TWEEDE BLHP Onze 8. K. Vakbeweging. x BINNENLAND Ingezonden Mededeeling Neemt uw In acht. Onze Gratis-öiigelukkea-Verzekerïng, 150 IOO 60 STATER-GENERAAL. IOOO 400 300 15 ZATERDAG 17 APRIL 1915 Prins Honsirik. De tijden zijn er niet naar om de verjaardagen Van de leden van het Koninklijk Huis te vieren op die wijze als men dat anders gewoon is. Waar liet wereldgebeuren tot grooten ernst »temt, past een luidruchtig feestbetoon niet. De herdenking van den geboortedag van Z, K. H. Prins Hendrik op aanstaanden Maan dag zal dan ook niet met feestelijkheden gepaard Veier gedachten zullen echter in stilte uitgaan, haar Z. K. H., die wij in deze voor hem zoo moeilijke dagen als eene sympathieke figuur heb ben leeren kennen en waardeeren. De plaats, die de Prins in ons Staatsleven inneemt is eene bescheidene, maar toch een, waarin veel goeds kan worden gedaan en waarin eene roeping is te vervullen. Het besef daarvan bij Z. K. H. te bespeuren, Waar hij zich bijzonder interesseert voor den Roode-Kruis-arbeid en aan dien arbeid een per- soonlijk aandeel neemt, stemt tot dank. Het heeft den Prins tot een in den lande ge ziene persoonlijkheid doen worden. Aan welken arbeid toch kon Z. K. H. zich nu beter wijden? Dank is ons volk deswege aan den Prins ver schuldigd en zij hem bij de naderende herden king van zijn geboortedag gebaclit. Gods zegen zij den Prins toegebeden.- Hij schenke hein kracht en-sterkte in de moeielijke tijden, die hij medemaakt! Leve Z. K. H. Prins Hendrik! De voortdurende propaganda ten bate onzer eigen R. K. Vakorganisatie draagt uitnemende vruchten. Het aantal van hen, die inzien, dat ze zich moeten organisecren in een organisatie, krachtens Roomsche beginselen, is steeds toe- nemende. Het blijkt uit 't door ons ontvangen 5e jaarverslag van het Bureau voor de R. Kath. Vakorganisatie. Daarin wordt met nadruk gecon stateerd de bestendige groei der R. K. vakbewe ging. Enkele cijfers ontleenen wij er hier aan. tiet bezit der vakbonden is gestegen tot bijna 2 millioen. Niet minder dan 40 bezoldigde ambtenaren zijn aangesteld. Geregeld verschijnen 36 vakbladen. Het ledental steeg van 9356 in 10 yakbon- tien in 1909, tot 33219 leden in 22 vakbonden in 1914. Wel was de huidige- crisis natuurlijk van in vloed op den verderen groei, maar die groei hield zelfs ouder deze tijdsomstandigheden niet op. Wel een bewijs, dat er een goede kern zit »n onze vakbeweging. Wat de geldmiddelen van het Vakbureau be treft, in 1914 bedroegen de ontvangsten i 74,806.36, dé uitgaven 73,187.17%. In dez? Uitgaven is begrepen eene som van 42.291.44% voor tiet tuberculosefonds, die niet uitgegeven is, maar beschikbaar gesteld voor verpleging van tuberculoselijders. Deze som niet meegerekend, was er een batig saldo van f 619.18%. Ge begrooting voor 1915 werd in ontvaugsten «n uitgaven vastgesteld op f 78,308.00. .Y;, °k deze cijfers wijzen op.inwendige kracht. Taar de offervaardigheid der leden en bonden *'Ch toont in liet betalen eener niet te lage contributie, daar is wat tot stand te brengen. „De R. K. Vakbeweging", orgaan van liet Bureau, telt 1600 abonné's, 400 meer dan het Vorig jaar. „Herwonnen Levenskracht" is door den Bloe mendag en door grootere en kleinere giften van Organisaties in 1914 met een flinken sprong vooruit gegaan. Verdeeld over de provincies werd voor dit fonds bijeengebracht in totaal f 46,793.98%, •Waaronder f 12,763.38% uit Noord-Holland en f 15,422.35% uit Zuid-Holland. In October werden de eerste patiënten uitge zonden. Einde Dec. waren er reeds 38 patiënten ih verpleging. Het verslag vermeldt verder de werkstakingen «u uitsluitingen, waarbij in 1914 onze vakbon den waren betrokken. Over het algemeen werden, dank zij de goede leiding en den steun van het Fonds tot uitkeering bij werkstakingen en uit