DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND, IDQii Aan onze Lezers en Adverteerders. Kinderhuisvest 29-33, Haarlem DE OORLOG 3C tien duizend zes honderd exemplaren. UITKEERING VIERHONDERD GULDEN. EERSTE BLAD Berichte Het Landstorm-Ontwerp. Witte Schoenen vanaf fi.75 Sandalen vanat f 1.35 P. W. TW£EHUIJSEN, 2C 33 3£ ttJULNDAG 28 JUKI 1915 46ste Jaargang No. 8783 ABONNEMENTSPRIJS j Per 3' maanden voor Haarlem en voor de plaatsen waar een agent gevestigd is (kom der gemeente) Voor de overige p,aatsen in Nederland per post. Per- week voor Haarlem en de agentschappen Afzonderlijke nummers t 1,60 - 2, - 0,12 - 0,05 Bureau van Redactie en Administratie: Intercommunaal Telefoonnummer 1426. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 15 regels 0,75 Iedere regel meer,,...-0,15 Buitenland per regelo,20 Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod" van 1 5 regels - 0,40 Elke regel meeroio GULDEN l>ü levenlange onge schiktheid tot werken. Alle betalende abonnés op dit blad, die in het bezit eener verzekeringspolis zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voor: GULDEN bij verlies van hand of voet. lUU één oog. 9 88 U é6a duim- U W wijsvinger, GULDEN bij overlijden. GULDEN verlies van bü een GULDEN bjj verlies van GULDEN bij verlies van één duim. G Li LDEN bjj verlies vau één anderen vinger. DE UITKEERING DEZER BEDRAGEN WORDT GEGARANDEERD DOOR DE „HOLLANDSCHE ALGEMEENE VERZEKERINGSBANK" TE SCHIEDAM. Wij zien ons genoodzaakt, met ingang van 1 Juli de prijzen der advertentiën en het abonnementsgeld van de Nieuwe Haarlemsche Courant te verhoogen. Reeds sedert lang waren wij en met ons de beide andere Haarlemsche dagbladen overtuigd dat een courant zooals die tegenwoordig en terecht door den lezer verlangd wordt, voor den tot dusver geldenden prijs niet op den duur kan geleverd worden. Al de kosten van zoo verschillenden aard, waarvoor een courant dagelijks komt te staan, zijn al sinds jaren voortdurend sterk stijgende. Nu daarbij door den oorlogstoestand nog behalve andere abnormale stijgingen een verhooging van den papierprijs komt, die op het oogenblik ons reeds HONDERDEN GULDENS PER MAAND kost, bleek het onmogelijk te blijven bij ons aanvankelijk voornemen om de prijsverhooging der Nieuwe Haarlemsche Courant nog eenigen tijd uit te stellen. Daarbij komt dat wij niet langer wenschen te weerstaan aan den billijken aandrang van velen onzer lezers om de courant weder geregeld te doen verschijnen in acht bladzijden daags. Tevens zal aan eenige andere wenschen van onze lezers tegemoet worden gekomen. Op een andere plaat3 in dit nummer zullen daaromtrent nadere mededeelingen worden aangetroffen. De abonnementsprijs van ons dagblad zal gesteld moeten worden op f 1.60 per drie maanden (met ingang van 1 Juli) of 12y2 cents per week (met ingang van 28 Juni). Per post f 2 per kwartaal. Voor eenige agentschappen onzer courant zal om administratieve redenen de verhooging van-den abonnementsprijs niet a.s. Maandag, doch iets later ingaan. Wat de advertentie-prijzen betreft, de standaard-regelprijs is in den loop der jaren steeds dezelfde gebleven, schoon de dagelijksche oplage meer dan verdrie voudigde en thans het werkelijk toch niet onbelangrijke getal heeft bereikt van Wij moeten thans dezen regelprijs bepalen op 15 cents, terwijl de lang gehandhaafde conditie van „de derde plaatsing gratis" zal moeten vervallen. Ook de goedkoope advertentiën moeten eenigszins in prijs verhoogd worden, zoodat ons advertentietarief met ingang van 1 Juli zal zijn als volgt: Losse advertentiën: 1 tot 5 regels 75 