Ons nieuwe Feuilleton BINNENLAND UIT DE PROVINCIE LAATSTE nieuws STADSNIEUWS WEER EEN LUCHTAANVAL OP ENGELAND. MUZIEK IN DE KARPATHEN. GENEVE, 29 April. (Part.) De Fransche bladen melden uit St. Petersburg dat aan de Zuidelijke helling van de Karpathen een ge weldige slag aan den gang is, welke van de tijde der Kussen met een hevige beschieting over de geheele lengte van het front werd in gezet. Men volgt in Busland met groote spanning het resultaat, en in alle kerken van Kusland worden gebeden voor de overwinning gehouden. LONDEN, ST. PETERSBURG EN DE DAKDAN ELLEN. FRANKFORT, 29 Aprii. (Part.) De „Frank- lurter Zeitung" gaat in een hoofdartikel, waar in zij de jongste gebeurtenissen aan beide zijden der Dardanelleu, uitvoerig bespreekt, wat die per in op de kwestie der Dardanellen en de buitengewone moeite, welke Engeland zich voor Konstantinopel geeft. Na een opsomming van Engelands mislukte pogingen om anderen de kastanjes uit het vuur te laten halen, zegt het blad: De groote beteekenis welke men te Lon den aan de Dardanellen hecht, komt vooral uit wanneer men nagaat, het buitengewoon groot aantal manschappen dat Groot-Brittanie aan deze onderneming offert en destemeer valt dit in 't oog, waar Engeland toch waarlijk niet te dik in de mannetjes zit, getuige het gebrek aan soldaten op het Westelijk oorlogstooneel. De strategische waarde welke een vrije verbinding met Rusland voor de Entente heeft, is zeker niet te overschatten, lntusschen is wellicht voor het Engelsche ministerie de overweging al niet minder gewichtig dat men zich in elk geval tegenover den Russisehen bondgenoot van het bezit van een waardevol onderpand wil verzekeren. Een overeenstemming over het toekomstige lot van Konstantinopel en van de zeeëngten is ongetwijfeld tussehen Londen en St. Petersburg nog niet tot stand gekomen. Bovendien moet het bezit voor Engeland daarom van onschatbare waarde worden, omdat Engeland vroeg of laat zijne betrekkingen met Iiusland toch weder op de nuchtere bodem van werkelijke belangen zal moeten stellen, doch een andere voorname reden, weegt voor de Londensche Regeering nog zwaarder. Engeland heer8cht over meer Mohammedanen dan Tur kije en zij begint reeds van den „Heiligen Oor log" de nadeelige gevolgen in haar grootste en rijkste koloniën te vreezen. Daarom moet het prestige gered worden en door een slag tegen Konstantinopel als het hoofd van net Usmani- sche Rijk hoopt zij zich van den knageuden zorg over haar Mohammedaansche onderdanen te be vrijden. Daarom is Engeland geen offer te zwaar. UIT ANTWERPEN. ANTWERPEN, 29 April, (via Putte. Part.) De café's te Antwerpen mogen vanaf 1 Mei tot 10 uur 's avouds geopend blijven. Vanaf 21 April is het wielryden voor geheel België verboden. Slechts werklieden in het bezit van een bijzondere vergunning kunnen zich van hun huis naar hun werk en omgekeerd, per fiets begeven. De diamanthandel te Antwerpen begint wat op te leven. De Amsterdamsche kooplieden ko men, naar Antwerpen om, naar mijn zegsman het noemde, schandkoopjes te halen en'die te Amsterdam tegen meer normale prijzen over te zetten. Het loonstelsel in de diamantindustrie is ge heel ontwricht. Loonen van 85 4 40 francs per week voor goede krachten, die een gelieele week werken, zijn zeker geen zeldzaamheid. De prijs der levensmiddelen is te Antwerpen niet abnormaal hoog. De prijs van het brood is op 49 centimes per K.G. gebracht. Ue volgende week vangen wij aan met een oorspronkelijk, boeiend verhaal als feuil leton. Het schildert op waarlijk meesleepende wijze de lotgevallen van een veelbeproefd meisje, dat zich aan den haat van jaloersche .vrouwen onschuldig ziet overgeleverd, ten slotte bijna het leven verliest onder hare duivelscho vervolging, doch op het eind het geluk deelachtig wordt, dat ware liefde aLcen geven kan. De talrijke verwikkelingen, die aan dit ver haal een buitengewoon dramatisch verloop geven, de lotgevallen van vele andere perso nen, die er met bekwaamheid in zijn ge schilderd, maken dat dit feuilleton een der boeiendste zal zijn die wij ooit onzen iezers voorlegden. Wij zijn er zeker van, dat den lezers zal boeien tot op de laatste bladzij. •DE EEKSTE KAMEB. De Eerste Kamer is thans in* openbare ver gadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 4en Mei a.s., des namiddags te 8V2 uur. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. Besl. is benoemd tot president van de arrondisse- ments-rechtbank te Zutphen, mr. H. E. van IJsendijk, thans rechter in de arrondissements rechtbank te Breda; zijn benoemd: met ingang van 13 Mei, tot burgemeester der gemeente Broek op Langendijk, A. Slot, secre taris dier gemeente; met ingang van I Mei, tot burgemeester der gemeente Rijckholt. W. H. Schrijnemaekers, secretaris dier gemeente; is aan C. wieringa, op verzoek, met ingang van 15 Juni 1915, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Dantumadeel; is, met ingang van 15 Mei, aan dr. J. M. A. van Oppen, op een van zijnentwege gedaan ver soek, wegens ongesteldheid, eervol ontslag ver leend als schoolopziener in het arrondissement iMeerssen is mr. V. H. Rutgers benoemd tot burgemees ter der gemeente Boskoop; is W. J. H. Prick benoemd 'tof brngeawesfer der gemeente Wijlré. GOEDKOOP ROGGEBROOD. Op verzoek van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is gisteren aan het Depar tement een vergadering gehouden van afgevaar digden der provinciale roggecommissies ter onderlinge bespreking van den maatregel ter uitvoering van 's Ministers circulaire d.d. 24 April 1.1. nopens goedkoop roggebrood, ten einde tot een zooveel mogelijk uniforme regeling te komen. Besloten werd zoo spoedig mogelijk voor bereidende maatregelen te nemen, opdat 15 Mei a.s. eene inventarisatie van de nog aanwezige rogge kan plaats hebben en 17 Mei de nieuwe regeling in werking kan treden, met welk besluit de Minister zich kon vereenigen. „ONZE VLOOT". Op de te Rotterdam gehouden vergadering der Vereeniging „Onze Vloot" bleek uit 't jaarver slag, dat de vereeniging op 1 Januari telde 8379 leden en dat verleden jaar 6 nieuwe afdeelingen werden opgericht. Sinds dien kwam nog eene afdeeling te Enschedé tot stand, terwijl Deventer en Woerden weldra zullen volgen. Als leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren jhr. mr. A. F. de Savoruin Lohman, jhr. C. A. L. van der Wijck, A. C. R van Vuuren, prof. jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga en H. A. Mouton. De volgende jaarlijksche vergadering zal in den Haag gehouden worden. Het ligt in de bedoeling van het hoofdbestuur om bet 10-jarig bestaan van de vereeniging bet volgend jaar feestelijk te herdenken. HET INTERNATIONALE CONGRES VOOR VROUWEN. In de zitting van gisteren deed mevr. Bakker het voorstel om de resoluties, reeds aangenomen, welke betrekking hebben op bet algemeen begin sel van duurzamen vrede, te vervangen door het minimum-program van de organisation centrale pour la paix. In haar voorstel wordt overwogen, dat al de krachten van hen, die voor den vrede zijn, be- hooren te worden vereenigd en in de toelichting zegt zij, dat vaste regelen dienen te worden vast gesteld, die overal moeten worden in acht geno men en ook overeenkomen met hetgeen in de resoluties is gezegd. Die regelen zouden worden beschouwd als een minimum-program, dat al het verdere vrij laat, met alleen deze restrictie, dat geen land ter zake iets doet zonder vrouwen, zoowel als mannen te deen beslissen. In het minimum-program ook van dit congres behoort h. i. de eisch van vrijhandel te worden opgenomen, waarover ook alle pacifisten het eens ziju en dat in het minimum-program staat. Het voorstel van mevr. Bakker luidt: „Het Intern. Congres, overtuigd van de onaf wijsbare noodzakelijkheid alle beschikbare krach ten