DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, Bartiljorisslraat DE OORLOG P. W. TWEEHUIJSErt, EERSTE BLAD BINNENLAND STATEN-GENERAAL. SCinderhyisvest 29-31-33, Haarlem ZATERDAtiAVOft ü- MIEU WS Knie beschermers ZATERDAG 8 MEI 1915 87431 Rureaitx van Redactie en Administratie Intercommunaal Telefoonnummer 1426» Dit nummer bestaat uit uijf bladen J>aaronder de Officieele Kerklijst en Geïllustreerd Zondagsblad in acht ^zijden. boek Gr. Markt - Tel. 998. voorkomen het slijten tier Kousen. BARTELJOKISSTKAAT 87 Haariemsche Alledagjes. No. -sso 'ABONNEMENTSPRIJS! Per 8 maanden voor Laarlem /1.35 Voor de plaatsen, waar een agent Is gevestigd (kom oer gem.) - 1.35 Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1.80 Afzonderlijke nummers 0 03 PRIJS DER ADVERTENTIëNi regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer ÏO ct Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. BnitenT. 20 ct Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor 50 et. (A contant) AGENDA. 9 MEI. Terrein Spanjaardslaan 1 uur froote politiehonden-demonstratie. In den Hout half' drie Concert Haarlem's Muziekkorps. BLOEM ENDAAL Lonclirooin en Bode ga Rusthoek Matinée. AGENDA. 10 MEI. Gebouw St. Bavo R. K. Volksbond r— Ondersteuningsfonds Bestuur Schoen makers. Schouwburg Jansweg 8 uur Lili Greeu en Rosa Spier. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. DE GROOTE NEDERLAAG DER RUSSEN. INSLUITING VAN HET BESKIDEN LEGER. De Duitsche bladen brengen nieuwe bij - 'onderbeden over de nederlaag der Russen 'n West-Galicië. De „Lok.-Anz." meldt: De gevechten strek ken zich uit over oen front van 170 K.M., van den Lupkowerpas tot de Weichsel. De Russen trekken overal in wanorde terug in noord-oostelijke richting. Men schat niet te hoog, wanneermen de totale sterkte van de geslagen Russen op 8 h 10 legerkorpsen rekent. Gedeelten daar van bevinden zich nog in de Karpathen, waarvan de noordelijke uitgangen door de Dostenrijksche troepen zijn versperd. De correspondent van het „Tagebl." meldt; De Oostenrijksch-Hongaarsche troepen be zetten heden den Doekla-pas over de gehee- le breedte. .1 en terugtocht der Russen, die den vorm van een vlucht aannam, uit het kornitaat Saros, is begonnen. Zy vluchtten zoo over haast, dat de Oostenrijksche voorposten bij. na niet kunnen volgen. Vele Russen blijven achter. De bewoners van de tot nu toe door de Russen bezette gedeelten keeren naar hun dorpen terug. De Russen hadden eergisteren nog 85 gemeenten bezet, heden nog geen tien dorpen, die zij ook snel moesten verlaten. Aan de „Voss. Ztg." wordt verder volgens de „Korr. Norden" gemeld, dat de katas- troplie het opgerolde Russische tBeskiden- front schijnt te hebben overvallen. De Russen konden de overgangen niet lang houden, daar de schitterende samen werking van alle strijdkrachten reeds tot de omtrekking van deze naar den straat weg van Zmigrod geleid hoeft. Als gevolg daarvan werd op den noordelijken straatweg van Gorlice over Jaslo en het gebied van Ivrosno op den Zuidelijken straatweg van Zntigrod, Doekla bereikt. Daar tegelijkertijd het leger van Borcewic de stad Konietsjaia innam, werden aanzienlijke afdeelingen van de uit de Beskiden terugtrekkende Russen van een directen terugtochtsweg afgesneden, daar de straatwegen van Zboro naar Zmig rod en Doekla door deze geniale insluiting, voor beu afgesloten waren. mi vier zijden in het bergwoud tusschen Goriide, Zmigrod, Doekla en Zboro gedre ven, i- hoele .Westelijke vleugel van het ito- 'icskidenleger ingesloten. Be nige lichi olijke afdeelingen kunnen .wellicht lam, paden ontkomen, het gros der afgesneden m !e wouden zich ophou dende troepenafciei. uugen kunnen als verlo ren worden aangenomen. Bij Zmigrod stieten do Russische Doekla- troepen op de West-Galicische, hetgeen een slaagden met ijlmarschen naar het Noorden of het Noord-Oosten