BINNENLAND BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK UIT DE PROVINCIE UIT LISSE e.o. STADSNIEUWS CROOTE PRIJSVERLAGING. J. W.LUCAS Parklaan 5 9. i van Dimitrief in den slag b« vmriice-larnow was. De ontzettende slag in Oost-Qalicië heeft het geheele front dermate geschokt dat geen enkele van de door Nikolajewitsch aanbevolen nieuwe posities, ten Westen van de Sanrivier, kon worden doorgevoerd. Steeds verder bieden zich de gevolgen van de nederlaag uit. Gisteren werden Rudnic, Lesask en Jaroslaw door de centfalen bezet; een daar tusschen lig- gend lgger staat vlak voor Przemysl; zuidooste lijk daarvan verschuift zich ons slagfront reeds in het bergland tegen de Dnjester-vlakte. Ook aan den uiterstên rechtervleugel, waar de Rus sen met een geheel leger aan beide zijden van Horodenka tegen het Kolomea-gebied opruk ten, werd het gevecht, door de taaiheid van de Stiermarksche troepen, tot staan gebracht. De posities, noordelijk van Czernowitz hebben wij voor en na vast in handen. De gebeurtenissen op dit neven oorlogstoo- neel geraken overigens geheel op den achter grond tegenover het grootsche „Godsgericht", dat zich momenteel in Midden-Galicië af speelt. DE TOESTAND IN ITALIë. BERLIJN, 16 Mei. CS.) De „Lokal Anzeiger" bericht uit Chiasso: De toestand van heden voormiddag te Milaan was ernstig. Er kwamen wel tot nog toe geen ernstige gevallen voor, doch de interventionnisten beheersclien volko men de zakenwijk in het centrum der stad en houden sedert den vroegen morgen het Dom plein bezet. De Galeria is door de militairen afgezet, het tramverkeer is sedert gisterenmiddag gestaakt. ■In het stadcentrum laten de interventionnisten hun winkel sluiten evenzoo doen de neutralis ten in de volkrijke buitenwijken. De algemeene werkstaking werd afgekondigd, hoewel de syn dicalisten daartegen opkwamen. Van uit den Dom hield de Republikeinsche afgevaardigde Cappa een gloeiende philippica tegen Giolitti. Er heerBcht groot© bezorgdheid voor den na middag, waarop do begrafenis zal plaats heb ben van den gisterenavond gedooden aocialis- tischen werkman Gadda, wiena vader een op roeping publiceerde aan do bevolking tegen den oorlog. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit zijn, met ingang van 18 Mei, benoemd tot commies der posterijen en telegraphic 4de klasse, A A. N. Pasché en T. Beek, beiden thans adepirant-commies der pos terijen en telegraphic. is, met ingaDg van dien datum, de directeur van het postkantoor te Gulpen, J. J. Dracis, tevens belast met het beheer van het telegraaf kantoor aldaar, uit 's Rijks dienst ontslagen. is, te rekenen van 1 April, bij de Staatamij- nen in Limburg benoemd tot hoofdopzichter, de meester-opzichter J. J. Janssen. De gewone audientiën. van. de minister» van Landbouw, enz.; van oorlog; van finantiën en yan Buitenlandsche zaken worden deze week niet gehouden. MR. W. BARON RöELL. t In den ouderdom van 78 jaar ia plotseling tc VGravenhage overleden mr. W. baron Röell, kamerheer in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin. De overledene was oud-wethouder der gemeen te Amsterdam en oud-lid van Oed. Staten van Noord-Holland. DE ZENDING VAN MGR. NOLENS. Ook Zaterdag heeft de Minister van Binnen- Jandsche Zaken, de heer Cort van der Linden, aan zijn Departement een onderhoud gehad met Dr. Nolens. Naar vernomen wordt heeft Mgr. dr. Nolens leeds kort na zijn terugkomst uit Rome en alvo rens hij confereerde met Minister Cort van der Linden, samensprekingen gehouden met den Minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. dr. Loudon, te diens woonbuize. HET TWEEDE KAMERLID HEL6DINGEN. Omtrent den toestand van het lid der Tweede Kamer en van den Haagschen gemeenteraad, den heer Helsdingen, die zooals gemeld, lijdende is aan cholera nostras, wordt vernomen, dat de natiën t nog steeds zeer zwak