"binnenland 4#: SPORT EN WEDSTRIJDEN Stoomvaart lij nen. Stamboel. Geen 24 uur later is de gevreesde pashoogte in het bezit der Turken. En als het weer vrede azl zijn, dan zal, als Allah het goedvindt, Achmed toch nog met de dochter van deu Armeniaan Dikran trouwen. VERSPREIDE BERICHTEN Een kluizenaar iu do loopgraven. Toen de Belgische minister Vandervelde, zoo vertelt het Journal, de loopgraven in het Noor den bezocht, stelde men hem een officier voor, die vóór het uitbreken van den oorlog monnik was en zich in zijn loopgraaf een ware cel heeft ingericht. Eenige soldaten hielden de wacht, want de Duitsche loopgraven bevonden zich op een af stand van tweehonderd meter. De anderen waren aan het kaartspelen in een kelder. De chef be vond zich boven, iu een soort van duiventil, die hem als observatiepost dient. Hij ontving den minister in zijn cel, vijf meter lang en vier meter breed, met een stroozak, een kapotten stoel, een tafeltje, en geen ander licht dan vari een dieven lantaarn, dat buiten niet zichtbaar was. De kluizenaar huisde reeds langer57 dan een maand in die cel. Men lost zijn manschappen elke vier en twintig uren af. Hij weigerde, afge lost te worden. Als waarnemer voor de artillerie, verliet hij zijn post niet en was alleen met de buitenwereld verbonden door een telefoondraad, die naar het hoofdkwartier liep. Men voorzag hem, zoo goed men kon, in kalme nachten van levensmiddelen, maar soms waren de verbindin gen door het mitrailleursvuur gestoord. Eenige weken geleden had men geen drinkwater kunnen zenden. Om zijn dorst te lesschcn nam L. het water van het overstroomde gebied, zout water, waarin lijken lagen, liet het in een ketel koken en likte de droppels af, die zich op het deksel vorm den. Den vorigen avotn' was een granaat vlak in zijn nabijheid ontploft, maar als door een wonder had hij niet dan een kleine kwetsuur aan den vinger gekregen. Toen hem gevraagd werd of het leven onder die omstandigheden niet ondraaglijk is, of hij niet sterft van verveling in de eenzaamheid, ant woordde hij: „Ik heo mij nog nooit zoo gelukkig gevoeld. De tijcl vliegt om. Ik zorg voor mijn kleine huishouden, waak over mijn manschappen en deel mijn waarnemingen mede. Ik heb het bewustzijn, dat ik nuttig ben voor mijn vader land." Hij wees daarbij, ter aanvulling van het geen hij gezegd had, op de volgende woorden, met een mes in den wand gesneden: „Leve de Koning En de socialistische minister drukte met warm de de hand van dezen royalist en christen. Sleepbool tegen duikboot. Van het eiland Wight wordt aan de Engelsciie bladen een spannende geschiedenis gemeld, over een ontmoeting tusschen een Duitschui onder zeeër en de sleepboot „Homer" van South Shields, die zich met een Fransclie bark met graan op sleeptouw, in het Engelsciie Kanaal bevond, op weg naar Sunderland. Plotseling dook, niet ver van de sleepboot, een onderzeeër op, die het stop-signaal gaf. Kapi tein Gibson, van de „Homer", deed of hij niets zag en hoorde en voer door. De onderzeeër veranderde van koers en kwam aan den anderen kant van de sleepboot weer seinen gevende, terwijl hij tevens een sChot loste, dat over de brug van de „Homer vloog. Kapitein Gibson wachtte tot hij de duikboot in zijn vaar water had, liet toen zijn sleeptros schieten en stoomde volle kracht vooruit. Hij koerste regel recht op den onderzeeër aan, maar miste zijn doel 3 voet door de zware zeeën, die de boot heen en weer gooiden. Gedurende