^BINNENLAND 7_ STATEN-GENERAAL Ingezonden Mededeeling De kwellingen van Aambeieff Ingezonden Mededeeling B0EKBE00RDEELIN6 SPORT EN WEDSTRIJDEN RECHTSZAKEN INGEZONDEN. BELAMtiRIJK. Vanaf a.s. Woensdag 5 Mei liggen in onze winkels de lijsten van de nummers der nota's, die wij gaarne ter inzage zouden hebben. Indien U deze nota's in de vol. Kende week ter inzage verstrekt, ontvangt U hetzelfde bedrag, dat daarop voorkomt, in winkelwaar gratie. Firma H. M. VAN HAAREN, Anegang 46. HAARLEM. MISLEIDING VAN HET, PUBLIEK! Mijnheer de Redacteur 1 Het publiek dient gewaarschuwd te wor den voor een z.g. uitverkoop dio in een verkooplokaal aan de Nieuwe Gracht onder bedrieglijke voorwendselen wordt ge houden en die als uitverkoop wordt aange kondigd. - Mr. J. P. A. Schuurman, zonder beroep; wettelijk gedomicilieerd te Arnhem, vet* blijf houdende te Amsterdam. loader aangegeven wortfr, dat Engelselie vliegers de stellingen der Duitsche kanonnen welke Duinkerken beschieten vaststelden Red.) en gisteravond twaalf kleine en twee groote bommen naar die kanonnen wierpen. Tevens bericht de Admiraliteit dat de vraeht- v vaart tusscken Engeland en Nederland hervat kan worden, echter geen reizigersverkeer. DE AMERIKANEN EN DE OORLOG. NEW-YORK, 80 April. (Part.) Aan Legien, den voorzitter van den Internationalen Vakver- ocnigingsbond, is namens de New-Yorker vak- yereenigingen, waarbij 300.000 arbeiders zijn aangesloten, een telegram gezonden, meldende dat de Amerikaansehe arbeidersbeweging niet langer onverschillig wil blijven tegenover den strijd in Europa. )n het belang van den vrede w il men door geheel Amerika een groote agita tie op touw zetten. DE RUSSISCHE VERLIEZEN. W KENEN, 30 April. (Part.) Roda-Roda schrijft in de „Neue Freie Presse": De offi- ci 'iisc „Russki Valid" maakt melding dat de Russische verliezen tot 2 April 71608 officieren bfedragen. Daar de verliezen aan manschappen in de Russische verlieslijsten niet opgegeven worden maakt Roda-Roda de berekening waar iu vroegere oorlogen gewoonlijk aan of' ficieren 4 van het aantal manschappen ver lóren gingen dat in 't begin van April de Russische verliezen moeten bedragen hebben 1.790.060. Wanneer men daarbij optelt 1.234.300 gevan genen en een overeenkomstig aantal zieken, dan kan men hieruit opmaken dat het totaal verlies op meer dan 4 niillioen man geschat kan worden. O EMEENTELIJK E A A RÜAPPELEN V ER- ROOI'. Het is niet van belang, ontbloot er eens de aandacht op te vestigen hoe deerlijk Amster dam's „aardappelbandel" is mislukt. Alen zal zich herinneren, dat in het najaar Van 19.14 het gemeeulebestuur van Amsterdam, onder leiding van den wethouder Wibaut, hon derd duizend mud aardappelen heeft ingeslagen. De bedoeling was voortreffelijk. Alen wilde zo- gen, dat de kleine man straks niet de dupe zou worden van le verwachten prijsverhooging. Afaar kan een gemeentebestuur straffeloos aardappelhandelaar spelen? vraagt nu rnr. de Wilde in do Nieuwe Haagsohe Ct. en hij ant woordt: „Wat te Amsterdam geschiedde geeft zeker geen aanleiding om daarop een toestemmend antwoord to geven. Immers, wat bleek? Vooreerst, dat de vervoer- en opslagkosten aan Amsterdam op meer dsu bet dubbele van den gewonen prijs te staan kwamen. Voorts ondergingen de aardappelen een zeer onoordeelkundige behandeling. Zij werden voor een deel in den. IJ polder ingekuild, maar zoo, dat zo in het water stonden te verrotten. ïn de opslagplaatsen werden ze door werk- loozen, die er geen verstand van hadden, geheel yerkeerd behandeld. 