BINNENLAND RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS LAATSTE NIEUWS Uil DE PROVINCIE STADSNIEUWS MUZIEK gevonden voorwerpen VAN ONS KANTONGERECHT DE TURKEN BIJTEN VAN ZICH AF. KONSTANTINOPEL, 27 April Het Turk- Nche hoofdkwartier meldt: De oevers van de Si gin Dere ten westen van Sedul Bahr zijn van vijanden gezuiverd. De stellingen, die de vijand bij Kaba Tepe in de nabijheid van zijn schepen bezet hield, zijn ivanochtend vroeg door onze troepen stormen derhand genomen, waardoor de vijand gedwon- Igen werd op het gelieele front terug te trekken. Wij hebben hem buitengewoon zware verliezen 'toegebracht. Een deel der vijandelijke troepen, 'die naar zee vluchten, bergt zich overhaast in '«loepen, zij die niet kunnen ontkomen ont plooien witte vlaggen en geven zich in grooten •getale over. Een vijandelijk transportschip is door ons geschutvuur getroffen en voor Ariboer- noe gezonken. Een op het laatste oogenblik, vanmiddag om half vijf ingekomen bericht zegt dat de vijandelijke strijdkrachten aan de kust bij Kaba Tepe in zee zijn gedreven. Een vijan delijke kruiser ia met kapotgeschoten mast en 'zwaar beschadigd achterschip naar Tenedos ge sleept. EEN FRANSClI FANTSERSCHIP GETOIt- FEDEERD. j ROME, 27 April. (Part.) Het Fransehe pant- 1 ecrschip Leon Gambctta is in de Middeliand- sclie Zee door een Oostenrijkscbe duikboot ge- torpedeerd. BRINDISI, 27 April (Stefani-agentsehap.) Om S uur hedenavond wordt gemeld: Tot dus- Ver is geconstateerd dat van de bemanning van den Eranscben pantserkruiser Léon Gambetta, die door een Oostenrijkscbe duikLoot getorpe- deerd werd, 108 man gered zijn. (De Léon Gambetta, van gelijke grootte als 1 de Jules Ferry en. de Victor Hugo, had een watcrverplaatsing van 12,416 ton en een be manning van 710 man.) ENGELSC1I BERICHT. LONDEN, 27 April. Maarschalk French be- yicht Gisteravond zijn alle Duitsche aanvallen ten j noordoosten van Yperen afgeslagen. In den na middag gingen wij over tot den aanval cn maakten vorderingen bij St. Julicn. De Fran sehe troepen werkten met ons 6amen op onzen linkervleugel en heroverden verder noordwaarts liet Sas. Onze vliegers wierpen met goed gevolg bom men op de stations van de spoorwegkruispun- teu Tourcoing, Koubaix, lngelunster, Staden, j Langemarck, Tliielt en Roulaers. Ui'i' DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besi. is, met iugaug van 1 Mei, be- ivorderd tot hoofdcommies der telegraphic, de heer J. B. van Voorst, thans commies der .tele- grapbie eerste klasse. De gewone audiëntie van den Minister van Staat, Minister van Biimenlandsche Zaken, zal pp Zaterdag 1 Mei e.k. niet plaats hebben. DE VAART Oi' ENGELAND. liet Engelsoke consulaat deeit mede, dat alle Engelsche havens tot nader order zijn gesloten ivoor Eugeisohe en vreemde schepen. DE REIS VAN MGR. DR. NOLENS. „De Standaard" merkt op: „Mocht nu bewaarheid worden, .wat reeds ivan meer dan één kunt gefluisterd is, dat ook onze geëerbiedigde Koningin is aangezoeht om op 't juiste oogenblik voor het herstel van den .vrede in d© bres te springen, zoo zal 't zeker gewensckl zijn, dat wat van het Vatieuan uit gaat en in Hen liaag geschiedt, niet buiten allen samenhang blijve. Of later uit zulk een tijdelijke samenwerking een meer duurzame be trekking zou moeten ontstaan, kun dan later be oordeeld worden. Meer dan een Rijk, dat vroeger, geen relatie bij hut Vatieaan had, trad in den jongsten tjjd met het Consistorie in tijdelijk diplomatiek contact. Laat men daarom de zen ding van dr. Nolens .voorshands enkel uit dit oogpunt beschouwen. Over het verduurzamen van zulk een betrekking kun dun later; worden beslist."