DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Kinderhuisvest 29-31-33, HaarSem EERSTE BLAD UIT BE STATENZAAL LINNENSOHOEISEL P. W. TWtLHUlJSEwj DE OORLOG TELEGRAMMEN DONDERDAG 20 MEI 1915 Do. 8751 Bureaux van Redactie en Adminietratie Intercommunaal Telefoonnummer I42S. GULDEN bij ffg GULDEN bü flfl GULDEN bü £8 GULDEN bü DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN yvsrrompeling 7 Nalezing van tie Raadsvergadering. KORTE BERICHTEN Wit mn gekleurd BARTfcLJUttiSaTKAAT 27 VAN HET WESTELIJK FRONT. FRANSCH BERICHT. Haarlemsche Alledag^s. «o. 1539 de „GODSVREDE" VERBROKEN. KIK MMlfflSfflE MOT ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Haarlem 71.35 Voor de plaatsen, waar een agent is gevestigd (kom der gem,) - 1.3a Voor de overige plaatsen in Nederland franco per post 1 80 Afzonderlijke nummers 0 03 PRIJS DER ADVERTENTIëN: Van 1—6 regels 60 cent (contant 50 cent). Iedere regel meer 10 st. Buiten Haarlem en de Agentschappen 15 ct. per regel. Buiten!. 20 ct. Dienstaanbiedingen 25 ct. (6 regels), driemaal voor*50 ct. (h contant), 1030 GULDEN bü levenslange onge- Alle betalende wbrmnés op dit blad, dio in bel bezit eener verzekeringspolis zjjn, z\jn volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: verlies van «ckiktheid tot werken. DE 401 UITKEERING GULDEN bü overlüden, DEZER 300 verlies van een. hand of voet. 159 één verlies van H 9 Kt 1 a verlies vau «én oog. IHiJ ('én dnim. w w wiisvinger, BEDRAGEN WORDT GEGARANDEERD DOOR DE „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" TE SCHIEDAM. 60 15 GULDEN bü verlies van één anderen vI-Ter. AGENDA. 21 MEI, Gebouw SU Bavo R. K. Volksbond Audiëntie Hoofdbestuur Steuncomité van 71/2y uur. Geb'cuw Si. Bavo Smedestraat 23 - Vergadering der Reddingsbrigade „Dr, Aliens" 9 uur. xaieis vau Justitie half 2 L. .a van Consultatie. Aleisjeopatronaat St Rosa Nassaulaan 36— 7K Sy> uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jannstraat 79 geopend eiken dag van 105 u.ur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R. K. feestdagen. „Algomeeüe oefenplicht" is het parool, dat door een aantal „gezaghebbende persoon lijkheden" opeens is uitgegeven, en waar tegenover minister Bosboom in de Tweede Kamer een opinerkelijk-guustige houding, die zelfs met vorige woorden in strijd was, heeft aangenomen. Het blijkt achteraf, dat die „algemeene oe fenplicht" moet worden „algemeene dienst plicht". Van liberale zijde is de aandrang daartoe unaniem, en de oorlogszuchtige „Te legraaf", die geen middel ongebruikt laat om te „hetzen" tegen de Duitschers en die reeds gezegd heeft dat wij ons leger moesten ver sterken om den Duitsclier te gaan bevech ten, heft een jubeltoon aan: „do algemeene dienstplicht is nu maar een kwestie van tijd 1" Het gebeurt niet dikwijls dat wij het eens zijn met de eociaal-democraten, en ook in deze kwestie staan wij niet geheel en al aan hun zijde. Maar wèl zijn we het sj iiet op andere gronden met den heer Troelstra eens, dat heel deze militairistisehe beweging van boven-af iets heeft van een „overrompeling". Het lijkt ernstig, of er eenig causaal ver band zit tusschen de „adresbeweging" der heeren van Aalst c.s, en de houding van minister Bosboom. En wij zeggen het met eenige variatie „Het Centrum" na: Zou dit wei het ge schikte oogenblik zijn, om militairistisehe maatregelen te nemen van zóó grooten om vang en beteekenis, als men ons in een ommezien wil laten slikken?.,. Wij moeten natuurlijk afwachten wat eigenlijk de weerklank zaL wezen van minister Bosboom op de adresbeweging-van Aalst c.s. Maar de woorden des Ministers geven al te kennen, dat hij „verderop" wil. .Welnu: dan zullen wij dubbel voorzich