cents, iedere regel meer 15 cents. Contracten voor handels-annonces (echter uitsluitend voor deze): 500 regels 7 cent, 1000 regels 6 cent, 2000 regels 5y2 cent, 5000 regels 5 cent. Rubriek Vraag en Aanbod: 1 tot 5 regels 40 cent, iedere regel meer 10 cent. (Voor adverteerders buiten Haarlem en de agentschappen moeten de prijzen van handels-annonces hooger gesteld worden dan bovengenoemd.) Natuurlijk worden alle loopende advertentie-contracten op de overeengekomen voorwaarden afgewikkeld. Administratie NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT: Jfoor de nagelaten betrekkingen van onzen abonné-polishou- wijlen den Heer KROMHOUT, die door een noodlottig ^Qeluk het leven verloor, ligt ten onzen kantore het bedrag qer uitkeering ad f 400 beschikbaar. De Administratie. ^1T NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN .Wegens den feestdag vandeH.H. Postelen Petrus en Paulus zal onze .^frant morgen NIET verschijnen. ö^ll, die zich met X Juli a.s. I** kwartaal op de NIEUWE ^ARL. COURANT abon- q^fen, ontvangen de vóór datum verschijnend© ^ttiers gratis. OB ADMINISTRATIE. nda. 29 JUNI. -2 uur Orgelbeepe- 0r deu heer Louis Robert. (Zie pro- r°°te Kerk -1- r 6t*dfinieuws). tof>nstfti?alsmuseum ar. j elLn{f van Oude 1 btenncomité. 10—5 uur Kunst ten bate Buiteneocieteit Trou moet Blycken 8H uur Concert Haarl. Muziekkorps BLOEMENDAAL - Hotel Duin en Daal dagelijks 2 concerten bü gunstig weer. AGENDA. 30 JUNI. Gebouw St.-Bavo R.-K. Volksoond Eerbied in Gods Huis. St Vineentius-bibliotheek N. Groen, markt geopend van 7^—9 uur. Statenzaal Prinsenhof IM uur Ge meenteraadsvergadering. In den Hout - 8 uur Concert Haar lem's Muziekkorps. Bisschoppelijk Museum Jansstraat 79 geopend eiken dag van 105 dot tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en B. E. feestdagen. Het heeft verluid officiéél was het bericht niet dat het ontwerp-Landstormwijzigings- wet vele tegenstanders heeft gehad in de afdee- lingen der Tweede Kamer. De sociaal-democraten vooral sputteren er vreeselijk tegen: zij willen zelfs, vanwege de „reclame", wat „reuzenmeetings" ertegen op touw zetten, en na de mislukte bruinbrood- agitatie leent zich dan ook zoo oppervlakkig gezien een „anti-landstorm-agitatie" héél wel voor de sociaal-democratische ontevredenheids speculaties. En aangezien de soc.-democraten ia den regel de eersten zijn om hüa opinie voor „de alge- meene opinie" te verslijten, is het heel wel moge lijk dat het bericht van die z.g. algemeene oppositie in de afdeelingen der Kamer bij nader inzichtietwat overdreven zal blijken! Intusschen: ook bij onze rechtsche partijen is de instemming met het ontwerp volstrekt niet algemeen. Met name het „Centrum" en eenige Limburgsche bladen meenen, dat we met hetj Landstorm-wetje den weg van den algemeenen dienstplicht uitgaan, dat „het militairisme" j erdoor versterkt zal worden, en dat we zelfs, J door „legeruitbreiding"( in de richting sturen j van „De Telegraaf" die per se een oorlog tegen de Duitschers wenscht verklaard te zien. Tegenover deze o. i. volstrekt ongerechtvaar digde en ook onjuiste meening wenschen we een en ander in het midden te brengen. Om nu maar met het laatste te beginnen: „Het Volk" en de sociaal-democratische leiders, die vanwege de reclame voor de partij het anti- laiidstorm-relletje hebben op touw gezet, beweren van den hoogen boom uit, dat we door de voor gestelde „legeruitbreiding" het gevaar van oorlog voor ons land vergrooten. Tot dusver is deze redeneering ons niet logisch en duidelijk genoeg. Immers: als er iets in deze tijden duidelijk is gebleken is het