SCHAGEN EN OMSTREKEN HOLLAND'S NOORDEN UIT DE ZAANSTREEK Burgerlijke stand BERICHTEN STADSNIEUWS UIT ONZE VORIGE OPLAAG J. Vit. LUCAS Parklaan 5 9. dening tuboolgeldheffing. 4. Machtiging tot aanstelling van een tijdelijk onderwijzer aan •cbool D. 5. Voorstel van F. C. J. Netscher met betrekking tot onteigening van grond voor straatverbreeding te Santpoort. 6. Adressen: a. van L. van der Wal c.s. inzake aansluiting aan de rioleering in de Corverslaan; b. van de wed. O. van Roden-Blom om afwijking van de rooilijn betreffende de Kalverstraat; c. van de Directie van de K. E. M. te Bloemendaal als Toren bctrefende den Rijksstraatweg te IJmui- ien; d. van den Ingenieur van den Rijkswater staat W. G. C. (ielinck te Amsterdam om ont kef fing van art. 2 der Bouwverordening ten behoeve van den Staat; e. van de Vereeniging der gemeentewerklieden „Eensgezindheid" i/z. verleeifen van ten loontoeslag. f. van den Com mandant vun het Veldleger Depötbataljou D on. tijdelijke beschikking over de muziektent der gemeente. 7. Financiëele besluiten. 8. Be noeming van: a. een lid .lor Commissie van Toezicht op de Burgeravondschool; b. vier leden van elk der beide voor de gemeente ingestelde schattingscommissiën op grond der Wet op de Inkomstenbelasting. 9 Behandeling ontwerp eeni r nieuwe Politieverordening. 10. Belasting zaken. VELSEROOIiD. Bouwwerken. Aan de heeren Oudshoorn en Slingerland alhier is bij onderhandseho aanbesteding opgedragen liet bouwen van oak huizon aan de zuidzijde der Visschersha- ven te IJtnuiden, voor rekening der V. V. Nodcrl. Stoomvisscherij aldaar. U MUIDEN. Steenkolen voor de stoomtreilers. In de Zater dagnamiddag gehouden vergadering van reeders is na langdurige discussie de volgende motie genomen „Ue vergadering, haar vertrouwen uitspre kende in de commissie, wacht het resultaat af van de stappen, die door de commissie gedaan zijn eu waarop nog geen antwoord is ontvan gen." Verder werd medegedeeld, dat van een con tract van maand tot maand afgezien is moeten worden, omdat zulks slechts tegen nog ver hoogde prijzen kon worden afgesloten. De Maatschappij tot beheer van Steamtraw- lers en andere Visschcrsvaartuigen, die het be heer voert over 14 stoomtreilers, heeft zich, naar gemeld werd, uit de Vereeniging van ree ders teruggetrokken en heeft tegen de hoogere kolen prijzen gecontracteerd. Over de voorstellen van „time-charteren" is men nog niet tot een beslissing gekomen. Voorloopig blijven dus de schepen der reeders, aangesloten bij de vereeniging, stilliggen. De trawler „Paris" IJM. 152 kreeg bij Kam perduin ongeveer 5 mijlen uit de ku6t, be zoek van twee Engeteche torpedobocuten, welken eenige malen rond den trawler «stoom den, om naam en merken op tc nemen en daarna met groote snelheid om den Noord wegstoomden. Dezelfde trawler rapporteer de ook bü Ameland een Zeppelin gezieu te hebben. De trawler „Plutos" IJM. 184 rap porteerde ook een Zeppelin bij Ameland ge zien te hebben, doeh ibad van torpedobooten nicte bespeurd. Onbestelbare stukken gedurende de eerste helft der maand April. Brieven: R. Huisman, Zwolle: J. Ran, Haarlem; G. Regeling, Zwolle; Schouefeld, Amsterdam; Mej. R. Snijders, Roosendaal; B. de Vries, Leeuwarden; M. Aubry, Havre; J. van Geel, Antwerpen. Briefkaarten: J. Spaans, Sckeveningen; H. Jochums, Duisburg. ALKMAAR. Militicrand. Benoemd zijn in den militieraad voor de lichting der militie van 1916 in -het derde militiedistrict, tot voorzitter N. Glinder- man, lid Prov. Staten; tot zijn plaatsverv. A. J. van Benthem, lid Prov. Staten; tot leden H. F. lbink Molenbrink, te Alkmaar, en J. Houts muller, gep. officier-machinist te Alkmaar; tot hunne plaatsverv. A. Goede Dzn. en C. W. Vis ser, beiden te Alkmaar. Personalia. Tot leeraar aan de kadettciir school alhier is benoemd dr. Kloeke uit Winschoten. HAARLEMMERMEER. Mond- en klauwzeer. Bij den landbouwer Smit aan den Nieuwebrug bij Vijfhuizen, in deze gemeente, heeft zich onder het rundvee mond- eu klauwzeer voorgedaan. Het erf enz. is direct ouder politietoezicht gesteld. Zeer vermoedelijk zal Iheden het vee naar het abattoir te Haarlem worden vervoerd om te word enafgeinaakt. Dit is het eerste ge val dat er thans in deze gemeente is gecon stateerd. Paardenfokkerij. Door de prov. regelings commissie voor de paardenfokkerij in Noord- Holland is bepaald, dat de locale premie keuring te Hoofddorp zal worden gehouden op '20 Mei a.6., zoowel voor tuig- als voor trekpaarden. Een stamboekkenring zal daar aan voorafgaan ook te Hoofddorp op 12 Mei ajs. De centrale keuring, waarop alleen die paarden verschijnen die op de locale keu- Tingen daarvoor geschikt zijn geworden, zal to Hoofddorp worden gehouden op 9 en 10 Jnni a.s. Voor al deze keuringen, doeh voor al voor de laatste, is een groot bedrag aan premiën uitgeloofd. Voor de paardenfokkers in deze gemeente zijn het belangrijke dagen. WARMOND. Het Warmonderhek. De bijna 40 jaren be staande overeenkomst met de militaire over heid, betreffende de passage van militairen door het tolhek „Warmonderhek", alhier, is met April door den eigenaar, den heer J. J. Leen en, geëindigd. Het veelvuldig gebruik maken van de passage door het tolhek deed den eigenaar andere eischen stellen, waarin niet is getreden en tengevolge waarvan nu telkens grootero en kleinere troepen direct te betalon hebben. Het eigenaardige geval doet zidh nu voor, dat Warmond voor veld dienstoefeningen wordt gemeden, of men tracht het langs een grooten omweg te be reiken. Voetbal. De voetbalclub Sparta, alhier, heeft den wedstrijd tegen Quick, van Den [Helder, met 6 tegen 1 gewonnen. ZIJPE. Burgerlijke Stand. Geboren: z. van J. Koojj en V. Oosterman. Overleden: C. Vos, 84 jaar. weduwnaar van B. Ellen. Ondertrouwd: D. Marees en M. Brak. J. Plant te Hoorn en N. Langerveld. IC. Smit te Den Haag enJ. Baken. A. Francis en G. Gutker. C. Donker te Hoogwoud en M. Gutker. Getrouwd: J. Karsten Heddes. MEDEMBLIK. Bjj de aanbesteding van het bouwen van een boerderij te Onderdijk voor rekening van den heer H. Ruiter, was de laagste inschrijver de heer M. Winnubst voor 6600. ZAANDAM. Handelsonderwijs. B. en W. hebben bij den Baad het voorstel ingediend, naast do bestaan de IJandelsdagschool en handelsavondcursus, een Handelsschool op te richten met 2-jarigen cursus met een H. B. 8. tot onderbouw. Beschikbaarstelling van levensmiddelen. Naar aanleiding van <ie bekende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is door ons gemeentebestuur geantwoord, dat de toestand der gemcentefinanciën het vol strekt onmogelijk maakt de kosten voortvloeien de uit de beschikbaarstelling van levensmidde len voor rekening der gemeente to nemen. B. en IV. achten het bovendien ook beter, dat het Rijk die kosten voor zijn rekening neemt, omdat de hier bedoelde voorziening niet van plaatselijk maar