BERICHTEN UIT DE PROVINCIE SCHAGEN EN OMSTREKEN HOLLAND'S NOORDEN STADSNIEUWS UIT ONZE V0R16E OPLAAQ MUZIEK heemstede. Demagogische wijze liitst liret blad zijn volkje Np: «Wat, gij, arbeiders, zoudt bruin brood poeteu eten en de bourgeoisie wit brood, tiet ge nu wel, dat men U voor menschen jan lager orde houdt 1" Het blad „vergeet" natuurlijk aldus aaar aanleiding hiervan zegt de Koerier te recht dat de Regeering voor de „bour geoisie" evenmin als voor de arbeiders wit brood beschikbaar stelt, dat zij alle klassen op denzelfden voet behandelt en dus geen „inenscheu van lagere orde kent. Wil de arbeider wit brood koopen, het Haat hem volkomen vrij, evenzeer als den .bourgeois". Maar wil hij „Overheidsbrood", dan moet bet bruinbrood zijn en dit geldt evenzeer voor den „bourgeois". Als «Het Volk» in ernst meent, dat de Regeering zorg moet dragen voor wit brood, omdat er menschen „bourgeois zijn, die wit brood eten, dat zij dan ook zooveel duur der moeten betalen; laat het blad dan ook van de Regeering eiscken de beschikbaar stel ling van oesters en champagne. Er zijn immers ook bourgeois, die zich deze lekkernij meenen te mogen veroorloven. En, volgens de redeneering van «Het Volk» blijkt, dat de Regeering de arbeiders voor wezens van lager orde houdt, als zij niet zorgt dezelfde levens- en genotmiddelen be schikbaar te stellen,, welke „bourgeois ziek veroorloven. f Dus; „Oesters met champagne! De leus zou nog dit voor hebben, dat ze veel moeilijker te vervullen is dan de bo- echikbaarstelling van wit brood. Zoodat ze langer kan dienst doen om üe socialistische kudde bijeen te houden. Hoe onvervulbaarder eisch, des te bruik baarder agitatiemiddel voor «Het Volk». Maar, heeren: de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. Het uur nadert, dat het gezond verstand des volks nw ergerlijk spel zal doornen. NED. ZUID-AFR. VEREENIGING. Het jaarverslag der Ned- Zuid-Afrik. Ver. meldt o.a., dat verscheidene nieuwe leden vooral ook in Zuid-Afrika, tot de Vereeniging zijn toegetreden; er zijn thans 1771 leden. Het vertrouwen in de toekomst van het Hol-, landsch element in Zuid-Afrika is bij het bestuur ongeschokt. De Vereeniging telt thans 16 afdeeüngen. Dank zij vooral de krachtige ondersteuning der Vereeniging Z. A. S. il., was men in staat gesteld, ook dit jaar weder het bestuur van het Studiefonds de noodige fondsen te verschaffen. Xe Amsterdam studeerden 45 Afrikaners, te Groningen 14, te Leiden 2 eu te Utrecht 10, bovendien ook eenigen te Delft. De V rijstaatsche meisjes, die door bemiddeling van het bestuur aan de Dagteeken- en Kunstambachtsschool te Amsterdam studecren, geven het bestuur der «chool zeer veel voldoening.- Wat betreft de emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika, vooral die van jonge boeren, deze is het afgeloopen jaar zeer te leurstellend geweest, hetgeen uit de tijdsom standigheden is te verklaren. Slechts één jongo boer, afkomstig uit het Oosten van Overijsel, .vertrok met bemiddeling der Ver., doch geheel voor eigen kosten, naar Zuid-Afrika en heeft daar een plaats gevonden. Van de overige, vroe- ger uitgezonden, boeren, ontving men. niet dan gunstige berichten. Enkele zijn van betrekking veranderd en hebben daarmee hun positie aan- merkelijk verbeterd. Aan 26 Afrikaners werden voorschotten ver- leend tot een gezamenlijk bedrag van 25.700. Sedert het einde van den Engelsch-Afnkaan- echen oorlog werden door het Fonds ten be hoeve van