- INTERNATIONAAL CONGRES VOOR VROUWEN, Te den Haag wordt deze week gehouden een internationaal congres voor vrouwen. Gister avond had in den Dierentuin de ontvangst- avond der congresleden plaats, die werd bezocht door een zoo gaoot aantal lenen en belangstel lenden,voor het meerendeel dames, bekend als leidsters van verschillende vrouwenorgani saties dat de groote zaai un de galerijen stampvol .waren en zeer yelen moesten blijven «taan. Op het podium hadden de leden van het uit» oerend comité plaats genomen aan eer\ lange tafel, die met bloemen was versierd. Mevrouw Dr. Aletta Jacobs sprak een wel komstwoord uit. {Spreekster eindigde: Moge dit congres de dageraad eener betere wereld be- teekenen, een wereld, waarin een ieder begrijpt, dat het goed is het eigen land te dienen, maar dat boven de belangen van iemands land staan de belangen der mensckheid, door het dienen Waarvan een nog hoogere plicht wordt vervuld. Daarna brachten de voornaamste afgevaar digden van andere landen een groet uit. Er 1 .waren dames uit Engeland, Huitschlund, Ame* ïiku en tal van onzijdige landen. WEER IETS NIEUWS. De soc.-dem. hebben er weer iets nieuws op gevonden om te kunnen agiteeren. Zonder agita tie schijnt eene partij als de S. D, A, P, nu eenmaal niet te kunnen bestaan! Zondag hielden ze in den Haag eene mee ting tegen de duurte, die echter maar matigjes als betooging is uitgevallen en dat lag aan de omstandigheden. Het is slecht oreeren tegen de I duurte, a la tegen dezelfde duurte de Regeering reeds maatregelen beraamt, ja als juist 'e avonds te voren in de „Staatscourant" nieuwe maatregelen voor goedkoop brood, aardappe len, vet, enz. zijn afgekondigd.... Den sprekers was het gras wel een weinig voor de voeten weggemaaid. Maar men vond er toch wat op. Men zal gaan ageeren voor goedkoop witbrood en tegen het bruinbrood De heer Wibaut betoogde dat de nieuwe jcgeeringsmaatregel alleen afdoende zal zjjn voor het gebruik van bruinbrood en nu wensclite spreker allerminst te beweren dat bruinbrood een minderwaardig voedsel ismaar de groote fout van den Minister is dat hij het den arbeiders opdringt, ómdat het goedkooper ls. Dat mèg dus niet. Men moet' „den arbeider" brood verschaffen dat duurder is, want wat men „den arbeider" verschaft, behoort vooral eenig geld te kosten. En deze arbeiders hebben geen geld, tenzij dan om naar meetings te gaan Wij gelooven ook, merkt naar aanleiding hier van „De Ned." op, dat menig gezin moeilijke tijden doormaakt. Vooral die met veel kinderen leven onder hoogen druk, want het brood is duur. Kan voor dezulken iets worden gedaan, dat de prijzen van dit eerste der levensmiddelen matigt, wie zal het niet toejuichen? Maar wie werkelijk honger heeft die voert geen meeting-actie tegen den honger, die zit niet te juichen en te lachen bij grapjes die men hem over wit- en bruinbrood verkoopt, die is dankbaar voor wat hij nog bekomen kan, al is het dan ook „maar" bruinbrood. Misschien zijn die menschen niet „bewust", dat is het verschil. Ernstige gevolgen van onvoorzichtigheid. Maandagavond had een korporaal te Edam de onvoorzichtigheid, een ledige jampot te vullen met kruit en dit daarna te ontsteken. Met een hevigen knal vloog de fleseh in stukken; door de hitte en door de glasscherven werd de jonge man zoodanig in het aangezicht gewond, dat hij naar het ooglijdersgesticht in de Spinoza- straat 'te Amsterdam moest worden gezonden, nadat hem het eerste verband was gelegd. Men vreest voor het behoud zijner oogen. DOODSLAG TE IJMUIDEN, De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad requireerde gisteren de niet-ontvankelijk-verkla- ring van het revisie-verzoek van J. B., door het Hof te Amsterdam veroordeeld wegens den te JJmuiden op Dina Zand gepleegden doodslag. HET LOOPEN IN DE DUINEN. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van de niet door cassatiemiddelen gesteunde beroepen van: een werkman te Haarlem, door den kantonrechter aldaar veroordeeld tot f 15 boete of 3 dagen hechtenis wegens het loopen over verboden grond in de duinen onder Bloemendaal, OUD-DEKEN TH. Q. PENNINGS f. Te Kessel (L.) is gisteren overleden de Zeer- Eerw. Heer Th. Q. Pennings, oud-pastoor-deken van Schinnen. BUITENLAND. IIET LAATSTE FRANSCBE COMMUNIQUé. PARIJS, 28 April. Communiqué van 11 uur: De I' ranschen en Engelsehen maken ten noor den van Yperen steeds vorderingen. Wij maak ten tal van Duitsche krijgsgevangenen en ver overden een loopgraafmortier en machinegewe ren. Een aanval der Duitschers op het front vau Les Eparges werd totaal afgeslagen. Een officier deelde mede, dat op éen enkele plaats 1000 gesneuvelden lagen. Wij zijn tot den aan val overgegaan en kwamen 200 Meter vooruit aan de oostelijke helling van deD Hartmannwei- lerkopf. AAN de DARDANELLES LONDEN, 28 April. (Officieel.) Onze troe pen slaagden er in na een hevigen strijd op het schiereiland Gallipoli te landen waar zij vasten voet kregen, gesteund door de krachtige hulp van de vloot. Wij hebben een dorp bezet, waar wij ons staande hielden, niettegenstaande zeven tegenaanvallen van den vijand, gedekt door vuur van zware artillerie. De Eranscben maakten 500 krijgsgevangenen. De verliezen van den vijand zijn enorm. Wij gaan voort onze troepen te ont schepen, wat onder uitstekende omstandigheden geschiedt. DE „LEON GAMBETTA" VERLOREN. ROME, 28 April. De Tribuna meldt uit Sancta Maria di Leuea: 25 mijlen van de Italia&n6dhe kust ie de Fransehe pantserkruiser „Leon Gambetta", door een Oostenrijkscbe torpedo in den grond geboord. Op het oogenblik van de ramp bevorid de chef van het seinstation zich met het^ aldaar gelegen wacbteskader in de nabijheid. Hij ijlde ter plaatse zonder zieh te laten afschrikken door het gevaar, dat zijn vaartuig in de duisternis door den Oostenrijkschen onderzeeër voor een bege>- leidend schip zou worden aangezien. De „Gambetta" had sterk slagzüde en kon haar draadloozo installatie niet meer gebruiken. Zij moest zieh laten drijven en volgde de richting der Scirocco. Het schip werd ver laten. Fransehe officieren gelooven, dat het verloren is, daar het gat enorm groot was en water de machinekamer reeds vulde. BRINDISI, 28 April» Het Stephani Agent schap meldt, dat ook Italiaansche torpedo- yermelers en sleepbooten van Brindisi en n rautjj, «an het reddingswerk deelnamen. en"1 o nnr ,ln den middag waren ongeveer 60 man gered. BINNENLAND. VOOR HET KON. NAT. STEUNCOMITé. Men seint ons uit Den Haag: De penningmeester van Kon- Nat. Steuncomité heeft wederom nit Java tele grafisch een bedrag van 50,000 ontvangen. HAARLEMMERMEER. Onderwijs. Door B. en W. is de navolgen de voordracht opgemaakt ter voorziening in de vacature voor hoofd der O. L. school no. 10, alhier. Deze luidt als volgt: 