BINNENLAND NAGEKOMEN BERICHTEN Nederiandsch Gezantschap bij het tfatisaan. VAN DE CENTRALE WERKPLAATS. HET CONCERT VOOR HET CONCERT GEBOUW. HAARLEMSCHE BLOUSENFABRIEK. STRAATROOF. In Argonne wierpen de Franschen bommen, aie een onpasselijk makende uitwerking hadden. Een vijandelijke aanval ten noorden van Four- de-I'aris is mislukt. Tusschen Maas en-Moezel is gisteren bij Fli- rey een over een breed iront begonnen aanval met voor de Franschen zware verliezen afge slagen. In het Le Prêtre-bosch hebben wij opnieuw terrein gewonnen. In de Vogezen viel de vijand vruchteloos onze stellingen aan ten noordwesten en zuidwesten van Metzeral en bij Sondernach. Ook daar leden de Franschen zware verliezen. Gisteren in den vroegen morgen wierp een vijandelijke vlieger bommen op Lörrach. Een aan een Zwitser toebehoorende zijdefabriek en twee huizen werden beschadigd, en verscheidene burgers gewond. FRAMSCH BERICHT. PARIJS, 21 April. Officieeie mededeeling van hedenmiddag: In het bosch van Mort Mare zijn twee tegen aanvallen van de Duitsehers op de loopgraaf- \iuie, die de Franschen op den 2l)sten hadden (luomeu, afgeslagen. Vrij levendig kanonvuur <n voorpostengevecht aan uen zoom van het Bosch van Parroy. Belgische vliegers hebben het arsenaal te Brugge en het vliegveld van Lissewtgge bestookt. BR1TSCHE DlllKBOOT(EN) IN DEN GROND GEBOORD. BERLIJN, 21 April. (Officieel.) In den .aatsten tijd zijn Britscbe duikbooten in de Duitsehe baai van de Noordzee her- naaldidijk door de Duitsehe marine aangeval len. Op 17 April is een vijandelijke duikboot in Jen grond geboord. Het vernielen van nog »>dere duikbooten is waarschijnlijk, maar niet met voile zekerheid vastgesteld kunnen worden. DE ACTIE TUSSCHEN MAAS EN MOEZEL. VAN DUITSCHE ZIJDE. BERLIJN, 21 April. Dit het Duitsehe groote hoofdkwartier wordt d.d. 10 April over de ge vechten tusschen Maas en Moezel geschreven: De stilstand in de operaties der Franschen na de aanvallen tegen het einde der tweede week van April, welke voor hen zoo rijk aan verlie zen waren, duurt sedert 14 April voort. Op het legerfront heerscht rust d. w. z. groote samenhangende aanvalsondernemingen ontbre ken, maar dag en nacht dondert het geschut, hier en daar zwaar geschift, met groote heftig heid. Mijmverpers, handgranaten, ontploffings- mijnen infanterie-vuur, machinegeweren zwij gen niet. De marcheerende troepen, het spoorweg- en anto-verkeer in den rug der Fransche linies vooral op 15 en 16 April, wijzen ey op, dat de huidige betrekkelijke rust niét zal voortduren. Van 14 tot 19 April deed de Fransche infan terie onder den indruk der buitengewone ver liezen slechts onsamenhangende, steeds mislukte gedeeltelijke aanvallen zonder bcteekenis, bijna uitsluitend tegen onze stellingen te Marehe- ville, Maizerey en Combres, in het bosch van Ailly, in het woud van Montmare, ten Noorden van Rcgnieville en Fey-en-Lave en ten Wes ten van het Bois-le-Prêtre. In den nacht van 15 April hadden aanvallen der artillerie op de Combres-hoogte plaats, die zeer hevig waren. De vyand-maakte gebruik van den nevel en van stinkbommen om het uitzicht te verhinderen en het verblijf in de loopgraven moeilijker te maken. In denzelfdeu nacht namen wij een deel der Fransche hoofdstelling in het Bois-le-Pêtre, die hier met een sterk uitgebouwd etéunpunt tegen onze voorste loopgraven vooruitspringt. Het gevecht van man tegen man in het Westelijk