DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Bartiljorisstraat binnenland P. W. TWEEHUIJSEN, Kinderhuiswest 29-31-33, Haarlem e— EERSTE BLAD Vrouwenbeweging. Kniebeschermers ZATERDAGAVOND-NIEUWS *ATE*?DAG I MEI ISIS ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Laarlem v Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom aer gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 180 Afzonderlijke nummers 0 03 Bureaux van Redaotie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer I4260 PRIJS DER ADVERTENTIëNi Ya?. '"«regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct Ruiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regeL Buiten!. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct (6 regels), driemaal voor 50 ot (i contant). Dit nummer bestaat uit uijf bladen waaronder de Officieele Kerklijst en Het Qeiliustreerd Zondagsblad in acht bladzijden. AUliNDA. 2 MEI. üebuuw St, Bavo - E. K. Volksbond Bakkers. In den Hout half drie Concert Haarl. Muziekkorps. BLOEMEN DAAD Bodega en Lunchroom «Rusthoek" Matinée. agenda. J MEL Gebouw St Bavo R. K. Volksbond Ondersteuningsfonds. Vergadering Si garenmakers. Schouwburg Jansweg 8 uur 10-jarig jubileum C. C. vau Schoonhoven. K. V. «Het Ned. Tooneel" „De Pastoor van Ncuvillette". Schouwburg De Kroon 8ki uur H. I. V. Jacob van Lennep Slotvoorstelling: «Zijn speelgoed". Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. Cr. Markt - Tel. 998. Met de heden ten dage gebruikelijke reclame ai vele fanfaronnades wordt op dit oogenblik te 's-Gravenhage een „Internationaal Vrouwen congres" gehouden, dat als een daadwerkelijke oijörage tot het herstel van vrede is aangekon digd. Üm te weten van welken slag dit Vrouwen- fongres is, behoeft men slechts een oog te slaan in de verslagen. 't Is alweer het zoolang gehoorde liedje van aigemeenen inenschenzin, vau ware humaniteit, van internationale verbroedering der menschheid, dat we hier hooren zingen. De naam van God wordt niet genoemd: de dames praten van „geloof, hoop en liefde" ja, maar niet van de goddelijke deugden!.... Ze lebben het over „geloof in de toekomst van het tneuschelijk geslacht", over „hoop op de ware humaniteit", over „hooge menschenliefde", en fflet deze surrogaat-deugden denken ze den oorlog te kunnen beteugelenalsof reeds niet méér dan een eeuw lang, sinds de Revolutie profeten de „gelijkheid, vrijheid en broederschap" zonder God decreteerden, het fiasco van men- schelijke broederliefde overtuigend is bewezen!.. Daarenboven is op dit Internationale Vrou wencongres, waar de kopstukken der feminis tische beweging uit alle landen de eerste viool spelen, minder sprake van den vrede dan van de „rechten der vrouw", minder sprake van practisclie beëindiging van den wereldoorlog dan van „verovering der maatschappelijke gelijk heid". Eu onder het mom van vredes-betooging wordt eigenlijk (zooals terecht ook reeds door ^Jiuis- fezin" en „Residentiebode" is aangemerkt) een etooging voor vrouwenkiesrecht gehouden, dat nu de panacee heet te zijn tegen des oorlog, zooals het in andere tijden de sociale kwestie heet te zullen oplossen Op zich zelve is dit Vrouwencongres, ook al zijn er dan in oorlogstijd vertegenwoordigsters uit allerlei oorlogvoerende landen vreedzaam bijeen, wat 't éénige „pikante" tintje is dat eraan is te bekennen, eigenlijk al héél onbelangrijk. Een paar dozijn vrij aristocratische, althans plutocratische vrouwen zijn er al heel spoedig op de wereld bijeen te garen voor elke „vrouwen actie". Het zijn altijd dezelfde, die „ageeren", die „congresseeren" en die in elegant gezelschap roerende redevoeringen afsteken, waarbij ditmaal opmerkelijk is dat men 't zoo druk had over «het moederschap" en „de moeders"terwijl jn deze vergadering de gehuwde vrouwen zeker