BINNENLAND BERICHTEN STADSNIEUWS UIT ONZE VORIGE OPLAAG Onder veel belangstelling herdacht heden Onze Marine had reeds een deoótschip, maar dat was er een, omgebouwd van een ander schip. De Werf Conrad levert hiermede weder een flink stuk werk af. DE HOLLANSCHE VOORSCHOTBANK. NAAIt DEN ROOMSCHEN LANDDAG? dasfl 5 no vè D Overleden: 29 April. W. Lammers, 74 U xetterodestraat. J. de Vries, 76 j., JulianS^ straat. - 30 - E. 'A. Disco, 34 j., Korte Lakefl straat. L. A. Mathot. 64 j„ Rozennrieelstra*1 ft. J. P. Kuinders, 69 j., Kamperlaan^^ In België is er niets nieuws. In Argonne werden in den nacht van 30 April en 1 Mei twee Duitsche aanvallen nabü Baga telle gemakkelijk afgeslagen. In het Bois le Prêtre namen de Franschen verscheidene loopgraven. Zij maakten 130 ge vangenen en veroverden een machinegeweer. De Franschen behielden het veroverde terrein. Een Fransch vliegtuig werd in den morgen van 1 Mei getroffen door een granaatscherf, die het reservoir deed springen. De vlieger slaag de er in binnen de Fransehe linies te dalen, na op een hoogte van 400 meter boven de eerste Duitsche linie gevlogen te zijn. Het toestel werd gedurende dezen moeilijke^ tocht met kogels doorzeefd en op het oogenblik van landen onder het Duitsche artillerievuur genomen. De vlieger werd echter niet geraakt. Een deserteur meldde, dat sedert twee maan den in de omstreken van Dixmuiden in een sector, waar sedert verscheidene maanden niet gestreden werd, een ingenieur van Krupp de installatie leidt van een martne-kanon, dat op zeer grooten afstand schieten kan. Het- is dit kanon, dat Duinkerken zou hebben beschoten, een afstand van 38 kilometer bestrijkende. Slechts negen granaten zijn afgevuurd bij bet tweede en laatste bombardement. Men mag aan. nemen, dat het kanon beschadigd is door dit bombardement, dat grootere stukken niet lang kunnen volhouden, of dat de voortdurende vluchten der Fransehe aviateurs in deze streek het schieten deden ophouden. De Franschen bombardeerden gisteren een der zuidelijke forten van het Tetranchement- kamn van Metz. IN N.W. RUSLAND. BERLIJN, 2 Mei. (W.B.) De groote generale Itaf meldt hedenmorgen: Onze operaties in Noord-West Busland ma ken goeden voortgang. Bij Szawla hebben wij nog 400 "Russen ge vangen genomen. Bij de achtervolging der vluchtende Russen bereikte de buitsche voorhoede de streek ten Zuid-Westen van Mit.au. De Russen vielen in de streek van Kalvarija aan, doch werden onder zware verliezen terug geslagen 800 gevangenen vielen in onze han den. OOSTENRIJKSCH BERICHT. WKENEN, 3 Mei. (Part.) (Officieel.) Tn Russisch-Polen werd de tegenstander in een? ge sectoren tot de voorste posities teruggeworpen. Onze, troepen geraakten hierbij op eenige plaat sen tot de hindernislinien van de vijandelijke hoofdposities. Aan het front in Weat-Oalicië en in do Karpathen hebben levendige artille riegevechten plaats. Op de heuvels, tusechen Orawa en Oporto wierpen onze troepen nieuwe aanvallen terug en maakten 200 gevangenen. Zij gingen tens'otte tot den aanval over en veroverden na een zwaar gevedht een steTk Russisch steunpunt ten Oosten van de heuvel Ostryi. Verscheidene honderden Russen werden hierbij gevangen genomen en 'machinegeweren buitgemaakt. In Z. O. Galieië en de Boekowina geen ver andering. DE ACTIE BIJ DE DARDANELLES KONSTANTINOPEL, 1 Mei. Het hooïd- hwartier m'eldt van 7.55 's avonds: De vijandelijke linkervleugel, die door onze