dit, dat er geen beter vóór- behoedmiddel is om niet in den oorlog te worden meegesleept, dan een goede militaire organisatie die gereed staat in te grijpen. De geschiedenis der eerste weken van den oorlog heeft dat ten opzichte van óns land duidelijk: aangetoond. Maar sedert dien is door de nieuwe techniek die deze oorlog heeft geleerd, het denkbeeld over „voldoende organisatie" gewijzigd. i Het is gebleken, dat er nit andere eischen gesteld worden aan het leger, dan men voor een jaar ooit kon denken. En is het dan te verwonderen dat ons leger-1 bestuur, dat de verantwoordelijkheid heeft om gereed te staan, zoo wie ook onze vrijheid belaagde, met die veranderde eischen rekening houdt? het is gekleed, wordt het tevens voor een ieder duidelijk, dat dit vormen van een legerreserve met korten oefentijd voor mogelijk oorlogsge vaar een maatregel is die speciaal voor dezen tijd wordt genomen. Aan een achterbaks en sluiks invoeren van algemeenen dienstplicht denkt niemand. En daarom late men zich niet beetnemen door de reclame-agitatie der S. D. A. P'ers, die weer toonen letterlijk alles te willen aangrijpen, als er maar wat voordeel voor „de partij" uit ge haald kan worden. En daarom zij men gerust over de „algemeene ontstemming" die naar het zeggen der sociaal democraten de indiening van dat ontwerp in den lande en zelfs in de Kamer heeft gewekt. „Militairisme" is het Landstorm-wetje wel allerminst, en dat de meerderheid der Kamer leden, wien het toch waarlijk niet aan gezond oordeel ontbreekt, en zelfs de meerderheid van ons volk dat zal begrijpen wanneer het duidelijk wordt dat niet anders bedoeld is dan een nood zakelijke reserve vormen die bij onverhoopten oorlogstoestand toch noodzakelijk is, daar van zijn wij zeker! 1 Er is bovendien nóg iets, dat maar al te zeer wordt voorbijgezien. Men spreekt in „Het Volk" en andere bladen voortdurend van „legeruitbreiding". En toch is niets minder waar, dan dat dit Landstormwetje het actieve leger zou uitbreiden. Vooreerst behoort de landstorm niet tot het actieve leger, maar wordt de opkomst ervan tot actieven dienst alléén in oorlogstijd gevorderd. Doch als men nagaat, waaróm dat ontwerp is ingediend, bemerkt men aldra, dat het niet is een wetje tot uitbreiding van het leger, maar een, dat gebaseerd op hetgeen de ondervinding van dezen oorlog leert, zal dienen ons leger in een eventueelen oorlogstijd op dezelfde sterkte te houden. Immers: het Landstorm-wetje wil niet anders dan reserves te scheppen. Het is nu eenmaal zoo: onze jonge leger- organisatie heeft nog niet de mogelijkheid ge bracht, voldoende reserves te formeeren. Op den duur, als de Militie- en Landstorm wetten jarenlang in werking zijn, zal dat wèl het geval zijn, nil echter lijkt het er niet naar. En nu heeft de ondervinding (b.v. uit België) in dezen oorlog wel voldoende geleerd dat een leger zonder reserves in den tegenwoordigen tijd niet gerechtvaardigd is. Het is dus begrijpelijk, dat de Nederlandsche leger-autoritelten, nu immers het oorlogsgevaar voor ons land nog altijd dreigend blijft, gebruik gemaakt hebben van de algemeene beweging die er is vóór een algemeenen oefenplicht, om dien oefenplicht dan toch zóó door te voeren, dat daardoor behoorlijke reserves worden gevormd voor onze staande legermacht. Men kan den legerautoriteiteri niet verwijten, dat zij te voren niet in denzelfden geest werkten. Want voor de inrichting en oefening van vrijwillige landstonnafdeelingen is voortdurend groote moeite gedaan. Doch niemand durfde het aan, die landstorm- oefeningen verplichtend te stellen. Totdat het adres-van