te ontkomen, dreigt een algeheele vernietiging. keillooze verwarring teweegbracht, opstop ping, vloeken, vuist- en bajönetgevecht. Bij aeze verwarring knalden de eerste schoten van de vervolgende troepen ouder generaal Mackensen, die de verwarring in een onbe schrijfelijke paniek deden overslaan. De Russische korpscommandant verliet ijlings het kasteel van den graaf Maczinsky, waar in hij tot dusver verblijf had gehouden, op de wijze als de legerbevelhebber Dimitrieff Jaslo had verlaten. Beiersclie, Hongaarsclie en Nederduitsche Oostenrijkers vervólgen de verslagen Russen, in de roes van de groote overwinning, waarbij duizenden en nogmaals duizenden gevangen genomen werden. De correspondent van de „Vossische" schrijft nog: Het lot van het opgerolde Rus sische Beskiden-front, dat van vier zijden in het woud van het gebergte tusschen Gor lice—ZingrodDukla en Zbore is geperst, schijnt een ware ramp. De geheele Russi sche westelijken vleugel van het Beskiden- leger is ingesloten, en het gros van de troepen kan als verloren worden beschouwd. In ieder geval zullen de treinen en mach tige artillerieparkeu den vervolgers voor 't meerendeel in handen vallen. Het „Berl. Tagebl." verneemt over de in neming van Tarnow uit het Oostenrijksche oorlogspersk war tier Gistermorgen om tien uur kwam Tarnow op den Noordelijken vleugel in het bezit der Oostenrijkers. Reeds in den vroegen morgen was de stad ook vanuit het Zuiden bedreigd, terwijl de weg Tarnow—Pilsno, welke voor den terugtocht der Russen zeer gewichtig is, door onze artillerie onder vuur werd gehouden. Het leger van Mackensen is de terug trekkende Russen onder commando van Di- mitrief reeds tot in de streek van Jaslo en Dukla gevolgd. Het derde Oostenrijksche le gerkorps is reeds in contact getreden met de armee van Mackensen. De tusschen de beide legers ingesloten Russische Beskidentroepen doen wanhopige ,1°"'.. aan een omsingeling te ont- doch lijden op hun vlucht voortdu rend de zwaarste verliezen uonuu Onophoudelijk geven zich afdeelingen over en het aantal gevangenen is reeds tot over de 50.000 gestegen, waaraan nog telkens duizenden toegevoegd worden. In het Orawa-dal werd een nachtelijke aanval op Ostry door het legerkorps van Hofmann met zware verliezen voor den vij and afgeslagen. Overal maakt ons offensief vorderingen. De verbindingsweg Taruow-Rilsno, welken do Russen door groote troepeninaohton trach ten te dekken om hun ontzettende voorra den te kunnen vervoeren, is reeds door on ze artillerie onder vuur genomen. De uit Hongarije wijkende Russen worden onophoudelijk door het legerkorps Börovic achtervolgd en trekken nu ook ten Oosten van den Lupkow-pas terug. Over den kritieken toestand van de Rus- sische Beskiden-troepeu verneemt de „Lo- kal Anz." uit het Oostenrijksche oorlogspers- kwartier: Onze aanvallende troepen, die van Gorlice uit ook gedeeltelijk in Oostelijke richting op rukten, hebben door dezen opmarsch het ijzeren scherm achter die Russische troepen laten vallen, welke ten Zuiden van den weg Gorlice-Imigrod-Dukla opereerden. Groote Russische troepenmachten gaan aldus een zekere gevangenneming tegemoet. Alle begaanbare verkeerswegen van het Zuiden naar het Noorden, van Gorlice tot achter den Dukla-pas, zijn door onze troe pen versperd. De» Russen welke er niet in XXXIX. WEEKPRAATJE, De straatjeugd, die hare jonkheid nog wel eens op al te baldadige wijze uitviert, heeft daar- 1 a't*jd een bijzondere voorliefde voor niet- groote en met-nieuwe huizen, die een beetje achteiaf in óe stad gelegen en onbewoond zijn ook voor ledige pakhuizen, en in het algemeen voor perceelen, die niet aan meer of minder drukke wegen en straten gelegen zijn, om een of andere redèn eens niet gebruikt worden door den eigenaar en goed van ruiten voorzien zijn. Het duurt dan meestal niet lang, of het be wuste perceel