't Gevolg er van is dan ook, dat do aard appelen zijn guan bederven, zijn gaan uitloopen, kortom oneetbaar, slecht zijn geworden, en het Gemeentebestuur ze maar het liefst over de grenzen naar het „hongerige" Duitschlaud zou expedieeren. Afaar zoo hongerig is de Duilscher niet, erf hij bedankt voor de Amsterdamsche aardappels. Zij schijnen reeds een Europeesche vermaardheid verkregen te hebben. .Er zijn eenige honderdduizenden guldens urne gemoeid geweest, die o.i. tot leniging van nood beter besteed hadden kunnen worden.... ....Niet alles, wat in 't belang der minver mogenden geschiedt, komt hun w uarlijk ten goede. Het economisch leven kan zoo maar niet door ambtenaren gereglementeerd worden. Dat men toch de mannen van het vak telkens raadplege, en van „zakenmenschen" zich leeren fate, 't Valt den ambtenaar niet gemakkelijk Maar 't moet toch." En als 't eenigszins kan zoo besluit, de schrijver behoort men van overheidswege de natuurlijke organen 'van het economische leven .te laten fungeeren. De overheid kan hior slechts de rol van den dokter vervullen, die ook iets aan de natuur durft over te laten. Als 't moet, krachtig ingrijpen. Maar als 't even kan, de natuur zelve tot haar Vecht doen komen, BEHOEFTE AAN GELOOF, in een Handelsblad-artikel (Van Dag tot Dag) lezen wij; Noch aan ï'ransehe culture, noch aan Duit sche Kultur zal de gefolterde menschlieid na dezen oorlog redding en kracht moeten vragen. Zo heeft iets diepers en machtigers noodigl Ze heeft levensbehoefte aan vernieuwd geloof, aan opheffing en reiniging der ziel door een Zedelijkheid door godsdienst doordrongen, door Ootmoed geheiligd. Ware beschaving moet men aan de leer van Jiet Christendom kunnen toetsen. Het is alken het volgen van een hoog zedelijk doei, een edel ideaal, dat een volk gelukkig maakt. Niet de behoefte aan Duitsche Kultur, welke wij thans aan het werk zien, wordt door dezen oorlog ge- Jiredikt, maar wel behoefte aan vernieuwd ge- oof in God. Aan deze woorden ia niet veel toe te voegen. Slechts kan men hopen, aldus Het Oen- Srum dat steeds algemeener worde het besef ienzer algeheele afhankelijkheid van God. Op een jammerlijk fiasco loopt allo „bescha- ®dng," elke „kultur," „culture," of hoe men 't iioemen en schrijven mag, .uit, die buiten Hem Somgaat. De oorlog beeft talloozen de oogen geopend ivoor de majesteit Gods. En opmerkelijk is bet, dat ook velen, die buiten de Kerk staan, in deze troebele dagen den blik hebben gericht naar bet Vaticaan, hopende en verwachtende, dat vandaar da red ding komen zal en aan do menschheid de kracht en lafenis zal gegeven worden, waaraan' zij zoozeer behoefte heeft, ook als de yredc is hersteld. „ALLES ZAL REG KOM." Naar aanleiding van het gebruik van ver stikkende gassen schrijft een Vrij sta ter aan de „N. Rott. Crt. „In di Avondblad staat. „Tijdens den Boe renoorlog werd geklaagd over de verstikkende lucht, die de Engelsche lyddietbommen ontwik kelden." Mijn Pa is met Cronje bij Paardenberg door de Engelschman gevangen genomen en heeft hij veel verteld over die Engelsche stinkbom men. Hulle heeft ook met die Engelsche offi cieren hierover gepraat, en hebben de Engelse officieren hulle uitlachen en gezegt: „nu zie jullie boers wat die Engelsman alles kan maken en kan jullie machtig blij zijn onderdaan te worden van de „the most intelligent race." Het lijkt voor mij, dat dio Duitsche stink bommen nog beter is als die Engelsche stink bommen, doch geloof nie, dat nu dio Engels man machtig blij zal wees als hij onderdaan zou moeten worden van „a still more intelli gent race" dan hijzelf is. Nu zegt hulle dat is gemeen, als de Engelsman de boeren hier met deze vuile goed beschiet zegt hij: „zie wat die Engelsman alles meer kan als die domme boe ren, zulk is eene ongeciviliseerde