herhaalde aanvallen nit de stellingen bij. Ka- batepe naar het Noorden in de richting van Ariboeroe teruggeslagen werd, trachtte gisteren op te rukken, om zich aan het doeltreffende 'flank-vuur onzer artillerie te onttrekken maar werd echter deor een bajonet-aanval opnieuw naar de oude stellingen op den oever gedreven. Bij deze gelegenheid maakten wij twee machine geweren met het daarbij behoorende materiaal en munitie buit. De vijand, die bij Sed-ul-Bahr aan den be schermenden oever landde en zich verdekt op stellen kon, bevindt, zich thans door het vuur "Inzer batterijen op de Anatoliscbe kust-, in een •jnhoudbaren toestand. De vijandelijke schepen, die door het vuur hunner zware artillerie de troepen aan land moesten beschermen, ondernamen geen actie tegen de zeeëngte. De Anstrnlisoli-Engelscbe onderzeeboot A E t werd voor enkele dagen door onze oorlogssche pen tot zinken gebracht, toen de hoot de zee ▼an Marmora trachtte binnen te dringen. De bemanning, bestaande uit drie officieren en 29 Soldaten, werd gevangen genomen. Een viiandelijk watervliegtuig, dat boven de golf van Alexandrette vloog, werd door ons Vuur beschadigd en viel in zee. De overblijf selen werden door een in deze wateren varen den kruiser aan boord genomen. "Van de overige fronten is niets bijzonders te Vermelden. DE BF.SCTTIF.T1NG TAN DUINKERKEN. BERLIJN, 2 Mei. (S.-oorr.) De Lokal Anzei- ger verneemt via Geneve dat het eerste projec tiel Duinkerken insloeg tegen het middaguur en de laatste tegen twee uur. Geen enkel pro jectiel viel in zee. Do werklieden verlieten de .Werkplaatsen eerst lang na zonsondergang. En gelachen noch Franschen schijnen tot beden Piet te weten van waar de schoten afgegeven worden. De bevolking is door de beschieting en ver- wieling van het station door bommen der vlie gers, sterk opgewonden. Het Parjjsche gom or nement verbood voor heden voorgenomen uit- Stapjes in dfe verdere omgeving van Parijs. NIEUWE BELASTINGEN IN ENGELAND. BERLIJN, Mei. (S.-oorr.) De „Berlinske ende" verneemt dat XJoyd George een belas- pp 'de oorlogswinst Til invoeren, welke 'Verkregen ls door versohillende oorlogsleverïn- en daardoor een gtrooter inkomen boven het aidtitelde der laatste drie jaren veroorsaalrt VAL8CHF BERICHTEN. BERLIJN, 8 Mei. (S.-oorr.) Een telegram Tan Carnegie waarin hij zoogenaamd te Parijs ijfcm hebben verklaard dat de geallieerden het moesten uithouden totdat Duitschland volko men verpk-ttieTd was, blijkt na telegrafische in- formatei absoluut valsch te zijn. Carnegie antwoordde aan Professor Lujo Brentan te Müncben, dat het bericht over Car negie's interview absoluut valsch is; hij was sedert September 1914 niet in Europa geweest. EEN BRITSCH PANTSERSCHIP ZWAAR BESCHADIGD. KEULEN, 1 Mei. (Part.) Uit Madrid ver. neemt de „Kölnische Zeitung," dat bet Britsche pantserschip „Inflexible" zwaar beschadigd te Gibraltar is aangekomen. De beide zijden van het schip vertoonen onder andere geweldige gaten. Honderden Engelscho arbeiders zijn over gekomen, om het schip te repareeren; de Spaan- sehe werklieden werden zooveel mogelijk ont slagen. EEN NIEUW DUTTSCH WITBOEK. BERLIJN, 2 Mei. De „Nordd. Allg. Ztg." schrijftHet ministerie van buitenlandsche zaken heeft een nieuwe uitgave van het Duitsche wit boek samengesteld, waarin, behalve de reeds be kende documenten, nog verschillende publicaties der regeering over de diplomatieke voorgeschie denis van den oorlog opgenomen