gedeelte van het Bois-le-Prêtre duurde de vol gende dagen en nachten onafgebroken voort, maakt slechts langzame vorderingen, doch staat gunstig voor ons. In den voormiddag van 19 April deden onze troepen twee blokhuizen en de aangrenzende stukken loopgraaf in de lucht springen en scho ven onze stelling vooruit. De Franschen leden verliezen van beteekenis; wij verloren niet één man. Op 15 April 's avonds en in den nacht van 17 April werden twee aanvallen van den vijand ten Noorden van Flirey afgeslagen. Herhaalde malen in deze dagen maakten zich op verscheidene punten van de hoogte van Com bres, bij" Flirey en tegenover het. bosch van Montmare de Fransche troepen in de voorste loopgraven gereed tot den aanval, doch brachten deze niet tot uitvoering. DE ZEPPELIN-AANVAL OP DE TYNE. BERLIJN, 21 Maart. Dit betrouwbare bron wordt nog gemeld, dat, by den kort geleden ge- danen Zeppelin-aanval op de Tyne ook een Eugelsch slagschip aanzienlijk moet. zijn be schadigd. DE OORLOG IN DE LUCHT. BERLIJN, 21 April. (Part. S-corr.) Dc oor log in de lucht is thans van Duitsehe zijde aan Oost- en Westfront in vollen gang. Boven Engeland verschijnen thans dagelijks Duitsehe vliegers. In Frankrijk verschenen Duitsehe vlie gers boven de Fransche posities bij Gerardier, waar zij brandbommen lieten valleneen vlieg tuig verscheen boven Mourmoulon en bombar deerde verscheidene met troepen bezette ge bouwen; ook de omgeving, van Soissons wordt herhaaldelijk met hommen bestookt, üiterst be wegelijk zijn de Duitsehe vliegtuigen aan het Oostfrontbizonder wer.len de Russische posi ties en de terreinstrook Ostrolcnko-Noxgorad- Zsclicnnow aangevallen: hier verschenen de Duitsehe vliegers herhaaldelijk in eskaders van S.2 tot. 15 vliegtuigen. Boven Bialystoh wierpen tic Duitsehe vliegers 150 bommen. OORLOGSK OSTEN. LONDEN, 21 April. (Part.) De Londensche correspondent der „Stampa" berekent, dat Engeland tot 81 Juli 17 milliard 090 millioen francs alleen aan directe oorlogsuitgaven zal hebben. Duurt de oorog tot het einde des jaars, dan bedragen de Engelsche uitgaven 26% mil liard. KATOEN CONTRABANDE» FRANKFORT, 21 April. (Part.) De Frankf. Zeitung meldt dat in Engeland een beweging gaande is om katoen, thans nog voorwaardelijke contrabande, tot absolute contrabande te ver klaren, waardoor het scheepsonderzoek, aan wien de katoen verzonden wordt, onnoodig zou worden en de mogelijkheid is geboden zelfs ka toen-verzending naar neutrale havens to ver bieden. Een en ander zou steunen op de moge lijkheid katoen te gebruiken voor het maken van schietkatoen. Een eventueele verklaring van katoen tot absolute contrabande zou een doode- lijken slag beteekenen voor de Amerikaansche katoenplanters. De Maasbode schrijft: Nu omtrent de reis van Mgr. Dr. Nolens reeds eeu en ander is gepubliceerd gewor den, kan het nuttig zyu mee te deelen, wat daaromtrent verder hekend is uit de beste bron. 1 Mgr. Nolens is naar Rome vertrokken op verzoek en met opdracht van onze Rtgee- ving. Zijn zending houdt verhand met het voor nemen onzer Regeeriug, om tot here tel van de Nederiandsche vertegenwoordiging bij 't Vaticaan te geraken. in verband met diplomatieke nsanties mag worden aangenomen, dat, bü een gelukkig s;agei zijner zending, Mgr. Nolens als aan gewezen moet worden beschouwd voor den nieuw te vestigen diplomatiek en poet. Dat ue keuze van Mgr. Nolens gelukkig heileu mag, zal zoo goed