7 DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. eerste blad 7 DE OORLOG De Volksvoeding. TELEGRAMMEN Knie beschermers P. W. TWEEHUUSEN, Kinderiiuisvesf 29-31-33, Haarlem DONDERDAG 6 MEI 1915 40sU iatrgass 8740 Bureaux vaa Redaetie en Adminieftralie Intercommunaal Telefoonnummer I486a &IT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN Prima Lederen voorkomen het slijten der Kousen. BARTELJUftlSaTHAAT 27 TELEFOON 1770. Haarlemsche AHedagjes. No. 157e VLIEGEN! xen« fden cr af- HE HURLEMSOiE CO ABONNEMENTSPRIJS» Per 8 maanden voor Laarlem 71-35 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom der gem,t 1.35 Voor de overige plaatsen In Nederland franco per post 1-80 Afzonderlijke nummers 0 03 PRIJS DER ADVERTENTIëNt Ta?. J—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 ct Bmten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel Buitenl. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 ct contant) AGENDA. 7 MEI. Gebouw St Bavo R. K. Volksbond Steuncomité van 7J<—9 uur. Sociëteit Vereeniging 8 uur Concert door liet Concertgebouw-orkest voor bet Coucertgebouw. Paleis van Justitie half 2 Bun j van Consultatie. Msisjespatronaat St Rosa Nassaulaan nTH8H uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Janastraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 centa. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. Het-gaat in de Tweede Kamer in deze da gen over de volksvoeding. Men weet dat de leiders der sociaal-demo craten, die lieel goed inzien dat zij na de herrie en de tweedracht van hun laatste congres, weer eens een agitatiemiddeltje noo- Aig hebber, om de firma bü elkaar te hou den en op de brug blijven, de kwestie der volksvoeding hebben aangegrepen als Liet) beste middel om èn zélf te po&eeren als de beschermers van het „arme volk", èn de ar beiders en kleine burgers in bewondering te doen staan voor die goede hoeren socialis tenleiders, die toch zoo'n warm hart hebben niet waart voor den minderen man!.. Door al het lawaai dat er gemaakt wordt van dien kant, door al die dikke woorden die men gebruikt, moet immers de indruk worden gevestigd (en wordt ook al uit den treure beweerd!) dat eigenlijk de socialisten de eenigen zijn, die om de behoeften van het volk wat malen. In de Kamer wachten ze zic/b. wel, zulke dingen te zeggen: men zou natuurlijk de hee l-en dóór dadelijk gevoelig: op de vingers tik ken, ofz'n schouders ophalen over zul- ken beuzelpraat! Maar in „Het Volk" en de provincieblaad jes die nog bestaan, dè&r is het: van dik hout zaagt men planken! „Het Volk" heeft het dag in dag uit over „den honger", over „de uitgehongerde pro letariërs", over „ondervoeding" en meer van dat fraaie. En zooals we dezer dagen ergens lazen moet het volgens het socialistische or gaan eigenlijk zóó zijn, dat „de arbeider" (dat wil dan zeggen óók de roode onderwij zers en wat er nog meer achter de roode vaan aan-loopt) absoluut niets merken zal van den oorlog! Van de duurte, die héél het volk treft, moeten alleen maar de niet-socia- listen lijden: de „bewesten" van de roode partij dienen in dezelfde conditie te blijvon als voorheen, en daar moet de Staat maar voor opdraaien!.... Zóó is de korte inhoud van al die socialis tische redevoeringen en h e t z-artikelen,' die nu dag op dag verschijnen. En werkelijk schijnt het doel bereikt: de ruzies van Arnhem worden vergeten door dat geschetter over „den honger". Nu is het duidelijk, dat ook in deze kwes tie volstrekt niet zoozeer de oplossing vau bet vraagstuk der volksvoeding wordt gezocht door de roode leiders, als wel die reclame voor de partij, en de agitatie die groote bliksemafleider tegen het onweer in den eigen kring! Toen minister Posthnma's eerste circulaire kwam, werd er een groote agitatie