zijn. Onder meer zijn opgenomen de documenten over de politieke gedachtenwisseling tusschen Duitschland en Engeland, waaruit blijkt, dat de verstrekkende voorstellen van Duitschland tot het behoud van den vrede door de in elk geval tot den oorlog besloten Engelsche regeering beslist werden afgewezen. Verder vindt men in het witboek documenten over het tot stand komen van militaire overeen komsten tusschen Engeland en Frankrijk, op grond van welke de Fransehe regeering met suc ces het ingrijpen van Engeland verlangde, en een verhandeling over de Russisch-Engelsche marine-overeenkomst. Uit al deze bijzonderheden blijkt, dat de entente mogendheden de vernie tiging van de Duitsche militaire, economische en politieke machtspositie nastreefden. Aan dit streven heeft België, welks neutrali teit tengevolge van de neigingen zijner regee- ringspersonen voor Frankrijk en Engeland inder daad een „scrap of paper" geworden was, zich ten slotte niet meer willen of kunnen onttrekken. Dit laatste wordt bewezen door de publicatie van verschillende te Brussel gevonden documen ten, welke, niettegenstaande de uitvluchten der Belgische regeering, geen twijfel meer laten over het feit, dat tusschen België en Engeland tot in de kleinste technische bijzonderheden geregelde voorbereidingen voor een gemeenschappelijk samenwerken tegen Duitschland getroffen zijn. Deze overeenkomst is voor de positie van België in den huidigen wereldoorlog en voor de hou ding van Duitschland tegenover België beslis send geweest. De nieuwe uitgave van het Duitsche witboek zal binnenkort in den handel komen. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit: is A. F. Hanssens benoemd tot burgemees ter van Staven is®e; is aan P. Wan tere, op verzoet, met ingang van 25 Mei eervol ontslag verleende als bur gemeester der gemeente Sas van Gent; is aan H. van Aken, op verzoek, met in gang van 1 Juli eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Monnikendam en Katwoude; is met ingang van 1 Mei benoemd tot ad- jnnet-inspecteur van den arbeid C. Mörzer Bruyns, eervol ontslagen luitenant ter zee 2de klasse. De gewone audiënties van de, Ministers van Landbouw. Koloniën, Oorlog, Financiën en Buitenlandsche Zaken worden deze week niet gehouden. DE ZENDING VAN MGR. NOLENS.. De Maasborfe-eorrespondent seint uit Borne: De «Corriere della Sera» schrijft over de oprichting van een Nederlandseb gezant schap bü den TT. Stoel: „De Hollaikfsche regeering is ongetwij feld van plan om door bet. borstel van de diplomatieke betrekkingen met den H. Stoel zich in de Katholieke metropol© een groote invloedsfeer te scheppen, hoofdzakelijk inde buitengewone tijden, die Europa nu 'doors maakt. Opmerkelijk is dat Iedere kleine staat die zich teu doel stelt ten gunste van den vrede te werken, van zifn kant den Pans onrlerstennt en %ieb tot bet Vatleaan om steun richt, dat op dit gebied jnist de groot ste activiteit ontvouwt. BAD- EN REINHEIDSCONFERENTIE. De nationale conferentie voer volks- en s'cboolbaden. welke te vorigen jare te Arn hem in September zon hebben plaats gehad, wanneer de oorlog intnsseben niet ware uit gebroken, zal volgens bét Tijdschrift voor Sociale Hygiëne thans vermoedelijk Za terdag 5 Juni a.e. aldaar worden gebonden. Een van de hoofdpunten, welke zal behan deld worden, zal zijn do bonw van bad-in- rieHntingen bii complexen van arbeiderswo ningen, een en ander toegelicht door licht beelden. Een