ondergaat een zwaar steenen bombardement, waarbij de onverdedigde vesting dan steeds op de zwakste plaatsen wordt ge- trotfeu. En^et gevolg is daa, dat er geen ruli meer heel blijft. Eerst daa wordt 't bo^ardement ge staakt en de geheal doorschot», sterkte wofdt eenzaam overgemtcn aaa haar lot Zulke gevallen van straatachenderii en errer- 'ijke baldadigheid zlln niet zeldzaam Eemgen tijd geleden was het evenwel error gemaakt. Ik vermeld het geval op gezag van een gel* genhei ciscorrespondent of straatberichtgever, die «venwel in zulke gevallen steeds betrouwbaar hie*'- »n. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. beel. van 6 Mei i*> aan mr. C. J Neytzell de Wilde, op verzoek, met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend uit zijn© betrekking van notaris te Utrecht. Projectielen op ons grondgebied neerge komen. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen meldt men: Donderdagmorgen tusschen 9 en 10. uur zijn in den Hedwigpolder, gemeente Graauw (Zeeland) vlak bij de Belgische grens, pro jectielen neergekomen, afkomstig uit kanon nen. van 15 cM. en wegende 36 kilogram. Drie vielen er in den polder zelf en één is neergekomen in de bij dien polder behooren- de haven. Deze projectielen waren, naar men verneemt, afgeschoten van het fort Blauw- garen, door de Duitschers bezet, die schiet oefeningen hielden op een in de Schelde ge sleept wordende schijf. STAATSSTEUN VOOR DEN MIDDEN STAND. Naar aanleiding van het ontwerp-Aalberse over de oneerlijke mededinging schreef de aderlander," overigens de aanneming van het ontwerp aanbevelend: „het is een treurig, maar onomstootelijk feit, dat de middenstand ten on zent zoowat alles van den wetgever verwacht en bitter weinig van het particulier initiatief.'' Deze uitspraak wordt vooral gesteund op de adressen, ingekomen naar aanleiding van het ontwerp, die allerlei zaken beschouwen als on eerlijke mededinging, die dat niet zijn. Dit argument nu zegt niets voor het „on omstootelijk feit" dat de middenstand alles van den wetgever verwacht in gevallen en daar komt het hier op aan waar hij zelf be- lioordo op te treden. Het verwijt is in zjjn algemeenheid dan ook volkomen onverdiend, zegt de „Rotterdammer" terecht en het blad gaat voort: „Van den aanvang van de liiddenstandstfewo- ging af is scherp onderscheiden tusschen die punten, die men zelf zou kunnen doen met of zonder staatshulp, en dezulke, die alleen de Staat kon verhelpen. Tot deze laatste behoor den ook de bestrijding der oneerlijke concur rentie. Gestreden is van den beginne over do vraag, of een civielrechtelijke verbetering van ons recht voldoende was. Maar nooit hebben wij van eenigszins gezaghebbende zijde liet betoog gehoord, dat de middenstand dit zelf behoorde te doen. Dit kon eenvoudig niet. Enkele bepaal de vormen mocht men soms kunnen bestrijden, wat ook wil geschied is. Dit gebrek in onze wetgeving nas door hot Particulier initiatief met te verhelpen. Maar daar, waar de Middenstand zelf kon optreden, is dat geschied en met uitnemend succes. Vakonderwijs, coöperatie, crcdiet-voor- ziening en zooveel meer, zijn met vrucht ter hand genomen. De geest om op den Staat te leunen is, waar die zich openbaarde, door de voormannen zelf ijverig bestreden. Natuurlijk moet er nog veel anders worden, maar niemand die de beweging heeft gevolgd, kan ontkennen, dat op het zelf aanpakken onmiddellijk de na druk is gelegd en'dat daardoor reeds heel wat verbeteringen ziju t°t stand gekomen." 