TWEEDE BLAD C. H. VOGELZANG, iewraken. n UIT DE PROVINCIE öroote Houtstraat 24. KRAGEN en VESTEN. SOCIALE BERICHTEN Onze Gratis-Qngelukken-Verzekering IOOO 40O m ,y ISO GULDEN bij verlies van één oo IOU GULDEN bij verlies van één duit STATEN-GENËKAAL. RECHTSZAKEN. FEUILLETON VRIJDAG 30 APRIL 1915 van e< HIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT HEEMSTEDE. Gemeenteraad. In de raadszitting van gis- derennaniiddag kwam, na de opening aan de .orde het voor&tel van B. en W. inzake wij. ;Ziging der algemeene politieverordening, dat :z.b». werd aangenomen. .Nog werd in de politieverordening eene bepaling opgenomen, dat het strafbaar ie om rogge, roggemeel en roggebrood aan vee als voeder toe te dienen of te laten toedienen, vóórdat de roggeoogst van 1915 voor het hakken beschikbaar is gesteld. Met vergunning van B. en W. zoo werd verder bepaald kan echter rogge, enz. die niet voor menschetijk voedsel is ge schikt, aan het vee worden toegediend. Het laatste geschiedde naar aanleiding van een opmerking van den heer Van Tienhoven. Op het adres 'van den heer Van Linden Tol inzake de electriciteitsleveiing, dat ook in den raad van Haarlem is behandeld, ad viseerden B. en W. afwijzend. De heer Van Tienhoven diende in een voorstel om.aan Haarlem te verzoeken den stroom to blijven leveren, maar dat dan de winst aan Heemstede komt; subsidiair, dat Haarlem zal leveren stroom voor kracht. De Voorzitter achtte het eerste pvac- tisch onuitvoerbaar en deed verder opmer ken dat B. en V/. zich kunnen vereenigen met' het subsidiair voorgestelde, maar dat als hooge uitzondering en tot wederopzeg- Besloten werd to trachten dat Haarlem alleen zal leveren stroom voor de kracht en Heemstede voor de verlichting. Een voorstel van den iheev Van Ticnho- ven om, indien de onderhandelingen in dien geest met Haarlem niet mochten 6lagen, de zaak opnieuw in den raad aan do orde te stellen, werd verworpen, met vóórstemming d«r heeren Van Tienhoven, Hoeker en Honig. Benoemd werden als leden der sehattings- commissie voor de inkomstenbelasting, de heeren W. A. v. Aanstel, C. A. W. B. Braam, Th. üinit en L. de Wilde. liet voorstel tot aankoop van terreinen enz. van de N. V. Maat», tot Expl. van. On roerende Goederen „Heemstede", vond war me instemming bij den heer Honig, die een woord van huid® bracht aan den Burge meester voor diens bemoeiingen in dezen. (Applaus). De voorzitter van zijn kant bracht hnlde aan den secretaris voor diens werk zaamheden in deze zaak, aan wien spr. een grooto steun had gehad. (Applaus). Het vocrbtel werd z.h.6. aangenomen. Aangenomen word het voorstel van !>- en "W inzake afwijking van de verordening, houdende eischen voor dxanklokaliteiten voor de perceelen Raadhuisstraat 78 en Bin nenweg 157. Wat aangaat de kwestie van icvensmidde- Jent ourziening, deelden B. en W. mede, dat het ha. geweuseht is om met de uitvoering van do laatste circulaire van den minister vuu Landbouw euz. nog eenige dagen te "Wachten om de ,zaak *oed to bannen ©ver- *eBïe^ W. blijven inmiddels diligent en zul len'spoed betrachten. Voorzoover met de«5 zaak gelden zullen gemoeid zl?ü\ r*," en W. den Raad een blanco erediet. De ïaau ging daarmede accoord. Daarna kwam aan de orde de kwestie van het verleenen van een huurtoeslug, waaromr trent de heeren Waller en Droog ieder een voorstel hadden ingediend. De heer Van Tienhoven had beden king tegen het voorstel van den heer Wal ler. omdat dan gemobilieeerden ook een toe slag zullen krijgen. De heer Wuller achtte dat allerminst een bezwaar, omdat gemobilieeerden in den regel voor een vrouw of een moeder moeten zorgen en die ook best het geld kunnen go- bmiken. De heer Van Houten zou alleen