als niemand be- twieten, die den byzonueren tact kent, waar mee de voorzitter der R-K. Kamerfractie weel op te treden. Zoodpt met grond gehoopt uiag worden, dat hij in zijn moeilijke op dracht zal eiagen. Voor Ncderland's positie en een mogelijke krachtige medewerking tot het verkrijgen van den vrede en aan de verschillende ze genrijke bemoeiingen dee Pausen, moet ook de gelukkige stap der Regeering worden toe gejuicht. Koningin en Kabinet hebben door deze daad getoond Nederland's belang t« ver staan. Een Nederlander gevangen genomen. Naar gemeld werdt zou do heer Wirtz Jr., vrogei gérant van de Pri noes-room te Den Haag ongeveer 8 dagen geleden door de Duitschers gevangen genomen zy'n en zou zijne gei ai geni.eming verband houden met het oi geoorloofd overbrengen van brieven. Het Dbld. v. Z.-IIoll. meldt nog, dat de heer Wirtz sedert 'het begin van den oor log kiener is van het Nedcrlandscho gezant schap te Erustel en belast met de overbren ging van ambtelijke brieven en stukken tus schen Nederland en de legatie te Brussel. Hij reisde daartoe per auto op gezette tijden heen en weer tusschen ons land en België en mocht nu en dan lamlgenooten in België wonende, uit of naar bun vaderland op reis medenemen. Verleder; week Woensdag zou hij met zijn auto, waarop meestal aan de voorzijde twee Nederiandfcche vlaggetjes n.ls herkeuniugs- teekeu wareu geplaatst, een te Brussel ge vestigde Nederlander naar Den Haag be geleiden en zijn medereiziger had zich ge- br ui keiijker wijs tegen het uur van vertrek aan de Neilerlandsehe legatie vervoegd. De koerier verscheen echter niet op het afgesproken uur. Hij informatie bleek, dat hij door de Duitsehe geheime politie den vorigen avond gearresteerd was met nog drie niicere te Brussel wonende Nederland- sche onderdanen, de heeren G., D. en K. De drie laatstgenoemden herkregen ech ter spoedig weer iiun vrijheid, maar de heer W. werd gevangen gehouden. Aanleiding daartoe zou gegeven hebben 't bezorgen aan het restaurant, waar W. het middagmaal gebruikte en ook Duitsehe of- ficitrea aan tafel zaten, van eêu pakket. Dit wekte argwaan bij de geheime agenten, die het opei den en daarin brieven zouden heb ben gevonden, welke bestemd waren voor in Nec'erkino aanwezige particulieren en met ziiu taak als koerier niet hadden uit te staan. De aanhouding berust op de verdenking' van het verboden overbrengen van brieven e.d. en moet gevolgd zijn door een huiszoe king in ziui 'hotel te Brussel. EEN NEDERLANDER VAN SPIONNAGE BESCHULDIGD. Wij lezen in de Köln. Ztg. van 21 April: Dinsdagavond werd op zijn doorreis in Wezel, -en, door de grenswacht te Elten als verdacht gesignaleerde Hollander, gearres teerd. Hij was reed6 14 dagen geleden door con troleeren de beambten in het vesting-ge bied van Wezel gezien, en nagegaan, docli het was hem gelukt aan eon arrestatie le ontsnappen. Na dc tot nog toe gedane opsjmringen be staat zeer weinig twijfel meer ,of men heeft hier te doen met een in vreemden dienst staanden spion. De arrestant geeft voor Jonkheer van Radeis te becten. FKAN SCI I LEGERRAPPORT. PARIJS, 21 Aprii. Het communiqué van 11 uur hedenavond luidt: Een aanval op de loopgraven, door de Engelsehen by Zwartrlo veroverd, werd af geslagen. De verliezen der Duitschers by Ville-sur^Tourbe in Champagne, bij Baga telle in Argonne en bij Hartniannsweilre in den Elzas werden in den aanvang gestuit. Zeven aanvallen