'AMamSUSSS^*a BINNENLAND BERICHTEN ha™ ZE V0K,flE 0PtAAe UIT DE ZAANSTREEK SCHAGEN EN OMSTREKEN UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS 408e Staatsloterij. DE „KATWIJK" EN DE NEDERLAND- SCHE REGEERING. VAN ONZE RECHTBANK DE TOESTAND IN FRANKRIJK. Prijzen van 65. 94 196 634 666 670 852 1056 1081 1109 1157 1251 1780 1809 1835 2355 2507 2755 2796 3020 3400 8624 3687 8853 8925 4096 4153 4319 4534 4707 4755 5382 5910 6222 6628 7073 7189 7239 7320 7589 7780 8083 8090 8604 8878 9431 9805 9832 9891 10238 10293 10369 10730 10971 11660 11720 11943 12134 12224 12353 12444 12501 12591 13166 13346 13465 14524 14859 15677 15694 15855 16041 16086 16474 16774 17017 17073 17231 17375 17790 17829 18203 18212 18824 18334 18503 18554 18619 19341 19366 19457 19513 19611 20034 20076 BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van li J. Mesman en T. Dijt. z. van D. Jansen ew W. Baardse. z. van 'J. Oostwoudler en G« Boellaard. d. van A. O. van 't Land en H. Toes. d. van H. J. van der Linden en M. J. Bouman. EERLIJ .N, Mei (Part. S.) De „Lokal-An- Eciger" schrijft: De Engelsche schatkist-kanselier legde In zijne budget-rede een bekentenis af van de 'grootste beteekenis: bij een vergelijking; van den financieelen toestand tusschen Engeland en Duitschland, kwam hij tot de conclusie, uat' Engeland's moeilijkheden toch bedenke lijker waren. De Duitsche Minister van Fi nanciën heeft het bij een langeren oortogs- duur minder moeilijk dan zijn Engelsche collega. Dit is de eerste maal sedert liet begin van 'den oorlog, dat Engeland officieel uitdruk kelijk de groote Duitsche draagkracht consta teert. Lloyd George, die destijds twijfel op- porde aau de juistheid van het resultaat der tweede Duitsche oorlogsleening, zal het niet gemakkelijk gevallen zijD, zijn overtuiging op It- offeren. Neg iu November 1914 sprak hij van onuit puttelijke Engeisclie hulpbronnen. Deze opinie schijnt thans wankelend geworden te zijn. Behalve de leeuing van 7 milliard M'irk, waarop onder de bekende gemakkelijke voor waarden, acht milliard geteekend weid, heeft do Engelsche schatkist geen beduidenden geld- toevoer outvangon. Eerst behielp men zich met schatkistbiljetten ten bedrage van 1200 miilioen en ten slotte volgde een leeniug waarop thans een tweede moet volgen. En nu verklaart Lloyd George, dat hij, m geval de oorlog nog een jaar duurt, 2d milliard Mark moet opbrengen, daarvan wordt 5100 miilioen door belastingen gedekt, doch men vergeet dat er nog 17 milliard absoluut onge dekt is. Lloyd George schijnt nog geen idéé te heb ben, hoe hij dit alles moet klaarspelen, waut .de. ervaring met de eerste leening opgedaan, is weinig bemoedigend. DE STRIJD IN ZUID-AFRIKA. KAAPSTAD, 6 Mei. Botha bezette het be langrijke epoorwegkruispunt Karibib en de Stations Johann Albrechtshühe en Wilhelm- Btal. Hij gelooft spoedig Windhoek te kun nen bezetten. CHINA EN JAPAN. TOKIO, 7 Mei. (Part.) De Keizer heeft er !n toegestemd, dat het ultimatum aan China leal worden overhandigd. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 7 Mei. Het avondcommuniqué van gitterenavond meldt: De dag is kalm ver- loopen en er valt üiete bijzondere te melden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk beeluit: is, met ingang van 10 Mei benoemd tot (burgemeester der gem. Geldermaleen, Th. H. Klinkhamer, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeen te Berkcnwoude. ie, met ingang van 1 Juni benoemd tot di recteur van het poet- en telegraafkantoor 4e Doesburg, H. Vogel, tlhans hoofdcommiee der posterijen; is met ingang van 1 Jüni benoemd tot di recteur van het post- en telegraafkantoor te Edam, H. M. Hijlkema, thans commies der telegraphie lete klasse; zijn de heeren mr, L. H. W. Begout, oud- minister van Waterstaat en lid van de Eer ste Kamer te 's Gravenhage, A. F. Philips, Industrieel te Eindhoven, en dr. G. A. F. ilolengraaff, hoogleeraar aan de Technische Hoogeechool te Delft, voor den tiid van vier jaren benoemd tot lid van den Mijnraad. De Berlijnsche oorrespondent van het Hbld. feeint: „Ik verneem dat in'zake de „Katwijk" een overeenkomst tusschen de Duitsche en Ne- derland&ehe regeeringen is tót stand geko men, die weldra openbaar gemaakt zal wor den." DE PRINSES DOOR BELGEN GEHUL DIGD. Naar w« vernemen werden door H. M. de Koningin op den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, behalve van Nederlandsche corporaties en vereenigingen, van tal van in Nederland verblijvende Belgon, waaronder ook van leerlingen van Belgische scholen in Nederland, telegrammen en brieven ontvan gen, waarin uiting werd gegeven aau hun gevoelens van dankbaarheid jegens Neder land. Onder eenige fraaie bloemstukken, die naar het Huis ten Bosch voor de Prinses Verden gezonden, waren er ook van hier te lande vertoevende groepen van Belgen. Hare Majesteit heeft aan allen Hoogstder- fcclven dank doen overbrengen. De moord te Roosendaal. Naar de Grondwet verneemt, was het een van de Jjuoegvriendon van Bogem, den thans aange houdene inzake den moord to Roozendaal, een zekere B., die zijn sothuiïplaats aan de "politie te Antwerpen bekend maakte. Op Etjn aanwijzing trokken de adjunct-commis saris Van der Veken, vergezeld van de agen ten Hendrickx en Verdonck er en uit en weldra trof men den lang gezochte in een café van de Leuven&traat, alwaar hij goede sier maakt,. Plotseling overvallen, weerde hij zich toch nog geducht, zoodat de 'hulp van enkele toe geschoten Duitsche soldaten noodig was om Tien kerel geboeid te krijgen en naar het po sitie-bureau te vervoeren. Zijn uitlevering is nu door de Nederland sche Regeering aau de Duitsche autoriteiten gevraagd, doch aangezien deze aanvrage "over Berlijn gaat, zullen er nog we) een foaar weken verloopen, vooraleer de officieele tiitlevering zal plaats hebben. Behalve voor den grutyelijken moord te Roosendaal, wordt hij nog vervolgd als de- •erteur bij de landweer, als de persoon, die Vóór eenigo maanden een politie-agent in de Bcnorsmol ens t raat te Breda met een) mee keer ernstig verwondde en ten slotte voor ben dozijn gevallen van vernieling en open bare straatschenderij en mishandeling van personen. Gevaarlijk speelgoed. Eendge jongenfl ,van 18 tot 16 jaar wisten dezer dagen onge merkt door te dringen in een der bomvrije kazematten in de vestingwallen van Nanr- [dem Ze hebben daar eenige honderden ga®. Ru ie jee en slaghoedjes weggenomen, en zijn zelfs eenigen tijd met gevulde granaten aan 't spelen geweest. Op de Huizerskeide werd vervolgens een vuurtje gestookt, om hunne „ammunitie" te doen ontploffen, waardoor een der jongens ernstig aan een vinger en een ander aan de oogen werd verwond. Deskundigen verklaren dat indien in de ka zemat een gasbuisje was ontbrand, dit