van den rap porteur, dat staande de vergadering de rekening en verantwoording gecontroleerd kan worden, wordt door den heer Al als strijdig met het regle ment bestreden en de kicsvereeniging te Aike- made voor de nieuwe rekening als verificaleul aangewezen. Nadat de voorzitter den afgetreden penning-- meester, alsmede de rapporteerende kiesvereenl- ging dank gebracht heeft, brengt de heer d* tleij een zeer gedetailleerd en mooi gestyleeid verslag uit van de het vorig jaar gehouden alge meene vergadering van den Bond van R. K< Kiesvereenigingen in Nederland. De voorzitter brengt den afgevaardigde dank. Het verslag geeft den heer Balvers aanleiding terug te komen op zijn herhaald op deze ver gadering uitgesproken verlangen, dat in 't ver volg de agenda voor de bedoelde vergadering van den Nederlandschen Bond eerst behandel» wordt. Het allerkeurigst verslag door den heer de Heij uitgebracht, doet zien, over welke hoogst belangrijke vraagstukken daar gehandeld wordt Waar de heer Mr. F. S. M. Rits betwijfelt oi wel een voorloopige agenda uitgegeven wordt, bevestigd de heer J. Langeveld van Lisse het gevoelen van den heer Balvers. Het Bestuur zal een en ander in overweging nemen en den afgevaardigde werd opgedragen te Utrecht te verzoeken om vroegtijdiger "verzeil-' ding der agenda. Tot afgevaardigde en secundus werden be- noemd de heeren de Heij en Bergkamp. Het verslag van den Provincialen Bond kon wegens absentie van den afgevaardigde niet uitgebracht worden. Voor vertegenwoordiger eö secundus werden aangewezen de heeren Mr. Rita en H. Brom. De heer Al houdt lezing van de ingekomen lijsten der lokale Vereenigingen en betreurt dat niet alle afdeelingen ze inzonden, te meer daar ingevolge een bestuursbesluit een officieele lijst van gegevens over de voorzitters, secretarissen, aantal leden en ahntal R. K. Kiezers zal worden uitgegeven. Bij de rondvraag wijdt de voorzitter nog eett bijzonder woord van waardeering aan den heem geganen penningmeester. De heer van Wichen, hierna het woord verkrij gende, zegt dank voor de hartelijke begroeting^ Hij feliciteert den heer Al met zijn benoeming tot secretaris der Centrale Kiesvereenjging. Den algemeenen toestand besprekende, vereenigt hij zich met den voorzitter en spoort aan tot vurig gebed voor den vrede. Op politiek terrein komende, memoreert hij al« een der belangrijkste punten de nieuwe inkom stenbelasting en geeft daarbij vooral voor raadm I leden ten opzichte van te benoemen gemeente lijke commissies, zijn raad ten beste. Met blijdschap stipuleert hij, dat ons land, het land van het Vredespaleis, zoo verschoond bleef van den eigenlijken oorlogsgruwel. Waar te. verwachten is een herziening def tabellen voor Massificatie der gemeenten ten op zichte der belastingen, wijst hij op de daaruit mogelijk voortspruitende gevaren voor het ver krijgen en het behoud van het kiesrecht. In zake het mond- en klauwzeer is het ver langen uitgesproken om verlost te worden val» het afmaaksysteem. De heer van Wichen zegt, dat het streven om naast de behartiging van de belangen van detf landbouwer te letten op het belang van 's Rijk* schatkist, in goede richting gaat, door den goe den verkoop van het vleesch te bevorderen. H| wijst op een geval, dat een landbouwer 20,00C gulden uitgekeerd en tjoor het Rijk voor het vleesch 17,000 gulden ontvangen werd. Met deze enkele wenken en opmerkingen bC sluit bij, daarbij zich' disponibel stellende voof het beantwoorden van vragen. Den heer Balvers is het hoogst aangenaaid den heer van Wichen hier ter vergadering t* ontmoeten. Nog aangenamer is hem de gelegec heid tot het stellen van vragen aan den geach- ten afgevaardigde, hoewel gezien de belangrijk heid van -verschillende kwesties, het hem hm aangenaamst zou wezen, indien daarvoor ech speciale vergadering belegd werd. Wat het belastingwezen betreft, merkt spr. op, dat hij in deze vergadering reeds vóór 6 jaren op de belasting wees, die er nu is. Dientenge volge werd