sluitingen, zeer goede resultaten verkregen. Hét Weerstandsfonds keerde aan 2510 stakers uitgestotenen eene som van f 6530.05 uit over -2 dagen. Het ledental van het fonds steeg ^ftu 15780 tot 24194. Het waarborgfonds ging Vooruit van f 1430.26 tot f 2419?40. De ver plichte bijdrage bedroeg gemiddeld niet meer dan een halve cent per aangesloten lid en per *veek. De vrijwillige steun bij stakingen en uitslui- hugen wordt over de Diocesane Werkliedenbon den verdeeld. Ingekomen is uit de Bisdommen: Utrecht f 2399.75%, Haarlem f 3277.74, Den Bosch f 1787.76, Roermond f 748.09%, Breda f 780.53%, per lid der Dioc. Bonden tesp. f 0.24%, f 0.18%, f 0.14, f 0.11% en f 0.44%. Bovendien geeft het verslag een uitgebreid ^verzicht van de vele werkzaamheden door het Vakbureau verricht, om zooveel mogelijk de na- «eelen van de crisis te weren. Maatregelen, die er niet weinig toe hebben hijgedragen, dat het ledental op peil en de orga msatiekracht onverzwakt gebleven is. Dit deze enkele mededeelingen komt helder l^u het licht de groote vooruitgang onzer K. Vakbeweging, een feit, dat blijstemmend is, ™9ar van de vakbeweging de welvaart onzer Brbpiders afhankelijk is, Wij constateeren dezen groei en bloei onzer ^beweging met groote instemming. Pil* DE STAATSCOURANT. beschikking van den Minister van Staat, mister van Bimienlandschc Zaken, is, met in- £»«van 16 April 1915, benoemd tot amamicn- b;j de pharmacie aan de Rijksuniversiteit te J- W. Willeinse, thans bediende bij de °édiagsmiddelleer, aldaar NEDERL. OVERZEx TRUSTMAATSCHAi'PIJ. »c,Pa werkkring der Nederl. Overzee-Trustmaat- rmppij heeft zich in verband met de buiten- »r»rU»ii*ries d.d 15 Vaart weer ver der uitgebreid. Daartoe is opgericht een sub-commissie, waar van leden zijn de heeren C. J. K. van Aalst, Jhr. L. P. D. op ten Noort, Joost van Vollen hoven en L. Polis. Deze commissie stelt zich ten doel, den uitvoer te helpen bevorderen van die artikelen uit Duitschland, Oostenrijk-Hongarije en Turkije, welke daarvoor nog in aanmerking komen. In lichtingen daaromtrent zijn te verkrijgen bij de commissie, die 'zitting houdt in een der lokalen van de N. O. T. eiken werkdag des morgens van 10—12 uur, en des namiddags van 2—4 uur, en bij de verschillende stoomvaartmaatschappijen. Schriftelijke aanvragen te richten aan het beken de adres der N. O. T. met bijvoeging van de woorden: Sub-Commissie A. Verder vernemen wij, dat in verband met de bovengenoemde proclamaties voortaan voor den aanvoer van goederen van overzee, zelfs al zijn zij geen contrabande meer, groote moeilijkheden zouden kunnen ontstaan, behalve voor wat be treft tabak, koffie en kinabast, afkomstig uit de Nederlandsche koloniën, voor zoover die hier worden aangevoerd bij hier te lande gevestigde maatschappijen en iiiina's voor verkoop op de openbare markt, alsmede van zuidvruchten (sinaasappelen, citroenen, krenten, rozijnen, vij gen, pruimen, hazelnooten, amandelen, sucade, gepekelde oranjes en citroenen, abncozenpulp, van de Middellandsche Zee aangevoerd met schepen der Koninklijke Nederlandsche Stoom boot-Maatschappij), waarvoor een uitzondering is gemaakt. Ten einde nu aan die bezwaren tegemoet te komen, heeft de N. O. T. een zoodanige rege ling weten te treffen, dat de mogelijkheid is ge opend, dat ook andere, niet-contrabande-goede- ren ons land zonder moeilijkheden kunnen be reiken. DE INVLOED VAN DEN OORLOG OP DE KOOPVAARDIJ. Wanneer de nieren niet in staat zijn om de schadelijke, afgewerkte stoffen uit liet bloed te fiUreeren, wordt het bloed er door vergiftigd, en slechts onbeduidende verschijnselen verraden de aanwezigheid dier vergiften in liet bloed. Weinig opvallend nog zijn die pijn in den rug, die vermoeidheid, hoofdpijn, duizeligheid, zenuw- en spierpijnen, nu eens in de gewrichten, dan weer in de