DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. 4 DE OORLOG P. W. TWtEHUUSEW, Kinderhuiswesi 29-31-33, Haarlem EERSTE BLAD TELEGRAMMEN «roefcsDAG 6 MCI 1315 §£mi® la «schermers 4ü»t<» Jaargang Ho. 8739 ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Haarlem /J-85 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gem.l 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1-80 Afzonderlijke nnmmere 0 03 Burea» van Redeeiïe fesa - ünlwoo?»®»®®»! Tel@fo9flffloam8a< 1488a PRIJS DER ADVERTENTIëNt Xa?t 1~6rres!!la 60 c®nt (contant 50 oent). Iedere regel meer 10 ot Buiten Haarlem en de igentscbappen 15 ct per regel Buitenl. 20 ot Dienstaanbiedingen 25 et. (6 regels), driemaal voor 50 et contant) dit nummer bestaat uit twee bladen AGENDA. e Hel Gebouw St.-Bavo R.-K. Volksbond it.-K. Bureau voor Rechtskundig Advies inzake Arbeidersbelangen, van 80 uur Rspei auto. Concertzaal „De Kroon" 8 uur, Volkszang-avond door de afdeeling Haarlem der „R.-K. Vereen, voor Volkszang". Groote Kerk 23 uur, Orgelbe speling door den heer Louis Robert. (Zie Programma Stadsnieuwe). Bisschoppelijk Mussum - Janestraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en te K. feestdagen. SCHOTEN 's avonds kwart over zeven, Gemeenteraad. Be Godsvrede, Een mooi ding in naamde Godsvrede. Maar hoe dikwijls hebben we nu al niet moe ten aantoonen dat héél die Godsvrede, zoowel in gemeentelijke- als staatszaken, niet anders is dan een mooie gelegenheid voor de anticlerica- len om ons, zonder dat ze bang behoeven te zijn voor een groot protest, op allerlei manier grievend te bejegenen! Daar zijn de benoemingen vooral, die ons op dit punt weer telkens doen zien dat "wij met dezen Godsvrede achteruit gaan. Om van de lijkverbranding, de begunstiging der loge enz. niet eens te spreken. Het jongste feit in zake benoemingen (die van den anticlericalen, beruchten schrijver Maas Maarmet dat al en ondanks al die critiek tiseerd. De partijdigheid der regeering is daarbij wel héél duidelijk uitgekomen. Maarmet dat al en ondanks al die crtiek zit dit er weer voor ons op: we hebben Maas te slikken, zooals wij Ter Laan moesten slikken, zooals we in Friesland in rechtsche gemeenten liberale burgemeesters, in Brabant in katholieke gemeenten liberale notarissen hebben te aan aarden. Alles in den naam van den „Gods vrede". Zal dit nog lang zoo duren? 't Hadde nooit gebeurd, sis cie katholieke partij bij den aanvang van den oorlogstijd ge staan had op de vorming van een „nationaal ministerie". Doch dat is voorbij. Nu kunnen we niets anders doen, dan in het parlement en daar buiten protesteeren en (dat is het voornaamste) in eigen kring onszelf krachtig en vaardig maken voor den strijd om te heroveren wat we door de felle leugencampagne van 1913 heb ben verloren. OVERZICHT. De berichten omtrent de groote overwinning der Duitschers en Oostenrijkers in Oalicië komen los: het aantal gevangenen stijgt voort durend en van meer belang nog dan dit is de groote beteekenis die ook de Engelsche en Rus sische bladen aan deze nederlaag, in verband met von Hindenburg*» onverwachten aanval naar Riga toe, hechten. De val van Mltau schijnt te wachten te zijn, tot in dé buurt van Llbau toe zijn al Duifsche verkenners gezien. In Vlaanderen is het Duitsche offensief voort durend succesvol: de Duitschers maken in hun laatste rapport weer van beduidende