van algemeen belang is, die naar het oordeel van dat college ten goede zou moeten komen aan alle ingezetenen van het Rijk voor zoover zij wenschen er van te genie ten, te meer, omdat een juiste uitvoering van het begrip on- en minvermogend in de practijk noodwendig op allerlei moeilijkheden moet stui ten in verband met de verschillende provinciale en plaatselijke toestanden. LISSE. Geboren: z. vau M. van der Vlugt en van ,T. Straathof. z. van J. van Dijk en van M. J. Bakker. z. van O. van Egmond en van P. van der Kwaak. z. van L. Onderwater en van P. Baak. z. van J. B. T.ingq en van E. M. A. Lucas. z. van A. Witteman en van A. Hoogervorst. Overleden: M. A. Berkhout, 2/4 maand. H. A. van Lierop, 8 maanden. ALKMAAR. Overleden. J. van Maurs, 64 jaar. Geboren: z. van P. Kroon en J. de Haan. d. van J. P. Biemao en T. v. d. Steen. d. van J. D. Appel en M. J. van den Burg. HAARLEM. Van da Belgische vluchtelingen. Naar de kampen. Zaterdag zouden 134 vluchtelingen van hier naar Ede gaan en 252 naar Nu inspect, die allen daarvan door 't Comité behoorlijk bericht hadden ontvaugen. De treinen stonden gereed en op '1 perron waren aanwezig de burgemeester, benevens eenige comitéleden, o.a. dr. Broese van Groe- nou, Stinis eu Smit. Maar.... de vluchtelingen lieten zich mee- reudeels wachten. De ineesten van hen had den het bericht, dat zij naar de kampen moesteu, eenvoudig voor kennisgeving aan genomen. Precies gedaan alsof zij geen bericht had den ontvangenl Naar Nunspeet konden slechte 80 en naar Ede 51 vlucbtelingen wor den gestuurd. Meer waren niet opgekomen! Wij vernamen, dat, hoewel de kampen vol maakt in orde zijn en de menschen het er beslist goed hebben, velen der vluchtelingen in stede van naar do kampen, liever naar België teruggaan, pok al weten ze dat ze daar gebrek en armoede zullen liiden. Anderen, die tot heden voor rekening van 't comité werden verzorgd, blijken nu op eens geld te hebben en verklaarden dat ze dan op eigen kosten voortaan hier zullen blijven.... Natuurlijk heeft bet comité besloten, dat diegenen, die een aanschrijving hadden ont vangen om lieden naar de kampen te gaan en daaraan niet voldeden, vanwege 't comité geen onderstand meer zullen ontvangen. De dank, die velen der Belgen door hun houding van heden aan 't comité voor den verleenden bijstand brachten, is wel een van een bijzondere soort!.... Wij vernamen zoo terloops nog, dat onder de ondersteunden van 't comité bijv. eenc vrouw was, wier man in België geregeld s geld verdiende. Zulke dingen gaan toch niet nanl De vluchtelingen, die beden weggingen, namen op aandoenlijke wijze van familie, vrienden en bekenden afscheid. Allen ver trokken echter welgemoed. G. EN W. Men weet, dat onlangs wegens plotselinge ongesteldheid vau Ue spreekster eene lezing, die mevrouw Sterck—Proot in de vereeni ging „G. en W." zou houden, niet kon door gaan. Naar wij vernemen heelt het bestuur nu aan mevrouw Sterck, die inmiddels her steld is, verzocht deze lezing bü het begin van het nieuwe vergaderseizoen in het na jaar te willen houden, wat welwillend te toegezegd. EEN NIEUWE LUNCHROOM. In het perceel Kleverparkweg 21e, daar voor heel gunstig gelegen, heeft de melkin richting Hnrtenlust Zaterdagavond 'n lunch room met filiaal geopend. De zaak ziet er keurig en netjes uit. Als een aardige herin nering aan deze opening wordt aan de cliën- tèle voor do kinder eneen vredesspel aan