m de minderheid, en de moeders al heel zeld zaam moeten zijn! Maar al zal de wereld niet gedeerd noch geholpen worden door de resoluties van deze Internationale dames, er is toch een andere kant nog aan deze zaak, die ons noopt tot oplettendheid, die ons brengt tot conclusies, die invloed uitoefent op ons doen. En dat is het volgende De politieke partijen, die tot voor betrekkelijk korten tijd de feministenbeweging alle in den letterlijken zin des woords links lieten liggen, die er hoogstens lichtelijk den spot mee dreven als ze er al aandacht aan schonken, die de leer dat de vrouw krachtens aard en natuur niet in het openbare bestuursleven thuisbehoort, alle metterdaad aanhingen, zijn voor een deel nu gezwenkt. Ziende, hoe vooral de revolutionaire geest op de vrouwen, wier gemoed zooveel ontvankelijker is voor indrukken, die immers ten allen tijde méér het gevoel dan het verstand doen mee spreken, véél invloed heeft en hen gemakkelijk aantrekt, hebben de meest-linksche fracties het eerst der vrouwenbeweging een plaats ingeruimd op hun politieke programs. Vóórop de revolutionaire partijen, later ook de radicale en ten slotte zelfs de liberale midden partij hebben zich gebogen voor de macht der vrouw, en al is het der laatste ook niet van harte gegaan, toch heeft men zich aan de linkerzij, waar het anti-clericalisme troef is en in den strijd tegen de clericalen de hulptroepen overal worden gezocht, vrijwel algemeen verklaard Vóór vrouwenkiesrecht, vrouwengelijkstelling in de politiek, e tutti quanti. Zoodoende is het valt niet te ontkennen het anti-clericale en vooral het radicaal-revolu tionaire deel der vrouwen in zekere mate al mobiel geworden, tot organisatie gekomen en men voert aan dien kant een hoog woord. Bij dezen staat van zaken nu meenen wij is er voor ons niet anders te doen dan ook onze vrouwen mobiel te maken, dan ook onze katho lieke (en in het algemeen christelijke) vrouwen in organisaties en bonden te vereenigen, niet om onzerzijds met kiesrechteischen aan te komen, of politieke gelijkstelling te willen met de man nen, maar om macht tegenover macht te zetten, om tegen een georganiseerd leger ook onzerzijds 'jdmncht te bezitten en geen Fn rlawr eUrS"°°rlog te moeten voeren. En daaruit zoo is onze meening is voor het grootste deel de onafwijsbare noodzakelijk heid te concludeeren van Roomsche vrouwen organisatie. Er zijn nog meer redenen: de vrouwelijke beroepen, de noodzakelijkheid van vrouwelijke georganiseerde hulp voor behoefteen, de drang der sociale nooden Maar de Roomsche vrouwenbeweging is eerst en vooral een gevolg n'et alleen, maar óók een eisch van onze tijdsomstandigheden:-organisatie kan alleen door organisatie worden bestreden. En daar de feministische beweging uit den aard van de zaak en van haar willen gegrond is en steunt op het ongeloof en volstrekt-wereldsche motieven, moet daartegenover, wil men het goede behouden, een Roomsche organisatie gesteld, die op het geloof en hoogere denkbeelden berust. Uit dit alles volgt voor onze Roomsche vrou wen óók voor hen die naar Roomsche zede en door Roomsche opvoeding met al die „nieuwig- heidjes" niets op hebben, die vinden dat de vrouw bij haar kinderen hoort en niet in de vergaderzaal den plicht (wij weten er geen ander woord voor) om ondanks die bezwaren die wij voor ons gerechtvaardigd genoeg vinden toch óok zich te stellen in een orfanXie Hier gaat het algemeen belang boven eigen smaak en eigen, hoe ook gegronden afkeer' Zoo nergens anders, dan moet de Roomsche vrouw toen hier, ter wille van de kracht der Roomsche beweging en van de macht die ook zij verplicht zijn te stellen tegenover de macht van onze vijanden, aan den „geest des tijds" haar offer brengen: en wel iedere Roomsche vrouw, zoowel de meergegoede als de