TWEEDE BLAD Rijwielbanden IVONNE. DE OORLOG H. J. v. d. MEER, DE TOESTAND IN BEL6IE v cliagchelstraat 7-9 bij de Anegaig. KERKNIEUWS Landbouw en Visscheri) SPORT EN WEDSTRIJDEN 40Q GULDEN bij overlijden. 150 GULDEN bij verlies van één oo- Ingezonden Mededeeling HEUPJICH i FEUILLETON Goedkoopst adres VERSPREIDE BERICHTEN ösza Mis-BsplÉkER-V^rzekerisg ifjy GULDEN bij verlies van één dun b WOEHSDRQ S «Et ISI5 Brussel, 29 April 1915. Ondank* den onwil van vele Belgische „patriotten" om de behulpzame hand ie bieden tot de opleving van ons vaderland, die toch voor de toekomst zoo noodig is, wordt met name hier in Brussel, en ook in Antwerpen, om mij bij de voornaamste plaatsen te bepalen, het economisch leven langzamerhand weer hersteld. De „overheerschers" die wij nu eenmaal heb ben en die dan toch ook nog wel wat goeds hebben niet waar? winnen daarbij ze lis terrein en vele Belgen zijn tegen hun wil in, min of meer nieuwsgierig geworden! Eerst toch dachten zij er geen «ogenblik aan, dat onze „overweldigers" maar iets zouden kunnen berei ken en enkelen zelfs zagen naar Le Havre, als verwachtten zij van daar een regeling van be stuur. Allengs evenwel heeft het onmiskenbare orga- nisatietalent der Duitschers voet voor voet ter rein gewonnen en velen vragen zich nu af waar toe de meer gezonde regeling, welke ontstaan is, nog leiden zal. Zij kunnen niet meer loochenen, dat, ten spijt van vele tegenwerking, alles gedaan wordt en al is, om de Belgische bevolking te helpen en op te heffen. Zij krijgen weer vertrouwen en als dit vertrouwen aanleiding wordt, dat zij, die tot nu toe de zaak eenvoudig eens aanzagen, mee de handen uit de mouwen steken, dan is weer veel gewonnen. Want hulp, vooral van de Belgen zelf, kan nog immer uitstekend worden gebruikt! Er zijn echter gelukkig ook vele Belgen, die hun plicht tegenover de eigen landgenooten wel begrijpen. Als voorbeeld kan ik Henegouwen noemen, waar de comité's, de Belgische, met steun der Duitsche overheid, niet hebben stil gezeten. Henegouwen bijv., met ruim 114 millioen in woners, is verdeeld in twee deelen, bijna geheel op de industrie aangewezen, nl. Mons met 265,000 en Charleroi met 433,000 inwoners. De voedingskwestie werd hier spoedig na de bezet ting ter hand genomen. Reeds in September werd in Charleroi een „Comité du ravitaille- mcnt" gevormd, dat door eene bepaling van den gouverneur-generaal vrij bleef van de requisites van graan en geregeld zorgde voor de brood voeding. Daar het gebied van Maubeuge bij deze provincie gevoegd werd, had men al spoe dig ongeveer 11/3 millioen menschen te voeden. Dit werd op den 20sten November overgenomen door een daarvoor gevormd „Comité provincial de secours et d'alimentation pour le Hainaut". De provincie is verdeeld in elf afdeelingen, welke het meel betrekken van een centrale molen. Behalve meel worden ook andere levensmid delen verkocht. Het meel werd in den beginne geleverd aan de bakkers, die de lijsten van hun klandizie moesten overleggen. De bakkers ver kochten het brood dan tegen broodkaarten. Toen hiervan echter misbruik werd gemaakt, werd het brood door de gemeenten in eigen lokalen verkocht. Het laat zich denken, dat het geen klei nigheid is om onder de gegeven omstandigheid het voedingsvraagstuk naar behooren op te lossen! O. DE ENGELSCHE AMMUNITIE- KWESTIE. Mon