het Hollandscli Onderwijs in Zuid- Afrika to zamen met de Zuid-Afrik. Voorschot- kas, uitgezonden 82 onderwijzers, waaronder 16 onderwijzeressen, van wie, zoover men weet, slechts 8 het onderwijs verlaten hebben of wel naar Nederland teruggekeerd of naar elders vertrokken zijn. Het Zuid-Afrikaansche Hospitaal en Diako- nessenhuis ging, onder zijn krachtig Bestuur, voort op den weg van vooruitgang. Het heeft zich reeds een beteekenisvolle plaats in de Hol- landsch-sprekende samenleving van Zuid-Af rika verworven, fietgeen wel blijkt uit de namen der patiënten, onder wie er waren uit de hoog ste kringen, voor wie opneming in het Hospi taal werd verlangd, en uit de namen der steden en dorpen, van waar de patiënten afkomstig waren. Bfeted vergiftiging. In het R.K. Ziekenhuis te Tiel is overleden de 19-jange A. L., uit Dreumel, die de vorige week de onvoorzich tigheid had een puistje op zijn gelaat open te krabben, waarna zijn hoofd en zijn urmen en handen opzwollen. HAARLEM. JERON1MO DE VRIES f. Alhier is overleden, in den leeftijd van 77 jaren, de bekende lettevknndige, emeritus predikant Jeronimo de Vries. ZANG EN VRIENDSCHAP. De Koninklijke Liedertafel heeft gister avond schitterend gezongen dit betee- kent, dat de directeur Fred., jRoeske bijzon- der-mooie nuancecriogen aanbracht, zéér ge lijkmatige crescendi wist te bereiken en liet koor prachtig pianissimo deed zingen. Wij hebben meermalen gelegenheid gehad den algemeencn klank va udit mannenkoor als bnitengewoon-mooi te roemen en .onze mee ning werd ook gisteren weer gesterkt. Zoo ■was bijvoorbeeld de uitvoering van Handl's Ecce quomodo moritur uitstekend! En wat klank en samenzang betreft was ook' het Ave Maria van ,Witt heel mooi. De twee meer omvangrijke koren „Todtenvolk" en „Rudolf von Werdenberg" van Hegar wer den naai' s'componisten eisch gezongen en maakten het gewenschte effect. Wij hebben fir géén respect voor: Todtenvolk is als honderden mannenkoren een y.omlooze mas sa van soms sentimonteele, meestal bral lende potsierlijke klanken. (Wie ernstig is (hioet een afschuw krijgen yan het belache lijke valsclie pathos in deze muziek". Wat ie de reden, dat men er niet toe komt betere werken te gaan studeeren? Hebben Brahms, Schumann, Grieg niet óók voor mannenkoor geschreven? Het vasthouden aan dergelij ke conventies is bijzonder op dit gebied van de kunst verderfelijk. Aan het slot van den langen avond zou men zich nog eens vastklampen aan de Rots in Zee van Hol wij hebben deze, ongetwijfeld dierbare, omhelzing nigt meer bijgewoond. Van mej. Dina Diependaal hoorden wij liederen van Brahms en ,wo mogen gaarne erkennen dat haar voordracht héél muzikaal was en dat zij meermalen bijzonder expres sief de stemming der muziek naar voren bracht. Wij denken bijvoorbeeld aan „Wehe so willst du mich wieder" en „Die Mainacht". Na de pauze zong mej. Diependaal nog lie dereu van Hugo Wolf, D.oret, Debussy en Pierné. De violist Dirk Gootjes speelde voor de pauze. o.a. slechte muziek .van de Sarasate en later, de Sonate van César Franck. Dirk Gootjes lijkt ons een zéér begaafd, tech nisch ver ontwikkeld .violist te zijn. Er wa ren in zijn spelen prachtige momenten en zijn voordracht van Franck's wonderbare sonate getuigde van intelligentie en tempe rament, al was er in zijn toon vorming iets nerveus-gewrongens, dat wij bij de nobele melodiek van Franck niet te rechtvaardi gen wisten. De heer Gootjes Speelde de Sonate samen met den heer. Henk van Bree- men, die ook mej. Diependaal begeleidde. H. F. A. IN ONZEN SCHOUWBURG. Gouden jubileum van Alex. Faassen Sr. N. V. Het ïooneel. „Pastoor Cou- stantijn". Het bekende blijspel in 6 bedrijven naai den Franschen roinan van Ludovic Halevy, is gisteren in onzen Schouwburg door een bekwame groep van Rooyaards voor een jammer genoeg! niet talrijk publiek opge voerd. De concurrentie van het Z. en V.