stellig de geheele voorraad had aangestoken, waar na bij ontploffing van de aanwezige projec tielen de ramp niet te overzien waro ge weest. Door de politie moet een onderzoek wor den ingesteld, terwijl de groepscomman dant reeds een desbetreffende circulaire tot het personeel der scholen heeft gericht. Een Engelsch eskader gepasseerd. Het stoomschip „Oranje Nassau" passeerde op weg naar Vlissingen, Dinsdagmiddag tus schen 2 en 3 uur een klein Engelsch eskader. Het voer ongeveer tusschen de lichtschepen „Gallepot" en „Noordhinder" en stevende van het Noorden naar liet Zuiden. Van do Oranje-Nassau af was het kader vooral met kijkers heel goed waar te nemen. Het eskader bestond uit 25 30 schepen torpedobooten, kleine kruisers en schepen voor watervliegmachines. Er werden geen Duitselie oorlogsschepen gezien. Het eskader liet het Hollandsche schip totaal ongestoord varen. Dienzelfden middag werd van 5 uur af te Vlissingen weer aanhoudend en zwaar ka nongebulder gelhoord uit ZuickWestelijke richting. Het eskader kan om dien tijd on geveer voor de Belgische en Fransche kust zijn geweest en heeft vermoedelijk de Duit sche stellingen in en achter de duinstreek onder vuur genomen. Sint Biireaucratius. Het bestuur eeuer bijzondere school in de provincie Gelderland ontving dezer dagen van Ged. Staten dier provincie op een dubbel vel folio, netjes ge linieerd, aan weerszijden bedrukt (waarde ze ker eenige centen) in gesloten couvert, even eens bedrukt, Je officieele mededeeling, dat de subsidie voor het hoofd der school, Mej. X.... een halven cent te hoog was berekend. Zelfs in deze roerige tüden heeft St. Bu- reaucratius blijkbaar al den tijd. Door een adder gebeten. In verband met 'bet bericht van de Geld., dat te Oosterbeek een soldaat door een adder gebeten werd, deelt men aan dit blad thans mede. dat het toegediende serum van professor Sprondk die uitwerking heeft gehad, dat de soldaat dezer dagen naar het hospitaal te Arnhem zal kunnen worden overgebracht. Van am putatie van het gebeten en vergiftigde li chaamsdeel is thans geen sprake meer. Een wolkbreuk. Heerlen heeft Woens dag gezwommen in een wolkbreuk." De on weersbui zette omstreeks lialf één in den middag de geheele plaats in minder dan twiutig minuten tijds onder water. Vooraf naar do zijde van bet station was het 't ergst, bet geheele emplacement stond blank. Straat verkeer was voor een korten tiid onmoge lijk, auto's gingen tot het portier door het water. Toen de bui voorbij was, kreeg de burgerij handen vol werk om bet in kelders en_ gangen gestroomde water weder naar buiten tc werken. Do brandweer hielp ten slotte mede om de kelders ledig te pompen. Midden- en Noord-Limburg hebben geen overlast gehad. Gelukkig echter heeft men ook daar den lang verwachten voorjaarsre gen gekregen. Doodgeslagen. Op het terrein van de oliefabrieken van de firma Ant. Jurgens te Zwijndrecht is do 45-jarige werkman J. B., die onder een stelling doorliep, waarop werklieden bezig wareri te bouwen, door een vallenden steen dood geslagen. Treurig. Te Amsterdam is een kindje van 10 maanden van do familie Peper, uit den wieg gevallen, eu daarbij door bet wicg- getouw zoo goed als gewurgd. De kleine werd naar liet O. L. Vr. gasthuis vervoerd, doch bleek bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. De ontploffing te Rotterdam. Het onder zoek naar de