deze manoeu vre vuurde de onderzeeër op de brug en het roergangershuis, waardoor de ruiten en het houtwerk versplinterd werden. De kapitein werd echter wonder boven wonder niet gewond. Daarop verwijderde de onderzeeër zich, vuur de op de sleepboot een torpedo af, die miste, zette toen de achtervolging nog een tiental minu ten voort, maar gaf den strijd ten slotte op en verdween. De „Homer" kwam veilig en wel te St. Helens Roads op Wight aan. De Fransche bark, die een heel eind was afgedreven, werd later door een sleepboot uit Dover opgepikt en voor de Downs ten anker gebracht. TER BOI) VAN UITVOER VAN NIKKEL. Het Stbl. no. 199 bevat een Kon besluit van den 16deri dezer, waarbij de uitvoer van nikkel als grondstof en bewerkt, tenzij ge bruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan nikkel geen Iboofdbestand- deel vormt, wordt verboden. Üf van eenig vervaardigd artikel nikkel een hoofdbestanddeel vormt, wordt zoo uoo- dig door den minister van financiën beslist. Bij Kon. besluit kan dit verbod tijdelijk worden opgeheven of ia bijzondere gevallen daarvan ontheffing worden verleend. WELDADIGHEID EN ARMENZORG. Donderdag 1 en Vrijdag 2 Juli zal in Den Haag de algeineene vergadering wordon ge houden van de verc.eniging Weldadigheid en Armenzorg, onder leiding van jhr. mr. Bo- reel van Hoogelanden, oud-burgemeester van naarlem. In die vergadering zullen; de praeadviezen behandeld worden over het onderwerp: het verband der armenzorg en werkeloosheidverzekering. Praeadviseurs zijn mr. Feutener van Vlissingen, raadsheer in den Hoogen Raad, de heer A. Volmer, oud- secretaris van den Armenraad, en de heer H. de Wilde, wethouder van 'sGravenfh-age. PASPOORTEN VOOR DUITSCHLAND. De minister van Staat, minister van Bin- nenilandsehe Zaken, heeft den Commissaris sen der Koningin verzocht de burgemeesters der gemeenten in hunne provincie uit te uoodigen door aanplakking te doen bekend j maken, wat voor het reizen naar Duitsch land wordt vereisekt, n.l.: een buiten!andech paspoort met photographic van den recht- tiobbende, benevens zijn haudteekening, go plaatst onder de photographic en de verkla-- iring van den burgemeester, dat de op bet paspoort geplakte photographie inderdaad idie van den in bet paspoort genoemden per soon is, en dat deze bet stuk eigenhandig heeft onderleekend; ten slotte moet bet pas poort «au den bevoegden Duitscheu eonsu- I.airen ambtenaar ter viseering worden voor gelegd, I FILMS OVER HET VOLKSLEVEN IN INDIö. Indertijd is met regeeringssuksidies door bet Koloniaal Instituut te Amsterdam den beer Lamster, kapitein bij den topografi- sehen dienst in Ncderlandsöh-Indië opgedra gen om daar te lande voor wetenschappe lijke doeleinden kinematografisdbe opnemin gen te doen betreffende het volksleven in Neder landsch-Indië. Het Koloniaal Instituut is voornemens om eenige dier films thans aan do hoogste auto riteiten der regeering te vertoonen in een der zalen van liet Nederlaudech Lyceum te Den Haag. Naar men verneemt, zal H. M. de Konin gin de eerste dezer demonstraties op Woens dagavond 21 dezer met haar tegenwoordig heid vereeren. Ook H. M. de Koningin-moeder en Z. K. H. de Prins zullen dien avond de verloo- niug dezer films bijwonen. Voorts zijn daartoe o.a. uitgenood igd de ministers, hoofden der departementen van 'algemeen bestuur en de leden van dén Raad van State allen met hunue dame.s. De tweede demonstratie lieeft den volgen den avond, Donderdag 