'Het ontwerp-Aalberse is een onmisbaar steun- middel bij do eigen werkzaamheid tot verbete ring, dat men zelf niet kon vervangen. ten weg achter den rug had. Hij vroeg om een aparte kamer om zich te verfrisscheu, aan welk verzoek de liuisgenooten bereidwillig voldeden. Na eene wijle was hij met zijn toilet klaar en kwam uit de kamer te voorschijn. Hoe schrok echter de vrouw toen in plaats van een haveloozen arbeider voor haar stond een 30 a 35-jarig.priester. Hij vertelde, dat hij kapelaan was in Schaer- beekBrussel, dat hij wegens uitbetaling aan het spoorwegpersoneel, door de Duitschers wien zulks verraden was, gezocht werd en dat ze zelfs een premie op zijn opsporing gesteld hadden. Hij was er in geslaagd om in werkmansklee- ding te ontsnappen en over onze grenzen to komen. Des anderen daags vertrok Z.Ew. weder, om via Engeland naar Frankrijk te reizen. Doodgedrukt. Te den Haag is een knaapje, komende uit het Malieveld al spelende nabij de Koningsbrug tegen een in volle vaart zijnde stoomtram geloopen.Hij geraakte onder de tree plank en werd doodgedrukt. Middeloeuwsclie praktijken. Zekere Groeneweg, in het gehucht Schuring onder Strijen, leed van tijd tot tijd aan toevallen en was dan zóó woest dat zijn huisgenooten hem aan handen en voeten bonden en te bed legden. Dezer dagen een toeval krijgende, werd hij op dezelfde wijze „behandeld", zijn broeder deed hem thans daarenboven nog een strik om den hals. E'ven later ging men zien of hij nog niet tot bedaren gekomen was; men vond hem dood. De strik was zóó vast geraakt dat de ongeluk kige gewurgd was. De justitie te Dordrecht, die ter plaatse een onderzoek heeft ingesteld, vond termen om den broeder, die meer met de justitie in aanraking is geweest, te arresteeren. Hij werd gevankelijk naar Dordrecht overgebracht, Schandelijke practijkeu. Een 22-jarig jong- mensch van goede familie uit een der provin ciesteden, was in handen gevallen van een paar beruchte individuen, de een te Amsterdam, de andir te 's-Gravenhage woonachtig. Om aan geld te komen voor het jongmensch, dat een vörkwistend leven leidde, werd besloten, dat de Amsterdammer een wissel van 10,000 op den jongen man zou trekken. De wissel zou dan be leend worden bij een geldschieter in den Haag, die er J 5000 op geven zou. Maar in plaats daarvan gingen de beide roof vogels naar den. vader toe, 0n deelden dezen mede, dat zijn zoon voor 7000 diamanten in commissie van hen had gehad, die hij had ver duisterd. De zoon erkende dit aanvankelijk, bovendien werd een (vermoedelijk valsch) com missiebiljet vertoond, en het slot was, dat op aandringen van een vrouwelijk familielid het bedrag van den wissel werd uitbetaald. Als verdacht van oplchting zijn de Amster dammer en de Hagenaar door den centrale recherche te Amsterdam aangehouden en ter beschikking der justitie gesteld, waarna zij naar et Huis van Bewaring zijn overgebracht. Dp zoon heeft namelijk later beslist ontkend, dat hij van het tweetal diamanten in commissie heeft gehad. Ontsnapt. Men meldt uit Weert: In het naburige Stramproy kwam dezer dagen bij den landbouwer Fr. Coolen, dio vlak aan de grens woont, een Belg aan, dio in een gewoon arbeidorspak gestoken was, 't welk door |zijn gaten en scheuren en het slijk en vuil er tvan getuigde, dat de man een langen en slech- TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) Buitengewoon crediet. Aan de orde is het wetsontwerp tot aanvul ling en verhooging van het achtste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1915. (Buitengewoon kre diet van 30 millioen.) Bij de algemeene beraadslaging zal plaats hebben; lo. De behandeling van de motie van orde van den heer K. ter Laan, betreffende handha ving van het recht van vereeniging en vergade ring en eerbiediging van de vrije keuze van bla den en geschriften bij de dienstplichtigen; TELEFOON 1770. DE OUDSTE LANDWEERLICHTING NAAR HUIS. In tal van huisgezinnen is de blijdschap groot, nu de oudste 1 andweerlichting, d. w. z. de men* schen die in gewone tijden al geheel vrij zouden zijn geweest van militairen dienst, op 15 Mol a.s. met klein verlof huistoe zal komen! En niet alleen in de huisgezinnen is de blijd schap groot: ook in verschillende ondernemin gen