vorderin gen melding en wat meer is: de Fransche en Engelsche victorieberichten zijn totaal opgehou den. Op beide fronten is het Duitsche leger offensief aan allen kant.'t is inderdaad verwonderlijk, zooals terecht de Engelsche bla den (zij het ook met spijtige woede) moeten bekennen. De berichten omtrent Italië'» sjacheren heb ben door de weigering van den koning om naar dt nationale betooging te Quarto te gaan, die 'door de oorlogspartij is op touw gezet, weer een bijzonder relief gekregen. Officiéél wordt mede gedeeld dat de plotselinge „verhindering" te wijten is aan het drukke werk dat de koning en «de regeering hebben. Maar het zal een diepe te leurstelling wezen voor de oorlogszuchtigen en de „Entente"-mogendheden I Trouwens, dit blijkt Uit een zeer dreigend artikel In een der groote Russische bladen, blijkbaar officieus geïnspi- iwrd, waarin gezegd wordt dat Rusland het gesjacher moe ie, dat de aanbiedingen der Entente nu zoo „voordeelig" mogelijk zijn, en dat als Italië nü zijn bondgenooten niet wil ver laden, het later op geenerlei wijs zal meêdeelen in den bult! HET DUITSCHE INITIATIEF. Dver 'de 'jongste krijgsbedrijven schrijft de ■^kende deskundige militaire medewerker van "N. Courant" een zeer gedocumenteerd takel, waaraan wy het volgende ontleenen, Wfi V' nl £ee" tegenspraak by ter zake ee-1 «sziüs deskundigen zal wokkeu: „Dat moet erkend: Duitschland is het al tijd, hetwelk voor de noodige afwisseling zorgt op het gebied der krijgsverrichtingen. Zyn het niet zyu veldheeren, dan is het zijn industrie, doch hoe dau ook, altijd ko men de Duitschers met wat nieuws. Dan ziju het groote uitneembare duik booten, die over land (naar Zeebrugge) worden ver voerd, dan een onverwachte strategische zet van hun veldheer von Hindenburg of het plotseling verschijnen vau het achtste we reldwonder, de 42 c.M.'s of een verrassen de tactische stoot, zooals onlangs bij Tporen en nu weder de beschieting van Duinkerken op een afstand, waarop ieder zich tot dus verre zelfs voor het zwaarste geschut veilig waande en kort daarop een krachtigen door stoot op weer een heel ander ongedacht punt (Doenajetz) van het gevechtsfront. Of het bewonderenswaardig is, of men in de keuze zijner middelen ik denk hier ook aan het nieuwe middel der verstikkende gas sen bijzonder kieskeurig is of humaan (optreden der duikbooten) dat alles laat ik bier in het midden. Waarop ik echter wél mag wijzen is, dat het altijd de Duitschers zijn, die op allerlei wijzen het initiatief grij pen en het zelfs, wanneer de geallieerden dit willen doen, en dan kondigen zij het meestal lang te voren aan aan de tegen partij afhandig maken. De Duitschers pra ten niet, maar doen, zij dreigen niet of kon digen niet aan, zoodat de tegenstander op zijn quivive is, maar handelen. Beteekent dit een loflied op een der belligerenten? Allerminst, want met zooveel woorden laat ik meermalen en ook thans blijken, dat ik lang niet alles mooi of bewonderenswaard vind, wat de Duitschers doen. Ik constateer alleen feiten, die zóó sterk voor zich zelveu spreken, dat zij niet of heel weinig commen taar behoeven. Zelfs vind ik het voor de Bondgenooten te betreuren, dat zij zoo weinig initiatief, zoo weinig inventief vermogen en (betrek kelijk; althans, want groot is hun inspanning wel) zoo weinig kracht ook vermogen te ontwikkelen. Op die manier kunnen zij het niet winnen t" En voorts: „Ongeloofelij ke energie zoowel van de menschea als van de industrie aau deu eeneii kant; kolossaal vermogen en technische vol maaktheid der daarmede vervaardigde oor logsmiddelen aan de andere zijde; beide vul len elkaar aau en aldus bereikt men op dit \n <*ezen modernen oorlog resultaten, dit mtlrW werbaarlijke Sauzen. En wie vermas-d" d» r DE RUSSISCHE NEDERLAAG IN GALICIÖ. Onze S.