is. HET REGEER1NGSMEEL. Tot dusverre heeft in de verschillende provin ciën het volgende aantal gemeenten zich bereid verklaard tarwemeel van de regeering te betrek ken tot bereiding van regeeringsbrood h 12 cents per K.G.: in Zuid-Holland 60, in Noord-Hol land 30, in Zeeland 25, in Overijssel 9, in Gro ningen 1 (de gemeente Groningen), in Gelder land 14, in Limburg 2 (Maastricht en Roer mond), in Noord-Brabant 9, in Utrecht 8, in Friesland 7, in Drente 1 (de gemeente Meppel). De prijzen, waarvoor de gemeenten het tarwe meel van de regeering zullen betrekken, variee- ren tusschen f 7 (in Vlaardingen) en f 13.50 (in Roermond), per 100 K.G. De gemiddelde prijs bedraagt f 9 per 100 K G. MOEILIJKHEID IN DE STEENKOLEN- VOORZIENING. waar de „N. R. Ct." verneemt heeft de Stoom vaart-maatschappij „Nederland" 25,000 ton Amerikaansche steenkolen gekocht, welke zij met haar eigen schepen naar Nederland zou hebben te vervoeren. EEN GEHEIME CIRCULAIRE. Bij het debat in de Tweede Kamer o vei'het buitengewoon oorlogscrediet Is, een geheime circulaire van den opperbevelhebber betref fende „mobilisatieclubs" ter sprako gekomen, die langs ongeoorloofden weg in handen van Se sociaal-democratische afgevaardigden was Seraakt. Na overleg met generaal Snijders neeft do Min. van Oorlog deze circulaire thans in de zitting van Woensdag voorgelezen, Welke blijkens de Handelingen, als volgt luidde: Het is mij gebleken, dat in verschillende garnizoenen, reeds sedert eenigen tijd, on- tier de militairen is opgericht een zooge naamde „Mobilisatieclub"' en dat het stre- (ven van deze club zich thans openbaart in opwekking en aansporing tot anti-mili- taristiscnen zm. m het Dijzondër wortUT daarbij getracht op de jongste lichting in vloed uit te oefenen. Ik heb de eer Uwe Excellentie (Uw- hoogedelgestrenge) te verzoeken ongemerkt en met voorzichtigheid, zoolang de club nog niet tot ingrijpen Uwerzijds heeft ge leid, te doen nagaan in hoever en op welke wijze bedoelde club in Uw dienstkring werkzaam is. Ik verlang krachtig ingrijpen zoodra een poging wordt ontdekt, ten doel hebbende het gezag of de krijgstucht te ondermijnen. Als zoodanige poging beschouw ik, en deed zich voor in een der garnizoenen, het optreden van een zekeren Hazebroek uit Utrecht, die in een vergadering van onder officieren en soldaten „Het Pantser" van Heijermans voordroeg. Het optreden van dezen Hanzebroek voor militairen wordt bij deze door mij voor goed verboden. Ver der het in bezit hebben of verspreiden van geschriften van anarchistiSchen of anti militairen aard, of waarvan de inhoud op ruiend is tegen het militair gezag of tegen de mobilisatiemaatregelen. Voorts kan ik, als middel tegen dergelijke van anti-militairistischc zijde gerichte De- weging, niet genoeg aanbevelen om uw officieren op te wekken tot warme be langstelling in het doen en laten van hun ondergeschikten buiten de diensturen. Die belangstelling moet leiding ten goede ge ven, zij moet het vertrouwen in de offi cieren verhoogen en den samenhang der onderdeelen in krachtigen zin bevorderen. Ik ben niet overtuigd, dat alle troepen- officieren zich met hun ondergeschikten steeds voldoende bemoeien, en werkelijk met hen medeleven, ir deze vr,«r zoovelen zoo drukkende tijden. Een veelbelovend meisjet Teen de echtgcnoote van den heer de V. thuis kwam in haar woning aan den Croos- wijkscbeweg, te Rotterdam, vond zo tot haar groote ontsteltenis haar 14-jarige dienstbode aan handen en voeten gebonden en met een prop in den "mond op. den vloer van de voorkamer liggen. Het meisje was vastge bonden aan de tafel en de canapé. De juffrouw, riep de hulp in van de boven- bewoners, zelf niet in staat, het meisje uit haar benarde positie te helpen. Do juffrouw van boven heeft het dienstmeisje van de knellende banden, bevrijd. De politie werd telefonisch gewaarschuwd