tweede pnnt betrpft de oprich ting en exploitatie van volkebaden. Het eerste pnnt zal worden ingeleid' door den inspecteur van bet Staatstoezicht voor de "Volksgezondheid W. van Boven: bet, twee de pnnt door den heer Van Santen, chef van de afd. Volksgezondheid, ten raadhui ze te Amsterdam. HET POSTVERKEER MET ENGELAND. De directeur-generaal der posterijen en tele grafie maakt bekend, dat het postverkeer met Engeland over Hoek van Holland is opgeheven en de dageKiksehe dienst over Vlissïngen met ingang van Zaterdag is hervat. HET INTERNATIONAAL CONGRES VOOR VROUWEN. De laatste zitting van het oongres ig Zaterdag gehouden. Aangenomen is nog de volgende resolutie. „Besloten het uiterste te doen om een einde te maken aan het bloedvergieten, benoemt het congres afgevaardigden om de boodschap neer gelegd in de eindresolutie tot do hoofden van alle oorlogvoerende en onzijdige staten van Europa en de Ver. Staten over te brengen. Deae vredesdeputatie zal worden saamge- steld uit vrouwen van. onzijdige, zoowel als van oorlogvoerende Paities, aangewezen door het internationale comité van dit congres. ■He resultaat van deze vredeszending zal wor den meegedeeld aan de internationale vredes partij (of hoe zij later zal heeten) als een grond, slag voor verdere actie. Het congres dringt er voorts op aan, dat de leden van dit congres elk in haar eigen land zooveel mogelijk invloed uitoefenen op hen, die de beslissing in handen hebben, teneinde tot het bereiken van het doel te komen." De commissie zal later door het presidium worden benoemd. Daarna ia het congres met eenige plicht plegingen gesloten. HET ENGELSCHE UITVOERVERBOD VAN KATOEN. "Naar aanleiding van het Engelsche uitvoer verbod van katoen heeft het Hbld. een der grootste commissionnairs in dat artikel naar zjjn meening gevraagd omtrent de gevolgen voor ons land. „Het is vooralsnog," aldus de zegsman van het blad, „niet mogelijk te zeggen wanneer deze ge volgen zich zullen doen gevoelen. Maar het spreekt vanzelf, dat de groote spinnerijen en weverijen, wanneer ze geen ruw materiaal meer krijgen, eerlang stop zullen moeten worden gezet." „Is aanvoer uit Amerika niet mogelijk?" „De Engelschen hebben al sedert weken alle mogelijke pogingen gedaan om den handel met Amerika te beletten. De telegrammen kwamen óf heelemaal niet door, óf met zooveel vertra ging, dat de handel daardoor practisch haast onmogelijk was geworden." „Deed Engeland dat naar uwe meening om zjjn eigen handel te begunstigen ten koste van Amerika?" Neen, dat geloof ik niet. De bedoeling was, naar mijn overtuiging, toen reeds den handel in handen te hebben om dien spoedig geheel stop te kunnen zetten. Wanneer de fabrieken hier geen materiaal meer ontvangen, zullen zij ook geen verwerkte goederen meer naar Duitschland kunnen zenden." „De katoen kan toch rechtstreeks door wor den gezonden naar Duitschland?" „Niet gemakkelijk, want de assuradeurs wil len alleen nog maar tegen molest-risico verze keren wanneer men bert id is, zoo noodig, onder eede te verklaren, dat de goederen niet voor Duitsche Tekening zijn." „Kan de handel met Amerika voor Holland- sche rekening niet per mail geschieden?" „Zooals ik u zeide, is dat haast niet-te doen wegens de groote prijsverschillen, die in korten tijd kunnen ontstaan. Maar als er geen ander middel is, zullen we toch dien weg moeten in slaan." Twee kinderen verdronken. Een droevig ongeluk is gisterenavond