van den vijand tusschen Maas en Moezel mislukten. Wii veroverden bij een aanval ten Noorden van Flirey eeu loopgraaf, die dadelijk met de andere ver overde loopgraven verbonden werd. Onze terreinwinsten strekken zidb hier de laatste dagen uit over een aaneengeschakeld front van 700 meter. Fransche aviateurs hebben op het hoofd kwartier van generaal Strantz in Woevre en de electrischo centrale te Löracli (Baden) bommen geworpen. AMERIKA EN DUITSCHLAND. WASHINGTON, 22 April. (Part.) la het antwoord van de Ajnerikaansclie ie geering op de laatste Duitsehe nota wordt gezegd, dat de regeering der Vereenigde Staten nooit en op geenerlei wijze iets van haar rechten heeft prijs gegeven. Amerika trachtte als neutrale staat van de oorlogvoerenden we- derzydsche concessies te verkrijgen met het oog op den handel ter zee. De Regeeriug spreekt haar leedwezen nit over het feit dat de Duitsehe regeering zich heeft laten be ïnvloeden door den verkoop van wapenen, waarbij Amerika zich zou hebben laten lei den door de vrees voor een conflict van En geland met den Amerikaansehen handel. In haar antwoord eindigt de Amerikaansche Regeering met de verklaring dat zü niet na der op haar derde nota kan terugkomen en dat zü den geest waarin deze is opgesteld, onveranderd blyft handhaven. LAATSTE DUITSCHE BERICHT. BERLIJN, 22 April. (Officieel). Ten Zuiden van het kanaal van La Bassée, N. W. van Atrecht, hebben wij xnet succes mijnen doen ontploffen. Voorts overal hevige artilleriege vechten. In het Priester woud hedennacht een geheel mislukte aanval der Franschen, die met zwaar verlies werden teruggeslagen. Op de noordelijke helling van den Hartmans-Weiler- kopf veroverden wy een vijandelijk steunpunt. In het. Oosten do toestand onveranderd. DE BLOEMENDAG. Het Bloemenverkoop-comité schryft ons: De Bloemendag 1915 is een mooi succes. Dc totale opbrengst van den bloemenver koop bedraagt in ronde cijfers 36(H). Dit is wel een 500 minder dan verleden jaar, maar ongelukkiger tydsomstandighe- den als thans konden wü ook wel niet tref fen. lntussehen moge hot publiek begrypen. dat de oorlog de leverancier genoemd kaa worden van de tuberculose en men dus ze ker niet in zyn eigen belang handelt door 't onthouden van giften aan de plaatselijke tu berculosebestrijding. Wij rebben reden om tevreden en dank baar te zyn. Steeds meer en meer mantels cn jassen "zien wy op 21 April getooid met het echte tuberculosebloempje, elk jaar wordt het aantal ongeridderden kleiner en kleiner, totdat, naar wij hopen, ten laatste er niet één meer zal zijn in Haarlem en om streken, die niet ééns in het jaar (op 21 April) een extra dubbeltje wil offeren, om mede te helpen, in de eigen stad arme kin deren naar buiten te zenden, mensehelyk lij den te verzachten, en last not least ons allen van de tuberculose te bevrijden. Zullen wij 't volgend jaar, als de tijdsomstandigheden verbeterd zijn, voor het eenst eens alle 40,000 bloempjes verknopen? De aanhouder wint. De bloemen verkoopsters, die op straat op vaste standplaatsen bloemen verkoopen, hebben haar best gedaan. Wii vernamen zelfs, dat er één is geweest, dio aan een heer, die gewend is, met zyn auto eiken mor gen de Groote Markt te passeeren, een brief je schreef, met. het vriendelyk verzoek, een paar minuten eerder van huis te gaan, dan kon zi,i hem op de-"Markt haar koopwaar aanbieden! Wie kan znl.k een vriendelijk verzoek