wordt het terugkomen van goede arbeids krachten met voldoening verwacht. Er is ons gevraagd, of er nu niet een bewe ging zou zijn op touw te zetten, om èl de land weerlichtingen vrij te krijgen, en vanmorgen kregen we een ingezonden stuk, waarin dat uitvoerig als wenschelijk betoogd werd.... Daarover nu willen we hier ter plaatse een woordje zeggen. Het schijnt, dat het thuis-zenden der oudste' landweerlichting bij velen de onderstelling; wekt, dat de tijden minder ernstig zouden ziju geworden. Daarbij komt dan natuurlijk het ge- woon-worden aan het gevaar, dat velen zorg** loosheid brengt. Men blijve echter actief. Het thuiskomen deï oudste lichting is een concessie van het legerbe stuur, mogelijk geworden doordat de licLliag| 1914 bij de veldtroepen is ingedeeld, en de lich ting 1915 eerlang zal moeten opkomen. Dat» is alles. De tijden b 1 ij v e n ernstig en van af danken kan er nog geen sprake zijn. Diegenen' dus, die zich illusies vormen dat ook jongere* landweerlicbtingcn eenlang huistoe zullen1 komen, bedriegen zich: laten we tevreden z*iö met datgene wat het legerbestuur kan toestaan. Voor eenigen tijd dan had „onze lieve jeugd", zoo schreef de g. c. of s. b., die blijkbaar nogal met de jeugd'op heeft! in de drinkhal achter het Brongebouw door met steenen te gooien alle gekleurde ruiten aan den voorkant verbrijzeld, ioen heeft men kort geleden (omdat de drinkhal met 1 Mei geopend .zou worden) de gekleurde en vernielde ruiten vervangen door gewone spiegelruiten, doch ook deze trok ken de straatjeugd al evenzeer aan. Opnieuw werden steenen gegooid en de ruiten zitten alweer volgens den g. c. of s. b.i „vol met sterretjes"(en gaten. Dit alleen ter kennisneming van onze lezers; er blijkt uit, dat „de lieve jeugd" niet veel ont ziet. Noch gekleurde, noch spiegelruiten. En of van de drinkhal der Wilbelruinabron zijn, daar maalt ze niet om. m (?irectie ervan is er natu"rlijk niets op ge steld. Van ruiten „met sterretjes" is ze in het geheel niet gediend, net zoomin van die met gaten. Vooral niet nu de Drinkhal met 1 Mei geopend is en de bezoekers weer komen. Dit dat ze komen hoopt de directie althans. En ze maakt voor het Haariemsche staalwater goede reclame. In een circulaire ves tigt ze de aandacht op de vele en goede resul taten, die een drink- en badkuur met het Haar iemsche staalwater steeds hebben opgeleverd. En ze wijst er op zéér terecht! dat door de yzondere omstandigheden de buitenlandse!» oadolaatsen en Kurorteo (kuur-oorden zeggen wij bij ons in Holland.) niet gemakkelijk te berei ken zijn. Het Haariemsche staalwater is zegt ze, en we nemen het gaarne aan van uit nemende kwaliteit. Daarom beveelt ze het natio naal staalwater ten zeerste aan. Goed zoo, zeg ik. Waar we tegenwoordig de gelegenheid is er voor zoo in de weer zijn om onze eigen nijverheid te doen waardeeren, moet ons Haar iemsche kuur-oord er ook in. Ik ben er voor. Wie en wat is er tegen? Het water smaakt, tusschen haakjes gezegd, even leelijk als waar m het buitenland u maar wilt. Dus om het lekkerder te krijgen behoeft men niet builen de landspalen te gaan, afge zien nog ervan, dat het tegenwoordig geweldig oppassen is met reis- en allerlei poespassen.... Maar je drinkt het niet voor je pleizier of voor lekkernij. Het is geneesmiddel. Als zooda nig wordt het dan ook aanbevolen, en wij onder steunen gaarne den oproep van de directie der Staalwaterbronnen, en Wekken ieder, die er voor in aanmerking, komt, op, in Haarlem in het Frederikspark zijn Staalwaterkuur te ondergaan! OORLOGSDAGBOEK. (Van 1 tot en nut 7 Mei.) 1 Mei. De vesting Duinkerken is door de Duitschers met een nieuw model marinekanon beschoten. Duitsche oorlogsschepen verschijnen voor de Belgische kust. Bommen op Reims. 