natie en is voor julle eigen best als die Engelse vlag over die land waai. Generaal French weet banje goed wat er in die boerenoorlog geschied is en hoe jammert hij nn. Oom Paul Kruger het altijd gezegd„alles zal reg kom eu alles zal zijn straf krij." GOEDKOOP BRUIN BROOD. Naar men verneemt is in de Dinsdagochtend to 's-Gravenhage gehouden conferentie tus- schen de gemeentebesturen van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Leiden, ton einde vast to stellen, welke gedragslijn in zake de verkrijgbaarstelling van goedkoop opgebuild brood door genoemde steden gevolgd zal wor den, nog geen definitieve beslissing genomen, doch zal men a.s. Zaterdag opnieuw in Den Haag samenkomen, ten einde nader van ge dachten te wisselen. VER. VAN REOLASSEERING81NSTEL LINGEN. Te 's Gravenhage heeft vergaderd de Ver eeniging vau Reciasseeringsinstellingen onder leiding van rnr. A. Fentener van Vlissiugen. Dit dit jaarverslag bleek, dat het Bestuur be stond uit: mr. A. Fentener van Ylisingen, Voor zitter; mr. G. T. J. de Jongh, Vice-voorzitter J. G. Kruis, le Secretaris; T. Jonker, 2e Secre taris; Jhr. dr. J. W. van Lennep, Penningmees ter cn mr. A. P. L. Nelissen. Den lsten Juli 1.1. was het Centraal Bureau geopend te Amsterdam, van Eeghenstraat 63, waarvan als Directeur optradt de heer J. Henri Ledeboer, als adjunct-Directeur de heer P. J. Knoop. Verschillende formulieren, dossiorkaar- tcn enz. waren ontworpen, zoodat aan de aange sloten Yereenigingen allerlei inlichtingen kou den worden verschaft. Bij hot Bureau waren 67 verzoeken om plaat sing aanhangig gemaakt. Een begin was ge maakt met het aanstellen van vertegenwoordi gers op verschillende plaatsen. Door den Direc teur waren reizen ondernomen naar Duitsch laud en Engeland, ten einde inlichtingen over wer gelegenheden te verschaffen. Vier en twin tig Vereenigingen waren toegetreden. Na goedkeuring van het jaarverslag werd het financieel verslag uitgebracht, waarvan, dank zij den steun van de Regeering, de inkomsten en uitgaven elkaar dekten. Waar do heeren dr. P. H. Rosenstein eD Th. W. van der Woude deze rekening hadden nagezien, kon zij worden goed gekeurd. Mededeelibg werd gedaan, dat thans ook het Leger des Heils was toegetreden. De vergade ring besloot nu het aantal bestuursleden met één -uit te breiden. Gekozen werd de heer G. Alaste, afgevaardigde van het Leger des Heils. De heeren Nelissen en Jonker werden herko- kozen. Besloten werd ijverig pogingen aan te wen den, begunstigers te winnen. In ruime mate zal daarom het jaarverslag worden verspreid. Nadat bij de rondvraag de heer J. R. Snoeck Henkemans nog eenige inlichtingen verzocht had over de werkwijze der vertegenwoordigers, tevens beambten eener andere reclasseerings- instelling, werd do vergadering gesloten. GEEN VREDE»- MAAR EEN STRIJD- CONGRES. In de rede, die mevr. dr. Alettn Jacobs hield op den ontvangst avond van het internationaal congres voor vrouwen legde zij er den nadruk op, dat het vrouwenkiesrecht moet beschouwd w-orden als een der krachtigste middelen om in het vervolg de wereld voor oorlogsrampen te behoeden. Als de vrouwen maar mede „baas" zijn in de politiek, is-cr van'oorlog geen sprake meer. Welko een beminnelijke naieviteit ofon beholpen aanmatiging! Precies in hetzelfde genre als de Socialisten, die ook redeneeren, dat alle oorlog ophoudt, als zij maar in 't ge stoelte der eere zitten. Voor onze lezers, die 's Pausen encycliek ken- uen over de oorzaken van den oorlog behoe ven we iu dergelijke uitingen niet verder te treden. Oveiigens, do sympathieke kant die er anu hot congies scheen verbonden, de goede bedoe ling met het oog op