22 dezer, plaats en ter hijwoning daarvan zijn o.a. de leden van de Eerste en Tweede Kamer uitgemoodigd. De heer L. A. Bulthuis, referendaris, chef der afdeeling gouvernemen Isbedrijven en burgerlijke openbare werken aan bet depar tement van Koloniën, zal verklaringen ge ven bij de films. vermoedens vaa diefstal bestónden, poogde zich onder een of ander voorwendsel te ver wijderen, dooh hem werd op duid-olijk wijze te verstaan gegeven dat zulks overbodig was. De recherche, die reeds aanwezig was, ging n.l. dadelijk hij bedoelden besteller tot fonilleering over en vond spoedig het biljet van 10. x De dader wilde eerst nog ontkennen, dat bet geld van diefstal afkomstig was, maar de nummers van het verzonden biljet waren genoteerd en kwamen geheel overeen met de nummers van het biljet dat op den be steller gevonden werd. De verdachte viel daarop door. de mand. De enveloppe had hij verscheurd. Weidevogels. De L. Ct. meldt uit Wes- tergo: De bewering, telken jare opnieuw ver nomen, dat de weidevogels, inzonderheid de kieviten, op onze hoogere kleistreken in aan tal steeds afnemen, wordt ook dit jaar we der bevestigd. Op uitgestrekte velden, waar ze tot voor weinige jaren nog in menigte voorkwamen, ziet men ze niet meer. Is het eohte, oude type van den Frieselion cierzoekcr, de man, die met een net over den hoed gebonden, den geheelen langen Aprildag in de velden ronddwaalde, reeds lang verdwenen, de weinige beroepszoekers, {lie onze streek gedm-endo de laatste jaren nog telde, behoudens een zeer enkele uit zondering, het bijltje er nu ook bii neerge legd: de moeite wordt niet meer beloond, de niet onbelangrijke voorjaarsverdionsto van voorheen moet uitblijven. Er is wel eens door deskundigen beweerd, dat de vanellua (kievit) eerlang tot de uit gestorven vogels zou behooren. Afgaande op het aantal eieren, dat op onze markten aan gevoerd wordt, en hetwelk vrii stationnair blijft, komt men evenwel tot de conclusie, dat de kievit van de hoogere kleistreken meer en meer naar de Inge, ingepolderde landen onzer provincie verhuist. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek steil dc Re dactie zich niet aansprakelijk. EEN TYPISCH ZINNETJE! Oudegeest, de beleende soc.-dem., heeft een reisje gemaakt naar Duitschland en beschrijft in Het Volk den toestand daar in verband met de voeding. In zijn artikel zegt hij: „Reeds bij de prijzen der Belgische voedingsmiddelen, door mij in Febr. gepubliceerd, schreef ik, dat zij niet be- langrijk afweken van de onze. Zoo ook is het thans in Duitschland. Anders leeft men er goedkocper dan hier, thans niet meer. En in de restauraties eet men er, zooals vroeger ook, nog steeds -goedkooper dan hier." j Dit wordt geschreven aldus het K. V. een jaar nadat van torens en daken verkondigd is ook door de sociaal-democraten dat in Duitschland het leven zoo verschrikkelijk duur is. Toen was dat noodig, om de tarief wet te v,feu, ziet u! Tegen de smokkelarij. Naar men mede deelt, heeft de opperbevelhebber van land en zeemacht hot voornemen, do bezettingen langs den geheelen grenskant belangrijk te vemterken. teneinde nog beter tegen de smokkelarij te kannen optreden. Aan de commandanten der grenswacht -is gevraagd hoeveel manschappen ter versterking zij denken noodig te hebben. Nu de beschikking over de lichting 1915 bestaat, is lid ook mo gelijk de grenswachten uit te breiden. Diefstal van poststukken. Naar de N. H. Ct. verneemt, is een dor