-con- cert met het einde Yan het seizoen zullen samen de schuld ziju van de matige eu voor dit mooie blijspel te geriDge opkomst. Want Alex Faassen heeft meer vereerders iu Haar lem dan de slecht gevulde zaal vermoeden deed en dit eeht-mooie, treffend-eenvoudige goede tooneelstuk moet meer bewonderaars hebben. Vooral het eerste bedrijf is zoo mooi van landelijke eenvoudigheid en rustige actie. Het prettiggemakkelijke spel doet dien een voud ook zoo duidelijk aan den dag treden, de décors zijn zoo anders dan anders dat alles maakt de opvoering van „Pastoor Con- stantijn" tot een bijzondere. Het gaat niet hoog, maar is juist om ziju eenvoudigheid zoo mooi. De rustige, gemoedelijke figuur van Pa.v toor Constantijn, die de jubilaris, de keer Alex Faassen, hier vervult, geeft dadelijk dat bijzondere karakter aan ieder tafereel, waarin hij optreedt. En het spel van Alex Faassen was in die rol prachtig: zoo onge dwongen, juist en mooi gevoeld. Mevrouw Alb. Faassen—Heijblom was in haar rol vau Pauline, de trouwe kartelijk- goedige dienstmaagd van „Mijnheer de Pas toor" ook zeer goede, terwijl de andere rnede- spelenden met veel talent medehielpeu en slaagden ook! om de opvoering te maken tot een affe, echte jubileum-voorstelling, die slootl Alleen moet het onè van het hart, dat de muziek minder gelukkig gekozen was. Dio kopermuziek in de pauzen pasten toch heusch niet bij dit kalme, rustige 6tnk! Toen het scherm na het derde bedrijf ge zakt was, schaarden zich op het tooneel: de mede spelenden, de leden van het huldi gingscomité en verdere huldigers. Het duurde niet lang, of het doek ging weer óp en Alex Faassen kwam daar, nog in zijn toog gekleed, als Pastoor Constan tijn, de huldeblijken van Haarlem aanvaar den. De heer J. P. Brondgeest voerde het woord namens het kuldigings-comité; sprak, daar de heer Chrispijn verhinderd was. woorden van hartelijke sympatkio tot den heer Faas sen, dio zoo graag in Haarlem werd gezien en •an wien met leedwezen vernomen werd, dat bij plan had het tooneel te verlaten. Namens de Haarlemsche kunstvrienden bood hij den jubilaris een groot bloemstuk .aan, benevens een palm in een fraaien pot. Do heer Yan Ooy,. voorzitter van de K. L. V. „Crenaer", bood den heer Faassen een groote krans van bloemen aan, uit dank baarheid voor den raad, dien „Cremer" van hem dikwijls mocht ontvangen. De heer van Gasteren sprak als exploitant van den Schouwburg hartelijke woorden en vereerde den jubileerenden acteur met een mooien krans met bloemen. De heer Faassen zeide verrast te zijn door deze huldiging, nog zoo laat in het seizoen, dankte alle dames en heeren voor 'hun be wijzen van sympathie en zeide toe, al mocht hij ook gedeeltelijk „van hel tooneel ver dwijnen", toöh nog wel eens te Haarlem voor het voetlicht te zul leb komen. Met de laatste fanfares van „Cresc-endo" was de hartelijke hulde geëindigd, Fv. K. KRING. Hiervoor heeft de heer G. F. Vlekke gisteren avond een voordracht gehouden over „Astro nomie." Hij behandelde het onderwerp op een