weet hoeveel er al is geschreven over het gebrek aan geschut en ammunitie Mi de geallieerden, en hoe onverschillig de En- gelsche werklieden zijn voor den oorlog en allee wat er mee betrekking heeft: ale ze maar „more pennies" krijgen, kan hun do heele historie niets schelen! Nu heeft de Engeleche regeering een nieuw „Witboek" samengesteld, «en z.g. „White Pa per", dat in het Britscbe parlement is rond gedeeld als bijlage van de voorstellen be treffende de drankbeperking. Daarin vindt men merkwaardige stukken van de Admiraliteit afkomstig, en waarin bitter geklaagd wordt over het langzame en slechte werk dat door de werkplaatsen aan Clyde en Tyne wordt afgeleverd. Aks reden daarvan wordt aangewezen* aan den eenen kant te lange werktijden, waardoor overver- moeienis ontstaat, aan den anderen kant de buitengewone hooge loonen, die de luiheid bevorderen en het drankmisbruik. In een brief gedagteekend 26 Maart en aan de Admiraliteit gerioht, schreef Sir John Jellicoe: „Ik gevoel mij zeer bezwaard over de arbeidsverhoudingen aan Clyde en Tyne, Aan den admiraal was gerapporteerd, dat de arbeiders er eenvoudig voor bedankten des Zaterdagsmiddags te werken; ook des Woensdagsmiddags werkten zij niet en soms bleven zij zelfs den geheelen Woensdag weg. Zondags daarentegen werkten zii wel, om dat zij dan dubbele betaling kregen! En het werk dat gedaan werd, wercl op lamlendige manier gedaan. In een brief van den kapitein, marine-su perintendent van de Clydewerf, leest men: „De hoeveelheid drank door een deel van de arbeiders gebruikt, is veel grooter dan vóór den oorlog en neemt steeds toe. Zij, die zich bet meest hieraan schuldig maken, zijn de ijzerwerkers en de scheepstimmerlieden en het is juist van de bekwaamheid van dezen, dat zooveel afhangt. De eenige reden voor dat zware drinken ie, dat de mannen meer geld verdienen dan zij weten te besteden. Verleden week werd bxi een oorlogsschip, dat in reparatie was, bet werk aan het bin- nénrnim zoo slecht gedaan, dat men bij het nakijken dadelijk den indruk kreeg, dat het onmogelijk bad kunnen verricht zun door menschen die nuchter waren. Het was ge- vaarlijk ©n liet moest woidciu Op dezelfde werf en het is op de meeste andere werven een gewone gebeurtenis, moes ten dronken lieden, dio zoogenaamd aan bet werk waren, worden verwijderd. De werk lieden brengen of smokkelen sterken drank binnen." Tal van rapporten, in denzelfden geest, worden in het „White Paper" overgelegd. De parlementaire medewerker van de Ti mes meent, dat de drankbeperkingsvooretel- len van Lloyd George niet ongewijzigd zul len blijven bestaan. Wel beeft liet, Lagerhuis ze aangenomen, maar dit beteeikent nog geen definitieve goedkeuring. Het is bet gebruik, dat het parlement, onmiddellijk wanneer- de regcering een nieuw accijns voorstelt, bet ook goedkeurt: dit om te beletten* dat men zich het tijdperk van onzekerheid ten nutte zou maken. I)e oppositie verzette zieli niet tegen Me voorstellen, maar dat, belet baar in het minst niet om op de zaak terug te lfomen. De Scholsche whisky-stokers toonen zich intusschen allesbehalve tevreden, want al komt er geen whisky-verbod, zoo wordt dio drank toch door een verdubbeling van bet accijns getroffen. .Bijna de helft van de dis tilleerderijen, zoo berekent men, zullen moe ten worden gesloten. In