ontploffing van het ongeval in de bierbrouw erjj d'Oranjebooin te Rot terdam beeft uitgemaakt, dat het als volgt is geschied: Men was bezig met het brengen van 'n leeg fust uit kelder 10 naar kelder 4. Op het oogenblik dat een dezer fusten in een ketting boven de opening van kelder 4 hing, brak van dien ketting een schalm, waardoor het fust duikelde en tegen den muur sloeg, waarlangs de ammoniakleiding loopt. Door den schok sprong de leiding, ze knapte af bij een verdunning. De leiding verkeerde door de lage temperatuur van den ammoniak, die onder een druk van twee atmosferen stond, in brozen toestand. Het mijnengevaar. Sedert de laatste op gave omtrent op onze kusten aangetroffen mijnen zijn, tot 1 Mei, benoorden den Helder in den grond geschoten 3, en op bet strand vernietigd eveneens 3 mijnen, zijnde 5 En gelsche en 1 Duitsche. Tusschen Den Helder en Hoek van Holland werden geen mijnen aangetroffen. Bezuiden Hoek van Holland werden 23 mijnen in eten grond geschoten, 4 vernietigd en 3 geborgen. Hiervan waren er 27 Engelsche en 8 Duitsche. In totaal zijn sedert het uitbreken van den oorlog op onze kusten aangetroffen 523 mijnen, waarvan 291 Engelsche, 54 Fransche, 32 Duitsche, terwijl van 146 de oorsprong onbekend bleef. a.= Nu en dan wordt aan onze redactie een bericht of artikel aangeboden, dat geschre ven is in de vereenvoudigde spelling. Daar onze courant o.a. om redenen van welstand in slechts één spelling wordt ge schreven en dit uit den, aard der zaak die van De Vries en Te Winkel is. zijn wij bij het ontvangen van stukken die in andere spelling gesteld zijn, altijd genoodzaakt die om te spellen, hetgeen zeer tüdroovend is. Wij doen daarom hij deze het verzoek, ons alleen berichten en stukken toe te zenden, die i.u de spelling van De Vries en Te Win kel zijn gesteld. HET ZILVEREN PROFESSIEFEEST VAN MOEDER JULIANA. De overste van liei klooster der Eerw. Zusters in de Koningstraat, de Eerw. Moe der Juliana herdacht gisteren haar 2&-jarig professiefeest. De Zustere hadden terecht gemeend, dat het voor openlijk fee6tvertoon geen tijd is. Daarom is het ook geen bijzondere, althans geen openbare viering geweest, maar in hui- selijken kring was het toch een mooi feest en daar heerschte een vroolijke, blijde feest stemming door het zilveren jubileum van de beminde overste. In de kapel werd des morgens een Hoog mis opgedragen, aan het slot waarvan ge zongen werd „Veni Sponsa Cliristi" van Phi lip Loots, een zeer mooie compositie van de zen Haarlemscben musicus. Aan belangstelling heeft het de Eerwaar de moeder niet ontbroken! Van de interne leerlingen, de onderwijze ressen en andere belangstellenden kreeg de jubilaresise een mooi groen kasuifel voor de kapel, dat op eenigszins plechtige wijze met een toespraak en het zingen van eenige lie deren aangeboden werd. Verder ontving ze nog vele kerkgewaden en andere geschenken voor de kapel, als: een prachtig humorale, door de Zusters gebor duurd, cauonbordeu, een bidstoel, terwijl een schat van bloemen, van vrienden, .kennissen en belangstellenden bet klooster versierde. Het behoeft wel niet gezegd, dat ontelbare gelukwenschen in allerlei vorm kwamen en velen persoonlijk hun felicitaties kwamen aanbieden, zooals de geestelijkheid der stad en vele andere belangstellenden. DE BROOD VERSTREKKING. Naar wij vernemen, zal de verstrekking van goedkoop brood