Rijwielbanden t OsE UOMLISa H. J. v. d. MEER, Goedkoopst adres üchagciielstraat 7-9 bij de Aiegaig. H.F.C. - HAARLEM BINNENLAND Onze Gratis-Ongelekken-Verzekering 4QO GULDEN bij overlijden. ISO GULDEN bij verlies van één oop IOU GULDEN bij verlies van één duin EEN FlïANSCH GEESTELIJKE OVER KATHOLIEK FRANKRIJK. De Parijsche corr. van de Maasbode beeii een bnderhouü gehad met een voornaam Fransch geestelijke. „Het doet mij groot genoegen," sprak de Eer- Waarde geestelijke, mij aankijkend met zijn rus tige, heldere oogen, „u het een en ander te kunnen vertellen van mijn indrukken en wellicht aldus er toe bij te dragen om aan de Hollandsche Katholieken een goed inzicht te geven in den huidigen toestand van het Fransche godsdien stige teven. Want men kent ons niet in het bui tenland, men heeit geen zuiver oordeel over ons. Wij worden op oppervlakkige wijze beoordeeld. Ik weet daar zelf van mee te praten, uit eigen ondervinding; straks spreek ik u daar nog nader over. Weet ge wat de uitwerking was op. Frankrijk, toen de oorlog uitbrak? Het volk, en hiermee bedoel ik alle standen, richtte zich óp tegen den vijand, en tegelijkertijd naar God. Het was bewonderenswaardig. Wij hier, de priesters van de Sacré-Coeur, wij hebben die geestelijke verwording van heel nabij mee beleefd. De menigten klommen naar deze kerk, a Basilique du Voeu National, als naar de plek waar alleen, te midden der groeiende verschrik king, het heil te vinden was. Ik geloof niet te overdrijven, wanneer ik zeg, dat vooral hier, op Montmartre, het centraalpunt was en nog is van deze heerlijke herleving van het geloof De men- scben kwamen vanzelf hierheen, „pénitents et dévoués" en biddende of trachtende te bidden, want zoovelen hadden sinds jaren geen voet meer in een kerk gezet, gaven zij zich over aan het Allerheiligst Hart van Jezus. Ge weet zelf, hoe de toestand was voor den oorlog; er heerschte onverschilligheid, vijand schap en haat tegenover de Kerk en tegenover ons priesters. Op alle mogelijke wijzen werden de Katholieken gehinderd en vervolgd. Het voor naamste doel van de regeering was de ontkerste ning van de natie. Van buitenaf gezien kon men meenen, dat Frankrijk verloren was voor de Christenheid, maar diep in de volksziel daar bleef, bewust of onbewust, het geloof ongerept. Dat kon niet uitgeroeid worden. En toen heeft God, met den schok van den oorlog, als het ware dat wat onder was, wat verborgen lag en onge zien in de ziel van het volk, naar boven gebracht, en wat eenmaal scheen overmachtig te zijn, ter neder geworpen. Ik spreek u niet over de honderden en duizen den, over de drommen menschen, mannen en vrouwen uit alle standen, die hier in onze kerk geduldig en nederig hun beurt afwachtten om te biechten en de absolutie te ontvangen. Grond werkers, sjouwers, ambachtslieden, moeders, vrouwen, het was een onafgebroken stoet van zoe kende, berouwvolle zielen. En de meesten, de overgroote massa, tachtig per honderd, waren bekeerlingen, lieden die in jaren, in 10, 15, 20, 25 jaren en langer nooit meer in een kerk geweest waren, nooit meer gebeden hadden. - Doch dat weet ge en ge kunt het zelf consta- teeren in de kerken, in alle kerken van Parijs. Maar ik wilde uw aandacht vestigen op een zeer treffend feit. Bijna altijd wekt het sterven Van een dierbaar wezen opstand, verzet tegen God De menschelijke natuur kan zoo moeilijk de Wreede scheiding aanvaarden. Nu echter, en dat heeft mij bijzonder getroffen, aanvaardt men den dood van echtgenoot, zoon, vader, zondei tegen- stand. Hoe