het bespoedig en bet ste- vigen van den komenden vrede, treedt aldus de Reeb. meer en meer op den achtergrond. Het blijkt hoe langer zoo meer, dat de dames den oorlog danig aan 't uitbuiten zijn voor haar kiesrechtrelletes. Door do stellingen, welko het congres dezer dagen zal aannemen loopt als een roode draad de bettering, dat de vrouwen kiesrecht moeten hebben, in do parlementen moeten vertegen woordigd zijn, in één woord, geheel en al poli tiek gelijk bereehtigd moeten zijn. We zeggen niets van de naieve hoop, dat dit alles in een ommezien ter gelegenheid van dezen oorlog kun verkregen worden, maar we wijzen op het feit, dat het wereld-congres der vrouwen, hetwelk niet zonder ophef hier en daar als een soort vredescongres is aangekondigd, eigenlijk meer een strijdcongres is voor politieke rechten. DE PRIJS VAN TARWEBLOEM EN TARWEMEEL. Door den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel is aan de Burgemeesters mede gedeeld dat met ingang van 1 Mei a.s., in af wachting van voorgaande regelingen, door hem is besloten: 1. den prijs van tarwebloem (gebuild, in landsch uitsluitend één soort) te stellen op 23.25 per 100 K.G. 2. den prijs van tarwemeel (ongebuild) te stellen op 18.50 per 100 K.G. 3. dat do onder 1 en 2 vastgestelde prijzen zijn netto, contant aaii fabriek, molen of ma gazijn voor bakkers en diergelijke verbruikers; en dat tussehenpersonen op verzoek eene rer ductie moet worden toegekend, als in aange geven in de circulaire van 23 Af aart j.l. no. 12001/6; 4. den maximum-prijs voor brood vaat te stel len per K.G. contant, afgehaald aan bakkerij of winkel, voor: gebuild tarwewaterbrood op 251/a cent; gebuild tarwewaterbrood, gebakken onder rabbiniaal toezicht, 26x/t cent. De prijzen van andere soorten gebuild tarwe brood naar evenredigheid. Ongebuild tarwebrood (bruin brood) op 21 cents. DE BOTER- EN KAASPR1JZEN. Naar wij vernemen heeft de minister van landbouw bepaald, dat de maximum-prijzen voor den verkoop van.kaas, vastgesteld bij zijne be schikking van 13 April j.l. voor het tijdvak van 1530 April, ook voor de maand Mei 1915 zul len gelden. Er is besloten, voor oude kaassoor ten room- eu lunehkaas, welko artikelen meer tot de genotmiddelen gerekend kunnen worden, geen maximum-prijs vast te stellen. Terwijl de maximum-prijs franco station van afzending voor boter, bestemd voor het verbruik in Neder land, geleverd door pruducenten aan verkoopers van boter gedurende de maand Mei 1915 1.35 per K.G. zal zijn bij verpakking in wit fust van 50 K.G., welke prijs ban worden verhoogd bij verpakking in wit fust van 25 K.G. met 1 ceut, in verpakking in Delftsch of Leidsch fust van 20 K. G. met 5 cent, en bij verpakking in. Delftsch of Leidsch fust van 10 K.G. met 6 cent per K.G. De maximum-prijs voor boter, ver kocht aan verbruikers gedurende de maand Mei 1915 zal zjjn 1.55 per K.G. De verkoop aan verbruikers tegen détailprijzen kan geschieden onafhankelijk van de te leveren hoeveelheid. Voor speciaal verpakte boter en voor boter, be reid onder rabbinaal toezicht kan door het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter in overleg met de betrokken handelaars of boterbereidora een verhoogde pTijs worden toe gestaan. De inbraak te Scheringen, Omtrent de ar restatie van de personen (veldartilleristen) ver dacht van den diefstal van geld uit de brand kast ten kantore van eene reedcrij te Schevenin- gen, verneemt men nader, dat een der aange houdenen vroeger in een magazijn van gereed schappen te Scheveningen werkzaam was. Tot de ontdekking van do vermoedelijke daders moet hebben geleid het vinden van een mes, afkomstig uit bedoeld magazijn, van