omstreeks 7 uur te Amsterdam gebu -rd. Aan de Diiksgraeht bij bet Oosterdok aldaar waren drie kinderen, twee meisjes en een longen, hij een vlo* aan het spelen, Eeu der kinderen wilde uit het vlot op den, "wal seringen, terwijl eennmTer op hetzelfde oogenblik van den wal in het bootje wilde springen. Daarbij hotsten zij te gen elkaar, met het gevolg dat beiden, bet 9-jarig zoontje en het 7-jarig dochtertje van een havenbeauibte, in bet water violen en in de diepte verdwenen. Het andere meisje snelde naar buis om te vertellen wat er ge beurd was. doch kwam onderweg een vrien dinnetje tegen aan wio zij bet, meedeelde. Beid-en gingen terug, voorbijgangers werden gewaarschuwd, evenals de vader der drenke lingen, die ben met eeu e-ol 1 egadhavenba- ambte ging zoeken. Het knaapje werd opge haald door den vader bet meisje door den anderen havenbeambte. Pogingen om de le vensgeesten weder op te wekken mochten helaas niet meer baten. Noodlottige aanvliding. De 21-jarige mo torrijder S. C. uit Hilversum werd op den Bussnmmer - grindweg aldaar Zondagnacht aangereden door een vierwielig voertuig, waardoor bij bewusteloos aan den weg bleef liggen. Later werd bii daar gevonden en overgebracht naar de R.-K. ziekenverple ging. Het bleek, dat bij een hersenseëmd- ding bad gekregen. Hij is nog steeds, buiten kennis. HAARLEM. PERSONALIA, De Eerw. Moeder Juliana. Overste van het klooster der Eerw. Zusters in de Koningstraat, zal Donderdag 6 Mei a.s haar 25-jarig jubi leum vieren als Eerw. Moeder. Benoemd zijn tot majoor, de kapiteins O. E. Nardten en H. A. G. L. 14 Fors, beiden van het 10de regiment. JUBILEA. Zaterdag herdacht de heer L. C. Dnmont den. dag, dat hij 1254 jaar ais directeur van Open bare Werken alhier werkzaam is. Om hem te conrplimentceren had het gelieelo bureau personeel zich hedenmorgen in zün kamer vei-eenigd. Namens allen wérd den jubilaris door den heer Huender, adj-directeur hij dien tak van dienst, na een wanrdeerende toespraak, behalve eenige bloemen, als blij vende herinnering aan dezen dag een ets overhandigd. In den loop van den morgen kwamen velen den jubilaris gelukweruschen en werden hem verscheidene bloemstukken aangeboden. Do heer J, B. de Zaayer herdacht den dag waarop hij onafgebroken 40 jaar in dienst is geweest bij de firma Bouwer in koffers e. d Zijl- slrHdt alhier De jubilaris, die stipt en ijverig zijn werk zaamheden volbrengt en een man van groote plichtsbetrachting is. ontving dan ook vele blijken van belangstelling van verschillende zijden, bloe men en gelukwenschen en ook' een aantal ge schenken, o. a. van zijn patroon. De dag werd zoo tot pen waren herinneringsdag gemaakt. Bij de H. IJ. s. M. herdacht de heer W. H. Leenart, assis.-opziehter 2e kl.. Zaterdag zijn 25-jarig jubileum, evenals de heer O. Stikkel, commies le klasse, die ook op hun zilveren jubi leum. veel blijken van belangstelling ondervon den. DE HEER P. H. VAN DER LEY. do hoer P. II. van der Ley, inrecteur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers dien dag, dat hij vóór 50 jaar is benoemd tot leer- aar aan die scfhool. De jubilaris was toen 18 jaar bnd. Ruim 20 jaren later, op 13 April 1883, zag hij zich als directeur aangewezen als opvolger van den heer J. H. Slangen. D-e heer Van der Ley is als Directeur een geziene persoonlijkheid, eeu man van talent en algemeen erkende bekwaamheden. Hoe zeer hij ook hij zijn leeraren en leerlingen is