op touw gezet, om (tegen de gedocumenteerde be wijzen in van de groote gemeentebesturen, dat het niet mogelijk zijn) de zaak toch door te drijven. Toen minister Posthuma die eerste circu laire introk, heette het zoowaar in de socia listische pers óók,, dat ze.toch eigenlijk onuitvoerbaar zou zijn geweest! Toen de tweede circulaire kwam, juist op den vooravond van de dwaze en tooneelma- tige „betooging tegen den honger"' (door vol strekt nlet-hongerlijdende dames en heeren in Rotterdam !heel gezellig op touw gezet), toen moeet er wat anders gevonden worden •óm de «gHatie die nu plotseling werd ge stuit, weer op te doen leven,en toen ging toen agiteer en voor wittebrood. Die 1 ©olijke „kapitalisten" eten wittebrood, au de minister wil óns bruinbrood geven.... wel foei, zoo riepen de heeren Vliegen, Wi- baut en andere zeer wel gefortuneerde eni gesalarieerde heeren met pathos uit.... E>e volgende week zullen we nu wei van heeren een „actie" krijgen met den „elsch", dat van staatswege ook vleesöh en wijn, oesters eu taart worde versohaft, waar van die „kapitalisten" immens nü profitee- ren, en „de arbeioer" niet!.... Zoo vertroebelt men, door te speculeeren op den nijd en de afgunst, hol vraagstuk der kolksvoeding, alléén om wille van de rei- blaue voor de party. Immers, dat vraagstuk houdt niet anders in dan dit: wordt er door deu oorlogstoe stand honger geleden in Nederland! Zoo ja, ddn moet iiier* de Staat, zoo mogleijk, zor- £e« voor «tilling van dien honger. Dat dit op heel iets anders neerkomt dan op den „eisch" dat al de mindergegoeden, en de heeren. socialen bovenal, absoluut niets zuilen mogen merken van de duurte die door den oorlogstoestand héél ons volk teistert, begrijpt een kind! En daarom vertroebelen juist 'zoo onge lukkig de socialisten eene vraag, die met so cialisme of wat anders absoluut niets te ma ken heeft! Hun neiging om te poseeron als „de ar beidersvrienden", hun reclamezucht voor de partij, hun eenzijdigheid en volstrektrnegee- ren van hetgeen een niet-socialist doet, ma ken dat men zich over al die „eischen", die voor de leus en om zieltjes te winnen het meest worden opgezet, niet druk meer maakt. En zoo veroorzaken de socialisten door hun onaangenaam en pedant optreden juist het tegendeel van wat ze hereiken willen: ze maken dat men onzerzijds soms spoedig ge neigd zou zijn, om het goede dat er in hun actie schuilt, op zü te schuiven om al den „poeha" en het lawaai dat ze voor eigen voordeel erbij maken. Nu is dit onjuist, dat geven we graag toe. En daarom hebben dan ook reeds verschil lende gemeentebesturen (wij maken de prac- tisehe toepassing op het bovenstaande) tóch op de tweede circulaire van minister Pos thuma geantwoord, dat ze hun best zouden doen eraan te gemoet te komen, hoewel ze ook vele bepalingen ervan onuitvoerbaar achten. Dat is de goede weg. Als er ingrijpen in de volksvoeding ten bate van de minstgegoeden noodig is, la- ten we dan proboeren te doen wat te doen ltèn zijn. Niet omdat we de oplossing zoo ge lukkig achten, integendeel maar omdat we moeten maken dat er geen gebrek wordt ge leden.. Of dit laatste werkelijk het geval is? Hier en elders weten we, dat er van „hon ger" eenvoudig geen sprake is. De arbeider merkt, o zeker, wel iets van de duurte, maar dat drukt op het geheele volk! En daarom is het ook goed te keuren dat in 's ministers plannen de verdeeling in wie het wel en wie het niet noodig hebben, is weg gevallen. Doch nu kón er geholpen worden; als er honger is. Dit moet voorop staan, en daarin zijn alle partijen van orde het eens. Omdat we in een zeer oxceptioneelen tijd leven, heeft de overheid ook exceptioneel© maatregelen te nemen, voor zoover dit. mo gelijk is: dat systeem is door degenen die (het vraagstuk der volksvoeding