de Scfiiotsche pak huizen liggen meer dan 113 millioen gallon whisky; vermindert da consumptie met 50 pet., dan zou dit een waarde vermindering beteek enen van 7 millioen pd. et. Men ziet bet: in Engeland, gaat hel alles behalve eendrachtig toe! Znitserfcche krjjgsnnnien. In Zwitserland schijnt men zich toch min der neutraal te houden dan wij, zegt het „H.bJ.", Met name getuigen verschillend© ouders, die in dit oorlogsjaar verblijd werden de geboorte van een kind. van hun sympathieën voor een ot ander land dooi de jonggeborenen een doopnaam te geven welke maar al te veel herinnert aan den huiten Zwitserland woedenden oorlog, Zoo zijn er daar ree<is tal van kleine wereld burgertjes in, de boeken van den Burger lijken Stand ingeschreven, met namen hetzij naar Duitsche voorkeur: Hindenburg, Bulow, Kloek, Heeringen, dan wel naar de voorkeur der ouders voor de geallieerde generaals, als:, Joffre, Castelnau, Pau, Galliehi, French en! andere. Wie wr met deze naamsbedenkingen be gonnen zijn, valt niet uit te maken. Maar dit is zeker, dat het misbruik zulk een omvang begon aan te nemen, dat de politie-directeur van het kanton Bern gemeend heeft, er ecu. stokje voor te moeten steken; zoo heeft hij een dienstorder gezonden aan de ambtenaren van den B, S„ dat het voortaan verboden zal zijn, achternamen als voornamen voor nieuwe Zwitsersche burgers toe te laten, met- name liet gebruik maken van namen van generaals uit de strijdende Europeesche legers. Deze wijze politie-man voorziet anders, dat over eenige jaren de Zwitsersche schohjn gevuld zullen zijn met kinderen, die voorna- dragen, afkomstig uit de oorlogsjaren IJl 4 en 1915 (en mogen het er niet, meer zijn!) hetgeen in latere jaren aanleiding zou kunnen geven tot ongewenschte verhoudingen in en buiten de klas. Maar bovendien betwijfelt do Bcrnsche politie-directeur, of op deze wijze de Zwit sersche onzijdigheid in het tegenwoordige wei gediend wordt. De afmattings-strategie. De afmattings-strategie, schrijft 'de mili taire medewerker van de ,/B. Z. am Mittag", was gedurende langen tjjd niet door het Duitsche leger toegepast, omdat het een dra lende, de beslissing vermijdende wijze vau, oorlogvoeren was, die aan de oorlogen van vroeger herinnerde, toen het kostbare, door werving moeilijk op te brengen soldaten- mateiiaal zooveel mogelijk gespaard moest- worden. Door het bezetten van onneembare stellin gen, bedreigen van de toevoerwegen, als mede door tijdroovende belegering en verde diging van versterkte plaatsen, trachtte men den vijand af te matten en te vermoeien en den oorlog zonder groote verliezen zoozeer te rekken, dat de tegenstander gebrek kroeg aan middelen om hem verder te voeren. Een dergelijke wijze van oorlogvoeren is in den tijd van millioenen-legers en volks-oorlog na tuurlijk niet moer mogelijk, maai' een nieuwe wijze van afmattings-strategie wordt thans toch gevoerd. Zij bestaat daarin, dat men den vijand krachtig versterkte stellingen laat aan vallen en afwacht Een aanval gaat bij de tegenwoordige uitwerking van de wapenen steeds met groote verliezen gepaard, welke tot een buitengewone hoogte stijgen, wanneer do aanvallen tegen versterkte veldstellingen wor den uitgevoerd. De tegenwoordige afmattings-strategie on. dei-scheidt zich echter in principe van die der^ vroegere eeuwen. Toen