tig zijn. Aan den oorlogsroes doen wij, Nederlanders totnogtoe (behalve dan de opruiing van som mige bladen die zoo gaarne op 't publiek sentiment specuieeren) niet mee laten we dan óók niet meedoen aan den roes van militairisme die in dezen „militaren" tijd zoo gemakkelijk de wereld inpalmt. Voorzichtigheid en bezonnenheid is nu ze ker nummer éénl En overrompeld te wor den door op de spits gedreven en vooraf be stelde agitatie is zeker nü allesbehalve de beste wegl Do Burgemeester deed in de raadszitting van gisteren een paar belangrijke mededee- iiugeu. In de eerste plaats dat eindelijk met ds verstrekking van visch als volksvoedsel een begin zal worden gemaakt, 't Werd waar lijk wel tijd, daar 't vleesch nu al weder is opgeslagen! Eerlijk gezegd hebben wij ons er «.1 lang over verbaasd, dat de zaak niet eerder naar beslag heeft gekregen, waar bij herha ling op speed is aangedrongen. De zaak is nu zóó geregeld, dat ééu visch- bandelaar, die vier winkels exploiteert, de visch te IJmuiden zal gaan koenen, en ze dan verkrijgbaar zal stellen tegen 2L et. per pond boven den inkoopsprijs. B. eu W. zullen dan met behulp von InJidhtingeu van den Rijks- visohafslag to IJruuiden de prijzen controlee ren. Bedoeldo visch handel aar was de eenige die ln dezen zijne medewerking wilde verleenen, waardoor in het Rozenpricel en in het Am- «terdamsehe kwartier geene gelegenheid is Om goedkoope visch te koopen. 't Geen wel lammer is. Maardat kan nu eenmaal niet anders en we zullen ons er daarom bij neer moeten —«gen.... We vestigen er de aandacht op, dat de fcaak nu anders is geregeld dan in het visch- £aj»port was bepleit. Oók anders dan ze dat AbMterdam is! Onze lezers weten uit de Mededingen, die wij dienaangaande on langs deden, hoe 't daar geschiedt. De voorzitter zeide, dat 't laten loopen met wagentjes met visch hier niet zoo gemakkelijk gaat als te Amsterdam, omdat daar de zaak uitgaat van 't Centraal Bureau ter bevorde- ring van vischafzet. We nemen dit op des voorzitters gezag gaarne aan en we zullen nu moeten afwachten of, zooals 't nu hier zal plaats hebben, de visch inderdaad met succes onder 't bereik van het volk zal komen, of men zich de j moeite zal willen getroosten om goedkoop visch te kunnen eten naar een der vier wiu- kels te gaan.... Een andere mededeeling van gewicht, die de voorzitter deed, was deze, dat de minister van Landbouw heeft goedgekeurd de door B. en W. outworpen regeling in zake 't verkrijg baar stellen van (bet regeeringsbrood. Van gemeentewege zal het brood voorloo-, pig hij wijze van proef worden gebakken. Vindt 't brood aftrek, dan zal het bakken ervan worden overgelaten aan die bakkers dio daarvoor in aanmerking komen. De bakkers méenen, dat het brood niet veel aftrek zal vinden en dat de zaak hier geen opgang zal maken. De tijd zal het moeten loeren Voor de distributie van 't brood zal een tijdelijk Bureau worden ingesteld. Dat daar voor eenige heeren zullen worden uitgenoo- digd, die ook zitting hebben in 't Steuncomité, lijkt ons niet goed gezien. 't Heeft dan zoo licht den schijn, dat 't een soort van bedeeling zal worden. En die schijn dient vermeden. Van bedeeling is hier aller minst sprake! Wij hopen dan ook, dat, zooals elders, men ook hier, uit alle klassen der maatschappij, dit brood zal laten halen of zich thuis zal laten bezorgen. Dan komt deze regeeringszorg zorg on geen bedoeling! het algemeen ten goede, naar de bedoeling met 't beschikbaarstellen van dit brood is. Met belangstelling- wachten wij 't resultaat van dezen proef af, wijl deze zaak hier anders dan elders is geregeld Hopen wij dat de bakkers te pessimistisch in lmn opvatting zijn geweest en dat