en eenige oogen- blikken later was inspecteur Chaïmot van de 3de afdeeling ter plaatse aanwezig en nam het meisje onder verhoor. Juffrouw de V. had bovendien in de achter kamer een paar spaarpotten gevonden, die uit een kast waren gehaald en waarvan de inhoud verdwenen was. Volgens verklaring van het dienstmeisje zou ze de voordeur vergeten hebben, dicht te deen. Ze was in de voorkamer ara liet schoonmaken en meende in de achterkamer geritsel te hooren. Toen ze daarheen ging zag ze een paar mannen, waarvan één haar beetpakte en door de alcoof sleurde naar de voorkamer, waar hij haar op genoemde wijze had vastgebonden. Ze waren er vervolgens met het geld uit de spaarpotten van door ge- Bij het verdere verhoor legde het meisje evenwel herhaaldelijk tegenstrijdige .verkla ringen af, zoodat er al heel spoedig argwaan tegen haar opgevat werd. Zoo bijv. kon niemand door de alcoof ge sleurd zijn, aangezien deze vol stoelen stond. liet meisje bekende dan ook ten slotte volledig. Ze had zelf den diefstal gepleegd en het geld in haar bed verstopt. Hot touw had ze uit de lade van een trapnaaimachinc gehaaid en om het effect te verhoogen, had ze den Btofdoek bij wijze van prop in haar moud gestopt. Ze is natuurlijk onmiddellijk uit haar dienst ontslagen en ter beschikking van de politie gesteld. Verdronken. Een oppassend arbeider te Biervliet, F. B., werd Vrijdagnamiddag in den Braakman, terwijl hij aun het snijden van zee groente lamsooren bezig was, door het wassende water verrast. Zijn vrouw, die in do nabijheid hetzelfde werk verrichtte, kon zicli nog intijds in veiligheid stellen. B. verdronk. Hij bleek met een laars in den modder te zijn blijven steken, 's Avonds werd het lijk thuis gebracht. De moord te Roosendaal. De dader van den moord te Roosendaal, Johannes Bogers, is Zaterdagmiddag door Duitsche militairen per auto tot de grens gebracht en daar door onze marechaussee overgenomen. Tusschen Antwer pen en Esschen wist hij nog uit de auto te sprmgen, waarbij hij aan het been gekwetst werd. Stevig gebonden werd hij daarna verder vervoerd. ersehrikkeljjkj Toen Zaterdag de vrouw van den landweerman P. R., te Oldeboorn, na het verrichten van eenige boodschappen, weer thuis kwam, vond zij haar kind van 154 jaar, dat zij uit voorzorg tegen ongelukken met een lijn had vastgebonden aan een deurknop, door die lijn geworgd tejmg. Ernstige brand tc Rijswijk. Gietercnocb- tend omstreeks 8 uur ontstond brand in bet Ihotel „Leeuwendaal" te Rijswijk. De dorps- brandweer was vrij spoedig ter plaatse, maar de brand breidde zich dermate uit, dat de Hangsche brandweer ter assistentie moest komeu. Met de machtige waterstralen van het nieuwste brandbluschwerktuig, de auto spuit, werd hot vuur aangetast en kon het tot de eerste en tweede vei'dieping, die na genoeg geheel uitbrandden, worden beperkt. Dg logeergasten, van wie enkelen nog te bed lagen, konden zich tijdig in veiligheid brengen. De hoogbejaarde oud-leeraar van het gymnasium te Dordrecht, dr. T„ die op de bovenste verdieping logeerde, moest de trappen worden afgedragen. Ben hem toebe- (hocrende collectie oude handschriften van zeer groote waarde werd door den gemeente veldwachter gered. UIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. MUZIEK KUNSTAVOND VAN I)EN R-K. KRING. Lod. do Voclit Met eenige bescheidenheid meende bet-be- 'sthui in do fhvitalites van een kifnstbvond to mogen spreken en wij meenden om den bon ten vloed van Vlaamsche toondichters, welke de laatste maanden over ons land kwam, deze bescheidenheid wellicht te moeten op prijs 6tellen. Niets heeft echter méér de ver wachting overtroffen dan het optreden van dezeü vromen, kunstzinnigen Vlaming en de heerlijke eenvoud waarop hij ons zijn liede ren beeft voorgezongen. Na een inleiding van den voorzitter, waarin door 't uiteenzetten van doel