„Madonna" HARTENLÜ5T YOGHURT STADSNIEUWS Roman-Feuilleton KERKNIEUWS UIT DE PROVINCIE SOCIALE BERICHTEN Ni*. - -ïp'Hj ii A Wij begonnen Zaterdag met een R. O. O. B. IN HET BISDOM HAARLEM» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT PliOV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND Aangeliouden subsidie-aanvragen. In de laatste raadszitting der Staten werd «li v oom el van Ged. Staten afwijzend be schikt op eenige aanvragen om subsidie of tnlsidievei'haoging ten behoeve van vak scholen, op gTond dat de Regeering tenge volge der tijdsomstandigheden het aanvan kelijk op de Rijksbegrooting voor 1915 ge brachte subsidie had teruggenomen, en dien tengevolge niet geheel was voldaan aan de bepalingen van artikel 5 der verordening, houdende algemeene regelen betreffende dfe snbsidiéering van het vakonderwijs in deze provincie. Daarenboven zou, hij inwilliging van het verzoek, tengevolge van het niet verleenien of niet verhoogen van het Rijkssubsidie, het bedrag, in artikel 15 van genoemde verorde ning voor de provinciale bijdrage bepaald, bI te zeer zijn overschreden. Rij de behandeling dier aanvragen werd opgemerkt, dat artikel 4, lid 2. en artikel 15 der verordening de mogelijkheid stelden, dat in bijzondere omstandigheden van de hierboven bedoelde voorwaarden werd afge- ivekën. In verhand daarmede hebben Ged. Staten toen de toezegging gedaan, deze aan vragen wederom in de eerstvolgende zom er- zitting ter tafel te zullen brengen, indien alsdan mocht zijn gebleken, dat ten aanzien dier inrichtingen zich zoo bijzondere Omstandigheden zonden voordoen, dat daardoor een afwijking van de beginselen der verordening zou worden gerechtvaar digd. Daarbij werd o.m. gedacht aan de moge lijkheid waarop door één der leden de aandacht werd gevestigd dat tengevolge der bijzondere omstandigheden verhoogde bijdragen van de gemeente of van particu lieren, vereenigingen enz. zouden zijn ver kregen, waardoor, zonder de in de verorde ning als normaal aangenomen verhouding van het provinciale subsidie tot het totaal der geraamde uitgaven te verbreken, liet alsnog toekennen eener bijdrage gewettigd zou kunnen zijn. Uit de te dezer zake door de betreffende schoolbesturen op ons verzoek verstrekte inlichtingen zoo deelen thans Ged. Staten mede is gebleken, dat de oprichting der vakschool voor meisjes der gemeente Hoorn tengevolge van het niet verleenen der ge- Vraagde subsidies 'achterwege is gebleven. He aanleiding tot een nadere bijdrage ten behoeve dier school is dus vervallen. Evenmin hebben het bestuur der Haar lem,sche Huishoud- en Industrieschool eii 't bestuur der Vereeniging van Gymnastiek- ondcrwijzers in Nederland ,als beboerende het Nederlandsch Instituut voor Lichame lijke Opvoeding, voldoende feiten of om standigheden aangevoerd, die ons tot een nader voorstel aanleiding hebben gegeven. GeUÖemde besturen hebben dan ook niet baueetoond, dat zij pogingen hébben aangs- V ,i nm op andere wijze liet bedrag van iet gederfde Rijkssubsidie geheel of ten deele hijeen te brengen. Daarentegen heeft bet bestuur der veree niging „De Ambachtsschool voor Hilversum ®n Omstreken" aanvankelijk, na. aiwijzende beschikkingen van Rijk en provincie op de "omvragen om verhooging van subsidie, de begrooting voor 1915 gewijzigd. Deze is stui- ternde gemaakt op een totaal bedrag aan kitgaven en inkomsten van 81,985. waarbij °P de posten salarissen,leermiddelen enz. en materialen zeer aanzienliiik weixl bczui- higd. Desniettemin werd met ingang van 1 April 1915 het derde leerjaar geopend, omdat men de leerlingen, die reeds twee jaar onderwijs hadden genoten, niet wilde teleurstellen door hun het verdere onderwijs te onthou den. Voor de