-correspondent te Berlijn seint ons het volgende overzicht der groote gebeurte nissen aan het Oostelijke front. De flankbeschermiug van het Russisch Karpathenfront is doorbroken. Na een in leidende kannonade op 1 Mei, begonnen Zon dagmorgen honderden vuurmonden te donde ren tegen de, door de Russen met alle mid delen der vestingkust, versterkte stellingen bij de Doenajec- en Bialarivier en langs de straat Gorlice-Zboro. De indruk dezer kannonade was reeds voor den eenvoudigen toeschouwer overweldigend en op den vijand was de uitwerking onbe schrijfelijk. Men zag niets dan stukgeschoten draadversperringen, opgewoelde dekkingen en duizenden Russische lijken. In den voor middag drongen onze verbonden troepen in een onweerstaanbaren aanval langs den sec tor der Russische stellingen vau meer dan 40 kilometer aan beide zijden van Gorlice op, ieder voor zich nederwerpend, die den storm loop trachtte weerstand te bieden. Wie niet op de vlucht sloeg, werd afgemaakt of ge vangen genomen. Vele kanonnen en machine geweren, welke door den vluchtenden vijand waren achtergelaten benevens de weggewor pen wapens getuigen van het geweldig be haald succes. Reeds des voormiddags had ook aan den Noordelijken vleugel een Oostenrijksche groep een begin gemaakt met den overgang over de Doenajec, vlak bij den Weichsel- mond. Ook dit bezwaarlijk pogen gelukte; de Russische stellingen aldaar werden Zondag bestormd waarbij talrijke gevangenen ge maakt werden en waarbij onze troepen zich aan de overzijde van de rivier nestelden. Het resultaat van deze beide aanvallen was doorbreking van het door de Russen vaor onaantastbaar gehouden front, 'twelk Midden-Galicië waarborgde en speciaal de westelijke flank van hunne hoofdkrachten, welke zich in de [Karpathen bevinden, moest beschermen, Russische particuliere berichten trachten de operaties in Koerland en in de streek van Kalwaria als een listige Russische ma noeuvre voor te stellen, teneinde de Duit sche vervolgers in de richting naar Riga te lokken en ze zoo bij gunstig weder to ver pletteren. De militaire medewerkers der Rarijsche bladen willen deze taktiek minder aanneme lijk vinden, daar de jongste ervaringen in r Oost-Galicië geleerd hebben, dat de vijand iedere verslapping van het Russisch offen sief weet uit te buiten. Men mag over do draagwijdte van het succes van Mackcnsen verschillend oordeelen, men behoeft daarom nog niet het laat aankomen van het St. Petersburgsche bericht over den elag bij Alasfcow-Grodnic ais een erkenning van deu ernstigen mi groep van den grootvorstelijken strateeg op te vatten. In elk geval is de door den St. Petersburgschen Generaleu Staf zoo bepaald voor begin Mei aangekondigde Russische massa-inval in Hongarije, voorloo- pig onuitvoerbaar. Hervó beschouwt in zijn tijdschrift „Gu erre Mondial den toestand van het Russi sche Karpatlionleger tengevolge van den ze gepraal van Mackcnsen als zeer ernstig, in dien al niet