DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. oe ooruib i B,li EERSTE BLAD P. W. TWlEHUIJSEn, TELEGRAMMEN Kinderhuis vest 29-31-33, Haarlem dit nummer bestaat uit HAAGSCHE BRIEVEN. Knie bes cnepmerj NAAMDAG 3 MEI 1913 49st« Jaargang Mo. 8737 ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem 1-85 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1-80 Afzonderlijke nummers 003 Bureaux wan Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426c Vat I Diei PRIJS DER ADV ERTENTIëN» —6 regels 60 cent feontant 50 cent). Iedere regel meer 10 ei tv Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buitenl. 20 et Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant). TWEE BLADEN 4.GENDA» 4 MEI. tebuuw Su Bavo R. EL Volk&bunu Bestuur Timmerlieden. Schilders. Gebouw DeNijverheid 8 uur bui tengewone ledenvergadering afd. H. en O. Vlg. Ned. Verbond. Gebouw De Kroon 8 uur Soiree musioale et littéraire M. Bené Chambry Groote Kerk 1—2 uur Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Zie Programma Stadsnieuws). Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen on R. K. feestdagen. LX.' In mijn vorigen brief beloofde ik dezen 'e zullen wijden aan de Haagsche Raadsver kiezingen, die aanstaande zijn- Ik was haast Van mijn voornemen afgebracht.^ omdat ik veel aanvecftiting gevoelde, om liever eens mijn ergernis te luchten over het Internatio naal Vrouwencongres, lees: vrouwen- 11 e sr echt-con gres, dat in de afgeloopen week in de zalen van den Dierentuin is ge houden. Zoo juist zie ik echter het uitne- blende hoofdartikel daarover in one Zon- dagsnummer, waarmede ik het zonder re serve heelemaal eens bon en dus kan ik over dat onderwerp zwijgen. Het eenige, dat ik in vele van de buitenlandsche en buitenis sige vrouwen, die hier nu redevoeren en rondkuiereu, bewonder, is, dat ze verre en vaak moeilijke, zelfs niet ongevaarlijk rei zen voor hun idealen hebben overgehad en dat ze deze allen Iheelshuids hebhen weten te maken. Dit is een aansporing niet alleen voor onze Nederlandsche vrouwen, maar ook voor vele onzer mannen, die soma al gauw het bijltje er bij neerleggen, als de bereiking van hun doel hun eenige opoffe- In d^twoedo plaats hen ik ook niet blind voor de voordooien, die ook dit congres weer voor onze goede 6tad afwerpt. De congres- dames zijn om den drommel geen proleta riërsvrouwen. Ze logeeren in de duurste ho tels en weten er goed van te leven. Te de zen opzichto staan ze dan toch tenminste biet bij de mauuen achter. Daarom zeg ik, als er dan toch gecongresseerd moet wor den, laat men het dan maar in ons Haagje doeu, dat door alle buitenlandsche dames als hloementuinstad om eitriid bewonderd wordt. En dal is de Residentie nu ook ten volle, dank de vrijgevigheid (en het juiste koop mansinzicht) van enkele groote bollenkwee- kers. die ons, geloof ik, een half millioen bollen hebhen cadeau gedaan. Eenmaal on derronden hebbende hoe de schitterende bol- lenbloemen vol verrukking zijn voor on- oog en uitnemend geschikt voor parkversie ring, zal liet Haagsche gemeentebestuur na dew proefneming wel voortaan altijd voor zoo'n voorjaarsbeplanting zorg dragen. Maar ik zou over Raadsverkiezingen schrij ven. Ik acht mij daartoe te meer geroepen, nu nè de vergaderingen der besturen onze reehtsche kiesvereenigingen zelf wel spoe dig zullen worden opgeroepen, om hun hou ding vast te stallen. Eerst dan even een korte uiteenzetting van deu stand der partijen. 