vaak heb ik deze vrome onderwerping niet met vreugde geconstateerd. En dat is iets zeer belangrijks in de geestesgesteldheid der menschen, deze gehoorzaamheid aan, deze aan vaarding van God's wil." „Gelooft ge," vroeg ik, „dat die omwenteling, dat die herbloei van het geloof durend zal zijn?" „Ja," antwoordde mét nadruk mij de geeste lijke, „zeer zeker. Het geloof is niet als een nieuwe mode over de zielen gekomen. Het geloof, dat leefde in slaap ir de zielen verborgen, en is nu ontwaakt. Het geloof is niet van buiten af Segeven als een steun te midden van den chaos er schrikwekkende gebeurtenissen, maar het heeft zich van binnen uit, van binnen uit de ziel van het Fransche volk, een weg gebaand. Ik zie Frankrijk als H. Maria Magdalena, die, 2ich storend aan niets, zonder het geringste men schelijke opzicht, Jezus te voet is gevallen, de vaas vol geurende zalf over Zijn voeten brekend en weenend, en diep terneer gebogen, vol berouw. Hoe mateloos ook de ellende is en het leed over Frankrijk uitgestort door dezen rampzaligen oorlog, mogen wij, moeten wij tegelijkertijd God niet danken, dat Hij ons weer bewust heeft ge maakt, dat Frankrijk Katholiek is tot in zijn diepste wezen? Het is soms noodig, dat een boom tot aan zijn wortel wordt afgehouwen, opdat een nieuwe tronk opbloeie; enkel snoeien van wat takken ware niet voldoendeTJiet Christen dom wortelt te diep in de Fransche ziel, dan dat het er ooit uitgerukt had kunnen worden." Ik stelde de vraag: „Denkt ge niet, dat de par tijen na den oorlog feller tegenover elkaar zullen staan „Neen. Ik geloof dat niet. Natuurlijk is het Fransche volk niet gansch en al tot vrome Chris tenen geworden. Dat spreekt van zelf niet waar? Maar er zal tusschen de tegenstanders een andere verhouding heerschen. Denk eens, nu staan zij daar zij aan zij, de bankier, de werk man, de koopman, de priester, de intellectueel in het aangezicht van den dood zijn zij allen povere menschen, en er ontstaat kameraadschap. Zij helpen elkander, zij doorleven gezamentlijk verschrikkelijke uren. Zij hebben elkaar leeren kennen. Wat wisten eigenlijk de verschillende standen van elkaar? Welk een afstand, welk een klove scheidde hen. Ik ken priesters, die mij ver teld hebben met welk een verbazing socialisten, echte revolutionnairen, bourgeois- en papenvre ters, bemerkten, dat zij met een geestelijke te doen hadden. En dat deze inderdaad een aller prachtigst kameraad was, die immei gereed stond om hen te heljren op elke manier. Meent ge, dat de mannen, die samen aan het front hebben blootgestaan aan de schrikkelijkste gevaren, aan ontberingen, aan ellende, en samen de glorie hebben gekend van de overwinning, wanneer ze weer terug zijn in het gewone leven, dat zoo maar ineens vergeten kunnen? O natuurlijk, na den oorlog zal Frankrijk geen aardsch paradijs worden. Er zal opnieuw ge twist worden, er zal opnieuw onrecht geschieden. Maai een nieuwe atmosfeer, iets van een nieuwe eenheid zal er wezen. Dat is ontwijfelbaar. Ook op politiek gebied meen ik, zal de oorlog zijn invloed doen gelden. De periode der arrivis ten en der baantjesjagers en der ongeschikten is voorbij. Men zal niet meer dulden, dat iemand, die niet het geringste verstand heeft van b.v. krijgszaken, minister wordt van oorlog. Trouwens, het is nu al reeds niet meer de regeering, die besluit; het is het volk, het leger, dat de regeering leidt. Eén ding is er, dat de Katholieken bitter ont stemt en hindert, en dat is, dat Frankrijk, verstaat ge goed? dat Frankrijk, de oudste