moest het menschen^ materiaal gespaard en het succes door een uitputting van de finaneieele middelen bereikt worden. Bij do tegewoordige oorlogvoering wordt het, menschenmateriaal niet gespaard en moet de afmatting van den vijand door do vernietiging ervan bereikt worden. De artaeidscrisis in Engeland. De Londensehe correspondent van het blad „Verdensgatig", te Kristiania, schrijft in een brief aan zijn blad, dat er in het Enge'scha leger gebrek heerscht aan ammunitie, Werkkrachten ontbreken, wat invloed heeft op het aanmaken van oorlogsmateriaal. De werklieden eischen hooger loon, gepaard met weinig, arbeidslust en veel verzuim. De vereeniging der scheepsbouwers heeft onlangs den verloren tijd bekend gemaakt over de 4 weken der maand Maart. Op 48 voorname scheepswerven, waarvan 15 in hot Clyde-district, '27 op de Noordoostkust, (i te Birkenhead-Barrow en Huil, hebben slechts 24 o/o der werklieden 53 uren per week ge arbeid; 40 o/o slechts 4—53 uren; 36 o/0 minder dan 40 uren. Het overwerk is in deze arbeidsuren inbegrepen, In werkelijkheid arbeiden 50 o/0 der werk lieden minder dan 45 uren per week, waar zij vóór den oorlog geregeld 55 uren maakten, zonder inbegrip der overuren. Er wordt tegenwoordig niet, meer dan een kwart van den normalen arbeidsduur gewerkt. DE UITVAART VAN PATER BERNARD VAN MEURS. In de mooi in ï'ouw gedecoreerde kerk aan de Wijnhaven te Rotterdam had gistermorgen om 9 uur de plechtige uitvaart plaats van pater B. van Meurs. Aan het uitvoerige verslag der Maasb. ont kenen wij het volgende: Tusschen de vele priesters stond het stoffelijk overschot van den overledene in open kist, enkel gesierd met de emblemata van het priesterschap, den kelk en de stola. Onder" de geestelijkheid merkten we op rector van Dillen en pastoor de Meulder van lerseke, bijzondere vrienden van den overledene. Achter de geestelijkheid werden eenige rijen ingenomen door de familieleden van pater van Meurs. De Requiem-Mis werd opgedragen door Mgr. Thier, deken dezer stad, geassisteerd door rec tor J. de Greeve en pater Flecken. Het zang koor voerde zeer mooi de Requiem-Missa van Perosi uit. Na de H. Mis kwam pater rector J. de Greeve S. J. op den kansel om de lijkrede uit te spreken. Op den tekst: „Geloofd zij God, Die ons gezegend heeft met alle geestelijke en hetnelsche fa ven in Christus, tot lof der heerlijkheid van ijn genade", schetste pater de Greeve het mooie, voor anderen steeds gegeven leven van den over ledene, dat er altijd op gericht was God te loven en zijn heerlijke gaven te gebruiken voor Godes eer. Pater de Greeve eindigde zijn schoone en ontroering wekkende lijkrede mei het vragen van het gebed voor zijn gesteon medebroeder: „De verantwoording van den priester is zoo groot. Heeft zijn ziel nog iets uit te boeten, laten wij hem dan behulpzaam zijn door ons aller gebed." Na de lijkrede bad de absonie piaats door Mgr. Thier, deken van Rotterdam, geassisteerd door de paters Flecken en v. Kleef. Nadat de priesters nog een laatsten blik had den geworpeu op den gestorven medepriester, werd de kist gesloten en onder het gezang „In Paradisum" de kerk uitgedragen. Buiten stond een groote menigte den begrafe nisstoet eerbiedig af te wachten. Op het kerkhof geschiedde de beaarding door astoor Schröder, geassisteerd door de paters lecken en