en middelen de Kring aller belangstelling moest opwek ken, verscheen de sympathieke, jeugdige musicus, Lod. de Vocht en begon met zachte stem ons eerst te vertellen over het volks lied, de aard en 't ontstaan ervan en de ver houding tot het kunstlied. Wordt in dit laat ste de melodie vaak ondergeschikt gemaakt aan de harmonie, waardoor de innerlijke mu zikale stemming vertroebeld wordt door een al te verstandige techniek, in het ware volks lied dat edel is en niets heeft uit te staan met banale deuntjes of laffe coquetterie en zoet gedoe (een bekend genre in den volks zang), leeft het beste van de volksziel, waar door de gec6t van het al te veel materieele wordt afgeleid en waardoor vooral door het geestelijk lied de godsdienstige idee wordt levendig gehouden' Bereikten ook de meesters geen hoogte punten in hun werken door 't enkel aanwen den van een simpele volkswijs, zooals Beet hoven in zijn groote negende symphonic! En ontkomen wij aan de ontroering der ko ralen, welke pure volksmuziek zijn! Nadat de componist een en» ander op het klavier bad geïllustreerd, leidde hij ons bin nen in den Jaarkrans van Geestelijke Liede ren „Rond den Heerd", gedichten van pas toor Cuppens, in 4e zoete Vlaamsche tale van Gezelle, zuiver lyrische zangen, geïnspi reerd door de rijke liturgie van onze Kerk. Ik geloof dat vooral in de wijze waarop deze liederen ons gegeven werden, de grootste aantrekkelijkheid school, maar hoe werkelijk schoon was de muziek op zichzelf toch in O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen, met een tus- schenspel dat kloDk als een Gregoriaanse!!) Alleluja, 't jubelende Kerstlied en den pom- peuzen zang der Driekoningen. De Vocht declameerde ze eerst op weemoe dig zachten toon en zong ze dan met zijn heel eigenaardige zwakke 6tem, poëtisch en zeer gevoelig, bovenal devoot. Meer dan elders voelde men de droefheid van den Belg, om «ijn ontredderd land in Cuppens* O L. Vr. van Vlaanderen. Zoo wist de kunstenaar een ruim deel van den avond het publiek te boeien, wat bleek uit het spontaan applaus, na vele zijner lie deren. Hoe jammer dat er altiid mensclien te vindeu zijn die de beschaving van zulk een eenvoud niet aanvoelen en slechts in be wondering kunnen gapen naar 't uitgalmen van een tamelijk onbenullig lied als waarop aan 't einde van dezen avond de heer Joh. Nelieseu ons belaas vergastte. Van dezen bariton die met zijn omvang rijk geluid eok al reeds eenige liederen van De Vocht gezongen had, welke zich voor *s componisten zwakke stem minder eigen den hoorden we benige Fransche liederen, o.a. Nou Credo, van C. Widor en Premier zikale opvatting. De B.-K. Kring zal zich door het geven van dergelijke avonden zeker sympathie verwer- Gememntmiijke BoNwcradietM. De raadsleden Slingenberg, Andrcae en Jonckbloedt hebben bij den raad het navolgende voorstel ingediend: De crisis door den Europeescken oorlogstoe stand ontstaan, heeft niet het minst de normale werking van het credietwezen ook hier te lande ontwricht. Niet slechts is de gevorderde rente daardoor zeer belangrijk verhoogd, doch toven- dien is in vele gevallen crediet, ook met zeer voldoende zekerheid, geweigerd aan hen, in wier bedrijf te voden daarop regelmatig kon en moest worden gesteund. Zoowel de particulie ren als de instellingen door welker bemiddeling credietgever en credietnemer elkander plachten te ontmoeten, konden of wilden de vraag naar crediet niet bevredigen. Het is aan te nemen, dat na het ophouden van den oorlogstoestand ook deze wanverhou ding van vraag tot aanbod zal woTden genorma liseerd. Intusscben is ter verbetering van dien tegen- woordigen toestand van verschillende zijde aangedrongen op tusschenkomst van gemeente wege: immers door verbetering van dezen mis stand en verlevendiging der getroffen, bedrij ven, zou tevens de vraag naar werkkrachten