dochter der Kerk, de eenige natie is, die geen officiëelen vertegenwoordiger heeft te Rome bij den Paus. Dat is absurd, en een enorme stommi teit. Engeland met zijn practischen zin heeft zelfs een buitengewoon gezant naar den Paus gezonden; wij hebben niemand, tenminste nie mand, die officieel voor Frankrijk spreekt. En dat, terwijl heel de menschheid haar blik gericht houdt op den H. Vader. Is het geen dwaasheid, en een groote diplomatieke fout? Maar alles geschiedt op het juiste oogenblik. God beschermt Frankrijk. Ge herinnert u natuur lijk den onwederstaanbaren opmarsch van het Duitsche leger van von Kluck naar Parijs. Ieder een verwachtte de ramp. En toen zwenkte de vijand op een goeden dag Zuid-Oostwaarts, als was er een belemmering, een hinderpaal. Zij mochten Parijs niet beroeren. Ik voel daar iets bovennatuurlijks, de hand van God die wijst: „lot hiertoe en niet verder." vaïrRome?ffeVaar V°°r C'e ^a^°ticiteit der Kerk Ge bedoelt het Gallicanisme, een schisma? Weineen! hoofdschudde glimlachend de geeste- lijke Bovendien de Kerk heeft veel moeilijker tijden gekend dan den tegenwoordige! Het groote Oostersclie Schisma, w ballingschap der Pausen te Avignon; en toen er twee, drie Pausen tegelijk waren, en zelfs Heiligen niet wisten, wie het waarachtig Opperhoofd der Christenheid hier op aarde was. Ik begrijp wel wat ge bedoelt door de exaltatie van het vaderland zou er in elk land een Kerk ontstaan, die meer middel dan doel was. Neen, daar is geen gevaar voor. In tegendeel ik geloof, ik venvacht, dat onze Moe derkerk in heerlijk aanzien bij de volken zal toe nemen. Want, werkelijk, waar anders dan bij Haar, kunnen de menschen de onwankelbare zekerheid vinden, waaraan elke geest, in deze krankzinnige tijden van ineenstorting aller be grippen en aller tijdelijke idealen, zoo'n wilde behoefte heeft? Trouwens de Kerk heeft de belofte van Chris tus. Hij zal met Haar zijn tot het einde der tijden. En daarom is Zij, hoe geschokt ook door de orkanen der wereldgeschiedenis, het eenige dat onverwoestbaar recht staat in het leven. VERSPREIDE BERICHTEN B'-t Ha tub. Frcmdenblatt over onze neutraliteit. Wij hebben vernomen, schrijft het Hbld., dat de ttemxning' jegens ons land in Ham burg weinig welwillend is. Over Amerika is men er heelemaal niet to spieken, maar ook Nederland staat «ar in een slecht blaadje. Wij hebben; daarvan de bevestiging ont vangen in den vorm van een artikel in het Hamburger Fremdenblatt van 16 April, dat ons wordt toegezonden. Een stuk over „De moeilijkheden der Hollandsche neutraliteit" als daarin to vinden is, zou niet licht gepu bliceerd worden als do stemming tegen ons land in het algemeen niet reeds vrij verbit terd was. Maar het stuk is aan den anderen kant natuurlijk weer oorzaak van een verer gering der stemming. Onder het schoonschij nende opschrift toch, dat wij reeds noemden, is dit artikel een doorloopende beschuldi ging, dat Nederland zich niet neutraal houdt. Het stuk begint met de verklaring, dat wij wel in een heel moeilijke positie verkeerem, als klein land tusschen Engeland enDuitsch- ïand in, om dan echter over te gaan tot die mcdedeeling, dat onze verontwaardiging ging over het gedrag der Duitschers in Bel gië niet zoo ernstig gemeend is. „Wij wisten eigenlijk wed beter". En ons medelijden heet dan ook gauw overgegaan. Blijkbaar weet de schrijver niets van de tienduizenden Bel gen, die^ in de regeeringskampen te Nun- speet, Ede en üden nog dagelijks worden onderhouden, van de duizenden die in kleine toevluchtsoorden