een commissie afgevaardigd naa» den heer van Wichen, om verschillende bezwa ren, die nu sterk aan den dag treden, te bespre ken. Hij memoreert bijv. toen reeds gewaag schuwd te hebben, dat de landbouwers en bovea al de kleine landbouwers het zwaarst in hm- portemonnaie worden getroffen. Waar de voorzitter tot bekorting aanspoort de heer Balvers zich gaarne naar diens veria**, gen gedragen wil, komt hij op de klassificeer1 der gemeenten, door jlen heer vdh Wichen LONDEN, 14 April. Omtrent den aankoop van de lading van Bet Amerikaansche schip „Wilhelmina," dat twee maanden geleden als oorlogsprijs naar Falmouth opgebracht werd en dat dus door het prijzenhof behandeld werd, is thans een overeenkomst getroffen tusschen de Amerikan8che maatschappij en de Engelsche regeering. Engeland heeft er in toegestemd den prijs te betalen die de eigenaren voor de lading gekre gen zouden hebben als deze naar Hamburg, de oorspronkelijke plaats van bestemming, gegaan zou zijn. Engeland heeft er eveneens in toege stemd oen schadevergoeding te geven voor het verlies dat de belanghebbenden geleden hebben tengevolge van het vasthouden van het schip en van het proces over de lading. Een scheidsrechter, aan te wijzen door den Amerikaanschen gezant te Londen en minister Grey, zal het bedrag bepalen dat aan de belang hebbenden uitgekeerd moet worden en het los sen van de lading zal daarna zoo spoedig moge lijk plaats bebben. De eigenaren zullen de la ding laten lossen en aan de Engeecbe regeering (aten afleveren, waarna het schip vrij zal zijn om te vertrekken, daar er geen actie tegen het «chip zelf gevoerd wordt. DE ONDERGANG DER „FALABA". BERLIJN, 14 April. Tegenover de sonsatio- neele berichten over voorvallen, die randen plaats hebben gehad bij het doen zinken van het Britsche stoomschip „Falaba" wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld: Aan het stoomschip „Falaba" werd door de duikboot het signaal gegeven: „Onmiddellijk bijdraaien, of ik schiet". Zonder zich daaraan to storen, liep het schip weg en maakte zelfs vuurpijlsignalen, om hulp te roepen. Eerst na een jacht van een kwartier kon het worden ingehaald. Hoewel de duikboot gevaar liep door het stoomschip te worden beschoten of door de te hulp snellende schepen te worden aangevallen, werd niet onmiddellijk geschoten, maar van een afstand van 500 M. door roep- signaal bevel gegeven het schip binnen 10 minuten te verlaten. Op het schip begon men toen reeds booten te water te laten. Terwijl dit op weinig zeemansachtige wijze geschiedde, zoodat verschillende booten bjj de daartoe ge dane pogingen schade leden, redde zich de be manning van het schip snel in de sloepen, zon der echter, gelijk mogelijk zou ziin geweest, de in het water worstelende passagiers op eeniger- lei wijze hulp te verleenen. Tot op het oogen blik van het afvuren der torpedo verliepen 23 minuten, ongerekend den tijd gedurende de jacht, die men zich ook ten nutte had kunnen maken om de booten in gereedheid te brengen. De bewering,,dat slechts 6 of zelfs 8 minuten zouden zijn toegestaan, is onwaar. De torpedo werd eerst afgeschoten, toen de nadering van verdachte schepen, tegen den aanval waarvan men op zijn hoede moest zijn, den commandant dwong sneller te handelen. Toen het schot viel, was op 't schip, behalve de kapitein, die dap per op zijn post bleef, niemand meer te zien. Eerst daarna kon men nog eenige menschen zien, die zich om een boot bewogen. Van de bemanning van de duikboot stonden de manschappen, die voor de bediening van het kanon noodig waren, op het dek. Het was hun niet vergund aan de redding mede te hel pen, aangezien de duikboot geen passagiers kan bergen. Om de Duitscho matrozen tegen de lasterlijke beschuldiging van hoongelach te hebben doen booren, te verdedigen, is elk woord te veel. Bij de gerechtelijke behandeling der zaak in Engeland heeft trouwens geen der ge hoorde getuigen het aangedurfd, deze beschul diging te herhalen. Eveneens is het