's Gravenhage, met zijn ruim 300,000 in woners. is voor de verkiezingen van den ge meenteraad verdeeld in drie districten, elk door 15 led^n vertegenwoordigd, waarvan er 5 in ieder district aftreden. De aftredenden zijn in district I, waar de socialisten de sterkste minderheid vormen: 3 vrijzinnigen, 1 katholiek en 1 socialist; in district II, waar de reehtsche partijen de sterkste zün van de drie: 5 vrijzinnigen en in district III, waar de vrijzinnigen haas zijn: 4 vrijzinnigen en I Christelijk-historische. Indien de drie groe- Pen alle uitkomen met 5 candidaten, loopt het vermoedelijk uit: in district I op eene herstemming tusschen de 5 reehtsche candi daten en de 5 socialisten; in district II op ®eu herstemming tusschen de 5 reehtsche candidaten en de 5 vrijzinnigen en in dis trict m op de dadelijke verkiezing van 5 "rijzinnigen. De rechterzijde zal, zoo het tot Seen vergelijk komt, wel niet meer dan 3 of 4 candidaten steden, om vrijzinnigen en so- c'ali3tcn het samengaan aan de stembus jboeilijk te maken en heeft dan goede kans do winst van twee of drie zetels in dis gust II een compensatie te vinden voor het Sjogeüjko verlies van één zetel in district I. socialisten gaan dan strijken met vier of 'Vetela in district I en de vrijzinnigen ^"rliezen drie zetels aan de socialisten in I en twee of drie zetels aan de reoh- ^bsude in district II, waartegenover als ihJ» staa' één zetel op de rechterzijde in jtrmt m. 'corl ^.yi^'Dbigen hebben nu aan de verschil- On, 0 .kiesvereenigingen het voorstel gedaan si,,' lri verhand met de buitengewone om- In afwijking van meening met andere cor respond en tor, die daarover geschreven heb ben, is m.i. daar alles tegen en niets vóór te zeggen. De socialisten hebben dat ook zóó inge zien en zij hebben dan ook reeds, spottende met alle Godsvrededenkbeelden waar ik trouwens, ziende wat er in de politiek voort durend om ons heen gebeurt, ook mijn laar zen aan afveeg alle nader overleg afge sneden. Zij willen vechten en zii hebben ge lijk. Den zetel van den ouden heer Helsdin- gen in I verliezen zij toch niét. waarschijn- schijnlijk zelfs niet bij een samengaan van liberalen en rechterzijde en zoo hebben zij dus niets te verliezen en alles te winnen. Er wordt dan ook reeds als vaststaande door hen aangenomen, dat hun favorieten, de hee- ren Albarda en Sannes, twee hunner Ka merleden en adspiranten voor het raadslid maatschap, het winnen zullen en dat dus hun fractie op tien wordt gebracht. Nu zijn er onder ons, die het voortdurend sterker worden der sociaal-democraten in onzen Raad hoogst bedenkelijk vinden. Daar onder reken ik mezelven ook. Er zijn er zelfs die het zóó bedenkelijk vinden, dat ze er een m.i. smadelijk verbond met het hooghartig Haagsche liberal isme voor over hebben, om het roode gevaar te weren. Onder dezulken hoor ik niet. Daarom zou ik den kiesvereenigingen wil len adviseeren, om op geen zoet gefluit van den liberalen vogelaar in te gaan. Zij wilden strijd voorkomen. Wat 'n wonder! Zü hou den dan hun twaalf mannen zonder strijd en, gunnen aan rechts, dat zü den éénen katho lieken en den éénen Christelük-historischen zetel óók honden. Geen enkel voordeel bie den zij den rechtschen aan. Zelfs den éénen vrijvallenden social istischen zetel in I niet. En dat na al wat (hier vroeger jaren ger benrd is en dat door al te vredelievende po litici onder ons wat al te gauw schijnt ver geten te zijn geworden. Mag ik even herinneren aan wat in 1913 nog is geschied? In 1912 bestond de Raad uit 31 leden van de linksche partijen en 14 leden van de reeht sche partjien. Rechts beschikte dus nog niet over een derde dor zetels in den Raad. Niettegenstaande deze overweldigende linksche meerderheid, werd het door de li berale ooncentratie oirbaar geacht in 1913 samen te spannen om de kleine Reehtsche minderheid nog terug te brengen van 14 tot 10, daarmede de linksche meerderheid (ook van eigen standpunt geheel onnoodig) ver- hoogende van 31 tot 35 stemmen, d.i. tot 72 pot van het getal der raadszetels. En thans, na een ZOO ongehoorde miskenning van het recht der minderheden, komt men ons in 1915 vragen alles te laten gelük het is, om stembusstrijd te vermijden. Aanneming van zoodanig voonstel zou ons zeker met. doen stijgen in de achting onzer medeburgers. Zoo zagen dan ook gelukkig de besturen der reehtsche kiesvereenigingen het in en zij beantwoordden voorloopig allen in dien geest het schrijven der liberale kiesvereeni gingen. „Hecht de linkerzijde inderdaad aan den vrede, dan zal ze over de briig moeten komen. Dat kan het liberalisme des te ge- makkelüker, wül ze zonder compromis zeker verliezen lijdt", schreef 20 April j.l. reeds «De Residentiebode», enik schrijf het hem van harte na. Minstens moet de concentratie ons drie zetels gunnen: ten eerste dien van den heer Hekdingen (soc,-dem.)," die moet aftreden; ten tweede dien van den heer Deen (vrijz.