armen, schouders of beenen. Men let niet op deze verschijnselen en toch zijn zij de ken- teekenen, dat de onzuiverheden ons lichaam beginnen te verwoesten. Zij kunnen zich nestelen in ,öe spieren en jicht, rheumatiek met haar treurige gevolgen als vervormde ledematen en gewrichten veroorzaken. Opgenomen in het bloed, kunnen zij zich in de bloedvaten als een onoplosbare stof afzetten (verkalking, enz.) Zij kunnen zich afzetten in het nierbekken enz. en ontsteking,.nierzand en niersteen met de daar aan gepaard gaande nierkoliek veroorzaken. De schadelijke stoffen, de verwoester» van het lichaam, moeten verwijderd worden. Alleen de nieren zijn hiertoe in staat en Foster's Rugpijn Nieren Pillen zullen haar hiertoe in staat stel len. Zij herstellen de nieren en doordat zij de onzuiverheden oplossen en afvoeren, voorkomen zij de nadeelige werking ervan op het lichaam en roeien zij de wortels van uw ziekte uit. Te Haarlem verkrijgb. bij de heeren- K, v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstr. 147a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van poatwissel i f 1-75 voor één, of 10— voor im ■loozen. Eiseht da echte Foster'» Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doo», die niet voorzien i» van nevenstaand handelsmerk. Alle betalende abonné's op dit blad, die fn het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn vol gens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij levenslange onge schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. GULDEN bij verlies van hand of voet. een GULDEN bij verlies van één oog. GULDEN bij verlies van één duim GULDEN bij verlies van één wijs vinger. GULDEN bij verlies van één anderen vinger. Du uitkeering dezer bedragen worut gega randeerd door de Maatschappij „HOLLAND- SCHE ALGEMEENE VERZEKERINGS BANK" te Schiedam. GEWISSELDE STUKKEN.. De economische toestand. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Tweede Kamer, als vervolg op zijn Nota van 27 Februari jl., doen toe komen een korte opsomming van cijfers en geno men maatregelen, betrekking hebbende op den economischen toestand, over de maanden Fe bruari en Maart. Het is zijn voornemen, zoo Oude Zilverbons. Naar men mededeelt, spoedig mogelijk aan de Kamer een meer uit voerige Nota, in den trant van die van 27 Februari jl., aan te bieden, welke dau den toe stand zal weergeven op 1 April jl. Uit het stuk blijkt, cfat bij de volgende econo mische nota, die in de eerste dagen van Mei zal verschijnen, een overzicht zal gegeven wor den van den stand der nijverheid op grond van de gegevens der arbeidsinspectie. Voorts wordt er aan ontleend, dat de tarwe- aanvoer in Februari tengevolge van onvoorziene Contracten zijn afgesloten, waardoor de régee- ring kan beschikken over de volgende sclieeps- ruimte: in April over 171,000 toD, Mei 135,000 Juni 100,000, juli 100,000 ton. De inschrijvingen op meel, die tot dusverre op niet geregelde tijdstippen plaats vonden, geschie den tot nadere regeling eens per 14 dagen. Verschillende gemeenten verzochten terug te mogen komen op hun verzoek, om maïs van het distributiebureau te ontvangen, daar zij deze thans tegen lageren prijs op de markt konden koopen. Aan dezen wensch werd in hoofdzaak vol daan. Veilingen van maïs hadden in verband hiermede gedurende eenigen tijd niet meer plaats, NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT De heer O. van der Boom schrijft in „Het Ned. Zeewezen": In het scheepvaartbedrijf heeft de huidige oorlog geen groote omwenteling teweeg ge bracht, voornamelijk op het gebied van vrach ten, verzekeringen en prijzen der schepen. Een zeer eigenaardige samenloop van omstandig heden is wel, dat de vrachten, die aan het eind van 1913 reeds laag waren te noemen, in 1914 steeds meer daalden, welke daling haar laagste