een toeslag willen verleenen aan gezinnen met veel kinderen. Handelt men anders, dan moet. men consequent zijn en ook in gewone om standigheden een toeslag geven. De heer Droog vindt een toeslag in ge wone omstandigheden onnoodig, omdat dan !het loon genoegzaam ie om er mede te kun nen rondkomen, maar dat 1» het nu niet. De heer Van Houten deed opmerken, dat de voorstellers niet rekening hielden met 1UDe°Vhèm"pc e p e r k o rai waardeerde het goede hart der voorstellers, maar achtte dat SPECIALITEIT in de gemeentewerklieden niet in de allereerste plaats in aanmerking komt voor een toeslag, daar hun loon op goed peil ie en anderen eveneens onder den nood der tijden lijden. Gestemd werd daarna over het voorstel van den heer Waller, dat met 84 stemmen werd verworpen. Tegen stemden de heeren Van Tienihoven, Preijde, Hoeker, Honig, Droog, v. d. Plas, Peeperkorn en van Houten. Bedoeld voorstel luidde; lo. aan de vaste werklieden in dienst der gemeente enz. van 1.April 1915 af tot en met 31 December 1915, ais tegemoetkoming in de stijging van den prijs vuu eenige levensbehoeften uit te kee- ren per week: a. aan eiken werkman 0.75 h. voor elk zijner inwonende wettige kinde ren 0.10; 2o. in zijn eerste in het jaar 1916 te houden vergadering te bespreken of er termen aanwezig zijn bovengenoemde tege moetkoming voort te zetten. Het voorstel van den heer Droog werd aangenomen met 2 stemmen tegen, die der heeren Peeperkorn en Van Houten. Bedoeld voorstel luidt; Aan losse, zoowel als vaste en voorloopig aangestelde werklieden, waarop het werk li e- denreglement voor de werklieden m dienst der gemeente Heemstede van toepassing is en di ecen vast weekloon genieten, wordt, in dien zü tot hun gezin behoorende wettige kindereu (wettig erkende daaronder begre pen) beneden 15 jaar hebben te verzorgen tot 1 Januari 1916, een wekelijksche toeslag verleend, berekend als volgt; Voor hen wier vast weekloon bedraagt: 12.60 of minder een toeslag van 30 cent voor alle kinderen beneden 15 jaar; 13.20 een toeslag van 30 cent voor alle kinderen beneden 15 jaar op 1 na; 13.80 een toeslag van 80 oent voor alle kinderen beneden 15 jaar op twee na; 14.40 een toeslag van 80 cent voor alle kinderen beneden 15 jaar op drie na; 15.een toeslag van 30 cent voor alle kinderen beneden 15 jaar op vier na; 15.60 een toeslag van 30 cent voor alle kin doren beneden 15 jaar op vijf na; 16.20 een toeslag van 80 cent voor alle kinderen be neden '15 jaar op zes na; 16.8P een toeslag van 80 cent voor alle kinderen beneden 15 jaar op zeven na; J7.40 een toeslag van 30 cent voor alle kinderen beneden 15 jaar op acht na: 18.— een toeslag van 30 cent voor alle kinderen heneden 15 jaar op neguu na. Het bovenstaande is dus niet van toepas sing op hen, wier vast weekloon meer dan 18— bedraagt, alsook niet voor de werk lieden, die werken op de wnzo als vermeld in het 3de lid sub c van art. 8 van toet werk- liedenreglement. Besloten werd om indien eventueel voor Januari 1916 ingevolge de circulaire van den minister van Landbouw, naar het oordeel van den raad eene zoodanige prijsverlaging van voedingsmiddelen in deze gemeente tot stand komt, dat tot intrekking van den toe slag kan worden overgegaan, het voorste) slechte zal gelden tot aan een door den raad te bepalen tijdstip. Belgische vluchtelingen. De VooxzittVer hield ten slotte eene rede, waarin hij, nu de gemeentelijke ver- zorgin# der Belgische vluchtelingen heeft opgehouden, als hoofd der gemeente een ver slag uitbracht van (hetgeen is geschied en, een woord van hulde en dank uitsprak aan allen dio door daden en giften getoond heb ben zich het lot van deze zwaar beproefden aan te trekken. Hij deed opmerken, dat