bjjzonder-intcressante, populair-wetenschappe- lijke wijze, die de toehoorders van het begin tot het einde aangenaam bezighield. Het was een leerzame, tegelijk amusante verhandeling. HOLLA NDSOHE MAATSCHAPPIJ .VAN .WETENSOHAPPEN. Tot directeur der Hollandsche Maatsch. van .Wetenschappen Raarlem ja benoemd mr. Joh. Enschede Gz. te Haarlem. De algemeene vergadering zal op 15 Mei gehouden worden. Z. K. H- Prins Hendrik zal die vergadering bijwonen. EEN FLINK WERK GEREED. Met het leggen van de electrische leiding en het daaraan verhonden grond- en graaf werk, langs den Wagenweg, voor de leve ring van fclectrisclie stroom van Haarlem aan de gemeente Heemstede, is men zoo ver gevorderd, dat hedenmorgen de Heem- steedsche grens bereikt is. GEVONDEN VOORWERPEN. Tgrug te bekomen bij? D. Loots, Paviljoens- laan no. 11, een ceintuur: G. Bas, Juliaaapark 24, Schoten, een hond (pinscher); P. van Mui den, de Witstraat 26, een schildersglasdrager; B. Rooij, Ursulastraat 16c, een sportriem; J. Klumper, Korte Poellaan 31, een kinderschort G. Hoogland, Hoogewoerddwarsstraat 14, te Schoten, een heerenhandschoen; J. Koelemeij, Houtvaart 48, Overveen, een porteinonnaie mevrouw Brongersma, Wilhelminastraat 32, een armband met dameshorloge en een broche; A. Vink, Schoutensteeg 4 rood, een fluit; G Bol, Lange Raamstraat 12, twee penhouders; J. Wij- nands, Amsterdamstraat 3 X, spaarbankzegels G. Diederweg, Spaamwouderstraat 44 rood, een zakje met portemonnaie; aan het Bureau van Politie, Smedestraat een heerenrijwiel, BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 30 April. G. C. van War merdam en J. H. van Bruggen. Geboren: 29 April. d. van A. de Jong Oosten. d. van M. A. Rooijer—Cramer. z. van P. vau NimwegenVerhagen. 30 April, z. van J. C. Zweers— Zonneveld. Overleden: 28 April, P. Meijer, 73 jaar, Palmstraat, 29 April. F. Mooren, 58 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. P. Rutten, 44 jaar, Maerten van Heemskerkstraat. A. Baars, 77 j., Camphuijsstraat. 30 April. H. A. van Olphen, 60 jaar, Kampcrsincel. BINNENLAND. GROOTE BRAND TE AMSTERDAM. In de dichtbevolkte Jodenbuurt heeft he denmorgen een zware brand plaats gehad die, alles bijeengenomen, goed is afgeloopen, daar er geen meusohenlevene bii te betreu ren zijn geweest. In perceel Rapenburg 36, bewoond door 4 gezinnen, die te zamen 20 klfideren hebben, is op de straatverdieping waar de familie Asscbenbroek woont, door het losraken van de slang van een ga? com foor. om zeven uur vanochtend brand uitgebroken. De vrouw had theewater opgezet en was toen weer naar bed gegaan. Met moeite konden de drie gezin nen, die op de le, 2e en 3e verdieping woon den, worden gered: het heele huis i6 totaal uitgebrand: twee zoons van Asscbenbroek moesten zich redden door in het water van de Rapenburgergracht achter het huis te springen. De brand veroorzaakte een gewel dige consternatie in deze buurt, toch al vol conversatie. BUITEN LAND. WEER EEN LUCHTAANVAL OP ENGELAND. LONDEN, 30 April. (Part.) Een vijande lijke vliegmachine of Zeppelin vloog heden na middernacht over Ipswieh en wierp bom men, waardoor eenige gebouwen in brand geraakten Ook werd een Zeppelin gezien bo ven Bury St Edmunds, welke bommen wierp, met bet gevolg, dat eenige huizen afbrand den. Nader: Twee Zeppelins namen deel aan den aan val te Ipswieh zijn 5 bommen geworpen, te Bury St. Edmunds drie. R.-K. Volkszang. Zondag 2 Mei zal li fit R.-K. Propagandakoor „Caeeilia" der afdee ling Heemstede van de R.