Aalst c. s. en de algemeene instem ming die dat adres vond in den lande, aan de regeering den moed gaf, om in dien geest voorstellen te doen. Wanneer men nu zegt, dat deze voorstellen den algemeenen dienstplicht invoeren, dan blijkt daaruit al dat men het verschil tusschen het staande leger (militie en landweer) en de reserve (landstorm) niet voldoende in het oog houdt. In oorlogstijd zou dit verschil inderdaad niet zoo groot zijn (doch wie zou dat willen?), in vredestijd echter is de dienst bij het leger en die bij den landstorm totaal verschillend. En door de omstandigheden waaronder dit ontwerp wordt ingediend, door den vorm waarin OVERZICHT. Heden is het een jaar geleden, dat te Serajawo aartshertog Frans Ferdinand en zjjn gemalin onder den kogel van Princip vielen... wat den wereldoorlog ontketend heeft. Immers: zooals van Oostenrijksche zijde heden nog eens wordt herinnerd: de arm van Princip werd bestuurd door de revolu- tiónairo bewdjringr in Servië die door Rusland weer werd beïnvloed en gesteund, en dege nen die nog immer volhouden dat Rusland e(genlijk dezen oorlog gewild en uitgelokt heeft, zullen waarlijk zoover niet van de waarheid af zij n Intusschen: al deze overwegingen en be schouwingen zijn, bij de gruwelijke feiten van den oorlog, vrij vruchteloos. De oogenblikkelijke minderheid der Duit schers op het Westelijk front, vanwaar klaarblijkelijk reusachtige troependeelen naar Galicië waren gezonden, is alweer voor bij. De Franschen en Engelschen hebben on danks kleine voordeelen in dien tijd, toch. niet de mogelijkheid gehad, daar door te breken: hun voordeelen bij Neuville St. Vaest en Lorette, de verzetting van de front lijn over enkele kilometers tot een paar honderd meters in de richting van Lens, wa ren de eenige gevolgen. Nu echter schijnen de Duitschers hun troepenstellingen weer versterkt te hebben en het gevolg is, dat alle stellingen bij Souchez die in de afgeloo- pen week door de Franschen waren geno men, weer in Duitsche handen zijn geko men: het Fransclie communiqué van giate- teren bevestigt dat. Ook bij Les Eparges hebben de Duitschers voordeelen behaald, die door de Franschen worden toegegeven. In Galicië schijnen de Russen verder te wijken: de Oostenrijkers melden dat zij in bet front do Russische linies weer hebben doorbroken en dat cle Russen over het ge- heele front terugtrekken. A'artshenog Fried- rich in te Lemberg met veel enthousiasme ontvangen. Van de Dardanellen nog altijd geen be langrijk nieuws. Evenmin aan het Italiaansclie front, waar de Italianen nu voor de groote versterkte Oostenrijksche stellingen staan: de Italiaan sclie pers lijkt volgens berichten uit Rome nu al wat ontnuchterd over het plotselinge ophouden van het eens zoo schitterend ge noemde offensief. fransch-Bslgssch front De legei'bei'ieliten der laatste dagen. De Fransche en Duitsche communique's van de laatste dagen zqn ditmaal vrijwel overeen stemmend. De Duitschers meldden Zaterdagavond: „De sedert dagen gevoerde onafgebroken ge vechten op korten afstand om de gedeelten van onze stellingen ten N. van Souchez en halver wege Souchez en Neuville, die zich nog in het bezit van den vijand bevonden, zijn ten einde. In den. afgeloopen nacht zijn de laatste Fran schen uit onze loopgraven geworpen. Tot hun BARTELJUfólS&TfêAAT 27 TELEFOON 1770. Haarlemsche Aileriagies. n®. 