volgens de circulaire van den minister van Landbouw enz. ook hier ter stede worden ter hand genomen. Na eene conferentie van den Burgemeester met het bestuur der Haarlenische broodbakkerspa- troonsvereeniging is besloten, dat bij wijze van proef een eu ander zal geschieden door ons plaatselijk Steuncomité, die dan alles zal regelen. GEMEENTEZAKEN. Levering vau elcctrischcu stroom voor verlichting - I* over muntmeters. Het Bestuur der Haarlenische Stichting tot woningverbetering heeft zich tot het college van B. en W. gewend met het verzoek, om in de gelegenheid te worden gesteld, om electrischên stroom over muntmeters te betrekken voor de verlichting van de thans voor haar in aanbouw zijnde perceelen buiten de Amsterdamsche Poort. Reeds vóórdat bedoeld verzoek bij het college inkwam, maakte de mogelijkheid van eene leve ring van electrischen stroom over muntmeters voor de verlichting van ^rceelen als vorenbe doelde thans voor de Haarlenische Stichting tot woningverbetering in aanbouw zijnde perceelen bij B. en W. een punt van overweging uit. Nadere overweging van deze aangelegenheid, in verband met de in andere gemeenten, met name Amsterdam, waar eene zoodanige leve ring van electrischen stroom reeds plaats vindt, in de praetijk daarmede opgedane ervaringen, heeft hun tot het denkbeeld geleid, om ook te deeer stede het nemen van eene proef met de levering van electrischen stroom over munt meters voor verlichting van arbeiderswoningen te bevorderen. Voor verwarming en koken zou nan het verbruik van gas kunnen blijven dienen. Zij meenen, dat op liet verzoek van de Haar lenische Stichting tot woningverbetering gun stig moet worden beschikt. Met de voor haar thans in aanbouw zijnde 107 perceelen ware dan bovenbedoelde proef te nemen. Voor dien proef vragen zij een erediet van 13.100. Personalia. Op de voordracht voor onderwijzer aan do school voor U.L.O. letter A zijn geplaatst: D. Talsma, Zwolle; J. Ringeling .Dordrecht en C. Jansen, Oosterbeek. Voor leerares in de wiskunde nan de meis jesschool voor M. O. met 5-jarigen cursus worden aanbevolen de dames M. E. Bellaar Spruyt te Amsterdam en J. Baron te Leeu warden. En voor tijdelijk leeraar iu de Maleischc taal aan de H. B. S. met driejarigen cursus en de Handelsschool met tweejarigen cur sus, de heeren C. Lekkerkerker te Leiden en B. J. O. Schrlecke te Leiden. Voorgesteld wordt te benoemen tot tijde lijk leeraar in de staatswetenschappen aan de H. B. S. met driejarigen cursus en de HaudeL-scbool met 2-jarigen cursus, de heer J. J. M. Noback, alhier. DE CONCERTEN IN „TROU". Zondag 6 Juni opent Haarlem's Muziek korps do reeks van 19 concerten in de Bui- tensocieteit „Trou moet Blycken", gedurende 1915 te geven. De muziekvereeniging Harmonie en Haar lem's Muziekkorps zullen de uitvoeringen geven. (Zitting van gisteren). UITSPRAKEN. Heden werden de volgende uitspraken ge daan: A. de C., bakkerslecrling te Zaandam, diefstal, 3 maanden tuchtschool; G. N. en A. W. V., zonder beroep te Haarlem, diefstal en heling, ieder een maand tuchtschool; E. Z., werkman te IJmuiden, diefstal. 1 maand gev.straf; B. V„ zeeman te Volendam, op lichting, 14 dagen gevstraf; H. S., koopman, A. G., zonder beroep, beiden, te Haar lem, appèl overtreding visscherij-reglement, ieder 25 boete of 1Ü dagen hechtenis; J. C. v. d., fotograaf te Santpoort, appèl overtre ding Woningwet, 4 boete of 4 dagen h.; G. H. N„ huisvrouw van A. \V„ zonder be roep, te Schoten, eenv. beleediging 1 boete of 1 dag h.; J. M„ werkman te Velscroofd, mishandeling, 2 maanden gev^traf. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 6 Mei. A. H. Perry en. G. Giehng. p. Vermeij en C. do Breek, r- H. J. Keazer en s. C. Junge. - C. J. W. ldes en M. A. L. Husmann. W. Zwier en H. Venekamp. J. v. d. Berg en M. Schou ten. M. H. Ruijeenaars en C. Kleee. Getrouwd: G. van Roon en O. Selier. Geboren: 4 Mei. z. van A. C. van Hamels- vold—Nellisscn. 5 Mei. d. van A. Heems kerk—van Opzeeland. z. van H. G. M. Stam—Boe. 6 Mei. d. van G. Wiiera—van Bree. d. van A. Brouwer—Oor. van M. Boelifr—Koelemü. Overleden: 4 Mei. F. J. Crombouw. 22 jaar, Jansstraat. 5 Mei. F. O. van Looij, 75 j., Ravelingsteeg. A. Zwemmer, 23 jaar, Ha- zepaterelaan. J. A. ter Gast, 28 jaar, Kle verparkweg. BINNENLAND. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Men seint ons uit Den Haag: !&r .Voortgezet wordt de behandeling van de in- terpellatic-Scheeper. Minister Potshuma ver klaart dat zijn bedoeling niet was de Kamer te ontstemmen. Wat de aardappelenuitvoer betreft moeten juist de eigenheimers zoo spoedig mogelijk uit gevoerd. De aardappelpolitiek zal worden ge voerd in overleg met den Directeur vau de Landbouw. Aan den invoer van varkensvleesch is leiding gegeven. Voor afdoende maatregelen moet men evenwel de behoeften kennen en Am sterdam bijv. kon daaromtrent geen inlichtin gen geven. Ook ten aanzien van vet moet men de behoeften kennen om te kunnen grijpen. V ARKEN 8 VLEESCH-TOE V OER. Men seint ons uit den Haag: Door bemiddeling van de Rijkscentrale tot regeling van den afslag vun varkens en var kensvleesch worden deze week een aantal ge meenten van varkens voorzien, w. o. behalve Amsterdam, Rotterdam, den Haag en Utrecht ook Haarlem, Leiden en Alkmaar. Totaal zullen 27U5 stuks worden geleverd. BUITENLAND. DE KEIZER TE BERLIJN. BERLIJN, 51 Mei. (Part.) De keizer die hedenmiddag van 't hoofdkwartier te Berlijn arriveerde is geestdriftig door de bevolking begroet. De keizerlijke auto kon zich slechts langzaam een weg banen door de jubelende menigte. Op zijn tocht va nhet Station naar het Slot was de keizer die zeer friscli en welva rend er uitzag en vooral de keizerin door de spontane grootsche ovaties van de Berlijners zichtbaar bewogeu. DE ACTIE BIJ YPEREN. v BERLIJN, 5 Mei. (Uit Duitselie bron). De Guerre Mondiale meent dat de prijsgeving van Yperen door de geallieerden, indien Joffre en French hiertoe besluiten mochten, meer mo reel© dan strategische waarde zou hebben. De inkorting van de linie der geallieerden zou ten gevolge hebben, dat zij niet meer van drie kan ten concentrisch vuur ontvangen. Dergelijke vertroostingen geven dezelfde vak critici, die nog de vorige week de handhaving der ruinen van Yperen als een levenskwestie voor de geallieerden kenschetstenDe burge meester van Duinkerken heeft mondeling aan de Parijsche regeering gerapporteerd, dat door het derdo bombardement het stadhuis nogmaals is getroffen en de ontstane brand slechts met groote moeite overmeesterd kon worden. Ge ringere schade leden do St. Martijnskerk en het hoofdstation. Vele personen zijn doodeljjk ge wond. BERLIJN, 5 Mei, (S-corr.) De redacteur van de „Concordia" te Rome, die dezer dagen Frankrijk bereisde, geeft een