- dem.), die na de voor hem ongunstige uit spraak van deu Eereraad en de in hem al- lerwege uitgesproken ontstemming, zijn ze tel beschikbaar heeft gesteld; ten derde den zetel van den heer Baron van Pallandt (con servatief) als het waar is, dat deze 76-jarige schoon nog krasse grijsaard geen her nieuwing van zün mandaat verlangt. Als nieuwe voorstellen in dezen geest als nog mochten inkomen, dan zon er tenminste over te praten vallen. En dan zou ik nog niet eens heel gaarne tet compromis advi seeren. Zoo ooit, dan is er nu gelegenheid, om het Haagsch liberalisme een gevoelige les te geven, het misschien zelfs met (of zon der) samenwerking van de socialisten in de minderheid te brengen in den Raad. Buiten gewoon ingenomen met het liberale stads bestuur behoeven we waarlijk niet te zün en als de rechterzüde op de wip zou kunnen komen te zitten, dan is ook die positie niet onaangenaam en in het stadsbelang waar- 6chünlük niet onvoordeelig. Niet uit wraak zucht dus, maar uit oogpunt van welbegre pen algemeen belang zou ik onzen kiesveree nigingen willen adviseeren: „Gaat op geen enkel compromisvoorstel in!" 's Gravenhage, 2 Mei 1915. OVERZICHT. Het „raadsel van Duinkerken", de beschieting can een vesting die meer dan 30 K.M. verwij derd is van de voorste Duitsche linies, is nu ongeveer opgelost. Gezegd mag alvast nu worden, dat het geen bombardement uit zee is geweest: de Duitsche vloot heeft wèl in de Noordzee gevaren en eenige ontmoetingen met de Engelschen en verliezen wederzijds (zooals men hieronder lezen zal) zijn daar het gevolg van geweest, doch Duin kerken heeft ze niet beschoten. Dus moet het te land geweest zijn. Het laatste Fransche stafbericht maakt melding van een nieuw marinekanon, in de buurt van Dixmuiden neergezet, dat het tot dusver ongeloofelijke en ongehoorde feit zou kunnen doen, op 30 K.M. afstands granaten te schieten..,.. Een Fransch officieus telegram tracht dit won derbaarlijke geval zoo'n beetje uit de hoogte te behandelen, en verkondigt.dat de beschie ting niets aan den toestand afdoet, maar men gelieve zich eens voor te stellen de ontzag lijke opschudding in een sterke vesting, waar niemand nog ooit kón denken aan een beschie ting en waar opeens, zonder dat men weet waar ze vandaan komen, uit kanonnen die men met geen mogelijkheid kan zien, die ver achter den horizon zitten, geweldige granaten komen bin nenvallen. Alleen reeds het „tnoreele effect" is van het hoogste belang! De brandweer kwam Vrijdag handen te kort; overal waren ruïnen, overal waren dooden, de kaden zijn half vernield, en de spoortreinen naar Parijs zijn nog steeds prop- en propvol». Men kan het zich denken! We kunnen nu wel constateeren, dat hier een nieuwe, bewonderenswaardige en geweldige vinding der Duitsche techniek aan het woord is! Kanonnen die op 30 K.M. zoo juist en zeker kunnen schieten, waren tot dusver onbekend: men zie hieronder wat generaal Schneider, oud- minister van oorlog, erover mededeelt. Voor het overige heeft de toestand noch in het Oosten, noch in het Westen, noemenswaar dige verandering gebracht. De Russen schijnen na hun nederlagen in Polen en in de Karpa- then vooreerst afgemat. Aan de Dardanellen hebben de bondgenooten nog geen verder succes behaald, integendeel spreken Turksche en Grieksche berichten van voortdurende nederlagen, al zal men hier voor zichtigheid moeten betrachten. Ter zee is heel wat actie te melden. Het geschutvuur dat te Vlissingen gehoord is, blijkt afkomstig te zijn geweest