zeer belangrijk stijgen; dientengevolge zouden velen worden verlost van een zeer deprimee- rende gedwongen werkloosheid en bovendien zou aan ben geën steun meer behoeven te wor den gegeven, die aldus wederom in de verdien sten kwamen. ündergeteekenden zijn van oor-eel, dat de gegeven omstandigheden de gemeente de plicht opleggen daar, waar in lezen gemeente steun verbetering kan brengen, tijdelijke storingen zooveel mogelijk te neutraliseeren. In aansluiting bij een .algemeene beweging in de groote gemeenten vad ÜI1S 'and, bij een onlangs aan de gemeenteraden gezonden circu laire vau belanghebbenden, en voor wat onze gemeente betreft bij een verzoek van het Steun- Comitó te dezer plaatse tot het Dagelijkse!) Bestuur der Gemeente gericht, achten zij te Haarlem meer in liet bijzonder tusschenkomst gewensckt in het zeer kwijnende bouwbedrijf. Uit ingewonnen informa^les bleek hun, dat het voor, eigenbouwers in de afgeloopen maan den bijna ondoenlijk was OP normale voorwaar den vaste hypotheken te krijgen, terwijl bouw- credieten niet worden verstrekt, waar geen vaste hypotheek na afloop van den bouw is toe gezegd. Vandaar dat de eigenbouwerij thans bijna geheel stil ligt. En dientengevolge ziju eu blijven do arbeiders, daarbij betrokken eu thans buiten werk, aangewezen op steun van particu lieren of van gemeente, zonder dat voorloop!» verbetering van dien toestand te verwachten ia- Het is toch to voorzien dat noch door beleg gingen Van particuliere zijde, noch door beleg gingen van hypotheekbanken, die door den stil stand in. de paiulbrievenomzet, op ongWKende w(Jze in hun bedrijf zijn belemmerd, in dezen verlichting mag worden verwacht. Reeds geruimen tijd geleden is door hen, die met het bouwvak meer in het bijzonder bekend zijn, de wensch geuit, dat van gemeentewege hierin zou worden tegemoet gekomen en dien tengevolge de tijdelijke malaise in de bouwvak ken zou worden bestreden. In aansluiting daar bij heeft het Steun-Comité het Dageljjksch Bestuur verzocht gemeentegelden onder eerste hypothecair verband voor dit doel beschikbaar te stellen. Het heeft ondergeteekenden teleurgesteld dat het College van Burgemeester en Wethou ders heeft gemeend aan dat verzoek geen gevolg te moeten geven. Ondergeteekenden immers zijn van meening, dat de Gemeente zich in dezen niet mag onttrekken. Zij achten het juist zeer gelukkig dat het verleeneu van' steun in dezen kan worden voorkomen, doordat het kwaad zelf, de werkeloosheid, uit den weg wordt geruimd. Zij waardeeren in het voorstel van het Steun-Comité niet het minst dat aan handen, die maanden lang werkloos bleven, ar beid kan worden verschaft. Derhalve hebben zij de eer zich met een voorstel in dezen geest tot uw Raad te wenden. Het is duidelijk, dat de gemeente bij het geven van eerste hypotheken voor nieuwbouw, geen meerder risico op zich mag nemen dan solied werkende eredietinstellingsn plegen te doen: trouwens de hypotheken moeten van dien aard zijn, dat'ze na de crisie geleidelijk door deze instellingen of particulieren kunnen wor den overgenomen. De rente moet worden vastgesteld in verband met die, welke de gemeente Haarlem zelf voor hare leeningen betaalt, vermeerderd met eene fractie voor eventueele onkostenhierbij mag worden herinnerd, dat een groot gedeelte der onlangs geplaatste leening thans tegen betrek kelijk lage rente bij eenige bankinstellingen is gelaten. Daar do mnatrgel zuiver moet worden be schouwd als van tijdelvjken aard, immers door de crisis vereischt, zouden de termijnen, waar voor de leeningen worden gesloten uit den aard der zaak beperkt moeten ziju. De uitvoering behoort aan het College van B. en W. te verblijven, daarin bijgestaan door een Commissie vsn Advies. Met het oog op de urgentie dezer aangelegen heid vertrouwen de ondergeteekenden dat dit voorstel in de e.k. raadsvergadering