het voedzaam brood hier veel zal worden gegeten. Naar aanleiding Van het voorstel van eenige raadsleden die in dezen een© rege ling bepleitten, die naar ons ter oore kwam reeds in Amersfoort in werking i8 aan_ gaande verstrekking van bouwcredieten, was bij den Raad ingekomen een belangrijk voor stel van twee hypotheekbanken. Bedoelde hypotheekbanken voeren daarin aan, dat te verleenen hypotheken ten behoeve van de Bouwnijverheid, toch later door cro- dietinstellingeu zullen moeten worden over genomen en boden nu een regeling aan, „op dat de leeningen dadelijk hij credietinstellin- geu kunnen worden gesloten". De gememte zal dan pandbrieven kunnen nemen naarmate hypotheken zijn verleend en geaccepteerd. Deze aanbieding der banken verdient wel der overweging. De Raad stelde heide voorstellen in handen van B. en W. om advies, welk praeadvies natuurlijk met spoed zal worden uitgebracht! Eenige raadsleden oordeelden, dat de voorstellers hun voorstel niet in de bladen hadden mogen publiceereu, vóórdat 't den raadsleden had bereikt en de Raad er alzoo officieel van had kunnen kennisnemen. Wij kunnen 't daarmede niet eens zijn. Raadsleden die iets zelf voorstellen hebben zeer zeker 't recht en de bevoegdheid om hunne voorstellen in de pers te publiceereu, indien zij achten dat dit in 't belang dei- zaak is. Dat is heel wat andiers dan wanneer een officieel rapport eener raadscommissie in de bladen wordt openbaar gemaakt, vóórdat het r aan B. en W. is gezouden en er een raadstuk van is verschenen. Het laatste zouden wij laken als onvoeg zaam, maar 't eerste achten wii alleszins ge oorloofd. Men dient in dezen wel eenig on derscheid te makoii.... Dat iets „in de courant staat" is liensch zoo erg Diet! De Raad heeft besloten tot 't nemen van een proef inzake levering van eleclrischen stroom over muntmeters, ten behoeve van verlichting- Het geldt hier ten behoeve van de woniugen der Haarlemsche stichting lot woningverbetering. Er waren raadsleden, die. indien de pvoef goed slaagt, in 't algemeen aanvragen om levering van electrisehen stroom over munt meters wilden toestaan. Wethouder Modoo wilde zich echter nu nog tot niets binden. Muntmeters voor electriscben stroom te plaatsen, waar muntmeters voor gas staan, 'leek kem geen goed idee. Deed men het, dan i zou volgens opr. de gemeente met zichzelf gaan coneurreeren en daar paste spr. voor. Men dient ook te zorgen, dat 't. gasbedrijf niet wordt verwaarloosd en geen schade wordt berokkend, redeneerde hij. Wij gelooveu niet, dat het zulk een vaart zal nemen, indien men algemeen electriscben I stroom voor verlichting over muntgasmeters I verkrijgbaar stelt, omdat de mensctien, al thans in de eerste jaren, toch altiid gas voor koken noodig zullen hebben. Dat men eerst echter- de finantiëele gevol gen der zaak eens wil overzien alvorens be paalde toezeggingen te doen, is iets andera en in zooverre was 't woord van den heer Modoo op zijn plaats. Wij gaan nu een proef nemen en, zouden wij 7.00 zeggen, laten wij eerst maar eens afwachten hoe die slaagt. Dan kunnen wij verder zien! Twee zaken trokken nog de aandacht. In de eerste plaats.... dat de gemeente hare rekeningen niet op tijd betaalt.... Eerst nu zullen rekeningen aan de gasfa- briek worden voldaan over leveranties aan de gemeente, dateerende van 1912. 