nadat hier vluch telingen waven aangekomen, inzonderheid de inrichting Meer en Bosch als reddendo engel optrad door een groot aantal e pesten. Daarna werden velen hu particulieren ge huisvest, werd door het comité gelden mg zameld, terwijl Meer en Bosch bleei zoigen voor de voeding van de aldaar en in eenige lokaliteiten der gemeenteschool ingekwar- tierden. Spreker deelde daarna mede, dat het aantal der vluchtelingen gestadig toenam. Het grootste aantal Belgen, dat hier tege lijk aanwezig was, kan op 450 worden ge steld, of ongeveer 1 op 20 Heemstedere. Langzamerhand gingen er verschillende Belgen terug. Tot 23 November 1914 is aan het Rijk niets in rekening gebracht en werd de verzorging bekostigd door particulieren of gestichten en door het Comité uit de van de ingezetenen ontvangen giften. Na dien dag bleef het Comité de verzor ging op zich nemen, en werden de kosten voor zoover particulieren of gestichten daar voor niet geheel of gedeeltelijk zelf zorgden door de gemeente hij voorschot voor bet Rijk betaald. In de school waar inmiddels zoo gauw zulks mogelijk was, stroomatrassen waren vervaardigd en waar een Hoemsteedseh echt paar op liefderijke wijze als Vader en Moe der optrad, werd het bureau tevens geves tigd cn Meer en Bosch, waar ook de zieken werden verpleegd, bleef zorgen voor de voe ding. Zoo bleef de toestand gemimen tijd door gaan. Het bureau van het Comité, dat het voor recht had onder krachtige en verstandige leiding te staan, stond de vluchtelingen met raad en daad bij, hielp hen voor terugkeer naar België en leidde alles voortdurend in de goede banen. Kraöhtig werd het daarin bijgestaan door een dames-comité, dat voor de noodige klee ding zorgde, in ruime mate door milddadige ingezetenen geschonken. Van het gesehon- kene want daarvoor was het ook gevraagd werd ook meermalen een uitdeeling ge daan aan Heemsteedsche gezinnen, die daar aan behoefte bleken te hebben. Ofschoon ging spr. voort in naam do verzorging bjj de gemeente was overge bracht, werd die in werkelijkheid uitgevoerd door de heeren en dames der coinitó'e, en was het gemeentebestuur alleen het orgaan der regeering om voor de betaling te zorgen eneenig administratief werk te verrichten. J de regeering geleidelijk in de gele genheid was gekomen om aan do behoefte van goed ingerichte vluchtoorden te voor zien, die zeker niet achterstaan bü onze school, was naar mijne meening do tijd ge komen, dat de verzorging alhier zou eindi gen, omdat het voor het Rijk op den duur kostbaarder moest worden om overal klei nere kolonie-s te onderhouden. Bovendien achtte ik het op den duur niet meer te vergen van de heeren en dames, die zich belangeloos beschikbaar hadden gesteld voor de uitvoerende maatregelen, dat zij voor een betrekkelijk klein groepje nog langer bezig zouden blijven. Nimmer is door een hunner aan mij de weu6ch te kennen gegeven om van zijn of haar taak ontheven te worden. De aanvraag aan de Regeering om overplaatsing naar een vluchtoord is alleen van mij uitgegaan. Door de Begeeriug werd zulks goedgevonden. Spreker zeide verder, dat er 48 vluchtelin gen bij particulieren in verzorging zijn ge bleven, waarvan sommigen geheel of gedeel telijk voor eigen rekening. Hulde bracht spr. aan allen die iets voor de vluchtelingen hadden gedaan. Ik heb ér over gedacht, zeide hü, of ik hierbij namen zou noemen, vooral van hen, die zoo bijzonder veel in dezen hebben ge daan. Ik besloot echter om dit niet te doen. Men heeft hier in Heemstede niet gewerkt om genoemd te worden. Allee ging in rustige stilte, het kenmerk der ware barmhartigheid. De Belgen weteu liet wel wie het waren, die hier goed voor hen zorgden, de burgerij kent hunne namen