v. Kleef. Bij het graf waren nog aanwezig her Eerste Kamerlid Arnold Gilissen en pater F. F. Berg man, als president van de Rotterdamsche Ver eeniging voor Katholiek Onderwijs. PLECHTIGE H. COMMUNIE IN EEN BELGISCH VLUCHTELINGENKAMP. Men schrijft ons uit het Regeeringskamp te Nunspeet: Eene zeer groote en treffende plechtigheid had Zondag 2 Mei jl. plaats in de kerk van het vluchtoord te Nunspeet. Ongeveer honderd en zestig kinderen werden op dien dag tot de plechtige H. Communie toe gelaten, nadat zij gedurende langen tijd tot dien grooten dag waren voorbereid. Kapelaan Bod- son uit Visé had de kinderen van zijne parochie te Visé, hier verblijvende, zelf voorbereid. De ZeerEerw. Pater Andreas, Minderbroeder Capu- cijn uit Aalst, had de Vlaamsche meisjes voor bereid en de ZeerEerw. Pater Stanislaus van den Berg uit het klooster der Minderbroeders Con- ventueelen te Leuven, de Vlaamsche jongens. Onder de H. Mis van half acht hadden de kinderen het geluk ter H. Tafel te naderen en daar hun dierbaren Jezus in hunne onschuldige hartjes te ontvangen. En niet alleen de kinde ren, maar ook zeer vele ouders naderden op dien dag tot de H. Tafel. Vóór de H. Communie en ook na de H. Communie zongen de kinderen liederen, toepasselijk op dezen schoonen dag. Wat de kinderen vooral niet vergeten hebben is te bidden voor den vrede, te bidden, dat zij toch weer spoedig met vader en moeder naar hun dierbaar Belgenland kunnen tcrugkeeren. En onder de H. Mis en onder het Plechtig Lof was het groote kerkgebouw tot in de uiterste hoekjes gevuld. Een schoon oogenblik was het toen de kinderen gezamenlijk de vernieuwing van hunne doopbeloften deden en de opdracht aan Maria. Maar niet alleen op kerkelijk gebied is deze dag groot gevierd, ook in den familiekring is deze dag schoon gevierd. Vooreerst hadden de kinderen een afzonderlijk ontbijt, dat bestond in chocolade en broodjes. Ook was gezorgd voor een afzonderlijk souper, 's Avonds is er voor de kinderen en de familieleden een prachtig avond feest geweest, een avond, waaraan zij nog dik wijls zullen denken. Don Bosco, de hofgoochelaar, was gekomen, en deze heeft zeker zijn schoonste toeren aan de kinderen laten zien. Zij stonden verbaasd over zijn goochelenEr heerschte in de feestzaal eene vroolijke stemming, er werd door Don Bosco aan ieder der kinderen een vlag gegeven en dat zwaaien met die vlaggen van al die kinderen onder het zingen van het Hollandsche volkslied toonde dat zij dankbaar waren. En daar was ook reden voor. Zij hadden alles te danken aan hunnen goeden regeeringscommis- saris, die in overleg met de ZeerEew. heeren Aalmoezeniers verlangd had, dat dit moest zijn en blijven een onvergetelijken dag voor de kin deren en hunne familieleden. Als gedachtenis had ieder kind ontvangen een kerkboek, rozenkrans, communieplaat en een por tret van hun geestelijken leider. Ook past een woord van dank aan de dames Pierson, Lelieveld en Faber, die zooveel gedaan hebben, opdat de kinderen op dien dag er als ware communie- kinderen zouden uitzien. VERKOOP VAN MAIS. Het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel deelt mede, dat het in de bedoeling ligt de verkoopen van Amerik. mixed-mais in deze maand te doen plaats hebben als volgt: 7 Mei inschrijving te Rotterdam; 17 Mei veiling te Amsterdam; 21 Mei inschrijving te