overal in het land en in de huizen van particulieren worden geherbergd en gevoed. Dat erbijna negen maanden wel particulieren zullen zijn, die den last niet langer kunnen dragen, zal wel waar zijn. Maar het Fremdenblatt kan er zeker van zijn, dat ons medelijden met de van huis en haard verdreven Belgen nog even groot is. Minstens even groot als met de Duitschers, die wij in het begin van den oorlog in Maas tricht ontvingen en voorthielpen. Het blad beweert dan dat het officieele Holland wel degelijk'neutraal ie. maar ver der, de Hollandsche koopman, heen! Die er kenning van onze officieele neutraliteit be let het blad niet, verder tegen dat officieele Holland tal van besehuldigingen te uiten: de smokkelarij naar Engeland wordt niet verhinderd, naar Duitselbland wèl: do draad- locdze telegrafie aan boord van Engelsche schepen wordt toegelaten, op ten Duitsch schip als de Main niet; Engeleche marine matrozen loopeu hier vrij rond, enz.; alles dingen, die, als zij waar waren, wel degelijk inbreuken op onze neutrale houding zouden zijn, van wege den Staat. Doch dat bemerkt de schrijver in het Hamb. Fremdenblatt niet eens. Maar onze kooplui voeren; dan. zooals ge zegd oogluikend toegelaten, van alles uit naar Engeland. Koper, tin, ammunitie wordt in onze kleine havens in kleine schepen in gelaten naar Engeland. Het blad. weet niet, dat de uitvoer van tin niet verboden is; dat koper hier zeer hoog in prijs is, zoodat de uitvoer zeker niet loonend zou zijn; wij trach ten tevergeefs koper uit Engeland te krij gen, waar men genoeg ervan heeft, maar het ons niet wil leveren. En als hier am munitie gemaakt werd, zou waarliik de re geering in 's lands belang er wel de hand op weten te leggen; daarvan hebben1 wij zelf niet te veel. Hoe slecht de schrijver, voor wien het Fremdenblatt zijn kolommen openstel!, op do hoogte is, wel daaruit, dat hu spreekt van een in ons land bestaand vei- bod van uitvoer van groenten, en een in Duitschland uitgevaardigd verbod van mt- voer van steenkool: geen van beiden be ste an! Hat hij bet sprookje, dat. maanden ge leden in de Köln. Ztg. stond, omtrent den Engelsehman Oppenheimer, di© hier optreedt als in een Engrelscb© kolonie, nog eens op- discht, bewijst wel, hoe weinig hi.i den toe stand kent. De „Main", heet het, is naar zee gestuurd* waar Engelsche kruisers en torpedobooten er op loerden. Was de Main naar zee ge stuurd, het schip zou waarschijnlijk alleen kans geloopen hebben onder te gaan door een vergissing als vanjn onbekenden onder zeeër, die de „Katwijk' en de JËllLspontos" naar den bodem der zee zond Maar de Main ligt rustig te Antwerpen, waarheen men haar kalm toeliet te vertrekken. De schrijver vertelt, dat Engelsche sche pen ongehinderd draadlooze telegrafie voe ren eu dat met kanonnen bewapende, Engel sche en Belgische koopvaardijschepen met neutrale kleuren en met. de woorden „Ne derland", „Rotterdam of „Amsterdam" op den scheepswand geschilderd, Hollandsche havens verlaten. Het behoelt geen Deroog, dat onze marine- en 'havenautoriteiten er nauwkeurig op let ten, dat alleen Noderlav- tho koopvaardij schepen Nederlandsche onderscheidingsteo- kenen of vlaggen voeren. Voorts is het aan üllc koopvaardijschepen, zooals hekend is, verboden binnen het Nederlandsche territo- X'iaal gebied radio-telegrafische toestellen te voeren. Dat bier nauwlettend op wordt toe gezien, spreekt vanzelf. Dat er draadloos uit Scheveningen of Rot terdam geseind zou worden met „eigene Funksprueh-anlagen", zooals schrijver ver der nog