leerlingen-electriciens werd Vocrloopig een noodmaatregel getroffen. Uit een en ander blijkt, dat het bestuur krachtig beeft gearbeid, toeu bleek, dat dé hoogcre subsidies, waarop het gerekend bad, niet konden worden verkregen. Dat onder oze omstandigheden met het derde leerjaar een aanvang wend gemaakt, verdient onzee 'inziens dan ook ten zeerste te worden ge waardeerd. U ij hebben mitsdien daarin aan leiding kunnen vinden, om Uwe Vergade ring voor te stellen voor het jaar 1915 als nog een extra bijdrage van 500 ten be hoeve dier school beschikbaar te stellen. Voorts beeft het bestuur ons nog mede gedeeld voornemens te zijn, met ingang van 1 September a.6. een leeraar in de electro- 'l'chnick aan te stellen. Men wensdht daar toe evenwel niet over te gaan, alvorens ze kerheid te hebben verkregen, dat de Mi-. Bister op de Rijksbegrooting voor het jaar 1916 een verhoogde bijdrage ten behoeve der tehool zal uittrekken. Mocht dit het geval zijn, dan zou door een beveiligen samenloop van omstandigheden V® aanstelling van dien leeraar met 1 Sep- ''Oiter e.k. voordeeliger zijn, dan wanneer daarmede tot het aanstaande jaar moest ^■orflcf) gewacht. Men zoude het dan op prils stellen, ook W de daarvoor gedurende hot jaar 1915 noo- ge kosten een bijdrage der provincie te B'ngen ontvangen. Daartegen bestaat hij het kollege geen bezwaar, en mitsdien stellen zij 'Bpor om nevens bovenbedoeld extra subsi- 'f> van 500 voor het jaar 1915. nog een ^tia bijdrage van 600 ten. behoeve dier j*oool beschikbaar te stellen, doch de uit kering daarvan aan het oordeel van hun Allege over te laten. j. In soortgelijke omstandigheden als de ^oibaehtsséhool voor Hilversum en Om- tWeken bevindt zich de vereeniging „Sc/hool b°°r Slechthoorenden" te Amsterdam. Ook «ze vereeniging heeft tengevolge van ver- bijdragen en giften van particulie- ïl,n €en overschot weten te krijgen, dat haar toevoeging van een provinciale bijdra- p(.l) lr' Maat zou 6tellen met 1 September a.8. din jBde leerjaar te openen. Naar aanlei- flet arVfin stellen Ged. Staten voor voor laar 1015 bet tlhans aangevraagde be- a van 5oo te verleenien. Andere subsidiën. Ged. Staten adviseeren goedgunstig op subsidie-aanvragen der afdeeling Amster dam van den Ned. Barbiers- en Kappers- bond voor haar vakschool, der vereeniging Werkverschaffing te Urk voor haar vak school voor manden en sto el en v lech te r ijder gemeente Zaandam voor haar HandelJs- school, op een voor de openbare leeszaal en bibliotheek te Zaandam, eene van de N. V. Texel's eigen Stoombootonderneming voor een stoomboot-dienst naar Texel, eene van de vereeniging Openbare Leeszaal en Biblio theek te Den Helder en eene van de veree niging Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar. Verder stellen zij voor aan de Sint Jo- zeftgezellenvereeniging te Haarlem voor hare teekenschool voor 1915 een extra bij drage te verleenen van 100 en aan de he li angerspatroonsvereen. „Samenwerking" te Amsterdam voor hare vakschool eveneens eene van 100. Door hen wordt geadviseerd afwijzend te beschikken om verzoeken van verhooging der subsidie van de vereeniging „De Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" en van het bestuur der Teekenschool voor Kunstambachten te Amsterdam. Eveneens adviseeren zij zulks ten aanzien van een subsidieaanvrage van het bestuur der Ver eeniging tot opvoeding van half verwaarloos de, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezin. Dan stellen Ged. Staten voor als bijdrage in de kosten der in 1914 aan den Noorder IJ- en Zeedijk uitgevoerde werken nit de pro vinciale fondsen een bedrag van f 7000 be schikbaar te stellen. Bebossehing van provinciale duingTOnden. Naar aanleiding- van