ook, en mijne bewondering voor hun werk is even groot, al noem ik hunne namen niet. Ik verklaar er trotsöh op te zijn, dat het weer gebleken is, dat, wan neer er hulp noodig is. de menschen in Heemstede klaar staan om die hulp te vei- leenen. Toch wil ik een naam noemen, maar niet den naam van een persoon, maar van een stichting, onder welker hulp alles zooveel minder gemakkelijk zou zijn gegaan. Ik be doel Meer en Bosch. In mijn verslag is die naam reeds telkens genoemd. Aan het Bestuur, aan de Zusters cn Broe ders van Meer en Bosch komt wel de groot ste dank toe. Nooit was iets hen te moeilijk, maar steeds was alles mogelijk. Meer en Bosch gaf een zeldzaam mooi voor beeld van wat dienende liefde vermag. Ik meen, mijne heeren, besloot spr., de tolk te zijn van uwe gevoelens, wanneer ik in deze openbare vergadering van den Raad don warmen dank van bet gemeentebestuur breng aan allen, die in Heemstede zich het lot der ongelukkige Belgen hebben aange trokken, en wanneer ik de hoop uitpreek, dat de tijd niet verre meer zal zijn, dat tii naar hunne haardsteden mogen terugkeeren, om mede te werken tot de wederopleving van hun Vaderland. (Applaus). B. en W. deden naar aanleiding daarvan een voorstel om aan de stichting „Meer en Bosch" als blijk van erkentelijkheid voor be wezen diensten te geven een gift van 200. Onder applaus werd daartoe besloten. Na. rondvraag, waarbij niemand iets had op te merken, werd daarna de vergadering gesloten. de VEREENIGING VAN NEDERLAND- SCHE ARBEIDSBEURZEN, Op de vergadering, die deze vereeniging te den Haag hield ia door den voorzitter Prof. de Vooys, een rede uitgesproken waarin hij han delde over de taak der arbeidsbeurzen in dezen buitengewonen tijd. En dan stelde bü> beginnende met een terug blik, in het licht, dat de arbeidsbeurzen in ons land niet zijn ontstaan als een economische noodzakelijkheid, maar als sociale instellingen. Doel was verbetering der arbeidsbemiddeling, allereerst ten bate der arbeiders, doch nimmer tegen het belang der werkgevers. Om dit doel te bereiken moesten de arbeidsbeurzen zich stuk voor stuk terrein veroveren op de zoo uitge breide arbeidsmarkt. De ervaring leerde, dat dit ging langzaam en moeilijk. Van forceeren kon geen sprake zijn. Volharding en. toewijding brachten echter geleidelijke vooruitgang. In die overtuiging werd gewerkt aan verbete ring van deze hulpmiddelen en van do organi- j satie dor vereeniging, ook op de vorige jaarver gadering, toen do moeilijkheden van de arbeids bemiddeling in de bouwvakken en in 't haven bedrijf met ernst onder oogen gezien worden. Tégenover een vrij uitgebreide meening, die alles op eens van de vereeniging eischte, n.l. volledige behcersching van de arbeidsmarkt, en die, zoolong niet aan den eisch werd voldaan, haar zwakko sympathie doch weinig werkelijk hulp bood, stelde zij haar ernst en haar vlijt. In haar geleidelijk voortgaand werk zijn in 't afgeloopen jaar twee belangrijke gebeurtenis sen to vermelden. Allereerst bracht het eindverslag van de Staatscommissie over do Werkloosheid in het hoordstuk over do arbeidsbeurzen, uiteenzettin gen en plannen, die voor de vereeniging van grooten invloed beloofden to worden. Vóór ech ter beteekenis daarvan kon doordringen, kwam als een zweepslag, ook voor het werk der ver eeniging, do oorlogstoestand, met die twee snel op elkaar volgende slagen, de economische pa niek en de economische crisis. Nog was de zeer bescheiden uitbreiding van het bestuur met een gesalarieerd secretaris niet tot stand gekomen, toen tijdens de ontreddering bij demobilisatie van vele zijden geroepen werd om een systematische en geordende arbeidsbe middeling, in de plaat» van het nog