zegt, is onmogelijk; dit, zou al heel gauw door een onzer stations bemerkt wor den. Hoe de schrijve - er aan komt, dat hier En gelsche matrozen met „Royal Naval Divi sion" op de mutsen vrij zonden rondloopen en zich op neutrale schepen inschepen, is niet te begrijpen, tenzij hii te Groningen is geweest en daar geïnterneerde matrozen eens een wandeling lieeft zien maken. Ein delijk de ontvluchting van in Wiericker- schans geïnterneerde Engelsch-Beglische of ficieren: de Netlcrlandsche pers zou deze ontvluchtten als stoutmoedige mannen heb ben geprezen. Al6 het waar was, zou bet niet eens erg zijn: wie zijn woord niet heeft ge geven, mag op zijn eigen risico trachten te ontvluchten, zooals dezer dagen twee Duit sche officieren in Wales beproefden, en ge beurt bet op handige en stoutmoedige ma nier, waarom zou men die handigheid dan niet mogen bewonderen? Maar het is niet zoo, er heeft niets van dien aard in onze pers gestaan, het is een onwaarheid. Eeu van de vele. Want de „besonderc Sei- te", die aan het Hamburger Fremdenblatt schreef, is vooral „bijzonder" door de bijzon der groote hoeveelheid onwaarheden, die zij, zooals wij aantoonden, aan de burgers van Hamburg opdischt. Iets waars staat er nau welijks in het heele, lange stuk. Het zou ge- weneclit zijn, dat de redactie van het Frem denblatt dat haar lezers eens meedeelde. LOTERIJEN. Het bestuur van het-Plaatselijk Comité voor de Katholieke Sociale Aotie te 's-Gravenhage heeft aan de ministers van Justitie en van Financiën en aan de Eerste en Tweede Kamer een adres gericht, waarin'onder verwijzing naar een toelichtende memorie verzocht wordt maatregelen te bevorderen, waardoor particu liere loterijen van privaat winstbejag algeheel worden geëindigd en zoo noodig, de Staatslo terij ©enigszins worde uitgebreid, het laatste ter voorkoming dat bet particulier initiatief op andere wijzen den speeldrang in erger banen leide. ARBITRAGE-VERDRAG TUSSCHEN NEDERLAND EN CHINA. Reuter seint uit Washington: President Wilson heeft zich bereid verklaard de taak van scheidsrechter volgens het arbi trage-verdrag tusschen Nederland en China op zich te nemen. GOEDKOOP ROGGEBROOD. Op verzoek van den minister van Landbouw, N. en H., is Vrijdag aan het departement een vergadering gehouden van afgevaardigden der provincinciale rogge-eommissies, tot onderlinge bespreking van den maatregel ter uitvoering van 's ministers circulaire d.d. 24 April 1.1. nopens goedkoop roggebrood, ten eind© tot een zooveel mogelijk uniforme regeling te komen. Besloten werd, zoo spoedig mogelijk voorbe reidende maatregelen te nemen, opdat 15 Mei a.e. ©ene inventarisatie van de nog aanwezige rogge kan plaats hebben en 17 Mei de nieuwe regeling in werking kan treden, met welk be sluit de minister zich kon vereenigen. DE ADEM DES DOODS. Mevr. Roland Holst, de bekende socialis tische schrijfster, Oordeelt als volgt over de S. D. A. P.: „Nog bestaan de socialistische organiseJ. ties. Maar het leven verstart in lb en, omdat zij de levensbeginselen van het socialisme de internationale proletarische solidari teit en den klassenstrijd in zichzelf -ver moord hebben. De adem dos doods vaart door hen heen en de stank der ontbinding stijgt uit hen op. Dit geldt niet voor de Rus sen en ook niet voor de Engelsche I.L.P., maar het geldt voor de Duitsche. Oosten- rijkschc, Fransche en Belgische partijen. Het geldt niet voor de Italiaansdlre sociaal-de mocratie, maar wel voor de Nederlandsche. De adem des doods stijgt op nit haar: de volkomen apathie van het