mindergegoede, zoowel de middenstands- als de arbeidersvrouw. De „Vrouwenbeweging" zooals die zich nu openbaart, en wordt werkzaam gesteld in het gareel van het ongeloof, van de revolutie en van de anticlericale wereldbeschouwing, moet komen te staan tegenover een „katholieke vrou wenbeweging", die in onze streken belichaamd is \vr tri. KJ Vr°uwenbond. Wie dit goed overdenkt, zal het met ons eens zijn, dat het aller vrouwen plicht is, in deze organisatie door hun aansluiting de macht en de kracht bijeen te brengen, die tegenover het ongeloovig feminisme noodzakelijk moet gesteld JJIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. beal. is met ingang] wan 1 Mei benoemd tot adjunct-inspecteur .van den ar beid, J. E- Carrière, scheikundig-ingenieur en assistent aan de Technische Hopgeschool te Delft. PRINSESSE-DAG. Op de registers vau gelukwensching met den verjaardag van H. K. H. Prinses Julia na, welke gisteren ten Koninklijken Paleize in het Noordeinde, iQ ^et Huis ten Bosch en ten Paleize van H. M. de Koningin-Moe der waren nedergezet, werd zeer druk ge- teekend. Te 9 uur trok bet regiment grenadiers, on der aanvoering van den commandant jhr. Van Such telen van de Haere, adjudant van den Prins, voorbij het Huis ten Bosöh, onder de opwekkende tonen der defileer- en ver dere rnarsch-muziek van Koninklijke Mili taire kapel. De Koningin en de Prins met de jarige Prinses kwamen buiten het Paleis en sloe gen het voorbijtrekken der troepen gade, minzaam de militair© groeten beantwoorden de van den aanvoerder en de verdere offi cieren. Korten tijd daarna kwam H. M. de Ko ningin-Moeder per rijtuig aan het Huis ten Bosch aan tot het brengen van een veiV jaarsbezoek. PRINSESJE'S VERLANGEN. Bij het betrekken van het Huis ten Bosch in het voorjaar 1914 viel de aandacht van het prin sesje op de schilderijen der Oranjevoorzaten en vroeg zij herhaaldelijk aan de Koningin: „Moe der, waarom dragen wij ook niet zulke mooie costumes H. M. de Koningin heeft toen om liet prin sesje te verrassen, by de bekende firma Schril ler Cie te 's Gravenhage costumes besteld-, welke een getrouwe copie moesten zijn van de 17de eeuwsche costumes, afgebeeld op een schil derij, dat. de bruiloft van den keurvorst van Brandenburg- met een der voorzaten der Oranjes weergeeft en hetwelk in een der particuliere ivoninklijko vertrekken van bet Huis ten Bosch hangt. Het Prinsesje betoonde zich opgetogen toen zij haar nieuwe „jurk" passen mocht, ofschoon j' 't sleepgewaad van zwaar ivoire-kleurig satijn haar in het begin wel eenigszins vreemd zal zijn geweest, maar had er geen vermoeden van, dat ook voor haar ouders een dergelijk costuum was vervaardigd. Toen de Prinses haar verjaardag vierde, kreeg j zij de mooie ouderwetsche jurk. Maar de Konin gin en de Prins kleedden zich dien dag, tot ver bazing van het hof, eveneens ia de oude costuums. Men stelle zich -de verrassing van Prinses Juliana voor, toen haar ouders in de klassieke prachtgewaden voor haar verschenen. H. M. de Koningin in vieli-oi satijnen kleed met paar- len en oude kant gegarneerd en de Prins in zwart fluweelen kniebroek met 0ver den jas een schoudermantel en op den krulpruik eeu groo- ten Rembrandthoed van zwart vilt met afhan gende veeren. De Prinses was verrukt over deze vervulling van liaar wenscli. De costumes voldeden ten zeerste, tot in de kleinste détails waren zij een getrouwe weer gave van de door H. M. gekozen toiletten, de oude kant was het bezit van H. M., doch de prui ken en dè haardiademen met krullen van de Koningin, den Prins en het Prinsesje, werden eveneens door bemiddeling van de firma Schril ler geleverd. Van betrouwbare zijde vernemen wij nog, dat het Prinsesje zóó gaarne haar costuum draagt, dat dit reeds duidelijk de sporen van die .voor liefde