een voorstel van de lieeren C. Thomassen Cjs. d.d. 16 November 1914 inzake de bebossehing van de provin ciale duingTonden onder Castrucum, stellen Ged. Staten voor, te hesluiten: I. ben te mdehtigen om eene commissie van deskundigen te benoemen, teneinde hun College omtrent de exploitatie en ontgin ning van de provinciale gronden onder Cas- tricum van advies te dienen: II. ten behoeve der sub I bedoelde Com missie uit de provinciale fondsen een be drag van 5000 beschikbaar te stellen; III. ten behoeve van de verharding van j den Schulpweg en het weder aanplanten van i vernield en beschadigd boseh od de sub I bedoelde gronden bedragen van respectieve lijk 7000 en 8000 beschikbaar te stellen. In hunne toelichting zeggen Ged. Staten, dat de bedoeling i«, dat de commissie een algemeen exploitatieplan voor bet geheele terrein zal ontwerpen en dan vervolgen® meer gedetailleerd met eene raming van kosten zal aangeven wat zii meenit dat in de achtereenvolgende jaren aan de hand van dat plan dient te worden uitgevoerd .Gelei delijk kan dan met het werk worden be gonnen. Restitutie van proceskosten. Ju een adres van B. en W. van Water graafsmeer wordt verzocht aan die gemeen te een bedrag van 496.88 wegenis door baar gemaakte proceskosten nit de provinciale fondsen terug te betalen. Geliik nit het adres blijkt, zijn die kosten gemaakt naar aanlei ding van een door de gemeente tegen de N. V. Gooteche Stoomtram ingesteklen eiseli, waarbij zij restitutie vorderde van door haar op grond van artikel. 21, 4e lid van het re glement op de wegen in deze provincie ge maakte kosten. In hooger heroen is haar die eisch door de Amsterdarnsche rechtbank ontzegd. Ged. Staten adviseeren hierop af wijzend te beschikken. Eeii (lunrtetocslag voor krank zinnigenverpleging. Ged. Staten stellen voor, gerekend met ingang van 1 Juli, tot aan een nader door hen vast te stellen datum on het verpl eeg- geld, verschuldigd voor patiënten, die voor rekening der provincie worden verpleegd in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Zutfen, een dhurtetoeslag te verleenten, berekend naar 15 per patiënt en per iaar. Pensioenreglementt Ged. Staten doen een voorstel tot wijzi ging van het pensioenTeglement voor amb tenaren van den provincialen waterstaat, strekkende om de bepalingen, die voor de provincie van kracht zijn, in overeenstem ming te brengen met de voor bet Rijk gel dende bepalingen. Gesticht „DninenboscIT. Ged. Staten bieden ter vaststelling aan een suppl. begrooting dienst 1915 van het gesticht „Duinenbosch", bedragende totaal 104,841.2614. ORGELBESPELING. Voor iedereen, maar in 't bijzonder voor hen, die graag geestdriftig worden voor Holland- sclie muziek, was het de moeite waard te luis teren naar de orgelwerken van den Amster- damschen organist C. F. Hendriks Jr., welke werken Vrijdagavond door Louis Robert in de Groot© Kerk zijn gespeeld. Juist omdat dezo muziek nu gelukkig' eens niets heeft van die negatief deugdelijke Hollandscheid, die men pleegt te roemen nog in onze dagen, juist om dat hier een zelfstandige geest een breede, sterke taal spreekt juist hierom wijzen wij de muzieklief hebbers op deze muziek. Dit is muziek waar 't vaderland trotsch op mag zijn. En toch zal deze muziek wel lang alleen in beperkten kring bekend blijven: het publiek is voor géén muziek zoo vreemd als voor ge lr orgelmuziek I Dit zeggen wij, al zaten Vrijdag avond meerdere honderden rustig te luisteren. Wij zouden wenachen dat deze muziek door drong in het wezen van hen, die zich zoo graag amuseeren bij bepaalde vaderlandslievende zan gers, bij chansoniers en andere minderwaardig heden. En als men meent, dat wij hier in een woestijn staan te roepen, dan