Van hedenmorgen. BINNENLAND STADSNIEUWS LUCAS Parklaan 5 9. Russisch front Aan de Dardanelfën Cosfenrüksch-Ifallaansch front VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN DK landstorm wet. gemeld, zijn hulp bij de transporten verleent, zal .worden vertegenwoordigd door het lid van het hooi'deomité Jhr. E. van Boon en door E-r. F. Hijmans, die met 15 pleegzusters van het Roode Kruis de reizen vieo-versa medemaken Accountant Lid der Ned. Academie van Accountante. TELEFOON 2164. et tcbtidene Fransche tegenaan val leu, behouden. Uit de Fransche berichten vermelden wij nog: In den nacht van 20 op 27 Juni werd gebom bardeerd tussclien Neuville en Angres en tus- schen de Oise en de Aisne. Diezelfde nacht was vol beroering, vooral bij Qucnnevieres, waar, na een granaatgevecht, de Duitschers een twakke poging deden om ons uit onze loopgra ven te drijven. Deze aanval werd gemakkelijk afgeslagen. De dag van 26 Juni werd gekenmerkt door ©en, enkele malen onderbroken, bombardement, dat vooral hevig was op de buitenwijken van Atrecebt. In Lotharingen deden de Duitschers met 1 Yt compagnie bij verrassing een aanval op Avia- court, nadat zij dit dorp met brandgranaten hadden beschoten. Deze aanval mislukte. Van de overige fronten vallen slechts artilleriege- Vvchtea te melden. Den 25eu Juni wierpen Fransche vliegers een twintigtal bommen op de stations van Douai en omliggende plaatsen. Het station van Douai schijnt ernstig bescha digd te zijn. --- 'TL De toestand in Galicië. liet Russische communique over Galicië geeft geen volledig overzicht over den toestand: bet meldt slechts (volgens gewoonte in de laat ste tijden sinds den val van Przemysl) kleine fragmentriscbe mededeelingen over successen hier en daar, die natuurlijk niet uitblijven. Een grootsehe teekening van het, gebeele front echter ontbreekt, wat uit den aard dei- zaak nogal natuurlijk is. Van Oostenrijksche zijde vernemen viij daartegenover ook weinig van hetgeen er met von Lissingen gebeurt. Het stafberielit meldt slocht8 dat er aan den boven-Dnjester voort durend wordt gevochten: zullen de Russen het hier tot een beslissend gevecht pogen te bren gen Over de geheele positie der legers luidt het in het Oostenrijksche legerbericht: R a de nederlagen bij en ten Zuiden van Lem ber g trokken de Russen met hun hoofdmacht terug in Oostelijke richting, en namen posities in op de hoogte ten Oosten van Miklascof en bij Jariczofstary met nieuwe en krachtige verster kingen. Aan dit front namen onze troepen na dagenlange gevechten de vijandelijke voor stellingen, daarop drongen zij vooruit tot op stormafstand van de vijandelijke hoofdstelling, tot zij ten slotte op verschillende punten hierin wisten door te dringen, voornamelijk in het frontgedeelte bij en ten Zuiden van Bobrka. waar de vijand uit het vaste front-verband werd terug geworpen. Sedert vanmorgen trekken de Russen weder over het geheele front terug; ook ten Noorden van Zolkief en Noordelijk van Rawa Ruska wijkt de vijand voor de vervoegende verbonden troepen. Aan den boven-Dnjestcr wordt voortdurend gevochten. Duitsche troepen bestormden na een hevig gevecht de hoogten bij üukaczofce. Stroomafwaarts in de streek van Haliez en aan de Bessarabische grens heerscht. over het alge meen rust. In de gevechten der laatste dagen, van 21 tot 25 Juni, maakte het leger van Boehm-Erhiolli alleen 71 officieren en 14100 man gevangen, en veroverde 20 machinegeweren. De Oostenrijksche opperbevelhebber te Lemberg. Veldmaarschalk aartshertog Friedrich is 23 dezer in gezelschap van baron von HötzeJldorf, den chef van den generalen staf en verscheidene officieren van den staf naar Lemberg vertrok ken waar hij 24 dezer aankwam eu met gejuich door de bevolking begroet werd. Alle huizen waren bevlagd en de bevolking zwaaide met vlaggetjes en wierp met bloemen. Reeds aan de stadspoort wex'd