van een treffen ter zee, waarbij een Britsche trawler (die Brit- sche trawlers blijken alle oorlogsschepen te zijn geworden en de weeklachten over het in den grond boren van onschuldige visschers zijn van Engelschen kant dus volkomen misplaatsttwee Britsche torpedobooten en een Duitsche torpe doboot de slachtoffers zijn geworden. Voorts zijn er nog een paar vaartuigen getor pedeerd, zoodat ook de oorlog ter zee niet rust. OP DE NOORDZEE. EN- GELSCKE EN DUITSCHE VER LIEZEN. Zaterdag heeft op de Noordzee een tref fen plaats gehad, waarvan de admiraliteit ee nige berichten geeft en die wij hieronder op nemen. Eerst echter het verhaal van eeo ooggetuige. Zondagmorgen is te Rotterdam het Noor- sche schip „Varild'' uit Haugesund binnen gekomen, 'dat getuige is geweest van een gevecht bij den Noord Hinder. De kapitein van de „Varild" vertelde aan de Msb. het volgende: Zaterdagmorgen werden wij in de Noord- zee aangehouden door twee puitsche tor- pedobooten. De scheepspapieren werden na gezien en het schip onderzocht, maar alles werd in orde bevonden. Wij temden onze reis voortzetten en de Duitschers, die ons zeer goed behandelden, wensekten ons ge lukkige thuiskomst. Vooral een der officie ren was zeer vriendelijk: bij wuifde ons nog langen tijd na. Toen wij ter hoogte van den Noord Hin der kwamen het was ongeveer 2 uur in den namiddag bemerkten wij daar drie bewapende Engelsehe trawlers, die als mij nenvegers dienst declen. Tegelijk zagen wij ook dat de Duitsche t°rpedobooten ons ge volgd waren en de Engelsehe trawlers in het zicht hadden. Onze positie werd hoogst hachelijk, want wij voeren ais hot ware in de schietbaan van beide partijen. Wij namen derhalve een anderen koers, doch voor wij goed en wel gekoerd waren, openden de Duitsche torpedohooten het vuur op de drio trawlers, die zich dapper verdedigden. De Engelschen manoeuvreerden uitstekend en ofschoon materieel in de minderheid, wist een dier trawlers een Duitsche torpedoboot zoodanig te treffen, dat de brug bijna geheel vernield werd en twee oiiicieren, die üaarop stonden, in zee worden geslingerd. Een hun ner, die gewond was, is later door een Engel schen trawler opgepikt, de tweede vv m i door ons gered; tot onze groote verra.smg bleek het dezelfde te zijn nis de of; icier, die ons des morgens met zooveel vriendelijkheid liad. behandeld, t en der Engelache trawiers kwam echter op de „Varild'' toe en wij moesten onzen geredde afgeven. Het gevecut duurde twee uur lang met onverminderde heftigheid voort, eu merk waardig was hoe do trawlers door snelle ma v i- en to ontwijken, zoodat zij niet getroffen werden. Zij hadden oudertus- sclien draadloos gewaarschuwd eu weldra kwamen vijf Engelsehe torpedobooten ter hulp snellen. De Duitschers gingen daarop op de vlucht in Oostelijke richting achter volgd door de Engelschen, die sneller voe ren, en, naar alle .waarschijnlij kheid, de Duit schers inhaalden. Er werd nog hevig ge vuurd, doch welk het resultaat is geweest is niet te zeggen. Aldus de kapitein. Het blijkt uit dit verhaal duidelijk, dat de Engelsehe trawlers nu alle in oorlogsdienst zijn. De afloop, die de kapitein niet wist te melden, wordt gegeven door de Britsche ad miraliteit, die meldt dat de Engelsehe torpe dojager Recruit is in den grond geboord, eu ook het Engelsehe „patrouillevaartuig" (traw ler) Columbia. De eerste door een Duitsche onderzeeër, het tweede door Duitsche torpe dobooten. Deze laatste werden door vijf En gelsehe torpedojagers vervolgd en een der Duitschers is tot zinken gebracht. DE NIEUWE REUZEN- KANONNEN DER DUIT SCHERS. Generaal Schneider, oud-minister van oorlog en onze Nederlandsche artillerie-specialiteit, schrijft in de N. Ct. een opstel over den strijd b Yperen en daarin ook over de merkwaardige beschieting van Duinkerken. Over de nieuwe kanonnen, waarover de gene raal blijkbaar al meer gegevens heeft, schrijft hij: „Intusschen wordt nu ook Duinkerken door het zware geschut