antwoorden we, dat we idealistisch genoeg zijn, om precies te weten, wat wij als onzen plicht moeten houden. Drie werken heeft Louis Robert gespeeld. Het waren opus 4: Eerste Sonate, opus 23: „Feuillet d'Album" en opus 24 Tweede Sonate. Zeer interessant is deze opeenvolging. Er be staat een merkwaardige afstand tusschen de eerste en tweede Sonate. Ten eerste wat vorm behandeling betreft: beide werken zijn in den traditioneelen sonatevorm geschreven, maar waar opus 4 wat schoolsch is gecomponeerd, daar vinden we in het nieuwe werk den ouden vorm met het breede, grootsche gebaar van den zelfstandigen kunstenaar behandeld. Het is wol opvallend, dat xn beide sonaten de doorwerking zéér kort is, juist omdat wij vooral in de Tweede Sonate onmiddellijk geboeid zijn door den aard en de gedaante der thema's. Ook ten opzichte van harmoniek is het laat ste werk veel belangrijker dan het eerste: het is een voortdurend inspannend genoegen, de dikwerf-origineel© harmonische schoonheden in hun verscheidenheid te volgen; men bemerkt dan hoe er een prachtige eenheid van stemming blijft over het kleurrijke geheel. Véél liever dan het wel flink-gecomponeerde fugato in de eer- j ste Sonate is ons het levendige, stevig-ge- rythmeerde finale der tweede. En wij voelen zéér veel voor den aard der melodiek en de ge- voelig-gekleurde variaties van liet tweede deel. Het „Feuillet d'album" is een bijzonder fijn stemmingstuk. Wij hebben ten slotte den begaafden organist Louis Robert wel zéér hartelijk dankbaar te zijn voor deze belangwekkende uitvoering. Hij heeft natuurlijk met de van hem bekende serieusiteit do werken voorbereid, ongetwijfeld héél zijn muzikaal talent gewijd aan de klank keuze en de algemeene voordracht, en zijn be kende teehnischo virtuositeit ook hier geheel in dienst der kunst gesteld. Wij weten hoe de com ponist zelf opgetogen was over de eerste uit voering zijner laatste Sonate (verleden jaar); hij zal dit zeker ook Vrijdagavond geweest zijn. H. F. A. GEMEENTELIJKE arbeidsbeurs. Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 58 timmerlieden, 1 machi nale houtbewerker, 8 meubelmakers. 86 met selaars, 33 opperlieden, 24 etucadoors, 1 wit ter, 4 machinebankwerker®, 3 grofbankwer- kers, 2 vuurwerkers, 1 burgersmid. 4 machi nisten, 2 electriciene, 2 koperslagere, 2 lood gieter®, 4 schoenmakers, 10 schilders, 7 be- I hangers, 1 stoffeerder, 2 bloemisten, 1 tuin- man, 8 grondwerkers, 2 hakkers. 1 banket- hakker, 8 kruideniersbedienden. 2 kellners, 16 magazijnknechts, 13 loopknechts, 5 huis- I knechts, 9 kantoorbedienden. 3 boekdruk kers, 1 lithograaf, i binder. 44 losse werk- lieden, 2 dienstboden, 49 werksters. 10 na a is- I tens, 1 kookster, 8 huishoudsters. 6 vrouwe lijke kantoorbedienden, 4 steen hou were, 3 koeteiers en voerlieden, 6 ehemiarafen, 5 voegere, 1 kinderjuffrouw, 2 winkeljuffrou wen, 3 strijksters. BADEN. In het Douchebadhuis aan hef Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1815 en in dat aan den Koudenhom 964 baden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: N. v. d. Putten, Raamgracht 56, een- mestvork; J. de Nijs, Morinnesteeg 23, portret; A. v. d. (Werf, Tulpenstraat 5, een hond; ,W. Stoute, 'Korte Poellaan 3, een loterijbriefje; J. J. M. de Jong, Warmoesstraat 24, een portemonnaie met inhoud; H. Docteiy Scheeperstraat 33, een rozenkrans; D. Aan de kerk, Leidsche- straat 36b, een vijltje; M. Gabor, Tulpen straat 8, een hond; L. Stevens, L. Lakenstr., een étui met schrijfbenoodigdheden; J. Bes teman, Da Costastraat 19, een damestasch- je meti nhoud; Th. Kramer, Beeksteeg 5, een meisjeshoedMevr. Smit, Koninginne weg 85, een medaillon. dat uitdrukkelijk bewerkt voor onze Courant