geboden. Wij vertrouwen, dat deze lunch room op een druk bezoek zal mogen rekenen. BLOEMBOLLENCULTUUR. In het orgaan der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt medegedeeld, dat de eerste afdeeling der vereeniging in Friesland is tot stand gekomen en wel de af deeling Harlingen met aanvankelijk 14 leden. DE SPOORLIJNEN IN DE HAARLEMMER MEER. Men schrijft ons uit Haarlemmermeer: Met zekerheid kan wotden gemeld dat de spoorwegljjn naar Amsterdam met 1 Mei zal worden geopend. Deze week heeft reeds een oonvooi-trein gereden tot aan Amstelveen en met goed succes. Het traject tusscken Amstelveen en Amster dam is nog niet geheel in orde. Deze en de vol gende week wordt er nog met dubbele ploeg gewerkt, hoofdzakelijk voor grintstorting. In verband met deze opening zal het spoor wegpersoneel te Hoofddorp worden uitgebreid en wel met minstens 15 personen, zoowel con ducteurs als machine-personeel. HET LIEFDEWERK VAN DEN CATECHISMUS. Zooals wij deze week reeds mededeelden, is door den R. K. Vrouwenbond alhier ter hand genomen de organisatie van een nieuw liefde werk-voor onze roomsche kinderen: het liefde werk van den Catechismus. Ook op andere plaat sen wordt in dit opzicht al vruchtbaar werk geleverd: het bestaat hierin dat er op die kin deren, die hetzij doordat ze op niet-katkolieke scholen gaan, hetzij doordat de ouders nalatig of zorgeloos zijn, h-.tzij om andere redenen in de Catechismus voordurend achterlijk zijn, hun lessen en gebeden niet kennen enz., toezicht en geregelde zorg wordt uitgeoefend. Het bestuur van den R. K. Vrouwenbond heeft zich hier ter stede gewend tot de katho lieke dames-onderwijzeressen om hunne mede werking, en zal met hen morgenavond 8 uur in Sint Bavo een vergadering beleggen ten einde te bespreken hoe het Liefdewerk, dat de hooge goedkeuring en aanbeveling heeft van Mgr. den Bisschop en do instemming der Zeer- Eerw. Heeren Pastoors der stad, hek vrucht baarst kan worden ingericht. Wij wekken de dames-onderwijzeressen met aandrang op, Maandagavond tegenwoordig te zijn. De eer, dit Liefdewerk, dat voor de katholieke jeugd van zooveel beteekenis is in Haarlem te beoefenen, mogen zij zeker niet overlaten aan anderen! GEMEENTELI JKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 8 Telefoon 1170 Ingeschreven: 101 timmerlieden, 9 meubel makers, 50 metselaars, 33 opper lieden, 9 stu kadoors, 7 machinebankwerkers, 17 grof bank werkers, 2 mei aaldraaiers, 1 vuurwerker, 1 ketelmaker, 1 burgersmid, 8 stokers, 1 elec- tricien, 5 koperslagers, 8 loodgieters, 10 schoenmakers, 2 zadelmakers, 8 kleermakers, 15 schilders, 0 behangers, 4 stoffeerders, 22 bloemisten, 5 tuinlieden, 33 grondwerkers, 2 bak Kers, 2 slagers, 3 kruideniersbedienden, 4 kellners, 22 magazijnknechts, 28 loopknechts 5 huisknechts, 1 sigarenmaker, 12 kantoor bedienden, 6 boekdrukkers, 4 letterzetters, '2 binders, 205 losse werklieden, 7 dienstbo den, 51 werksters, 35 naaisters, 2 kooksters, 6 huishoudsters, 6 vrouwelijko kantoorbedienden 4 steenhouwers, 22 koetsiers en voerlieden, 12 voegers, 20 chemigrafen, 2 winkeljuffrou wen, 4 kinderjuffrouwen en 2 strijksters. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 15 April. d. van M. C. Broekhui zen— Uilenbroek. 17.April. z. van C. M. Penniugs—Auilréa. Overleden: 16 April. P. C. Adrian, 70 j., Lakenkooperstraat. 17 April. R. Scheringa, 28 jaar, Kamperlaan. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zicli niet aansprakelijk. HOOGGEACHTE INGEZETENEN VAN HAARLEM EN OMSTREKEN. Het is U allen overbekend dat, nadat onze Haarlemsch Paardentram in Mei 1913 werd stopgezet, zich een Comité heeft gevormd, welke zich ten doel stelde gelden in te zamelen voor de veteranen dier tram, welke toen zonder werk en dus ook zonder inkomsten kwamen. Hoe gaarne wij, veteranen, onzen oprechten dank zouden willen brengen aan dat Comité voor haar arbeid, en niet minder aan de edele geefsters en gevers van Haarlem en omstreken, zijn wij helaas tot op heden, dus nu ongeveer na twee jaren, nog niet daarvoor in de gelegen heid geweest, omreden wij nog steeds in alles onkundig zijn gehouden en ook van de door U allen voor ons afgedragen gelden geen uitkee ring hebben ontvangen; die gelden berusten nog steeds in de handen van het nu bestaande Comité, wij zeggen nu bestaande Comité, om reden dat het Comité, heiweik zich eerst vormde en met de in ontvangstneming der geiden zich belaste, zich heeft ontbonden vóór nu ongeveer 5 weken, om redenen ons natuurlijk ook onbe- kend. Op ons aan dit Comité (thans bestaande uit de heeren Mr. Willekes Mc. Donald, Wilkens en mej. Fleischmann) veelvuldig gedane verzoeken om toch tot uitkeering dier gelden over te gaan, 'werden steeds afwijzend beantwoord en liepen op niets uit, reden waarom wij gemeend hebben openlijk in de bladen deze houding bekend te maken, met het beleefd verzoek uwe gevoelens eens kenbaar te maken en ons te laten weten of het in de bedoeling heeft gelegen van de edele gevers en geefsters dat ei zoo gehandeld zoude worden met uwe giften ten opzichte van ons. Ter verduidelijking wenschen wij U het een en ander nog mede te deelen van de reeds ge voerde correspondentiën met her Comité en de verkregen resultaten. Zoo ontvingen wij op een schrijven van 15 Maart 1915 door ons gezonden aan den WelEd. heer Willekes Mc. Donald per 23 Maart, een antwoord waar o. m. de volgende bepaling in voorkomt, en hier, hooggeachte ingezetenen van Haarlem en omstreken, ligt voor ons alles in opgesloten en zouden wij uw oordeel willen ver nemen, speciaal van U, edele gevers en geef sters. Deze bepaling luidt als volgt: „dat daarover (dus over ons deel van het geld) door ieder uwer niet zou kunnen wor- •den beschikt, ofschoon ieders deel ten name van ieder aan de Haarlemsche Bank zou wor den gedeponeerd, dan jia_overleg met boven genoemd drietal leden te hebben gepleegd, alleen wanneer het Comité meende dat eene geheele of gedeeltelijke opvraging er van in het belang van den aanvrager kan worden ge oordeeld te zijn." U begrijpt dat wij niet in kunnen stemmen met zulk eene bepaling en gelooven ook niet dat de schenkers ons aan zulke banden willen leg gen, want wat nu is het gev^l. Wanneer b.v. een onzer een deel of zijn ge heele aandeel van het saamgebrachte geld op zou vragen om daarmede iets te gaan beginnen, neem b.v. het opnemen van kostgangers, waar voor aanschaffing van ledikanten met toebehoo- ren enz. noodig is, dan zal deze zich tot het Comité moeten wenden en van hun goeddunken afhangen, oordeelt dit het eene lichtzinnige geld- uitgave, welnu, dan krijgt hij eenvoudig niets, en zoo zijn er meerdere gevallen; daarbij zal toch niemand uwer denken, dat wij thans, bij deze hoogst-bedrukte tijden, waar alles zoo duur is, ruimschoots in het gele kunnen grabbelen. Wij allen,'ouden van dagen, die