een geestdriftige huldebetoo- ging gehouden. Daar bracht de bevelhebber van het tweede leger, Böehm-Ermolli rapport uit en »ntving van den veldmaarschalk het hem door den Keizer verleende kruis van militaire ver dienste lo klasse. De vroegere stadhouder graaf Pininski be groette aan het hoofd van do geestelijkheid, de vetcgenwoordigers van den adol en van de be ambten, den veldmaarschalk- met een toespraak waarin de vreugde van de bevolking over de be vrijding uitdrukte. Daarna begaf de aartshertog zich naar het raadhuis waar het stedelijk bestuur hem af wachtte. Na het middagmaal begaf de veldmaarschalk zich met zijn gevolg naar het front, waar hij de gevechten van het 2de leger bijwoonde, 't Avonds reed hij terug naar Mosciska. Den volgenden dag reed hij vroeg in den mor gen naar het oorlogstooneel waar hij, temid den van het gevocht, getuige was van de hevige gevechten onzer dappere troepen en zijn groote ^■rcdenhcid uitdrukte over do prachtige daden. Van het slagveld reed hij terug naar het hoofdkwartier', waar hij hedenmorgen vroeg aankwam. gedeelte van het front, niets dan artilleri«ge- vechten. Tnrkseh stafbcricht. k. IvONSTANTINOPEL, 26 Juni. Het groote hoofdkwartier meldt: Aan het Dardanellen- front werd bij Ari Boernoe den 25en Juni van beide kanten een zwak geschutvuur onderhou den. In den loop van den namiddag trof onze artillerie tweemaal een vijandelijk transport schip, voor Ifaba Tepe, waarop aan boord brand uitbrak. Een onzer granaten raakte een vijan delijke torpedoboot; twee granaten sloegen in een vijandelijk transportschip, dat munitie aan wal bracht; het schip verwijderde zich daarop van de kust, daar brand aan boord uitbrak. In het zuiden, bij Sedil Bahr, ondernam de vijand herhaalde aanvallen tegen deelen van de ver schansingen van ons centrum, maar hij werd telkens met verlies teruggeslagen. Op den rechtervleugel alleen infanterie- en artillerie vuur. Te oordeelen naar het aantal schepen, dat gewonden wegvoerde, en naar de menigte gevallenen, die nog niet van het slagveld zijn weggebracht, worden de verliezen van den vijand in den slag van 21 Juni op meer dan 7000 geschat. Van de overige fronten valt niets van beteekenis te vermelden. Italiaanseli stafbcricht. ROME, 27 Juni. Officieele kennisgeving: Ten Westen van don Montecroce-pas hebben onze troepen den top van den Zellenkofel be- zet. Langs de Isonzo dringen wij aan de over zijde van de rivier langzaam, maar onafgebro ken op. Op de grens van Tirol en Trentino wordt het artilleriegeveeht op langen afstand voortgezet. Hevige stormen hebben gisteren het optreden van onze troepen vooral in het berg achtig deel van het oorlogsterrein vertraagd'. Oostenrijksch stafbcricht. WEENEN, 27 Juni. Officieele kennisgeving van hedenmiddag: Aan het kanaal van Mon- faleone hebben wij gisteren een vijandelijken aanval ten Zuiden van Sagrado afgeslagen. Verder aan de Isonzo, evenals op het overige VLIEGER ACTIE IN NOORD-FRANKRUK. Het dorp Cassel, nabij Saint On'er, werd gis teren door Duitsche vlietguigen bezocht, die verscheidene borumen wierpen. Een gashouder cn een gasfabriek werden daarbij verwoest. Hazebronck werd eveneens bezocht. De Duit sche vliegers moesten echter wegens lievig ar tillerievuur omkeren en wierpen bij hun terug tocht nog ettelijke bommen. BERLIJN, 28 Juni. (S-corr.) De Lokal- anzeiger verneemt uit Galicië: Na een kort re latief rustige pauze beeft het Boekawinafront sedert twee dagen weer heftige Russische be stormingen te doorstaan doch dc beproefde troepen van Generaal Pflanzer Baltin sloegen op alle punten de met wanhopige inspauning uitgevoerde stormloopen af. Op dit front heb ben de Russen ook weer sterker met hun artil lerie gewerkt dan op de overige sectoren. Aan den Dnjester maken de troepen van von Lissin gen op den Noordelijken oever verdere vorde ringen. Op een enkel punt gelijkte