behoorlijk on der de ©ogen zien, m en buiten de Kamer verdedigd, Daartegenover staan de socialisten met bun eeuwige „eischen' die nu vooreerst den staat voor alles willen doen opdraaien en voorts van de buitengewone omstandigheden willen gebruiken maken om die staatzsorg voorgoed zoo sterk mogelijk te doen zijn. Het moet dunkt ons onzerzijds nog eens gezegd worden» dat het partij trekken tegen dit heilloos socialistisch streven vol strekt niet beteekent, als zou men 't vraag stuk der volksvoeding niet van belang achten of er geen aandacht aan willen schenken! In tegendeel. Maar ook hier gelddt als bij alle kwaad: principiis obsta: wij keerenons tegen het verkeerde beginsel, in de prao- tijk willen we gaan, zoover als met ónze be ginselen is overeen te brengen! OVERZICHT. Het eigenlijke oorlogsnieuws is zeer karig. In bet .Westen, te Yperen, halen de Duit- schern den ijzeren ring om den Oostkant van Yperen steeds nauwer aan, en de bezetting van deze ongelukkige, stukgeschoten stad zal wel eerlang volgen: da Engelschen en Prau- schen gaan hier stap voor stap, terug. In het Oosten worden de gevolgen van de 'groote overwinning in de Karpathen steeds duidelij ker: Rusland moet nu terugtrekken uit de belangrijke Uszók- en Dukla-passen en alle winsten, die de Russen in den wekenlanger» bloedigen slag in 'de Karpathen hebben be haald, verliezen ze door ,Von Mackenseu's strategie met één èlag. Tot een vernietiging, een beslissende nederlaag, is het echter ook nü weer niet gekomen: de Russen hebben hun kunst om veilig terug te trekken, weer mooi in toepassing gebracht. Meer dan het eigenlijke oorlogsnieuws trekt nu het politieke nieuws de aandacht. Italië staat op het punt, dé trouwbreuk te volbrengen en Oostenrijk den oorlog te. .ver klaren, Zelfs de Berlijnsche bladen, die nooit aan de mogelijkheid hebben willen gelooven, zeggen, dat de crisis op het hoogst eu da toe stand hachelijk is. Men is kalm te. Berlijn en zal ook dit dragen, als het moet. .Wat nu zoo plotseling den toestand ver scherpt heeft, is niet te bevroeden: waar schijnlijk hebben de entente-mogendheden, die door het uiet-gelukken van de Dardanelles aanvallen en door de overwinningen der Duitschers in het Westen en in het Oosten ten slotte den moed verliezen om het alléén klaar te spelen, Italië voor de boslisssende keuze gezet: vóór of tegen 1 En die keuze is, gezien de. stemming van het radicale deel des volks, zeer moeilijk! .We zullen afwachten; elk oogenblik kan de beslissing vallen. En of dat alles nog niet genoeg ware, komt nu ook uit liet verre Oosten het be richt, dat Japan aau China eea ultimatum zal zenden, dat ook daar naar hoogo waarschijnlijkheid den oorlog zal ont ketenen [Waar gaan we heen? De drankkwestie in Engeland. Gelijk te verwachten viel, heeft de maat regel der Britsche regeering om de invoer rechten^ op wijnen te verviervoudigen» in Frankrijk zeer de aandacht getrokken; Naar de Times meldt, heeft de parlemen taire commissie voor buitenlandsche zaken in Frankrijk op voorstel van den heer Crup- pi, haar voorzitter opgedragen zich met den minister van Buitenlandsche Zaken in ver- binding te stellen, teneinde over de kwestie van den wun-uitvoer naar Groot-Brittannië te beraadslagen. In Australië is men alles behalve over deni maatregel gesticht. Volgens het aangehaalde blad is men in arbeiderskringen woedend over de publicatie van het „Witboek", waarvan wii melding maakten, en waarin allerlei verregaande staaltjes werden aangehaald van slecht en slof werk, klaarblijkelijk veroorzaakt door de abnormale loonsverhooging. Ook de werkgevers moeten weinig tevre den zijn over den loop, dien de zaken nu ne men. Wel hebben zij aelve oorspronkelijk hnn maatregelen tegen den drank gevraagd, maar de menschen van de