reeds zoolang verlangend hebben uitgezien naar de uitkeering van aan ons gedane giften, vragen U thans af mag dat zóó langer gaan? Twee onzer kame raden hebben reeds het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, zonder te hebben kunnen profiteeren van het aan hen geschonken geld, zal ook ons eenzelfde lot beschoren zijn? Wij vreezen het ten zeerste, want zouden wij aanspraak op ons deel willen maken, dan moet het Comité oordeelen, acht het de uitkeering niet hoog noodig, welnu, dan wordt niet uitgekeerd, dus het Comité houdt de volle beschikking over onze gelden, en daar, waar wij allen menschen zijn van zoo'ii leeftijd, waarop wij zeggen kunnen geen lichtzinnig ge bruik ervan te zullen maken, verlangen wij niets anders dan de vrije beschikking over datgene wat door uwe welwillende goedheid aan ons is geschonken. Wij betwijfelen dan ook ten sterkste dat dit in de bedoeling heeft gelegen van de edele gevers en geefsters, dat het Comité zoo zoude optreden. Welnu dan, hooggeachte ingezetenen van Haarlem en omstreken, en vooral U, die gelden voor ons heeft afgedragen, spreek ook uwe ge voelens eens uit, in het vertrouwen, dat door uwe tusschenkomst hulp moge opdagen, opdat wij veteranen en personeel der Haarlemsche Paardentram niet langer mogen zijn gelijk de kat die voor den muizenval zit, maar het boutje niet kan bemachtigen, doch de bezitters mogen worden van datgene wat U zoo goedgunstig zijt geweest voor ons af te staan, waarmede U ons allen gelukkig zoude maken. U bij voorbaat dankzeggend, teekenen wij met de meeste hoogachting, Namens Veteranen en Personeel der H. T. M. UEd. dw. Dienaren, G. PIEK. J. MES. H. P. KOSTER. Zeer geachte Redactie. Van de gelegenheid, ons door U welwillend aan geboden. om inlichting te geven aan Haarlem's publiek naar aanleiding van bovenstaande klacht, gebruik makende, hebben wij het genoe gen U mede te deelen, dat in df laatstgehouden vergadering van het Paardejitram-comité werd besloten 10. om de bijeengebrachte gelden ten name van ieder der daarvoor in aanmerking komende personen (12 in getal) verdeeld naar verhouding van hun aantal dienstjaren, bij de Haarl. Bank te deponeeren; 2o. om, waar die gelden, blijkens de oor spronkelijke circulaire van het Comité (te vinden in uw blad van 20 Mei 1913) ons indertijd zijn toevertrouwd, om daarvan aan de betrokkenen, zoolang en voorzoover zij zullen blijken daaraan behoejte te hebben, eene wekelijksche uitkeering te verschaffen, aan het depot de voorwaarde te verbinden, dat met eene commissie van gedele geerden (waartoe in gemelde vergadering onder- geteekenden werden benoemd) bij eventueele aanvrage overleg moest worden gepleegd om trent doel en wijze van beschikking; 3o. om aan die aanvragen alleen gevolg te geven bij gebleken behoeften en indien het belang van den aanvrager daarmede was gebaat. Het behoeft geen betoog, dat, nu door de be trokkenen de hun door de Directie der Tram- Mij. gedane uitkeering van f 25 per dienstjaar (beloopende respectievelijk f 300 tot f 800 ruim) óf in het geheel niet, óf slechts voor een klein gedeelte is gebruikt, er van steun voor den ouden dag (de oorspronkelijke opzet der zaak) of behoefte, nog geen sprake is. Hoogachtend, Uw dw. dnr. J. A. WILKENS. MARY FLEISCHMANN. F. WILLEKES MACDONALD. Accountant Lid der Ned. Academie van Accountants. TELE.FOOM 2164. Dn LevensmidNlen- Circulaïpo. Advies vau bet