verre zal overtreffen in boeiende episodes, in grootsche karakter schildering en schoone tafereelen alle vorige roman-feuilletons die wij hebben gegeven En dat wil wat zeggen! Het is de geschiedenis van een doof stom meisje, tevens de geschiedenis van een rein, heerlijk karakter. Het is de geschiedenis van een beeld- schoone vrouw, die als een vondelinge is opgenomen in een kunstenaarsgezin en dóór haar reinheid en maagdelijke teer heid ten slotte haren vader tot inkeer brengt. Wij willen er niet meer van zeggen. Maar wij zijn er zeker van, dat van het eerste oogenblik af onze lezers zal boeien ten einde toe, te meer omdat wijzèlf ons beijverd hebben om deze hoogst-romantische geschiedenis zóó weer te geven voor onze lezers, dat ze leerrijk is en schoon, naast de buiten gemeen groote aantrekkelijkheid, die de schrijver eraan gaf met zijn weelderige, .boeiende fantasie! BIJ DEN NOOD DER TIJDEN. (Ingezonden). iWe leven in een tijd vol oorlogsellenden. Allerlei angst en nood grijpt de menschen aan, hier feller, daar in mindere mate; 't is de ure, waarin God zijn straffende hand laat neerkomen op volken en landen, die weer spannig bleken tegen Zijn heiligen wil. En waar het geslagen menschdom dat in ziet, komt de religieuse opleving tot uiting, daar belijdt men rouwmoedig zijn schuld en keert zich af van de afgoden die onze mo derne tijd aanbad om terug te keeren tot den dienst van den waren God. Landen, die staan buiten de onmiddellijke oorlogsellenden, mogen leeren van de volke ren vol wee en levensernst en de lessen der historie behartigen. Laat ons dus 't erfdeel ouzer vaderen, ons heilig geloof, onzen gezonden gods dienstzin en onze vrome gebruiken zorgvol bewaren. Meer dan ooit moet dat godsdienstig le ven tot uiting komen, ook in het openbare, in het sociale leven, en dat in overeenstem ming met den ernst der tijden. Groote godsdienstige betoogingen en con gressen liggen daarom stil. Blijde plechtig heden stemmen niet met den nood der menschlieid. Met rouwe en boete moet de openbare uiting van godsdienstzin samen gaan. En daarom denk ik hier op de eerste plaats, na de publieke gebeden en godsdienst oefeningen en boetedagen door onze Kerke lijke overheden uitgeschreven aan vrome be devaarten met hare gemeenschappelijke ge beden en oefeningen en indrukwekkende processies, 't Zou zeer jammer zijn, als juist deze om de tijdsomstandigheden zouden ach terwege blijven. En toch voor die vreeze bestaat aanleiding. Een der meest bezochte genadeoorden van Maria, onze middelares en voorspreekster bij God in iederen nood, was stellig Keve- laer. Uit alle oorden des lands groepeerden zich jaarlijks processies, die daar op die inderdaad bevoorrechte bedevaartplaats Ma ria gingen vereeren, liare hulp inroepen. Deze bedetochten liggen in deze oorlógsjaren stil. Zou het niet goed zijn, een kleine wij ziging aan te brengen in deze openbare bedetochten en ze te richten naar een dei- vele genadeoorden van Maria in ons eigen land? 't Zou zoo jammer zijn als die prachtige bede- en boetetochten zouden verminderen juist in deze bange tijden vol dreigende gevaren1 Nu meer dan ooit moesten ze uittrekken uit alle deelen'des lands, tot Haar, die de huipe isin iederen nood, om aan Hare moederzorgen aan te bevelen de belangen des lands en de belangen der geheele H. Kerk. En dan zult u liet mij niet kwalijk ne men, dat ik als Bosschenaar en als lid der Broederschap van Onze Zoete Lieve Vrouw van den'Bosch, nog meer in 't bijzonder eene bedevaart aanbeveel naar het genadeoord onzer Zoete Moeder. De eigenlijk en eerste naam van dit beeld was, zooals pater Kronenburg opmerkt: „On ze Lieve Vrouw van mirakelen," om de hon derden schitterende