't Was de heer Heerkens Tliijesen, die hier de aandacht op vestigde. Wethouder Krusemaa zeide, schuldbewust, dat maatregelen zijn genomen dat zulk een nalatigheid in 't betalen in 't vervolg niet meer zal voorkomen. We willen hopen, dat 't doeltreffende maatregelen zullen zijn!!.... En op de tweede plaats, hoe goed 't is dat over de agendapunten den Raad alle stukken worden overgelegd. Dit bleek weder eens hij de geschiedenis der volontairs bij het open baar onderwijs. Men had in dezen niet alles aan den Raad overgelegd en als een gevolg daarvan werd achter de 7,aak iets gezocht wat er niet achter zat. Inmiddels helderde nu wethouder Loosjes d© zaak volkomen op. Bij de rondvraag informeerde de heer van Styrum hoe het staat met de kei-mis. Vol gons hem moet de Raad nog beslissen of de kermis al dan niet zal doorgaan. De voorzitter echter meende, dat alleen in dien B. en W. achten, dat de kermis niet moet doorgaan, zij met een voorstel hij den Raad moeten komen. Hij zal de raadsdebatten, indertiid- gehou den, nog eens nagaan om ui.t te maken wie 't in dezen aan het rechte einde heeft, hij of de heer van Styrum. Een volgenden keer hooren wii er dan wel meer van. Over de krijgsnieuwtjes zwijgen we van daag. Men zie de telegrammen. De li-oorlog. De „Dumcree" is gisterenmid dag getorpedeerd. De U-oorlog gaat dus nog voort 1 De opvarenden zijn gered. Erkenning! De Engelscho gezant te Bern heel't erkend, dat tie „Lusitauia" munitie overbracht voor de gealiëerden: hii meende evenwel dat de duikboot-commandant toch het schip niet had mogen torpedeer en, doch een onderzoek had moeten instellen. Onder valst-lic vlag. Men meldt ons uit IJmuiden: Het Engelscho s.s. „Promotius", van de Steamship Comp. te Liverpool, en te IJmuiden binnengekomen, had voor zijn schoorsteen liet sein van de Ned. Overzee- Trust-Mij. Te Amsterdam zal onderzocht worden of de kapitein gerechtigd is, dit sein te voeren. TELEFOON 1770. OVERZICHT, Meer dan het eigenlijke vechtuieuws, is van belang het andere oorlogsnieuws uit de j verschillende landen die bij den kl'ijg zij li geïnteresseerd. De dag van heden zal een historische zijn in de geschiedenis van Europa. In een paroxysme van onbegrijpelijke op winding, waarbij taal Wordt gesproken die- wij, buitenstaanders, eenvoudig niet begrij pen, neemt heel Italië de wapens op. Men drinkt zich dronken aan den „ouden Ro- meinschen roem", spreekt van „het nieuwe Rome" dat verrijzen zal.inderdaad; het is onbegrijpelijk, dit alles. Hö stroom van tele grammen die, als in ernstige dagen gebrui kelijk is, over ons heen komt, brengt niet veel ander nieuws dan berichten over den zwijmeïroes van oorlogsdolheid, die Italië heeft bevangen: we hooren van tooneclen als te Rome, waar de decadente dichter d'Annunzió, een der hoofden der vrijmetse larij, in de armen valt van den katholieken burgemeester prins Colonna, van jubelen de volksmenigten en van droombeelden als: de Adriatische Eee een „golf van Venetië", bet oude Romeinsche Rijp hersteld, de wereldheerschappij van- Rome-.- Dit alles is ons we bekennen het duister. Alleen dit is helder en duidelijk: aan de overzijde van het Kanaal, waar men den strijd om de wereldmacht anders opvat dan met dikke woorden on bloemrijke poëzie en zuidelijk enthousiasme, lacht men in z'n vuisti Intussclien is ook ddar iets gaande, wat ons niet duidelijk is- Plotseling kwam gisteren (onze „laatste berichten" konden in eon deel der oplage het nog melden) vandaar het bericht uit de lucht vallen, dat er een wijzigftig in het ministerie zou komen. Het is nóg niet duide lijk, hoe dat in zijn werk is gegaan: blijk baar is do regeering v°or de algemeene on tevredenheid welke door de oppositiebladen voortdurend is aangestookt, uit den weg moeten gaan en een „nationaal ministerie", zooals elk land het heeft in groote en moeie- lijke tijden, wordt riu gevormd. Hoe dat eruit zal zien, is nog niet bekend: ook de socialisten krijgen 01- een plaats in, doch de unionisten hebben met deze wijziging de groote overwinning bohaald. PARIJS, 19 