grootcn- deels vrije verkeer tusschcn werkgever en ar beider. Het bestuur heeft gedaan wat het kon, en alle krachten, ingespannen, getracht veel en veler lei misverstand over de arbeidsbemiddeling tegen te gaan, zonder ook eenig initiatief, eenige poging tot samenwerking in de richting der vereeniging to dooven. Bij wat verwacht werd, was misschien het resultaat gering. Fouten zijn er gemaakt, cri- tiek zal in menig opzicht gerechtvaardigd en daarom welkom zijn. Men bedenke echter, ver volgde spreker, dat het ook hier als op zoo menig gebied gold een noodregeling, en dat de tijd van regelmatig werk in normale omstandig heden nog lang niet is aangebroken. Wat er gedaan is 1 Allereerst is getracht snel op te treden om aan de dringend© behoeften, die werkverschaffing beoogden, doch daartoe den weg opgingen der arbeidsbemiddeling, zoo danig to voldoen, dat geen verwarring zou op treden. Teleurstelling woe daarbij onvermijde lijk, doch ongetwijfeld is dit resultaat bereikt, dat onzo arbeidsbeurzen en haar vereeniging zich gehandhaafd en versterkt hebben, inplaats van te zijn overstroomd door eb en vloed van tijdelijk snel opgeworpen en weer even snel ver dwijnende organisatie. In de tweede plaats is de hervorming van onze eigen organisatie, en van haar werkwijze, zooals die door de snel verloopende toestanden noodig werd, voorbereid met kraeht, doch op den breeden grondslag onzer samenwerking met behoud van plaatselijke zelfstandigheid. Daarover zal in dez® vergadering worden be raadslaagd. Uit het jaarverslag bleek dat thans 21 ar beidsbeurzen zijn aangesloten. Verder rappor teert het verslag uitvoerig, wat do vereeniging in de huidige crisis heeft verricht, waarbij o.m. melding wordt gemaakt van de oprichting van een centrale arbeidsbeurs t© 's-Gravenhage en van tijdelijke arbeidsbeurzen in talrijke gemeen ten van ons land. Eerstgenoemde werd met, in gang van 5 October 1914 een tijdelijke regee- ringsinstelling, reseorteerende onder het depar- tement van landbouw, nijverheid en handel, later onder dat van financiën en waarvan de leiding toen werd overgenomen door den rijks adviseur in zake arbeidsbemiddeling, die te vens secretaris der vereeniging is. Op een vraag van den heer De Wilde van den Haag antwoordde de voorzitter, dat enkele tijde lijke arbeidsbeurzen even snel zijn verdwenen als ze zjjn opgericht. De meeste zijn gebleven en in die gemeenten is de kiem gelegd voor een goede regeling der arbeidsbemiddeling en in dit opzicht is eenig succe» verkregen. In behandeling kwam een plan tot invoering van intercommunale arbeidsbemiddeling. In dit plan is uitgewerkt 't beginsel van districts arbeidsbeurzen. Deze arbeidsbemiddeling zal vooral van groot nut kunnen zijn na de demo bilisatie. Door een nationale organisatie zal de arbeidsbemiddeling over het geheele land meer stelselmatig, meer systemé-tiseh kunnen geschie den. Alle betalende abonné's op dit blad, die het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn vc gens de bepalingen op de polissen vermei tegen ongelukken verzekerd voor GULDEN bij 3QQ GULDEN bij hand of voet. schiktheid tot werken. GULDEN bij overlijden. verlies levenslange ong, GULDEN bij verlies van één wij vinger. |g GULDEN bij verlies van bij verlies anderen vinger. De nitkeering dezer bedragen wordt gegi randeerd door de Maatschappij „HULLANL SUHE ALGE.\1EEN E BANK" te Schiedam. VERZEKERING!" Ten opzichte van het bezwaar van de g< meentebesturen dat het hier meer zou gelde een taak van rijkszorg, deed de voorzitter oi merken, dat do gemeenten groot belang hebbe dat de gedemobiliseerd en zoo spoedig mogelij worden geholpen. Noodig is, dat de voorg.