onmiddellijk bedreigd. Macken- sen heeft by ihorn en Koetnow, bij Lodz zoowel als aan de flzura en Rawka volsla gen bewyzeu geleverd, in ptaat te zijn groote successen snel en energiek uit te buiten. De overrompehngsmanoeuvres, waarin Macken- seu specialiteit is, schijnt ook nu doeltref fend geweest te zijn. Grootvorst Nikolai zaj vermoedelijk over drie spoorlijnen wier cen traal station Lemberg is naar bedreigde pun ten versterkingen afzenden. Meermalen wordt er op gewezen dat het tegenwoordig tijd perk aan de Duitsche legerorganisatie en het energiek optreden der aanvoerders de denk baar sterkste eischen stelt. In de Fransche legercommissio kwam deze voorbeeldelooze Duitsche spankracht en werkprestatie kort geleden nog tpr sprake, toen n.l. de over belasting van den Franschen Gener. Stdf ter tafel werd gebracht. VERSPREIDE BERICHTEN De Engelsche critiek op do Duitscho oorlogvoering. Maarschalk French zegt in oen telegram over het gebruik door de Duitschers van verstikkende gassen, dut deze uit buizen, die in de loopgraven zijn gelegd, worden gebla zen en ook bij het ontploffen van vooi dat doel expresseüjk vervaardigde granaten wor den ontwikkeld. De Duitsche troepen, die on der dekking van deze gassen aanvielen, wa ren voorzien van respiratoren, die in verze gelde omslagen aan de soldaten waren uitge reikt. Daaruit blijkt, dat alles lang van te voren op groote schaal was voorbereid. Een week voordat deze strijdwijze voor 't eerst werd toegepast, hebben de Duitschers in een officieel communiqué aangekondigd dat de Engelschen verstikkende gassen be zigden. Toen scheen er geen reden te be staan voor dezen leugen, zegt French, maar nu is het duidelijk dat hij deel uitmaakte van het plan. Daaruit blijkt opnieuw, volgens den maarschalk, dat de Duitschers met voor bedachten rade het nieuwe ongeoorloofde wa pen in gebruik hebbea gonomeu en dat zij, bekend met het ongeoorloofde ei-van, de kri tiek van neutrale eu misschien van Duitsche zijde hebben willen voorkomen, tiedert de vijand voor 't eerst op deze manier een op- marsch heeft gedekt door een wolk van gif- tig gas, heeft hy ze zoowel by aanval als oy verdediging toegepast, telkenmale als de Wind gunstig was. De .uitwerking t3 niet, ge lijk in de Duitsche pers is beweerd, dat de soldatén die de gassen inademen buiten ge- vecht worden gesteld of pijnloos sterven; de slachtoffers die niet op het gevechtsterrein bezwijken en naar een hospitaal gebracht kunnen worden lijden vreeselijk eu een groot percentage sterft een langzamen dood. Zij die het overleven zijn haast nog meer te beklagen, daar het letsel, aan de longen toegebracht, van blijyenden aard blijkt te zijn en hen tot invaliden maakt. Deze uit werking moet aan de Duitsche scheikundigen die het nieuwe wapon hebbeu verzonnen, en aan de militaire autoriteiten, die het geb'ruk ervan hebben goedgekeurd, wel bekend zijn. Ik ben van oordeel, zoo besluit de Engel sche bevelhebber, dat de vijand vastbesloten is deze .gassen als gewoon strijdmiddel te gebruiken en dat protesten nutteloos zullen zijn. KORTE BERICHTEN Merkwaardig! Door toedoen der Engelsche berichten is er in Amerika nog al heel wat herrie over het door een onderzeeër (wel ke?) „torpedeeren' yai1 een Amerikaansch schip, de „Gulfligh' De Engelsch-Ameri- kaansche kranten schelden virtuoosI Wat blijkt echter nu? yo'gens eeil