mirakelen waardoor ze hare vereerders aan zich verbond. Maar in den volksmond heette ze daarenboven in den loop der eeuwen (hare vereering be gon in 1381) „de Zoete Moeder," stellig niet alleen om het zoete der gelaatstrekken in het eerbiedwaardige beeld uitgedrukt, maar ook en meer bizon(ier nog om de won dere goedheid en zoetheid, die ze hare kin deren bewees. Reeds in dc eerste jaren der ontluikende devotie tot de Zoete Moeder van Den Bosch stroomden hier dan ook de pelgrims samen, niet alleen uit den omtrek maar uit geheel Nederland, uit België en Duitschland kwa men ze al peigrimeerend hierheen. „Zoo trok," zegt pater Kronenburg, de Zoete Lieve Vrouw door talrijke mirakelen, welker verhaal zelden of nooit zijne weder gade in de geschiedenis der Nederlandsche miraculeuze beelden heeft gevonden, de oo- gen van half Europa tot zich. Alom werd haar naam met eerbied genoemd, werd de macht barer voorspraak ondervonden, werd liaar lof bezongen vol dankbaarheid." Geen wonder dan ook dat de bevolking onzer stad en dezer streken opgetogen was van vreugde, toen het genadebeeld der Zoe te Moeder in 1853, dank de krachtige be moeiingen van Mgr. Zwijsen, weer in zijn vroegere zetelstad werd teruggebracht na bijna twee en een halve eeuw van balling schap. Geen wondér, dat, sinds de Zoete Moeder weer in ons midden is, haar genadentroon, den gansclien dag door, onophoudelijk om geven wordt door eene biddende schare Ma- ria-kinderen. Geen wonder dat uit vele oorden des lands de bedevaarten weer geheele scharen ver eerders van Maria Samenstuwen rond haar wonderbeeld. Geen wonder ook dat sinds den terugkeer van dit wonderbeeld weer zoovolen weten te verhalen van Maria's goedheid en zoetheid en Avondermacht, van gébedsverhooringen en wonclex-bare feiten als plotselinge genezingen enz. Maria's goedheid trekt hier haar kinde ren wonderbaar aan. En wie Haar vertrouw- vol nadert, ondervindt immer die wondere goedheid. Zou ik daarom de bedevaarten hierheen niet hoopvol mogen aanbevelen. Te meer omdat alles zich hier voor de ontplooiing van godsdienstige oefeningen zoo uitstekend leent. Dat de stad Den Bosch', van alle streken uit, gemakkelijk te bereiken is, is voor ie dereen duidelijk. Dat een stad van haar omvang allerlei gemakken biedt van logies en verblijf, spreekt van zelf. Dat men van een katholieke bevolking alle tegemoetko ming ondervinden zal, ligt voor de hand. Zeker publieke processies door de straten zijn ook hier door 's lands wetten ontoe laatbaar. Maar bij aanvrage &a-n do burger lijk© overheid trokken meermalen de bede vaarten in den vorm van optochten van 't station naar St. Jan. In de kathedraal zelve met hare ruime zijbeuken en kooromloop kan ieflere proces sie, hoe groot ook zich luistervol ontplooien. Na beëindiging der parochiediensten Btaat zij steeds voor allerlei godsdienstoefeningen beschikbaar. De bezichtiging der St. Jan, Neerlands schoonste kerkgebouw, biedt op zich zelve reeds eeu interessante afleiding voor de beevaartgangers. Ik vernam dan ook reeds, hoe uit eeni ge groote plaatsen van ons \raderland dit jaar de bedevaart in plaats van naar Keve- laer, gericht zal worden tot de Zoete Aioe der van Den Bosch. Deze regelen bedoelen dan ook alleen, meer in ruimen kring, de opportuniteit aan te wijzen dezer publieke geloofsuiting ter eere der Zoete Aioeder en tot verbreiding van hare devotie. Een Bestuurslid der Broederschap van O. L. Vrouw van Den Bosch. Adv. ZAND VOO KT. Aangekomen vreemdelingen. J. E. Abnv- banel, Amsterdam, Zeestraat 12, 6 u.; Hertz, idem, Groote Krocht, 2 p.; Goudvis, idem, Groote Krocht 1, 4 p.; Parter. idem idem, 3 p.; W. J. Jonker, idem, HoogeAvcg 58, 4 p.; J. Korsten, idem, Zeestraat 60. 