het den Rus sen voorbijgaand terrein te winnen doch zij werden ook daar reeds eenige uren later weder om tot de Overgave hunner posities gedwongen. Op alle overige punten werken zich de legers an Boehm, Maekensen, en Joseph Ferdinand ringen. Op een enkel punt gelukte het den Rus sische troepen die tusschen de Dnjester en de Prutb vechten héferschgn epidemiën in buiten- gewonen omvang, speciaal vlektyphus en pok ken. Een groot deel der Turkomannen lijdt aan pokken. Tengevolgcn der ongeregelde aprovian- deeling lijden do soldaten sterk onder gebrek aan levensmiddelen. REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN RUSLAND. BERLIJN, 28 Juni. (S-corr.) Uit St. Peters burg wordt gemeld dat- te Scbastopel politieke demonstraties plaats vonden waaraan zelfs ma trozen der Zwarte Zeevioot zouden deel geno men hebben. De demonstranten trokken door de hoofdstraten onder het zingen van revolution- naire liederen en droegen vlaggen met het op schrift: „Wij hebben genoeg van den oorlog. Zeg ons de waarheid omtrent den oorlog." De vestingeommandant Fananjin heeft door aan plakbiljetten bekend gemaakt dat verdere demonstraties zonder genade- gestraft zullen worden. Een socialistisch vmlesmanifest. De „Vork v. arts" verboden. De .Nordid. Allgcm. Ztg. echriift in zijn politiek overaidbt van den dag: Het bestuur der sociaal-democratische par tij iu^ Duitechland maakt eeue verklaring openbaar onder het opschrift: ..De soeiaal- dcmocratie en de vrede", waarin zii uiteem- zet hoe de Duitsche sociaal-democratie in den strijd om do nationale onafkankeljjik- f}\ zelfstandigheid van Duitechland haar plicht -heelt gedaan en hoe Laar vrede lievende bemoeiingen door de eociaal-demo- craten in vijandelijke landen werden opge nomen. Als een feit wordt vastgesteld dat de groote meerderheid van de socialisten in Frankrijk en Engeland die bii het interna tionale socialistische bureau ziin aangeslo ten, zoomede hun vereenigingen en besturen den oorlog aan de zijde hunner regeeringen willen voortzetten, totdat Duitechland vol komen ter aarde is geworpen. Trots de vast stelling van dit feit verlangt het bestuur der sociaal-democratische partij, onder mede- deéling van zijn eigen oorlogsdoeleinden, gegrond op den gunstigen militairen toe stand die door de dapperheid onzer landge- nooten ie geschapen, dat de ïegeering 'haar bereidwilligheid zal te kennen geven om in vredesonderhandelingen te treden en daar door aan den bloedigen strijd een einde te maken. De Verwards" is wegens deze verklaring met, liet oog op de nog altijd bestaande voor schriften der censuur op de bespreking van liet doel van den oorlog, verboden. Het is in hooge mate te betreuren, dat dit artikel is verschenen, daar deze poging om vooruit te loopen op de hesluiten van de regeering, in het buitenland een indruk zal maken, die waarschijnlijk ook de meerderheid van de Duitsche sociaal-democratie ongewensc'nt voorkomt. Naar beproefde voorbeelden zal het manifest nopens een algemeen verlan gen naar vrede als bewiie worden aange voerd van een in Duifcschland in werkelijk heid niet bestaande oorlogsmoeheid. Het manifest kan dus de hoop onzer vijanden weer verlevendigen. Zoodra de vordering van de militaire gebeurtenissen en de poli tieke toestand uitzicht bieden om met goed gevoelg in vrodesoverwegingen te treden, zal de regeeriug uit eigen beweging het hare doen. Tbt zoolang ïs er voor het Duiteeüe volk maar één parool: „volhouden." De meeniug der „Norddeuteclie" over de opvatting die de andere partiien van deze socialistische vredet? manifesten hebben, wordt reeds'bevestigd. Een Fransch blad schrijft reeds: „Het Duitsche keizerrijk is tot de uiterste grens van ziin manschappen, zooals alle statistieken bewijzen. Nu laat- de regeering door de socialisten een angelt-je naar het buitenland uitwerpen, met de ge dachte: „Als de Fransdhe en