-K. Diocesane Ver eeniging voor Volkszang haren leden een belangrijken avond aanbieden. Zooals be kend is, etaat het koor onder leiding van den heer Jac. de Jong uit Haarlem, en 7.00- als te verwachten was, is het dameskoor weer toegenomen iu getalsterkte. Op veelvuldig verzoek zal nogmaals liet ihieerlijk koorwerk „De le H. Communie" ge zongen worden. Dit aangenaam en dankbaar koorwerk is geschreven voor dames- en kin derkoor, met begeleiding van piano en orgel. Verder geeft het koor een drietal nieuwe werken. Ditmaal zal ook de Maria-vereeiiiging' hare medewerking verlcenen met een tweetal too- nè els tukjes. Alleen deze zoo gunstig bekende vereeniging verdient a.l belangstelling en zal die zeker ondervinden 1 1 De Welecrw. Heer J. E. M. Brinkman zal ook dien avond als uicuw-benoemd adviseur der vereeniging geïnstalleerd worden. Zonder twijfel verwachten wij veel be langstelling, daarom stelt het bestuur de ge legenheid open reeds van heden al' toegangs bewijzen te verkrijgen bij Mej. A. de Paus, Heemstede. Moge Zondag bewijzen dat het bestaan vau een ijverig werkende R.-K. vereeniging op prijs gesteld wordt. De „Leeuwerken" meenemen s.v.p.l SCHOTEN. Sakirieeriug van gemobiliseerde onderwij zers. De Raad van State, afdeeling voor ge schillen van Bestuur, heeft behandeld liet beroep van het hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers en het be stuur der afdeeling Haarlem en omstreken van dien Bond tegen 't besluit van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland van 9 De cember 1914, waarbij goedkeuring- ie verleend aan het besluit van den raad der gemeente Schoten van 9 November 1914, tot vaststel ling van de regelen welke zullen gelden voor de uitbetaling der jaarwedde van de onder wijzers, die buitengewoon onder de wapenen zijn geroepen. Rapporteur hierover was de staatsraad mr. Oppenheim. Het schoolbe stuur geeft een afwijzende beschikking op het beroep in overweging. Ged. Stalen advisee- ren tot nieUontvankelijkverklaring van de appellanten op grond dat zij geen belang hebbenden ziju in den zin der wet. SLOTEN. Gemeenteraad. In de raadszitting bleek, dat de gemeente ruim 6000 over 1914 voordeel heeft van het gasbedrijf, nadat de helft van de winst in het reservefonds is gestort. Afgewezen werd een verzoek der veldwach ters, waarmede de politieagenten instemming hadden betuigd, om een tijdelijken toeslag op hun loon, op grond, dat deze personen toch al als gemeenteambtenaren een bevoorrechte posi tie innemen. Een verzoek van de Coöperatieve Bouwver- eenigingj „Eendracht" te Amsterdam, om een voorschot van 312.000 werd eveneens af ge we zen, daar aan 't type huizen dat d© vereeniging wenscht te stichten geen behoefte bestaat en bovendien de gemeente een groote risico zoude bel 0 open. HILLEGOM. Gemeenteraad. Gisterenavond half acht ver gaderde de Raad dezer gemeente. Aanwezig de burgemeester en 11 raadsledenafwezig de hee ren wethouder van Zanten en Guldemond. Voor stemmer de heer Lommerse. De notulen werden vastgesteld. Ingekomen stukken na een kleine opmerking goedgekeurd. De stembureaux gevormd.. De vergeten post over 1913 zal betaald worden. Inzake afwijking der bouwverordening (punt 5), gai stof tot breede discussies. De heer Heemskerk wil aan 10 M. breedte vasthouden. Na discussies dient de heer Heemskerk eene motie in om 't voorstel van B. en W. niet aan te nemen. Dit wordt in stemming gebracht en verworpen met 8 stemmen. De