aanschouwelijke schildering van aldaar heerschende bedenke lijke toestanden. Allereerst constateert deze redacteur de kolossale toename yan de monarchistische agitatie, die met onverholen vijandigheid van het publiek gepaard gaat. I'oincaré heeft alle aanzien verloren. Daarentegen heerscht er aigemeene geest drift eu sympathie voor de koning van België. Minder sympathie koesteren de Fransohen voor de neutrale buren,r"waarvan men gelooft dat zij geen altegloeiende vriendschap voor Frankrijk voelen; zoo worden Hollanders en" Zwitsers ook bedacht met den eigenlijk slechts voor Duitscliers geschapen lievelingsnaam: „Sales Boches." Wat het leger betreft zoo ontbreken volgens hem de reserves volkomen, speciaal echter heerscht er gebrek aan officieren en kader di® niet zonder meer kunnen opgebracht worden. (Wij gelooven best te doen al deze beweringen maar met groote reserve te ontvangen! Red.) OFFICIEEL RUSSISCH BERICHT. ST. PETERSBURG, 6 Mei. (Officieel). Voor Libau is een vijandelijke kruiser met kleinere schepen gesignaleerd. Ln Galicië duurt de strijd tusschen Weichsel—Karpathen met hevigheid voort nieuwe Duitsche troepen met zeer veel artillerie zijn hier aangekomen. De vijand heeft den aanval herhaald en enormo .verliezen gele den. Op enkele punten moesten wij onze afdee- lingen doen terugtrekken. In den nacht van 2 op 3 Mei heeft de vijand een deel van de loop- gruven aan de Makoeska-hoogten veroverd. Bij den tegenaanval den volgenden dag maakten wij 1200 gevangenen, w.o. 30 officieren. Op. 3 Mei werd weer hevig gestreden over een uitge strekt offensief bij Ariglof aan de Boven- Lonitja. genoemden weg, Ter vergadering bleete, dat de burgen tes ter, de heer Jhr. N. van Foreest over het stofvrij maken van wegen inlichtingen had ingewonnen bij zijn ambtgenoot van Heem stede. In genoemde gemeente was voor dit doel gebruikt chloorcalcium op 6traat- en' grintwegen. De voorzitter, de Ibeer Berkhout, deelde mede, dat het stofvrij maken van den straat weg tusschen den heer Wissekerke en Teï Coulsttr op deze wijze 300 zou kosten, ter wijl de ingenieur van den Waterstaat hier tegen geen bezwaar had en zelfs wel het schoonvegen van rijkswege wilde doen ge schieden. Waren de aanwezigen het allen er over eens, dat het zeer gewenscht was1 een proef te nemen met teerbedekking, teneinde hier door van de stofplaag te worden verlost, over, de wijze, waarop de daarvoor benoodigde som bijeengebracht moest worden, ontspon zich een breede bespreking. Besloten is een poging te doen om van de gemeente een subsidie te verkrijgen en tegelijkertijd de belanghebbende ingezetenen uit te noodigen in evenredigheid naar hun gevelbreedte in de kosten bij te dragen. ASSENDELFT. Besmettelijke ziekten. Volgens ongave in de Staatscourant zijn in liet tijdvak van 28 April tot en met 4 Mei alhier 2 gevallen van roodvonk voorgekomen. .Vierde klasse. Vierde lijst. HOOGE PRIJZEN. 25,000 7715. 