overgroote deel der georganiseerde arbeiders bleek bijv. uit Alle betalende abonné's op dit blad, die i het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn vo gens de bepalingen op de polissen vermei tegen ongelukken verzekerd voor fiOOO GULDEN bij levenslange ongi schiktheid tot werken. SQO GULDEN bij verlies van e hand of voet. Kik GULDEN bij verlies van één wijt vinger. Bi GULDEN bij verlies van anderen vinger. De uitkeering dezer bedragen wordt gega randeerd door de Maatsehappü „HOLLAND SCHE ALGEMEENE VERZEKEIUNGS BANK" te Schiedam. het uiterst slechte bezoek aan de vergai! ringen ter voorbereiding van bet congret De stank der ontbinding gaat door haa rijen: of kan men anders de moreele ve< wording karakteriseeren, die honderden al gevaardigden op het congres nit moedeloos keid, uit traagheid, uit vrees deed stemme; tegen hun overtuiging? Deze socialisten ge looven met meer aan het socialisme. Dat i de vrucht van de opportunistisch-possibilis tische politiek der periode die achter on ligt" „Petroleumjet", zooals mevr. Roland Hole door een ander soort socialisten wel een Wordt genoemd, neemt geen blad voor de: mond zoo teekent het Kath. Volk hierb aan. v» «Het Volk» is getroffen door haar vonnn maar meent zich nit de moeilijkheid te ïed den door ihet voor te stellen alsof partijgf nooten als mevr. Roland Holst alles offere aan de beginselen, aan de zuiverheid d leer, en het volk, de massa, meer hecht aa de werkelijkheid van bet leven, al is dez met. de leer somtijds niet in overeenstem ming. Dit verlegenheidspraatje zal echter dei kende lezers niet misleiden. Waar de begir selen moeten worden prijsgegeven, valt d grondslag weg voor een opgewekt parti leven. De sociaal-democraten ondervindei, dit reeds. v Doodgeschoten. Een jonge man uit lu Duitsche grensplaatsj© Gangek, ging 's nachl in gezelschap van eenigo vrienden de Nedei landsche grens over, om wat meel to halen. O den terugtocht werd hij dicht bij da Duitsch grens door een grensbeambte aangeroepen e toen hij niet stilhield, werd op liem gesehotei zoodat hij dood neerviel. De getroffene was ee geboren Nederlander. Vreeselgk. Een 14-jarige scholier uit Hei ten werd door een makker zoo ongelukkig me een steen in het rechteroog geworpen dat d knaap bewusteloos in elkaar zakte. Hjj wer naar het ziekliuis bij Reckinghausen gebrach: waar hij aan de gevolgen is overleden. Dc moord te Roosendaal. De harmenict speler .lohamies Bogers, bijgenaamd Jantj Donks, de vermoedelijke dader van den moor| te Roosendaal, is to Antwerpen gearresteerd. Duitsche vliegers gered. Het van Vl« singen uitgaand stoomschip „American" heel 5 mijl bewesten het lichtschip Noordhinde twee .Duitsche vliegers uit het water gehaal en op bedoeld lichtschip gebracht. Het vlieg tuig is gezonken. De vliegers zullen door ee vaartuig van het loodswezen te Vlissingen woi den afgehaald. De borstkas ingedrukt. Zaterdagnamiddi reed een verhuiswagen van de firma Twist t Dordrecht onder het spoorwegviaduct bij de 's-Gravendeelschendijk door. Boven op de wagen zat de 17-jarige meubelmaker M. Vo.\ geer uit Utrecht. Daar er te weinig ruimt was tusschen den kap van den wagen en d brug, raakte de jongen tusschen een ijzer© balk en het dek van den wagen bekneld, mt het gevolg, dat de borstkas werd ingedrukt. D geneesheer Mulié, die even Inter passeerde, ko slechts den dood constatocreii. ll.