punt bereikte juist even vóór het uitbreken van den oorlog in de aflevering van. 1.5 Juli 1.1. deolde de heer H. ons omtrent den toen ge drukte staat der vrachitenraarkt nog mede: „Bevrachtfer» kunnen op bijna elke plaats ter wereld een overvloed van tonnage vindien, en indien er minder scheepsruimte beschikbaar was, zouden de vraohten niet zoo laag zijn. Menige reederij weet haast g-een raad om voor haar schepen een behoorlijk emplooi te vinden, en loonendie reizen voor wilde vrachtbooten be- hooren op het oogenblik tot do uitzonderingen Wel was dus toen de toestand van de vrach- tenmarkt diop-treurig, zelfs zóó erg, dat van vele zijden werd voorgesteld, om door het op leggen van schepen den vraohttocstand eenige zins te verbeteren. Verscheidene vrachtmaat- sohappjjen gingen dan ook werkelijk vrijwillig daartoe over, omdat dit haar goedkooper uit- kwRm dan het laten varen der schepen voor zulke lage vrachten. Ten slotte werd door de Engelsclie regeering de crisis nog verergerd door het verbod van uitvoer van steenkolen. Bij het uitbreken van den oorlog echter ver. anderde de toestand plotseling in hooge mate do lage vrachten stegen met onrustbarende snelheid. Na te.hebben herinnerd aan de redenen dier strijging, vervolgt de schr.: Toch heeft deze sterke stijging der vrachten voor de recders wel ©enige bezwaren voor de toekomst. In de eerste plaats is het nu voor Amerika een welkome gelegenheid om zich op scheep vaartgebied geheel onafhankelijk van Europa te maken. Het zou n.l. zoo'n wonder niet zijn, als liet wetsvoorstel, waarin Amerika zich op groote schaal voor staatsrekening in reedorij- zaken zal gaan steken, tengevolge van de be staande hausse in de vrachtenmarkt tot wet zou worden verheven. In de tweede plaats leveren de hooge vrachten een gevaar voor do toekomst met het oog op de bouworders voor nieuwe schepen, welke orders beslist een nadeelige nawerking zullen onder vinden, omdat de onderneming in het algemeen gebaseerd zal zijn op de buitengewoon hooge vrucht cijfers van het oogenblik." Zeer zeker zul len ook hier weer <Ie magere jaren op de vette volgen In nauw verhand met de hoogere vrachten staat de verhooging in prijzen der schepen welke verhooging sedert 1 Augustus wel 25 pOt. bedraagt. Het spreekt vanzelf, dat dit sommigen geen windeieren gelegd heeft; er zijn zelfs ge vallen hekend, waarlp •eenzelfde schip in enkele maanden viermalen van eigenaar veranderde, terwijl by den verkooo telkens heel wat winst gemaakt werd. DE DUUR VAN DEN OORLOG. Waaraan ligt het toch, dat de oorlog zoo lang kan duren? De „Standaard" geeft een der groote rede nen aan. Hoe verder we 't jaar ingaan, zoo schrijft dit blad, hoe duidelijker 't wordt, dat het voor al de vliegers zijn, die den oorlog eindeloos doen rokken. Nog in 1S71) kon een man van stavast als corpseommaiulant den vijand derwijs verrassen en op 't lijf vallen, dat hij omsingeld en afge sneden werd, en, ten slotte in den hoek gedron gen, zich met twee, drie legers tegelijk moest overgeven. Het kwam er dan maar op aan, slinks cn si uw-weg cr achter .to komen, waar de vijand het zwakst stond; naar die piek, zonder dat de vijand 't merl.(e, een troepenmeerderheid bijeen te brengen; en dan zijn slag zóó te slaan, dat 't opeens uit was. Zoo ging 't toe iu de dagen van bodewijk XIV, zoo deed 't Napoleon, en zoo ging 't nog Ln 1870, Nu daarentegen li dit uit. De vliegers wippen naar boven, en bespieden, uit die hoogte, heel 't front van den vijand langs, wat er achter dat front gaande is. Dit begluren ze met onverbeterlijke verre kijkers. En dat seinen ze dan onmiddellijk naar. den staf op 't veld. Die staf is dan in staat, ijlings versterking op 't gevaarlijke punt te doen aanrukken. E al gaat 't zelfs zoo nog som» hard toe, van overrompeling met massale