Rotterdam; 31 Mei veiling te Amsterdam, telkens ongeveer 10,000 ton. CRICKET. De aanstaande competitie. Voor de a.s. competitie van den N. C. B. heb ben ingeschreven: 's-Gravenhaagsche C. C., Den Haag; Rood en Wit, Haarlem; V(olharding) R. (A. P.) Com binatie), Amsterdam; Hilversum, Hilversum; en Hermes, Schiedam, voor de eerste klasse. De Cricketclub „Haarlem", die eigenlijk voor A!le betalende abmmé's op dit biad, dl« het bezit eener verzekeringspolis zijn, zijn v< gens de bepalingen op de polissen vermei tegen ongelukken verzekerd voor fQ(30 GULDEN bij levenslange oog èchiktheid tot werken. 300 GALDEN bij verlies van et; band of voet. §5U GULDEN bij verlies van één wij. vinger. |5 GULDEN bij verlies van anderen vinger De uitkeering dezer bedragen wordt geg; randeerd door de Maatschappij „liULLANl SCHE ALGEMEEN E VERZEKERING! BANK" te Schiedam. de tweede klasse had ingeschreven, zal in ove weging worden gegeven alsnog vooi de eers klasse in te schrijven. Hermes 11, Schiedam; 's-Gr. C. C. II, Dt Haag; V. R. C. II, Amsterdam; V. V. V., An sterdam; Albion, Zaandam, Rood en Wit 1 Haarlem; H. B. S., Den Haag; Ajax, Leiciei V. O. C., Rotterdam, schreven in voor de Iweei klasse. SCHIETEN. De Kon, Ver. van Ned. Scherpschutters hee het initiatief genomen tot het houden van et schietwedstrijd op de banen van Ockenburgh Loosduinen. Met medewerking van den Minister van Oo log zal daaraan worden deelgenomen door al landstormafdeelingen in Nederland. De terr toriale bevelhebber in Holland is voornemer daaraan tevens een groote velddienstoefening verbinden. De deelname is kosteloos, bet ve voer geschiedt voor rekening van het Rijk en c mannen verblijven 's nachts in een tentenkam en eenige lokalen. Vo,or den wedstrijd zijn ta rijke prijzen beschikbaar gesteld. De commissie, die voor de organisatie zorg bestaat uit de heeren: S. J. v. d. Bergh, eigenar van Ockenburgh en voorz. der Kon Ver. va Scherpsch.; mr. P. A. F. Blom, kapitein der ih O. I. leger, comm. van het Leidsch Studenter Vrijwilligerskorps; J. P. Boots, reserve le luit A. van Buren, luit.-kolonel, comm. der Koi Scherpsch. te Rotterdam; A. E. Dudok v. Hee J. W. Klein, comm. van het militair opleiding* korps; W. J. M. Linden, le luit. inf.; dr. A Meijers, comm. dei Kon. Ned. Weerbaarheid.' vereeniging; W. Meijneken, reserve le luit. de jagers en mr. W. Nierstrasz. Pijn in den rug kan het eerste kenteeken ziji van heupjicht (ischias). De pijn kan zich ver der ontwikkelen naar de heupen en vandaa langs het been, waardoor het loopen onmogelii wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnekkig zijn dat men zelfs operaties heeft voorgesteld on haar te doen verdwijnen. De aanwending vat zalf, smeersels, enz. op de aangedane plaatsei brengt met het gewenschte resultaat, omdat zi slechts een tijdelijke verlichting geven. Zij tastei uw kwaal niet in haar wortels aan. d. w. z. i: de onzuiverheden, die niet door de verzwakt nieren verwijderd werden. De eenige juiste behandeling is de oorzaal van uw kwaal te doen verdwijnen, de schadelijk stoffen, die de spieren en weefsels hebben aan getast. Foster's Rugpijn Nieren Pillen hergevei aan de nieren de kracht om haar werk uaa behooren te doen, waardoor de onzuiverheden ui het lichaam verwijderd worden, en zoodoende c' oorzaak van alle kwalen van rheuniatischen aart wordt weggenomen. Te Haarlem verfcrijgb. bij de heeren K Edeu, Spoarne 88, en J. J. Göppinger, Gr Houtstr. 