gezien, bleek hedenmiddag, toen hy gehul digd werd in de samenkomst ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw dei- school, waarover elders in dit blad meer. OPENING DER NiEUV/E RIJKSKWEEK SCHOOL. Zaterdagnamiddag is geopend 't nieuwe ge bouw der Rijkskweekschool voor onderwij zers aan de Leidschevaart, jvat zonder plech tigheid in verband met de tijdsomstandig heden geschiedde. Vóór de opening kwamen Directeur, lee raren, leerlingen en genoodigden in „de Kroon" bijeen. Daar hield de directeur, de heer P. H. van der Leij, dio lieden juist den dag herdenkt, dat liij een halve eeuw aan de Kweekschool is verbonden, eene toespraak- Na eene herinnering aan al hetgeen hij in hel oude gebouw had medegemaakt, weid de spr. uit over de taak eener kweekschool. Hij sprak verder oud-leerlingen, leerlingen en leeraren toe. Moge, besloot spr., onze school in de toe komst rijke vruchten dragen .voor de selïoo- ne stad Haarlem, voor ons dierbaar vader land, voor de geheele maatschappij. Daarna werd door den heer R. Luyten alsy oudste leeraar, het woord gevoerd. Na mens alle leeraren verzekerde spr. aan den heer v. d. Leij, dat men zijn leiding en vriendschap op prijs stelt .en huldigde hij hem als een talentvol directeur. Hij complimenteerde hem jnet zijn jubi leum en bood hem, namens leeraren en me* da uit naam van het personeel der. leer school eeu albuin aan met foto's van de oude school. Namens oud-kweekelingen sprak daarna da heer J. van der Hout, uit 'sGraven- hage, die met groote waardeering de ver diensten van den heer, y. d. Ley, herdacht. Na er aan ta hebben herinnerd, dat de persoonlijkheid van den heer y. d- Ley op Haarlemsehe Rijkskweekschool zoo'n eigen aard igeu stempel gedrukt heelt, dat zij ge worden is een .Van der Ley-Kweekschool, ging hij voort; Wij verheugen ons met u, dat gij uw ideaal ais directeur het nieuwe Kweek schoolgebouw. nog te mogen betreden verwezenlijkt ziet en leliciteeren er u .van harta mee. Moga het beantwoorden aan uw langge koesterde verwachtingen en ruste ook daar nog veel zegen ,op uw arbeid, voele de Kweekschool nog lang onder haar nieuwe kleed het warme hart kloppen ,van haar ouden, doch na 60-jarigen z war en arbeid nog niet verouderden directeur, .waarvan steeds zooveel leven, zooveel bezieling is uitgegaan. Vervolgens bood spr. namens de oud- kweekelingen een album aan. Hij. eindigde daarop; Mijnheer Van der Ley, veel licht hebt ge, als mensch, als onderwijzer, als opvoe der, i'aten schijnen op, .veler levenspad. Mo ge het voor u tot uw. laatsten ademtocht steeds helder dag zijn. Koestere nog veel zonneschijn uw hoofd, uw hart, uw school, uw huis, uw familie kring, uw omgeving, en zij het u gegeven naar hartelust te werken tot de eeuwige nacht voor u komt, waarin de zalige rust u u een lauwerkrans om de slapen vlecht en honderden u dankend en zegenend eft wee- nend naar uw laatste, tevens uw eerste rustplaats geleiden. Moge het zoo zijn. De heer v. d. Ley dankte aangedaan voor de hem gebrachte hulde en daarna ging men naar het nieuwe schoolgebouw om dat te bezichtigen. DE RONDMARSCH DOOR DE STELLING VAN AMSTERDAM. De deelnemers aan den rondmarsch door de stelling, die Vrijdagmorgen van Amsterdam naar Wornierveer marcheerden, kwamen Za terdagmiddag 2.15 uur, via St. Aagtendijk, Beverwijk, Santpoort hier aan. Naar de kazerne werden ze, alle 78 in getal present, frisch en kloek ondanks de vermoeidheid, begeleid