weigeren, vooral wanneer het wordt gedaan door een allerliefste bloemenver- koopster! Zelfs de auto stond voor Ihaar etil. Maar ook de bloemenverkoopsters die langs de huizen hare bloemen ventten, de den eveneens haar uiterste best. Toch kwam ons ter oore, dat enkele ingezetenen, aan wier adres door onbegrypelijke redenen geen bloemen te koop waren aangeboden, een x-yksdaalder, een gulden, kwartje of dub beltje hadden klaar gelegd. Mogen wy dien mensckenvrieMlen liet adres van het Consultatiebureau, Ged. Oude Gracht 41, in herinnering brengen, dan kan hun gave de bestemming volgen, die haar is toegedacht en wie weet, hoeveel méér kinr deren en arme patiënten dan nog met dank baarheid kunnen herdenken den Bloemendag 1915! Zooals het comité mededeelt bedroeg de ontvangst verleden jaar 500 meer. Toen werden namelijk 86,300 bloempjes verkocht, en de opbrengst was toen 4179; in 1913 4(193; in 1912 3732; in 1911 4375; in 1910 4115. R. K. HAVEN-, TRANSPORT EN FABRIEKSARBEIDERS. Voor de afdeeling Haarlem van den R. K. Haven-, Transport- en Fabrieksarbeidersbond „St. Willïbrordus" trad gisterenavondin eene propagandavergadering als spreker op de heer Mooijman van Rotterdam^ met het onderwerp; „De R. K. vakbeweging en de tijdsomstandig heden". Spr begon met uiteen te zetten, dat de Room- sche arbeiders in hunne vakverenigingen nog iets anders moeten doen dan alleen najagen een stoffelijk doel, dat een nog hooger doel hen te zamen vereenigd doet zijn. De arbeiders, die vereenigd zijn in vakvereniging® waarvan de leiding aan soc.-dem is toevertrouwd, worden godsdienstloos opgevoed. Indien men nu de dingen gadeslaat, dan komt men wel tot de conclusie, dat de Roomsche arbei ders zich op Roomschen grondslag dienen te organiseeren. Ze dienen dat te doen en anderen daartoe op te wekken. De Roomsche arbeiders dienen een eenheid te vormen en de katholieke vakbeweging dient een steunpilaar der Katholieke Kerk te worden. Daarmede is reeds aangetoond, dat de katholieke vakbeweging een edeler doel najaagt dan de moderne. Helaas, zcide spr., dat er onder de katholieke arbeiders zijn die dat niet inzien en maar al te zeer alleen naar stoffelijke voordeelen vragen. Evenwel had spr. over de arbeiders te Haarlem niet te klagen. Spr. weidde daarna uit over 't geen de katho lieke vakbeweging najaagt en ove: de resultaten, die daarmede zijn te bereikenredenen waarom de arbeiders in hun eigen belang zich bij de katholieke vakbonden moeten aansluiten. Vooral nu achtte hij de tijden rijp om leden te winnen voor de katholieke vakbeweging en ieders taak om daarvoor mobiel te zijn. We moeten, zcide hij, zorgen, dat alle katho lieke arbeiders in de katholieke vakbeweging georganiseerd zijn. Daartoe dient men gestadig aan den arbeid te zijn. Persoonlijk moet men daartoe kameraden opzoeken en steeds hameren op 't zelfde aam beeld. Vergete men niet dat alleen de vakbewe ging aan de arbeiders een goed geregelde rechts positie kan brengen. Daarom voortdurend pro paganda gevoerd, opdat de katholieke vakbewe ging in groei toeneme. Arbeidt dan zoo aan de uitbreiding van 't ledental uwer afdeeling, besloot spr. Het geldt 't belang der ééne groote katholieke zaak. Stelt dan daden van Roomsche solidariteit, Roomsche liefde en Roomsche eendracht! Als verblijdend resultaat dezer propaganda- rede gaven zich eenigen als lid voor de afdee ling op. NEDERLANDSCHE OPERA. „C arme n". In de