147a* Toezending geschiedt fran co na ontvang»* vai postwissel k J 1.76 voor één, of 10 - voor zei •loozen. Eisclit de echti Foster's Rugpijn Nierei Pillen, weigert elke doos 3ie niet voorzien ie var nevenstaand handelsmerk (Nadruk verboden). De eerste zonnestraal van den helderen Februariniorgen drong door de. venstergor dijnen van een slaapkamer en loerde nieuwe, «ïerig naar het witte bed, op welke kuseeius ten gerimpeld, vaalbleek vrouwenhoofd in «e armen des doods rustte. Het zag er streng Wt; de lijnen om mond en oogen schenen in den dood nog scherper, dan zij hij het leven Iteweeet waren. De doodsengel had deze le vensvlam niet zaeht kunnen uitdobven, de 'obuste lichaamskracht der aeetigarige '^fouw bad een te hevigen. weerstand gebo den, daarom lagen de sporen van dien strijd gegrift in de leelijke trekken der doode J?1 maakten ze nog helder en afstootender, zij voorheen geweest waren. Het matte .tchthcht op de tafel flikkerde nog even *J°og 0p en doofde daarna uit; de olie was .^rip-ten geworden en zoo stierf het kort na e gebiedster in hetzelfde vertrek, kt ii morkenlicht drong meer en meer de tef.i, sterfkamer binnen en eindelijk be- - "ten bet hooge slanke meisjesgestalte. die naast een stoel op de knieën gezonken lag en onbeweeglijk naar bet doodsbed staar de. Zij was zeer schoon, maar op haar gelaat lag -verkropte droefheid en lang onderdrukte smart als ingemetseld. Nog eenmaal naderde zij de doode en legde het oor aan haar mond, luisterend of zij nog eenig ademhalen kon vernemen. „Het ie voorbij. Moge God u genadig zijn, gij harde, liefdelooze vrouw.... een genadige Rechter, terwille van 'het arme weeskind, dat gij on derdak en brood hebt gegeven. Liefde hebt gü niet gewekt, ook niet gewild, ik kan ze u dus niet wedergeven, uwe hardvochtigheid heeft de natuurlijke dankbaarheid terugge bracht tot een gevoel, dat niet te noemen ie en hef, is de plicht alleen die mij doet hid den voor de rust uwer ziel". Met rasse schreden verliet zij de sterfka mer en sloot de deur al. In een aangrenzend vertrek bleef zij staan, trok de zware zijden gordijnen terug, opende de vensters wijd en liet de koude, friescne lucht binnenstroomen. Dau trad zij voor den hoegen spiegel en bekeek treurig baai" dooi- waken afgemat ge zicht. „Ik ben zoo ®oe> sinds drie weken heb ik bijna geen ela^P kehad. Ach, was me vrouw von Steiii een weinig liefderijker voor mij geweest, dan zou ik nu niet die gewetens angst onderfinde». omdat ik geen zweem van dankbaarheid ja H1ii gevoel, klaagde Met onderzoekende blikkeu bekeek zij haar afgedragen, aan do ellebogen versteld kleed van ouderwetscibeii enit en streek de vee] te wijde taille glad. i „De wees heeft de afgelegde kleederen van mevrouw von Stein totaal ten einde gedra gen, zoodat ik niet eons volgens voorschrift over haar rouwen kan sprak zij op bitteren i toon. Zij ging snel in baar eigen eenvoudig ka mertje, trok een ouden kaalgeeleten mantel aan, sloeg een zwarten doek over het hoofd 'en ijlde de trap af, die in een fraai beschil derde gang uitkwam. j „Goeden morgen, Ivounol" riep een blo ezend dienstmeisje, dat juist met een mandje laan den arm, waarin zich Deerlijk geurend 'gebak bevond, het huis