Lloyd-be- richt bereikte de „Gulriight" met onbescha digde lading en met "ehoud der geheele be manning de Scilly-eiianUenl Er is dus wellicht uic-l eens sprake vaQ een torpedeenng: waarschijnlijk zal het schip even een mijn (een Engelsche?) bobben geraakt! JWeer een prachtig staaltje van Engelsche voorlichtingl Te hard van stapel geloqpeu! De nieuwe Fransche superdreadnought „Languedoc is Zondagmiddag te Bordeaux te .water gelaten. Het van siapelloopen gelukte, doch tengevol ge van de snelheid vaa het schip liep het pantserschip op den tegenoveriiggenden oe ver, vernielde een boot eu doodde drie per sonen. Duitsche vliegers in Vlaanderen. Onze vliegtuigen zoo zegt een Woiff-bericht uit Berlijn in Vlaanderen hebben in den laat- sten tyd groote bedrijvigheid ontwikkeld. Zij deden herhaaldelijk aanvallen op oorlogs- eu koopvaardijschepen van den vijand en behaal den daarbij herhaaldelijk succes. Zoo werden c. a. op 26 April in het Westdiep. op een Biitsch slagschip van de „Formidabie"-klasse bommen geworpen, waarbij dit schip werd beschadigd. Dienselfden dag 'werden cenige Engelsche verkenningsvaartuigen met goed gevolg aangevallen. Een Jucht-dnel. Het „Ncue jWiener JTage- Walt" verneemt uit Czernowitsj": Vrijdag verscheen er een Russische vlieger, die bommen op onze stellingen wierp. Een Duitsche tweedekker ging tot de achtervol ging over en dwong den Russischen vlieger tot eene landing op Bessarabischen bodem. Tijdens den terugkeer vau den Duitschen vlie ger steeg een andere vijandelijke vlieger op.- IJe Duitsche tweedekker ging weer tot de achtervolging over. Geruiiiibn tijd worstelden beide vlegeria met elkaar. Ten slotte gelukte het den Duitschen tweedekker, boven dén .Rus te komen. Deze vuurde tevergeefs 10 pistool schoten af. De tweedekker antwoordde mot 151 schoten uit een karabijn, waardoor het vijandelijke vliegtuig werd getroffen, dat naar benoden stortte. Het toestel werd verbrij zeld en de inzittenden werden doodelijk ge wond. Aartshertog Leopold Salvator, die te Czer nowitsj vertoeft en die den strijd aanschouw de, wensehto den zegevierenden vlieger har telijk geluk met de woorden: „Dat was het mooiste, wat ik ooit zag." Het gevecht speeldo zich af op oen hoogte van 2080 M. IN HET WESTEN. NIUWE DUITSCHE VOORUITGANG BIJ YPEREN. BERLIJN, 4 Mei. Het groot hoofdkwartier meldt: In Vlaanderen zetten wij onze aanvallen uit het Noorden en het Oosten met groot succes voort. Hedenmorgen vielen Zeveucottc, Zonuc- fceko, Westhoek, liet Vliegveld en het Non- nenhoseh, alle sedert vele maanden fel-be- streden punten, in onze handen. De aftrekkende vijand wordt onder flankvuur van onze batterijen Noordelijk en Oostelijk van Yperen genomen. In Argonne poogden de Franschen noordelijk van Four de Paris te vergeefs de door ons op 1 Mei veroverde loopgraaf te heroveren. Artillerie-gevechten hebben plaats tusschen Maas en Moezel. DE DUITSCH-OOSTENRIJKSCHE OVER WINNING. HET DUITSCHE BERCHT. BERLIJN, 4 Mei. Het groote hoofdkwartier bericht Het getal van de bij de vervolging in de rich ting van Mitau krijgsgevangen genomen Russen is tot boven de 4000 gestegen. Een hernieuwde Russische aanval ten zuid westen van Kalwarja is afgeslagen. Er vielen 170 gevangenen in onze handen. Eveneens mis lukten Russische aanvallen ten zuidoosten van Augustof. De vijand leed hier zware verliezen en verloor aan gevangenen 4 