der Duitschers beschoten en zouden projectielen van het kaliber 38 cM. daar toe gebezigd zijn. Deze projectielen zijn dan ver moedelijk geschoten uit Krupp-kanonnen van 38.1 cM. kaliber L/50, welke een projectiel van 760 kilogram met een lading van 315 kilogram onder eeu elevatie van 20 gr. op een afstand van 28,050 M. schieten. Aanvankelijk heeft men gedacht dat het beschieten van Duinkerken door de Duitsche vloot had plaats gehad. Later is evenwel gebleken dat het Duitsche geschut op- festeld was in het duin bij Laffingh, even boven fieuwpoort. Aangezien nu dit emplacement ruim 29 K.M. van Duinkerken verwijderd is, alzoo verder dan de grootste schootsverheid van het kanon van 38.1 cM., is het meer dan waar schijnlijk dat, met het oog op den exceptioneel te oereiken afstand, de affuit bijzonder zal ge construeerd zijn voor een grootere verhooging van den vuurmond, b.v. tot 25 gr., waarmede dan het bereiken van een dracht van pl.m. 32 kilometer mogelijk wordt. Op deze wijze zou dan het vraagstuk, dat ons eenige dagen heeft bezig gehouden, opgelost zijn. Wanneer men nu verder weet dat het gewicht van het kanon alleen, bij een lengte van den vuurmond van 50 kalibers, 93,200 kilogram be draagt, dan begrijpt men welke bezwaren aan het verplaatsen en opstellen van een dusdanigen vuurmond met affuit verbonden zijn, maar tevens blijkt daaruit dat het vermeesteren van de «re- noemde Fransche havenplaats, en zooveel*te meer van Calais, nog altijd een belangrijk onder deel van het Duitsche operatieplan uitmaakt en mag men daaruit afleiden dat het voornemen om bij Yperen de linieën der verbondenen te doorbreken, al is de uitvoering tijdelijk tot staan gekomen, niet is opgegeven, maar ongetwijfeld weldra hervat zal worden, Jenzij de lang ver wachte aanval der Verbondenen, met het doel om de Duitschers uit Frankrijk terug te werpen, eerlang tot uitvoering mocht komen en alsdan een geheele wijziging in de oorlogvoering zal medebrengen." VERSPREIDE BERICHTEN De gevangenneming van Garros. In de Duitsche bladen vertelt een baanwachter een en ander over de gevangenneming van den bekenden Franschen vlieger Garros, waaraan wij het volgende ontleenen: Tegen 7 uur in den avond verschenen twee Fransche vliegers op groote hoogte boven het terrein tusschen St. Katherine en Lendelede. Toen men hen aanviel verdween de een in de richting van Menin, terwijl de ander in Noord oostelijke richting over Lendelede vloog. juist kwam een trein uit het Noorden aan. De vlieger daalde van een hoogte van 2000 M. tot op 40 M. en wierp een bom uit, die echter haar doel miste en ongeveer 40 M. van den spoorweg ontplofte. Onmiddellijk werd van alle zijden een hevig vuur op den vlieger geopend, die door het wer pen van bommen den aanval trachtte of te weren, terwijl hij snel omhoog vloog. Op 700 meter hoogte echter helde de vliegmachine plotseling over, het geraas van den motor verstomde en de vlieger kwam in glijvlucht in de richting van Hulste neer. - De aanvoerder der landstormmacht begon da delijk met een gedeelte van zijn mannen de achtervolging. De vlieger stak na zijn landing de machine in brand en vluchtte naar een boeren woning. Spoedig ontdekte men den vluchteling achter een doornheg. Hij verzekerde op zijn eerewoord, dat hij alleen in het vliegtuig geweest was en niemand bij zich had zijn machine, een Moran- eendekker, kon overigens slechts één persoon dragen. Men bracht den vlieger naar den comman dant van Lendelede, die hem ondervroeg en wel dra constateerde, welke goede vangst men ge daan had. Garros verklaarde, dat zijn motor op 700 M. hoogte stil was blijven staan en hij Prima Lederen voorkomen het slijten der kou sen. ESARTfcLJUftls».»