1. E. G. Heets- ina, h. d. s. te Oosterhuizen; 2. F. Reinders- ma, onderwijzer te Leiden en S. J. Ruina, 11.d-s. te Kapel-Avezaath. Schoolgeld en veergeld. In verband mot een .verzoek aan den Raad dezer gemeente door E. Knibbe en anderen, wonende alhier nabij Oude-Wetering, om vergoeding van schoolgeld voor hunne kinderen te mogen ontvangen, welke kinderen wegens den ver ren afstand van een school in de gemeente ter school gaan op een bijzondere school iD de naburige gemeente Alkemade, welke re geling een aantal jaren zoo beeft bestaan, doch nu sedert een paar jaar is ingetrok ken, op aandrang van Ged. Staten, advisee- ren B. en W. adressanten te berichten dat de wet zich verzet om een dergelijke rege ling weer in te voeren. Voor. de keuze van een viertal leden eener schattingseommissie in verband met art. 57 der wet op de Inkomstenbelasting, worden door B. en W. aanbevolen de beeren Mr. A. Slob, Joh. Verkuyl, Jac. Suidgeest en L. van Reeuwijk. B. en W .stellen voorts den Raad voor aan een 100-tal kindexen die in de omgeving van Oude-Wetering in deze gemeente wonen en de school bezoeken te Oude-Wetering, vrij overtocht over de Ringvaart toe te staan en daarvoor een abonnement met den veerman De Jong aan te gaan, hetwelk een uitgave per jaar zal vorderen van 75.—. CHR. ORATORIUMVEREENIGING. Bachcantaten. Het feit eenige Bachcantaten niet in de con certzaal maar in de üroote Kerk uit te voeren, geeft aan het geheel iets star-plechtigs, winter- achtigs, is uit muzikaal oogpunt ongelukkig. Wij mogen een uitsluitend-muzikale praestaiie ver wachten, een praestatie die aan geen andere dan muzikale eischen voldoet wij weten de Chris telijke Oratoriumvereeniging onder Schoonder- beek daartoe in staat. En het is zeker, dat in de besloten koorruimte schitterend is gezongen en gespeeld, maar wij hebben er de schoonheden meer van moeten veronderstellen- dan dat we ze hebben gehoord. De gothisclie gewelven van deze middeleeuwsche kathedraal weerkaatsen de klanken niet zooals ze zijn, maar verspreiden ze, zoodai ze verdwalen, verrommelen zelfs. Dit had men kunnen weten en wij vinden daarom voor dit alles geen verontschuldiging. Men be wijst er den grooten meester geen eer mee zijn muziek onder zóó slechte accoustiek uit te voeren. Er mogen toch ook hier geen andere dan muzi kale beweegredenen in het spel zijn, want er is geen absoluter muziek dan die van Bach, géén muziek die zóó op de eerste plaats absoluut- muzikale eischen stelt! Om welke redenen zouden wij een Bach-uitvoering moeten appreciëeren, wanneer het allervoornaamste, de reëele wer king der muzikale schoonheid, is voorbij gezien Och, het komt er minder op aan of we de tekst woorden verstaan; bij eik Bachwerk kunnen we die wel rustig veronderstellen; maar dat de wonderlijke melodieën hun karakter verliezen, dat de harmoniek niet te hooren is en het rythme krachteloos smelt door die ruimten, dat is be treurenswaardig! Wie zal er zoo dwaas zijn te meenen dat de gewelven en pilaren der groote kerk wijding zullen geven, waar de eenige bron dier ver wachte tvijding (de muzikaliteit van Bach) als 't ware gesloten blijft, of, anders gezegd, ver smoord wordt? Wij zouden ons zeker beter in Bach's reiigieusiteit verplaatst hebben, wanneer wij gewoon in een „wereldsche" concertzaal hadden gezeten, waar de innigheid van elke melodie ons zou bereikt hebben! En zoo is het gebeurd gisteren, dat een heele Bach-avond geen noemenswaardigen indruk op ons heeft