Engelsche ar beiders maar in bijten, in plaats van gra naten te maken".... Do Koningin van Zweden te Berlijn. Uit Berlijn wordt geseind van een merk waardige manifestatie. De koningin van Zweden die een Duitsche is, is tegenwoor dig' te Berlijn. Toen het, zoo seint Wolff van gisteren, in den loop van den dag bekend was ge worden, dat de koningin van Zweden in de stad was en in het Hotel Royal intrek had genomen, vanwaar ze met de keizerin een rijtoer naar Potsdam had gedaan, ont stond bij velen, vooral bij de studenten de wenseh, de koningin hulde te betuigen, naar aanleiding van haar behoud bij den lucht aanval te Karlsruhe, waar zij, de kleindoch ter van keizer Willem I, bij haar oude moe der, groothertogin Louise Baden, op. bezoek was. Gisterenavond vormde zich daartoe bij de universiteit een fakkeloptocht van manne lijke en vrouwelijke studenten. .Vele hon derden burgers met hun vrouwen sloten er zich bij aan. De heerlijke zomeravond had een groote menigte op de been gebracht. Voor het hotel hield de fakkeloptocht stil. Toen de koningin op het baleon was ver schenen, hield de aanvoerder een toespraak, die met een drievoudig hoera op de koningin eindigde. De duizenden menschen stemden er mee in. De muziek speelde het Zweedscke volkslied; daarna werd liet „Deutschland, Deutschland uber alles" gezongen. Een kamerheer dankte en de stoet trok voorbij. De koningin, zichtbaar geroerd, boog herhaaldelijk ten dank en wenkte met haar zakdoek. In haar salon onderhield zich de konin gin geruimeu tijd met afgevaardigden uit den stoet. En nog lang juichte het publiek haar toe. Duitscliland en de Ver. Staten. De BerliJhsche correspondent van de „Uni ted Press" van Amerika beweert, dat de Lusitania-nota van Duitscliland in ontwerp gereed is en dat hij uit goede bron weet, dat de nota zal bevatten: Duitscliland vecht voor de vrije zee, maar wenscht de belangen van onziidiere staten niet te benadeelen. Een waardeering van Amerika's vriend schap. Een voorstel, dat Engeland voedingsmid delen in Duitscliland zal toelaten. Een erkenning, dat Duitechland vermoe delijk verkeerd was ingelicht ten opzichte van de bewapening van de Lusitania. Een verklaring, dat Duitechland bereid is, met Amerika te onderbandelen over de be veiliging van passagiers, zonder dat Duiteeb- luiul wij ix oorlog tejren koouv a JA T-dive<*Yi ex> on opgeeft. Een verlangen, dat een schikking waarbij Duitscliland koopvaardijschepen van oorlog voerende staten ontziet, zal gepaard gaan met de zekerheid, dat ze geen aanvallen op duikbooten zullen doen. Hier zal vermoede lijk het geval van de U 29 met kapitein Weddigen worden bijgehaald. Duitschland en Oostenrijk. Kanselier von Bethmann Hollweg is met von Jagow te Weenen, waar hij, naar men uit politieke kringen meldt, vooral besprekingen houdt over de pogingen welke de Entente mogend heden bij de Balkanmogendheden aanwen den om deze tegen Duitscliland, Oostenrijk en Turkije te doen meevechten. Muilbanden. De op hun vrijheid zoo fiere Engelsclien loven tegenwoordig wel onder een heel ander (we zouden haast zeggen: een Duitsch!) regiem. Volgens de nieuwe „verdedigingswet" zijn er al tal van strenge straffen uitgedeeld voor opmerkingen in par ticuliere gesprekken gemaakt. Den 16den dezer is te Southampton een man tot drie maanden gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld, omdat hij had gezegd, dat de Duitschers het recht hadden verstikkend gas te gebruiken, de Lusitania in den grond te boren en Southend te bombardeeren. .Te On- gar in Sussex is iemand veroordeeld ,tot veertien dagen met dwangarbeid, omdat hij tegen een vyouw had gezegd, dat Engeland zich gemeen gedraagt, en verdient wat het krijgt, eii verder, omdat hij mannen er van had afgehouden, in het leger dienst te ne men UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is S 1. aan dr. J. Verdam en dr. A'. E. 