door de muziek, op de binnenplaats werd gerust, en om 3.15 uur precies marcheerden de flinke kerels weer weg naar Hoofddorp, waar zal worden ovtrnacht. DE TE-WATER-LATING VAN DE „CORNELIS DREBBEU'. Zaterdagochtend is van do werf „Conrad" te water gelaten het daar in aanbouw zijnde tweede depótschip voor onderzeebooten, genaamd «Cor nells Drebbel". De plechtigheid geschiedde in tegenwoordig heid van de directeuren der Werf, den heer A. van Driel, ingenieur van het departement van Marine, onder wiens toezicht het schip is ge bouwd, den commandant van het schip, den lui tenant ter zee 2e kl. Koster en den officier-machi nist 2e kl. van Neck. Nadat de beletselen geleidelijk waren wegge nomen, gleed, na verwijdering van de laatste, het schip statig te water. Alles liep vlot. Aan het schip, dat nu reeds een gewicht van 400,000 K Ci. heeft, is 6 maanden gewerkt en er zullen nog 4 maanden met de afwerking en de monteering heengaan. Bij de aflevering zal het een gewicht van 650,000 K.G. hebben, De lengte ervan is 50.85 M., de breedte 10 M. en de holte 3.30 M. Het schip.is bestemd om onze Nederlandsche onderzeebooten van olie enz. en van levensmid delen te voorzien en zal in een der havens komen te liggen. Ook zal de bemanning van een onder zeeër er kunnen vertoeven, wanneer de boot in die haven is. ONS TELEGRAAFKANTOOR. Zaterdag trad de heer J. H. Kemper, als directeur van het telegraafkantoor af. Het volgende kan gemeld worden omtrent den scheidenden directeur: De heer J. H. Kemper trad 15 Januari 1867 in 's Rijks dienst, en na de verschillende Tangen doorloopen te hebben, was hii eerst, als commies. later als hoofdcommies, gedurende vele jarel werkzaam als beheerder van de belangrijkst* vreenigde bijkantoren te Rotterdam. Daarna was hij directeur te Delft, later W Zwolle en werd van daar te Haarlem benoemd1 In de verschillende betrekkingen door he® bekleed, kenmerkte hij zich steeds door welwil' lendheid tegenover ht publiek en de onder zijd beheer werkzame ambtenaren. De heer H. Tjebbes, voorheen directeur vad het post en telegraafkantoor te Kampen, en bi) K. B. van 12 Maart alhier -benoemd, aanvaardde heden zijn nieuwe functie. Op de algemeene vergadering van aandeel houders werden de balans- en winst- en verlies rekening goedgekeurd en het dividend vastge steld op 10 De heer mr. I. W. Losecaat VerJ meer, aftredend commissaris is als zoodanig) herkozen. Besloten werd geene scliulbrieven uit te loten. EEN VOLKSZANGAVOND. Op Donderdag 6 Mei heeft er in de Krom weder een Volkszangavond plaats. Als spre ker zal optreden de Zc-ereerw, heer rector Tb. Beukers, die. btLend is wegens zijn optreden ten bate der liturgische beweging en zang. Men verzekerde zich voor dezen avond 1 een aantrekkelijkheid te meer de mede- werking van mevrouw 1', a 1< xA n dri eseeoi (viool). Het groote kinderkoor zal ten gehoore brengen een driestemmige cantate „De schoonste Feestdag" van Cath. van Ren nee, en het groote koor: „Tn Mei", van Isr. 01- man, benevens eenige werken van Wiertz. De avond belooft dus weder veel en een opwekking aan onze lezers om er heen tö gaan, mag wel, gezien het keurige program ma, overbodig hecfen. Op Hemelvaartsdag (18 Mei) wordt te Lieee in d open lucht, of bii ongunstig weêr in het Bondsgebuw, de eerste Ftomsche Landdag gehouden vanwege de Volksbond Propagan da Unie. Daar zullen als sprekers optreden de heer J. A. de Lobel, met het onderwerp: „Het sociale leven in den Bond", en de Zee.r- eerw. Pater Borromaens de Greeve O.F.M„ met als onderwerpr „Het godsdienstig ele ment in onze actie". Om 2 uur 's middags be gint do Landdag. De Haarlemsehe R.