-ste. de arbeidsbemiddeling decentraliseerend za werken. Do regeering heeft zich tot belangrijke: steun bereid verklaard, doch ze is niet in staa de verantwoordelijkheid van deze arbeidsbemic deling op zich te nemen. Deze moet plaatselijk worden gedragen. De minister van financië: J heeft een subsidie aan deze vereeniging in lie vooruitzicht gesteld, als het plan tot uitvoerin komt. Over dit voorstel ontspon zich een breed I ged achten w isseling. Ten slotte is het voorstel met algemeen stemmen aangenomen. Besloten is verder, dat de volgende alge meeno vergadering te Haarlem zal worden gc houden. GEWISSELDE STUKKEN. De gemobiliseerden en «le 1 Mei-dag Op de vraag van den heer K. ter Laan Zijn de heeren ministers van Marine en Oor log bereid, hun medewerking te verleenen ten einde, voor zoover de dienst het toelaat aan de gemobilieerden, die dit, wenscheu, zooveel mogelijk vrij van dienst te geven om hen in do gelegenheid to stellen deel ti 1 nemen uun de viering van den a». 1 Mei-dag hebben de ministers van Marine en Oor log geantwoord: De viering van feestdagen is voor de zee macht geregeld in het Reglement op der inwendigen dienst en het Reglement op dt eerbewijzen, voor de landmacht in de Re glemcnten op den Inwendigen dienst Afzon, derlnlt (Recueil Militair 1912, bladz. 868) is voor do landmacht aangegeven, welke de kerkelijke feestdagen zijn aan te merken als feestdagen, bedoeld in de laatstgenoemde re- t' gtementen. Aangezien de bestaande regelingen den 3' Meidag niet als feestdag kennen en er in de tegenwoordige omstandigheden geen aanlei ding ligt om van die regelingen af te wij ken, kan de gevraagde medewerking niet worden verleend. Be Oorlogssee-ongevallenwet De Regeering heeft in overleg met de Com missie van Rapporteurs der Tweede Kamer nog eenige wijzigingen in het wetsontwerp aangebracht. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 22 April. H. J. van Eerten, koopman, 's-Gra venhage, Scheepersstraat 65. 23 April. H. Kreft Lzn., winkelier in huishou delijke artikelen, Lusthofstraat 91, Rotterdam, Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijst de faillissementen; mej. E. A. K. C. vau Nugteren, 's-Gravenhage; J. B. en W. Beugelsdijk, scheepmakers, Rijp Wetering; M Witte, bankwerker, Haarlemmermeer; A. C. Hey- mans, schilder, Winssen; D. H. Wijsmuller, Am- sterdam. Opgeheven de faillissementen: G. A. Waan- ders, lederhandelaar; J. S. Bos Sulpke, L. Era des, allen 's-Gravenhage. 127) Ik heb van mijnen opperbevelhebber «en verlof gekregen en beu hierheen •esueld. Ik smeek toet n, mijn lieve, mijn aangebeden Tfbérèse, laten wij alles vergo ten. Laten wij uit ons geheugen rukken dat Verleden, dat ons zooveel leed berokkend ijteeft, laten wij slechte aan de toekomst den ken. Laten wij ons toevertrouwen aan den *Ud, die elk leed verzacht. Wij beiden ge- jooven in God, die goed en vergevensgezind die u niet kan veroordeeld hebben, n de Minste, de edelste der vrouwen. Thérèse, ver beef mijl Bemin mij. Laten wij elkander be ltinnen! Maar ik bemin n, Jean, ik lieb nooit ^gehouden n te beminnen. Een verscheurende hoest belette haar ver- te spreken. Toon welden er tranen in haar oogen op. Aij zag haar beminde aan met een blik, 3 zacht als de teedereto liefkoozing. Met zwakke stem hernam ze: Ja, ik bemin u, Jean, maar wat haat dat? Het is beter dat ik heenga van deze wereld, waarin ik mij sedert nagenoeg vijf jaren zoo diep rampzalig heb gevoeld. Het verdriet heeft m« gedood. Ik heb begrepen, dat een verbintenis tusschcn ons onmogelijk is geworden en van dat oogenblik af heb ik nog slechts één wensch. Gij weet wat die wensch is, en die wensch wordt vervuld. Sinds ik hier gekomen ben, kwijn ik lang zaam, langzaam weg, ondanks de zorgen