te doen samenwerken in dit stadium van den vrede, aanvaardt de algemeene beginselen van het minimum-program van de „Organisation centrale pour une paix durable" met dit uit drukkelijke voorbehoud dat geen regeeringsstel- sel volmaakt kan zijn zonder dat het is voort gekomen uit de samenwerking van mannen en vrouwen." Mevr. Augspurg komt krachtig op tegen het denkbeeld van mevr. Bakker om dit zelfstandige congres zijn eigen werk te doen vernietigen en het te vervangen door een vreemd program. Het congres juicht mevr. A. toe. hoewel ook mevrouw Bakker werd toegejuicht. Mevr. Bakker antwoordt, dat het oorspron kelijk ook haar bedoeling was geweest om het voorstel eerst in te dienen, zoodat al het tot dus verre verrichte werk onnoodig zou zijn geweest. Zij meende echter, dat het bureau het zoo wilde, als zij gedaan heeft. Mej. Heymann betoogt, dat het nu dan ook onmogelijk is dit voorstel te behandelen. Vol gens de statuten van het congres kan zulk een besluit, dat niet op de agenda staat, niet wor den behandeld en slechts onder zeer bijzondere omstandigheden, welke hier niet aanwezig zijn, kunnen aangenomen voorstellen vernietigd wor den. Wel kan het congres afzonderlijk en later verklaren, dat het instemt met het minimum program. Mevr. Bakker legt zich daarbij neer, nu blijkt, dat ook het bureau het daarmee eens is. Besloten wordt de zaak na afhandeling der agenda weer aan de orde te brengen. Gisterenavond hield 't congres weder een openbare vergadering. Presidente was mej. Ohrystal Mac. Millars van Groot Brittanië. De presidente Beide bij de opening der ver gadering, dat het congres heden een resolutie zal behandelen, vragende, dat de by de aanstaan de vredesonderhandeling ook de vrouwen zullen medezeggenschap hebben. Men heeft dat absurd genoemd, maar al dus spr. zóó heeft men ook eenmaal de af schaffing van de slavernij genoemd. Welnu, men wil thans eenvoudig den nog bestaanden vorm van slavernij afschaffen en den vrouwen haar volle burgerrecht geven. Reeds heeft men gevraagd, dat alle volkeren vryheid zullen krygen te beslissen over hun eigeu lot en eigen regeeringsvorm, waarom zou men niet ook vragen, dat aan de vrouwen haar rechten zullen worden gegeven. Daarna sprak mej. Thora Dugaard van Denemarken over den voortgang, die de vrou wen daar verkregen inzake staatkundige rech ten, mevr. van fStallie-van EmbdeD, die bepleitte aan de vrouw bij den aanstaanden vrede invloed te geven en nog eenige andere spreeksters. Tenslotte en dit is wel teiekend voor 't congers, wy vestigden elders ook reeds de aandacht er op, dat 't meer en meer een actie voor vrouwenkiesrecht wordt stelde mej. iiosika Schwimmer, voor een hulde- telegram te^ zendon aan de .voor- zitster van de internationale organisatie voor vrouwenkiesrecht, mevr. Chapman Oatt, „om dat de strijdsters voor den vrede moeten toonen ook haar aanvoerder te kunnen eeren." Bij ac clamatie werd dit voorstel aangenomen. een 20-tal gebroken sigaren en een 6-tal doosjes slechte sigaretten was de geheele voorraad. Een en ander was verzonden uit Berg en Dal by Nijmegen. Brutale oplichting. Dezer dagen vervoegde zich bij een winkelierster te Tilburg een rei ziger in sigaretten, die na lang praten haar voor 5 sigaretten aansmeerde, onder beding dat zij 10 pet. korting zou krygen indien ze per rembours betaalde. Aldus werd overeengekomen. Woensdagmorgen kwam de zending, de winke lierster betaalde, opende het pak en zag tot haar schrik, dat het grootste deel waardeloos was. Een stuk steen, wat gloeikousjesdoosjes, BLOEMENDAAL. De staking der tuinlieden. De staking van tuinlieden bij de firma P. E. van der Werff al hier duurt nog steeds voort. De aanleiding was, naar is gebleken, de weigering om toe te staan een loonsverhooging enz. waarop door de af deeling Haarlem der Tuinliedenvereeniging was aangedrongen. De staking omvat een 12- tal mannen. In