in behan deling aal kunnen worden genomen. In verband met het bovenstaande hebben de ondergeteekenden de eer uwen Raad het vol gende voorstel te doen: De Raad der Gemeente Haarlem besluit: lo. voor de verstrekking van gemeentelijke gelden onder eerste hypothecair verband ter be vordering van de bouwnijverheid binnen de ge meente Haarlem een crediet beschikbaar te stellen van 300.000; 2o. eene commissie van F> personen te benoe men waaronder twee raadsleden, teneinde B. en 8o. te bepalen dat de gemeenteambtenaren gehouden zullen zijn oru aan deze Commissie alle inlichtingen te verschaffen, welke zij ter uitoefening van haar taak noodig acht. 4o. B. en W. uit te noodigen a. bij den Raad dubbeltallen in te dienen ter aanbeveling van do te benoemen leden dier Commissie, geene raadsleden zijnde, b. na gunstig advies van deze Commissie de gevraagde gelden te verstrekken op de voor waarden, door de Commissie aangegeven. Iï.-K. KIESVEREEN1GING. De R.-K. Kieevereeniging hield Vrijdag avond in St. Bnvo, onder presidium van Mr. Heer kens Thijasen, een goedbezochte verga dering, waarin de voorziening in de tus- schentikkche raadavacatures-Rinkema en -Petrie levendig en uitvoerig werd besproken. Na geanimeerde discussie werd besloten, om aan de Liberale Jüesvereeniging op hare vraag of bij de vei-kiezing die nu in bet zicht is, overeenstemming kon worden ge vonden, teneinde stemming te voorkomen, te antwoorden dat de katholieke partij, mit6 de andere partijen eveneens handelen, den „Godsvrede" bij deze verkiezing niet zal ver breken en dus den strijd niet zal aanbinden. Da katholieke partij behoudt zich echter yolle vrijheid van handelen voor. zoodra cén der andere partijen wèl strijd gaat voe ren EXAMENS L. O. Vrijdag zijn alhier geëxamineerd 8 candi- daten. Geslaagd zijn de dames: G. H. M. Groeueveld alhier en J. Huisman te Heems kerk. EXAMEN VRIJE EN ORDEOEFENINGEN. Voor dit examen is Zaterdag alhier een ean- didaat geslaagd, pi, M®j- G. H. M. Groeue veld, alhier. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 15 Mei. J. J, Michielsen en J. C. Vonk. Geboren: 12 Mei. d. van E. v. d. PolVaal. z. van G. C. Sclious—Klinkenberg. 14 Mei. z. van A. M. 1 Castricum—Peters. 15 Mei. d. van J. Cornetvan der Koop. z. van F. Koeslner—-van Viegen. Overleden: 14 Mei. F. Hersman. 69 jaar, Burgwal. 35 Mei. J. H.. 6 jaar, d. van IJ. E. de Jong, Zuid-Brouwer setraat. J. A. Lips, 77 jaar, Sdmeevoogtstraat. Gemengd Kippenvoer, dubbel gezuiverd. Bestaande uit: Zwarte Gerst, Boekwijt, Rijst en kleine Maïs: p. pond. 7 et. Eiermeei, hoogste Eiwit en vetgehalte 7Vj cent. Kuikcnzaad extra, bestaande uit ha vergort, grutjes, gierst, fijn gebroken tarwe, rijst en duivenmaïs, 8x/-j ceDt. Doet uw kuikens snel en krachtig groeien, houdt Uw kippen tierig en gezond, be vordert den geregelden l«g. Fa H. M. v. üJIAREM, HAARLEM. Anegang 46. Comité hier te plaatsen. Reeds werden velschillende kindertjes bij wel gestelde ingezetenen ondergebracht en zullen ef binnenkort nog meer geplaatst worden. Mevr, de la Faille wordt morgen uit Antwerpen met een 40-tal kinderen van het R. K. Huisvesting*- Comité te Roosendaal verwacht, IJ MUIDEN. Bezoek van schoolhoofden. De provinciale vereeuigÏDg „Noord-Holland" van de „VeieenL ging van Hoofden van Scholen in Nederland" houdt op 22 Mei a.s. alhier een algemeene ver gadering. De heer H. J. Cremer, directeur van de N. V. Kristal-ijsfabriek „Groenland," zal in die vergadering ven voordracht houden, waarna genoemde fabriek zal worden beziohr tigd. Ook zal de vergadering een bezoek bren gen aan den vuurtoren. Een badhuis en waschinrichting. In de de:zef dagen alhier gehouden Jaarvergadering der Boaz-Bank werd een commissie ad hoe benoemd om te onderzoeken in hoeverre de oprichting van een waschinrichting en een volksbadinrichting/ beide op coöperatieven