beambten van het postkantoor in Den Haag Donderdagavond op lieeterdnad betrapt op diefstal van post stukken. Tegen bedoelden beambte bestonden reeds geruimen tijd zware vermoedens van oneer lijke handelingen, te meer, omdat hij zeer onsolide leefde. Opzettelijk is in één der biibussen een brief gepost, waarin onder getuigen een munt biljet van 10 was geborgen, terwijl op de enveloppe stond: „aanteekenen". Bij bet gereedmaken voor verdere expedi tie werd deze brief opgevraagd, doch hij bleek vermist te zijn. Onmiddellijk werd het personeel gelast het lokaal niet te verlaten: de besteller die bedoelde wijk gereden bad, en tegen wien de Haarlem, 18 April 1915. Geachte Redactie. In uw Weekpraatje van 1.1. Zaterdag vond ik aanleiding om inet de andere bewoners van 'de Hooimarkt en Nieuwegracht, die klagen over deu rommel en den last van 't turflossen aldaar, een en ander onder de aandacht uwrer lezers te brengen. Terecht 'wordt opgemerkt dat die klachten niet zijn vau vandaag of gisterik voor mij heb het gelaten bij een nequest aan B. en W., waarover afwijzend werd beschikt, zonder opgave van redenen. Den meesten hinder ondervinden de bewoners in de buurt der infanteriekazerne: hoek Hooi markt en Nieuwe Gracht. Afgezien van de eigen aardigheid dat aan een Hen/markt turj wordt gelost, bevreemdt 't mij nog meer dat de feitelijke lossing zoo goed als gche.el plaats vindt niet op de breede 1 looiraaikt, maar op *de Nieuwe Gracht bij de Zandersbrng. Daar lean men bijna elfen weckkdag een op hooping vinden van allerlei wagens en karren, welke op dit geenszins voor losplaats aangewe zen stadsgedeelte het verkeer zeer belemmeren en in verband met de hel'Ung der brug een voort durend gevaar opleveren voor ongelukken. Deze hebben dan ooi reeds plaais gehad zooais iu het request vermeld weru. Turfmolm, stof en vooral voortdurende rook uit de lage stookplaatsen der schepen dringen bij de minste opening van deuren en vensters biunea en maken een behoorlijk frisch houden der kamers onmogelijk. Naar den kant der Hooimarkt is tenminste een flinke wal. Men heeft daar wel de dubbele breedte der Nieuwe Gracht: een breede loswal, dan een strook grond met gras, vervolgens een wandelpad, daarna de straat met trottoir en dan pas de huizen. Nu is het gekste van het geval dat daar zoo wat niet gelost wordt, maar verreweg 't meeste plaats vindt bij liet schip aan de Zandersbrug, ■.vaar de kiein-verkoopers, uit de stad komend, hun inkoonen doen. Spraken nu alle schippers af alleen verder op de Hooimarkt te lossen en des noods alleen met hun volgeladen schepen hier te wachten tot zij op hun beurt konden opschui ven, dan was er al veel gewonnen, maar op die wijze is niets te bereiken, zooals mij de ondervinding leerde. De concurrentie is voor het schip bij de brug zoo goed als aids. Allen doen daar toch hun inkoopen. Waarom, is mij onbe grijpelijk: een 25 meter verder is de turf precies hetzelfde en de plaats tot opladen veel ruimer. Misschien vinden de heeren Raadsleden in bovenstaande aanleiding om eens ccn kijkje te kotnen nemen. Zoo'n bezoek zou bovendien een prachtgele- genheid zijn om de brug eens te inspecteerende soldaten mogen er niet in deu pas over! Alleen door 't pl. m. 15 maal opendraaien voor 't Zaan dammerbootje zou hij slijten! Als men dat eens de plaats van de'turfschepen liet innemen. Daar zou met 't.oog op de drukke passage van fa brieksarbeiders en schoolkinderen er zijn hier diie groote