ge reedschappen, en bij onderzoek moet gebleken zijn, dat verschillende gereedschappen uit meer- bedoeld magazijn in het bezit van den vroege- ren bediende aldaar zijn gevonden, welke waar schijnlijk ook door diefstal of verduistering ver kregen zijn. Do tweede aangehouden is uit Amsterdam af komstig. Er bestaat vermoeden, dat men in de aangehoudenen de hand heeft gelegd op de daders van meer diefstallen of pogingen daar toe, in den laatsten tijd te Scheveningen en te 'sGravenhage gepleegd. Verschrikkelijk ongeluk. {Fe Waspik beeft een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Het ongeveer 10-jarig zoontje van den heer D. in 't Veld, aldaar, viel door het plafond der Ned. Herv. kerk, verbrijzelde in zijn val het klaknbord van den kaneel en kwam ver volgens met het hoofd- op den hards teen en vloer terecht, waardoor het knaapje een schedelbreuk bekwam, welke den dood ten gevolge bad. Het kind dat met de klokluid eter naar de kerk was gegaan, is vermoede lijk van de loopplank, welke over bet pla fond ligt, gevallen. TWEEDE KAMER. (Zitting .van gisteren.) LaudbonWvorïoven, Aan de orde is de voortzetting der dis cussie naar aanleiding van de Interpellatie van den heer Albarda, aangaande de land- bouwverloven voor gemobiliseerde arbeiders van industrie en landbouw. De beer DE WUKERSLOOTH DE .WEER- DESTEIJN ondersteunde den aandrang 'oni meer landbouwvciloven te geven, de hee ren DUYMAER VAN KJYISÏ] en TROEL- STRA e veneer'.-. Ten slotte diende heer. AEBARDA.' d« na volgendo motie in: „De Kamer, gehoord de bespreking over landbouwverloven ten behoeve vau gemo biliseerde grondgebruikers, die oppervlakten kleiner dan 1 H.A. bebouwen, spreekt den wensch uit, dat de minister van Oorlog daarin aanleiding moge yinden, bet .door hem ingenomen standpunt nader te over wegen .en gaat igver tot de orde van den dag. Minister BOSBOOM stelde in 't licht, dat bij eenmaal ten aanzien van landbouwver- loven eene grens heeft moeten stellen. Hij is echter geneigd pm te overwegen of hij in eenig opzicht nog de behulpzame hand kan bieden. Hij zal heden de zaak nog eens bespreken met de afgevaardigden .der bemiddelingsbureaux. De Minister waarschuwde echter tegen te hoogs verwachtingen daarvan, ,want als de eisclien van het leger daardoor in het ge drang kwamen, dan zou hij niet verder kun nen gaan. Op het ©ogenblik praedomineert nog steeds het legerbelang. Het doet hem leed te moeten constateercn, dat men in het land niet voldoende gevoelt den ernst van het oogenblik, niet gevoelt dat wij nog steeds verkeeren in oorlogsge vaar. Ware dat «iet het geval, waartoe zou 't dan nog; noodig zijn, het leger gemobili seerd te houden? Bij de motie, zooals deze thans door den beer Albarda is ingediend, kan .do Minister zich. neerleggen. De Minister zegt toe te zullen gaan tot de uiterste grens, waartoe hij kan gaan met inachtneming van het mi litair belang en te zullen pogen iets te doen om de betrokken personen te hulp. te komen. De heer ALBARDA Jiam acte' van deze toezegging, vertrouwde dat 's Ministers na dere overweging hem tot maatregelen zal leiden in 't, belang der betrokken categorie van personen en trok zijn motie in. De interpellatie was hiermede geëindigd en de zitting werd tot Dinsdag; verdaagd. GEWISSELDE STUKKEN. Wjjziging Vermogensbelasting. In zijn Memorie van Antwoord op het afdee- lingsverslag der Eerste Kamer, zegt de Minis ter van Financiën o. a„ dat liij bij do over weging oi' bepaalde wetsvoorstellen onder de bestaande omstandigheden mochten worden ingediend; er zorgvuldig naar gestreefd heeft het politiek bestand te eerbiedigen. Ook de voorstelling, dat men ér bij. de