ge maakt en ons zelfs een onbehaaglijk gevoel heeft bezorgd: wij spraken van iets star-plechtigs, iets winterachtigs, daar bedoelen we de stem ming mee. Neen, wij willen in een concert van Bach-werken een ernstige feestelijkheid zien, een muzikaal festijn van hoog-levende poëzie, een heerlijkheid! Dit hebben we wel herkend in Schoonderbeek's dirigeeren, al was 't som wat overladen. Men verwachte na 't bovenstaande geen pre cies oordeel over 't gehoorde: het zal zeker mooi geweest zijn en men weet bovendien, hoe wij ten allen opzichte de Christelijke Oratorium vereeniging bewonderen! Van mevr. Stronck— Kappel (sopraan) hebben we eenige mooie klan ken gehoord, van Simon Denijs (bas) eenige zeer leelijke; van Jacoba Repelaer van Driel (alt) en Georg Walter (tenor) weer mooie, evenals van de hoboïsten Krüger, Berendes en Blan- chard en den violist Ferwerda. De orchestbege- leiding was aan Haarlem's Muziekkorps opge dragen, terwijl de klavier- en orgelpartij respec tievelijk door de heeren Wegerif en Bruijnsteen werd waargenomen. H. F. A', BELGIë'S KUNSTRIJK AANSCHIJN. De voordracht, die de heer dr. Leo van Puyveld, hoogleeraar in de kunstgeschiede nis aan de universiteit te Gent gisteravond over dit onderwerp hield, op uitnoodiging der vereeniging „Haerlem" heeft veler be langstelling gehad. De bovenzaal van „De Kroon" was geheel bezet. En zij verdiende dat! Want de sympathieke Vlaming, de diep- en fijnvoelende man, be handelde zijn onderwerp op een heel belang wekkende wijze: zóó, dat men genoopt werd tot aandachtig luisteren naar hetgeen hij mededeelde van Vlaanderen's oude kunst gewrochten, dat men zieh geheel inleefde in zijn gedaehtensfeer en. ten volle besef kreeg van het schrijnend leed, dat over hem was gekomen, nu zooveel, dat afbeeldde den Vlaamschen geest en het Vlanmsehe volks karakter, ie vernietigd geworden. Leo van Puyvelde is iemand van een fijn-voelende natuur, die de kunst van vo rige eeuwen bewondert, die u al 't wonder- lijk-sehoone daarvan doet zien en dat weet te schetsen zóó, dat de beteekenis daarvan u voor oogen in volle helderheid komt te staan. Hij is een waarachtig kunstkenner en bewonderaar, een uitnemend waarnemer van het schoone in de bouwkunst. Maar ook een waarachtig Vlaming, wiens gedachten in deze voor zijn land zoo in- droeve tijden, naar zijn landgenooten uit gaan met veel deernis, nu zooveel kunstge- wrochen waarin is waar te nemen de „pols slag van 't nationale Vlaamsche leven" niet meer zijn- Er was dieernis in zijn stem wan neer hij daarvan gewaagde! Vol van nationalen trots deed hii uitkomen dat in de Vlaamsche bouwkunst ie te aan schouwen een beeld van het geestelijk stre ven der Vlamingen van vroeger eeuwen1; hoe gii is een .versteeming van hun bedoelen en hun streven; hoe in de Hallen, de Belforts, de stadhuizen is te zien een nationale uiting van „Vlaamsche eigenheid", hoe zij in hun onderscheid en uifing vormen een „weerspie- &0JIHvaD {'CT' Vlaamschen volksgeest". Hij schetste 't onfstaan der lakenhallen als plaats waar de goederen werden uitgestald en opgeborgen, de belforts, als noodig om de privilegiën, de charters enz. op te borgen en de stadhuizen, zooals die in lateren tijd wer den gebouwd, als een bewijs van den mach tigen invloed en de macht der steden. Van al die kunstgewrochten werden ach tereenvolgens typen op het doek vertoond, waarhij de spreker dan het kenmerkende en de eigenaardige beteekenis van den bouw stijl uiteenzette