scholen dicht bij elkaar ook wat voor te zeggen zijn. Met "de opnam» hiervan zult U, geachte Redactie, mij zeer verplichten. Hoogachtend, Een bewoner van de Nieuwegracht b/d. Hooimarkt. VOETBAL. SPARTA—H. F. C. F. C. ivint met vier—nul! Voor dezen wedstrijd, in de voetbalwereld al gauw met den wijdschen naain van „kampioens wedstrijd" betiteld, bestond begrijpelijk zeer veel belangstelling. Honderden hadden zich bij den voorverkoop der kaarten van een plaatsbewijs voorzien en aan het terrein voorzag nog menigeen zich van een kaartje. Alle rangen zijn dan ook om twee uur dicht bezet; vele Rotterdammers zijn meegeko men om hun favorieten aan te moedigen. Wanneer scheidsrechter Eijmers om ver over twee laat beginnen, staat een volledig H. F. C.- elftal tegen een Sparta-team, dat door de afwe zigheid van Ruffelse zwaar gehandicapt blijkt. Sparta komt met: v. d. Zee. de Bruijn, Klip. Martin, de Korver, van der Meuten. N. N., Buskop, de Groot, Borgh, Groosjohan. II. F. C. stelt daartegenover: J. en H. Francken, Laan, D. Bouvy, v. Breda Kolff. Leo Verweij, Nico Bouvy, G. Sypesteijn. Oei, Ben Verweij. P. Sypesteijn. Na den aftrap heeft de II. F. C.-keeper al dadelijk een schot te verwerken, doch daarna gaat Breda Kolff cr met den bal vandoor, geeft een scherpen voorzet, die Laan meteen opvangt en ineens den bal, onhoudbaar voor den keeper, inzet. Het publiek laat zich bij dit onverwachte succes (1—0 voor H. F. C.) natuurlijk niet on betuigd. Het schijnt dat deze onverwachte tegenslag zeer slecht op de Spartanen werkt. In de middenlinie tenminste worden leelijke blunders begaan, de backs plaatsen slecht, en in de voorhoede verstaat men zich onderling absoluut niet. Bij H. F. C. daarentegen zijn allen met een ongekend vuur bezield; de verdediging geeft geen kans: Bouvy bewaakt de Groot'op supe rieure wijze; de voorhoede speelt goed samen; vooral de keurige uitvallen van Breda vallen op cn het harde '.verken van Laan en Dolf Bouvy. Wel weten de Korver en de Bruijn, de laatste vooral, menigen aanval te stuiten, doch bij de telkens tevugkeerende, snelle, onverhoedsche doorbraken van de blauw-witte voorhoede, blijft er voor Sparta gevaar. Te meer nog, daar van der Zee nogniet bekomen is van het eerste punt, cn zich erg onzeker toont. Erger wordt dat, als Bouvy en Laan samen mooi op-spelen, en de middenvoor hard inschiet, waarbij de rood-witte doelman den bal over zijn handen in het net laat gaan. li. F. C. leidt met 2- 0! Eén is er bij Sparta, die bij al de werkelijke misère van het elftal enthousiast is en keurig speelt, het is de jonge linksbuiten Groosjohan, die zich geheel geeft, snelle rennen doet en heel vaak mooi doorbreekt, het eerst, vooral in krach tige samenwerking niet Borgh, welke later even wel niet veel meer presteert. Groosjohan blijft hard doorwerken, doch heeft niets geen plezier van zijn doorzetten. De Groot kan immers nog steeds niet schieten, en Buskop doet al even weinig, tens.jt N.N. voortdurend foutief overzet. Van eenige onzekere en verkeerde trappen van Ben Vcrwey weet Sparta niet te profiteeren, en de keeren dat Bok bruikbaar een bal aangeeft, zijn wel niet heel talrijk, doch de voorspelers spannen zich niets in, om, -als-ie het wèl goed doet, er wèl gebruik vau te maken. Door de dappere verdediging in haar aan vallen alzoo goed ondersteund, kan 11. F. C. dikwijls bij van der Zee komen. Als een paar schoten verkeerd gegaan zijn en de Bruijn een paar keer goed gered heeft, passeert Dolf Bouvy netjes de Spartaausche verdediging en schiet hard in. (30). Eijmers deelt dan zoowel aan H. F. C. als aan Sparta eenige vrije schoppen uit, als een speler eens al te vurig is. Sypesteijn heeft weinig te cloen; eenige keeren redt hij op de gewone, kalme, zekere manier. Sparta is werkelijk een poosje in de meerder heid, in liefveld tenminste, en de rood-witte voor hoede is vaak bij het H. F. C.