hunne plaats stelde de firma anderen aan. Eenigen van hen die aan liet werk gebleven zyn en die te Schoten wonen onder vinden hinder van de stakenden, die hen naar huis vergezellen, zoodat al een paar dagen poli- tie-geleide noodig was. Woensdagavond ont stond in het Schoterkwartier zelfs een volksop loop. Er had echter niet eenig incident plaats. Naar verluidt is een dergelijk verzoek als tot de firma v. d. W. is gericht, tot alle andere bloe misten eveneens gedaan. Ook daar moet 't niet ingewilligd zijn. Dit geval kon dus nog wel eens verdere gevolgen hebben. Gemeenteraad. In de raadszitting van gis terenmiddag werden de door ons medegedeelde voorstellen inzake den aanleg eener nieuwe ge meentelijke begraafplaats aangenomen. Behalve de kosten van de grondwerken zal de aanleg 85.000 vorderen. Besloten werd tot den bouw van een aula waarvan het ontwerp is gemaakt door de architect Mulder en Van Asdonk te Bloemendaal. De aula zal 17.000 kosten. Naar aanleiding van een vraag van den heer B y v o e t deelde de voorzitter mee, dat de tramplannen voor de lyn Haarlem—Overveen weer vertraagd worden, doordat Gedeputeerde Staten, de trammaatschappij en de gemeente Haarlem bezwaren maken. SCHOTEN. Salaricering van gemobiliseerde onderwij zers. De Raad van State, afdeeling voor ge schillen van Bestuur, heeft behandeld het beroep van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en het be stuur der afdeeling Haarlem en omstreken van dien Bond tegen 't besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland van 9 De cember 1914, waarbij goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad der gemeente Schoten van 9 November 1914, tot vaststel ling van de regelen welke zullen gelden voor de uitbetaling der jaarwedde van de onder wijzers, die buitengewoon onder de wapenen zijn geroepen. Rapporteur hierover was de staatsraad mr. Oppenheim. Het schoolbe stuur geeft een afwijzende beschikking op het beroep in overweging. Ged. Stagen advisee- ren tot niet-ontvankelijk ver klaring van de appellanten op grond dat zij geen belang hebbenden1 zijn in den zin der wet. HEEMSTEDE. R.-K. Volkszang. Zondag- 2 Mei zal hft R.-K. Propagandakoor „Caecilia" der afdee ling Heemstede van de R.-K. Diocesane Ver eeniging voor Volkszang haren leden een belangrijken avond aanbieden. Zooals be kend ie» staat het koor onder leiding van den heer Jac. de Jong uit Haarlem, en zoo als te verwachten was, is het dameskoor weer toegenomen in getalsterkte. Op veelvuldig verzoek zal nogmaals het heerlijk koorwerk „De le H. Communie" ge zongen worden. Dit aangenaam en dankbaar koorwerk is geschreven voor dames- en kin derkoor, met begeleiding van piano en orgel. Verder geeft het koor een driestal nieuwe werken. Ditmaal zal ook de Maria-vereeniginghare medewerking verleenen met een tweetal too- neelutukjes. Alleen deze zoo gunstig bekende vereeniging verdient al bellangistelfling en zal die zeker ondervindenl De Weleerw. Heer J. E. M. Brinkman zal ook dien avond als nieuw-benoemd adviseur der vereeniging geïnstalleerd worden. Zonder twijfel verwachten wii veel be langstelling, daarom stelt het bestuur de ge legenheid open reeds van heden al' toegangs bewijzen te verkrijgen bij Mej. A. de Paus, Heemstede. Moge Zondag bewijzen dat het bestaan van een ijverig werkende R.