! nAAT 27 TELEFOON 1770. Haarlemsen e Hlieaag,es. m>. isó*. ONGEPAST. Den geinobiliseerden eenig amusement aan te bieden is zeer zeker een verdienstelijk werk, maar dan op gepaste manier! Op dat laatste nu dient men wel wat meer en beter toe te zien. Wij vernamen toch, dat men in kampementen en forten, wij meenen ook' in den omtrek van Haarlem, op laat treden den dichter-zangei Speenhoff, die berucht is om zijn „aardigheden van verdacht allooi." Te den Helder kwam hij onzen militairen „liedjes van den vuilsten inhoud" voorzingen, zooals een Heldersch sergeant-majoor, ze quali- ficeerde, die terecht tegen zulk „vermaak" vooi den troep krachtig in verzet is gekomen. Ook wij achten het alleszins ongepast, dat men op een dergelijke wijze onze jongens trachi te „vermaken". Dat is niet „vermaken", maar hen geestelijk bederven en vergiftigen' Met nadruk waarschuwen wij daarom onzen jongens, waar Speenhoff optreedt, zich niet te laten zien, om zoo te laten blijken, dat zij van een dergelijk „vermaak" niet gediend zijn! En wij hopen, dat van hoogerhand ook aan dacht zal worden geschonken aan deze zaak. Men kan waarlijk wel op andere wijze onzen jongens amusement verschaffen Op een manier, die onze militairen verheft, in stede van hen geestelijk naar beneden haalt. daardoor tot een landing gedwongen werd. De half verbrande vliegmachine werd naar Iseghem gebracht. Yperen en Poperiu&lie ontruimd. Naar de „XXiéme Siècle" verneemt, zijn de zwaar gebombardeerde steden Yperen en Pope- ringhe door de burgerlijke bevolking, welke er nog verbleef, ontruimd. De uittocht der bevol king onder een regen van granaten was, zoo als men begrijpen kan, uiterst moeilijk en ge vaarlijk, en het valt zegt het blad alles zins te betreuren, dat de toegang tot deze twee steden in de vuurlinie niet reeds sinds lang aan de burgers verboden is. Een Duitsche onderzeeër heeft het stoomschip „Edaie groot 3.110 ton en komende van Zuid- Amenka, getorpedeerd. De bemanning is ti aan land gebracht. Een Lloydstelegrain uit Scilly meldt, dat ook de Amerikaansche tank boot „Gulflight" gisteren getorpedeerd is. Eén man is verdronken en één wordt vermist. De boot wordt naar de haven gesleept. De overige bemanning is gered. De boot was bestemd voor Rouaan. HET LAATSTE DUITSCHE STAFBERICHT, BERLIJN, 2 Mei. De groote generale staf meldt hedenmorgen: In Vlaanderen poogde do vijand na een zeer zware artillerievoorbereiding wederom een stormaanval op onze nieuwe stollingen ten Noord-Oosten van Yperen te ondernemen, de Franschen tusschen het kanaal en den weg Yperen-St. Julien, de Engelschen ten Oosten daarvan. De pogingen bleven, vooral tengevolge van ons zoer krachtig vuur uit de flank en in den rug, uit de streek van Broodseinde en Veld- hoek geheel zonder succes. Twee machinegewe ren vielen in onze handen. In het Argonnerwoud maken onze aanvallen ten Noorden van Four de Paris goeden voort srang. Niettegenstaande den geweldigen tegen stand verloren do Franschen verscheidene loop-< graven en 156 gevangenen. Tusschen Maas en Moezel kwam het slecht* in Bois ie Prêtre tot hevige gevechten. De Franschen vielen meerdere malen met groote troepenmachten aan. Wü sloegen deze aanval len, waarbü de Franschen op enkele plaatsen tot in onze loopgraven kwamen, af en maakten 96 gevangenen. Gisteren werden weer twee Fransche vliegt machines buiten gevecht gesteld; het eene werj by Reims neergeschoten, het andere dat tea Noord-Westen deel van een eskader, uitmaakte, werd tot een landing gedwongen. Een Fransch communiqué meldde gisteren, dat do Franschen in Lotharingen over een lengte van 25 K.M. vier K.M. terrein gewon-i nen hebben. Zij vergeten er échter aan toe t» voegen, dat hier slechts van een voortrukken ift Fransch Lotharingen sprake kan zijn, en wel in een streek, waar geen Duitsche troepen staan. De ver op Fransch gebied binnengedron< gen troepen zyn sinds vele maanden niet naai Duitschland opgedrongen, doch veeleer, zooal» uit de jongste oommuniquó's blijkt vooruit ge* schoven. FRANSCH BERICHT. PARIJS, 2 Mei. Het communiqué van heden middag meldt: KIIK HMMJEMSCHE CMUT or,.7, f(, ]afen t (vgj, s git. De U-oorlog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1