7 p.; M. Heinfbergen, idem, Haarlemmerstraat 3, 5 p.; J. Spinhoven, Haarlem, Postetraat 6, 7 p., Bartels, Maastricht, Postetraat 6. 3 p.; G. Visser, Amsterdam, Kerkstraat 24. 4 p.; J. Polak, idem, Ostadestraat 15, 4 p.: J. Schil ling, Antwerpen, Ostadestraat 15. 3 p.; H. Zeidner, Amsterdam, Haltestraat. 31. 3 pers.; Helfeld, Londen, Boulevard de Favange 2, 4 p.; G. Bouhon, Luik, Ostadestraat 4, 6 p.; H. H. Loken-berg, Tilburg, Brugstraat 6, 6 p.; Bennema, Amsterdam, Kosterstraat 7, 2 p.; C. M. de Meijer, Utrecht, Kosterstraat 7, I p.; J. de Haan, Utrecht, Kostcretraat 7, 3 p.; Glasbergen, Amsterdam. Pension Sein post, 2 p:; J. D. Max, Amsterdam. Brugstr 13, 5 p.; J., T. en M. Visser, Haarlem, Br; g- straat 11, 8 p.; S. Vriesendorp. Amsterdam Pension ten Brake, 1 p.; Van Kooy, Bussu -n, 3 p.; C. J. van Ingen, d«n Haag, Pensi tl Bakete, 1 p.; P. H. Manus, Amsterdam, Zin- derstraat 7, 4 p.; mevr. Muller—Roeendahl, Amsterdam, Groote Krocht 21 .3 p.; V:ti Lochem, Haarlem, Pension Seinpost, 4 p mevr. Navon, Amsterdam, Pension Wen- nink, 3 p.; K. van Hoogenidorp. Amsterdam Pension Wennink, 2 p.: A. van der Erwo, 7 Duinweg 6, 3 p.; S. W. Kattenburg, Am sterdam, Stationstraat 17, 4 p.: Emile Thie- lens, Antwerpen, Boulevard de Favauge 8, II p.; dames Spraakman, Amsterdam, Hoo- geweg 32, 6 p.; Cramer Santmann. Wapen- feld, Hoogeweg 78, 4 p.; Cramer v. Wouden- burg, idem, idem, 6 p.; P. C. Bisohoff. Am sterdam, v. Hinsberger,straat 9. 5 p.; S. Ja cobs, idem, Kostverlorerstraat 12. 4 p.; E. Slijper, idem, Mezgersiraat 73. 7 n.; Tuber- gen, idem, Hoogeweg 75, 4 p.: J. Willen de Lelie, Bloemendaal, Parallelweg 89. 6 p. NOORD WIJK. St. Lidwina vereening. Wij- ontvingen bet navolgende Jaarverslag der St. Lidwina ver eeniging loopende van Juni 1914 tot Juni 1915. Het is nu 18 jaar dat de St. Lidwina ver eeniging in Noordwijk heeft gewerkt en naar beste krachten arme en minvermogende zieken heeft gesteund en van versterkende middelen heeft voorzien. Evenals zoo vele andere ver eenigingen ondervond zij ook den druk der' tijden en zag zij de opbrengst der contributies tot haar spijt belangrijk verminderen. Gelukkig echter herstelde extra giften eenigszins het evenwicht. Van een particulier ontvingen wij 5 van de Spaarbank 50 ais opbrengst van een zanguitvoering 30 en daarenboven eenig geld uit do bussen. Aan de milde gevers onzo oprechte dank. Maar vooral dank aan hen, die niettegenstaande den oorlogstijd ons hun gelde- lijken steun bleven verleenen en ons in staat stelden, zij het dan ook op meer bescheiden voat met ons werk door te gaan. Zoodoende hebben wij dit jaar 6477 L. melk uitgedeeld en 1088 eieren (tegenover 8837 L. melk en 1060 eieren in het vorige voreenigings- jaar). Niettegenstaande deze zuinigheid raken wij aan 't einde onzer middelen en doen dus nogmaals een dringend beroep op de milddadig heid van Noordwijk's Katholieken. Mocht toch het aantal contribuanten man» wat grooter worden, dan behoefde men Diet eens zoowel te geven. Vele kleintjes maken een groot. In het Bestuur kwam dit' jaar geen verande ring en de vergaderingen werden gehouden in het St. Jeroensgesticht. Aan het einde van ons verslag gekomen slui ten wij met de beden, d*t, hot ons gegeven moge zijn door den mildon steun van de paroolilanen van St. Jeroen ruime hulp te kunnen verlee nen aan arme zieken, wier dankgebed zeker Gods rijkste zegen voor hun weldoeners zrI ver krijgen. Het verslag is onderteokend door de dames: L. Kervel-Everard, presidente; G. v. d. Mee*-" Lubbe, secretaresse. (Van onzen eigen verslaggever). De R.-K. Ohderwijtete Bond in het Bi^. dom Haarlem hield Zondag de 16e algemoe!*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5