-K. vereeniging op prijs gesteld wordt. De „Leeuwerken" meenemen s.v.p.l HAARLEMMERMEER. Dienstregeling'. Wij ontvingen een dienst regeling der Haarlemmermeerlynen en vol ledige dienst Amsterdam-C. S.Haarlem Zandvoort van 1 Mei tot nadere aankondi ging. Er blijkt nit dat in het badseizoen door gaande treinen zullen loopen van Amster damWillemspark naar Zandvoort. HILLEGOM. Bloombolknvciliug. Gisteren had de jaar lijksche veiling plaats yau Hyacinthen en Tulpen ten bate der beide Parochies der R.K. kerk, Armen en St. Elizabethvereeni- ging alhier ten overstaan van notaris K. Langeveld. De geheele opbrengst voor kerk en armen bedroeg f 1317 en voor de St. Eli- zabothvereeniging f 414. Deze bedragen val len niet tegen. De betalingsconditiën waren ditmaal zeer gemakkelijk. Veiling. In hotel Sistermans werd giste renavond bij opbod geveild het nieuwge bouwde heerenhuis, bioembollenschuur met kantoor, paardenstal erf en tuin aan de Weeresteinstraat alhier ter grootte van 19 A. 60 c.A., behoorend tot don faillieten boedel van Jacobus Telkamp. Do verkoop geschiedde ten overstaan yan den alhier resideerenden notaris K. Range veld. De perceelen werden in hoogste bod gebracht door den heer P. R. Maathuis alhier qp f 17.300. De afslag is bepaald op Donder dag 6 Mei a.s. Hike vliegmachine of Zeppelin vloog beden na middernacht over Ipswich en wierp bom men, waardoor eenige gebouwen in brand geraakten Ook werd een Zeppelin gezien bo ven Bury St Edmunds, welke bommen wierp, met het gevolg, dat eenige huizen afbrand den. Nader: Twee Zeppelins namen deel aan den aan val te Ipswich zijn 5 bommen geworpen, te Bury St. Edmunds drie BIJ DE DARDANELLEN. LONDEN, 30 April (Part. Engelsche bron). De correspondenten der Engelsche bladen melden dat de beschieting van de Dardanel len voortduurt. Zoowel aan den Europee- schen oever als aan den Aziatischen ziju troepen geland, die ondanks het heftige vuur voortrukken. Duizenden Turken zyn reeds gevangen genomen en vele hunner batterijen zijn vernield. KONSTANTINOPEL, 80 April. (Part. S eorr.) Aan den Aziatischen oever van de Dardanellen zijn de geallieerden volkomen verjaagd. Zij vluchtten op de schepen. Bij Kabah-Tepe staat nog een vijandelijke macht waartegen zich nu ons vuur richt. De pant serkruiser Jeanne d'Arc (Fransch) is in brand geschoten, een Engelsche torpedoja ger is gezonken, het Engelsche slagschip Vengeance en de slagschepen Majestic en Triumph moesten zich beschadigd terugtrek ken. De Engelsche generaal Haseler is ge sneuveld. BINNENLAND. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. Men seint ons: In de dichtbevolkte Jodenbuurt heeft he denmorgen een zware brand plaats gehad die, alles bijeengenomen, goed is afgeloopen, daar er geen mensdhenlevens by te betreu ren zijn geweest. In perceel.Rapenburg 36, bewoond door 4 gezinnen, die te zamen 20 kinderen-hebben, is op de etraatverdieping waar de familie Asschenbroelc woont, door bet losraken van de slang van een gascomfoor, om zeven uur vanochten d brand uitgebroken. De vrouw had theewater opgezet en was toen weer naar bed gegaan. Met moeite konden de drie gezin nen, die op de le, 2e en, 3e verdieping woon den, worden gered: het heele huis is totaal uitgebrand: twee zoons van Assehenbroek moesten zich redden door in het water van de Rapenburgergracht achter het huis te springen. De brand veroorzaakte een gewel dige consternatie in deze buurt, toch al vol conversatie. BUITENLAND. LONDEN, 30 April. (Part.) Een vijande PERSONALIA. De heer J. C. Cramer, commandant van de brandweer, heeft met 1 Augustus ajs. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Den reserve-sergeanten H. Vinke en O. Brunner van het 10de regiment infanterie is de gpuden kroon toegekend. JEEONIMO DE VRIES t. Alhier is overleden, in den leeftijd van 77 jaren, do bekende letterkundige, emeritus predikant Jeronimo de Vries. ZANG EN VRIENDSCHAP. De Koninklijke Liedertafel heeft gister avond schitterend gezongen dit betee- kent, dat de directeur Fred. Roeske bijzon- der-mooie nuanceeringen aanbracht, zéér ge lijkmatige crescendi wist te bereiken en liet koor prachtig pianissimo deed zingen. Wij hebben meermalen gelegenheid gehad den algemeenen klank va jidit mannenkoor als buitengewoon-mooi te roemen en onze mee ning werd ook gisteren weer gesterkt. Zoo was bijvoorbeeld de uitvoering van Handl's Ecce quomodo moritur uitstekend I En wat klank en samenzang betreft was ook het Ave Maria