aan neming van dc Inkomstenbelasting in ver band met hetgeen door minister Bei tiing te dezer zake was gedaan op had xutmen rekenen, dat het vraagstuk van de waarde bepaling der onroerende goederen voor ge- ruimeu tijd van de baan was, moet door den minister als ongegrond worden teruggewezen. Evenmin kan hij toegeven, dat het vraag stuk clei' schatting van de onroerende goede ren voor de Vermogensbelasting en hierom alleen gaat liet bij dit wetsontwerp nauw verband houdt met het geheele samenstel der nieuwe belastingen, die de minister denkt voor te stellen. Integendeel, de schatting der onroe rende goederen in de .Vermogensbelasting staat "geheel los van de belastingherziening, weikei voorbereiding de toestand van Rijks schatkist hem tot piicht stelt. Dat het onroerend goed thans volstrekt niet onbelast is, wordt gaarne toegegeven. Het gaat echter niet op, bij do bepaling van den druk (Ier belasting op het onroerend goed, niet to onderscheiden tusschen de belasting op het gebouwd en die op het ongebouwd eigen dom. Do minister kan de vrees, dat de voorge stelde schatting van het onroerend goed er toe leiden zal, dat bosschen zullen worden gekapt, niet deelen. De minister ontkent geenszins, dat de voor gestelde wijze van waardebepaling; van de onroerende goederen gebreken heeft eu in speciale gevallen moeilijkheden zal opleve ren; bij is echter door de daartegen inge brachte bezwaren niet geschokt in zijn over tuiging, dat zij ver de voorkeur verdient boven bet stelsel van de thans geldende wet en dat dit stelsel, vooral na de karakter verandering welke de .Vermogensbelasting; heelt ondergaan, niet langer houdbaar is. in het begin niet zo* hevig, zijn ten slotM* onuitetaanbaar. De verschrikkelijke jeuk en •bakende pijn zijn niet tot bedaren te breuk g*n- men zit, staat of loopt. Zij kom elf 1MM' voor bij vrouwen dan. bij mannen en I worden vaak veroorzaakt door verstopping, jaen zittende levenswijze enz. Foeter'» Zalf heeft een spoedig verzacii- tenb-e en antiseptische werking op aambeien. De eerste aanwending doet gewoonlijk bet jeuken ophouden en door een verdere be handeling vermindert spoedig de pijn. Zeli'e in gevorderde gevallen was het gebruik van een doos Foster's Zalf gewoonlijk voldoende om den patiënt van zijn lijden te verlogen. asters Zalf (let, op den juisten naam) is to Haarlem verkrijgbaar bij de h.h. K. vau en, bpaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147a. Toezending geschiedt franco na ontv. van postwissel a 1.75 per doos. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. "Wat hier gebeurt, is niet anders dan een z.g. vliegende winkel, <en do wijze waarop deze wordt aangekondigd, zal als de wet op de oneerlijke concurrentie, die de Twee de Kamer eergisteren heeft aangenomen, door H. M. de Koningin is geteekend strrafbaar zijnl Ten sterkste wordt dus het publiek ge waarschuwd, zicli door (lezen z.g. uitverkoop niet to laten beetnelnen en, zooals op an dere plaatsen geschiedt, zich. afzijdig te hou den van deze practijken. Met dank, ,voor, de plaatsing, hoogachtend .Uw dw. J. VAN DAM, aflevering. Zij is bijzonder militant eu ge-I tuigt van durf en actie. Ziehier baar staat van verdiensten onder dit opzicht: zakelijko weeriegging van minister Pleyte inzake VolksLestuur in Nederlandsch-lndië, een po- litiek-zedelijke bijdrage, welke in alle katho lieke bladen verdiende afgedrukt te wor den; protest tegen Speenhof- en Heyermans- huluiging; taaie actie tegen den spoorweg- boekhandel; scherpe aanklacht tegen de laks heid dergenen, die in Den Bosch, Nijmegen- cn Anifcteidaiu door bioscoop eu toon-eel te- kort konten enz., dat alles