en 't machtig-mooie ervan in 't licht stelde en zoo zijn gehoor ei' over iii bewondering bracht. Hij eindigde met een beschouwing over den Vlaamschen steden- houw in vroegere tijden. In bijzonderheden toonde hii aan hoe in menig Vlaamsch hnis is te zien een voort schrijding in den stijl, een zoeken en een streven van den bouwmeester naar iets meer passends, hoe er is een Hike verscheidenheid, een keur vol van afwisseling in den stijl der' huizen 'en hunne motieven in menig oud Vlaamseh stedeke, die het oog weldadig aan doet. Tï^°°. ..?Êec* Efco van Puyvelde ons kennen „België s kunstrijk aanschijn" in al zijn heer lijkheid en er ons over in extase komen. Hij leerde ons bewonderen de Vlaamsche bouw meesters der middeleeuwen en van den la- teren tijd, allen oorspronkelijke kunstenaars en zelbewuste werkers, wier werken een beeld vormden van hun gelooven in de kracht der nieuwe gemeenschap, die toen in Vlaanderen aan 't opkomen was. Het was gisteren een avond van waarach tig kunstgenot! De hoogst interessante voor dracht werd met een krachtig applaus be groet. En „Haerlem's" voorzitter, de heer De Breuk, was ongetwijfeld die tolk van alle aanwezigen, toen hij aan den spreker een woord van warmen dank bracht. EEN BLOUSEN- EN ROKKEN MAGAZIJN. Hedenavond opent de heer G. H. Vogel- zang_ in 't perceel Groote Houtstraat 29a een speciaal blonsen- en rokkenmagazijn. Dit perceel, dat vroeger door dien heer Tik Lob man is bewoond, heeft een verbouwing on dergaan, waardoor de winkel is vergroot. Alles ziet er keurig netjes uit en de winkel met zijn electrische verlichting zal inzonder- houd des avonds, een schitterenden indruk maken. Wij herinneren eraan, dat alles wat de heer Vogelzang verkoopt, ook in zijn an dere zaak Groote Houtstraat 24, van uitne mende kwaliteit is. Ouze lezeressen kunnen hier te kust en te keur gaan. JUBILEUM ALEX FAASSEN. Het voornemen bestaat, om aan dezen ge- vierden tooneelspeler, die a.s. Donderdag bij gelegenheid van zijn gouden jubileum in den Schouwburg Jansweg, in „Pastoor Constan- tijn", zal optreden, namens zijne vereerders te Haarlem een huldeblijk aau te biedeu. Zij, die alsnog aan deze huldiging wenschea deel te nemen, worden vriendelijk ui,tgeuoo- digd, hunne bijdragen vóór morgenavond te doen toekomen aan den penningmeester van het comité: den heer G- J. van 'Gasteren, Schouwburg Jansweg alhier. „VONDEL". Zondag jongstleden hield bovenstaande tooneel- en reciteervereeniging hare jaarver gadering in haar repetitielokaal, Kruisstr. 23. Uit de versla^:. van secretaris cn penning meester bleek, dat de vereeniging financieel en in kunstlievende leden-aantal ©enigszins was achteruitgegaan, hetgeen te wijten is aan dep Europeeschen toestand. Het bestuur onderging een kleine verandering; tot voor zitter en sQcr.-penningmeester werden geko zen resp. de heeren Blanskiey en v. Seggéleu. Het secretariaat is thans: .Vooruitgangstr.79. DE MAN DER HELDENDADEN, De Belg, die hier een verhaal van zijne heldendaden had gedaan en later bleek, jn Duitschland aan een misdrijf zich te hebben schuldig gemaakt, is gisteren jjoor bemidde ling van het vluchtelingencomité in de ge legenheid gesteld om naar Vlissingen te ver trekken om vandaar naar Engeland te kun nen gaan. Hij kon niet aan Dnitschland worden uit geleverd, daar het door hem gepleegd miadi ijf niet in de termen van uitlevering valt, als zijnde afdreiging. De man had namelijk, naar wij nader ver nemen, in het