Mei. De officieele mededeeling van hedenmiddag deelt mede, dat de mist, die alle gevechten onmogelijk heeft gemaakt, niet toeliet op verder dan 100 meter te zien. In den nae.lit van den 18den op den 19den zijn ten Oosten van de Yser twee pogingen der Duitschers om aan te vallen, door het vuur van onze artillerie verijdeld. Op de rest van het front is op eenige punten de artillerie aan het woord geweest. DUITSCH BERICHT. BERLIJN, 19 Mei. Officieel bericht uit het groote hoofdkwartier: len noorden van \rperen hebben de gevechten op den oostelijken oever van het Yser-kanaal oen voor ons gunstigen loop genomen. Ten zuiden van Nieuw Capelle liobben de Engel- selien na een krachtige voorbereiding door de artillerie op eenige punten opnieuw aanvallen ondernomen, die alle zyn 'afgeslagen. Bij de Loretto-hoogte hebben wij eenige vijandelijke loopgraven vermeesterd en twee machinege weren buit gemaakt. Een krachtige aanval der 1' ranschen op liet zuidelijk deel van Neuville heeft onder de zwaarste verliezen voor den vijand'door ons vuur schipbreuk geleden. In het Priesterbosch hebben de Eranschen te mid dernacht een poging gedaan om door onze linies heen te breken. Dio poging is door ons artillerievuur verijdeld. YAN HET OOSTELIJK FRONT. DUITSCH BERICHT. BERLIJN. 19 Mei. Officieel bericht uit hot groote hoofdkwartier: Op de linie ShagoryErauenburg (resp. ten z.w. en ten westen van Mitau) zijn gisteren vrij sterke vijandelijke strijdkrachten opgetre den. Ten noorden en ten zuiden van de Njemen duren de gevechten voort. Op het z.o. gevechts terrein hebben do Russen gisterën getracht den opmarsch van onze over de San ten noorden van Przemysl vooruitgedrongen troepen door tegfjn-aanvallcn te stuiten. Deze pogingen zijn alle onder zware verliezen voor den vijand mis- lukt. Een uit Hannoveranen en Oldenburgers j bestaande divisie beeft de laatste twee dagen in de gevechten bij bet overtrekken van do San 7000 gcvangeneit gemaakt en vier kanonnen, benevens 28 machinegeweren vermeesterd. Tusschen Pilica en bo ven-Weichsel zoomede ten z.o. van Przomysl duren de gevechten voort. OOSTENRIJKSCII BERICHT. WEENEN, 19 Mei. Officieel bericht van vanmiddag uit het groote hoofdkwartier: Onze op den oostelijken oever van do San doorgedrongen troepen hebben gisteren, sterke Russische strijdkrachten, die ten n.o. van Jaros- lau opnieuw stand hielden, tot over de Lu- baczowka (rechter zijrivier van de San) terug geworpen. Sieniawa (aan de San, 20 K.M. stoomopwaarts van Jaroslau) hebben wij ver overd en ook daar den overgang over de San geforceerd. Wij hebben daar 7000 gevangenen gemaakt en 8 kanonnen vermeesterd. In de ochtenduren heeft de vijand tegen-aanvallen ondernomen, die bloedig zijn afgeslagen. De gevechten aan de boven Dnjestr en in do streek van Stryj duren, voort. Wij hebben ten noorden van Sambor den Russen verscheidene hoogte stellingen stormenderhand ontnomen en door den vijand hardnekkig verdedigde dorpen ver- mee9tord. Aan de Pruthlinie is niets van be lang gebeurd. In Itussich Polen wordt in het bergland van Kielco gevochten. DE DARDANELLES LONDEN, 19 Moi. Officieel Engelsch be richt van de Dardanellen: Wij hebben een aanval der Turken op 12 Mei bloedig afgeslagen. Een dubbele compagnie De katholieke partij te dezer stede had besloten, bij de a.s. periodieke raadsverkie- zing op voorstel der Liberale Unie het zon der stemming te laten afloopen. Maar. dan moesten natuurlijk allo partijen dat goedvinden en daartoe medewerken. .Wan neer men tóch moest stemmen, dèn behield de katholieke partij zich 7,00 is uitdruk kelijk aan de Liberale Unie bericht all vrijheid voor. Een mededeeling-in onze courant van he den meldt