'J, Holwerda, pp grond van het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Leiden, met ingang van 20 September, onder dankbetuiging voor de gedurende vele jaren door hen als hoogleeraar bewezen dien sten, zijn 2. benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden: a, om onder wijs te geven in de Ncderlandscho taal en het middelnederlandsch, dr. J. W. Muiier, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; b, om onderwijs te geven in de archaeologie, de oude geschiedenis en de Grieksche oudheden, dr. H. van Gelder buitengewoon hoogleeraar aan 'de Rijksuni versiteit te Utrecht, en is 3. met ingang van 1 Juli, bevorderd tot adjunct-commies bij het Departement van Bin- nenlandsche Zaken, H. P. Gerritsen, thans klerk, en is 4. bij het Centraal Bureau voor do Statis tiek, met ingang van 1 Juli, bevorderd tot ^djunot-commies de klerk K. Valken. Ministers van Oorlog, Koloniën en Bui- mdsche Zaken houden deze week geen one audiëntie. Het voorloopig verslag omtrent het Land storm-ontwerp wordt een zeer lijvig stuk. Verwacht wordt, (jat het opstellen der Me morie van Antwoord, wil de Minister althans de voornaamste punten van het voorloopig verslag eenigszins uitvoerig behandelen, wel een veertien dagen zal vereischen. De behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer wordt dan ook pas in de twee de helft van Juli verwacht. Naar „Het Hand.bl." verneemt, raakt de oppositie tegen het ontwerp niet het principe der wet, doch komt zij voort uit de overwe ging, dat het ontwerp, zooais het thans luidt, ver over den oorlogstoestand heen reikt. Im mers de algemeene oefenplicht, zooals het ontwerp die in uitzicht stelt, zou eerst na drie of vier jaren tot de mannen van 30 laar kunnen worden uitgebreid. BELGISCHE KIN HEREN Zaterdag arriveerden wederom te Leiden, onder leiuing van den heer Koilenacrs te Leiden en mevrouw De. la Fame, ait Ant werpen, 53 arme Belgische kindertjes uu Lici, Brussel, (Juregüam, Meedelen, .maant, Antwerpen en Omstreken, juo kinderen nu. Lier,, .waar zeer veel armoede wordt ge leden en waar het R.-K. lluisvesthigs-Ou ante in de .eerstvolgende weken aai gaan werken, worden bijeengebracht door burge meester Scheiiekens, ie Lier. .Ook voor deze zeer moeilijke reis, die dooi de zeer uiteemoopende streken, wemc te Le- w.erken vioien, uegou dagen duurde, had ue Duitsche overheid, inzake vervoer eu passen, .wederom de grootst mogelijke faoid-eiieti verstrekt. -■> Zeèr prijst de directeur van het. comité o. a. de krachtige medewerking der plaat selijke „Kommandanturen", die door bijzon dere aanbevelingsbrieven het werk veger makkelijken in streken, waar het nog weinig bekend is. Met deze zending is het du zendsie kind door het comité in Nederland gebracht eu ook deze .50 kinderen zijn reeds alie ge plaatst bij particulieren in Limburg en .Gel derland. Te Antwerpen heeft de onderpastoor der 0.-"L.-Vrouwekerk, dc eerw. heer Reuser, ver tegenwoordiger van het Huis vestirigs.Comité, met steun zijner parochianen een zuigelingen- asyl opgericht, waar reeds 42 zuigeiingeijes verpleegd worden en dat een model instelling mag genoemd worden. Een bekend Antwerpsch kinderdokter, .de heer Dox, heeft er de leiding. UITWISSELING VAN KRIJGSGEVANGE NEN. Omtrent dc gemelde uitwisseling .van Duit sche en Engetsche krijgsgevangen invaliden en vei plegend personeel, verneemt men nog de volgende bijzonderheden. .Voor de overbrenging van .Ylissingoü naar Engeland der in Duitsche krijgsgevangen schap verkeerende Engelsclien, a smode voor de overbrenging uit Engeland naar .Vlissingeu van dc zich iu Britsclie krijgsgevangenschap bevindende Duitschers, zal worden gebruik gemaakt van het stoomschip Oranje-Nassau der Maatschappij Zeeland. liet JSTeclex-LixiicLsehe üoocio KLruis, dLa,t,, gelijk Er zullen vervoerd worden naar Engeland: 4 officieren en 126 man