afodbaffingebe- wegiag hebber» zich van de zaak meester ge maakt en nu loopt liet niet moor naar hnn zin. Na de begrootingsrede van den minister van Financiën heeft dp oppositie in het La gerhuis aan de bezwaren van de oppositie tegen den drankaccijns uiting gegeven en volgehouden, dat plaatselijke beperking van het drankverbruik voldoend© zou zijn. Het antwoord van den minister was zoo verzoe nend mogelijk en men neemt nu dan ook al algemeen aan, dat de regeringsvoorstellen van de baan zijn!,... Do waarde van vestingen. De Franscho gene raal Malleterre schrijft voor „la Guerre des Nations," oeaParjjsch tijdschrift, een krijgskun dig overzicht, waarin de volgende uitspraak voorkomt: „Wij moeten aan de schitterende verdediging van Przemysl hulde brengen. Het heette, dat de versterkte stelling zoo doelmatig mogelijk aaDgelegd was. En zoo men aau den gevingen weerstand denkt, door Maübeuge en de beroem, de vesting Antwerpen geboden, dan is men ge rechtigd zich af te vragen of het lot van een stelling niet vóór alles van de dapperheid en de wilskracht van verdedigers en bevelhebber af hangt". Een Zweedscli stoomschip jjj den gj-omj boord. Een onbekend; stoomschip van onge veer 600 ton, komende uit Oostelijke rich ting, is eergisteren in de Fehmarn-belt (tus- schen Steenwijk-Holstein en Denemarken) door een Duitsch oorlogssch ip in den grond geboord. Een Duitsch wachtschip vuurde er, toen het stoomschip naliet te stoppen, twee schoten af. Het schip Werd zwaar getroffen en zonk binnen een half Uur> De Lokal-Anzeiger verneemt uit betrouw bare bron dat het Zweedsehe stoosmchip Va- nadis was. Daar liet geen gevolg gaf aan het hevel om te stoppen» werd Ihet door het wachtschip geramd ei zonk. De bemanning is £ei'©d en bevindt zich te Kiel. De gezanten bü den H. Stoel. De „Bayar- Courier" verneemt uit Rome, dat alle gezan ten bij den H. Stoel instructie hunner regee ringen ontvangen hebben om op hun poet te blijven, wat er ook moge gebeuren. DUITSCH BERICHT IN HET WESTEN. NIEUWE OVERWINNINGEN BIJ yperen. BERLIJN, 5 Mei- Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier'. De Engelschen trekken met de zwaarste ver liezen in de richting van Hart, een t,en oosten van Yperen gy-legen bruggohoofd terug. De hoeven Van Heule, Eiksternes t, Slotpark, Van Herenthofstede en Pappotje zijn door ons ver.- meesterd. Tusschen Maas en Moezel heerscht weer groote bedrijvigheid. In het Prieaterbosoh heb ben, de Franschen ten N.W. van Pont Mous- son miet sterke strijdkrachten een aanval on dernomen, dae ondanks langdurige voorberei ding door de artillerie met zware verliezen voor den vijand is mislukt. In het bosch van Aily en ten oosten daarvan zijn wij tot den aanval overgegaan, die goeden voortgang maakt. Wij hebben daar tot dus verre 10 officieren en 760 man gevangen ge nomen. FRANSCH LEGERBER1CHT. PARIJS, 5 Mei. (Officieel.) Het oommuniijué van hedenmiddag meldt: De Franschen hebben hun vooruitgang in de richting van Steen- straate voorgezet. Ten Noorden van Yperen vielen de Duit schers in den avond van den 4en Mei den lin ker-sector van de Engelsche front aan. Zij wer den teruggeslagen en door de Frausche artil lerie in de flank onder vuur genomen. De vjjand leed hier ernstige verliezen. In Champagne bij Beauséjour deden de Duit schers groote achtereenvolgende aanvallen; zij werden met gevoelige verliezen teruggeslagen. In Argonne avanceerden de Franschen bij Bagatelle. Zij vonden op het slagveld talrijke lijken van Duitschers, die in de gevechten van den len Mei gesneuveld waren. Een nieuw© aanval stelde de Franschen in staat hun terreinwinst in het Bois le Prêtre uit te breiden. DE SLAG IN WEST-GALICIE EN DE TOESTAND IN POLEN. WEENEN, 6 Mei. Officieel bericht van van middag uit het groote Oostenrijksche