Steuncomité. In de laatste raadszitting deelde de Burge meester méde dat hij de levensmiddelen-circu laire van den minister van Landbouw enz. in handen van het dagelijksch bestuur van ons steuncomité om advies had gezonden. Dit advies is thans ingekomen. Bedoeld bestuur deelt daarin méde, dat naar zijne meenhig de denkbeelden door den minister ontwikkeld, „absoluut onuitvoerbaar schijnen." Herinnerd wordt aan de bekende bezwaren tegen des ministers plan en dat voor een ge meente als Haarlem aan 't plan zulk een ver vaarlijke omslag van maatregelen zou verbon den zijn, dat aan uitvoering niet kan worden gedacht. Wil men in de aangegeven richting iets on dernemen, gaat daarna 't antwoord voort, dan zal het noodig zijn de toch al onaanneme lijke beperking tot on- en minvermogenden te laten vervallen en de tusschenkomst van de win keliers uit te schakelen. Men zal dan van ge meentewege distributie Joeolen moeten, inrich ten, waar de waren tegen verminderde prijzen voor alle gemeentenaren worden beschikbaar gesteld. Men heeft in dit stelsel alleen maat" regelen te nemen tegen export. Dan echter leidt de verstrekking van levens middelen van overheidswege tot een wel is waar, tijdelijke, maar daarom niet minder ern stige ontwrichting van den kleinhandel, welke door de omstandigheden van het oogenbl'k» althans in onze gemeente zeker niet zou worden gerechtvaardigd. Wy willen voorts niet verhelen, dat maatro gelen als door den minister van Landbouw eOil worden overwogen, ons niet in ieder opziebt sympathiek zijn. Wij beseffen volkomen, da* door de belangrijke prijsstijging der levensmid delen voor velen de toestand moeilijk is ge wor den. Maar wij meenen ook, dat onze mede burgers goed zullen doen met zich gestadig tfl herinneren, dat de lasten, welke ons wordefl opgelegd niet te vergelijken zijn met de noode# welke elders worden geleden. Deze herinnerinü zou kunnen leiden tot het besef, dat ieder onzer zich lasten en beperkingen heeft te getroosten en remmend kunnen werken tegen de toenc-1 mende zucht om lasten af te wentelen op d« gemeenschap. Ten slotte zegt 't dag. bestuur, dat waar del regeering eenmaal reeds den aanvoer ei de distributie van meel heeft moeten ter hand nemen, er thans mogelijk voor de Regeerinfi aanleiding zou kunnen bestaan om te overwe gen of de omstandigheden een belangrijke prijs vermindering van meel en daarmede van brood zouden kunnen toelaten. Daarmede zou z..i. in derdaad aan breede kringen van ons voJk een hoogst belangrijken dienst worden bewezen. De Burgemeester teekent daarbij aan, dat ook z.i. aan de uitvoering van 't plan voor de-m gemeente wegens de groote moeilijkheden ni« t valt te denken. De ideó om zoo mogelijk tarwe meel van regeeringswege tegen redelijken prii# beschikbaar te stelleD, juicht de Burgemeester daarentegen toe. Adres van den R.-K. Volksbond» Aan den Raad is 't volgende adres verzonden; Edel Achtbare Heeren. Namens het Bestuur der „Afdeeling Haarlem van den Nederlandsch Roomsch-Katholieke» Volksbond", Koninklijk goedgekeurd 13 October 1902, nemen ondergeteekenden de vrijheid het navolgende onder de aandacht van Uw College te brengen: lo. Dat zij met leedwezen kennis namen van den maatregel, door B. en W. genomen, in zake de laatste aan de gemeentebesturen gezonden circulaire, van Z. Exc. den Minister van Land bouw. 2o. Dat zij het ten zeerste zouden appreciëo ren, zoo Uw College zou kunnen besluiten alsnog te willen ingaan op de aanbieding door Z. Exc. ia genoemde circulaire gedaan. 