van ,Witt heel mooi. De twee meer omvangrijke koren „ïodtenvolk" en „Rudolf von Werdenberg" yan Hegar wer den naar s'componisten eisch gezongen en maakten het gewenschte effect. .Wij hebben er géén respect voor: Tqdtenvolk is als honderden mannenkoren een yormlooze mas sa van soms seutimenteele, meestal bral lende potsierlijke klanken. (Wie ernstig is moet een afschuw krijgen van het belache lijke valsche pathos in deze muziek. Wat is de reden, dat men er niet toe komt betere werken te gaan studeeren? Hebben Brahms, Schumann, Grieg niet óók voor mannenkoor geschreven? Het vasthouden aan dergelij ke conventies is bijzonder op dit gebied van de kunst verderfelijk. Aan het slot van den langen avond zou men zich nog eens vastklampen aan de Rots in Zee van Hol wij hebben deze, ongetwijfeld dierbare, omhelzing nijjt meer bijgewoond. Van mej. Dina Diependaal hoorden .wij liederen van Brahms en ,we mogen gaarne erkennen dat haar voordracht héél muzikaal was eu dat zij meermalen bijzonder expres sief de stemming der muziek naar voren bracht. Wij denken bijvoorbeeld aan „Wehe so willst du mich wieder" en „Die Mainacht". Na de pauze zong mej. Diependaal nog lie deren van Hugo Wolf, Doret, Debussy en Pierné. De violist Dirk Gootjes speelde voor 'de pauze o.a. slechte muziek van de Sarasat.e en later de Sonate van César Franck. Dirk Gootjes lijkt ons een zéér begaafd, tech nisch ver ontwikkeld violist te zijn. El* wa ren in zijn spelen prachtige momenten en zijn voordracht van Franck's wonderbare sonate getuigde van intelligentie en tempe rament, al was er in zijn toon vorming iets nerveus-gewrongens, dat wij bij de nobele meiodiek van Franck niet te rechtvaardi gen wisten. De heer Gootjes speelde de Sonate samen met den heer Henk van Bree- nien, die ook mej. Diependaal begeleidde. H. F. A. IN ONZEN SCHOUWBURG. Gouden jubileum van Alex. Faassen Sr. N. V. Het Tooneel. „Pastoor Con» stantyn". Het bekende blijspel .in 3 bedrijven naar den Fr.mecben roman van Ludnvic. Halavy is gisteren in onzen Schouwburg door eeö bekwame groep van Rooyaards voor een jammer genoegl niet talrijk publiek opge voerd. De concurrentie van het Z. en V.-con- cert met het einde van het seizoen zullen samen de schuld zijn van de matige en voor dit mooie blijspel te geringe opkomst. Want Alex Faassen heeft meer vereerders in Haar lem dan de slecht gevnlde zaal vermoeden deed en dit echt-mooie, treffend-eenvoudige goede tooueelstuk moet meer bewonderaars hebben. Vooral het eerste bedrijf is zoo mooi van landelijke eenvoudigheid en rustige actie. Het prettiggemakkelijke spel doet dien een voud ook zoo duidelijk aan den dag treden» de décors zijn zoo anders dan anders dat alles maakt de opvoering van „Pastoor Con- stantijn" tot een bijzondere. Het gaat niet boog, maar is juist om zijn eenvoudigheid zoo mooi. De rustige, gemoedelijke figuur van Pas toor Constantijn, die de jubilaris, de beer Alex Faassen, hier vervult, geeft dadelijk dut bijzondere karakter aan ieder tafereel, waarin hij optreedt. En het spel van Alex Faassen was in die rol prachtig: zoo onge dwongen, juist en mooi gevoeld. Mevrouw Alb. Faassen—Heijblom was in baar rol van Pauline, de trouwe hartelijk- goedige dienstmaagd, van „Mijnheer de Pas toor" ook zeer goede, terwijl de andere mede spelenden met veel talent niedehielpen en slaagden ook! om de opvoering te maken tot een affe, echte jubileum-voorstelling, die sloot! Alleen moet het ons van bet hart, dat de muziek minder gelukkig gekozen was. Die kopermuziek in de pauzen pasten toch hensch niet bij dit kalme, rustige stuk! Toen het scherm na het derde bedrijf ge zakt was, schaarden zich op het toon.el: de mede spelenden, de leden van liet bnldi- gingscomité eu verdere huldigers. Het duurde niet lang, of het dook ging weer óp en Alex Faassen kwam daar, nog in zijn toog gekleed, als Pastoor Constan- tiin, de huldeblijken