Kroon gaf Dinsdagavond de Ned. Opera (Pauwels en Kreeft) een wel héél goe de uitvoering van Bizet's meesterwerk. We zijn zoo gelukkig, by uitvoeringen van de Ned. Opera hier te Haarlem ons Haarlemseh Muziekkorps in het orkest te zien, dat waarborgt al direct, onder Peers' zorgvul dige leiding een goed muzikaal geheel. Wanneer daarby werkelijk goede solisten als Irma Lozin (die ook dramatisch al sinds lang als een superieure Carmeu-ver- tolbsler bekend is), mevr. van der Hoeck en hoewel in mindere mate Christiaan de Vos (die wel eens wat losser mag ae tee reu hoofdpartijen hebben, mag zeker worden ge sproken van een goeds uitvoering. Zelden Ibeb ik de koren van de Ned. Opera zoo zui ver en beschaafd hooren zingen ais ditmaal, ook dftt is een goede noot, die niet; ver duisterd wordt door het altijd malle (en nu met die 6 kinderen al héél dwaze) jongens koortje in I en het onvoldoende dramati sche gebeuren en de onvoldoende regie by de woelige straatscène in dezelfde acte. Wat spel betreft: dat was wel eens beter: men is toch waarlyk te conventioneel, en slaat de armen niet uit naar wat nieuws! Maar ook het tooneeltje van „De Kroon" is niet geschikt voor groote actie. Doch het muzi kale is hoofdzaak, - en dat was goed! Zon dag in „Mignon eeu dei' opera's dio altijd 't liefst worden gehoord! X. Dit verslag is gisteren wegens plaats gebrek uitgesteld. De vrye Zaterdagmiddag. Men schryft ons: De groepsvertegemvoordigers verzonden on langs aan de Directie der H. IJ. S. M. een schrijven inzake invoering van den vrijen Zaterdagmiddag. Daarop is het volgende ant woord ontvangen: Naar aanleiding van het ons d.d. 12 Maart j.l. kenbaar gemaakte verzoek, om den werktijd in de zomermaanden des middags om 12 uur in plaats van om 2 Uur te doen eindigen kan niet worden voldaan. Overigens verwijzen wij u naar het slot van ons schrijven d.d. 30 Juli 1914. Het slot van dit sehryven luidt als volgt: Er bestaat geen voldoende redenen, den jaar- lijkschen werktijd op nieuw te verminderen, ter wijl bovendien dat uur per weclc niet kan wor den gemist. Ook kunnen wij onze werktijden bezwaai-lijk m allo opzichten naar de schaft- tijden in do particuliere bedrijven richten. Tot zoover het antwoord 1 Het behoeft zeker geen betoog dat dit bij de werklieden geene ge ringe teleurstelling heeft gewekt daar toch in veiband met het algemeen invoeren van den z. g. n. Engelsehen Zaterdag men van meening was, dat dit ook hier wel het geval zou zijn; te meer daar in de wintermaanden dit uur wel gegeven wordt. Wij verwijzen met nadruk nog eens naar de advertentie die in dit nummer is opgenomen over het Concert, dat ten bate van het Orkest- gebouw dóór het orkest van Mengelberg op 7 Mei a.s. wordt gegeven. Dat dit op zichzelf een uiterst belangwekken de muziekavond worden zal, behoeft haast niet gezegd. En daarenboven moet het prachtige doel dat erdoor beoogd wordt, (de instandhou ding van het Orkestgebouw-zelf en van zijn woreldboroemd orkest, die gevaar loo- p e n!) tach wel iederen muziekliefhebber ei too brengen, voor den zoo geringen prijs dit hooge kunstgenot zich te verzekeren! Wij wUzen er ten overvloede nog eens op, dat dit" concert voor iedereen, dus óók voor niet-leden Jer Bachvereeniging, toegankelijk isl AFSCHEIDSAVOND EMlF.]