200: 8842 9560 17228. Mai-ktc»er zicht. Officieel behoort onze groote voorjaarsmarkt reeds twee weken tol het verledens, doch in werkelijkheid was hef gisteren groote koemarkt. Door de koude, en als gevolg daarvan trage markten met lage* prijzen, Averd veel vastgehouden. Nu Mei maand met haar tooverdogen het weiland in grazige dreven beeft herschapen, komt al dit vee los. De markten worden daardoor over voerd, wat ook al niet gunstig werkt. Ge lukkig ie bij de meeste weidere het beslag nog lang niet voltallig, zoodat althans gis teren, den grooten aanvoer niet nadeel ig werkte. Gelde- en melkkoeien waren alge meen duurder. Veel geldekoeien werden ook voor de slacht verkocht. Soldatenkoeien boorden wij eigenaardig' zeggen. Vette koeien werden vlot gekocht. Eerste kwaliteit gold 48—50 ct. Prijzen van 350 ontvingen voor hun vee J. Raat en J. Eriks v. Burgerbrug. Nuchtere kakveren waren vlug. Voorname lijk naar Engeland. Het wolvee was duur. Exportschapen voor Londen, noteerden, 48 gld., weide-overhoudere konden tot 40. De eerste lammeren liepen tot 18. Vette var kens blijven zoowat op eene hoogte. Sedert het stelsel van regeeringsvarkens. met een vasten prijs is ingevoerd, is de handel op de kleinere veemarkten tamelijk lusteloos. Gis teren werd alhier 43 Yi cent betaald. Wegens de heropende A'aart op Engeland, waren de' eieren, weer 75 ct. per 100 stuks duurder. ZIJPE. Mond- en klmnvzeer. Bij den heer R. te Het Zand is een geval van mond- en klauw zeer onder bet vee geconstateerd. ZIJPE. Burgerlijke stand. Getrouwd: J. Plant, 27 jaar, te Hoorn en N. Langer veld, 28 jaar, te Zijpe. K. Smit, 22 jaar te 's-Gra- venhage en J. Baken, 25 jaar, te Zijpe. BEVERWIJK. Geborend. van S. O. Hoog kamerde Groot. van A. Assendelftv, Assema. z. van M. SlotomakerKorver. z. van. A. SteenbeekKoridon. d. van M. d< W itW illemse. ALKMAAR. Getrouwd5. Mei. H. J. F. Kem pen en O. Kaandorp. J. Kuijper en A. M. Zeegers. Geboren: 4 Mei z. van J. Mollcvanger en J. C. Feij. - 5 Mei d. yan D. Mulder en N. Bakker. Overleden: 4 Mei. S. van Tbiel, wed. van P. Kekke, 77 j. J. Molenaar, 3 dagen. HEILOO. Geboren: d. van G. Schouten-Sui ker. d. van L. Pepping-Bolten. z. van VVV Stoop-Stet. d. van J. JJruin-Eoendermaker. z. van J. Hosmus-Half. a. van Jb. Bakker- Stein. d. van P. Bakker Knijn. d. van E. Dubbeld-van Zalinge. z. van K. Vennik-Bak-d ker. z. van C. N. Tuinman-Appelman. d. van A. Klaase-Dtekker. z. yan G. Kramer-1 Hoedjes. Ondertouwd: H. Bakker en M. C. Blanke» daal. J. v. d. Klooster,- weduwnaar en W, Dekker. G. Strooger en K. Bakker. EL J. F. Kemper en C. Kaanaarp. Getrouwd. H. Bakker en M, O. BlankedaaL G. Stoop en O. Terhorst. OverledenN. Luik, eclitg. van O. Hoogland.' E. Bakker, echtg. van P. Hartland, ovezL te Alkmaar. W., d. van P. Schouten en E. Baars. NOORD WIJK. Geboren: d. van J. Comman deur en J. A. Nieuwenhuizen. z. van J. Chf. Luscber en P. A. Slats. d. van J. J. Wjjnbeelt en G. O. v. d. Meij. z. van N. P. van Bohemen. en G. H. Hogervorst. Ondertouwd: H. Klinkenberg, 38 j,, wedur. van N. Vink en J- Vnb, 33 j, J. Q-. Blok, 24 j., te Noordwijk en M. C. Nollee, 27 j., te VGra- venkage. Ovrleden: P, van Rhijn, 83 j., wednr. van M„ v. d. Post. Overleden: A. van der, .Veldt, 71 j., weduwe van H. Westerman. 'J. de Berg, 1 j., d. y. 5R de Berg en A. M. Noorman. i,.;~ HEILO. Stof bestrijding. Vtrechillende ingezetenen wonende aan den Rijksstraatweg in de kom der gemeente, hebben op uitnoodiging van (het bestuur van „Heiloo .Vooruit" vergaderd 'ter bespreking yan bet slofvrü maken van DE ZWEM- EN BADINRICHTING AAN D® HOUTVAART. 'M B. en W. maken bekend, dat de zwem- badinrichting aan de Houtvaart tot einde Sèft* tember, a.s. kosteloos toegankelijk i«s 'j lo. op. alia werkdagen voor. mannen en i0^

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2