heer Guldemond is ter vergadering gekomen. Vóór de motie stemden de heeren Heemskerk, Jonkheer, Vooren en Guldemond. Daarna wordt 't voorstel van B. en W. aan genomen met 8 tegen 4. Tegen de vorige voor stemmers. Tot leden der schattingscommissie werden gekozen de vier heeren: K. v. Bourgon- diën Cz., J. v. Til Rz., R. A. v. d. Schoot en H. A. v. Waveren. Conform 't advies van het bestuur van het tijdelijk Werkloozenfonds werd geen adhaesie aan den Raad van Culemborg gezonden. Bij punt 8, verslag en rekeningen gas- oedrijf, bepleit de heer Vooren weder algemeene verlichting. Dit zal echter vooTloopig niet ge schieden. Overeenkomstig 't prae-advies van B. en W. wordt met op één na alg. stemmen (tegen de heer Balvers) besloten afwijzend te beschik ken op 't verzoek van den heer Pardoen om ver goeding woninghuur 4e kwartaal van 1914. De rioleering woonhuizen van der Vlugt gaf breede bespreking. De lieer Topper meende zelfs van partijdigheid te mogen spreken. De voorzit ter wil hiervan niet beschuldigd worden. Na discussies wordt 't voorstel van B. en W. om van gemeentewege daar te rioleeren in stemming gqbracht. De stemmen staakten, 6 voor en 6 tegen. Dit punt komt dus de volgende maal op nieuw in stemming. De geldleening groot f 22100 zal worden aangegaan. De comptabili- teitsbesluiten werden na een opmerking van den heer Heemskerk genomen, 't Schoolgeld le kwar taal 1915 vastgesteld. Bij de rondvraag wijst de heer Balvers op de beide circulaires van den Minister van Land bouw en informeert of de laatste een goed ont haal heeft gevonden. De Voorzitter zegt ja Met de slagers is reeds eene overeenkomst getroffen, met de bakkers nog niet, doch ook dit komt in orde. De heer Heemskeik beveelt een uitbreidings plan der gemeente aan van de Oostein dervaart tot „Transforma". De heer Guldemond vraagt of de gemeente voor de personeele belasting niet van de 7e naar de 5e klasse kan overgaan. De voorzitter antwoordt, dat deze zaak onder weg is. De heer Topper bepleit 't doorgaan van den sproeiwagen tot 't station. De voorzitter zal cr met wethouder Lommerse over spreken. Hierna vergadering in comitc-generaal voor reclames H. O. dienst 1914. Bouwcommissie. Tot leden der bouwcommissie voor de nieuwe parochiekerk alhier zijn benoemd de heeren R A. v. d. Schoot, j. Wittemin, K. v. Bourgondiën Cz. en Ant. Goemans. Bloëmbollenveiling. Gisteren werd ten bate der nieuwe parochie geveild de geheele hyacinthen en tulpenkraam van wijlen de heeren gebrs. Bud- denborg. Deze geschiedde ten overstaan van notaris K. Langeveld. De catalogus bevatte 190 nummers. De geheele opbrengst bedroeg ruim f 3300. Dit bedrag overtreft zeer de verwachting en geeft moed voor de toekomst, wijl er voor de nieuwe parochie nog zooveel noodig is. HAARLEMMERMEER. Een goed adres voor tongblunr! Men schrijft, ons: Een paar weken geleden werd er mond- ên klauwzeer geconstateerd op een stal te Haar lem. Een paar dagen later bij den veehouder Smit nabij Vijfhuizen en weer een paar dagen later bij zekeren Hooiveld te Zwanenburg bin nen deze'gemeente. Dezer dagen werd het mond en klauwzeer geconstateerd bij het vee van een boer in het naburige Aalsmeer en ook ergens in Noord-Holland boven het IJ. Alzoo vjjf gevallen kort na elkaar. Het merk waardigste is, dat al deze koeien van denzelfden koopman uit Stolwijkerhuis afkomstig zijn. Deze feiten spreken meer dan boekdeelen en zij toonen aan dat de smetstof niet uit do lucht komt regenen