invaliden, benevens 34 doktoren en 260 man van den geneeskundi gen dienst, dus 430 in Duitsche krijgsgevan genschap verkeerd hebbende Engelscheu, ter. wijl het aantal uitgeleverde Duitschers. die zich in Engelsche krijgsgevangenschap be vonden, bedraagt 210, zijnde '4 officieren en 43 man invaliden, benevens 10 doktoren eu 153 man van den geneeskundigen dienst. HET GEBEURDE MET DE CERES. Omtrent hel gebeurde met het Neder landoch stoomschip „Ceres", dat, zooals wij in ons vorig nummer meldden, bij Söderhamm is gezonken, meldt een Wolff-telegram uit Stock holm nog Het is slechts gelukt de scheepspapieren te bergen. Een kwartier voor den onder gang van het s.s. „Ceres" zag meu ecu tor pedoboot van een onbekende nationaliteit, die nog zichtbaar was toen het s.s. zonk. Dc torpedoboot deed echter geen poging, om de bemanning van het zinkende schip te helpen. De kapitein van de Ceres" meent, dat. de ontploffing door een torpedo veroorzaakt is. Be „Ceres", die 2000 ton groot is, had 'geen lading aa* boord. „At'tonbladet" meldt, dat de vreemde- tor pedoboot, die 'bij de ontploffing weg.i-nHVoik en de schipbreukelingen aan hun lot o verlat een Russische boot was. HET SPOORWEGONGELUK TE HATTE- MERBROEK. De zwaargewonde Berend Groene veld uit Stedum, is naar het R.-K. zieken'h'ris te Zwolle overgebracht, waar hem eet been is afgezet. I3ij informatie bleek, dat de toestand van den heer K. Vos van Roodeschool, vou- wiens leven werd gevreesd en wien een been is geamputeerd, gelukkig zeer bevredigend ie. Ook.de andeTe zwaargewond© maakt het naar omstandigheden goed. De minister van Waterstaat dr. Lely heeft zich Zaterdagochtend, vergezeld van den voorzitter van den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten, den heer E. H. Stieltjes, naar Zwolle begeven. Door een krankzinnige aangevallen. In het vluchtelingenkamp te Nunsueet is de marechaussee S., afkomstig uit Tiel. te mid dernacht aangevallen door een plotseling krankzinnig geworden Belg, die hem met een riet op verschillende plaatsen in het lichaam stak en zoo ernstig verwondde, dat hij naar het ziekenhuis te Zwolle is over gebracht. Een collega van S. maakte den Belg "onschadelijk. v Een auto te water. Gistermiddag reed op den Hartveldschen weg (onder Diemen) een auto, waarin, behalve de chauffeur, een dame en een heer gezéten waren. Terwijl de dame even het stuur zou overnemen, nam de auto door een onjuiste beweging van de dame de verkeerde richting, en red regel recht in de Keulsehe Vaart. On het gegil drenkelingen kwamen talrijke wanueJaart aansnellen, doch niemand durfde zich t® water begeven. Eindelijk sprong een bewoner van de» Hartveldschen weg, Voskuil geheeten, g®" kleed in de vaart. Hij greep een der dren kelingen bij den arm. Met behulp van tow wen mocht men met zeer veel moeite erin 6lagen alle drie veilig en wel o-p het droge te brengen, waarna de reizigers bii d-r. Der Kinderen werden ondergebracht en dool 'hem vgn droge kleeding werden voorzien. De plaats waar de auto geheel onder W»' ter lag, werd, totdat Sinck'e toestel van Am sterdam ter hulp kwam opdagen, met rood vlaggetje aangeduid, met het oog de talrijke daar Zondags passeerende pF'" ziervaartuigen. Het duurde eeruimen tit® voor de auto, waarvan de spiegelruiten 8°" heel stukgeslagen waren, weer op den Hare veldschen weg stond. GEMEENTEZAKEN. Onze belasting. B. en ,W. bieden den Raad ter vaststelling aan het primitieve kohier van de plaatselijk0 directe belasting naar het inkomen voor liet dienstjaar 1915, opgemaakt naar art. 245, lo. der gemeentewet ten bedrage van f 842.751.