binnentrad. „Wat ziet ge er ontdaan uit! Is de gierige heks nog niet ter ziele 1" Ivonne's donkere oogen keken haar ver schrikt aan. Zij was het wel gewoon, door de dienstmeisjes des 'huizes eu van de buurt als haai-B gelijken behandeld te worden, waartoe hare arme kleeding het meeste bij droeg, maar nooit had zij op zoo ruwe wijze over mevrouw von Stein hooren spreken. Haar fijngevoeligheid verzette zich tegen deze manier van uitdrukking; zij antwoordde dim ©enigszins afwijzend: „Mevrouw von Stain is voor een lialf uur overleden". I „O, de basviool is dus werkelijk kapot. Nou, wee er blij om! Nu krijg je een nieuw rouwkleed, dat is zoo bet gebruik en het zal wel het. eerste in je leven zijn!_ Geef baar de oude plunje, waarin je er uitziet als een vogelverschrikker, maar getroost mee in ihet graf.... Veel tranen zul je wel niet om haar vergieten, héï" Het meisje laehte moedwil lig en voegde er bij: „Maak je niet driftig, we weten immers allen, hoe zii je onder den dekmantel eener weldoenster, die een arm kind van de straat opraapt, heeft, behandeld! Met dienstboden kon zij niet over weg, daar om bracht zo voor zich fan dienstmeid groot, i die niet morren of wegloojsea mocht! O ja, wij weten alles wel. Zoek maar gauw een anderen betereu dienst; wanneer j« van mijn 1 hulp gediend wilt zijn, d»n weet ik wat goed* 'voor je. De oude verlamde moeder van den geheimraad hoeft een nieuw kamermeiejt noodig; zij laat zich lonu urenlang voorle zen, en daar ge dit bü mevrouw von Steii Ivonne ging haastig 't snapachtige meisje voorbij en ijlde naar het postkantoor, waai zij een telegram aan den neef der gestorven* afgaf. Toen zy na een uurtje huiawaartf keerde en den winkel van den huiseigenaar, een gezeten koopman, voorbijging, zag zi, hoe deze door de ruiten keek. Hij knikte baai' toe en opende de deur. „Wilt ge niet even binnenkomen, juffrouw I von net" Hii voerds het jonge meisje in zijn huiekamer en noo', digde haar uit op de sofa plaats te nemen '„Mag ik u mijn deelneming betuigen in het verliest" zeide hij. „Ik dank u, mynheer Mandera". „Het nachtwaken heeft u afgemat» juf- j frouw Ivonne, u ziel er slecht uit. Een ab 1 solute ruet zal u goed doen, zou ik niet eeui. ge werkzaamheden van u kunnen overne- jmeuT Het sterfgeval gaat mij immers ook xn zooverre aac, dat mevrouw von cstein as ïinnroio, der eorstc étage van myn nui* NIEUWE HflARLE COURANT En nu, het was geen begoocheling, kreeg het donker oog een levendigen glans, het verhelderde als in blijde verwachting en.... „bevrijd,... eindelijk bevrijd!" klonk liet sidderend van 's meisjes lippen. De vast in eengeslagen handen, die zich wel. toen de doodstrijd op het hevigst was, tot een stil ge bed gevouwen hadden, vielen nu langs haar lichaam neder en langzaam richtte zij zich op. „Ik ben bevrijd", fluisterde zii nog eens, alsof zij dat onbekende, lang verbeidde woord niet dikwijls genoeg kon (herhalen, om do vreugde te genieten, die dat „bevrijd" in haar wakker riep. ook altijd 'hebt gedaan, zou zij u bepaald we. willen nemen. Zal ik eene moeite voor j«| doen7 De keukeumeid is een nicht van me.' j „ïk dank je, voorloopig moet ik afwach ten, tot hier de huishouding ia opgebroken en ik door de erfgenamen van mevrouw Von Stein ontslagen ben." huurster was."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5