-doel, doch het feit, dat er geen fatsoenlijk schot gelast wordt, bewijst, dat er voor II. r. C, niet veel gevaar bestaat. Dan weer een snelle uitval van Breda Kolff; van de wing af schiet hij hard op goal, van dei- Zee slaat den bal weg, die door Manuus evenwel onmiddellijk in het hoekje van liet doel geretour neerd wordt. F. C. heejt een 4—0 voor sprong! Als we nog verteld hebben, dat Breda Kolff twee minuten buiten adem geweest is, kunnen we thans gevoegelijk liet eerste hoofdstuk van ons verhaal sluiten. Het tweede hoofdstuk behoeft niet lang te zijn Hadden we vooruit geweten dat er niets van belang gebeuren zou na de rust, dan zou ik er sterk vóór geweest zijn, om te 3 uur maai' te eindigen met den strijd. Toen was het immer* 40, en om 4 uur waren we niets verder. W< hadden toen alleen een uurtje voetbal gezien van niet erg hoog peil. H. F C. vond het welletjes, en Sparta was zóó slecht in conditie, dat z® zelfs van een verslapping der blauw-vvitten niet te profiteeren wist. Meerendeels was het saai spel in de twe«'e helft. Toch waren er ook aardige momenten- Sparta viel dikwijls aan, stond-vaak voor l'ct vijandelijk doel, dat evenwel best verdedig'1 wordt. Het publiek amuseert zich vooral a'.* de Groot faalt door de stevige bewaking, die t"j geniet en is zelfs opgetogen wanneer het dort van Sypesteijn twee keer, na een benauwd ooge,j' blik, nog aan een doorboring ontkomt, eens zc"s na een geweldige schermutseling. Neen, Spad'1 had ook geen geluk. 11. F. C. spant zich eerst niet erg meer i'1, doch het laatste kwartier nadat Laan tvrte' maal door Julian op de been geholpen is na rt'J malheur, is een herleving merkbaar en wed" Mannus hard voor een vijfde punt. Van der Z# kan eenige makkelijke schoten evenwel goef wegwerken, en overigens schiet men over naast. Toch had een mooie snelle solo-ren v*J Jacques Francken meer verdiend dan aclde' gezet te worden en een prachtige kopbal va» Jan Laan, die (de bal natuurlijk!) de lat scheef' de, had ook wel vërdiend „te zitten". Evenwel, met 4 punten Kan en moet H. F. G tevreden zijn! Als we nog een poosje de wanhopige pogi'1' gen van Sparta, om te doelpunten hebben ge' zien en merken, dat Groosjohan vooral zich wrt-f verdienstelijk maakt, door zelfs in de verded'' ging te helpen, als we dit alles hebben aa»' schouwd, kondigt het fluitje van Lijmers as"1 dat de strijd gestreden is. II. F. C. wint met 4—0. In ons „besluit", de nabetrachting van de" strijd, behoeven we niet lang te zijn. De nederlaag van Sparta laat zich verklare'1- doordat de Rotterdayuners „liun dag" niet had' den. Dat troffen ze in deze belangrijke mate'; slecht en ongelukkig, vooral tegen een paf'" als 11. F. C.! J De Bruijn, de Korver en Groosjohan moge" als de besten genoemd worden. De rest was mid delmatig. De verdediging was onvoldoende-, i Van de overwinnaars noemen we Leo Venvtf Nico Bouvy en Breda Kolff als de uitblinken Jan Laan, Mannus Francken en George Svp"" steijn allen zeer goed. De anderen waren goed en liet H. F. Cn elftal voldeed ook als geheel uitstekend. HENK. HOE STAAN DE KANSEN? De stand van Sparta en H. F. C. is than*1 1. Sparta 16 11 2 3 24 51—23 1.5" 2. H. F. C. 15 10 1 4 21 44—20 1.4" Sparta speelt dus nog twee wedstrijden, tegen Haarlem en tegen Quick, beide te Rottef' danv. We mogen veronderstellen, dat' beide gK wonnen worden door Sparta, zoodat het tola3 aantal punten 28 zou worden. 