3o. Dat zij zich volgaarne bereid verklaren, desgewenscht, zooveel in hun vermogen is, hunm» hulp te willen verleenen bij he ontwerpen eeneï regeling en de uitvoering daarvan. 4o. Dat zij zich veroorloven, in casu, Uw College toe te zenden eene korte toelichting op dit hun verzoek, hetwelk zij in Uwe welwillende aandacht ten zeerste wenschen aan te bevelen. 't Wel doende met CO ffiSÊSt YCrSChuldigdfl gevoelens, (w. g.) W. B. GUSKENS, Voorzitter C. H. GLAS, Secretaris. Toelichting. Wij verzoeken Uw College, ons toe te staau d< aanvaarding der aanbieding van Z. Exc. den Minister vau Landbouw aan de Gemeentebestu-| ren gedaan, met de volgende argumenten nader te ondersteunen en toe te lichten: lo. Het wil ons voorkomen, dat de weg, in dezen door B. en W. gevolgd, nl. het stellen der aanbieding van Z.Exc. den Minister in handen van het Plaatselijk Steuncomité, niet de juiste is. Flierdoor toch zouden o. i. deze gunstige bepa lingen alleen ten goede komen van de onvermo- genden, terwijl o. i. ook de minvermogenden, in casu zij die tot op lieden zich geheel zonder steun wisten te handhaven, hiervoor zeker ook wel in aanmerking mogen komen. Het valt toch niet te ontkennen dat zij di« slechts over een zoodanig inkomen beschikken, dat zij zich in normale omstandigheden slechte alleen van het noodzakelijke kunnen voorzien, thans nü dc meest noodige levensmiddelen abnormaal in prijs zijn toegenomen, zeker wei in aanmerking mogen komen om in bedoelde gunstige bepalingen deel te hebben. 2o. Wil het ons voorkomen dat: ter aauwij-f zing van hen die voor bedoelde gunstige beschik, kingeri in aanmerking kunnen of moeten komen, eenig overleg met eene organisatie als die welkt wij de eer hebben te vertegenwoordigen, alles?in? rationeel mag worden geacht. Reden, waarom wij in ons request aan UW geacht College, onder 3o. beleefd ïn.overweging gaven, wel te willen gebruik maken van onze (zij 't dan ook slechts naar ons gering vermo gen) welwillende medewerking. Met vertrouwen dringen wij er daarom bo leefd op aan dat Uw geachte Raad alsnotf moge besluiten, deze gunstige beschikking nijp uitsluitend te doen gelden voor hen, die ziek tot het PI. Steuncomité wendden, doch ook voot diegenen, voor wie Uw geachte Raad, in over leg met verschillende organisaties, zulks wen- schelijk zal achten. Namens voornoemd bestuur, (w. g.) de Voorzitter W. B. GUSKENS- de Secretaris C. H. GLAS. Bovendien betuigde de Volksbond in een ad re® aan den minister van Landbouw enz adhaesi0 met het bekende adres van het Bureau v. R. K. Vakorganisatie. BOLLENDAG. Gisteren is het dan de traditioneele Bloe- men-Zondag geweest. Het was was prachtig. Alle üitgaanplarv nen met voorafbepaaldo tochten langs da kleurige velden konden doorgaan, en het was in de stad, en om en bij Haarlem's om' trek buitengewoon druk. In Heemstede, in Bloemendaal. in Schotel en overal om onze stad stonden de velde^ in vollen bloei en de wandelaars en fietset? genoten van de mooie gezichten van de v** den. Uit Heemstede vernemen we: v De bloembollenvelden werden giste zeer dmk bezocht. Van 's morgens vroeg af zag men één keten van wielrijders 101 jden Heerenweg en Binnenweg. jn i Ook veel wandelaars verlustigden 'den aanblik der rijke kleur-nnanceern -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2