. HUIiLEBROECK. Do bekende en gruag-gchoorde Vlaanisehe zanger-dichter Emiel Hullebroeek heeft gis terenavond in de Kroon van de Haarlem mers aieclieid genomen met een wèlgeslang den Vlaumschen avond. Heel talriik was zijn gehoor niet, wellicht een gevolg van de concurrentie van liet laatste Volksconcert en het Circus? Dat moet wel. Want Hullebroeek wordt door talloozen in onze stad terecht zeer gaarne gehoord en het is altijd bij zijn optreden voller in de zaal dan het gisteren was. Enfin, het moge dan geen grootsch afscheid geweest zyn, daar zijn de tyden niet naai en dat vraagt de Vlaming niet. Hy heeft in het eerste deel van den avond dapper een reeks leutige liedjes gezongen, die hy in Haarlem nog niet voorgedragen heeft. Ilct publiek waardeerde zijn liederen keer en applaud iseorde telkens flink. In de pauze kon men een verzoek doen om een bepaald lied te zingen en toen Hulle- broeck terug kwam, bad-ie een heele stapel briefjes in do hand!.... Zooveel was er gevraagd, dat hij niet aan alle verzoeken voldoen konl Wel ecu bewijs, dat dit publiek met de liedjes ingenomen is. Maar een heel groot deel der verzoeken heeft Hullebroeek inge willigd en daarom was men in de zaal met redht en reden dankbaar. De avond begonnen met het „Konin- ginnclied" werd gesloten met een geest driftige voordracht van „de Vlaamsche Leeuw" (op veler verzoek) en als allerlaatste afscheid kregen we het „Wilhelmus". Een treffend slot in de tegenwoordige om standigheden! Een collecte, door Hullebroeek aanbevo len, die na afloop van de uitvoering gehou den werd voor de noodlijdende Belgische kindertjes, bracht fliuk wat op. ST. JOZEFS-G EZËLLEN. Gisterenavond werd weer voor ee« volle zaal de feestavond van Zondag herhaald. Op voc rtreffelijke wijze is er weer gespeeld, terwyl de lteereu van Leeuwen en Hellmann in bun voordrachten onbetaalbaar waren. Met bewondering hebben we gezien hoe de heer Kerckhoff, de knappe regisseur der too- neelelub, zijn jongens heeft gedrild, terwyl de heer W. Guekens Jr. het muzikale ge deelte op uitstekende w ijs liad verzorgd. Een pluimpje komt ook toe aan den tooneelkap- per, den heer G. II. van Looij, die met zyn mooi kapwerlc zeker deel heeft in het succes. Zondag a.s. de derde en laatste feestavond. De St. Ct. behelst de statuten der Naamlooze ennootschapHaarlemsche Blousenfabriek, te Haarlem. Het doel der vennootschap is de vervaardi ging van en de handel in damesconfectie en wat daarmede "in eenigerlei verband staat. Voor den eersten keer is benoemd als direc teur, de heer Th. H. J. Lohman, koopman al hier. TEGEN DIERENMISHANDELING. Op de gisterenavond gehouden jaarlijksche algemeens vergadering van de vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haar lem en omstreken, bleek uit het jaarverslag', dat de verfeeniging 201 leden heeft. In de asphyxiatie-inrichting werden 889 hon den en 189 katten afgemaakt. De inrichting, geniet den steun van 52 contribuanten. Twee legaten ontving de Vereeniging in 1914: een van J 5000 en een waarvan het be drag nog niet is vast te stellen, doch onder be zwaar van vruchtgebruik. Op voorstel van den heer K. F. van Maas, lid van de commissie lot onderzoek van de reke ning werd besloten, den penningmeester van bet dit jaar gevoerd beheer te rechargeeren. Do inkomsten bedroegen in in 1914 ƒ558.22, de uitgaven 598.48. Batig saldo alzoo 69.79. Ook voor de asphyxiatie-inrichting was het jaar niet ongunstig. Met een voordeelig saldo van 190.58 begint men dit jaar. De commissie, die de rekening het vorig jaar bad