nu, dat do sociaal-democraten aan den godsvrede maling hebben. Zij wille niet in deze omstandigheden den kiezers een strijd besparen. E11 ondanks dat allo groote kiezersorganisaties hebben besloten, iu vrede en eensgezindheid zoo mogelijk mot een liberaal en c'en antirevolutionair in dé tweo vacatures tc volstaan, hebben dez heerentwee socialisten candidaat. geste kil Het spreekt nu vanzelf, dat wij den hand schoen, ons toegeworpen, oprapen. Willen de rooden den strijd, ze zulien hem hebben! Wij bedanken ervoor, om weer eens do dupe te worden, enmisschien in de boide vacatures w 1 een liberaal, maar niet een antirevolutionair gekozen tc zien door ma noeuvres die wij niet nader behoeven aan te duiden! Trouwens, de z.g. Protcstantscho kiesvereeniging het hoopje papenhaters, dat al op eigen houtje een paar candidaten had gesteld leek toch óók niet geneigd 0111 loyaal mede te werken tot den gods vrede, en we liepen van dien kant steeds gevaar, bij verrassing een candidatuur inge leverd te zien, die toch den gang naar do stembus zou noodig maken. De daad der socialisten heeft echter nu ineens den godsvrede verbroken, zoodat wjj nu vrij zijn. En met de katholieke vaan hóóg-op, zullen we dan nu principieel den strijd gaan voe ren, en naast den antirevolutionairen candi daat een katholieken candidaat sieuuneu, om in ereeniging met onze coalitiegenooten to pogen, het aantal rechtsehe leden in den gemeenteraad ten minste iets beter te doen overeenstemmen met het groote percentage sche kiezers 1 Wij gaan met frisschen moed cu met groot enthousiasme dezen strijd, die ons nu wordt opgedrongen, tegemoet! Onze organisaties zijn gereed, en we heb ben oen candidaat die genoemd mag worden. Het wachtwoord over de geheele linie luid nu: katholieken van Haarlem, vooruit! De- strijd moet worden gewonnen door onze beide rechtsehe candidaten! Goerkha's is een halvo mijl vooruitgekomen ei, heeft net veroverde terrein gedurende den nacht bevstigd ondanks een krachtiger. tegoa-aanval Op 10 Mei heelt een afdceling territoriale troe pen uit Lancashire aanzienlijke vorderingen gemaakt. Eon houwitser-batterij schoot een Turkscho munitiewagen in elkaar en nam daar na rechtstreeks het Turkscho geschut onder vuur. Een nieitw gesohutsemplacemónt in da vijandelijke verschansingen is vernield. De too. stand wordt voor de Engelschcn en Eransch u met den dag beter. De Turkscho verliezen zijn zwaar. HERVORMING VAN HET ENGELSCHE KABINET. LONDEN, 19 Mei. Minister Asquith heeft in het Lagerhuis meegedeeld, aldus seint Reuter, dat or maatregelen in overweging zij genomen welke een hervorming van van de re* geering inbegrijpen op een breederen persoonlij ken en politieken grondslag. Er is nog niets b paalds geregeld, doch om misverstand te voor* komen wenschte Asquith aan een ieder duidelijk te maken, ten eerste dat welke verandering or ook plaatsgrype, ze niet de portefeuilles zal raken van den minister-president en den minis* ter van buitenlandsche zaken, die in dezelfda handen zullen blijven (toejuiohingen)ten tweede dat men volstrekt geen verandering, welke dan ook, op het oog heeft ten aanzien van 's lands politiek voor zoover betreft dr voortzetting van den oorlog met alle mogelijks kracht en met alle beschikbar® middelen (luid* toejuichingen)ten derde, dat elke hervormin van het kabinet alleen het oorlogsdoel zal diene en niet mag worden opgevat als het prijs gegeven door de eon of andere partü van haar politieke idealen. Bonar Law sloot zich by d verklaring van minister Asquith aan. Hy \or zekerde dat do oppositie zich alleen zou late leiden door de vraas: wat de beste wii ze i» o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1