toont. NEDERLAND EN CHINA. Reuter seint uit Washington d.d. 29 April: De Nederlandsche gezant te Wsahington deelde den minister van Buitenlandsche Za ken der Vereenigde Staten, Bryan mede, dat Nederland en China onderhandelen over een verdrag tot scheidsrechterlijke beslissing van geschillen en dat zij den president der Vereenigde Staten daarin als scheidsrechter zouden willen noemen. Minister Bryan beloofde te zullen nagaan ef de president dit zou aannemen, wat hij waarschijnlijk achtte. HET VERKEER MET BELGIE. Ingaande gisteren is het reizigersvervoer per spoor van België via Esschen weder toe gestaan en loopt de aansluitende trein we der van Antwerpen naar Roosendaal, aan komst 10 uur 's morgens. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR VROUWEN. In de zitting van gisteren verdedigde de gedelegeerde van Schotland de navolgende resolutie: „Het congres dringt er in het belang der beschaving op aan, dat iu de conferentie van een duurzame vrede, die het vredesverdrag zal opmaken, een verklaring zal worden af gelegd, waarin de noodzakelijkheid van de invoering van vrouwenkiesrecht in alle lan den wordt uitgesproken". Omtrent deze resolutie, die opnieuw aantoont dat voorstanders van vrouwenkies recht -van dit congres een ruim gebruik ma ken tot propageering hunner ideeën. werd niet eenstemmig gedacht. Mevr. Stockeer (Duitschland) was tegen bat aannemen van de resolutie, hoezeer zij den inhoud sympathiek is. Hoe of dit congres denkt over de medezeggenschap der vrou wen is voldoende gebleken, maar aldus spr. men hadi toch. immers de bedoeling dat dit congres niet in de eerste plaats zou zijn ton gunste van vrouwenkiesrecht. Dit congres is om de zusterlijke sympathie te betuigen met het lijden van dezen oorlog en aan te. dringen op vrede in de toekomst. Zelfs een Eugelsche kiesrecht vrouw van haar had men het allerminst verwacht die er liet woord over voerde, was er tegen! Ze waarschuwde om voor den vrede niet te veel van vrouwenkiesrecht te verwachten en deel de mede een Engelsch blad in banden ge had te hebben, dat geschreven, gedrukt, uit gegeven, verspreid wordt door vrouwen en dat van het begin tot het eind een verheer lijking van den oorlog is. Deze woorden vielen niet in goede aarde! Voor het eerst gedurende het congres hoorde men thans gesis, waartegen de presidente op kwam: ieder is vrij te zeggen wat zij wil Ten slotte werd toch de resolutie aange nomen. order werd de navolgende resolutie aan genomen!! «Wij vrouwen van de verschillende naties, klassen, partijen en geloofsovertuigingen, zijn hier in internationaal congres bijeen, in warm medevoelen met hel lijden van allen, die onder den last des oorlogs voor hun va derland werken en strijden, onverschillig tot welke natie zij behooren. „Daar- de volkeren van alle thans in oor log zijned lauden gelooven dat zii geen aan vallenden oorlog voeren, maar slechts rtot zelfverdediging en voor hun nationaal be staan strijden, roept het internationlae con gres van vrouwen de rogeeringen der aarde op, een eind te maken aan het bloedvergie ten en vredesonderhandelingen te openen. Het congres eischt dan uitdrukkelijk, dat de aanstaande vrede duurzaam zii, derhalve zij opgebouwd op de grondslagen, die vervat zijn in de door het congres aangenomen re soluties". Gisterenavond hield 't congres eene open bare vergadering, waar een zoo groot aantal spreeksters optraden dat .aan ieder van hen niet meer dan drie minuten tijd kon worden gelaten. Prima Lederen voorkomen het slijten der Kousen. BARTELJOflISSTRAAT 27 TELEFOON 1770. ilaarlemsche Alledagjes. No. isös CJ. VAN SCHOONHOVEN. Maandagavond komt iu deu Schouwburg aau den Jansweg de heer O. C. van Schoon hoven, lid van het Nederiandsch .Tooneel zijn cei tigjarig tooneeljubileum .herdenken Dat is een