overmacht i» toch geen sprake meer, en juist dit maakt dat schier elk offensief mislukt. Zoo ging 't in Champagne, zoo ging 't bij Verdun, zoo ging 't nu weer tusschen Maas en Moezel toe. En juist doordat men ook nu weer zoo pre cies kan waarnemen wat er aohter 't front gaande is, loopt schier elk offensief op mis lukking uit. In 1870 zou eon veldheer als Joffre allicht wonderen gedaan hebben, nu eindigt hij na elk offensief met eon ridder te zijn van de droevige figuur. ROGGEBROOD. De Minister van Landbouw enz. heeft onder dagteekening van 15 April 1915 aan de Burge meesters de volgende circulaire gezonden: Bij mijne circulaire van 19 Januari j.l. No. 216 verzocht ik u te bevorderen, dat in uwe ge meente het roggebrood slechts uit een mengsel van half tarwe en half rogge zou gebakken worden. De Provinciale Roggebrood-commis- siën adiviseeren mij thans het voorschrift tot, die vermenging op te heffen en zulks op grond dat er, mede ten gevolge van bedoelde circu laire, op het oogenblik vermoedelijk voldoende hoeveelheden rogge in Nederland aanwezig zijn om te voorzien in die behoefte tot den volgenden oogst. Ook wordt mijn aandacht gevestigd op het feit, dat in het komende seizoen de rogge spoedig tot vermindering in qualiteit kan over gaan en het daarom niet gewenscht is, zo in groote hoeveelheden opgeslagen té laten. Met het oog op dit feit besloot ik overeenkomstig het advies te handelen. Vertrouwende, dat u hiermede accoord zult gaan, verzoek ik u de noodige maatregelen te treffen, om in uwe gemeente het bakken van roggebrood uit enkel rogge wederom toe te staan. Wat den aanvangsdatum betreft, waarop dit weder zal mogen geschieden, verzoek ik u dezen in overleg met den voorzitter van het Provin ciaal Sub-Comité voor de Voeding van Mensch en Dier in uwe provincie vast te stellen. Mocht onverhoopt blijken, dat de vogge- voorraad niet toereikend is tot d'en volgenden oogst, dan zal door mij overwogen worden, ver menging met tarwe voor te schrijven, hetzij door buitenlandsche rogge te verstrekken. TEGEN HET „HETZEN." Volkomen ad rem zegt „Het Huisgezin" in een artikeltje waarin het blad aanraadt om in het Katwijk-geval kalm en bezadigd te blij ven, aan het adres van het „hetzblad" „De Telegraaf" het volgend©: „Er is geen enkele reden om aan te nemen, dat welke regeeritig ook een optreden als tegen de „Katwijk" zou billijken, laat staan gelasten. „Wel hebben wij alle reden om kalm te blijven juist nu het een geval betreft, dat niet twijfel achtig of dubbelzinnig is. „En omdat dit zoo is, valt de houding van een onzer dagbladen zeer te laken, dat, onder den schijn van tot gematigheid aan te sporen, het publiek opzet .tegen „een regeering, die laffe sluipmoordenaars tot handlangers heeft.' „De regeering, welke het blad, zonder ze te noemen, volkomen duidelijk aanwijst, zal ons alle recht laten wedervaren. „Het eenige wat daarbij in den weg zou kun nen staan en de goede verstandhouding bemoei lijken, is juist een prikkelend en met een on partijdige onzijdigheid spottend optreden als dat blad zich dag aan dag veroorlooft." VLAGGEN OP 1# EN 30 APRIL. De Minister van Binnenlandsche Zaken hee'ft te kennen gegeven dat, hoewel er met het oog op de tijdsomstandigheden* geenerlei openbare feestelijkheden zullen plaats hebben ter gele genheid van de eerstkomende verjaardagen van de leden van het Koninklijk Huis, de burgerij zich van het uitsteken der vlaggen niet behoeft te onthouden. UITVOER VAN VARKENS VLEESCH. Ingevolge de ministerieel e beschikking van 9 April zal te beginnen met a.s. Maandag weer varkensvleesch (inbegrepen geheele geslachte varkens) kunnen worden uitgevoerd, dat van rijkswege is gekeurd en gemerkt, benevens enkele worstsoorten als ploekworst en andere uit varkensvleesch bestaande waren. De directeur van