Aachenerwoud een. 60-jarig man met een revolver in de hand gedreigd hem te zuilen doodschieten, indien hij hem niet zijn geld gaf. De bedreigde had daarop uit angst den Belg zijn geld, horloge en ketting gegeven. Het is te hopen, dat de bedoelde Belg, J. P. ,W., nu maar spoedig ons land zal verlaten. Gisteren vertrok hij per spoor van nier. Zulke individuen kunnen wij hier missenI NED. BOND VAN KOFFIEHUIS-, RESTAU RANTHOUDERS EN SLIJTERS. Onder voorzitterschap van den heer W. F. Ris te Amsterdam, hield bovengenoemde bond gisteren alhier zijn voorjaarsvergadering. De groote zaal van den schouwburg De Kroon was geheel gevuld met de afgevaardigden van 47 afdeelingen en met vele belangstellende leden. Uit het jaarverslag van den bond bleek dat op 1 Januari j.l. het aantal leden 4228 bedroeg en 327 begunstigers, verdeeld over 67 afdee lingen. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester sloot met een cijfer van 11.206.21. De balans gaf als zuiver vermogen van den bond op 31 December j.l. een bedrag, van 5448,75. De bondsraad werd bij acclamatie herkozen. Na een keurige iuleiding van den beer Fie- deldy Dop uit Amsterdam, gevolgd door een geanimeerd debat, werd met zoo goed als alge- meene stemmen besloten tot stichting van de N. V. Centrale Crediietbank voor Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, met een kapitaal van 100.000, te verdeelen in aandeelen van 100, waarop ten minste 20 moet .worden gestort. Eenige andere punten der agenda, o.a. een voorstel om alle uitgaven van den bond gehed in eigen handen te houden, werden wegens hot gevorderde uur, tot een latere vergadering aan gehouden. Na rondvraag sloot de voorzitter ie ongeveer 7 uur do vergadering. Z. K. H. DE PRINS IN STAD. Z. K. H. de Prins der Nederlanden was heden in de stad. Per anio bevocht hij 'In civiel gekleed) omstreeks 10 uur het Mili tair Hospitaal, vergezeld van Min adjudant Jhr. Backer en een Kamerheer. Z. K. H. vertrok bij half elf weer naar Den Haag. VREDE DOOR RECHT. Dinsdagmiddag bad, onder voorzitterschap van den heer J, C. Peereboom. de algemeene jaarvergadering plaats van de afd'. Haar lem en O. van deu Ned. Bond Vrede door Recht. De jaarverslagen werden uitgebracht door de secretaresse, mej. J. van der Mer»ch, en den penningmeester, don heer A van der. wrest Clement. Hieruit bleek, dat de afdee- ng ln Knnetigen toestand verkeert. vo°rzitter te kennen gegeven bad, da hu wegone zeer drukke bezigheden als zoodanig weneehte te treden, werd in zün. plaats benoemd Dr. j. p_ fi0(sy- j)e heer Peereboom blijft lid van bet bestuur. FAILLIET VERKLAARD. Door de Haarlcmsche Rechtbank i„ hedciu in staat van faillissement verklaard: van Norden, laatst filiaalhouder van de Haarl. Brood- en Meelfabriek, wonende (Madestraat alhier. Rechter-commissaris Mr. van Nes van. Meerkerk. Curator Jhr. Mr. F. W. van Sty- ruin. V Terug te bekomen bij; B. Gimberg, Berck- beydestraat 30, oen kinderportemonnaie met inhoud; J. Exel, Ged. Onde Gracht 132, een postduif; M. Ch. de Graaf. Barendsestraat 28rood, een cahier; J Geijlvoet. Dnelstraat 37, een posfduif; A. C. Schut, Klarenbeekstr. 61, een moerdop van een as; H. Heijne, Brou werstraat 55D, een bankbiljet; A. van dier Putten, Lange Boogaardstraat 9. een bee- renvest; W. Boers, Tetterodestraat 83. eeni leesboek; jufir. Machielse, Coltermanstraat 12, een paar dameslhandsohoenen: Jac. Smit, Paul Krngerstraat 46, Schoten, een ijzeren; hoepel met haak; Th. Bloem, Nassaustraat 9, een paardendek. PROGRAMMA vaü de orgelbespeling in de Groote- '<Pt St. Bavokerk op Donderdag 29 April a s. des na-< middags van 23 uur door den heer Louis Robert. 