van Haarlem aanvaar den. De beer J. P. Brondgèest voerde het woont namens liet Jbuldigings-comité; sprak, daar de beer Chrispijn verhinderd was. woorden van hartelijke sympathie tot den beer Faas een, die zoo graag in Haarlem werd gezien en van wien xnet leedwezen vernomen werd, dat hij plan had het tooneel te verlaten. Namens de Haarlemsche kunstvrienden bood hij den jubilaris een groot bloemstuk aan, benevens een palm in een fraaien pot. De heer Van Ooy, voorzitter van de K L. V. „Cremer", bood den heer Faassen een groote krans van bloemen aan, uit dank» baarheid voor den raad, dien „Cremer" var hem dikwijls mocht ontvangen. De heer van Gasteren sprak als exploitant van den Schouwburg hartelijke woorden en vereerde den jubileerenden acteur met een mooien krans met bloemen. De heer Faassen zeide verrast te zijn door deze huldiging, nog zoo laat in het seizoen, dankte alle dames en heeren voor bun be wijzen van sympathie en zeide toe, al ïpocht hij ook gedeeltelijk „van bet tooneel ver dwijnen", toch nog wel eens te Haarlem voor het voetlicht te zullen komen. Met de laatste fanfares van „Crescendo" was de hartelijke hulde geëindigd. R. K. KRING. Hiervoor heeft de heer G. F. Ylekke gisteren» avond een voordracht gehouden over „Astro nomie." Hy behandelde het onderv, erp op een bijzonder-intcfessante, populair-wetenschappe lijke wijze, die de toehoorders van het begin tot het einde aangenaam bezighield- Het was een leerzame, tegelijk amusante vérhandeling. HOLLAN1.3CHE MAATSOIJA' PTJ VAN WETENSCHAPPEN. Tot, directeur der Holiandsclie Maatsch. vau Wetenschappen te Haarlem is benoemd mr. Joh. Enschede Gz. te Haarlem. De algemeene vergadering zal op 15 Mei gehouden worden. Z. IC JL Prins Hendrik' zal die vergadering bijwonen. EEN FLINK WERK GEREED. Met het leggen van de electrische leiding en het daaraan verbonden grond- en graaf werk, langs den Wagenweg, voor de leve ring van electrische stroom van Haarlem aan de gemeente Heemstede, is men zoo ver gevorderd, dat hedenmorgen de Hcem- steedsche grens bereikt is. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: D. Loots, Paviljoena- laan no. 11, een ceintuur; G. Bas, Julianapark 24, Schoten, een hond (pinscher)P. van Mui den, de Witstraat 26, een schildersglasdrager; B. Rooij, Ursulastraat 16c, een sportriem; J. Klumper, Korte Poellaan 31, een kinderschort G. Hoogland, Hoogewoerddwarsstraat 14, te Schoten, een, heerenhandschoen; J. Koelemeij, Houtvaart 48, Overveen, een porteniounaie mevrouw Brongersma, Wilhelminastraat 32, een. armband met dameshorloge en een broche; A. Vink, Schoutensteeg 4 rood, een fluit; C. Bol, Lange Raamstraat 12, twee penhoudersJ. Wij- nands, Amsterdamstraat 3 X, spaarbankzegels; G. Diederweg, Spaarnwouderstraat 44 rood, een zakje met portemonnaie; aan het Bureau yan Politie, Smedestraat een heerenrijwiel. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 80 April. G. C. van Waik merdam cn J. H. van Bruggen. Geboren: 29 April. d. van A. do Jong--, Oosten. d. van M. A. RooyerCramer. z. van P. van Nimwegen—-Verhagen. 3Cl April. z. van J. C. ZweersZonneveld. Overleden: 28 April. P. Meijer, 73 jaar» Palmstraat. 29 April. F. Mooren. 58 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. P. Rutten» 44 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. A< Baars, 77 j., Camphuijsstraat. 30 April. H A van Olphen, 60 jaar. Kampersingel. PR1NSESSEDAG. Heden,, den jaardag van H. K. H. Prins^ Juliana, wapperde van vele particuliere gebod' wen de vlag. t Er werd, naar het ons voorkwam, drukke* gevlagd dan op den verjaardag van Z, K. Prins Hendrik. De leerlingen der openbare scholen nao*» I)e tijdsomstandigheden brengen natuurhj£ niet mee, dat vandaag feestelijkheden Plaata rHjt ben, dat, als andere jaren, Prinsessedag gevierd. Dat neemt niet weg, dat heden veler

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2