het Rijks-centraalbureau tot regeling van den afzet van varkens en var kensvleesch zal hiervoor consenten afgeven. Het percentage van de hoeveelheid varkens vleesch, die de exporteurs verplicht zjjn voor binnenlandach gebruik beschikbaar te stellen, is door den minister van landbouw vastgesteld op 50 pOt., terwijl de prijs per K.O. slachtge- wicht is bepaald op 80 cent. Nieuwe zilverbons en guldens. De om standigheid, dat de nieuwe zilverbons slechts lot een waarde van 2.50 zijn uitgegeven, heeft, zoo schrijft men aan de N. R. Ct., de vrceg doen ontstaan, dat er nu te weinig ruilmiddelen ter waarde van 1.zullen komen. Hiervoor i» geen grond. Immers', behalve nieuwe «zi I verb ons van 2.50 tot een bedrag van voorloopig 7X mil lioen guldeny is er ook een behoorlijke hoe veelheid zilveren guldenstukken aangemaakt en in de laatste weken is er reeds tot een bedrag van bijna 2M millioen stuks in om loop gehradht. Niemand behoeft guldens op te zamelen uit vrees, ze binnenkort niet meer te zullen kunnen krijgen; immers met de aanmunting van guldens wordt voortgegaan en de voor raad wordt elk week met ten minste 400,000 stuks aangevuld. Met de inzameling van alle oude' zilver- bons en de verspreiding van de nieuwe bons eu de nieuwe guldens kan zeer tijdelijk hier en daar een tekort gepaard zijn gegaan, wijl veel oude bons tegen bankpapier zijn inge wisseld en do nieuwe slechte geleidelijk (vooral door de loonbetalingen) haar plaats innemen, doch binnen weinige dagen zal er overal weer een voldoende hoeveelheid geld van minder dan 10 in omloop zijn. Het ie echter van groot belang, dat bij betalingen, waarbij zilverbons van 2.50 kunnen worden gebezigd, deze ook inderdaad zooveel mogelijk worden gebruikt. Gevaarlijke kookpannen. Tn verband met een geval van vergiftiging dat zich te Amster dam heeft voorgedaan, hebben B. en W. gewaar- sohuwd tegen het gebruik van gevaarlijke kook pannen. Een gezin, wonende huiten de Haarlemmer poort, bestaande uit man, vrouw en vier kinde ren, had n.l. in een pan met gegalvaniseerd ijzeren bodem rijst met melk gekookt. Er bleef een hoeveelheid over, die den volgenden dag werd genuttigd. Weldra was het geheele gezin ongesteld. Een jongen, die veel had gegeten, werd ernstig ziek. Hij moest ter verpleging in het Binnen-g-asthuis worden opgenomen. Het geheele gezin ia thans weder zoo goed ais her steld. Aan den Gemeentelijken Gezondheidsdienst j is bij onderzoek gebleken, dat, in de pan een hoeveelheid zinkwit aanwezig was, voldoend© om tot ernstige gevolgen te kunnen, leiden. De blikslager, die de pan repareerde, ia d-oor den gezondheidsdienst gewaarschuwd en hem is voorgehouden, dat hij een volgenden keer wel eens met den strafrechter in aanraking zou kunnen komen. Vier vingers afgesneden. Bij het knippen van stalen in da werkplaats van do firma Both aan den Visschersdijk te Rotterdam ia een be diend© J., met zijn rechterhand onder het mee gekomen waardoor hem vier vingera werden, afgesneden. ligt het in de bedoeling om de gelegenheid tot inwisseling van de oude zilverbons, welke nog in de circulatie zijn gebleven, binnenkort weder om open tc stellen en wel voor eenige maanden. De inwisseling zal echter uitsluitend kunnen plaats hebben bij den. agent van hot Ministerie van Financiën te Amsterdam, tot wiens kan toor mitsdien zij, dl© nog- zilverbons bezitten, zich persoonlijk of schrftelijk zullen hebben te wenden. Door bijvoegng van een poswissel met j omstandigheden vertraging ondervond. Thans postzegel aan zijn eigen adres zal men de toe- J zjja maatregelen getroffen, die den geregel den zending van het bedrag, waprop men recht aanvoer zooveel mogelijk bevorderen. heeft, zeer vergemakkelijken. In een bijlage zijn de uitvoerverboden opge nomen, die sedert 1 Jan. 1915 zijn afgekondigd of