grondslag, mogelijk te Vrijgelaten. Het Zweedsche stoomschip „Amsterdam", dat met een lading cellulo.se en ijzer van Stockholm naar Velsen voor Rotterdam bestemd was, werd do vorige week door de Duitsche marine aangehouden en naar Swinemunde opgebracht. Gisteren kwam het stoomschip te Velsen aan en rap,-' porteert dat het vrijgelaten was, zonder iets' van de lading gelost te hebben. ZAANDAM. Broodvoorziening. Alhier was de aanvrage om broodkaarten zóó groot, dat politie noo dig was om de orde te handhaven. Door het gemeentebestuur werd daarop besloten dc broodkaarten verkrijgbaar te stellen bij de bakkers. gemeentebestuur om een verhoogd rijkssub sidie voor de H. IB. S. wegens de splitsing van de 3e klasse, in verband met de oprich ting van een handelsschool, is op, grond van de tijdsomstandigheden door de Regeering afwijzend beschikt. Er zal nu van particulie re zijde getracht worden het geld te vinden, om dit dan als een subsidie aan de gemeente aan te bieden, om het op die wijze mogelijk te maken, nog dit jaar tot de gewenschte splitsing over te kunnen gaan. HAAKLEMMEItUEDE CA. De wol opgeëischt. Op verzoek van en intendant van het leger, heeft de burgemeester aan de landbouwers medegedeeld, dat alle wol van de eerstvolgende scheer afkomstig van de schapen, wordt geacht ten behoeve van het leger te Ai» gevorderd, en dat dupvol derhalve niet «orden verhandeld. HALFWEG. Belgische kinderen. Naar wij vernemen heeft cle commandant der stelling Amsterdam, waarin ook Halfweg (Houtrijk en Polanen) ligt, aan den burgemeester, den heer Michielsen, verlof gegeven onbemiddelde en noodlijdende Belgische kinderen van het Leidsche R. K. Huisvestings- De Lissesclie Bankvereeniging. De algemeene vergadering van aandeelhouders der Lissesclu' Bankvereeniging heeft besloten het dividend over 1914 vast te stellen op 5 pCt. De directie merkt in het verslag op, dat het uitbreken van den Europeeschen oorlog met het begin van den tijd van verzending der bloem bollen samenviel en dit heeft er zeker toe bijge dragen om de algemeene ontsteltenis in de bloembollenstreek te vergrooten. Sedert heeft men zich in deze streek evenals elders aan de buitengewone omstandigheden leeren aanpassende voorjaarsberichten, zoowel wat nieuwe orders uit het buitenland als betalin gen betreft, luiden over" het algemeen gunstig. De omzetten Op de verschillende rekeningen waren als volgt: kassa f 4,640,449 (vorig jaar: f 5,076,818), vreemde specie f 289,582 260,854)e buitenl- wissels f 1,095,523 2,060,470), incasso's f. 1,385,133 (vorig jaar (f 1,751,365). De wisselportefeuille bedroeg op 31 December 1914 f 152,000, bestaande uit f 96,000 crediet-1 papier en f 56,000 handelspapier; bovendien was bij derden geherdisconteerd f 899,450. waarvan f 502,500 credietpapi.er en fA 396,95' handelspapier. Met uitzondering van een bedrag varf f 90,171, verdeeld over 60 rekeningen, waren alle spldo's van rekening-couranthouders, bene vens de bovengenoemde credietwissels, gedekt door borgstelling, hypotheek, gecedeerde vorde ringen of effecten. Van deze 60 rekeningen werden sedert 3 reke ningen, die te samen f 40,l38 debet stonden» gedeeltelijk afgelost en verder door hypotheek borgstelling gedekt. maanden fn teres f ƒ33.430 (f 29,380) en aan provisie f 19,938 {f 22,356), tfciwi jl aan salarissen «h verder «^onkosten werd betaald f 34,159 AeooHHtait Lid der Neri. Academie van Accountante- TELEFOON 1164. DE MEELLEVERANTIE-KWESTIE. Voor. den Hoogen Raad is gepleit in zaak van de N. ;V. Kon. Fabrieken 3T0° ,e/ >Westsaanen en Laan, eiscneres in eassa t I £>t&n. Miracle de «Téeus.» van welke dit laatste uit muntte lil distinctie vran voordracht eil 1H1> W. ten aanzien van bet verstrekken dier gelden van advies te dienen; Handelsonderwijs. Op het verzoek van hei

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2