van mijn vriendin, die toch zoo trouw en zoo vol liefde voor mij is. Heden verwadbtto ik n, ik weet niet welke geheimzinnige stem mij zegde, dat ik niet zou sterven, alvorens n to hebben weergezien. Nu zijt gij "bier en ik ben gelukkig, o zoo gelukkig. Kom wat na der bij, zie mij aan. Mijn hart heeft nooit opgehouden voor u te kloppen, ik heb nooit oogen gehad voor een ander dan voor u, nooit aan iets anders dan aan u gedacht, lederen dag zeide ik tot mijzelve: Waai' is hij! En in mijn gebeden smeekte ik aan God: Heer, neem mij niet weg, voordat hij gekomen is. Hij heeft mijn gebed verboord. Hij zendt mij u toe. Na heb ik niets meer to wvsrhen. Lerven? Waartoe? Om mij afschuwelijke mitdaden te herinnei'en, laagheden waar- voor geen verontschuldiging te vinden is, om uw lieve dood en weer te zien. de onschul dige slachtoffers, die.ik zoo oprecht beweend heb? Neen, neen, 1110,1 dean. Haar stem was zeer awak geworden. Nauw hoorbaar voort: - Later zult *e "kennen dat ik gelijk had, dat het beter was dat uw arme marte lares eindelijk de met van het graf vond Zij zonk in baar *toel achterover en ver loor het bewustzijn- Jean de Trémazan stoot haar in de armen, bedekte haar gelaat met kussen, fluisterde haar teedere woorden toe. Die wekten het 1®V€11 niet meer in haar op. Toen begreep hü. dat hem niets meer te hopen overbleef, dat haar ziel op het punt stond het lichaam te ontvlieden. Hij riep om bulp. Suzanne trad binnen met haar tante, die nimmer haar geestelijk kleed had afgelegd. Zij beschouwde de zieke en zeide: Gij zijt nog intijds gekomen. Onze pries ter heeft haar gisteren bediend. Wii wisten, dat zij nog slechte enkele uren te leven had. IHaar ziekte is er een, waarvoor geen gene zing' mogelijk is. Het arme meisje had een innige liefde voor u, mijnheer de Trémazau. Haar eenige vrees was, dat zij n geen laatst vaarwel zou kunnen toeroepen. Thérèse zieltoogde. De beide nonnen waren naast toaar neer geknield en baden. Jean, die zich over de stervende had heen- gebogen, bespiedde vol verlangen een terug keer van het leven. Zij opei.de de oogen weer. Met een uitdrukking van zalige vreugde richtte zij die op haar beminde. Zacht als een zucht klonken nog de woor den van haar lippen: Ik had u zoo onuitsprekelijk lief, Jean, zonder n kon ik niet leven. Ik verwacht n. Toon zonk zij opnieuw achterover en bleef roerloos liggen. Haar oogen vielen diribt. Thérèse Nollan was niot meer. De graaf was op de knieën neergezonken en bedekte het gelaat met do bandon. Hij had nu alles verloren wat hem nog aan hot leven hechtte. Brandende tranen ontvloden aan zijn oogen en vielen op de hand van Thérèse, die reeds verstramde. Hü bracht vier-en-twintig uur op Piouër bü haar door, waakte over zijn dierbare h doode en gaf ziöb geheel over aan zün smart, 1 Den volgenden dag werd zü op het kasteel van Piouër begraven. Jean vergezelde haar naar haar laatste rustplaats. Toen de laatste schoppen aarde op de kist t vielen, met dat akelige, holle geluid, dat het bart breekt van hen die het hooren en die e m geliefd wezen beweenen, knielde hü neder op het graf en zwoer, dat, nu hü zich I niet had kunnen vereenigen met de zoo bartetocktelük begeerde bruid, hij ook nim mer aan een ander zou toebehooren, dat- bij alleen zou loven zonder een andere liefde dan die voor de vrienden, welke hem nu nog overbleven. Hü «teeg te paard, groette het huis, waai hü voor het laatst toad afscheid genomen vaa zün dierbare Thérèse en reed naar La Guy. onnière. Daar vond hü zijp zuster weer en vjr i trouwen vriend Pierre. Toen zjj zagen hoe bedroefd u grepen zij alle» en Kose r:ep Zij is dom!' (£lot volgt)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5