- F. C. neemt voor de rust de leiding. Met jriist onveranderde stand. Een vinnige strijd tn de tweede helft, H. F. O, behoudt den voorsprong, en wint met 10. De publieke belangstelling was niet zoo groot .ftls we gewend zijn bij een plaatselijken wedstrijd, maar ze was wel in overeenstemming met de allesbeheerschende ongunstige omstandigheden des tijds. Een HaarlemH. F. C.-wedstrijd trekt altijd meer, en zoodoende kwam het dan ook, dat er meer toeschouwers waren, dan tot heden bij de Ewone noodseizoen-matches het geval was. Dus er was vrij veel publiek. Het weer was vrij goed. Nu en dan bescheen £en vriendelijk zonnetje het strijdtooneel, waar binnen de kamp plaats had, die beslissen zou, 'itfelke Haarlemsche club in den halven-eindstrijd Voor den Holdert-beker komen zou. i Ziezoo omtrent publiek en weder bent u teu voldoende ingelicht, thans over den strijd- felf, die onder leiding van den heer H. J. Wil ling gehouden werd, en waaraan de volgende itrijders deelnamen .Voor Rood-Blauw Visser. Serné, Bouman. l Muller, Tekelenburg, Smit VII. Daudey, Houtkooper, Schravendijk, Maas, Crayé. L Voor H. F. C.: B- en H. Francken, Laan, D. Bouvy, Breda Kolff. (Na rust Seignette.) L. Verweij, N. Bouvy, de Klerck. B. Verwey, G. Sypesteyn. P. Sypesteyn. Eerst om kwart over tweeën wordt begonnen. Nadat Haarlem den aanval geopend heeft, komt H. F. C. goed opzetten; een poosje staat de blauw-witte voorhoede voor het Haarlem-doel, waar de verdedigers de aanvallers evenwel met beslistheid terugwijzen. Dan zijn de partijen om beurten aanvallend zonder bijzonder mooi spel te vertoonen, terwijl noch de eene, noch. de andere in plaatselijke-ont- moeting-vorm is. Bij H. F. C. is de voorhoede wat beter, die dikwijls vlug samenspeelt en wier aanvallen nog goed sluiten, bij Haarlem is de verdediging het best. Zij slaat eiken aanval af; Bouman en Tekelenburg treden bijzonder op den voorgrond. Zijn backs en half-backs van Haarlem dus in goeden vorm, van de H. F. C.'ers kan dat niet worden gezegd. Nico Bouvy is wel de beste onderbreekt menigen aanval, maar is toch niet zoo op dreef als anders. George Sypesteyn staat niet op z'n gewone plaats, wat aan zijn spel duidelijk merkbaar is. Ben Verweij is ook niet zeer zeker en de Klerck, die na lange rust de voetbalschoenen weer eens aantrok, is er nog niet in, hoewel hij blijken geeft, het spel nog niet verleerd te zijn. Beter kunnen we van Leo Verweij getuigen, die een vurig, vlug verdedigingsspel ten beste geeft. De Haarlem-voorhoede komt hierdoor nog al eens gevaarlijk dicht bij de goal, en Maas lost twee mooie schoten, die Piet Sypesteyn evenwel behoorlijk stopt. Toch is het weer niet dat in de Haarlem- voorlinie. Vooral samenspel ontbreekt, en er zit niets geen verband io de voorhoede. Het indivi dueel zeer goede spel van Crayé en Maas komt zoodoende niet tot zijn recht. Ook Jan Daudey (weleer achterspeld 1,1t Haarlem II!) vertoont aardig werk op den ieciltervleugel, doch zet tot driemaal toe achter in plaats van vóór de goal. I De blauw-witte aanvalslinie heeft iets, dat beter aandoet; haa1 aanvallen sluiten vrijwel góed en voorzetten komen er weinig, maar fijn! Vermelding verdient vooral een pracht-corncr van Jacques Francken. die weer op een hoekschop uitdraait; die laatste komt evenwel aan zijn eind, zooals de meeste van zijn somt, en het verwachte H F Odoelpunt komt nog met. Na diverse wêderzijdsche vruchielooze aanval len, wordt de strijd in het middenveld voort gezet, waarbij enkele fraaie voetbalstaaltjes wor den vertoond. l¥ Nadat een bal dan over het. H. F. C.