1612 GEEN KERMIS! Het besluit, dat B. en W. den Raad vooi te stellen te nemen, en dat a.s. Woensdag in behandeling komt, zal ongetwijfeld de in stemming van zoo goed als iedereen hebben, Geen kermis, een tijd om nu eens de blommetjes buiten te zetten en een heele week een soort van algemeene pretmakerij te houden, is het nu waarlijk niet, en daar nu eenmaal die jaarlijksche opzetting van ktamen en „spullen" en vermaakgele genheden de aanleiding is tot een algemeene pretmakerij, is het veel beter, die aanlei ding weg te nemen. Dat is weliswaar heel bedroevend en scha delijk voor de menschen, die juist door en aan de kermis, d.w.z. i n die kramen en „spellen" en tenten hun brood moeten ver dienen, maarwat het zwaarste is moet het zwaarste wegen. Alleen vinden wij het jammer, dat dit besluit zoo laat komt. Het had best een maand of zes weken eerder kunnen wor den voorgesteld: nu, nadat verschillende kermismensehen al onkosten hebben ge maakt voor de inschrijving, opmeting enz., de kermis at te lasten wel, bet komt ons' toch voor, dat het gemeentebestuur wat vroeger had kunnen besluitenI Dat bad dan tevens voorkomen de actie, die om principieel.e redenen weer een« tegen de kermis is op touw gezet, en die met dit besluit, al komt dat erna, niets te ma ken heeft. Intusschen: Haarlem zal zooals gezegd, liet ditmaal zonder veel opoffering of tegen zin zonder kermis doen: de burgerij, zelfs die liet sterkst voor behoud van de kermis ooit pleitte, weet dat dit een wijs besluit is! versterking had de vijand nog gisteravond zoo wel ter weerszijden van de Loretto-hoogte al» ten N. van Souchez versch© troepen voor den aanval aangevoerd, die echter werden terugge slagen." Dit wordt door de Fransche als volgt toe gegeven In de streek ten noorden van Atrccht slaag den de Duitschers erin over een front van 200 meter weder den hollen weg van Ablain naar Angres, ten noorden van Souchez, te bezetten." Behalve artilleriegevechten aan beide zijdep wordt nog gesproken over gevechten bij Maas hoogten. Van Fransche zijde luidt het: „Op de Maashoogten deden de Duitschers en aanval welke afgeslagen werd, behalve op één punt, waar zij een loopgraaf binnendrongen welke door tweo Fransche secties was bezet. Het gevecht duurde voort dén geheel en nacht van 20 op 27 Juni. \oor het overige hebben de 1' ranschen hun stellingen en winsten van de vorige dagen behouden." In hot Duitsche bericht „De vijand deed de laatste dagen pogingen zich weder in het bezit te stellen van het ter rein dat zij den 24en op de Maashoogten verlo ren. Nadat wij al deze pogingen hadden ver ijdeld, verrasten wij gisteren onzen tegenstan der met een stormaanval op den heuvelrug vlak ten Zuiden van Les Eparges. Deze was na een kortstondig gevecht in ons bezit. Wel deed de vijand den geheel nacht pogingen om den heu velrug weder te nemen, maar al zijne aanvallen mislukten." Van de overige mededeelingen wordt nog ge noemd uit de Duitsche berichten De officieele mededeeliüg van Fransche zijde van 26 Juni over de verovering van 4 Duitsche machinegeweren bij Bandesapt is verzonnen. De vijand ia na zijn nederlaag daar bij zijn tegenaanvallen nergens ook maar in de nabijheid van de door ons veroverde stelling ge komen. Wij daarentegen maakten 268 gevan genen en veroverden, twee revolverkatv nivn, vijf machinegeweren en zeven grootere en klei nere mijnenwerpers. De vijandelijke artillerie welke opgesteld is naast de kathedraal van Atrecht, is door ons beschoten. (Dit voorspelde een F ranselt bericht, dat de „barbaren" de kathedraal van Atrecht hebben beschoten 1) Een munitieberg- plaats vloog in de lucht. In do Ar.gonnen ten Noord-Westen van Vicnne lo Chateau hebben wij een gedeelte loopgraven bestormd en niettegenstaande ver- IEUIEIIMILEM M "VAjgu 150 IttO 60 s i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 1