maar wel degelijk wordt overge bracht. Het algemeen vermoeden is, dat deze koop man ergens vee heeft gekocht van een of twee stallen, die besmet waren en waarvan geen aan gifte is gedaan. Deze koeien zijn smetstofdra gers geweest en de koopman heeft ze door het heele land verspreid en daar hebben ze diverse stallen aangestoken. Zouden de boeren niet verstandig doen voor- loopig aan dit adres geen vee meer te koopen? Wij hoorden wel eens, dat hier of daar iemand van de effectenbeurs werd afgedron gen. Als de vee houders zoo'n man nu ©ens van de veemarkt afdrongen, heusch! het zou ons niet verwonderen VOORHOUT. Mond- en klauwzeer. Door den districts- veearts te Leiden is in deze gemeente onder de koeien van den landbouwer W. van dei' H., mond- en klauwzeer geconstateerd. De beesten, 14 in getal, zijn op last van den Burgemeester naar het abattoir tc Lei den vervoerd. VELSEN. Mannenkoor. Hier is gisteren in hotel De Prins een Mannenkoor opgericht, dat den naam „Velsen's Mannenkoor" ontving. Tot directeur werd benoemd -fle heer, 8. Vles- sing te IJmuiden, tot bestuursleden de hee ren A. Groeneveld, H. Bosch, O. J. v. Heijst Pz., Kliukert en van Kralingen IJMUIDEN. Lijst van onbestelbare stukken gedurende de tweede helft der maand April 1915. Brief: Marie Berg, Veleer oord. Briefkaarten binnenland: familie Bischoff, Haarlem; R. de Groot, Velsen; C. J. Her mans Th. Koelman, Utrecht; mei. P. Lin- se, Thorn; 3 zonder adres. CASTRICUM. Personalia. De heer H. A. Niiesen, hoofd der O. L. school II, alhier, hoopt deü 15den Mei a.t>, dem dag te herdenken, waarop bij 25 jaar bij 't onderwijs werkzaam is. Worde den jubilaris nog lang gelegenheid gegeveü te arbeiden tot heil der jeugd. Onze plaatsgenoot de heer P. G. P. Nü» sen, onderwijzer aan de R.-K. Jongensschool te Beverwijk, is als zoodanig benoemd te Eg1" mond aan den Hoef. HEEMSKERK. Bloembollencultuur. Iu de dezer dagen gr houden vergadering van de afd. Heemskerk van BloembollencufTuur, werd door een de® afgevaardigden naar de aigem. ,verg. vafl bloembollencultuur verslag van die vergade» ring uitgebracht. Daarin kwam voor, het* geen de lieer Krelago had in 't midden ge* bracht aangaande het door de afdeeling! Heemskerk genomen besluit vau toetreding tot den Anti-öoorlogsraad. Ten zeerste had de aigem eene voorzitter dit toetreden be treurd en de hoop uitgesproken, dat ande re afdeeüngen dit voorbeeld niet zouden volgen. Naar aanleiding van dit verslag wenschtdl de lieer Seignette den raad te geven dat d^l afdeeling zich in 't vervólg niet met zakeilj zou inlaten, die buiten het doel der ver eeniging omgaan 1 Na huisboudelijka zake» werd de niet druk bezochte vergadering gesloten. ALKMAAR. Raad vau Brocp. Benoemd zijn tot voorzittef van den Raad van Beroep voor de directe belas tingen de heer mr. C. van Lookeren OampagnS en tot plaatsvervangend voorzitter de heer rof' W. Stap. Verder de heer J. P, Kool Pzn., alleü .alhier en tot plaatsvervangend iid de heer O' Wonder, te Hoorn. SCHAGEN. Personalia. Bij K. B. is benoennf tot heemraad vau den polder Waard en Groet» G. Beers Cz-., alhier. Ned. ILK. Volksbond. Op de ledenverga dering der afdeeling van .den .Volksbondl complimenteorde de vice-voorzitter Jen heek' P. Snel ltzn. met zijne benoeming als raadst lid. Daa.ua werd afscheid genomen van deit geestelijken adviseur, wien do .voorzitter recht hartelijk dank zeide' voor 't vele dooi' hem ten bate der afdeeling gedaan. De Zeer eerw. Pastoor, sprak eveneens .een .woord van alscheid, waarin .werd opgewekt tot een kraclitigen arbeid ten bate vau deh Volksbond en voor de katholieke zaak. Vet'/ der werden nog eenige huishoudelijke aan«| gelegenheden behandeld en bracht .de zang ereeniging een paar nummers ten gehoore SCHAGEN. Gemeenteraadsvergadering. Ver gadering van de gemeenteraad op Dinsdag 1 Hei des voormiddags 10 uur. Punten van behandeling zijn: 1. Onderzoek geloofsbrieven van den beer P. Snel. 2. Ingeko men stukken. 