-K. Propaganda fiets club, voor eenige maanden lang opgericht, heeft nu een aardig plan opgevat. Ze wil met hoe meer leden hoe liever per fiets naar den Roomschen Landdag en hoopt dat on derweg velen ziel bii hr,r zullen aanslui ten, zoodat een groote stoet naar Lis.se zal optrekken om den Landdag bü te wonent Natuurlijk zal nog vergaderd worden en een en ander worden geregeld; zoo zal zich d« propagandaclub van den R.-K. Volksbond ook er voor inspm We brengen het hier alvast in herinne ring. opdat een ieder, voor wie de Room- sche Land J no-1- wo'e, d&t Pater Borromaou» en de heer de Lobel voor Hemelvaartsdag'; beslag op hen leggen 1 v KINDERVOEDING. *De Voreenigrin# Kinderveld in gr deelde een' warm maal uit, Maandag aan 363, Dinsdag aaflj 364, Donderdag aan 362 eu Vrijdag aan 236 kinderen. AIGEM. NED. VERBOND. De afd. Haarlem en omstreken van het Alge meen Nederlandsch Verbond houdt een buiten-! gewone ledenvergadering op Dinsdag 4 Mei, 's avonds te acht uur, in „De Ny verheid," ,T a na si r.'int 85, ter behandeling van: a. Verslag den vorig ledenvergadering, b. Mededeeling betref fende het bedanken van de bestuursleden Me|« J. O. van Gelsdorp en do heeren O. Jonges ett Jhr. Dr. O. G. S. Sandbrg. c. Verkiezing vatf1' drie nieuwe bestuursleden, d. Rondvraag. GIFTEN VOOR HET STEUN-COMITE. Haarlemsehe Voetbal Bond 23.84%. Ster in het Oosten, afdeeling Haarlem, 55. Haarlem sehe Handelsschool Vereeniging 30.65 H. Per soneel firma J. J. Beyïles. 13.33. Personeel Enschedé Zoon, 6.05. Kopjesschool, 15.88. Personeel Haarlemsehe Brood- en Meelfabriek- 11.20. Huishoudelijk personeel St. Elisabeths of Groote Gasthuis 22.50. RAAD VAN BEROEP. Benoemd zijn tot voorzitter van den Raad vai Beroep voor de directe belastingen de heer mf. E. J. Dorhout Mees eu tot plaatsvervangend voor zetter Jhr. mr. F. W. van Styrum. Verdort tot lid de heer E. H. Krelage, en tot plaatsver vangend lid de heer J. H. Wentholt. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 92 timmerlieden; 4 nmekr- nale houtbewerkers, II meubelmakers, 41 metselaars, 28 opperlieden, 14 stuc-adoors, 4 machinebankwerkers, 18 grofbankwerkers, 1' metaaldraaier, 1 vuurwerker, 3 burgersme den, 2 machinisten, 4 stokers, 3 koperslagers» 4 loodgieters, 11 schoenmakers, 1 zadelmaker. kleermakers, 6 schilders, 8 behangers, 3 stoffeerders, 19 bloemisten. 5 tuinlieden. 28 grondwerkers, 1 bakker, 2 slagers, 3 kruide- nier&bedienden, 6 kellnere, 16 magazijn- knechts. 23 loopknecte 3 huisknechts, 4 kan- toorbediendieii, 7 boekdrukkers, 3 letterzet* tere, 2 binders, 145 loese werklieden, 5 dienst-" boden, 57 werksters, 18 naaisters. 8 kookster» 6 huiehoudsters, 7 vrouweiijke kantoorbe dienden, 5 steenhouwers, 12 koetsiers _eo voerlieden, 9 voegers, 17 chemigvafer.. 2 win keljuffrouwen. 8 kinderjuffrouwen. 4 strijk sters. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 30 April. Z. van M. de Boef* Falkena. D. van N. v. d. Giessen-Dekker. ui Ier loos he«S «tv'; op ;gi n& de en. co di, BOND VAN SCHlETVEREENIGINGËïLj De secretaris van den Bond van Sc eenigingen in Haarlem en Omstreken ons: Bahie*4 De eindwedstrijd van den Bond van vereenigingen in Haarlem en Oms

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2