officieren en 420 soldaten. Hij liet twee machinegeweren in onze banden. Ook bij Jedwabno ten noordoosten van Lom- za, werd een nachtelijke Russische aanval afge slagen. Van het zuid-oostelijk oorlogstooneel wordt gemeld: Het offensief tusschen de woud-Kftr- patlien en deu Boven-Weichsel, is goed ge vorderd. Den eersten dag werden 21,500 man gevangen genomeu, 16 kanonnen veroverd, 47 maehiue-geweren en een thans nog niet te overzienen voorraad oorlogstuig van allerlei aard. HET OOSTENRIJKSCH BERICHT. WEENEN, 4 Mei. (Officiéél.) In trouwe wa penbroederschap hebben de Duitsche en de Oos- tenrijksch-Hongaarsche troepen een nieuwe over winning bevochten. Bü den terugtocht van do Russen na onzen zegevierenden slag by Limanowa, in West' Galicië, hebben wy liet stevig versterkte vij andelijke front tusschen den Weichsel en de hoofdketen van de Karpathen in ziju geheele uitgestrektheid veroverd. Bij den voortgezet- ten aanval behaalde de Oostenrijkscli-Hon- gaarsclie en Duitsche strijdmacht.ook giste ren over liet geheele front, onder de oogen van den opperbevelhebber, aartshertog veld maarschalk Frcderik, nieuwe overwinnin gen. Zij drong onweerstaanbaar naar het oosten op en dwong de Russische krijgs macht tot overhaasten terugtocht. De betee kenis van het geheele krijgsbedrijf is ook zelfs niet by benadering te overzien. Het ge tal krygsgevangenen is tot dusver gestegen tot over de 30,006 en wordt nog van unr tot uur grooter. In de vele veroverde Russische stellingen werd een menigte oorlogsmateriaal buitgemaakt, o. a. 22 kanonnen en 64 mitrail- leuses. Op het overige front is de toestand in hoofd zaak onveranderd. OVERWINNINGSVREUGDE IN DUITSCHLAND. BERLIJN, 4 Mei. De overwinning der legers van de Duitsche bondgenooten op het oorlogs terrein in West-Galicië, wordt door de Duitsche ochtendbladen besproken, waarbij zij de offi- ciëele communique's van het Duitsche legerbe stuur en de Oost-Hongaarsche plaatsvervangen de generale staf combineeren. In het „Berl. Tagebl." zegt majoor Morath Wij mogen den 2en Mei vieren als de dag die dè taaie verdediging en den krachtigen aanval kroonde met een succes, dat alleen kon worden Prima Leverage voorkomen het slijten tier etensen. iART£LJUKIi»lHAAT 27 lELLFOÜN 1770. ïïaarlemsche Alleüagjes. «o. 1571 EEN MERKWAARDIG SAMENTREFFEN. Wo hebben gisteren in de krant, melding gemaakt van een fiets-ongeval, den heer Lauw op ,de Kennemerbryg overkomen. Dat herinnert er ons aan, dat de heer L. de eerste is geweest, die een beweging heeft op touw gezet (waaraan wij mot veel instem ming ouzo medewerking hebben gegeven) om nog eens te komen tot den aanleg van een brug over den Schotersingel, aansluitende op de Keimemerstraat, en wel vooral wegens het overdrukke eu gevaarlijke verkeer, dat op de Kennemerbrug heerscht. Het is wel tragisch-toevailig, dat do heer L. nu aau deu lijve de nadeeleu van die overdrukte heeft ondervonden 1 Men mag verwachten, dat dit ongeval ziju pogen zal versterken: het is weliswaar nu juist niet de meest geschikte tijd om op bruggenbouw aan te dringen, maar wanneer er weer zal begonnen worden met grootere „publieke w erken dan zal meouen wij do gedachte aan dit en andere ongevallen, door dat te drukke verkeer op de Kenno- merbrug veroorzaakt, er iets toe kunnen bijdragen 0111 de aandacht op dezen ver keersweg, die door vele bewoners van de buurt