3. Adressen. 4. Voorstel tot naders vaststelling der gemeentebegrooting diens» 1915, 5. Benoeming schattings-commissie voo' de Rijksinkomstenbelasting. 6. Voorste) tot wij ziging van art. 30 der verordening op liet bott' wen en bewonen. 7. Voorstel betreffende (R Gasfabriek. 8. Voorstel tot het sluiten vaneei1 kasgeldleening9. Comptabiliteit diimst 191 10. Voorstel in zake scboolbonw. 11. Voorst» bouw arbeiderswoningen van gemeentewege. SCHAGEN. Burgerlijke Stand. Geboren A( Cd. v. J. Peetoom en van T. Al. Hofmeestm" H., z. v. J. Knijper en van G. Bos. Getrouwd: J. de Boer, 23 j. en M. E. Bh V boer, 23 j. Ondertrouwd; P. Hooves, 42 j. en A. VetW man, 30 jaar. MEDEMBL1K. Gemeenteraad. In den Raad is medegedeeld dat van den Commissaris der Koningin in dezi provincie bericht is ingekomen, dat Z.Lxe. voor nernens is op 3 Mei a.s. de gemeente te bezoekeh en bij die gelegenheid ook audiëntie aan he' publiek verkenen zal. Uit de winst- en verliesrekening der gasia briek blijkt dat het gasverbruik over het verioo- pen jaar minder was dan in het vorige jaar. h> verband niet de hoogere steenkoolprijzen was ót winst over 1914 minder dan in 1913, en oo* droeg thans 3129, terwijl de winst over 191'J f 5113 bedroeg. Tevens deelt de voorzitter mede dat de ga^ commissie, door de hoogere steenkoolprijzen, een volgende vergadering den Raad wil vooP stellen, den prijs van het gas tijdelijk met 1 ceih per kub. M. te verhoogen. j Door den voorzitter wordt aan den Raad ee" lijst van oninbare posten voor de plaatselijke bC/ lastingen voorgelegd, en medegedeeld dat aa» eenige gemobiliseerden ontheffing is verleend. Vervolgens wordt overgegaan tot benoemift» van leden der schattings-conimissie ingevolge d4 wet op de Inkomstenbelasting en worden tië noemd de heeren: P. Schoutsen, C. Gijzelaah A. Kater en B. Meindersma. De voorzitter deelt mede dat van den heri A. K. Ninaber bericht is ingekomen dat hij verband met zijn vertrek naar Oterleek ontsla» neemt als lid van den Raad. i In diens plaats wordt "nu tot lid van h» Stembureau benoemd de heer K. Schouten. Goedgekeurd wordt nog bij de woning vaj den directeur der gasfabriek een schuurtje bouwen en dit onderhandsch te doen aani^ steden. j Bij de rondvraag zegt de beer Ninaber i'yjj leedwezen zijn ontslag te hebben ingediend. i dankt voor de aangename samenwerking wel», hij steeds heeft mogen ondervinden, en spre^ de beste wenschen voor de toekomst der v meente uit. a De voorzitter dankt den heer Ninaber hetgeen door hem in 't belang der gemeente verricht. Spr. feliciteert hem met zijn bef,M ming en uit den wenscht dat het hem en familie voorspoedig moge gaan. J Niemand meer het woord verlangende, v" sluiting. JUBILEUM-VOORSTELLING VAN j C. C. VAN SCHOONHOVEN. De bekende tooneelepeler Van Schokje4 ven (van wiens „Gysbrecht"-oreatJie o. - - die de schoonheid liefheeft, altud ayqDt nering behoudt!) komt a.s. Maandag»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2