11. F. C. moet nog tegen V. O. C., D. F. C en Hercules, alles „uit". Nemen we liet gunstigste geval, dat H. F. Q altes nog wint, dan komt het puntenfotaal tot 27. Veronderstellingen zeggen ons echter Wê' veel, doch niet alles. Uit deze overwegingen blijkt in alle geval, da Sparta er nog het gunstigt voor staat, dat zal iedereen toegeven. Verspeelt ze nog één piuih dan nog moet H. F. C. alle drie de te spel#' wedstrijden winnen, wil ze naar den eere-tite» meedingen. We verhelen ons echter niet, dat een wedstrijd tegen D. F. C. niet licht geschat mag worde"; Wc kunnen verder eigenlijk niets geen stam maken op deze onderstellingen en verwachtij1' gen. De wisselvalligheden zijn en blijven er i" het voetbalspel. Laat H. F. C. echter zorgen, dat de drie wed' strijden zes punten opleveren, dan heeft ze ze" tenminste al haar best gedaan. Wat d" wedstrijden van Sparta betreft hier ka" H. F. C. slechts afwachten wat het noodt"' voor haar beslist. Zeker is het, dat menig H. F. C.-aankangef nog wel eens hopen zal, dat Sparta nog ce"' flink niet „haar dag" heeft in haar komend" wedstrijden Kon. Ned. Stoomboot-Mij. Niobe vertrok 17 April van Kopenhagen naaf Karlshamn. i Rotterdamse/ie Lloyd. uitreis, vertrok 16 April vaf Kon. Holt. Lloyd. uitreis, vertok 16 April va" Merauke, Port Said. Delfland, Leixoes. Holland—A/nerika-lijn. Maasdijk, van N: Orleans naar Rottcrda'"' passeerde 16 April 6 u. 20 nam. Scilly. Potsdam, van New-York naar Rotterdam, pa*" seerde 16 April des avonds 8 u. Lizard. L Westerdijk arriveerde 16 April van Newport News te Baltimore. Zijldijk vertrok 16 April van New-York na*' Rotterdam. Van wie? Van Thérèse? Neen. Hij moet haar toch meermalen, zien. Het is haast ondenkbaar, dat zij hem niet gezegd zou hebben, hoe zij er over denkt. Dat huwelijk moet haar zoo onwaarschijn lijk, zoo onverklaarbaar voorkomen. Pierre Lasson haalde de schond ere op en bedhaalde: Ik weet 't niet, bij spreekt er niet over. Wanneer zal dat huwelijk plaat* hebben? Over een paar dagen. Pierre voegdo er haastig bij: Hoe eer Ihoe beter. Wij zullen gewaar schuwd worden. 'Maak u over niets bezorgd. Laat mij begaan. Ik belast mij overal mee. Was dat met tussoilieii ong, afflresprokesu? Gij hebt gel«L Jean de Trémazan beet zich op de lippen »n drong er niet verder op aan. Gouray had den geestestoestand, waarin ongelukkige Thérèee verkeerde, nog maar ■•er zwak geschetst. Door de noodzakelijkheid gedwongen om u» het ouderlijk hui* te blijven, dat zij zoo jtfaarne had willen ontvluchten, voelde zij jfle smart, die zij te verdragen had, verdub beld. sedert knar broeder te*Lnmballe was. Wat kwam hij hier doen? •.Hut had zij «erst vernomen, toani alle in woners van het stadje het reeds wisten, van de armsten tot de rijksten. Haar broeder vermoed haar zooveel hy maar kon; zij zag hem slechts aan tafel en wanneer zij tegenover elkaar zaten in de ruime eetzaal, waar zy alleen waren, dan hecrschte er een pijnlijke gedwongenheid tusschen. hen, een stilzwijgen, dat slechts au en dan door eenige onbeteekenende woorden word