hoofd kwartier: De uitwerking van de overwinning begint zichtbaar te worden. Het Russische front in de Beskiden de linie ZboroSztropko—Lup- kow - is onhoudbaar geworden. Daar de Oos- tenrijksch-Hongaarsche en Duitsche strijd krachten in voor hen voortdurend gunstige ge vechten 31 an het wiesten op Jaslow en Zmigrad blijven vooruitdringen, is de vijand op het wes telijk deel van het front in Je Karpathen sedert vanochtend vroeg in vollen aftocht uit Hongarije; onze en do Duitsche troepen ver volgen hem. De Russen zijn dus op een front van ongeveer 160 K.M. lengte verslagen en onder de zwaarste verliezen tot den terug tocht gedwongen. Op de overige gedeelten van het front is do toestand vrijwel onveranderd. BERLIJN, 5 Mei. Officieel bericht uit het groote Duitsche hoofdkwartier: Aanvallen dier Russen uit zuidoostelijk© rich ting op Eossienic zijn afgeslagen. Onze troepen vervolgen den vijand. Ook bij Kalwarja, zoomede ten N.O. van Suwalki en ten oosten van Augustowo zijn ver scheidene aanvallen der Russen mislukt. Daar hebben wij ongeveer 600 Russen gevangen ge nomen. Op de overige gedeelten van het front is het hier en daar tot een handgemeen gekomen. Deze gevechten zijn alle te onzen gunste beslist. Tusschen de Weiehael en de Karpathen heb ben de Oostcnrijksch-Hongaarsche en Duitsche troepen ten noorden van de Bosch-Karpathen gisteren reeds de derde verdedigingslinie d!er Russen doorbroken. De Russen, op dat geheele front teruggeslagen, trekken op de Wisloka terug. Den omvang der overwinning kan men afleiden uit het feit dat tengevolge van de doorbraak de Russen hun noordelijke flank- en frontstelling in de Bosch-Karpathen ten zuid westen van Dukla beginnen te ontruimen. De snelheid waarmede onzo successen zijn bereikt, maakt het onmogelijk onze overwinningsbuit nu reeds in getallen uit te drukken. Blijkens voor- loopige berichten schijnt het aantal gevangenen meer te zijn dan 30,000. BERLIJN, 5 Mei. Het „Berliner -Tageblatt" schrijft over de overwinning in Galicië. Terwijl de Rassen reeds in Zuid-Oost Galicië niet in staat waren het langzame doch onweer staanbare offensief der verbondenen tegen to gaan, stort thans de vleugel-dekking aan den rechterflank ineen en de zegevierende storm loop van Mackensens leger dreigt de verbin dingen af te snijden. Een terugwerking, in ons nadieel, hoeven wij in Galicië niet meer te vree zen. Het is thans de vraag of het Russische Karpatlienleger zich aan den tang onttrekken kan die het van uit West-Galicië en Zuid-Oost- Galicië dreigt te omklemmen. Alleen echter als plaatselijk wapenfeit is deze overwinning een der grootsten en volledigst en van den geheelen oorlog. Do Russen nemen nog slechts sterke stellin gen in by Tuckow, op de gemiddeld 300 a 500 M. hooge bergkammen, die een scheiding vor men tusschen de Doenajec en de Bialla westelijk en de Wisloka oostelijk. Op dit front-gedeelte neemt onze zware artillerie de thans nauw keurig bepaalde stellingen van den vijand sys tematisch onder vuur. Eerst als de versterkin gen vernield en de Russische batterijen tot zwijgen gebracht zijn zal een bestorming ge schieden. WEENSCHE BERICHTEN OVER GALICIË. WEENEN, 5 Mei. Volgens de mededeelingen van de oorlogscorrespondenten groeit de geluk kige veldslag In West-Gaiieië tot een beslissen- den 3lag in den oorlog uit, in zooverre de ge vechten thans ook naar het front der Kar pathen overslaan. Het offensief der verbonden AI meer dan een maand geletien hebben we de vrijheid genomen in een paar artikel tjes en een „Alledagje" de aandacht te ves tigen ran onze lezers op de a*. „vliegen plaag die als een noodzakelijk gevolg van den yreeselyken oorlog dit jaar zonder eeni gen twyfel erg eu wat meer is. ook zeer ge vaarlijk zal worden. Tot ons groot genoegen zijn we