gebeurtenis, die vermeld moet m de Roomsche krant. Want van Schoonhoven is de man die iu ons vaderland werkelijk de goede, de edele kunst aan het tooneel hooghoudt'. Hij, de vurige ,en voortreffelijke Katho liek, heeft bewezen dat katholiciteit en too neel absoluut geen tegenstrijdigheden zijn. Altijd nobel en hoog vau zin heeft hij veertig jaren lang de kunst beoefend onf het schoone en edele dat zo heeft, en elke afwijking van het pad der ware kunst waai hem een gruwel. En van Schoonhoven is daarbij mis schien wel óók daardoor steeds gebleven een man van gekuischten literairen smaak een Vondel-vertolker bovenal, een man dia als kunstenaar ook met vollen ernst zich gaf aan zijn beroep, oen man van voortref felijke plichtsbetrachting, die daarenboven ook als mensch een reputatie heeft vau goedheid en hulpvaardigheid, ware opoffe ringsgezindheid en liefde voor annen en on- gelulckigen, wélke zijn naam ook in dit op zicht met eere «doet noemen Deze katholieke tooneelspeler komt a.s, Maandagavond dan jubileeren neen: hij komt volgens tooneelzedo na een .veertig jarige plichtsbetrachtingen kunstenaarsloop baan haast zonder weerga, als hoofdpersoon optreden in een mooi, zijner waardig eu in deze tijdsomstandigheden bovendien nog héél interessant toonéelspeL Welnu... het zal maar zelden gebeuren dat wij hier ter jilaatse een opwekking schrijven tot tooneelbezoek. Maar nü doen .we het van ganscher harte en met over tuiging! Laat .óók het katholie ke Haarlem maken, dat de avond van Maan dag voor dezen katholieken, ernstigen, bo- wordoT StCnaUI' een feestavond De heer Schoonhoven, die hier zooveel lonTs katWi LU beYrouderaars onder Haar- ze? onf! eni m0gc daai'vaa de be wij- v«p« aUëea door ecn hartelijke ont- angst van oen vol huis a.s. Maandagavond! XXXVIII. WEEKPRAATJE. D© rijk-gezegende gemeente Schoten, van Fier „parlement" we steeds zoo veel te hoo- *en krijgen, heeft een boozen gemeente-ont- frauger. Zoo stout en zoo nadeelig voor de gemeen- i« deze man, dat er onlangs in den Raad n motie werd aangenomen, waarbij den ii vanger verzocht werd, zoo spoedig moge- 'a zjja ontslag te nemen ifif -dad 4e 200 in j® geziekt gezegd wordt, je niets meer te hooren. Wat zal je lóbU>",9p6taan ®n heen*»*"; s»c „spoedig "ntslag vragen m.... oo «traat ya staan. alle ««val blijf je niet in de gemeente, ^ordt,e 05 *en manier, behandeld heer Wolff, «lat ie de booze xnan in niet aldus, «j„ wie het aei «nze lezers weten eigenlijk ook alles van die treurige motie-historie, waarin de heer Verkooy de „ridder van de droevige fi guur was „Observator" van de „Oprechte" vertelt van de droeve-ridder-figuur een vermake lijk staaltje: de heer Verkooy preste den heer Wolff nog onlangs, hem, Verkooy, 15 centen ver- volgingskoston terug te geven, niettegen staande de ontvanger volhield, dat het raads besluit inzake uitstel van betaal-termijnen niet inhield teruggave van de vervolgings- kosten. Het gevolg was, dat de ontvanger, om van de ruzie af te ziju, uit eigen zak den (heer Verkooy drie stuivers gaf....! „Niets voor niets" heeft do lieer'Verkooy gedacht, en hij stuurde den heer Wolff die motie op z'n dak. En de heer Wolff stak die motie in denzelfden zak als waar die drie ..roode" stuivers uitkwamen en kijkt er na tuurlijk niet meer naar om! t Zij verro vau ons, dat wij. de administra tie van -den Sehotenselien gemeente-ontvan ger model noemen. J^tear weet u, wat de boosheid dos heer-en Wolffs is on zijn grootste fout?,, Dit: hij is te goedhartig. Als iemand uitstel van betaling vraagt, ECONOMISCHE DOCUMENTEN. Vei schenen is al levering 4 van de tweede serie documenten voor de economische cri sis van Nederland in oorlogsgevaar, uitge geven door de ai'deeling Documentatie der Koninklijke Bibliotheek, met medewerking van het Nederlandsclie