2o. de algemeene beraadslaging over het wetsontwerp bestendiging van den staat van beleg. De heer TER LAAN (den Haag), houdt eea lang betoog, waarin hij een aantal critische op merkingen maakt, waarmede hij echter niet den indruk wil wekken alsof in het leger iets niet ill orde zou zijn. Hij dringt o. a. er op aan om de militie naar de grens te sturen en de landweer te laten blijven in de nabijheid van hun woon plaats. Hij komt verder op tegen het inhouden van verlof als bijkomende straf en klaagt dat som mige officieren te veel provooststraffen opleg gen. Ook ten aanzien van andere punten heeft spr. eenige klachten. Ten slotte verdedigt hij zijn motie. De heer BEU MER bestrijdt de motie, die z. g onaannemelijk is, daar onder de motie ook anti* militaristische propaganda valt. Echter is hit geen voorstander van een ver strekkende beper king van het recht van vereeniging en vergada- ring. Spr. waarschuwt vooral tegen de gevolgen van ongewenscht misbruik vau gezag door mili taire autoriteiten en vraagt of de minister nog eens nader wil overwegen, hoe hij zijn mildd toepassing bij de autoriteiten ingang zal kunnen doen vinden. De heer OTTO is van meening dat het recht van vergadering, vereeniging en lectuur zoo weinig mogelijk moet beperkt worden. Met de bedoeling der motie is spr. het eens, maar niet met de formuleering. De heer DE JONG bepleit betere opleiding van het reservekader, waarvan velen niet bevor derd werden en klaagt erover dat jongelui van' de lichting 1915, die zich voor opleiding tot, militie-officier opgaven, tot October naar huis r Duitsche legertroepen treden op langs de spoorlijn Dunaburg-Libau in N. W. Rusland. Gevechten bij Szawle. De kolenboot „Nobile" getorpedeerd en ge zonken en de treiler „Lilydale". 2 zee§evecht bij den Noord-Hinder op de Noordzee. De Engelsche torpedojager „Recruit", de Engelsche gewapende trawler „Columbia" en twee Duitsche torpedobooten naar den grond. Het stoomschip „Edale" en de Amerikaansche tankboot „Gulilight" getorpedeerd. Voortgezet Duitsch offensief in N. W. Rus land. Gevechten bij Mitau en Kalvarija. De Australisch Engelsche onderzeeboot A C 2 door de Turken bij de Zee van Marmora tot zin ken gebracht. 3 Mei. De gevechten te land bij de Dardanel- len staan slecht voor de geallieerden, zooals de Turksche berichten mededeelen. Bommen op Epinal geworpen. Het Fransche s.s. „Europe", de Engelsche trawler „Fulgent" en het Russische s.s. „Svo- rono" getorpedeerd. 4 Mei. De verbonden Duitschers en Oosten rijkers behaalden onder generaal Mackensen een groote overwinning in West-Galicië; het Rus sisch front is op verschillende platasen doorge broken. 30,000 Russen gevangen. De Russen trekken steeds meer achteruit ook in N. W. Rusland gaan de Duitschers steeds vooruit. Nieuw Duitsch succes ten N. O. van Yperen.; het gehucht Fortuin genomen. Gezonken de Noorsche stoomschepen „Bal- win", „American" en „Lajla", door torpedeeriugb Twee treilers in den grond geboord. 5 Mei. Nieuwe Duitsche vooruitgang bd Yperen. Voortgezet offensief op liet front Woud-Karpathen-Boven-Weichsel. Zeegevecht op de Noordzee tusschen eea Duitsch marine-luchtschip en Engelsche ondec< zeebooten. Het stoomschip „Minterne" getorpedeerd. Groote spanning tusschen China en Japaal Een ultimatum van Japan verwacht. 6 Mei. Voortgezet Duitsch offensief ten Oosh ten van Yperen. De Russen trekken uit de Dukla- en Uszoh'- passen terug. De Russische vloot beschiet de kust bij Kara-* boeroen. Hevige voortgezette strijd aan da Dardanelles De Engelschen geheel verslagen, volgens Turksche berichten. De beslissing omtrent de houding van Italift wordt ieder oogenblik verwacht. Drie Britsche treilers vergaan. 7 Mei. In West-Galicië hernemen de Oost-in- rijkers Tarnow en Gorlice. De Duitschers a»k.en een nieuwe overwinning bij Combres. (J Twee Britsche treilers en het B£. ,,^*eway gevalien als slachtoffers van den u-oorlog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1