wordt gewenscht, te vestigen. behaald door trouwe samenwerking van de ver bonden legers tegen de Russische overmacht in getal. In de „Deutsche Tagesztg." heet het: de legers der verhonden keizerrijken hebben reed9 menige roemrijke samenwerking in dezen oorlog door trouwe samenwerking verricht, in West- Galicië hebben ze nu in volle tactische gemeen schap een groote overwinning van nog heele- maal niet te schallen beteekenis en wellicht van beslissenden aard voor den geheelen veldtocht behaald. De „Kreuzztg." schrijft: het gaat ditmaal niet om een vernietigende slag als die bij de Masu- rische meren, maar toch om een overwinning, die vau beteekenis kan worden voor het defini tieve resultaat, dat moet aan de toekomst wor den overgelaten, voor het oogenblik verheugen wij ons over het mooie succes en danken de zwak kere troepen, die het hebben behaald onder aan- Zn,n5/aw--"^eneraal'oberst" V0Q Mackensen, j de, gevechten in Polen een zoo schitterende rol had gespeeld. De wapenbroe derschap met de bondgenooten staat daarbii meer in een zeer mooi licht. De „Tagl. Rundschau" doet opmerken: dat deze overwinning werd behaald door de Duit sche troepen in verbond met die van Oostenrijk- Hongarije, en dat verhoogt de moreele beteeke nis daarvan. In bloed en vuur deed dit bond genootschap zich gelden als iets onverbreek baars. De overwinning aan de Doenajets betee kent dat de tijd van den positiestrijd voorbij is en beslissende slagen zich voorbereiden. »Yossische Ztg." zegt: De veldmaarschalk ginds, de generaal hier, zijn als kling en gevest van een zwaard, en dit zwaard viel met gewel dige kracht neer. De overwinning aan de Doe najets is een der roemruchtigste wapenfeiten van den oorlog en zal niet nalaten haar moreele en militaire werking te doen gevoelen. Wij hopen, dat deze overwinning hun tot waarschu wing zijn zal, die neiging mochten hebben hun neutraliteit te laten varen en den degen te kruisen met de bondgenooten van Midden- Euï cpa. EEN GEVECHT IN DE NOORDZEE. BERLIJN, 4 Mei. (Officieel.) De chef van den marinestaf maakt bekend: Op 3 Mei had een Duifsch marine-luchtschip in de Noordzee een gevecht met verscheidene Engelsche onder zeebooten. Het luchtschip wierp bommen op de onderzee booten en bracht er een tot zinken. De onderzeebooten beschoten het luchtschip met kanonnen, zonder het te treffen. Het lucht schip keerde behouden terug. DE AANVAL OP DE DARDANELLES ENGELSCH BERICHT. LONDEN, 4 MeL (Officiéél.) Gedurende d* nachten van 1 en 2 Mei hebben de Turken krachtige aanvallen met groote troepenmassa'è gedaan op de stellingen der gealliëerden aan de Dardanellen; voortdurend brachten zij nieuw»; troepen in het vuur. M De gealliëerden aioegen niet alleen alle aan* vallen af, waarbij zij den vijand enorme verlies zen toebrachten, maar zij hervatten het offenM sief en dreven den vijand uit zijn stellingen. Wij' rukken nu op in het binnenland van heit schier eiland. DE HARTMANNSWEILERKOPF. PARIJS, 4 Mei. Het officiëele Fransche com-». muniqué van 30 April meldde, dat Robert», ver* tegenwoordiger der „Associated Pres»" va4 Amerika, den top van den Hartmannsweilerkopf had bezocht en had kunnen constateeren, dat d*t Fransche troepen dezen bezetten. Dit getuigenis beantwoordt afdoende de Dutti sche communique's, die er by vo. lalden te !oo* l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1