voorafgegaan dooi de edele taal vun Kocraiond's Bisschop over de groote zaak der reine familie- en volks zeden eu ah met belegstukken gestaafd en toegelicht door officieels documenten over zedenverwildering en erger, tengevolge vau oorlog en mobilisatie. Een woord van buide aan Z. D. H. Mgr. Diepen, lid van het Hooidbestuin- der Ver eeniging; voor het Bisdom Den Bosch moest deze atleveriiig wel sieren. Als hctfübijüiage verscheen ren vervolg artikel over „den Staat en de zedelijke on- v->edmg", waarin krachtig aan den Slaat het recht ontzegd wordt zich in de zedelijke op voeding te mengen, zoolang de ouders hu» isak behoorlijk vervullen, daarentegen den weg wordt gewezen hoe, bij ergerlijke ver waarlozing van dezen eersten ouderlijken plicht, de Slaat zijn plicht van ingrijpen! heeft na te komen, zonder buiten zijn be voegdheid to gaan. Een - tweede, meer uitgebreide bijdrage over „de opvoeding van den jongen tot kuisöhjheid" wijst op verschillende godsdien stige middelen, waaronder vooral het stalen van den wil, door ontzegging ook in liet geoorloofde, bijzondere aandacht verdient. Niets nieuws, boe kon het ook. doch op nieuwe wiize gezegd en nooit genoeg her haald, omdat bet nooit genoeg betracht kan worden. Mochten nog vele niet-lozers van Manneu- adel ook deze Roomsehe mannenspijs lecreu smaken. V. A. L.. B. K. Ff. Manncnadel. Afl. IV, In de Aprilaflevering van Mannenadel be gint een der artikelen met de woorden: „Met den moed van den leeuw en de taaiheid der kat, werdt door onze vereeniging Voor Eer en Deugd tegen de onzedelijkheid gestreden". Dit woord is bijzonder waar van de April- VOETBAL. VOOR DE COMPETITIE morgen de volgende wedstrijden Westen. A. SpartaQuick. B. A. F. O.—D. E. O. Sparta—BJ. Wit.' Oosten, A. U, D.Rob. et Velocifas. DE BEKERCOMPETITIE vraagt van de Haarlemmers alle aandacht voor 1 den wedstrijd H. F. C.—HAARLEM op hei 11.1 F. C.-terrein, terwijl verder vermeld zijn; A. H. B. S.—H. V. V. B. Vitesse—U. V. V. HerculesQuick N, DE MICRO-CHEMIE ALS AANKLAAG STER. De arr. rechtbank te Breda veroordeelde 29 April den 64-jarigen grondwerker A. V d. Berg, uit Terheijden, wegens diefstal vau 65 gulden, tot 1 jaar gevangenisstraf met aN trek van preventief (15 Februari). De eiscbj\ was 1 jaar. Een micro-chemiseli onderzoek' had tot de veroordeeling geleid. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard 21 April: W. J. Aggete bacb, koopman eu houder van een buis van koop met recht van wederinkoop, Hilversum. 28 April- W. Giiuberg, kleed'ermaker, Ara-( sterdam, Raamgracht 63. C. Verwaal, eertijds bouwer, thans café'' houder, Hang 81, Rotterdam. C. L. A. Dusault, van tafel en bed geschel d-en echtg. van W. C. van Dusseldorp, pen!-' sioöboudster, Amsterdam, de Laireseestr. 54. C. van der Zande, winkelier in spiegels en lijsten, 'sHertogenboseh. A. sturkenfbooin, handelaar. Utrecht. lo. firmn Sluysen van Praag (zich ook| wel noemend© Van der Sluys en Va-uj Praag) thans in liquidatie, Kerkstraat 2o. L. van der Sluys, N. Hoogstraat 11; 3<" M. van Praag, Muidergracht, allen Ameter' dam. G. Zantinge, timmerman, Balkbrug. J. C. Winkel, assuradeur, Utrecht. 29 April. D. G. Bouwer, groentekoopma»' Leeuwarden (verblijvend© in DuitsehlaoKW' P. Q. M. van Gunst, boekhouder. Arabon3' Molenbeekstraat. Geëindigd door het verbindend worden de* uitdeelingslijst de faillissementen N.V. "PD- ater de Vereeniging, Amsterdam. «L Grans, winkelier. Echt. Nalatenschap H. Tegelbeckers, in leven kleermaker, mond. A. A. van Daalen. aannemer, Utrecht. n «r do Failliet verklaard: 15 April. H. vv' Bont, rijwielhandelaar. Nijmegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6