Registratiebureau. Do inhoud is: de opslag vtm levensmiddelen door de gemeenten en onteigeningen wegens oveitredingen. Deze aflevering is de vrucht een er enquête bij alle gemeenten van ons land over de maatregelen genomen ter voorziening in het gebrek of in bet mogelijk gebrek aau le vensmiddelen. Het was, naar de bibliotheca ris der Kon. Bibliotheek, de lieer W. G. a Byvanek, meedeelt, een zeer uitgebreid on derzoek eu het heeft een volledig resultaat opgeleverd, omdat zonder uitzondering (een enkele gemeente niet te na gesproken) met meeste bereidwilligheid aan deu wenecfc' naar inlichting werd tegemoet gekomeu, VOLK-OPHITSERIJ. Mij deelden al iets mede aangaande (te dwaze agitatie der soc.dem. voor goedkoop Wxtbrood en tegen het bruinbrood. Hetgeen dienaangaande op de meeting te Den Haag gehouden, te berde is gebracht verbheidt «Het Volk» verder. Op ergerlijk- geeft hij het al heel gauw en zelf heeft hij er natuurlijk de grootste last van. Dat wordt een boekerij en overboeken van heb-ik-jou daar. En de heer Wolff, die al zoo veel aan zijn hoofd heeft, vergeet dan wel eens iets. Maar de heer Verkooy vergeet veel meer en is veel boozer dan de heer Wolff. Hij heeft er een persoonlijke kwestie van gemaakt. Want dat is nu toch al duidelijk aangetoond, 't Is ftebelang, dat de heer V. voortrekt, als hii altijd en altijd weer, te pa6 en te onpas vooral dat laatste en bij ieder wisse-wasje met een motie komt aanzetten tegon den ontvanger, of in den Raad in 't openbaar tegen ihem te velde trekt, en zijn erxtisehe batterij in stel ling brengt tegen éen enkelen voorpost. De heer Wolff heeft zieh door het gewel dige 42 cM. vuur van den artillerist Ver kooy evenwel niet van zijn post laten ver jagen. Hij handhaaft zich en de socialistische ar tillerie verspilt haar munitie tevergeefs. Zou. 't misschien niet succesvoller ziju, als de aanvallers wat lichter geschut gebruik ten? Als ze eens langs den zekeren weg van recht en waarheid uitkomst zochten ha den onwaardigen strijd van thans?... OORLOGSDAGBOEK (van 24 tot en met 30 April). 24 April. Duitsche overwinning bij het kanaal van Yperen. De Duitschers komen over het kanaal en nemen een reeks dorpen. Bij St. Mihiel kwamen de Franschen vooruit. Bomen op Amiëns, Kadern enl Soldau. 25 April. Groote strijd om Yperen. Duit sche overwinning bij Combree, 1600 Fran schen gevangen. De Turksche verzekeringen aan den Bos porus beschoten door de Russen, 26 April. Op het geheele Westelijke front werden aanvallen gedaan met groote heftigheid. De Duitschers zeggen den Hartmannwed- lerkopf heroverd te hebben. 27 April, Nieuwe groote aanval op de Dardanellen. Troepen der verbondenen ont scheept op Gallipoli. Hevige gevechten mét de Turken. Bommen op Oberndorf. 28 April De Eugelsche havens afgeslo-l ten voor alle verkeer. Het Zweedsclie ss. Centric op een mijn ge* stooten en gezonken. Vernieuwde tegea-aotie der iverbontteneui tegen de Duitsche gevorderde stellingen. Li- zerne door de Franschen heroverd. Het Fransche pan teerschip „Lóón Gam- betta" door de Oostenrijksche „TJ 5" getor pedeerd en gezonken- 600 man omgekomen, 29 April. De verbondenen (hebben n« hevigen strijd en tegenstand vasten voet gek kregen op Gallipoli. Drukke besprekingen worden weer gemeld tusschen de diplomaten te Rome van weder* zijden, over de houding van Italië. 30 April. Hevige aanvallen .doch oy veranderde toestand in België. Fransche en Engelsche bommen; op doo| de Duitschers bezette Belgische en Fra plaatsen. Kanongebulder gehoord! van zee. Een! slag vermoed. Duitsche luchtaanval op Ipewich en St. Edmunds in EngelancL j De Turken berichten dat een actie dw, gelachen vanuit zee togen de Darcla e leaj totaal mislukt is. /ITr (Wordt vervolgd)-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1