gewijzigd. !Suppletoire La ml hou wbegroo- ting 1914. De minister van Landbouw enz. zegt ig de Memorie van Antwoord op het V. V. der, Eerste Kamer, dat het hem leed doet vernemen, dat verechillonde leden verbaasd waren over het plotseling verschijnen van de circulaire tot de gemeenten. Hij begrijpt den wemsch, dat door hem vooraf advies zou zijn ingewonnen bij het bestuur of de be sturen der gemeenten. Hij kan eöhter niet toegeven, dat dit de 'besturen der groote gemeenten zouden moe. ten zijn geweest, omdat intussdhen uit de in gekomen antwoorden wel is gebleken, daf ten deze groote verschillen bestaan tusschen de belangen der groote en der kleine ge meenten. In he.t algemeen neemt de Minis ter g-een belangrijke maatregelen zonder da daarbij betrokkenen te raadplegen, en de ver. klaring, dat zulks ditmaal niet is geschied, is waarschijnlijk alleen daarin te vinden, dat hij er aan Ibeeft gedacht, dat van deze go- meenten sommigen in (twee) vereenigingen waren vereenigd. Het doet den Minister leed, dat hij deze fout gemaakt heeft- eu wanneer hij weder, meent maatregelen in het belang van de ge meenten te moeten nomen, z,al hij dit on- twijfeLd- niet doen, zonder de besturen de tl hier bedoelde vereenigingen te raadplegen. Hjj heeft het plan om de circulaire te ver zenden medegedeeld aan het bureau van da subcommissie voor de voeding van mcnsch en dier uit hot Koninklijk Nationaal Steun comité. Hij meent zich volkomen rekenschap ta hebben gegeven van de financieele gevolgen en denkt do maatregelen zoo noodig uit to kunnen voeren met behulp van 't Rijlks Dis tributie-Bureau voor Graan en Meel, de in middels opgerichte Rijksbureaux voor do re geling van den uitvoer van varkensvleesch eu aardappelen en da sub-commissie bier- voren genoemd. Het verschijnen van de circulaire is niet het gevolg van hot feit, dat hjj den-toestand tbnns abnormaler vindt dan hij was, maar omdat hij meent dat de voeding van denl mensdh een voortdurende zorg moet zijn o.a, van zijn departement. Bij het economisch de bat in de Tweede Kamer is door hem duide lijk te kennen gegeven, dat hij aleen zich niet in staat acht om dergelijke maatregelen to nemen. De uitzending der circulaire had daarom, in de eerste plaats ten doel te vernemen in hoeverre de gemeenten bereid waren in deze mede te werken en in de tweede plaats vast te stellen in hoeverre de toestand in de ver schillende gemeenten het nemen van nadere maatregelen nooclig maakt. Het deed den Minister genoegen te ont waren dat door andere leden werd betoogd, dat zijn bedoeling waardeering verdient ei» dat sommigen met hem vonden, dat de re geling aan de gemeenten moest worden ge laten. Moet de Minister zelf maatregelen in zake de levensmiddelen nemen zcfnder mede werking van da gemeenten, dan zullen zij uit den aard der zaak veel meer uniform en veel minder ingrijpend zijn dan wanneer, de gemeenten in deze hun 6teun verleenen, •daar hij niet, en iedere gemeente voor zicib wel in staat is om de geschiktheid der te nemen maatregelen aan de werkelijkheid in een bepaalde gemeente te toetsen. Oorlogszee-on ge val 1 evnv e t» Blijken» het Verslag omtrent het wetsont* werp tot vaststelling van bepalingen betref* fende verzekeringen van schepelingen cn liunne nagelaten betrekkingen tegen geldelijke gevol gen van ongevallen hun op zee overkomen ten gevoge van of in verband met een gebeurtenis welke een onmiddellijk gevolg is van den huidi-' gen oorlog (Oorlogs-zeeongevallenwet) besloop d© Commissie van Rapporteurs der Tweeda Kamer de Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van Financiën uit te noodigen tot het houden van een mondeling overleg. Aan deze uitnoodiging werd door de StlmtOe" inet de meest© bereidwilligheid gevolg gegeven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5