nagezien, bestaande uit de heereu K. F. v. Maas en Kruymel werd ook voor 1915 benoemd. Tot secretaris werd gekozen de heer J. Wes tendorp? Daarna werd de vergadering gesloten. ONGELUK. A. van E., een voerman wonende in do Klok- straat, bestuurder van een met twee paardeu be spannen circuswagen, geraakte gisteren in de Julianastraat met do borst bekneld tusschen dien wagen en een anderen daar staande. De man werd per atax naar 't Gasthuis gebracht, waar een kneuzing in de borst werd geconsta teerd. Vandaar is liij naar zyn woning geleid. BRUTAAL! P. M. v. S. een 14-jarige schillenopbaler, wonende te Zuid-Schalkwijk, die bij een. dame wonend© aan d©ii Kleinen Houtweg schillen Op* haalde, maakte zicli daarbij tevens meester van. een rijksdaalder, die op de trap onder een krni- deniersboekje lag. Tegen bern is deswege pro cesverbaal opgemaakt. De persoon, die onlangs in het Kleverpark een dame uit Bloemendaal achterop reed per rywiel en haar van een liandtascbje, inhouden de. een zilveren beursje, twee bloedkoralen arm banden met gouden sluiting, enz. beroofde, is door de politie opgespoord. Het is P. S. wonende Generaal de la Rey- straat Schoten, iemand in militairen dienst, die toen in biirgerkleeding was. De man had de ulverenbeurs verkocht en de andere voor werpen in de sloot nabij de Algemeene Be graafplaats geworpen. KINDER-ORAN JF.BOND „PRINSES JULIANA." De kinder-Oranjebond „Prinses Juliana" in heit Amsterdamsche kwartier geeft op Woens dag 28 April ter gelegenheid van den veraardag der Prinses en van het 5-jarig bestaan van den Bond een feestavond in de groote zaal dor Sociteit Vereeniging. Behalve dat do kinderen worden onthaald, zal een goochelaar voor hen. optreden er zal een bioscoopvoorstelling worden gegeven. EIND-EXAMEN DER AVONDSCHOOL VOOR HANDELSONDERWIJS. Aan bet examen werd deelgenomen door 14 leerlingen, waarvan aan 13 het getuig schrift kon worden uitgereikt. Geslaagd zyn: H. A. Aarts, N. Blok, K. J. van Kampen, A. R. de Koek, met aaDteekenning voor Franscb en Fransche correspondentie, C. J. Landman, met aanteekening voor Dnitseh en Duitsehe crorespondentie; W. Adriaans, P. D. Barthel, F. van Egmond, A. Meester, W. Ockeloen, A. Roozen L. Rustige, C. M. Steenken met aanteekening voor Engelsch en Engelecbe correspondentie. DRANKBESTRIJDING. Vanwege de afdeeling Haarlem van do Ned. Prop. Club voor drankbestrijding is gisterenavond een feestavond gegeven voor de leerlingen der aleoholcursosseu. Er waa een aardig programma voor saamgeeteld» zoodat de aanwezigen zich lieet amuseerden. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 22 April B. Bruines en N- Meijer. Getrouwd: F. Schaafsma en L. Kievit. P. Zonneveld en J. M. v. Bilderbeek. W. 1' Kroese en H. A. v. Zwol. H. Sparrut en C. Stuit. J. F. Hoogerbeets en G. Winteren. Geboren: 20 April z. van M. v. Rosaum-Mar ch smd. 21 April z. van E. L. Schipper-v. d- Haak. 22 April z. van C. M. v. Orden-Kuipe*' d. van H. Gerritsen-Goris. Overleden: 20 April J. G. Swart, 22 j., HW menjansweg. E. L. Kramer, 84 j., Zijlstraat* 21 April G. W. A. Roelofs-Kortenaar, 33 J" Tulpenstraat. 22 April J. F. de Jong, 49 J" Harmensjansweg. EXAMEN LAGER ONDERWIJS. Gisteren zijn alhier geëxamineerd 7 welyke candidaten. Geslaagd zijn do G. Schol ten, G. M. Domman en .T. Don, Bergen; N. C. Groenendijk. Leide L. Pasfcchier, Noordwijk aan Zee.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2