afgebroken. Dan nog maakte hij gebruik van alle ge legenheden die zich voordeden of dio hij zelf schiep, om ook nog op den tijd van het diner van huis te blijven. Twee dagen voordat zij het onderhoud luid gehad met Gouray, waarvan daze in zijn brief aan Pierre Lasson schreef, zat zij weer alleen aan tafel, terwijl haar trouwe dienst bode liaar bediende. Deze vroeg baar: Weet gij waar uw brooder vandaag is? Thérèse schudde bet hoofd. Nicole vroeg weer: Heeft hij niets gezegd? Ja, enkele woorden, dat bij den kant va n La Fosso opging. Nicole haalde de schouders op. Den kant op van La Fosse, dat is mo gelijk, maar niet naar La Fosse, Waarheen dan? Niet zoo ver, naar de omgeving vau Plancoë.i naar het kasteel Axgouges, Wat gaat hij daar doen? Een bezoek brengen aan twee dnmes, een oude en een jonge, die uit Parijs geko men zijn. Kent hij liaar? Ja, en gij kent liaar ook, de jonge dame tenminste. Hoe heet z'tj? Mejuffrouw de Trémazan, antwoordde Nicole langzaam. Rose? Ja. Men verzekert ins ons stadje, dat hij met Rose,gaat trouwen. Thérèse sprong op. Gij zegt Ik zeg, dat dokter Hubert Nollan op liet oogenblik op bet kasteel Argouges if, waar mejuffrouw Rose do Trémazan, die gij als een zuster lietkebt, eenige dagen gele den is aangekomen, in gezelschap van een. oude daiue. De barones de Frévent 1 Ja, zoo heet zij. Ik zog, dat de dokter met mejuffrouw Hose zal trouwen, dat het huwelijkscontract reeds is opgemaakt door den notaris Sénéean en dat, de huwelijksaf kondiging reed* op do maire heeft plaats gehad. Thérèse Nollan loosde een diepe zucht. Nicole vroeg: Heeft hij er u nog niets van gezegd? r- Eu mejuffrouw Eoso ook niet? Evenmin. De keukenmeid zette haar handen in de zij en hernam: Vindt gii ook niet, dat dat alles zeer zonderling en geheimzinnig is? Bleek als een doodo antwoordde Thérèee Nollan: Zooals alles wat hier in het laatste jaar is voorgevallen, mijn goede Nicole. Mijn broeder heeft zijn denkbeelden en hij weet dat wii niet denken zooals hij. Zij keek haar dienstbode strak aan en ging voort; Wanneer ge mij liefhebt, zeg dan niets, geen woord, doe zooals ik, houd u alsof ge niets bemerkt van hetgeen cr voorvalt. Be looft gc mij dat? Ja. Thérèse legde haar servet af. Eet go niet meer? vroeg Nicole. Neeu. Zij begaf zich weer naar haar kamer, die zooveel als een gevangenis voor haar was 1 geworden en sloot, zicli daar op. Daar, onbeweeglijk, met de ellebogen op de tafel, <le kin op de hnnden, daebt ze na. Wat gebeurde er? Ongetwijfeld iete vrceseli.iks. Rose was op eenige mijlen af stands van liaar verwijderd. Zij had niet getracht haar te zien, zij bad haar zelfs niet geschreven, Taal noch teeken! Todh twijfelde zij niet aan haar. Welk doel streefde zü dan na of aan w" ke bevelen gehoorzaamde zij? Zij zou trouwen met een man. die hs*J ouders in bet ongeluk had gestort, met djL verrader, die hen had aangeklaagd, overt? leverd aan den beul! Die verrader was Hubert. Zij wist bet. Eu Rose zelf, kon zij er aan twijfelen? Zij zweeg. .i Ook Jean de Trémazan bewaarde het atl zwijgen. Waar was hij? - Zij wist het niet. - A Gouray bracht haar gaan. brieven van hem, geen enkele boodschap, geen t lichtingen. Zij waren zoo ver van elkaar af. alsof zenden mijlen hen scheidden. al«of er reldzeeön tusschen hen in lag- t4 Dat stilzwijgen van Jean de Tréma®*® zijn zuster verwonderde haar en kwam onheilspellend voor. (Wordt vervoi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6