onwaar, dat de duikboot, op welk oogenblik ook, de Britsche vlag zóu heb ben gevoerd. De duikboot heeft met zooveel omzichtigheid gehandeld als met de eigen veiligheid vereenig- baar was. Hot valt to betreuren, dat menschen- leveus zijn verloren gegaan, de verantwoording hiervoor rust editor op Engeland, dat koop vaardijschepen wapent en tot deelneming aan oorlogsdaden ca het aanvallen van duikbooten aapsitcorv BOMMEN OF HAMBURG? LONDEN, 14 April. (Part.) Volgens niet be vestigde berichten hebben Fransche vliegers te Hamburg bommen geworpen. Een kazerne zou in brand gevlogen zijn, terwijl eenige per sonen gewond werden. UIT DE STAATSCOURANT. Bfj Kon. besl. zijn benoemd: met ingang van 17 April tot burgemeester der gem. Dreumel, G. van Eyseren; met ingang van 29 April tot burgemeester der gemeente LJlst H. P. Fledderus, secretaris dier gemeente; met ing. van 17 April tot burgemeester der gemeente Urmond, P. N. Strijkers, secretaris dier gemeente. Is aan J. J. Cannegietex-, op verzoek, met ingang van 27 Juni 1915, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Fer- werderadeel. KB UITVOER VAN VETTE VARKENS. Men schrijft aan de „N. E. Ct.": Naar wij vernemen, bestaat het voornemen bij de Regeering om Maandag a.s. de gren zen voor een beperkten uitvoer van vette varkens weer open te stellen. DB VERJAARDAGEN VAN PRINS HEN DRIK EN PRINSES JULIANA. Naar wfj vernemen is het plan van de Ko ningin, de verjaardagen van den Prins en van de Prinses, evenals den 31en Augustus j.l., zonder uiterlijk feestvertoon te vieren, in verband waarmede ook de gebruikelijke verjaardagsrecep(ie op den 19en April dit maal achterwege zal blijven. Het paardensinokkelcn. Ale een bewijs hoe zich ook het stroopersbedrijf aan de om standigheden kan aanpassen, diene het vol gende: De beruchte gebroeders D., uit Didam, stroopers van beroep, gingen Zondagavond onder Beek op pad, toen zij plotseling twee mannen zagen, die twee paarden wilden smokkelen. De gebroeders stelden zich ver dekt op, doch de smokkelaars hadden hen reeds gezien en in de meening dat het sol daten waren, kozen ze het hazenpad, de paarden in den steek latend. De gebroeders namen nu de paarden mee en verkochten ze den andoren dag voor 400 aan een berucht smokkelaar. De maréchaussee te 'e Heerenberg, die van het gebeurde de lucht kreeg (in beschonken toestand hadden de D.'a het avontuur ver teld) nam de paarden te Wehl en Keppel in beslag en braeht ze naar 'e Heerenlberg. Het eigenaardige is nog wel, dat de oor spronkelijke eigenaar der paarden zijn eigen dom niet durft opeisohen, omdat dit hem met den strafrechter in aanraking zal bren gen wegens poging tot verboden uitvoer. Van de Koninklijke jaelitgronden. Inge- gevolge de welwillende beschikking van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden, is in de maanden Augustus tot en met Januari voor steunbehoevend en wil de zwijnen- en hertenvleesoh beschikbaar gesteld tot een bruto gewicht van 10,531 pd-. waarvan netto 8088 pond is uitgegeven, ver deeld over 2796 bons. Uit zelfverdediging. Aan boord van een turfschip, lossende bü een der fabrieken te Hoogezand, werd gistermorgen de knecht gemolesteerd door twee sjouwerlieden, die een oude veete kwamen beslechten. De knecht haalde ter zelfverdediging zijn re volver en schoot een der aanranders dood. De versla gene is gehuwd en ongeveer 30 jaar oud. Op een trein geschoten. Gisterenmiddag is geschoten op trein So. 102, ter hoogte van den Morschweg te Leiden. De kogel drong door de glazen der oonducteurscoupó van den goe derenwagen, gelukkig zonder een der inzit- tenden te raken. Het is niet mogen gelukken eenig spoor van 'de(n) dader(s) te ontdekken, hoezeer ook van politiewege een gestreng on derzoek werd/ ingesteld. Een werkstaking. Woensdag weigerden 30 jongens op de Leidsche Katoenfabriek om aan het werk te, gaan, omdat de directie niet bereid wM.hun vqor den Tweeden Paaschdag het loon

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2