-doel ge kopt is en Sypesteyn een mooien kopbal van Maas juist over dé lai stompen kan, gaat van Breda er met den hal vandoor. Hij geeft een keurigen voorzet, Mannus springt toe en kopt den bal zeer mooi ineens in het vijandelijk doel. i Mannus kan zijn vaart niet inhouden en velt vervolgens den fotograaf neer, die naast het doel stond en het mooie moment vereeuwigde. Alles komt nog goed terecht. Enzeide de foto graaf, het staat er op; dat is de hoofdzaak! Door dit mooie doelpunt komt er meer leven in den tot nog toe wat matten, weinig enthou siasten wedstrijd- Daudey breekt weer aardig door maar zet weer achter en als de H. FC.-voorhoede weder om in den aanval is, verknoeit Laan een kans door slecht schieten. DT is nog iets, dat dezen wedstrijd van andere Haarlem—H. F. C.-matches onderscheidt. Het spel is niet zóó vriendschappelijk als steeds, en wederzijds is men wel eens al te vurig. Wil ling is daardoor genoodzaakt nog al wat vrije schoppen uit te deelen. Tot de rust is de verdere strijd niet zeer be langrijk; Breda Kolff moet wegens kramp van verder meespelen afzien. Als Willing het teeken tot uen wapenstilstand geeft, staat de strijd nog steeds gunstig voor H. F. C. Seignette verschijnt in de tweede helft op den rechtervleugel van H. F. C. Haarlem beschiet een tijdje duchtig het doel van H. F. C„ zonder te treffen. Zoowel Hout kooper als Tekelenburg en Schravendijk richten verkeerd en raken naast de goal. Twee aanvallen van H. F. C. worden terug gewezen. Dan komt Maas hard naar voren; te hard zelfs, want zijn overzet loopt achter. De aanvallen zijn nu van beide zijden vrij on beduidend en er wordt daarenboven slecht ge schoten. Een vrijen schop dicht bij doel, tegen Haarlem, trapt Laan onnoozel naast en ook als H. F. C. hierna in de meerderheid is, schiet dezelfde H. F. C.'er glad mis. Dan Haarlem maar weer probeeren. Hout koper en Maas verwisselen van plaats, hetgeen een verbetering kan heeten. In allen geval treden de roodbroeken meer actief op, worden nog ge vaarlijk voor het doel en moet ck H. F. C.- verdediging zich dichter aaneensluiten, om de vijand af te weren. Het spel is in kwaliteit aanmerkelijk voorui gegaan.- Het. wordt nu een vinnige strijd tu; schen de H. F. C.-verdediging en de Haarlen j voorhoede, waarin beide goed spel laten ziet Haarlem wanboft, wanneer Houtkoper een mo< j schot lost, dat van onder de bovenlat in he veld terugkaatst. Een volgende Haarlem-aanva I die mooi beloofde te worden, wordt ongedaa 1 I gemaakt door buitenspel van Daudey. Vooral Nico Bouvy speelt nu weer keurig de achterhoede en G. Sypesteyn is ook weer goe op dreef. De II. F. C.-voorhoede beproeft eenip i I aanvallen, die onderbroken worden, en al» da Haarlem weer is opgetreden, doet Seignette aa 1 I dige dingen op de reebterwing. Twee voorzette .1 1 van hem' worden evenwel weggewerkt. Toch b 1 stoken Dolf Bouvy, of Laan of Mannus en ot Jacques Francken om beurten gevaarlijk het do' van Visser, die een paar maal zeer goed redt verder door zijn trouwe helpers in middenlinie t achterhoede voortreffelijk wordt bijgestaan in t j verdediging van zijn doel. Nog lost Houtkop» een mooi, hoog schot, dat even mooi gehoudi h i wordt door Sypesteyn. De strijd is spannend tot het laatste oogenblii wanneer dat moment is aangebroken heeft 1 F. C. de zege behaald. j Haarlem was er, ondanks hard werken, vooi na de rust, niet in geslaagd één doelpunt maken. En IJ. F. C. won met de cen'g?g°' Een resultaat dat de blauw-witfen misschien ve diend hebben...HENK NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT T™j*LflD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5