door do collegae hier ter stede in onze pogingen ge steund: een poosje later heeft ook de redao- tie van „Haarlems Dagblad" harerzijds die zelfde waarschuwing de wereld ingezonden. Eu nu komt vau officieelen kant de door ons gevraagde en ook officieele steun: de „Centrale Gezondheidsraad" heeft een vlugschrift verspreid, dat de puutjes op de i zet, en een reeks waarschuwingen geeft te gen de vliegenplaag, die tevens zeer dege lijke voorbehoedmiddelen zijn. Wij hebben onder „Binnenland" een kort resumé ervan opgegeven, en we zonden aan raden; bewaart en herleest die raadgevingen en..,, handelt ernaar! Duitschers en Oostenrijk-Hongaren, door het welk de Russische flank over o©n ononderbro ken breedte van 40 K. M. werd ingedrukt is reeds vooruitgeschoven tot aan de waterschei ding tusschen Doenajek en Wistoka. De Rus sen bieden steeds opnieuw in zorgvuldig voor bereide opnemingsstellingen tegenstand en daartegen is het zeer doeltreffende artillerie vuur der verbondenen gericht; de infanterie begint thans daartegen op te rukken. In ver band met de gesloten, breedaangelegde breuk door bot Russische front zijn de Russische ver liezen reusachtig. Uit medbdeelingen van gevangenen blijkt eenstemmig, dat de werking van de artillerie der verbondenen alles overtreft wat de mensch zich kan voorsteilen. Bii een reserve-divisio waren alle officieren van den gen,walen staf gedood; talrijke aan vallen van waanzin deden zich voor. Gevauge. nen zeggen verder, dat zij reeds langen tijd leden door liet gebrek aan verzorging. Een groot aantal aangekomen gevangenen draagt burger- kleeren en slechts een militaire hoofdbedek king; daarentegen is het schoeisel meestal goed. Het overtrekken van de Doenajeta was, trots de waakzaamheid van de zich op den anderen oever bevindende Russen, onder de beschutting van den nacht voorbereid. Pionier-afdeelingen braken daarop den dam over de geheele breedte. Pontons maskeerden den arbeid van den nacht lederen morgeu door zandzakken. Toen hot aardwerk in den nacht van 1 Mei was voltooid, werden rails door de gaten in deu dam tot in het water gelegd en de ponton op de goedgesmeerde rails in het water gelaten. Den len Mei zijn do Oostenrijksche troepen hierop naar de oostelijken oever van dc Doena- jets overgestoken en voroverden het dorp Offi- nord, waar zij zich vastzetten. Hen werden 1000 Russen gevangen. De forceering van den Doena jets-overgang it uitsluitend door de Oostenrijfcscli-Hoiigaarsohe troepen geschied. HET RUSSISCHE BERICHT OYER GALICIË. ST. PETERSBURG, 5 Mei. In Galicië tusn schen de Weiehael tot de Karpathen hebben zich den 2en en 3en Mei gevechten ontwikkeld. Duitsche afdeelingen slaagden er in naar den rechteroever der Doenajetz over te gaan, maar het vuur der Russen belette hun verder dan den oever te komen. De strijd draagt een bij zonder hardnekkig aanzien. In de buurt van Toekbof en Bietsj heeft de Duitsche artillerie bijzonder veel projectielen verschoten. De Russen namen in den loop van tegenaanvallen vele hon» derden Duitschers gevangen. De Russen konden zieh er van overtuigen, dat hier troepenafdeelingen werden gebruikt^ die zich voor het eerst op het Russische front vertocfnden. In de Karpathen heeft in de riohting vant Stry, in de streek van Golonetzko zich een hevige strijd voortgezet. Hier is eenzelfde hoogte driemaal in andere handen overgegaan. De Russen wisten er zich in den loop van den dag definitief meester van te maken. Hier wer den 1200 Duitschers gevangen gemaakt met 8 mitrailleurs. By de bron van de rivier Soitza hebben de Duitschers gepoogd de Russische flank om te trekken. Dit voornemen mislukte geheel. Ook hier maakten do Russen gevangenen de Dlüt-i schiers trokken in wanorde terug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1