1. Foccata, Adagio et Fuga O.gr.t,, 'J. S. Bach. 2. Idylle, Jos Haas. 3. Eerste en tweede ged. uit do lste Sonate, Alor. Guilmant. 4, Marehe-Sortie, Th. Dubois. (Zitting van heden). Onbevoegd uitoefenen van fle geneeskunde. Heden diende eene eigenaardige zaak'. Te recht stond eene onder Heemstede wonende verpleegster, Hetty Mariel Freid, geboren te Berlijn wegens bet uitoefenen van de genees* kunde als bodrij! zonder tot de uitoefening van de geneeskunde hier te' lande te zijn toegelaten. Beklaagde schreef diegenen, di« haar om raad kwamen vragen, voor een wi* terdieet, gebruik van yruchtensappon, melk, massage, gymnastiek enz. ïn gevallen van rheumatische pijnen, hartkloppingen enz. Zij bekende 't haar ten laste gelegde en; zeide dat zij de methode, die zij volgt te Chicago had geleerd, na daar. een jaar te zijn geweest, dat jsjg haar eerst te Noordwjj- kerhout en daarna te Heemstede had toege- past. Een bepaald tarief voor de behandeling had zij niet. De menschen liet zij vrij 'haar, te geven wat zij' wilden. O.m. was haar van, een patiente een honorarium van f 50 per maand betaald. .Uit 't getuigenverhoor halen wij aan, dat eene dame van 18 November, tot 10 Deo. niets dan water had gedronken en daarna C alleen melk. Een ander had 50 dagen een water.dieet ondorgaan. Een derde 39 dagen. De laatste was tevens gemasseerd en had moeten baden. Deze is thans nog in behan deling bij bekl. aan huis en zeidc evenals da tweede er baat bij te hebben gevonden. Da eerste patiënte is nu in het Diaconessenhuiai ter verpleging. Dr. Ootmar, die in deze zaak als getuige zou worden gehoord, .weigerde ,den eed af te leggen, daar hij er. overwegend bezwaart tegen Ijad. De kantonrechter zag daarop van het hooren yan dr. Ootmar als,getuigd af. De ambtenaar van het .O. M. nemende zijn requisitoir, deed opmerken, dat hij niet den' indruk had, dat het bekl, om winstbejag was! te doen, maar wel om de geneeskunde aid bedrijf uit te oefenen. Hij achtte dat da door haar gevolgde methode niot zondefi' gevaar is en voor velen zeer schadelijk- Ten slotte requireerde de ambtenaar drie»1 geldboeten van f 100 of 3 maal 20 dagen hechtenis. Heden over H dagen zal de kan-j tonrechter uitspraak doen. J BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 28 April. D. Donker en A< Louwen. A. P. Kienjet en G. A. van dort Putten. J. Meijer en W. Diermanee. A» Baae en T. Cornet. J. C. Heseen ei» J* Ovorbeek. I* van Tol en C. A. Brand. S. Schenk en M. W. Overmeijer. Getrouwd: H. F, van Bodegraven en B' Koorn. W. F. van Sdbravendiik en J. A' Knotter. W. O. Snel en A. S. Zonnevel*1' J. Meijers en A. S. van Hoof. J. Piref* en F. W. Brand. J. H. Steenkist en A. W. Michon. M. J. Lingeman en "J. ten Have. Geboren: 27 April. z. van J. A. M. vfla Mont.foortKenniphnae. 28 April. d. va" S. WijkhuizenVenema. Overleden: 27 April. M. Waalewijn, 52 Roosveldstraat. P. do Ruiter. 64 Kamperlaan. G. Mooij, 15 jaar, Brouw«*v et raat. 28 April. G. H. M. Rooeen. 59 ja® Kamperlaan. EXAMENS L. O. j Gisteren .werden hier geëx. 7 cand, zjjn de heeren: O. Kef, Zaandam; H. Hiiik_^ Etillegom; M. Kamp, den Heides en H. J pers, Abbekerk. EEN JEUGDIG MESSTEKER- Op, de Nassaulaan heeft gisteren de J M. wonende aldaar de 12-jarige 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2