öD/a en naar art. 245, 2o, 3o en 4o. ten bedrage van f 22.072.03. Het percen tage van heffing is door hen bepaald op 5.85. Met 71.886 ingezetenen op l Januari 1.1* wijst het kohier van hen, die voor hoofJte?"; blijf zijn aangeslagen aan een belastbaar inkomen van f 14,406.175 en dat van d° forensen een van f 1.131.950. Verleden ja af waren deze bedragen bij 71.176 ingezetene» f 14.713.900 en f 1.023.350. Bovendien wer den in 1914 vastgesteld twee suppletoir® begrootingen tot een gezamenlijk bedrag va» f 775.500. Toen was het percentage 5.4. Afschaffing der Kaasmarkt' Zooals bekend zal zijn verkeert de JJaat' lemsclie kaasmarkt sinds langen tijd in kwij nenden toestand. In de laatste jaren nam de achteruitga»# in groote mate toe. De aanvoer daalde va» 506 stapels kaas met een gewicht van 132576 K.G. iu 1904 tot 50 stapels kaas met e°» gewicht van 12655 K.G. in 1914. In 1913 werd aan het bedienend persö' neel f 179 uitbetaald, terwijl de weegrechto» slechts f 54.32 opbrachten. In 1914 ware» die cijfers onderscheidenlijk f 177 en 1' 42.50. Van 1 Februari 1915-tot 12 Mei 1915 weU den 2 6tapels kaas aangevoerd; aan weeg loon werd ontvangen f 1.33 en aan werk" I0011 uitbetaald f 64.60. Uit het vorenstaande blijkf. daFoc ka»8' markt geeno beteekenis meer heeft. Dat in ft© toekomst: imir eeniiro heteebenis in de toekomst nog eenige beteekenis krijgen, lean, naar B. en W. morenen, met eeuigen grond worden verwacht. In verband daarme(|e doen zij den een voorstel tot afschaffing der kaasmarkt- De broodvoorziening. De werkzaamheden in zake de regeli»# van de broodvoorziening in deze gemeent®» waarmede het gemeentelijk broodbure»u zich heeft belast, brengen voor 'dat bure»11 mede verschillende uitgaven, o.a. voor druk werk en schrijfloonen. B. en JV. stellen naar aanleiding daar va» voor om ter bestrijding van die uitgave»' een bedrag van f 3000 te hunner beschik king te stellen 'De kermis. In druk is vei'sclienen de motie der Haat" lemsclie Jongelingsvereeniging, waarin <F wensch wordt geuit, dat de kermis in vei" band met de ontzettende wereldgebeurtenis'' sell ie ieder geval dit jaar achterwege zal blij' ven. Adressante zegt, dat zij* overtuigd daarmede een gevoelen van vele ingezeten0" der gemeente te vertolken. „DE VIOLIER" IN HAARLEM. De leden van den kunstkring „De Violier te Amsterdam hebben gisteren onze stad b6'1' zocht op hun zomeruitstapje. Omstreek' kwart V/oor elf verzamelden verscheide»0, leden van de „Violier" zich op het Station9* plein en er werd eerst gewandeld naar h°' museum van Stolk waar de heer van K»'' eken de .Violier-leden rondleidde. Vanda»J ging men naar het Frans Hals-museum, wa»* de kostbare verzameling van oudheden, c" de beroemde Haarlemsehe schilderstukk0^ met veel belangstelling werden bekeken. R* de lunch bezocht men de oude St. Baaf, waM de kerkvoogd, wethouder Joh. de Breuk, he_ gezelschap ontving en met zijn groote k°». nis van de historie onzer hoofdkerk, t» van wetenswaardige inlichtingen gaf. 0°^ het stadhuis en de Doelen werden bezoek" vanwaar men naar de nieuwe St. JBa*»J Haarlem's trotsche kathedraal aan de L°1 j sehe vaart, toog. Vooral hier werd metoy0' groote belangstelling en toeleg het heerlijk schoon van dezen geweldigen bouw bezi°", tigd, onder voorlichting en geleide van dfi's kundiger» die zoowel van de kerk-zelve van de kostbare en kunstrijke meubileer (ambo, koorhek, H. Sacramentskapel, k0^. pilaren, vensters, kunstschatten) tal van 1 teressante ophelderingen gaven. Een maaltijd in hotel Roozen besloot zen mooien dag, voor welks organisatie heer J. F. M. Sterek op, voortreffelijke ze had gezorgd. „IN HOQ SIGNO VTNCES". f Wij hebben Zaterdag de groote en 1» daad zoowel uit godsdienstig oogpunt op het stuk van historische uitbeeld!»# loven film gezien, die in den Schouw g de geschiedenis van den beroemden tusschgn Maxentius en Constantijn Christus) welke de openlijke zegepraal het Christendom was, met een eeni» y romantische voorgeschiedenis afbeeldt- Evenals de bekende film „Quo V ad ook deze een waar meesterwerk van xo me, met geweldige tooneelen en duiz°n

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2